fbpx
Blog nagrodzony przez
Urząd Patentowy RP
Urząd Patentowy RP

Potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej?

Skontaktuj się ze mną:

Jako rzecznik patentowy, specjalizuję się w rejestrowaniu znaków towarowych dla przedsiębiorców.

ml-form-1-mobile
ebook

Podobał Ci się ten artykuł?

Pobierz darmowy eBook o ochronie marki
  • zawiera najważniejsze informacje o ochronie marki
  • napisany jest prostym i zrozumiałym językiem
  • opisuje błędy firm wynikające z niewiedzy
  • zawiera proste rady jak chronić swoją markę
  • pobrało go już ponad 1800 osób!

Tworzę także

Włącz się do dyskusji

Fajny artykuł, ale skoro wspomniałeś o zakazie używania ® bez faktycznej rejestracji, to warto by wspomnieć, że można używać &tm; bez takowej.

Cześć Rafale.
W każdym punkcie zasygnalizowałem problem i ogólnie go opisałem.
Szczegółowe informacje są w artykułach, do których tytuły odsyłają.
I punkt 7 odsyła właśnie do wpisu, gdzie tłumaczę, że spokojnie symbolem TM może się posługiwać każdy.
Pozdrawiam

ja bym nie lansował posługiwania się „TM” – zwłaszcza w postępowaniu przed UPRP, czyli w procedurze krajowej (PL); niektórzy, zwłaszcza przedsiębiorcy o naiwnej percepcji dla spraw udzielania praw wyłącznych – gotowi pomyśleć i żyć w takim świętym przekonaniu, że owe „TM” jest elementem zgłoszonego/zarejestrowanego znaku towarowego; dopiero zacznie się „udowadnianie”, że przecież ich znaki różnią się w sposób istotny, a mianowicie nie mają… „TM” 😉

Nie takie kwiatki się widziało 🙂
Znaki zgłaszane razem z R-ką lub w określeniem np. sp. z o.o.
Ostatnio widziałem, że zgłaszający nie miał chyba swojego logo w postaci pliku graficznego więc zrobił zdjęcie szyldu nad restauracją i odpowiednio dociął. Oczywiście szyld był upaskudzony przez ptaki. No ale UPRP ochronę przyznał. Tutaj byłoby wspaniałe pole do popisu z udowadnianiem jakimi elementami porównywane znaki się różnią 😀

Witam,
Mam pytanie co w przypadku gdy chcę otworzyć jednoosobowa działalność gospodarczą o nazwie „Anna Kowalska ABC” ale działać pod nazwą XYZ (logo, strona internetowa, ulotki)? Jednak znalazłam w KRS firmę o nazwie XYZ sp. Z o.o. która działa pod nazwą „CDE” (logo, strona internetowa). Czy mogę korzystać z nazwy XYZ i zakupić taka domenę internetową i stworzyć własne logo z taką nazwą ? Pozdrawiam

Kluczowe jest jedynie to czy jest to Pani konkurencja. Jeżeli nie, to możecie działać pod identycznymi/ podobnymi nazwami.
Tutaj od razu polecę Pani lekturę dwóch moich artykułów:
Czy mogą być dwie firmy o tej samej nazwie?
Ochrona marki firmy bez rejestracji VS zastrzeżony znak towarowy.

Poza tym zwracam uwagę, że kolizją mogą być również znaki towarowe. Warto więc aby zrobiła Pani porządną analizę swojej marki. Jestem w tym w stanie Pani pomóc.

Dzień dobry Panie Mikołaju,

po obejrzeniu filmu zastanawiam się nad jedną kwestią. Podał Pan przykład nazwy „polskibus” jako tej, która nie została zarejestrowana z powodu zbyt opisowej nazwy marki (jest ogólnodostępna itd.). Co natomiast z zastrzeganiem nazw marek, które są tak powszechnymi słowami, jak… „Jabłko”? Przecież bardziej ogólnodostępnej nazwy nie sposób wymyślić… 🙂 Jak sprawa wygląda w takich przypadkach?

Z pozdrowieniami
Piotrek

Dzień dobry Panie Piotrze.

Zadał Pan bardzo dobre pytanie. Problem ze zrozumieniem tej fantazyjności ma wiele osób. Najprościej mówiąc należy sobie zadać pytanie czy dla Pana potencjalnego klienta dana nazwa produktu lub usługi od razu będzie mówiła co Pan oferuje. W tym kontekście „polskibus” mówi wprost o przewozie polskimi autobusami (usługa). Nie jest to więc w ogóle znak towarowy a zwykła informacja handlowa. Jednak czy mówiąc „jabłko” fani elektroniki od razu wiedzą, że chodzi o towar w postaci telefonów? Mówię tu o sytuacji teoretycznej, gdzie nie ma jeszcze firmy Jobsa na rynku. Nazwa „jabłko/ apple” jest o tyle fantazyjna, że nie wiadomo co jest pod nią oferowane.

I rynek zna wiele takich przykładów: Biedronka, Stokrotka, Kruk, lody kaktus. Te wszystkie nazwy występują w słownikach, są słowami potocznymi. Jednak przez to, że nie służą do oznaczania odpowiednio biedronek, kwiatów, ptaków ani kaktusów, mogą pełnić funkcję znaków towarowych. Czyli pozwalają wyróżnić dany towar/ usługę z grona podobnych na rynku.

Mam nadzieję, że udało mi się to dostatecznie jasno wytłumaczyć 🙂

Napisz do mnie mikolaj@kancelarialech.pl Zadzwoń +48 575 999 410