fbpx

Chcesz 1000 EUR dofinansowania na ochronę marki?

Skontaktuj się ze mną:

Jako rzecznik patentowy, specjalizuję się w rejestrowaniu znaków towarowych. Pomogę Ci uzyskać unijne dofinansowanie na ten cel.

zastrzezenie-nazwy-firmy-kancelaria-lech-q
ebook-o-ochronie-marki

Podobał Ci się ten artykuł?

Pobierz darmowy eBook o ochronie marki
  • zawiera kluczowe informacje o ochronie marki
  • otrzymał wyróżnienie od Urzędu Patentowego
  • napisany jest prostym i zrozumiałym językiem
  • opisuje najczęstsze błędy przedsiębiorców
  • zawiera proste rady jak chronić swoją markę
  • pobrało go już ponad 1800 osób!

Zobacz również

Włącz się do dyskusji

Dzień dobry Panie Januszu.
Oczywiście jestem w stanie zająć się dla Pana zastrzeżeniem nazwy. Otrzymałem również Pana wiadomość. W odpowiedzi opisałem procedurę i koszty związane z rejestracją.
Pozdrawiam

bardzo przystępny język- dziekuje za to, że wkońcu zrozumiałam tak zwany urzędniczy bełkot, który chciał nie chciał jest na innych stronach… a wystarczyło tak jak autor tegoż artykułu- napisać tak, jak dla dziecka. Dziękuję!

Pani Asiu na prawe miło czytać takie komentarze. Właściwie naczelną zasadą, która kierowałem się przy tworzeniu tego bloga było to aby pisać przystępnym językiem. Bardzo się więc cieszę, że to mi wychodzi.

Pozdrawiam

Zastanawiam się nad tymi opłatami. Pisze Pan tutaj, że międzynarodowe to 903 franki…a tymczasem w pewnym Biurze patentowym czytam, że np. zmiana z krajowego na międzynarodowe raptem 50 zł che kosztować. To rejestracja od razu za 903 franki wydaje się złym interesem.
Może się Pan do tego ustosunkować?
I dlaczego na terenie UE nieistotne jest to czy w kolorach czy bez?
Pozdrawiam
Marcin

Panie Marcinie kwoty o których piszę w artykule to „opłaty urzędowe” które pobiera WIPO. Specjalnie dla Pana dodałem w tekście link do źródła z pełnym cennikiem. Znajdzie go Pan również pod tym linkiem. Tam jest wszystko wyszczególnione. Ciężko mi się ustosunkować do 50 zł o których Pan wspomina. Z pewnością nie jest to honorarium rzecznika patentowego za poprowadzenie tej procedury to mogę Panu zagwarantować. Proponuję zadzwonić i spytać się o wszystko osobiście.

Co do drugiej części pytania. Procedura zgłoszeniowa w UE jest nieco inna. Nie ma tu rozdzielenia opłat na zgłoszenia w kolorze lub bez niego. Oczywiście nie ma żadnych przeciwwskazań aby takie zgłoszenia robić. Przy spełnieniu wszystkich wymogów ochrona powinna być taka sama jak w procedurze międzynarodowej jednak opłata jest stała 900 EUR.

Pozdrawiam

Witam,

Proszę o informacje, czy można zastrzec nazwę firmy, nie posiadając jeszcze własnej działalności?

Pozdrawiam,
Maria

Nie ma przeciwwskazań aby dokonać zgłoszenia, natomiast dobrze w przeciągu tego roku (do wydania przez UP decyzji) taką działalność już założyć.

Pozdrawiam Pani Mario

Witam,
Gdy UP wyda mi decyzję o zarejestrowaniu patentu, a ja nie będę miał do tego czasu otwartej działalności gospodarczej, a będę zmuszony do skorzystania z mojego patentu przeciwko konkurencji, to czy będę miał do tego prawo? oraz jakie są pobieżne(bez wchodzenia w szczegóły) plusy i minusy posiadania działalności gospodarczej w przypadku ochrony mojego patentu.

Czy można zastrzec w UP temtykę\zasadę działania strony internetowej?

Ps. Czy Pan się tym zajmuje? Proszę o odpowiedź tu lub na meila.

Pozdrawiam i dziękuję za informację,
Bartosz

Witam Panie Bartoszu

Nie musi Pan prowadzić działalności gospodarczej aby otrzymać patent na wynalazek. Spokojnie można składać wniosek do UP jako osoba fizyczna. Przy dochodzeniu roszczeń nie będzie to więc miało żadnego znaczenia. O tym jak można ochronić stronę www pisałem w tym artykule. Niestety nie da się tego zrobić poprzez patent.

Gdyby potrzebował Pan pomocy to uzyskiwaniem patentów na wynalazki również się zajmujemy.

Pozdrawiam serdecznie.

Witam,
A mam pytanie jak wygląda kwestia zastrzeżenia domen, blogów… Np zakładam bloga, zaczyna być popularny i ktoś zakłada bloga o tej samej nazwie. Czy koszty są takie same? Gdzie mogłabym znależć takie informacje.. Pozdrawiam i bardzo dziękuję

Witam Pani Aniu

Pani Pytanie ma wiele wspólnego z sytuacją przeciętnego przedsiębiorcy. Wymyśla markę, która osiąga sukces i ktoś zaczyna posługiwać się podobną nazwą. Blogi czy domeny internetowe w niczym się tutaj nie różnią. Można zastrzec ich nazwę w Urzędzie Patentowym a sama procedura jest taka sama jak dla innych spraw.

Pozdrawiam

Panie Mikołaju,
Zacznę od tego, że to świetny blog. Bardzo dobrze się go czyta. Prowadzony w sposób przejrzysty i rzetelny. Gratulacje 🙂
Mam pytanie dot opłat za 10 letnią ochronę na terenie Polski. Pisze Pan, że za każdą z pierwszych 3 klas płacimy 400 zł, a tutaj Pani mówi, że płacimy 400 zł cyt. „…też do trzech klas”, co jak rozumiem oznacza, ze płacimy 400 zł na 3 klasy.
tvnbc .pl
Jest to film z 2012, czy coś się od tego czasu zmieniło, czy Pani źle sformułowała wypowiedź?
Pozdrawiam

Dziękuję Pani Sylwio. Cieszę się, że udaje mi się pisać w sposób zrozumiały dla nie-prawników.

Odpowiadając na pytanie sugeruję zapoznać się ze źródłem Rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie opłat za min. znaki towarowe.

Być może Pani rzecznik nieco skrótowo się wypowiedziała. Zasada jest jednak taka, że za każdą wskazaną klasę wnosi się osobno opłatę za 10-cio letnią ochronę.

Pozdrawiam

Mam takie pytanie, prowadziłam działalność jednak w najbliższym czasie dojdzie do jej zamknięcia czy mimo to mogę zastrzec sobie nazwę firmy?

W takim przypadku sugeruję zarejestrować znak towarowy na swoją rzecz (jako osoba fizyczna). Proszę jednak pamiętać, że znak musi być używany w przeciągu 5 lat od zgłoszenia. Warto więc w przyszłości udzielić licencji na jego wykorzystanie.

Witam. A czy zastrzegając nazwę firmy, można jednocześnie z nazwą zastrzec logo graficzne i czy w tedy płaci się osobno za logo i osobno za nazwę czy jest to ta sama kwota bez względu czy to jest tylko nazwa czy nazwa z logo graficznym?

Panie Piotrze, dość często słyszę to pytanie. Niestety czym innym jest zgłoszenie firmowego logo (znak słowno graficzny) a czym innym firmowej nazwy (znak słowny). W tych przypadkach konieczne są osobne zgłoszenia a więc i opłaty urzędowe będą podwójne.

Pozdrawiam

Panie Mikołaju,
nie sposób nie docenić Pańskiego bloga, bo na prawdę jest bardzo przystępny dla „zwykłych śmiertelników”:) Jednak jako ten zwykły śmiertelnik właśnie mam mały problem i uprzejmie proszę Pana o poradę. Otóż z zamiłowania piekę torty – głównie dla rodziny i przyjaciół.Poproszono mnie abym zrobiła sobie wizytówki, żeby można było mnie łatwiej polecać znajomym. Dodam, że nie prowadzę żadnej działalności – na co dzień pracuję w zupełnie innej branży. Prowadzę też blog z ze zdjęciami mojej pasji. Proszę mi powiedzieć czy tworząc wizytówkę mogę/muszę/powinnam zastrzec na niej nazwę bloga, która też jednocześnie jest jakby „wizytówką” tej mojej pasji i nie chciałabym, żeby ktoś także zaczął jej używać bez mojej zgody?
Pozdrawiam, Justyna

Pani Justyno

Zawsze jak słyszę, że mój blog jest pomocny i zrozumiały dla ludzi to czuję, że wykonuję tym dobrą pracę 🙂 Nie zwalniam więc tempa.

Co do Pani pytania. Mam wątpliwości czy jest sens zastrzegania takiej nazwy.

Proszę pamiętać, że rejestrując znak towarowy uzyskuje się monopol prawny w zakresie wybranych branż. Jeżeli więc pod tą nazwą nie prowadzi Pani działalności ani nie zamierza takowej zacząć, to może się w przyszłości pojawić problem. Po 5 latach takiej bezczynności będzie można Pani taką ochronę unieważnić. Proszę więc pamiętać, że znaki towarowe mają odróżniać towary i usługi. Jeżeli pod daną nazwą bloga będzie Pani wprowadzać do obrotu jakieś towary (np. cista) lub usługi (np. reklamy na blogu), to ma to sens. Inaczej myślę, że szkoda na to pieniędzy.

Mam nadzieję, że pomogłem 🙂

Witam,
doskonały artykuł. Odnalazłam w nim wiele informacji, które mnie interesowały poza jedną.
Zakładam, iż zastrzegłam nazwę firmy, jednakże na rynku istnieje już taka sama nazwa, czy w związku z tym mogę domagać się od tej firmy zmiany tej nazwy?
Jakby to wyglądało jeśli ta firma powstała zanim ja złożyłam wniosek o patent?

Cieszę się, że artykuł okazał się dla Pani przydatny.

Odpowiadając jednak na Pani pytanie. Co do zasady przy rejestracji kolizją mogą być tylko zarejestrowany znaki towarowe. Urząd Patentowy nie będzie badał, czy wcześniej nie istniał na rynku podmiot posługujący się takim samym, ale niezarejestrowanym znakiem towarowym.

Wyciąganie konsekwencji prawnych w stosunku do podmiotu, który danym określeniem posługiwał się wcześniej może być trudne. Powodów jest wiele i tutaj jedynie je zarysuje. Polskie przepisy mówią o prawach używacza uprzedniego. Jeżeli przedsiębiorca posługiwał się danym znakiem towarowym w dobrej wierze zanim został on zgłoszony do ochrony przez inną osobę, może zażądać wpisania siebie do rejestru jako używacz uprzedni. A wtedy może w nie większym zakresie niż dotychczas nadal posługiwać się tym znakiem. Proszę pamiętać, że zarejestrowany znak można unieważnić. Tak się stanie jeżeli narusza on prawa osobiste lub majątkowe osób trzecich. Takim prawem może być np. prawo do firmy lub prawa autorskie majątkowe do logo. Na koniec warto wspomnieć o tym, że znak towarowy można unieważnić jeżeli został zarejestrowany w złej wierze.

Jak Pani widzi to dość skomplikowana materia. Powiedziałbym, że w tym przypadku nie sztuką będzie uzyskanie ochrony ale jej utrzymanie. Jednak nie jest to niemożliwe. Trzeba jednak mieć dość dobre rozeznanie w sprawach związanych z własnością przemysłową.

Zapytałam gdyż marzyłam o otwarciu firmy, miałam wymyśloną nazwe, nie wykupiłam domeny (bo przecież kto by wpadł na podobny pomysł), jednak po jakimś czasie firma się pojawiła.

Chciałabym mimo to otworzyć firmę o wymarzonej nazwie, w która pragnę zainwestować przez lata zbierany kapitał.
Będę ubiegać się zatem o zastrzeżenie nazwy, w przypadku gdyby to ta firma wpadła na podobny pomysł i kazała mi zmienić nazwę:) Wówczas zostajemy w dwójkę na rynku, a tak na prawdę branża jest zbliżona ale jednak daleka:) (konkurencja to salon urody a moja firma zajmować się będzię sprzedażą kosmetyków, mam nadzieje, iż nie będziemy sobie przeszkadzać:)

Witam serdecznie Panie Mikołaju.
Przede wszystkim dziękuję za świetny artykuł którego przeczytanie zbiegło się z moją nie do końca jasną sytuacją. Mianowice zakupiłem/przechwyciłem na popularnym portalu domenę internetową i po kilku dniach otrzymałem e-maila od pewnej osoby która chce odkupić tą domenę. Odpisałem że jeszcze się muszę zastanowić, to otrzymałem odpowiedź że z tego co ta osoba wie to nazwa właściwa firmy która jest również w domenie jest zastrzeżona i że może wnieść wniosek do sądu w tej sprawie. Nie wiem czy jest to rzeczywiście osoba z tej firmy czy tylko ktoś kto chce zarobić. Jak mogę sprawdzić czy rzeczywiście ta nazwa jest zastrzeżona? I co powinienem wg Pana zrobić w tej sytuacji?
Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam

Witam

Co do zasady zarejestrowany znak towarowy ochroną obejmuje również domenę internetową w której się znajduje. Pytanie jednak jaki to jest znak. Jeżeli ktoś zarejestrował np. znak słowno- graficzny owoce.pl (na towary takie jak owoce) to nie może zakazać używania innej osobie domeny owoce.com. Jeżeli chroniony jest znak zawierający pojęcie fantazyjne (najlepiej w wersji słownej) to uprawniony jest w lepszej sytuacji. Samo wykupienie domeny to w Polsce jeszcze za mało aby uznać, że doszło do naruszenia prawa ze znaku towarowego. Konieczne jest jeszcze oferowanie pod daną domeną takich samych bądź podobnych towarów/ usług. Chodzi o sytuację, kiedy wykupuje Pan domenę podobną do nazwy swojego konkurencja i np. przekierowuje odwiedzających na swoja stronę firmową.

Niestety nie znając szczegółów sprawy wolałbym nie doradzać Panu konkretnych kroków.

Pozdrawiam

Z drugiej strony w Polsce

Panie Mikołaju, na stronie Urzędu Patentowego, zaznaczyłem dla pewności wszystkie pola i wpisałem nazwę która miałaby być zastrzeżona. W wynikach nie było tejże nazwy także jak rozumiem nie ma ochrony na tą nazwę (chyba że została ona zgłoszona do 3 miesięcy wstecz?) Poprosiłem również osobę która uważa się za reprezentanta firmy o numer zgłoszenia jednak na razie bez echa.
Czy jeżeli nazwa nie jest zastrzeżona a ja jestem operatorem domeny to czy jak firma zgłosi tą nazwę do rejestru UPRP i stanie się ona zastrzeżona to będę musiał z niej zrezygnować (tzn. czy w takim przypadku prawo może działać wstecz? zakładam że raczej nie, ale wolę się upewnić) i czy wówczas będę mógł pod tą domeną zamieszczać dowolne treści (również te z branży w której jest ta firma) ?? Dziękuję za pomoc i pozdrawiam serdecznie.

Dzień dobry Panie Bartoszu.

Jeżeli ktoś Panu grozi to faktycznie powinien powołać się na numer prawa ochronnego. To akurat żadna wielka filozofia jeżeli faktycznie posiada świadectwo ochronne na znak towarowy.

Co do konfliktu domeny internetowej i znaku towarowego to sprawa wymaga głębszej analizy. Trzeba ocenić czy poprzez rejestrację lub używanie domeny naruszył Pan prawo. Często w celu przejęcia takiej domeny są właśnie rejestrowane znaki towarowe. Nie oznacza to jednak automatycznie, że właściciel praw jest na wygranej pozycji. Proszę przeczytać historię sporu o domenę Okazje.pl. Nasza kancelaria reprezentowała tam abonenta domeny (osobę fizyczną). Pomimo tego, że przeciwnik miał zarejestrowany znak towarowy z nazwą, która była w domenie – sprawę wygraliśmy.

W razie wątpliwości proszę pamiętać, że udzielam telefonicznych porad prawnych. Jeżeli chciałby Pan skorzystać z mojej pomocy to proszę napisać do mnie na adres: mikolaj@lech.bydgoszcz.pl

Pozdrawiam

Witam,
bardzo ciekawy blog, napisany zrozumiałym językiem 🙂
Mam pytanie czy można zastrzec nazwę będącą pojęciem naukowym? Czy możliwe jest zastrzezenie dla danej działalnosci takiego pojęcia czy musiało by się jednak nazywac w ten sposób: („pojęcie naukowe”)-pracownia artystyczna ?

Dzień dobry Panie Łukaszu. Znak towarowy służy do komercyjnego oznaczania towarów lub usług. Nie rejestruje się samej nazwy. Jeżeli więc na tym pojęciu chce Pan zarabiać to można się zastanowić nad zastrzeżeniem. Musi Pan jednak pamiętać, że pewnych określeń się nie rejestruje. Chodzi przykładowo o nazwy opisowe lub nazwy rodzajowe.

W tym kontekście polecam obejrzeć poniższe nagranie:

Pozdrawiam

Dzień dobry,

Mam pytanie odnośnie umieszczania znaków towarowych na stronie, blogu etc. Czy mogę umieszczać na nich znaki towarowe (tak jak to Pan uczynił na swoim blogu TYMBARK, VIFON) dając je jako przykład lub wyrażając o nich opinię, czy mogę mieć z tego powodu jakieś konsekwencje prawne za użycie znaku bez zgody firmy?

Pozdrawiam.

Szanowny Panie,

wraz z kolegą wymyśliliśmy znak słowno-graficzny (współautorstwo) i chcielibyśmy dokonać jego zastrzeżenia w Urzędzie Patentowym jako znak towarowy, czy możemy złożyć wniosek wspólnie jako osoby fizyczne?? Czy wówczas opłaty ulegną zmianie?

Z wyrazami szacunku,
Marek Michalski

Panie Marku

Niestety Urząd Patentowy nie przyzna ochrony na znak towarowy dwóm osobom fizycznym wspólnie.
Znak należy zgłosić albo „na firmę” albo na jedną osobę fizyczną.

Pozdrawiam

Serdecznie dziękuję za odpowiedź.

Czyli rozumiem, że nie możemy skorzystać z przepisów o wspólnym znaku towarowym? Jeżeli tak, to wydaje mi się, że istnieje jakaś luka prawa w przepisach pwp, dyskryminująca osoby fizyczne.

Pozdrawiam,
Marek Michalski

Witam, mam bardzo wazne pytanie prawne, bo chce otworzyc sklep z outletowmi rzeczmi np, nike reebok, puma, czy przy sklepie wyprzedazowym czyli ,,outlet,, bede musiała płacici za marka ze sprzedaje pume nike czy inne oryginalne rzeczy, pozdrawiam

Pani Paulino

Istnieje zasada, że jeżeli legalnie kupiła Pani jakiś towar (np. koszulkę marki Adidas) to legalnie może Pani go dalej sprzedawać. Nie trzeba uzyskiwać zgody właściciela znaku towarowego. Ważne jednak aby rozważnie i bez przesady posługiwać się danym znakiem w reklamie. Może Pani informować, że sprzedaje koszulki Adidas, jednak jeżeli zrobi Pani ogromny szyld przed sklepem z tym znakiem towarowym będzie to z pewnością złamanie prawa. Nie może być wątpliwości, że nie prowadzi Pani oficjalnego sklepu Adidas a jedynie prywatną działalność „outlet”.

Pozdrawiam

Dzien dobry,

Panie Mikołaju, w ostatnim czasie dokonałem zgłoszenia znaku towarowego drogą internetową w OHIM. Oczywiście wniosek został opłacony, czekam obecnie na dalsze informacje.
Ku mojemu zdziwieniu, w tym tygodniu otrzymałem przesyłkę , podejrzewam od prywatnej firmy działającej w Hiszpanii, o ofercie publikacji wpisu w rejestrze. Jest tam informacja, że nie jest to oficjalny rejestr w związku z rejestracją w OHIM, ale może to wprowadzić poważnie w błąd, w szczególności, że kwota pokrywa się z tą z OHIM, tj. 900 euro.
Czy może Pan odpowiedzieć, czy takie praktyki są legalne? i czy można się spodziewać w przyszłości większej ilości takich pism od innych firm? czy jest to zjawisko znane w tzw. „branży”? przypomina mi to sytuację z „polskiego podwórka” , tj. wysyłanie do przedsiębiorców wezwania do zapłaty w związku z różnymi wpisami do KRS, CEIDG itp.

Pozdrawiam

Witam Panie Marku

Proceder, o którym Pan pisze to obecnie prawdziwa plaga. Dobrze, że był Pan czujny. Na blogu szeroko pisałem o tym w tym artykule. Znajdzie tam Pan kilkanaście wzorów pism od naciągaczy.

Niestety doświadczenie pokazuje, że należy się spodziewać kolejnych tego typu pism. Wydaje się, że płaci na tyle dużo firm, że „biznes” dobrze się kręci.

Na ten temat stworzyłem specjalne nagranie:

Pozdrawiam

Panie Mikołaju,

Ile trwa zarejestrowanie/opatentowanie znaku towarowego? Chodzi mi o cały proces, od złożenia wniosku do otrzymania ochrony.

Pozdrawiam

Witam
Bardzo dużo się dowiedziałem i bardzo zrozumiale dla mnie, dziękuję za te wszystkie informacje.
Mam dwa zagadnienia:
1, jeśli moja firma nazywa się z imienia i nazwiska np: Edek Odkredek to czy firma która sobie zastrzeże taką nazwę ma prawo do tej nazwy? Czy w ogóle ma prawo do tego? Wcześniej Pan coś pisał o naruszeniu praw osobistych.
2, zastrzegłem nazwę np: pocomito w polskim biurze , co się wydarzy jeśli jakiś „facebook” będzie chciał zastrzec moją nazwę pocomito w międzynarodowym biurze na cały świat włącznie z polską?
Serdecznie pozdrawiam.

Panie Jakubie

Ad. 1 Nawet jeżeli ktoś zarejestruje znak towarowy będący nazwiskiem (jest sporo takich znaków słowno- graficznych), to nie może zabronić innej osobie posługiwania się jej własnym nazwiskiem.
Ad. 2 Jeżeli zastrzegł Pan znak w Polsce, to podobny znak międzynarodowy nie uzyska ochrony w naszym kraju. W przypadku znaków wspólnotowych nikt nie sprawdza z urzędu jakie znaki chronione są w każdym kraju UE. Może się więc zdarzyć tak, że uda się taki znak zarejestrować. Mając jednak wcześniejszą rejestrację krajową można taki znak wspólnotowy unieważnić.

Pozdrawiam

Bardzo dobry wpis Panie Mikołaju i wartościowe dopełnienie filmem na którym widzę Pana pasję do prawa patentowego.

Chciałem dopytać w jednej kwestii: prowadzę firmę w branży transportowej, głównie na terenie Polski, ale 20-30% transportu odbywa się na terenie Europy. Czy jakbym chciał zarejestrować nazwę firmy to lepiej to zrobić w Polsce, czy zarejestrować na całą Europę?

I moje drugie pytanie: Jeżeli zarejestruję nazwę mojej firmy w Polsce, to jak ktoś później zarejestruje ją na teren Europy to z założenia tracę prawo do swojej zarejestrowanej nazwy firmy? Z tego co wiem prawo europejskie jest ‚mocniejsze’ od polskiego.

Dziękuję Panie Bronisławie. Tak właśnie myślałem, że do części osób lepiej będzie przemawiał tekst a do innych film. Wyszło całkiem zgrabnie 🙂

Akurat przygotowuję artykuł, który w części odpowie na Pana pytanie. Chroniąc swój znak towarowy tylko w Polsce, może zdarzyć się sytuacja, że ktoś taki sam fonetycznie znak zastrzeże w innym kraju. Wtedy pod swoją marką nie będzie Pan mógł oferować tam swoich usług. Wcale nie tak rzadko zresztą takiej „wrogiej rejestracji” dokonują partnerzy biznesowi z danego kraju. Są przepisy pozwalające unieważniać takie znaki, ale nie zawsze się to udaje. Poza tym to już tryb sporny, który trwa i wymaga pomocy miejscowej kancelarii patentowej. A to oczywiście kosztuje.

To są zagrożenia, które mogą się pojawić, ale wcale nie muszą. Odpowiadając więc na Pana pytanie uważam, że jeżeli firma się Panu rozwija a zamówienia z zagranicy nie są incydentalne to lepiej chronić znak wspólnotowy. Tak dla świętego spokoju 🙂

Znak wspólnotowy nie jest silniejszy od znaku krajowego. Można powiedzieć, że są sobie równe. Zgłaszając znak tow. krajowy nie może być on kolizją do już zarejestrowane znaku wspólnotowego. I odwrotnie. Nie wchodząc już w szczegóły proceduralne, jeżeli zarejestruje Pan znak towarowy w Polsce, a ktoś po Panu zarejestruje taki sam znak wspólnotowy, to może Pan takie prawo ochronne unieważnić. Powołując się właśnie na swoją wcześniejszą rejestrację.

Pozdrawiam

witam 🙂
Zastanawiam sie czy istnieje możliwość zastrzeżenia znaku towarowego (np. nazwy perfum) na terenie EU ale tylko na rok. Cięcie kosztów, w szczególności na początku działalności firmy..
Dziękuję serdecznie
K.

Witam,
projektuję dla siebie pieczątkę i już miałem kończyć gdy się zastanowiłem czy mogę użyć znaku zastrzeżenia jeśli nazwa mojej firmy nie przeszła tej procedury, przykład:

Big-Ben ® Jan Nowak

lub np znaku euro:
Big-B€n Jan Nowak

Jak Pan to widzi? Dziękuję z góry.

Zgłaszając znak towarowy do ochrony nie może mieć Pan 100% pewności, że całą procedurę przejdzie pomyślnie. Nawet po pozytywnej decyzji może Pan zapomnieć uiścić opłatę za pierwszy 10-cio letni okres ochronny i rejestracja się nie powiedzie. Z tego powodu posługiwanie się R-ką tuż po zgłoszeniu jest wprowadzaniem w błąd. Wg. mnie nie powinno się tego robić dopóki nie otrzyma się formalnie rejestracji.

Pozdrawiam

Witam,
czy mozna zastrzec nazwe zospolu muzycznego ? Np zespol sie nazywa „nutka” jest takich kilka w kraju, czy po dokonaniu zastrzeżenia nazwy inne zespoły będą musiały zmieni nazwę ?

To nieco bardziej skomplikowana sprawa. Nazwę zespołu muzycznego można zastrzec jako znak towarowy i często jest to praktykowane. W sytuacji jednak kiedy ktoś działa na rynku od wielu lat pod daną wyrobioną marką (a nie chroni znaku) może próbować taką cudzą ochronę unieważnić. Wszystko zależy od konkretnego przypadku i skali działalności.

Witam,
Wpadłem na pomysł nazwy dla firmy. Niestety okazało się, że taka firma istnieje już w USA i mają zastrzeżoną nazwę. Jak i gdzie sprawdzić (bez ponoszenia kosztów), czy będę mógł używać tej nazwy + domeny polskiej w Polsce (firma będzie działa jedynie w wybranym mieście-branża usługowa)?

Witam Panie Mikołaju
Czy także w unii mogę zastrzegać znak bez działalności?
Po wykupieniu pakietu na unię czy w tym samym miejscu mogę dodać za dopłatą jakiś czas kolejny kraj jak Szwajcaria? czy trzeba dokupywać osobno w Ochrona międzynarodowa- wybrana wiązka krajów? co wiąże się prawie z takimi samymi kosztami jak w unii. W ochronie międzynarodowej trzeba zapłacić ok250 CHF więcej za znak w kolorze Czy rejestrując tyko czarno biały charakterystyczny znak ktoś może korzystać z kolorowego bezkarnie ??? Czy mogę zarejstrować Czarno biały który jest jedną z trzech opcji kolorystycznych która będzie występować? Przykładem może być Pański logotyp
Pozdrawiam

Dzień dobry Panie Konradzie.

Tak, unijny znak towarowy może być rejestrowany na osobę fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej. Po dokonaniu zgłoszenia nie ma możliwości dodawania zmian rozszerzających. Jeżeli chce Pan chronić swój znak na terenie Szwajcarii musi Pan albo wejść w tryb międzynarodowy przed WIPO, albo dokonać zgłoszenia krajowego.

Przy zgłoszeniu międzynarodowym przyjmuje się, że znak bez wskazywania kolorów to znak słowny. Obecne orzecznictwo wskazuje, że znak jest chroniony w wersji jakiej został zgłoszony. Twierdzenie, że znak czarno biały chroni znak w każdym kolorze jest ryzykowne. To czy taka ochrona wystarczy do walki z konkurentem naturalnie zależy od tego jakiego oznaczenia nasz przeciwnik użyje (jak mocno się do nas przybliży).

Pozdrawiam

Czy można opatentować znak towarowy na własne osobę fizyczną a potem wnieść aportem do spółki, która powiedzmy powstanie za rok?

Panie Miołaju,
a czy miałby Pan pomysł jak postąpić w sytuacji, gdy prowadzę w Polsce spółkę pod okresloną nazwą XXX. Chciałbym rozszerzyć działalność na rynek niemiecki i pod tą nazwą założyć domenę internetową i sprzedawać towar na portalu ebay. Zamierzam sam produkować towar i oznaczyć tą właśnie nazwą na opakowaniu. Odkyłem jednak ostatnio, że na ebayu w Niemczech istnieje sprzedawca (sklep internetowy) o identycznej nazwie. Czy mimo wszystko mogę rozpocząc moja dzałalność. Czy taka nazwa na ebayu jst w jakiś spsób chroniona? Jak Pan uwża?

Panie Janie
Działając na rynku niemieckim powinien Pan sprawdzić czy w Pana branży nie jest już zarejestrowany podobny znak towarowy. To, że w Polsce działał Pan legalnie nie oznacza, że tak samo jest w innym kraju. Co do oznaczenia sprzedającego na portalu aukcyjnym to ciekawe pytanie. W Polsce moglibyśmy to rozważać w kontekście ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Czy posługiwanie się podobną nazwą nie byłoby czasem wprowadzaniem konsumentów w błąd. Niemniej nie wiem jak to regulują przepisy niemieckie. Myślę, że z takim pytaniem należałoby się zwrócić do niemieckiego prawnika.

Pozdrawiam

Panie Mikołaju, interesuje mnie zastrzeżenie logo graficznego, w którym pojawia sie barwy biało-czerwone (narodowe), jednak nie bedzie to żaden z symboli narodowych, tylko barwy. Czy jest możliwe używanie tych barw w swoim logo, czy barwy te są zastrzeżone przez Państwo Polskie ?
Dziekuje

Panie Krzysztofie przepisy mówią, że nie udziela się ochrony na oznaczenia jeżeli zawierają nazwę, lub skrót nazwy Rzeczpospolitej Polskiej bądź jej symbole (godło, barwy lub hymn). Uważam, że nie chodzi o to, że żaden biało czerwony znak nie dostanie ochrony. Chodzi o oznaczenia, które poprzez użyte kolory będą przypominać symbole państwowe. Pozdrawiam

Witam, przede wszystkim dziękuję za rozjaśniającą lekturę – naprawdę cenny materiał! Przestudiowałem również komentarze i choć z grubsza rozumiem swoją sytuację to dręczy mnie jeden niuans. Reasumując całą lekturę – czy następujące rozumowanie jest poprawne?

Pracuję nad kilkoma portalami internetowymi. Każdy z nich ma unikalną nazwę domeny, które oczywiście zarejestrowałem w NASK. Domeny są również różne od nazwy samej firmy, są więc markami moich produktów. Utrzymuję i rozwijam owe portale od kilku lat.

Może się jednak zdarzyć, że firma X obserwując moją pracę i widząc brak rejestracji znaku tow. w UP może skorzystać z instytucji zastrzeżenia znaku do legalnego odebrania mi domeny. Rozumiem, że wówczas jedyne co mi pozostaje to:

1. wnieść uzasadniony sprzeciw do UP i żądać wpisu mnie jako uprzedniego używacza (choć jak by się to miało w praktyce odbywać jeśli w grę wchodzi domena..? miałbym nadal prawo do korzystania w dotychczasowym zakresie a w grę wchodzi przecież internet czyli olbrzymie audytorium.. właściciel znaku nie miałby jednocześnie domeny?)

2. udowadniać, iż de facto posługiwałem się na rynku domeną zawierającą chroniony znak na długo przed zgłoszeniem rejestracji do UP i starać się unieważnić rejestrację?

dodam, że czytałem przypadek twojesoczewki.pl ale tam poza uprzedniością był jeszcze element różnic między zastrzeżonym znakiem słowno-graficznym a jedynie słownym, którego ograniczenia domagali się pozywający. Martwi mnie co by było gdyby ktoś zastrzegł identyczny znak słowny jak moja domena.

Jestem bardzo ciekaw Pańskiej opinii.
Pozdrawiam serdecznie, Konrad.

Dzień dobry Panie Konradzie.

Na początek polecam Panu mój obszerny artykuł na temat prawa używacza uprzedniego. Jest to o tyle trudna sprawa, że warunkiem skorzystania z tego wyjątku od zasady, że tylko właściciel znaku towarowego może się nim posługiwa, jest to aby dane oznaczenie było używane lokalnie i w niewielkim wymiarze. Tym samym problem mają np. sklepy internetowe działające na skalę ogólnopolską.

Opcji zablokowania takiej rejestracji jest kilka. Można powoływać się na naruszenie praw osobistych lub majątkowych, albo wykazywać, że zgłoszenia znaku dokonano w złej wierze. To jednak wiąże się koniecznością prowadzenia postępowania spornego. Jeżeli portale są dla Pana cenne tj. generują dobry dochód, to dla bezpieczeństwa lepiej je zastrzec.

Dzięki temu zabezpieczy się Pan przed tzw. trollami od znaków towarowych:

Pozdrawiam

Dzień dobry, mam takie pytanie. Co jeśli zastrzegę znak tylko w Polsce, a ktoś za granicą stwierdzi, że chce mnie kopiować, to czy może zastrzec dokładnie taki sam lub podobny znak na swój kraj? Mój znak będzie dotyczył produktu, nie logo.
Co wtedy z prawem autorskim?
Chcę wprowadzić produkt od razu na rynek polski, angielski i amerykański, ale nie za bardzo mnie na ten moment stać na zastrzeganie znaku w całej Unii i w USA. Postanowiłam ograniczyć się tylko do Polski, ale jeśli jest tak, że ktoś może stwierdzić, że zastrzeże ten sam, lub bardzo podobny znak w innym kraju po moim zastrzeżeniu w Polsce, to wtedy ja poniekąd tracę prawo do handlowania nim w tym kraju. Czy tak rzeczywiście może się zdarzyć?

Pozdrawiam i dziękuję z góry za odpowiedź,
Kasia

Pani Kasiu

Na szczęście jest coś takiego jak prawo autorskie do logo. Jeżeli ktoś skopiowałby Pani logo i zarejestrował znak w obcym Państwie to można by taki znak próbować unieważnić. Dotyczy to jednak tylko logo. Jeżeli skopiowałby jedynie nazwę niewiele by można było zrobić. No chyba, że udowodniło by się, że taki znak został zgłoszony w złej wierze. Taka sytuacja wystąpi jeżeli rejestracji dokona Pani były wspólnik, odbiorca towarów czy partner biznesowy. Każdy przypadek oczywiście trzeba rozpatrywać indywidualnie. Niemniej aby nie musieć swoich praw dochodzić w przyszłości w sądzie lepiej zawczasu objąć ochronę kraje na których nam zależy.

Pozdrawiam

Witam serdecznie
Chciałbym rozszerzyć ochronę nazwy i logo na kraje Ameryki Płd (np na Brazylię,Argentynę Urugwaj, Chile czy Kolumbię. Gdzie to zrobić i ile będzie to kosztowało
pozdrawiam- Wojtek

Mając już zarejestrowany znak towarowy można jego ochronę rozszerzyć na inne kraje poprzez System Madrycki (poprzez Światową Organizację Własności Intelektualnej). W tym systemie nie ma jednak wszystkich krajów świata. I jak szybko sprawdziłem z wymienionych krajów jest tam tylko Kolumbia. Tym samym trzeba w każdym z tych krajów zrobić osobne zgłoszenie, a do Kolumbii wejść przez WIPO.

Witam, jak wygląda praktyka UP w zakresie przeniesienia praw do zgłoszenia znaku towarowego? Czy zgłaszając zmianę uprawnionego do prawa do zgłoszenia znaku towarowego, na które nie zostało jeszcze udzielone prawo ochronne konieczne jest złożenie umowy przenoszącej prawo do zgłoszenia czy też zamiast umowy można złożyć oświadczenie zbywcy oraz nabywcy, że została zawarta umowa przenosząca prawo do zgłoszenia znaku, a zbywca wyraża zgodę na udzielenie prawa ochronnego na znak towarowy na rzecz nabywcy w sytuacji, gdy strony nie chcą ujawniać całej umowy?

Pani Mario zadaje Pani bardzo szczegółowe pytanie.
Oczywiście jestem w stanie Pani pomóc, ale musiałoby się to odbyć w ramach odpłatnej porady prawnej.
Jeżeli jest Pani tym zainteresowana, to kontakt do mnie znajdzie Pani w stopce bloga.
Pozdrawiam

Panie Mikołaju!
Gratuluję świetnego bloga i trafnych odpowiedzi na pytania 🙂 jednocześnie i ja mam pytanie: czy jeżeli chcę zastrzec skrót nazwy firmy, czy mogę to zrobić? I czy powinnam składać podanie na osobnym wniosku?

Pozdrawiam,
Agata

Dziękuję Pani Agato.

Oczywiście skrót nazwy firmy można zastrzec jako znak towarowy. Musi on jednak spełnić te same wymogi jak wersja rozszerzona nazwy. Tzn. nie może być podobny do znaków już zarejestrowanych. Musi też ze swojej natury nadawać się do odróżniania towarów i usług. Takiego waloru nie będzie miała jedna litera. Dwie lub 3 już tak.

Pozdrawiam

Panie Mikołaju! Ten blog jest genialny! Dzięki 🙂

Jednak mam pytani z którym obecnie walczę, chcę założyć działalność gospodarczą, która docelowo stanie się w tym roku spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Nazwę firmy już wybrałem, domeny po rejestrowałem (pl i com), zrobiłem identyfikacje wizualną firmy (jest całkowicie inna od tej finlandzkiej firmy) ale okazuje się że taka nazwa firmy już istnieje w Finlandii (kraj i członek unii europejskiej) i działa w tym samym sektorze (ITC) co moja docelowa firma. Na początek chce działać tylko na rynku polskim ale docelowo nastawiam się na klientów zagranicznych czyli działanie na innych rynkach kraju unii europejskiej (Niemcy, Wielka Brytania, Francja)

Pytanie czy z mojej strony będzie to zgodne z Polskim prawem (tej firmy nie ma w Polsce) ? Co będzie jak ta firma będzie chciała wejść na polski rynek, będzie mogła żądać czegoś ode mnie w kwestii nazewnictwa ? Zakładam że jeżeli wcześniej ta firma się uzbroi w te zastrzeżenia nazw to nie będę miał nić do gadania w ewentualnym sądzie…?

Pozdrawiam,
Łukasz

Mam pytanie otworzyłam niedawno sklep z art. dla dzieci, czy zwykła nazwa Świat dziecka może być zastrzeżona . Przyjechał do mnie pan i stwierdził, że kilka lat temu zastrzegł sobie tą nazwę i nie mogę jej używać . Dodam że działam na rynku lokalnym pan jest z tego samego województwa. Wcześniej nie słyszałam o jego firmie. Wydaje mi się że to zwykła fraza pospolita oznaczająca coś dla dzieci . Czytałam że frazy pospolitej nie moż0na opatentować jak to się ma do jego patentu. Prawie w każdym mieście jest sklep dla dzieci o tej nazwie. Czy jeżeli grafika tej nazwy jest inna czy to wystarczy aby ten pan dał mi spokój, ile procent musi być różnicy w wyglądzie tej nazwy?

Pani Agnieszko dla mnie określenie „świat dziecka” nie wskazuje jednoznacznie na rodzaj oferowanych towarów lub usług. Niemniej aby ocenić stan prawny danej sytuacji musiałbym znać szczegóły. Proszę o kontakt telefoniczny lub mailowy.
Pozdrawiam

Dzień dobry.
Mam pytanie.
Czy można zastrzec nazwę firmy (markę odzieży) w momencie gdy istnieją inne firmy ( inne branże)
o tej samej nazwie.
Pozdrawiam

Panie Mikołaju, dziękuję za kolejny bardzo pomocny artykuł.

Mam pytanie odnośnie zastrzeżenia nazwy. Chcę zastrzec nazwę zawiera ona dwa słowa, przypuśćmy, że jest to: „light dieta”. Czy może zaistnieć taka sytuacja, że gdy ja zastrzegę nazwę: „light dieta”, to ktoś inny odwróci słowa i będzie używał, lub co gorsza zastrzeże: „dieta light” ?
Czy w takim przypadku lepiej zastrzec dwa warianty?
Bardzo proszę o pomoc.

Dzień dobry Pani Iwono. Wszystko zależy od tego czy po zamianie słów znak towarowy może wprowadzać w błąd. Nie ma więc ogólnej zasady w tym zakresie bo każdy znak jest inny. Sami konsumenci mają różną uwagę w zależności od towaru, który kupują. Polecam zapoznać się z artykułem opisującym podobieństwo znaków towarowych.
Niemniej mieliśmy chyba raz sytuację, że po zamianie kolejności słów udało nam się znak zarejestrować. Nie sądzę aby rejestracja obu wersji była dla Pani czymś dobrym. Proszę pamiętać, że aby ochrona znaku była niepodważalna znak towarowy musi być używany.

Pozdrawiam

Witam,
chciałabym się dowiedzieć, czy nie jest niezgodne z prawem nazwać własną stronę internetową i salon wyrażeniem jakie reklamuje znane, polskie kosmetyki? Mam tutaj na myśli „Klinika zdrowej skóry” (seria Ziaja med)
Pozdrawiam serdecznie

Jeżeli jest to zarejestrowany znak towarowy to bym odradzał. Nikt nie może za to zabronić Pani posługiwania się określeniem opisowym typu „klinika leczenia skóry” itp.
Pozdrawiam

Witam serdecznie Panie Mikołaju 🙂
Mam pytanie: wykupiłam domenę, pod którą prowadzę pewną działalność np zielonybrokuł.pl. Po kilku miesiącach okazało się, że pod podobna domeną prowadzona jest taka sama działalność ( na początku domeny dodane jest jedno słowo, czyli domena konkurencji to np. uwagazielonybrokuł.pl). Nazwa nie jest zastrzeżona. PKD też mają inne (choć działalność ta sama; moja firma oferuje jeszcze kilka dodatkowych usług).
Czy mam się obawiać? Ta druga firma żąda zaprzestania prowadzenia działalności w tej domenie.
Pomyślałam, że może opatentuję swoją nazwę?
Czy to coś da, czy ochrona obowiązuje od momentu zgłoszenia, czy dopiero po roku?
Moja firma została założona w dobrej wierze, bez wiedzy na temat tej drugiej firmy (chociaż ta druga istnieje kilka lat). Strona i logo wyglądają całkowicie inaczej.

Dzień dobry,
w tym roku moja firma zastrzegła znak słowno-graficzny. Chciałabym czerpać korzyści pieniężne z wykorzystywania tej nazwy przez inne podmioty, które nie znajdują się w bliskim otoczeniu mojej firmy. Jednocześnie chciałabym wystosować pismo do firmy, która znajduje się niedaleko, by zmieniła ona nazwę na inną. Czy powinnam to uczynić korzystając z pomocy prawnika czy mogę zrobić to sama? Jeżeli tak, to jak napisać takie pisma?

Może Pani takie pismo wysłać samodzielnie, albo skorzystać z usług np. rzecznika patentowego. Nie jestem w stanie w prostych słowach napisać co w takim piśmie powinno się znajdować. To jednak wymaga dokładniejszej analizy. Jeżeli chciałaby Pani skorzystać z mojej pomocy to proszę o kontakt.
Pozdrawiam

Witam Panie Mikołaju
Jakiś czas temu wpadłam na pomysł żeby stworzyć swoją markę oddzieżową dla niemowląt. wymyśliłam idealną nazwę i stworzyłam LOGOTYP IDEALNY:) Okazuje się,że w Pakistanie istnieje już modowa marka dla dorosłych o tej samej nazwie a co więcej logo w tym samym stylu. Czyli ja stworzyłam logotyp z nazwą na przykład Monkey z wizerunkiem małej małpki i oni podobnie również Monkey z wizerunkiem małpki. We Francji podobnie ale handlują koszulkami natomiats bez małpki przy nazwie. Czy mogę otworzyć taką markę w Polsce ? Co jeśli bedę chciała sprzedawać ubranka w Europie? jak sprawdzić czy tamte nazwy są zastrzeżone? jest jakaś wyszukiwarka? pozdrawiam i z góry dziękuje za odp.

Dzień dobry

Zwykle istnieje małe prawdopodobieństwo, że ktoś stworzy łudząco podobne logo nie sugerując się nim. Taka możliwość wg. mnie istnieje tylko przy bardzo prostych grafikach. Jeżeli Pani logo takie jest, to radzę coś w nim pozmieniać. Z drugiej strony to, że jakiś podmiot w branży posługuje się danym określeniem np. we Francji czy Pakistanie nie jest dla Pana jeszcze problemem. Ochrona jest terytorialna. Gorzej jeżeli francuska firma zastrzegła swój znak towarowy na całą UE. Proste badanie na identyczność może Pani zrobić samodzielnie. Polsku Urząd Patentowy udostępnia takie dane na swojej stronie. Może się jednak okazać, że istnieje znak różniący się jedną literką i tego może Pan nie wyłapać. Jeżeli chce mieć Pan profesjonalną odpowiedź na pytanie czy może wejść w daną nazwę to powinna Pani zlecić profesjonalne badanie zdolności rejestrowej znaku towarowego. Jeżeli byłby Pan zainteresowany taką usługą to proszę o kontakt.

Witam serdecznie,
Przeczytałam artykuł oraz wszystkie komentarze szukając podpowiedzi na moje wątpliwości, ale wolę podpytać się dokładnie. Posiadam działalność gospodarczą od lat, ale niebawem rozszerzę ją o usługi kosmetyczne. Szukam nazwy dla salonu (nie firmy), która będzie widniała na szyldzie, ulotkach, wizytówkach, itp. Wybrana nazwa, niestety już istnieje na rynku – zajmują się produkcją kosmetyków. W jaki sposób mam sprawdzić, czy ich nazwa ( i 30 innych przeze mnie wymyślonych;)) jest zastrzeżona? Czy można zastrzec nazwę siedziby, czy tylko firmy?

pozdrawiam serdecznie

Witam, co w przypadku, jeśli istnieje kilka firm o nazwie jak moja i w tej samej branży. Jeśli uda mi się nazwę zastrzec, to czy samo wezwanie do zmiany nazwy pozostałych wystarczy, czy czeka nas sprawa sądowa i ogromne koszty ?
Pozdrawiam

Witam,
po lekturze Pana artykułów, a także komentarzy do tego konkretnego artykułu nasuwają mi się wątpliwości odnośnie możliwości zastrzeżenia znaku towarowego przez „nieprzedsiębiorcę” – otóż zarówno analiza art. 120 ustawy obecnej, jak i dawnej ustawy o znakach towarowych, wskazuje jakoby przesłanką rejestracji był status przedsiębiorcy bowiem znak towarowy wyróżniać ma towary/usługi. Wobec tego mam pytanie czy logo fundacji nieprowadzącej działalności gospodarczej której głównym celem ma być zbieranie funduszy na leczenie pewnej grupy osób można uznać za „znak towarowy”w świetle ustawy i domagać się jego rejestracji? Z jednej strony mamy np. WOŚP który jako fundacja nie jest wpisana nawet do rejestru przedsiębiorców a znak zarejestrowany ma, a z drugiej wyroki WSA na gruncie starej i nowej ustawy odmawiające rejestracji znaku na rzecz osoby fizycznej właśnie z uwagi na brak statusu przedsiębiorcy…
Może to temat na jakiś ciekawy wpis? O ile nie przegapiłam wśród obfitej treści bloga tego akurat aspektu 🙂
pozdrawiam serdecznie

Pani Joanno z własnej praktyki mogę powiedzieć, że można rejestrować znaki na os. fizyczne. Problem jest taki, że osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej nie używa znaku w sposób rzeczywisty (czyli nie oferuje pod nim towarów ani usług). Tym samym po 5 latach może się pojawić groźba wygaszenia takiego znaku przez konkurencję.
Pozdrawiam

Dzień dobry Panie Sebastianie.

Temat używacza uprzedniego jest ciekawy i jednak dość rzadko podnoszony. Nie ma tutaj gotowego wniosku. Trzeba go przygotować samodzielnie. Uprawniony do znaku towarowego może się jednak na taki wpis nie zgodzić. Wtedy pozostaje postępowanie sądowe o ustalenie prawa.

Witam,
Bardzo ciekawy Blog. Mam pytanie w związku z powyższym artykułem. Interesuje mnie jak do poniższej sytuacji odnoszą się przepisy o zastrzeganiu nazwy, ewentualnie inne przepisy prawne, które mogą mieć zastosowanie w tym przypadku.
Istnieje na rynku IT firma o nazwie Comarch, posiada zastrzeżoną nazwę.
Nowa firma rejestruje się pod nazwą Comarsoft, również działająca w branży IT na terenie tego samego miasta – nie jest to identyczna nazwa więc:
a) człon nazwy Comar – nie jest słowem zastrzeżonym dla konkretnego rodzaju działalności (jak np. słowo bank) a zatem możliwa jest rejestracja z użyciem tego słowa jako członu nazwy
a mimo to:
b) człon nazwy Comar – może wprowadzić potencjalnych klientów w błąd
c) firmy działają w tej samej branży i stanowią konkurencję
Jak mają się do tego przepisy o zastrzeżeniu nazwy?
Czy w takiej sytuacji może dojść do sporu pomiędzy firmami a jeśli tak to jakie przepisy mogą mieć zastosowanie w takim sporze?

Pozdrawiam serdecznie

Dzień dobry
Zadał Pan pytanie, na które można książkę napisać 🙂 Nazwy niewątpliwie są dość bliskie. Aby odpowiedzieć na pytanie czy znak późniejszy może wprowadzać w błąd musiałbym znać dokładne informacje w danej sprawie. Jeżeli nazwy nie są identyczne to znaczenie mają również inne kwestie związane chociażby z zasięgiem terytorialnym działalności, reklamą i rozpoznawalnością. Jeżeli właściciel wcześniejszego znaku zarejestrował go w UP to działamy w oparciu o przepisy ust. prawo własności przemysłowej. Równocześnie można powołać się na ustawę o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. To jednak tylko teoria bo aby ocenić czy te przepisy mają odniesienie do tej sprawy należałoby dokładnie wszystko przeanalizować.

Pozdrawiam

Witam,
mam takie pytanie, czy można wykorzystywać swój znak towarowy-nie zarejestrowany, produkując pewnego rodzaju towar (będąc oryginalnym i niepowtarzalny do odniesieniu innych nazw czy znaków towarowych) prowadząc d/g, biorąc pod uwagę ryzyko że może być używane kimś innym?
Z góry bardzo dziękuję za odpowiedz!
Ivan

Witam!
Pochłaniam dosłownie Pańskiego bloga. E-book okazał się również niezwykle przydatny dla mnie, czyli osoby, która wcześniej nie poruszała takich kwestii.
Chciałabym wiedzieć, czy można rejestrować kilka znaków jednocześnie (nie widziałam takiej możliwości przy rejestracji online w OHIM) i czy istnieje kalkulator, który pozwoli oszacować opłaty, przy rejestracji kilku znaków towarowych?

Dzień dobry Pani Matyldo. Cieszę się, że blog Panią wciągnął 🙂
Odpowiadając na Pani pytanie. Każdy taki znak towarowy trzeba zgłaszać osobno.
Opłaty urzędowe łatwo policzy Pani sama wg. cennika z powyższego artykułu.
Pozdrawiam

Witam, prowadzę działalność od kilku lat i ostatnio dostałem list od innej firmy że w ciągu miesiąca mam zmienić nazwę firmy bo oni mają „patent”. Chciałem zwrócić uwagę że ja przed nimi zarejestrowałem nazwę firmy (po prostu zgapili i opatentowali nazwę, a teraz chcą mnie wykluczyć) i w nazwie oprócz tego co ma ta inna firma jest jeszcze imię i nazwisko, czyli de facto nasze nazwy nie są identyczne ? Proszę mi doradzić czy ta firma ma prawo „odebrać” mi nazwę ?
Pozdrawiam

Dzień dobry Panie Wiktorze.
Pana sprawa kwalifikuje się przynajmniej na poradę prawną. Jest to jest już usługa odpłatna. Jeżeli chciałby Pan skorzystać z mojej pomocy, to proszę do mnie napisać na adres mikolaj@lech.bydgoszcz.pl. Udzielę Panu więcej informacji. Będę również potrzebował skanu pisma, które Pan dostał.
Pozdrawiam

Noszę się z zamiarem otwarcia lokalu gastronomicznego. Wymyśliłem sobie że w nazwie była by część która jest imieniem i nazwiskiem, ale również nazwą alkoholu. Tak na przykład Jacek Soplica Kafe.
jak to wygląda prawnie? W Zakopanym widziałem ostatnio lokal który nazywał się Seagrams Pub, można to ogarnąć bez jakiejś oficjalnej zgody danej marki alkoholu? Jacek Soplica w końcu jest zwykłym imieniem i nazwiskiem.

Jeżeli jest to zastrzeżony znak towarowy dla alkoholu, to nie powinien Pan tak nazywać swojego lokalu. Moim zdaniem ktoś może pomyśleć, że to może być oficjalny lokal takiej marki.
Pozdrawiam

Witam.
Bardzo proszę o sprecyzowanie pojęcia „klasy”.
Pierwsza klasa, trzy klasy- o co chodzi?
Taki oto znak towarowy TYMBARK został zgłoszony do ochrony w klasach 30 i 32. ?
Proszę o wyjaśnienie.

Dzień dobry Panie Pawle.
Klasy (a właściwie klasyfikacja nicejska) to coś podobnego do polskiej klasyfikacji PKD. W 45 klasach uszeregowane są teoretycznie wszystkie towary i usługi na rynku. Dokonując zgłoszenia należy opierając się o ta klasyfikację określić do oznaczania czego przeznaczony jest znak towarowy. I jak wskazałem w artykule od ilości klas zależą opłaty urzędowe.

Proszę obserwować mojego bloga. W najbliższym czasie umieszczę artykuł o tej klasyfikacji.
Pozdrawiam
Pozdrawiam

Czy muszę przyjeżdżać do Warszawy by opatentować mój znak i słowo firmowe?Czy mogę zebrać papiery dokumenty i wysyłać do Pana.Oczywiście wcześniej zadzwonię.

Dzień dobry Pani Aleksandro.
Jeżeli chciałaby Pani skorzystać z moich usług przy rejestracji znaku towarowego to wszystkimi formalnościami mogę zająć się dla Pani on line. Za chwilę prześlę Pani szczegółowe informacje na maila. Jeżeli będzie Pani miała jakieś dodatkowe pytania służę pomocą.
Pozdrawiam

Witam serdecznie Panie Mikolaju,

bardzo sie ciesze, ze natrafilam na panskiego bloga, poniewaz mam pytanie w temacie zastrzezenia nazwy, loga i hasla reklamowego firmy, ktora juz funkcjonuje w jednym z panstw europejskich. Jest to firma, ktora otwiera sklep internetowy w Polsce. Chcialabym sie dowiedziec czy zawsze warto jest zastrzec nazwe, logo i haslo, a takze strone www? Jakie kroki wioza sie z zastrzezeniem tych danych w Polsce?

Z gory dziekuje za odpowiedz,
Olga

Dzień dobry Pani Olgo.
Cieszę się, że to o czym piszę się Pani podoba. Jestem pewien, że znajdzie tu Pani wiele przydatnych informacji.

A co do Pani pytania to odpowiem tak. Jako rzecznik patentowy często jestem na linii frontu. Tzn. pomagam przedsiębiorcom odkręcić pewne ich zaniedbania wynikające właśnie z faktu braku rejestracji znaku towarowego. Proszę mi wierzyć, że po kilku latach sporów przedsiębiorcy zapłacili by wiele aby cofnąć czas i dopełnić tej formalności. Co prawda nie ma obowiązku rejestrowania znaku towarowego, ale pozwala to wzmocnić ochronę marki. Dzięki temu można obronić się przed trollami od znaków towarowych. Są to podmioty, które zastrzegają znaki innych firm aby je potem szantażować. Zresztą może to zrobić Pani najbliższa konkurencja.

Moim zdaniem zdecydowanie warto chronić firmową nazwę lub logo. Koszt tego nie jest powalający, a przez 10 lat (tyle trwa ochrona) ma Pani spokój. Dodam tylko, że po tym czasie ochronę można przedłużyć na kolejny tego typu okres właściwie w nieskończoność.

Gdyby chciała Pani aby zajął się formalnościami przy zgłoszeniu to proszę o kontakt na: mikolaj@lech.bydgoszcz.pl lub telefonicznie na: +48 575 999 710.

Pozdrawiam

Witam. Chciałem zapytać o znak towarowy. Żona prowadzi działalność od 2012 roku(gabinet kosmetyczny )pracownia urody, takich gabinetów z ta nazwa jest bardzo dużo w Polsce. Dostaliśmy pismo od rzecznika patentowego z Opola ze nazwa pracownia urody zastrzegła sobie pani z Nowej soli w 20016 roku .Nakazała nam zmienić nazwę bo wytoczą nam proces .pani prowadzi działalność od 2009 roku. już prędzej były pracownie urody ,chyba od 2007 roku. co mamy robić? proszę o krótka odpowiedz:)

Witam, mam logo i chciałbym je zastrzec w EUIPO, czy posiada może Pan informacje jak dokładnie należy przygotować takie logo i księge znaku aby logo zostało zastrzeżone bez problemów? Szukałem na ich stronie ale nie jest to jasno opisane. Może posiada Pan jakiś szablon albo ksiege znaku, które przeszlo poprawnie weryfikacje?

Dzień dobry,

jesteśmy nie zrzeszoną grupą biegową o nazwie „pędzące ślimaki”
czy możemy zastrzec nazwę grupy aby nie była używana przez inne grupy??
pozdrawiam
Patryk Kozik

Witam. Prowadzę firmę pod nazwą XxxXxx od prawie 2,5 roku. Jestem z Bielska. Firma zajmuje się sprzedażą przede wszystkim akumulatorów, olei samochodowych, filtrów itp części. Dodatkowo jeszcze Tekstylia w postaci pościeli 3D. W Poznaniu jest firma o tej samej nazwie. Zajmuje się sprzedażą odzieży skórzanej, odzieży markowej używanej, butów i nakryć głowy. W dniu wczorajszym zadzwonił przedstawiciel tej firmy i powiedział, że ta nazw została zastrzeżona w Urzędzie Patentowym. Dokładnie 16.02.2018.
Po za nazwą firmy mamy różne loga i różny asortyment. Mieścimy się w różnych częściach Polski. Moje pytanie jest następujące: Czy muszę zmieniać nazwę firmy!!! Wiadomo wiąże się to z kosztami i wieloma problemami. Wiadomo trzeba powiadamiać wszystkich dostawców itd.

Napisz do mnie mikolaj@kancelarialech.pl Zadzwoń +48 575 999 410