fbpx

Mikołaj Lech

rzecznik patentowy

Prawnik, specjalizuje się w prawie własności przemysłowej, zwalczaniu nieuczciwej konkurencji oraz prawie autorskim.
[Więcej >>>]

zarejestruj znak towarowy
12 Sty

Zastrzeżenie nazwy firmy – ile to kosztuje?

Zastrzeżenie nazwy firmy będzie wiązać się dla Ciebie z pewnymi kosztami. Taką ochronę prawną uzyskuje się bowiem poprzez rejestrację znaku towarowego w Urzędzie Patentowym. Jeżeli formalności chcesz zlecić pełnomocnikowi to zwróć się o pomoc do rzecznika patentowego. Zobacz ceny minimalne za jego usługi. Poniżej przedstawiam opłaty urzędowe aktualne na rok 2019.

 

Jeżeli interesuje Cię koszt zastrzeżenia wyglądu produktów, koniecznie zajrzyj tutaj.

 


Zastrzeżenie nazwy firmy na terenie Polski.

Ochrona znaku towarowego zawsze jest ograniczona do określonego terytorium. Z tym, że chodzi o terytorium konkretnego państwa a nie województwa czy miasta. Rejestracji znaku towarowego w Polsce dokonuje się w Urzędzie Patentowym RP w Warszawie.

Zastrzeżenie nazwy firmy - ile to kosztuje - opłaty urzędowe
 
Procedura trwa około 6-ciu miesięcy.

Opłaty urzędowe podzielone są na te za zgłoszenie i ochronę.
 

a) Za zgłoszenie:

 • Opłata za zgłoszenie znaku towarowego w jednej klasie 450 PLN (przy zgłoszeniu drogą elektroniczną 400 PLN)
 • Opłata za każdą kolejną klasę – 120 PLN.

b) Za ochronę:

 • Opłata za 10-cio letni okres ochronny za każdą klasę- 400 PLN.
 • Opłata za publikację informacji o udzielonym prawie ochronnym – 90 PLN.

 

Przykład:

Zastrzeżenie nazwy firmy - ile to kosztuje - opłaty urzędoweTaki oto znak towarowy TYMBARK został zgłoszony do ochrony w klasach 30 i 32. Opłaty urzędowe jakie należałoby dzisiaj uiścić to 1460 zł (570 zł za zgłoszenie, 800 zł za 10-cio letnią ochronę oraz 90 zł za publikację).


Zastrzeżenie nazwy firmy na terenie Unii Europejskiej.

Jeżeli twoimi klientami są osoby z “bliższej zagranicy” powinieneś rozważyć zastrzeżenie nazwy firmy na całą Unię Europejską. Formalnie zgłoszenia dokonuje się do EUIPO (Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej) w Alicante w Hiszpanii.

Zastrzeżenie nazwy firmy - ile to kosztuje - opłaty urzędowe
 

Cała procedura trwa około 4-5 miesięcy.

Poniższe opłaty obejmują od razu zgłoszenie i 10-cio letnią ochroną.

 


a) Zgłoszenie i ochrona:

 • Opłata za zgłoszenie znaku unijnego w 1 klasie – 1000 EUR
 • Opłata za zgłoszenie (gdy dokonane drogą elektroniczną) w 1 klasie – 850 EUR
 • Opłata za drugą klasę – 50 EUR
 • Opłata za każdą następną wskazaną klasę – 150 EUR

 

Przykład:Zastrzeżenie nazwy firmy - ile to kosztuje - opłaty urzędowe

Polska firma VIFON zastrzegła taki oto znak towarowy jednej ze swoich zupek chińskich. Dostał on ochronę w dwóch klasach tak więc koszty urzędowe (przy zgłoszeniu on line) zamknęły się w kwocie 900 EUR.


Zastrzeżenie nazwy firmy na wybraną wiązkę krajów.

Mając zastrzeżoną nazwę firmy jako znak towarowy na Polskę lub Unię Europejską możesz ochronę rozszerzyć na wybrane kraje świata. W tej procedurze znajduje się ich około 100, choć nie ma tu wielu państw z Ameryki Południowej. Ta procedura może być atrakcyjna dla producentów, którzy eksportują swoje towary na odległe rynki.

Wniosek o przyznanie ochrony należy złożyć do WIPO (Światowa Organizacja Własności Intelektualnej) w Genewie w Szwajcarii.

Zastrzeżenie nazwy firmy - ile to kosztuje?


a) Zgłoszenie i ochrona:

 • Opłata podstawowa za zgłoszenie i ochronę do trzech klas towarowych:
  • jeżeli znak nie jest przedstawiony w kolorach – 653 CHF *franków szwajcarskich
  • jeżeli znak jest przedstawiony w kolorach – 903 CHF
 • Opłata za każdą klasę powyżej trzeciej – 100 CHF
 • Opłata za każde wskazane państwo członka porozumienia – 100 CHF
  • niektóre kraje ustanowiły własne opłaty indywidualne


Przykład:

Zastrzeżenie nazwy firmy - ile to kosztuje - opłaty urzędoweTen znak zastrzeżono w Polsce w 4 klasach, a później rozszerzono na 8 krajów (w tym Chiny). Opłaty za międzynarodową rejestrację wyniosły 1803 CHF (903 CHF opłaty podstawowej, 100 CHF za 4 klasę i 800 CHF za wyznaczone kraje).


Zastrzeżenie nazwy firmy z pomocą rzecznika patentowego.

Zapytaj mnie o wycenę

Imię i nazwisko

Adres email

Treść wiadomości

+48 575 999 410

mikolaj@lech.bydgoszcz.pl

Mogę Ci pomóc przy rejestracji znaku towarowego w odpowiednim Urzędzie Patentowym. W kraju i za granicą.

Jako rzecznik patentowy specjalizuję się właśnie w prawnej ochronie marki. Na co dzień pracuję w rodzinnej kancelarii patentowej. Mamy spore doświadczenie.

Przez 29 lat zarejestrowaliśmy dla naszych klientów już ponad 2000 znaków towarowych.

Jeżeli również ty chciałbyś skorzystać z moich usług po prostu do mnie napisz lub zadzwoń. Możesz do tego wykorzystać formularz po prawej stronie.

Odległość nie stanowi problemu.

Działam całkowicie on-line.

Dzięki temu współpracuję z firmami nie tylko z Polski, ale i całego świata.

Niekiedy zastrzeżenie nazwy firmy może być w ogóle niemożliwe. Jeżeli zechcesz mogę Ci jednak we wszystkim pomóc.

 

Czy prawo chroni jakoś nazwę firmy bez rejestracji?

Nawet jeżeli nie zastrzegłeś jeszcze swojej marki, prawo w minimalnym stopniu ją chroni. Zakres tej ochrony obejmie najpewniej tylko miasto, w którym działasz lub jego dzielnicę. Różnice w ochronie znaku niezarejestrowanego i zarejestrowanego omówiłem poniżej.

Słuchając tego podcastu zrozumiesz jak ogromną przewagę zyskujesz dzięki rejestracji.
 

 
>> Pobierz odcinek

>> Odsłuchaj na:


Lepiej zastrzec nazwę czy logo firmy?

Jeżeli planujesz rejestrację znaku towarowego to najpewniej zastanawiasz się czy lepiej zastrzec nazwę czy logo firmy. To pytanie słyszę niemal zawsze od moich klientów.

Niestety nie ma na nie prostej odpowiedzi.

Wynika to z tego, że zarówno rejestracja znaku słownego (nazwy) oraz znaku słowno-graficznego (logo) ma swoje plusy i minusy. Innymi słowy każda z tych form ochrony sprawdza się lepiej w innych okolicznościach. Nigdy bowiem nie możesz mieć pewności czy konkurent będzie chciał się podszyć pod Twoją nazwę czy logo.

Z tego powodu najlepiej abyś chronił markę w obu tych formach.

To jednak oznacza konieczność dokonania dwóch zgłoszeń i poniesienia z tego tytułu podwójnych opłat urzędowych. Alternatywnie możesz samodzielnie ocenić, która odmiana znaku towarowego lepiej odpowiada Twoim potrzebom.

Poniżej wypunktowałem argumenty za i przeciw.

Słowny znak towarowy

Zastrzegając słowny znak towarowy chronisz płaszczyznę fonetyczną. Oznacza to, że nie ma kompletnie znaczenia czy znak zapiszemy dużymi czy małymi literami. Można powiedzieć, że ochronie podlega to co można usłyszeć w reklamie radiowej.


Zalety zastrzeżenia nazwy firmy:

 • Otrzymujesz urzędowe poświadczenie, że nazwa Twojej firmy nie jest określeniem opisowym. Przedsiębiorcy często popełniają błąd wybierając nazwy, których nie mogą zmonopolizować. Przykładowo jeżeli pod domeną rowery.pl prowadzisz sklep z rowerami nie możesz konkurentowi zakazać działania pod domeną rowery.com. Z tym, że czasami opisowość znaku nie jest oczywista. W takich przypadkach decyzja Urzędu Patentowego przesądza sprawę.
 • Silna ochrona prawna marki. Jeżeli konkurent użyje nazwy, którą pisze się inaczej, ale wymawia podobnie do Twojej – naruszy prawo. Nie ma przy tym znaczenia czy użyje innego logo. Porównujemy tylko płaszczyznę fonetyczną.
   

 • Rejestracja znaku słownego automatycznie zabezpiecza domenę internetową. Jeżeli konkurent użyje domeny zawierającej Twoją nazwę firmy, możesz mu ją siłą odebrać. Zyskujesz na tym, że nie musisz prewencyjnie wykupywać kilkunastu czy kilkudziesięciu domen zawierających w sobie Twój znak towarowy.

Na temat sporów o domeny internetowe rozmawiałem w 21 odcinku mojego podcastu z dr Ireneuszem Matusiak, który jest prezesem Sądu Polubownego ds Domen Internetowych przy PIIT.

   

 • Możesz zablokować reklamy Google AdWords z wykorzystaniem twojego znaku towarowego. Robi się to przez specjalny formularz, gdzie wysyłasz numer rejestracji znaku. Szczegółowe informacje jak to zrobić znajdziesz w tym artykule. Na tej samej zasadzie możesz zablokować ofertę konkurenta na Allegro czy Olx.Zastrzeżenie nazwy firmy - ile to kosztuje?Wady:

 • Słowny znak towarowy zapewnia ochronę głównie na płaszczyźnie fonetycznej. Może się jednak okazać, że konkurent przybliży się graficznie do Twojego logo ale wykorzysta do tego inne słowo (przykład na zdjęciu).

W takich okolicznościach zastrzeżenie nazwy firmy nie pomoże Ci w walce z naruszycielem.

   

 • Zastrzeżenie nazwy firmy jest trudniejsze niż uzyskanie ochrony na firmowe logo. Jeżeli Urząd Patentowy uzna przykładowo, że Twój znak jest opisowy – odmówi Ci rejestracji. Informacja o tym znajdzie się w rejestrze i każdy będzie się mógł z nią zapoznać. Również Twoja konkurencja. To może być dla niej sygnał, że wybierając tę samą nazwę nie naruszy prawa.

 

Ciekawostka:

Choć firmy najczęściej zgłaszają do ochrony nazwę i logo, to definicja znaku towarowego jest dużo szersza. Teoretycznie w tej formie da się zastrzec kolor, wyglądu budynków (Pałac Kultury), nagranie wideo a nawet zapachy czy smaki.

 

Przykładowo (i nie żartuję) udało się zastrzec taki gest ręką:

EUTM-017902876

 

Chcesz więcej takich ciekawostek? W artykule o znakach niekonwencjonalnych znajdziesz listę ponad 100 takich szalonych rejestracji 🙂

 

Słowno-graficzny znak towarowy

Zastrzegając znak słowno-grafczny zabezpieczasz firmowe logo. Innymi słowy ochronie podlega słowo ubrane w fantazyjną szatę graficzną.

To czy konkurent ze swoim znakiem naruszył Twoje prawa ocenia się całościowo. Oba znaki porównuje się na płaszczyźnie:

– graficznej,
– fonetycznej i
– znaczeniowej.

Na końcu należy odpowiedzieć na pytanie czy potencjalny konsument widząc znak konkurenta może być wprowadzony w błąd czy nie.


Zalety zastrzeżenia logo firmy:

 • Firmowe logo zawsze łatwiej zarejestrować niż nazwę. Wynika to z tego, że jeżeli nawet w logo znajduje się określenie opisowe, to fantazji całemu oznaczeniu nadaje grafika. No pod warunkiem, że nie jest to zwykły czarny napis na białym tle.
 • Jeżeli znak słowno-graficzny zawiera w sobie słowo, które nie jest opisowe – ochrona obejmuje dodatkowo płaszczyznę fonetyczną.Wady:

 • Znak słowno-graficzny obejmuje ochroną tylko logo załączone do wniosku. Jeżeli masz ich kilka wariantów kolorystycznych powinieneś każde z nich zgłosić osobno. Ciekawą alternatywą może być też rejestracja logo jako wzoru wspólnotowego.
 • Jeżeli po kilku latach dokonasz rebrandingu stary znak nie będzie chronił nowego. Co więcej, po 5-ciu latach nieużywania znaku towarowego, konkurencja może Ci wygasić jego ochronę.
 • Zastrzegając logo firmy czasami nie można mieć pewności, czy ochroną objęta jest również płaszczyzna słowna. I to może być linia obrony Twojej konkurencji, kiedy zażądasz od niej zmiany nazwy. W oparciu o ten zarzut udało mi się obronić klienta w walce o domenę Okazje.pl.Na temat tego czy zastrzegając logo firmy chronisz jej nazwę więcej mówiłem tutaj:
 

 

Co zyskujesz przez zastrzeżenie nazwy i logo firmy?

Istnieją przepisy, które zapewniają minimalny poziom ochrony Twojej marki.

Możesz się na nie powoływać w najbardziej oczywistych przypadkach nieuczciwej konkurencji. Doświadczenie pokazuje mi, że częściej będziesz miał do czynienia z “odcieniami szarości”. Konkurent może posługiwać się podobną nazwą, ale na innym terytorium. Ewentualnie będzie oferował podobnego rodzaju towary.

W takich przypadkach ratunkiem będą dla Ciebie przepisy gwarantujące podwyższony poziom ochrony marki. Tylko, że aby z nich skorzystać konieczne jest zastrzeżenie nazwy firmy. Poniżej przedstawiam najważniejsze korzyści jakie płyną z takiej rejestracji.


Pełną listę 22 argumentów za rejestracją omawiam z kolei w podcaście:

>> Pobierz odcinek

>> Odsłuchaj na:


– 1 –
Uniemożliwiasz kradzież firmowej marki.

Dlaczego ktoś chciałby ukraść twoją markę?

Ponieważ jest najcenniejszym aktywem Twojej firmy. Nie samochody, komputery czy nieruchomości. Zauważ, że jeżeli latami inwestowałeś w promocję i wysoki poziom usług, to Twoja marka budzi zaufanie i przyciąga klientów.

Mówi się, że zadowolony klient poleci Cię 10 osobom. Niezadowolony zniechęci 100.

Zauważyłem, że spory o markę firmy toczą się najczęściej z byłym wspólnikiem bądź kluczowym pracownikiem, kiedy ten “odchodzi na swoje”. Znam również przypadek, kiedy rozpoznawalną markę obiektu hotelowego starł się przejąć lokalny konkurent.

A robi się to zawsze w ten sam sposób.

Wiedząc, że dany przedsiębiorca nie chroni swojej marki w Urzędzie Patentowym jego konkurent dokonuje zgłoszenia na siebie. Jeżeli taka rejestracja mu się uda, otrzymuje urzędowe poświadczenie, że tylko on może się taką nazwą posługiwać.

Konkurent może zablokować Ci sprzedaż.

To szalenie niebezpieczna sytuacja.

Zastrzeżenie nazwy firmy - ile to kosztuje - opłaty urzędoweKonkurent może Cię pozwać, wcześniej wnosząc o zabezpieczenie towaru oznaczonego spornym znakiem. Jeżeli sąd na to przystanie, do czasu zakończenia procesu nie będziesz się mógł posługiwać swoją nazwą. A to może oznaczać problemy z płynnością finansową.

Tymczasem stosunkowo łatwo się przed tym bronić. Wystarczy, że jako pierwszy zastrzeżesz nazwę i logo firmy. Po przejściu całej procedury Urząd Patentowy wyda Ci świadectwo ochronne. Znajdą się tam informacje:

 
Dysponując świadectwem ochronnym jesteś w stanie spacyfikować każdą próbę przejęcia Twojej marki. Pamiętaj też, że na rynku są firmy, których model działania polega na przejmowaniu cudzych marek w celu szantażu. Trolle od znaków towarowych stanowiły w latach 90-tych ogromny problem w Stanach Zjednoczonych.
 
Zachęcam Cię do posłuchania wywiadu z przedsiębiorcą, któremu były wspólnik próbował ukraść markę klubu sportowego.
 

– 2 –
Zdecydowanie łatwiejsza walka z naruszycielami.

Ochrona marki firmy bez zarejestrowanego znaku towarowego jest bardzo skomplikowana. W pierwszej kolejności musisz bowiem wykazać przed sądem, że te prawa w ogóle do Ci przysługują. Powinieneś więc przedłożyć liczne dowody, z których będzie wynikało:

 • jaka marka jest przez Ciebie używana;
 • do oznaczania jakich towarów lub usług;
 • na jakim terytorium, oraz
 • od jakiej daty.

Efekt tych zabiegów może być taki, że faktycznie wykażesz, że masz prawa do marki, ale tylko na niektóre towary. Co więcej sąd może uznać, że zakres tej ochrony obejmuje jedynie twoje miasto.

Tym samym działania konkurenta z drugiego końca Polski były legalne ponieważ nie istniało ryzyko wprowadzenia konsumentów w błąd.


I teraz zobacz jak diametralnie zmieni się Twoja sytuacja, kiedy dysponujesz zarejestrowanym znakiem towarowym. Udowodnienie przysługujących Ci praw jest proste. Ogranicza się do przedłożenia świadectwa ochronnego. Zakres ochrony obejmuje całą Polskę i wszystkie wskazane w zgłoszeniu towary lub usługi. A mogą one obejmować to, co planujesz oferować dopiero dopiero za kilka lat.

Zastrzeżenie nazwy firmy sprawia, że sąd nie będzie kwestionował praw, które Ci przysługują. Sam spór ograniczy się do odpowiedzi na pytanie czy działania konkurenta naruszyły Twoje prawa czy też nie.

– 3 –
Możliwość umieszczenia symbolu ® przy logo firmy.

Wiele osób nie wie co oznacza symbol R w kółku. Ludzie błędnie kojarzą go z informacją, że dany produkt jest oryginalny albo, że jest wysokiej jakości. Tak na prawdę charakterystyczna R-ka to skrót od angielskiego słowa “registered” i oznacza, że dany znak towarowy został zarejestrowany w Urzędzie Patentowym.

Przedsiębiorcy eksponują ten symbol aby ostrzec konkurencję, że korzystają z podwyższonej ochrony prawnej swojej marki.

 
W praktyce ten symbol bardzo pozytywnie kojarzy się również konsumentom. Działa to na tyle dbrze, że zdarzają się firmy, które posługują się R-ką bezprawnie byle tylko podnieść sprzedaż swoich towarów. Tymczasem takie działanie stanowi czyn nieuczciwej konkurencji za co grozi grzywna.

Zresztą całkiem niedawno sam przekonałem się o pozytywnym oddziaływaniu symbolu ®.

Będąc w sklepie miałem kupić sos sojowy. Znalazłem dwa. Żadnej marki nie kojarzyłem. Zauważyłem jednak, że przy jednej jest R-ka. Pomyślałem sobie, że skoro producent zadbał o prawną ochronę marki to na pewno dba również o jakość swoich produktów. I faktycznie sprawdziłem później, że ta marka posiada świetne opinie w internecie.

Magia R-ki działa 🙂
 

– 4 –
Liczne możliwości zarabiania na marce.

Zastrzeżenie nazwy firmy sprawia, że możesz się czuć właścicielem swojej marki.

Zarabiać możesz na niej w klasyczny sposób, czyli samodzielnie oferując towary bądź usługi. Ciekawym sposobem jest jednak licencjonowanie znaku towarowego. Jeżeli zarejestrujesz go na siebie jako osobę fizyczną, możesz udzielić licencji na jego używanie np. spółce z o.o.. Otwiera to możliwości do optymalizacji podatkowej.
 
Czasami jednak marka jest na tyle silna, że znajdą się osoby skłonne zapłacić Ci za możliwość jej używania. Dobrze widać to na przykładzie zespołów muzycznych. Muzycy, którzy zastrzegą nazwę zespołu zarabiają później na udzielaniu licencji na produkcję odzieży, gadżetów reklamowych czy zabawek ze swoim logo.
 
Jeżeli prowadzisz np. restaurację to możesz stworzyć sieć franczyzową. W takim przypadku franczyzobiorca będzie Ci płacił za możliwość posługiwania Twoją marką. Dla niego jest to również korzystna sytuacja bo ma pewność, że sam nie narusza prawa.

Możesz również postąpić w iście amerykańskim stylu. Latami będziesz rozwijał swój biznes aby w którymś momencie sprzedać go inwestorowi. Jeżeli zechcesz, sprzedać możesz sam znak towarowy.

– 5 –
Znak towarowy pomaga w przypadku bankructwa.

Firmy bankrutują z różnych powodów.

Łączy je jednak to, że w którymś momencie nie są w stanie płacić swoich zobowiązań. W takim przypadku majątkiem firmy zaczyna zarządzać likwidator. Jego zadaniem jest go spieniężyć aby zaspokoić wierzycieli. Sprzedaje więc nieruchomości, samochody i maszyny. Niezależnie od tego sprzedać może sam znak towarowy.

Jego wartość da się dokładnie oszacować.

W przypadku dużych obrotów, jego cena może wynieść kilkaset tysięcy lub nawet kilka milionów złotych. To może być ciekawa alternatywa dla potencjalnych nabywców. Mogą oni albo wydać pieniądze na promocję od zera nowej marki albo kupić tą, która ma już ugruntowana pozycję na rynku.

Dokładnie tak stało się ze znakiem towarowym ATLANTIC.

W następstwie wojny na Ukrainie firma wpadła w tarapaty finansowe. Nadal jednak sama marka pozytywnie kojarzyła się konsumentom. Finalnie komornik sprzedał ten znak towarowy za prawie 1 mln zł. O tę kwotę zmniejszyły się więc zobowiązania spółki. Nabywca uzyskał dzięki temu prawa do dobrze rozpoznawalnej marki.
 
Ciekawie wygląda sytuacja, kiedy znak towarowy należy do osoby fizycznej, która licencjonuje go spółce. Jeżeli spółka ma problemy finansowe, likwidator nie może zająć prawa do znaku towarowego. Formalnie bowiem spółka nie jest jego właścicielem.

Taka taktyka jest więc sposobem na ograniczenie ryzyka biznesowego.

{ 137 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Robert Ratajczak | Prawo Autorskie 14 maja, 2013 o 20:38

Krótko i przejrzyście,
Zapewne dla wielu osób wpis okaże się użyteczny.
pozdrawiam

Odpowiedz

Mikołaj Lech 27 maja, 2013 o 00:16

Witam

Cieszę się, że udało mi się to w jasny i przejrzysty sposób napisać. Mam nadzieję, że dla kogoś te informacje okażą się użyteczne 🙂

Pozdrawiam

Odpowiedz

Janusz 22 października, 2017 o 09:10

Ja tez przed chwila do pana napisałem! Pozdrawiam będzie mi pan potrzebny w celu zastrzeżenia nazwy!

Odpowiedz

Mikołaj Lech 23 października, 2017 o 17:41

Dzień dobry Panie Januszu.
Oczywiście jestem w stanie zająć się dla Pana zastrzeżeniem nazwy. Otrzymałem również Pana wiadomość. W odpowiedzi opisałem procedurę i koszty związane z rejestracją.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Asia 22 czerwca, 2013 o 22:00

bardzo przystępny język- dziekuje za to, że wkońcu zrozumiałam tak zwany urzędniczy bełkot, który chciał nie chciał jest na innych stronach… a wystarczyło tak jak autor tegoż artykułu- napisać tak, jak dla dziecka. Dziękuję!

Odpowiedz

Mikołaj Lech 23 czerwca, 2013 o 20:36

Pani Asiu na prawe miło czytać takie komentarze. Właściwie naczelną zasadą, która kierowałem się przy tworzeniu tego bloga było to aby pisać przystępnym językiem. Bardzo się więc cieszę, że to mi wychodzi.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Marcin 12 lipca, 2013 o 02:55

Zastanawiam się nad tymi opłatami. Pisze Pan tutaj, że międzynarodowe to 903 franki…a tymczasem w pewnym Biurze patentowym czytam, że np. zmiana z krajowego na międzynarodowe raptem 50 zł che kosztować. To rejestracja od razu za 903 franki wydaje się złym interesem.
Może się Pan do tego ustosunkować?
I dlaczego na terenie UE nieistotne jest to czy w kolorach czy bez?
Pozdrawiam
Marcin

Odpowiedz

Mikołaj Lech 15 lipca, 2013 o 00:30

Panie Marcinie kwoty o których piszę w artykule to “opłaty urzędowe” które pobiera WIPO. Specjalnie dla Pana dodałem w tekście link do źródła z pełnym cennikiem. Znajdzie go Pan również pod tym linkiem. Tam jest wszystko wyszczególnione. Ciężko mi się ustosunkować do 50 zł o których Pan wspomina. Z pewnością nie jest to honorarium rzecznika patentowego za poprowadzenie tej procedury to mogę Panu zagwarantować. Proponuję zadzwonić i spytać się o wszystko osobiście.

Co do drugiej części pytania. Procedura zgłoszeniowa w UE jest nieco inna. Nie ma tu rozdzielenia opłat na zgłoszenia w kolorze lub bez niego. Oczywiście nie ma żadnych przeciwwskazań aby takie zgłoszenia robić. Przy spełnieniu wszystkich wymogów ochrona powinna być taka sama jak w procedurze międzynarodowej jednak opłata jest stała 900 EUR.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Maria 18 lipca, 2013 o 15:07

Witam,

Proszę o informacje, czy można zastrzec nazwę firmy, nie posiadając jeszcze własnej działalności?

Pozdrawiam,
Maria

Odpowiedz

Mikołaj Lech 19 lipca, 2013 o 01:02

Nie ma przeciwwskazań aby dokonać zgłoszenia, natomiast dobrze w przeciągu tego roku (do wydania przez UP decyzji) taką działalność już założyć.

Pozdrawiam Pani Mario

Odpowiedz

Bartosz G. 25 października, 2014 o 18:38

Witam,
Gdy UP wyda mi decyzję o zarejestrowaniu patentu, a ja nie będę miał do tego czasu otwartej działalności gospodarczej, a będę zmuszony do skorzystania z mojego patentu przeciwko konkurencji, to czy będę miał do tego prawo? oraz jakie są pobieżne(bez wchodzenia w szczegóły) plusy i minusy posiadania działalności gospodarczej w przypadku ochrony mojego patentu.

Czy można zastrzec w UP temtykę\zasadę działania strony internetowej?

Ps. Czy Pan się tym zajmuje? Proszę o odpowiedź tu lub na meila.

Pozdrawiam i dziękuję za informację,
Bartosz

Odpowiedz

Mikołaj Lech 28 października, 2014 o 07:20

Witam Panie Bartoszu

Nie musi Pan prowadzić działalności gospodarczej aby otrzymać patent na wynalazek. Spokojnie można składać wniosek do UP jako osoba fizyczna. Przy dochodzeniu roszczeń nie będzie to więc miało żadnego znaczenia. O tym jak można ochronić stronę www pisałem w tym artykule. Niestety nie da się tego zrobić poprzez patent.

Gdyby potrzebował Pan pomocy to uzyskiwaniem patentów na wynalazki również się zajmujemy.

Pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedz

Anna 19 września, 2013 o 09:21

Witam,
A mam pytanie jak wygląda kwestia zastrzeżenia domen, blogów… Np zakładam bloga, zaczyna być popularny i ktoś zakłada bloga o tej samej nazwie. Czy koszty są takie same? Gdzie mogłabym znależć takie informacje.. Pozdrawiam i bardzo dziękuję

Odpowiedz

Mikołaj Lech 19 września, 2013 o 10:20

Witam Pani Aniu

Pani Pytanie ma wiele wspólnego z sytuacją przeciętnego przedsiębiorcy. Wymyśla markę, która osiąga sukces i ktoś zaczyna posługiwać się podobną nazwą. Blogi czy domeny internetowe w niczym się tutaj nie różnią. Można zastrzec ich nazwę w Urzędzie Patentowym a sama procedura jest taka sama jak dla innych spraw.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Sylwia 27 września, 2013 o 09:38

Panie Mikołaju,
Zacznę od tego, że to świetny blog. Bardzo dobrze się go czyta. Prowadzony w sposób przejrzysty i rzetelny. Gratulacje 🙂
Mam pytanie dot opłat za 10 letnią ochronę na terenie Polski. Pisze Pan, że za każdą z pierwszych 3 klas płacimy 400 zł, a tutaj Pani mówi, że płacimy 400 zł cyt. “…też do trzech klas”, co jak rozumiem oznacza, ze płacimy 400 zł na 3 klasy.
tvnbc .pl
Jest to film z 2012, czy coś się od tego czasu zmieniło, czy Pani źle sformułowała wypowiedź?
Pozdrawiam

Odpowiedz

Mikołaj Lech 27 września, 2013 o 13:02

Dziękuję Pani Sylwio. Cieszę się, że udaje mi się pisać w sposób zrozumiały dla nie-prawników.

Odpowiadając na pytanie sugeruję zapoznać się ze źródłem Rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie opłat za min. znaki towarowe.

Być może Pani rzecznik nieco skrótowo się wypowiedziała. Zasada jest jednak taka, że za każdą wskazaną klasę wnosi się osobno opłatę za 10-cio letnią ochronę.

Pozdrawiam

Odpowiedz

hella 1 kwietnia, 2014 o 16:46

Mam takie pytanie, prowadziłam działalność jednak w najbliższym czasie dojdzie do jej zamknięcia czy mimo to mogę zastrzec sobie nazwę firmy?

Odpowiedz

Mikołaj Lech 1 kwietnia, 2014 o 23:09

W takim przypadku sugeruję zarejestrować znak towarowy na swoją rzecz (jako osoba fizyczna). Proszę jednak pamiętać, że znak musi być używany w przeciągu 5 lat od zgłoszenia. Warto więc w przyszłości udzielić licencji na jego wykorzystanie.

Odpowiedz

Piotr 13 kwietnia, 2014 o 20:16

Witam. A czy zastrzegając nazwę firmy, można jednocześnie z nazwą zastrzec logo graficzne i czy w tedy płaci się osobno za logo i osobno za nazwę czy jest to ta sama kwota bez względu czy to jest tylko nazwa czy nazwa z logo graficznym?

Odpowiedz

Mikołaj Lech 14 kwietnia, 2014 o 00:35

Panie Piotrze, dość często słyszę to pytanie. Niestety czym innym jest zgłoszenie firmowego logo (znak słowno graficzny) a czym innym firmowej nazwy (znak słowny). W tych przypadkach konieczne są osobne zgłoszenia a więc i opłaty urzędowe będą podwójne.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Piotr 14 kwietnia, 2014 o 22:52

Dziękuję za odpowiedź, super blog nie jednemu pomoże i rozjaśni wątpliwości. Serdecznie Dziękuję.

Odpowiedz

Mikołaj Lech 15 kwietnia, 2014 o 08:01

Na prawdę miło mi to słyszeć 🙂
Pozdrawiam

Odpowiedz

Justyna 13 maja, 2014 o 18:50

Panie Mikołaju,
nie sposób nie docenić Pańskiego bloga, bo na prawdę jest bardzo przystępny dla “zwykłych śmiertelników”:) Jednak jako ten zwykły śmiertelnik właśnie mam mały problem i uprzejmie proszę Pana o poradę. Otóż z zamiłowania piekę torty – głównie dla rodziny i przyjaciół.Poproszono mnie abym zrobiła sobie wizytówki, żeby można było mnie łatwiej polecać znajomym. Dodam, że nie prowadzę żadnej działalności – na co dzień pracuję w zupełnie innej branży. Prowadzę też blog z ze zdjęciami mojej pasji. Proszę mi powiedzieć czy tworząc wizytówkę mogę/muszę/powinnam zastrzec na niej nazwę bloga, która też jednocześnie jest jakby “wizytówką” tej mojej pasji i nie chciałabym, żeby ktoś także zaczął jej używać bez mojej zgody?
Pozdrawiam, Justyna

Odpowiedz

Mikołaj Lech 13 maja, 2014 o 22:07

Pani Justyno

Zawsze jak słyszę, że mój blog jest pomocny i zrozumiały dla ludzi to czuję, że wykonuję tym dobrą pracę 🙂 Nie zwalniam więc tempa.

Co do Pani pytania. Mam wątpliwości czy jest sens zastrzegania takiej nazwy.

Proszę pamiętać, że rejestrując znak towarowy uzyskuje się monopol prawny w zakresie wybranych branż. Jeżeli więc pod tą nazwą nie prowadzi Pani działalności ani nie zamierza takowej zacząć, to może się w przyszłości pojawić problem. Po 5 latach takiej bezczynności będzie można Pani taką ochronę unieważnić. Proszę więc pamiętać, że znaki towarowe mają odróżniać towary i usługi. Jeżeli pod daną nazwą bloga będzie Pani wprowadzać do obrotu jakieś towary (np. cista) lub usługi (np. reklamy na blogu), to ma to sens. Inaczej myślę, że szkoda na to pieniędzy.

Mam nadzieję, że pomogłem 🙂

Odpowiedz

Justyna 14 maja, 2014 o 10:39

Bardzo Panu dziękuję za odpowiedź, i przede wszystkim za poradę:) Pozdrawiam i sukcesów życzę!

Odpowiedz

Jaqlin 3 lipca, 2014 o 19:41

Witam,
doskonały artykuł. Odnalazłam w nim wiele informacji, które mnie interesowały poza jedną.
Zakładam, iż zastrzegłam nazwę firmy, jednakże na rynku istnieje już taka sama nazwa, czy w związku z tym mogę domagać się od tej firmy zmiany tej nazwy?
Jakby to wyglądało jeśli ta firma powstała zanim ja złożyłam wniosek o patent?

Odpowiedz

Mikołaj Lech 4 lipca, 2014 o 07:40

Cieszę się, że artykuł okazał się dla Pani przydatny.

Odpowiadając jednak na Pani pytanie. Co do zasady przy rejestracji kolizją mogą być tylko zarejestrowany znaki towarowe. Urząd Patentowy nie będzie badał, czy wcześniej nie istniał na rynku podmiot posługujący się takim samym, ale niezarejestrowanym znakiem towarowym.

Wyciąganie konsekwencji prawnych w stosunku do podmiotu, który danym określeniem posługiwał się wcześniej może być trudne. Powodów jest wiele i tutaj jedynie je zarysuje. Polskie przepisy mówią o prawach używacza uprzedniego. Jeżeli przedsiębiorca posługiwał się danym znakiem towarowym w dobrej wierze zanim został on zgłoszony do ochrony przez inną osobę, może zażądać wpisania siebie do rejestru jako używacz uprzedni. A wtedy może w nie większym zakresie niż dotychczas nadal posługiwać się tym znakiem. Proszę pamiętać, że zarejestrowany znak można unieważnić. Tak się stanie jeżeli narusza on prawa osobiste lub majątkowe osób trzecich. Takim prawem może być np. prawo do firmy lub prawa autorskie majątkowe do logo. Na koniec warto wspomnieć o tym, że znak towarowy można unieważnić jeżeli został zarejestrowany w złej wierze.

Jak Pani widzi to dość skomplikowana materia. Powiedziałbym, że w tym przypadku nie sztuką będzie uzyskanie ochrony ale jej utrzymanie. Jednak nie jest to niemożliwe. Trzeba jednak mieć dość dobre rozeznanie w sprawach związanych z własnością przemysłową.

Odpowiedz

Jaqlin 4 lipca, 2014 o 21:07

Zapytałam gdyż marzyłam o otwarciu firmy, miałam wymyśloną nazwe, nie wykupiłam domeny (bo przecież kto by wpadł na podobny pomysł), jednak po jakimś czasie firma się pojawiła.

Chciałabym mimo to otworzyć firmę o wymarzonej nazwie, w która pragnę zainwestować przez lata zbierany kapitał.
Będę ubiegać się zatem o zastrzeżenie nazwy, w przypadku gdyby to ta firma wpadła na podobny pomysł i kazała mi zmienić nazwę:) Wówczas zostajemy w dwójkę na rynku, a tak na prawdę branża jest zbliżona ale jednak daleka:) (konkurencja to salon urody a moja firma zajmować się będzię sprzedażą kosmetyków, mam nadzieje, iż nie będziemy sobie przeszkadzać:)

Odpowiedz

Bartosz 4 lipca, 2014 o 17:40

Witam serdecznie Panie Mikołaju.
Przede wszystkim dziękuję za świetny artykuł którego przeczytanie zbiegło się z moją nie do końca jasną sytuacją. Mianowice zakupiłem/przechwyciłem na popularnym portalu domenę internetową i po kilku dniach otrzymałem e-maila od pewnej osoby która chce odkupić tą domenę. Odpisałem że jeszcze się muszę zastanowić, to otrzymałem odpowiedź że z tego co ta osoba wie to nazwa właściwa firmy która jest również w domenie jest zastrzeżona i że może wnieść wniosek do sądu w tej sprawie. Nie wiem czy jest to rzeczywiście osoba z tej firmy czy tylko ktoś kto chce zarobić. Jak mogę sprawdzić czy rzeczywiście ta nazwa jest zastrzeżona? I co powinienem wg Pana zrobić w tej sytuacji?
Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Mikołaj Lech 7 lipca, 2014 o 09:49

Witam

Co do zasady zarejestrowany znak towarowy ochroną obejmuje również domenę internetową w której się znajduje. Pytanie jednak jaki to jest znak. Jeżeli ktoś zarejestrował np. znak słowno- graficzny owoce.pl (na towary takie jak owoce) to nie może zakazać używania innej osobie domeny owoce.com. Jeżeli chroniony jest znak zawierający pojęcie fantazyjne (najlepiej w wersji słownej) to uprawniony jest w lepszej sytuacji. Samo wykupienie domeny to w Polsce jeszcze za mało aby uznać, że doszło do naruszenia prawa ze znaku towarowego. Konieczne jest jeszcze oferowanie pod daną domeną takich samych bądź podobnych towarów/ usług. Chodzi o sytuację, kiedy wykupuje Pan domenę podobną do nazwy swojego konkurencja i np. przekierowuje odwiedzających na swoja stronę firmową.

Niestety nie znając szczegółów sprawy wolałbym nie doradzać Panu konkretnych kroków.

Pozdrawiam

Z drugiej strony w Polsce

Odpowiedz

Bartosz 7 lipca, 2014 o 14:41

Panie Mikołaju, na stronie Urzędu Patentowego, zaznaczyłem dla pewności wszystkie pola i wpisałem nazwę która miałaby być zastrzeżona. W wynikach nie było tejże nazwy także jak rozumiem nie ma ochrony na tą nazwę (chyba że została ona zgłoszona do 3 miesięcy wstecz?) Poprosiłem również osobę która uważa się za reprezentanta firmy o numer zgłoszenia jednak na razie bez echa.
Czy jeżeli nazwa nie jest zastrzeżona a ja jestem operatorem domeny to czy jak firma zgłosi tą nazwę do rejestru UPRP i stanie się ona zastrzeżona to będę musiał z niej zrezygnować (tzn. czy w takim przypadku prawo może działać wstecz? zakładam że raczej nie, ale wolę się upewnić) i czy wówczas będę mógł pod tą domeną zamieszczać dowolne treści (również te z branży w której jest ta firma) ?? Dziękuję za pomoc i pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedz

Mikołaj Lech 8 lipca, 2014 o 09:20

Dzień dobry Panie Bartoszu.

Jeżeli ktoś Panu grozi to faktycznie powinien powołać się na numer prawa ochronnego. To akurat żadna wielka filozofia jeżeli faktycznie posiada świadectwo ochronne na znak towarowy.

Co do konfliktu domeny internetowej i znaku towarowego to sprawa wymaga głębszej analizy. Trzeba ocenić czy poprzez rejestrację lub używanie domeny naruszył Pan prawo. Często w celu przejęcia takiej domeny są właśnie rejestrowane znaki towarowe. Nie oznacza to jednak automatycznie, że właściciel praw jest na wygranej pozycji. Proszę przeczytać historię sporu o domenę Okazje.pl. Nasza kancelaria reprezentowała tam abonenta domeny (osobę fizyczną). Pomimo tego, że przeciwnik miał zarejestrowany znak towarowy z nazwą, która była w domenie – sprawę wygraliśmy.

W razie wątpliwości proszę pamiętać, że udzielam telefonicznych porad prawnych. Jeżeli chciałby Pan skorzystać z mojej pomocy to proszę napisać do mnie na adres: mikolaj@lech.bydgoszcz.pl

Pozdrawiam

Odpowiedz

Łukasz 13 lipca, 2014 o 20:49

Witam,
bardzo ciekawy blog, napisany zrozumiałym językiem 🙂
Mam pytanie czy można zastrzec nazwę będącą pojęciem naukowym? Czy możliwe jest zastrzezenie dla danej działalnosci takiego pojęcia czy musiało by się jednak nazywac w ten sposób: (“pojęcie naukowe”)-pracownia artystyczna ?

Odpowiedz

Mikołaj Lech 14 lipca, 2014 o 09:13

Dzień dobry Panie Łukaszu. Znak towarowy służy do komercyjnego oznaczania towarów lub usług. Nie rejestruje się samej nazwy. Jeżeli więc na tym pojęciu chce Pan zarabiać to można się zastanowić nad zastrzeżeniem. Musi Pan jednak pamiętać, że pewnych określeń się nie rejestruje. Chodzi przykładowo o nazwy opisowe lub nazwy rodzajowe.

W tym kontekście polecam obejrzeć poniższe nagranie:

Pozdrawiam

Odpowiedz

Agnieszka 11 sierpnia, 2014 o 12:14

Dzień dobry,

Mam pytanie odnośnie umieszczania znaków towarowych na stronie, blogu etc. Czy mogę umieszczać na nich znaki towarowe (tak jak to Pan uczynił na swoim blogu TYMBARK, VIFON) dając je jako przykład lub wyrażając o nich opinię, czy mogę mieć z tego powodu jakieś konsekwencje prawne za użycie znaku bez zgody firmy?

Pozdrawiam.

Odpowiedz

Mikołaj Lech 12 sierpnia, 2014 o 09:09

Dzień dobry Pani Agnieszko.
Odpowiedź na to pytanie znajdzie Pani w artykule: Jak legalnie używać cudzego znaku towarowego?
Pozdrawiam

Odpowiedz

Marek 11 sierpnia, 2014 o 21:49

Szanowny Panie,

wraz z kolegą wymyśliliśmy znak słowno-graficzny (współautorstwo) i chcielibyśmy dokonać jego zastrzeżenia w Urzędzie Patentowym jako znak towarowy, czy możemy złożyć wniosek wspólnie jako osoby fizyczne?? Czy wówczas opłaty ulegną zmianie?

Z wyrazami szacunku,
Marek Michalski

Odpowiedz

Mikołaj Lech 12 sierpnia, 2014 o 07:15

Panie Marku

Niestety Urząd Patentowy nie przyzna ochrony na znak towarowy dwóm osobom fizycznym wspólnie.
Znak należy zgłosić albo “na firmę” albo na jedną osobę fizyczną.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Marek 12 sierpnia, 2014 o 10:52

Serdecznie dziękuję za odpowiedź.

Czyli rozumiem, że nie możemy skorzystać z przepisów o wspólnym znaku towarowym? Jeżeli tak, to wydaje mi się, że istnieje jakaś luka prawa w przepisach pwp, dyskryminująca osoby fizyczne.

Pozdrawiam,
Marek Michalski

Odpowiedz

Mikołaj Lech 12 sierpnia, 2014 o 17:27

Przepis, o którym Pan mówi odnosi się właśnie do sytuacji, kiedy zgłoszenia dokonują dwie firmy.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Ania 16 sierpnia, 2014 o 17:17

Stosunkowo niewielkie sumy za spokój.

Odpowiedz

paulina 15 października, 2014 o 18:18

Witam, mam bardzo wazne pytanie prawne, bo chce otworzyc sklep z outletowmi rzeczmi np, nike reebok, puma, czy przy sklepie wyprzedazowym czyli ,,outlet,, bede musiała płacici za marka ze sprzedaje pume nike czy inne oryginalne rzeczy, pozdrawiam

Odpowiedz

Mikołaj Lech 16 października, 2014 o 07:23

Pani Paulino

Istnieje zasada, że jeżeli legalnie kupiła Pani jakiś towar (np. koszulkę marki Adidas) to legalnie może Pani go dalej sprzedawać. Nie trzeba uzyskiwać zgody właściciela znaku towarowego. Ważne jednak aby rozważnie i bez przesady posługiwać się danym znakiem w reklamie. Może Pani informować, że sprzedaje koszulki Adidas, jednak jeżeli zrobi Pani ogromny szyld przed sklepem z tym znakiem towarowym będzie to z pewnością złamanie prawa. Nie może być wątpliwości, że nie prowadzi Pani oficjalnego sklepu Adidas a jedynie prywatną działalność “outlet”.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Marek 24 października, 2014 o 11:13

Dzien dobry,

Panie Mikołaju, w ostatnim czasie dokonałem zgłoszenia znaku towarowego drogą internetową w OHIM. Oczywiście wniosek został opłacony, czekam obecnie na dalsze informacje.
Ku mojemu zdziwieniu, w tym tygodniu otrzymałem przesyłkę , podejrzewam od prywatnej firmy działającej w Hiszpanii, o ofercie publikacji wpisu w rejestrze. Jest tam informacja, że nie jest to oficjalny rejestr w związku z rejestracją w OHIM, ale może to wprowadzić poważnie w błąd, w szczególności, że kwota pokrywa się z tą z OHIM, tj. 900 euro.
Czy może Pan odpowiedzieć, czy takie praktyki są legalne? i czy można się spodziewać w przyszłości większej ilości takich pism od innych firm? czy jest to zjawisko znane w tzw. “branży”? przypomina mi to sytuację z “polskiego podwórka” , tj. wysyłanie do przedsiębiorców wezwania do zapłaty w związku z różnymi wpisami do KRS, CEIDG itp.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Mikołaj Lech 24 października, 2014 o 11:54

Witam Panie Marku

Proceder, o którym Pan pisze to obecnie prawdziwa plaga. Dobrze, że był Pan czujny. Na blogu szeroko pisałem o tym w tym artykule. Znajdzie tam Pan kilkanaście wzorów pism od naciągaczy.

Niestety doświadczenie pokazuje, że należy się spodziewać kolejnych tego typu pism. Wydaje się, że płaci na tyle dużo firm, że “biznes” dobrze się kręci.

Na ten temat stworzyłem specjalne nagranie:

Pozdrawiam

Odpowiedz

Marek 24 października, 2014 o 12:42

dziękuję bardzo za szybką odpowiedź i utwierdzenie mnie w przekonaniu, że dobrze zrobiłem wyrzucając pismo do kosza.

Pozdrawiam,

Odpowiedz

Adrian 29 października, 2014 o 06:58

Panie Mikołaju,

Ile trwa zarejestrowanie/opatentowanie znaku towarowego? Chodzi mi o cały proces, od złożenia wniosku do otrzymania ochrony.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Mikołaj Lech 1 listopada, 2014 o 18:15

Panie Adrianie wszystko opisałem w artykule.
W Polsce trwa to około 12 miesięcy w UE około 5 miesięcy.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Jakub 30 października, 2014 o 12:17

Witam
Bardzo dużo się dowiedziałem i bardzo zrozumiale dla mnie, dziękuję za te wszystkie informacje.
Mam dwa zagadnienia:
1, jeśli moja firma nazywa się z imienia i nazwiska np: Edek Odkredek to czy firma która sobie zastrzeże taką nazwę ma prawo do tej nazwy? Czy w ogóle ma prawo do tego? Wcześniej Pan coś pisał o naruszeniu praw osobistych.
2, zastrzegłem nazwę np: pocomito w polskim biurze , co się wydarzy jeśli jakiś “facebook” będzie chciał zastrzec moją nazwę pocomito w międzynarodowym biurze na cały świat włącznie z polską?
Serdecznie pozdrawiam.

Odpowiedz

Mikołaj Lech 1 listopada, 2014 o 18:13

Panie Jakubie

Ad. 1 Nawet jeżeli ktoś zarejestruje znak towarowy będący nazwiskiem (jest sporo takich znaków słowno- graficznych), to nie może zabronić innej osobie posługiwania się jej własnym nazwiskiem.
Ad. 2 Jeżeli zastrzegł Pan znak w Polsce, to podobny znak międzynarodowy nie uzyska ochrony w naszym kraju. W przypadku znaków wspólnotowych nikt nie sprawdza z urzędu jakie znaki chronione są w każdym kraju UE. Może się więc zdarzyć tak, że uda się taki znak zarejestrować. Mając jednak wcześniejszą rejestrację krajową można taki znak wspólnotowy unieważnić.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Jakub 1 listopada, 2014 o 20:23

Bardzo dziękuję
Pozdrawiam

Odpowiedz

Bronisław 31 października, 2014 o 19:23

Bardzo dobry wpis Panie Mikołaju i wartościowe dopełnienie filmem na którym widzę Pana pasję do prawa patentowego.

Chciałem dopytać w jednej kwestii: prowadzę firmę w branży transportowej, głównie na terenie Polski, ale 20-30% transportu odbywa się na terenie Europy. Czy jakbym chciał zarejestrować nazwę firmy to lepiej to zrobić w Polsce, czy zarejestrować na całą Europę?

I moje drugie pytanie: Jeżeli zarejestruję nazwę mojej firmy w Polsce, to jak ktoś później zarejestruje ją na teren Europy to z założenia tracę prawo do swojej zarejestrowanej nazwy firmy? Z tego co wiem prawo europejskie jest ‘mocniejsze’ od polskiego.

Odpowiedz

Mikołaj Lech 1 listopada, 2014 o 10:30

Dziękuję Panie Bronisławie. Tak właśnie myślałem, że do części osób lepiej będzie przemawiał tekst a do innych film. Wyszło całkiem zgrabnie 🙂

Akurat przygotowuję artykuł, który w części odpowie na Pana pytanie. Chroniąc swój znak towarowy tylko w Polsce, może zdarzyć się sytuacja, że ktoś taki sam fonetycznie znak zastrzeże w innym kraju. Wtedy pod swoją marką nie będzie Pan mógł oferować tam swoich usług. Wcale nie tak rzadko zresztą takiej “wrogiej rejestracji” dokonują partnerzy biznesowi z danego kraju. Są przepisy pozwalające unieważniać takie znaki, ale nie zawsze się to udaje. Poza tym to już tryb sporny, który trwa i wymaga pomocy miejscowej kancelarii patentowej. A to oczywiście kosztuje.

To są zagrożenia, które mogą się pojawić, ale wcale nie muszą. Odpowiadając więc na Pana pytanie uważam, że jeżeli firma się Panu rozwija a zamówienia z zagranicy nie są incydentalne to lepiej chronić znak wspólnotowy. Tak dla świętego spokoju 🙂

Znak wspólnotowy nie jest silniejszy od znaku krajowego. Można powiedzieć, że są sobie równe. Zgłaszając znak tow. krajowy nie może być on kolizją do już zarejestrowane znaku wspólnotowego. I odwrotnie. Nie wchodząc już w szczegóły proceduralne, jeżeli zarejestruje Pan znak towarowy w Polsce, a ktoś po Panu zarejestruje taki sam znak wspólnotowy, to może Pan takie prawo ochronne unieważnić. Powołując się właśnie na swoją wcześniejszą rejestrację.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Bronisław 3 listopada, 2014 o 13:48

Dziękuję Panu za odpowiedź. Prawdopodobnie się jeszcze odezwę.

Pozdrawiam i życzę powodzenia

Odpowiedz

Kasia 17 listopada, 2014 o 16:34

witam 🙂
Zastanawiam sie czy istnieje możliwość zastrzeżenia znaku towarowego (np. nazwy perfum) na terenie EU ale tylko na rok. Cięcie kosztów, w szczególności na początku działalności firmy..
Dziękuję serdecznie
K.

Odpowiedz

Mikołaj Lech 17 listopada, 2014 o 19:29

Niestety ochrona przyznawana jest na 10-cio letni okres i nie ma od tego wyjątków.
Rozumiem skąd bierze się Pani pytanie, ale niestety niewiele da się tutaj zrobić.

Pozdrawiam

Odpowiedz

angi 11 grudnia, 2014 o 11:57

A co w przypadku odrzucenia wniosku przez Urząd Harmonizacji Rynku Wewnętrznego? Zwracają jakąś cześć sumy?

Odpowiedz

Mikołaj Lech 11 grudnia, 2014 o 12:29

Jeżeli nie uda się Panu zarejestrować znaku w OHIM nie dostanie Pan zwrotu pieniędzy.

Odpowiedz

Konrad 26 stycznia, 2015 o 01:20

Czyli 900 euro może przepaść jeśli nastąpi kolizja i nie będą mogli zarejestrować znaku?
Pozdrawiam

Odpowiedz

Mikołaj Lech 27 stycznia, 2015 o 00:12

W takim przypadku opłata faktycznie przepada.

Odpowiedz

Sebastian 12 grudnia, 2014 o 04:50

Witam,
projektuję dla siebie pieczątkę i już miałem kończyć gdy się zastanowiłem czy mogę użyć znaku zastrzeżenia jeśli nazwa mojej firmy nie przeszła tej procedury, przykład:

Big-Ben ® Jan Nowak

lub np znaku euro:
Big-B€n Jan Nowak

Jak Pan to widzi? Dziękuję z góry.

Odpowiedz

Mikołaj Lech 16 grudnia, 2014 o 15:37

Zgłaszając znak towarowy do ochrony nie może mieć Pan 100% pewności, że całą procedurę przejdzie pomyślnie. Nawet po pozytywnej decyzji może Pan zapomnieć uiścić opłatę za pierwszy 10-cio letni okres ochronny i rejestracja się nie powiedzie. Z tego powodu posługiwanie się R-ką tuż po zgłoszeniu jest wprowadzaniem w błąd. Wg. mnie nie powinno się tego robić dopóki nie otrzyma się formalnie rejestracji.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Arek 16 grudnia, 2014 o 14:26

Witam,
czy mozna zastrzec nazwe zospolu muzycznego ? Np zespol sie nazywa “nutka” jest takich kilka w kraju, czy po dokonaniu zastrzeżenia nazwy inne zespoły będą musiały zmieni nazwę ?

Odpowiedz

Mikołaj Lech 16 grudnia, 2014 o 15:32

To nieco bardziej skomplikowana sprawa. Nazwę zespołu muzycznego można zastrzec jako znak towarowy i często jest to praktykowane. W sytuacji jednak kiedy ktoś działa na rynku od wielu lat pod daną wyrobioną marką (a nie chroni znaku) może próbować taką cudzą ochronę unieważnić. Wszystko zależy od konkretnego przypadku i skali działalności.

Odpowiedz

tomek 18 grudnia, 2014 o 12:18

Witam,
Wpadłem na pomysł nazwy dla firmy. Niestety okazało się, że taka firma istnieje już w USA i mają zastrzeżoną nazwę. Jak i gdzie sprawdzić (bez ponoszenia kosztów), czy będę mógł używać tej nazwy + domeny polskiej w Polsce (firma będzie działa jedynie w wybranym mieście-branża usługowa)?

Odpowiedz

Konrad 25 stycznia, 2015 o 13:52

Witam Panie Mikołaju
Czy także w unii mogę zastrzegać znak bez działalności?
Po wykupieniu pakietu na unię czy w tym samym miejscu mogę dodać za dopłatą jakiś czas kolejny kraj jak Szwajcaria? czy trzeba dokupywać osobno w Ochrona międzynarodowa- wybrana wiązka krajów? co wiąże się prawie z takimi samymi kosztami jak w unii. W ochronie międzynarodowej trzeba zapłacić ok250 CHF więcej za znak w kolorze Czy rejestrując tyko czarno biały charakterystyczny znak ktoś może korzystać z kolorowego bezkarnie ??? Czy mogę zarejstrować Czarno biały który jest jedną z trzech opcji kolorystycznych która będzie występować? Przykładem może być Pański logotyp
Pozdrawiam

Odpowiedz

Mikołaj Lech 26 stycznia, 2015 o 09:05

Dzień dobry Panie Konradzie.

Tak, unijny znak towarowy może być rejestrowany na osobę fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej. Po dokonaniu zgłoszenia nie ma możliwości dodawania zmian rozszerzających. Jeżeli chce Pan chronić swój znak na terenie Szwajcarii musi Pan albo wejść w tryb międzynarodowy przed WIPO, albo dokonać zgłoszenia krajowego.

Przy zgłoszeniu międzynarodowym przyjmuje się, że znak bez wskazywania kolorów to znak słowny. Obecne orzecznictwo wskazuje, że znak jest chroniony w wersji jakiej został zgłoszony. Twierdzenie, że znak czarno biały chroni znak w każdym kolorze jest ryzykowne. To czy taka ochrona wystarczy do walki z konkurentem naturalnie zależy od tego jakiego oznaczenia nasz przeciwnik użyje (jak mocno się do nas przybliży).

Pozdrawiam

Odpowiedz

Joanna 18 lutego, 2015 o 14:49

Chiałam zapytać czy moge nazwać nowo otwarty sklep DISNEYSTORY ? Czy w nazwie moze byc słowo disney?
Joanna

Odpowiedz

Mikołaj Lech 23 lutego, 2015 o 23:19

Oj słabo to widzę Pani Joanno. Disney kojarzy się jednoznacznie, jest to znak powszechnie znany. Sugeruję poszukać innej nazwy.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Bartosz 1 marca, 2015 o 13:19

Czy można opatentować znak towarowy na własne osobę fizyczną a potem wnieść aportem do spółki, która powiedzmy powstanie za rok?

Odpowiedz

Mikołaj Lech 4 marca, 2015 o 19:20

Tak

Odpowiedz

Jan 3 marca, 2015 o 16:00

Panie Miołaju,
a czy miałby Pan pomysł jak postąpić w sytuacji, gdy prowadzę w Polsce spółkę pod okresloną nazwą XXX. Chciałbym rozszerzyć działalność na rynek niemiecki i pod tą nazwą założyć domenę internetową i sprzedawać towar na portalu ebay. Zamierzam sam produkować towar i oznaczyć tą właśnie nazwą na opakowaniu. Odkyłem jednak ostatnio, że na ebayu w Niemczech istnieje sprzedawca (sklep internetowy) o identycznej nazwie. Czy mimo wszystko mogę rozpocząc moja dzałalność. Czy taka nazwa na ebayu jst w jakiś spsób chroniona? Jak Pan uwża?

Odpowiedz

Mikołaj Lech 4 marca, 2015 o 19:10

Panie Janie
Działając na rynku niemieckim powinien Pan sprawdzić czy w Pana branży nie jest już zarejestrowany podobny znak towarowy. To, że w Polsce działał Pan legalnie nie oznacza, że tak samo jest w innym kraju. Co do oznaczenia sprzedającego na portalu aukcyjnym to ciekawe pytanie. W Polsce moglibyśmy to rozważać w kontekście ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Czy posługiwanie się podobną nazwą nie byłoby czasem wprowadzaniem konsumentów w błąd. Niemniej nie wiem jak to regulują przepisy niemieckie. Myślę, że z takim pytaniem należałoby się zwrócić do niemieckiego prawnika.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Krzysztof 12 marca, 2015 o 14:25

Panie Mikołaju, interesuje mnie zastrzeżenie logo graficznego, w którym pojawia sie barwy biało-czerwone (narodowe), jednak nie bedzie to żaden z symboli narodowych, tylko barwy. Czy jest możliwe używanie tych barw w swoim logo, czy barwy te są zastrzeżone przez Państwo Polskie ?
Dziekuje

Odpowiedz

Mikołaj Lech 14 marca, 2015 o 15:14

Panie Krzysztofie przepisy mówią, że nie udziela się ochrony na oznaczenia jeżeli zawierają nazwę, lub skrót nazwy Rzeczpospolitej Polskiej bądź jej symbole (godło, barwy lub hymn). Uważam, że nie chodzi o to, że żaden biało czerwony znak nie dostanie ochrony. Chodzi o oznaczenia, które poprzez użyte kolory będą przypominać symbole państwowe. Pozdrawiam

Odpowiedz

Konrad 23 marca, 2015 o 15:02

Witam, przede wszystkim dziękuję za rozjaśniającą lekturę – naprawdę cenny materiał! Przestudiowałem również komentarze i choć z grubsza rozumiem swoją sytuację to dręczy mnie jeden niuans. Reasumując całą lekturę – czy następujące rozumowanie jest poprawne?

Pracuję nad kilkoma portalami internetowymi. Każdy z nich ma unikalną nazwę domeny, które oczywiście zarejestrowałem w NASK. Domeny są również różne od nazwy samej firmy, są więc markami moich produktów. Utrzymuję i rozwijam owe portale od kilku lat.

Może się jednak zdarzyć, że firma X obserwując moją pracę i widząc brak rejestracji znaku tow. w UP może skorzystać z instytucji zastrzeżenia znaku do legalnego odebrania mi domeny. Rozumiem, że wówczas jedyne co mi pozostaje to:

1. wnieść uzasadniony sprzeciw do UP i żądać wpisu mnie jako uprzedniego używacza (choć jak by się to miało w praktyce odbywać jeśli w grę wchodzi domena..? miałbym nadal prawo do korzystania w dotychczasowym zakresie a w grę wchodzi przecież internet czyli olbrzymie audytorium.. właściciel znaku nie miałby jednocześnie domeny?)

2. udowadniać, iż de facto posługiwałem się na rynku domeną zawierającą chroniony znak na długo przed zgłoszeniem rejestracji do UP i starać się unieważnić rejestrację?

dodam, że czytałem przypadek twojesoczewki.pl ale tam poza uprzedniością był jeszcze element różnic między zastrzeżonym znakiem słowno-graficznym a jedynie słownym, którego ograniczenia domagali się pozywający. Martwi mnie co by było gdyby ktoś zastrzegł identyczny znak słowny jak moja domena.

Jestem bardzo ciekaw Pańskiej opinii.
Pozdrawiam serdecznie, Konrad.

Odpowiedz

Mikołaj Lech 24 marca, 2015 o 08:58

Dzień dobry Panie Konradzie.

Na początek polecam Panu mój obszerny artykuł na temat prawa używacza uprzedniego. Jest to o tyle trudna sprawa, że warunkiem skorzystania z tego wyjątku od zasady, że tylko właściciel znaku towarowego może się nim posługiwa, jest to aby dane oznaczenie było używane lokalnie i w niewielkim wymiarze. Tym samym problem mają np. sklepy internetowe działające na skalę ogólnopolską.

Opcji zablokowania takiej rejestracji jest kilka. Można powoływać się na naruszenie praw osobistych lub majątkowych, albo wykazywać, że zgłoszenia znaku dokonano w złej wierze. To jednak wiąże się koniecznością prowadzenia postępowania spornego. Jeżeli portale są dla Pana cenne tj. generują dobry dochód, to dla bezpieczeństwa lepiej je zastrzec.

Dzięki temu zabezpieczy się Pan przed tzw. trollami od znaków towarowych:

Pozdrawiam

Odpowiedz

Kasia 16 kwietnia, 2015 o 23:30

Dzień dobry, mam takie pytanie. Co jeśli zastrzegę znak tylko w Polsce, a ktoś za granicą stwierdzi, że chce mnie kopiować, to czy może zastrzec dokładnie taki sam lub podobny znak na swój kraj? Mój znak będzie dotyczył produktu, nie logo.
Co wtedy z prawem autorskim?
Chcę wprowadzić produkt od razu na rynek polski, angielski i amerykański, ale nie za bardzo mnie na ten moment stać na zastrzeganie znaku w całej Unii i w USA. Postanowiłam ograniczyć się tylko do Polski, ale jeśli jest tak, że ktoś może stwierdzić, że zastrzeże ten sam, lub bardzo podobny znak w innym kraju po moim zastrzeżeniu w Polsce, to wtedy ja poniekąd tracę prawo do handlowania nim w tym kraju. Czy tak rzeczywiście może się zdarzyć?

Pozdrawiam i dziękuję z góry za odpowiedź,
Kasia

Odpowiedz

Mikołaj Lech 25 kwietnia, 2015 o 09:35

Pani Kasiu

Na szczęście jest coś takiego jak prawo autorskie do logo. Jeżeli ktoś skopiowałby Pani logo i zarejestrował znak w obcym Państwie to można by taki znak próbować unieważnić. Dotyczy to jednak tylko logo. Jeżeli skopiowałby jedynie nazwę niewiele by można było zrobić. No chyba, że udowodniło by się, że taki znak został zgłoszony w złej wierze. Taka sytuacja wystąpi jeżeli rejestracji dokona Pani były wspólnik, odbiorca towarów czy partner biznesowy. Każdy przypadek oczywiście trzeba rozpatrywać indywidualnie. Niemniej aby nie musieć swoich praw dochodzić w przyszłości w sądzie lepiej zawczasu objąć ochronę kraje na których nam zależy.

Pozdrawiam

Odpowiedz

wojciech 3 maja, 2015 o 16:26

Witam serdecznie
Chciałbym rozszerzyć ochronę nazwy i logo na kraje Ameryki Płd (np na Brazylię,Argentynę Urugwaj, Chile czy Kolumbię. Gdzie to zrobić i ile będzie to kosztowało
pozdrawiam- Wojtek

Odpowiedz

Mikołaj Lech 12 maja, 2015 o 07:55

Mając już zarejestrowany znak towarowy można jego ochronę rozszerzyć na inne kraje poprzez System Madrycki (poprzez Światową Organizację Własności Intelektualnej). W tym systemie nie ma jednak wszystkich krajów świata. I jak szybko sprawdziłem z wymienionych krajów jest tam tylko Kolumbia. Tym samym trzeba w każdym z tych krajów zrobić osobne zgłoszenie, a do Kolumbii wejść przez WIPO.

Odpowiedz

Michał 2 czerwca, 2015 o 17:16

Tego właśnie szukałem, dzięki bardzo 🙂

Odpowiedz

Mikołaj Lech 2 czerwca, 2015 o 19:49

Miło to słyszeć.
Pozdrawiam 🙂

Odpowiedz

Maria 17 czerwca, 2015 o 10:40

Witam, jak wygląda praktyka UP w zakresie przeniesienia praw do zgłoszenia znaku towarowego? Czy zgłaszając zmianę uprawnionego do prawa do zgłoszenia znaku towarowego, na które nie zostało jeszcze udzielone prawo ochronne konieczne jest złożenie umowy przenoszącej prawo do zgłoszenia czy też zamiast umowy można złożyć oświadczenie zbywcy oraz nabywcy, że została zawarta umowa przenosząca prawo do zgłoszenia znaku, a zbywca wyraża zgodę na udzielenie prawa ochronnego na znak towarowy na rzecz nabywcy w sytuacji, gdy strony nie chcą ujawniać całej umowy?

Odpowiedz

Mikołaj Lech 23 czerwca, 2015 o 17:35

Pani Mario zadaje Pani bardzo szczegółowe pytanie.
Oczywiście jestem w stanie Pani pomóc, ale musiałoby się to odbyć w ramach odpłatnej porady prawnej.
Jeżeli jest Pani tym zainteresowana, to kontakt do mnie znajdzie Pani w stopce bloga.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Agata 7 lipca, 2015 o 12:19

Panie Mikołaju!
Gratuluję świetnego bloga i trafnych odpowiedzi na pytania 🙂 jednocześnie i ja mam pytanie: czy jeżeli chcę zastrzec skrót nazwy firmy, czy mogę to zrobić? I czy powinnam składać podanie na osobnym wniosku?

Pozdrawiam,
Agata

Odpowiedz

Mikołaj Lech 12 lipca, 2015 o 16:58

Dziękuję Pani Agato.

Oczywiście skrót nazwy firmy można zastrzec jako znak towarowy. Musi on jednak spełnić te same wymogi jak wersja rozszerzona nazwy. Tzn. nie może być podobny do znaków już zarejestrowanych. Musi też ze swojej natury nadawać się do odróżniania towarów i usług. Takiego waloru nie będzie miała jedna litera. Dwie lub 3 już tak.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Łukasz 10 sierpnia, 2015 o 23:04

Panie Mikołaju! Ten blog jest genialny! Dzięki 🙂

Jednak mam pytani z którym obecnie walczę, chcę założyć działalność gospodarczą, która docelowo stanie się w tym roku spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Nazwę firmy już wybrałem, domeny po rejestrowałem (pl i com), zrobiłem identyfikacje wizualną firmy (jest całkowicie inna od tej finlandzkiej firmy) ale okazuje się że taka nazwa firmy już istnieje w Finlandii (kraj i członek unii europejskiej) i działa w tym samym sektorze (ITC) co moja docelowa firma. Na początek chce działać tylko na rynku polskim ale docelowo nastawiam się na klientów zagranicznych czyli działanie na innych rynkach kraju unii europejskiej (Niemcy, Wielka Brytania, Francja)

Pytanie czy z mojej strony będzie to zgodne z Polskim prawem (tej firmy nie ma w Polsce) ? Co będzie jak ta firma będzie chciała wejść na polski rynek, będzie mogła żądać czegoś ode mnie w kwestii nazewnictwa ? Zakładam że jeżeli wcześniej ta firma się uzbroi w te zastrzeżenia nazw to nie będę miał nić do gadania w ewentualnym sądzie…?

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz

Agnieszka 15 sierpnia, 2015 o 16:15

Mam pytanie otworzyłam niedawno sklep z art. dla dzieci, czy zwykła nazwa Świat dziecka może być zastrzeżona . Przyjechał do mnie pan i stwierdził, że kilka lat temu zastrzegł sobie tą nazwę i nie mogę jej używać . Dodam że działam na rynku lokalnym pan jest z tego samego województwa. Wcześniej nie słyszałam o jego firmie. Wydaje mi się że to zwykła fraza pospolita oznaczająca coś dla dzieci . Czytałam że frazy pospolitej nie moż0na opatentować jak to się ma do jego patentu. Prawie w każdym mieście jest sklep dla dzieci o tej nazwie. Czy jeżeli grafika tej nazwy jest inna czy to wystarczy aby ten pan dał mi spokój, ile procent musi być różnicy w wyglądzie tej nazwy?

Odpowiedz

Mikołaj Lech 17 sierpnia, 2015 o 09:00

Pani Agnieszko dla mnie określenie “świat dziecka” nie wskazuje jednoznacznie na rodzaj oferowanych towarów lub usług. Niemniej aby ocenić stan prawny danej sytuacji musiałbym znać szczegóły. Proszę o kontakt telefoniczny lub mailowy.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Robert 16 sierpnia, 2015 o 13:36

Dzień dobry.
Mam pytanie.
Czy można zastrzec nazwę firmy (markę odzieży) w momencie gdy istnieją inne firmy ( inne branże)
o tej samej nazwie.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Mikołaj Lech 17 sierpnia, 2015 o 08:57

Tak. Przy okazji polecam lekturę mojego art. pt.: “Czy chroniąc nazwę w Urzędzie Patentowym RP mam na nią monopol”.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Iwona 5 września, 2015 o 17:10

Panie Mikołaju, dziękuję za kolejny bardzo pomocny artykuł.

Mam pytanie odnośnie zastrzeżenia nazwy. Chcę zastrzec nazwę zawiera ona dwa słowa, przypuśćmy, że jest to: “light dieta”. Czy może zaistnieć taka sytuacja, że gdy ja zastrzegę nazwę: “light dieta”, to ktoś inny odwróci słowa i będzie używał, lub co gorsza zastrzeże: “dieta light” ?
Czy w takim przypadku lepiej zastrzec dwa warianty?
Bardzo proszę o pomoc.

Odpowiedz

Mikołaj Lech 15 września, 2015 o 11:28

Dzień dobry Pani Iwono. Wszystko zależy od tego czy po zamianie słów znak towarowy może wprowadzać w błąd. Nie ma więc ogólnej zasady w tym zakresie bo każdy znak jest inny. Sami konsumenci mają różną uwagę w zależności od towaru, który kupują. Polecam zapoznać się z artykułem opisującym podobieństwo znaków towarowych.
Niemniej mieliśmy chyba raz sytuację, że po zamianie kolejności słów udało nam się znak zarejestrować. Nie sądzę aby rejestracja obu wersji była dla Pani czymś dobrym. Proszę pamiętać, że aby ochrona znaku była niepodważalna znak towarowy musi być używany.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Agnieszka 2 listopada, 2015 o 16:27

Witam,
chciałabym się dowiedzieć, czy nie jest niezgodne z prawem nazwać własną stronę internetową i salon wyrażeniem jakie reklamuje znane, polskie kosmetyki? Mam tutaj na myśli “Klinika zdrowej skóry” (seria Ziaja med)
Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Mikołaj Lech 6 listopada, 2015 o 07:47

Jeżeli jest to zarejestrowany znak towarowy to bym odradzał. Nikt nie może za to zabronić Pani posługiwania się określeniem opisowym typu “klinika leczenia skóry” itp.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Magda 3 grudnia, 2015 o 16:49

Witam serdecznie Panie Mikołaju 🙂
Mam pytanie: wykupiłam domenę, pod którą prowadzę pewną działalność np zielonybrokuł.pl. Po kilku miesiącach okazało się, że pod podobna domeną prowadzona jest taka sama działalność ( na początku domeny dodane jest jedno słowo, czyli domena konkurencji to np. uwagazielonybrokuł.pl). Nazwa nie jest zastrzeżona. PKD też mają inne (choć działalność ta sama; moja firma oferuje jeszcze kilka dodatkowych usług).
Czy mam się obawiać? Ta druga firma żąda zaprzestania prowadzenia działalności w tej domenie.
Pomyślałam, że może opatentuję swoją nazwę?
Czy to coś da, czy ochrona obowiązuje od momentu zgłoszenia, czy dopiero po roku?
Moja firma została założona w dobrej wierze, bez wiedzy na temat tej drugiej firmy (chociaż ta druga istnieje kilka lat). Strona i logo wyglądają całkowicie inaczej.

Odpowiedz

Mikołaj Lech 4 grudnia, 2015 o 08:51

Dzień dobry Pani Magdo.

Sprawa jest bardziej skomplikowana. Mogę ją dla Pani przeanalizować. Odpowiedź na Pani pytanie kwalifikuje się już jednak na telefoniczną poradę prawną. Jeżeli jest Pani nią zainteresowana to proszę o kontakt na: mikolaj@lech.bydgoszcz.pl

Pozdrawiam

Odpowiedz

Anna 22 grudnia, 2015 o 15:57

Dzień dobry,
w tym roku moja firma zastrzegła znak słowno-graficzny. Chciałabym czerpać korzyści pieniężne z wykorzystywania tej nazwy przez inne podmioty, które nie znajdują się w bliskim otoczeniu mojej firmy. Jednocześnie chciałabym wystosować pismo do firmy, która znajduje się niedaleko, by zmieniła ona nazwę na inną. Czy powinnam to uczynić korzystając z pomocy prawnika czy mogę zrobić to sama? Jeżeli tak, to jak napisać takie pisma?

Odpowiedz

Mikołaj Lech 8 stycznia, 2016 o 17:35

Może Pani takie pismo wysłać samodzielnie, albo skorzystać z usług np. rzecznika patentowego. Nie jestem w stanie w prostych słowach napisać co w takim piśmie powinno się znajdować. To jednak wymaga dokładniejszej analizy. Jeżeli chciałaby Pani skorzystać z mojej pomocy to proszę o kontakt.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Sylwia 19 stycznia, 2016 o 10:46

Witam Panie Mikołaju
Jakiś czas temu wpadłam na pomysł żeby stworzyć swoją markę oddzieżową dla niemowląt. wymyśliłam idealną nazwę i stworzyłam LOGOTYP IDEALNY:) Okazuje się,że w Pakistanie istnieje już modowa marka dla dorosłych o tej samej nazwie a co więcej logo w tym samym stylu. Czyli ja stworzyłam logotyp z nazwą na przykład Monkey z wizerunkiem małej małpki i oni podobnie również Monkey z wizerunkiem małpki. We Francji podobnie ale handlują koszulkami natomiats bez małpki przy nazwie. Czy mogę otworzyć taką markę w Polsce ? Co jeśli bedę chciała sprzedawać ubranka w Europie? jak sprawdzić czy tamte nazwy są zastrzeżone? jest jakaś wyszukiwarka? pozdrawiam i z góry dziękuje za odp.

Odpowiedz

Mikołaj Lech 21 stycznia, 2016 o 12:50

Dzień dobry

Zwykle istnieje małe prawdopodobieństwo, że ktoś stworzy łudząco podobne logo nie sugerując się nim. Taka możliwość wg. mnie istnieje tylko przy bardzo prostych grafikach. Jeżeli Pani logo takie jest, to radzę coś w nim pozmieniać. Z drugiej strony to, że jakiś podmiot w branży posługuje się danym określeniem np. we Francji czy Pakistanie nie jest dla Pana jeszcze problemem. Ochrona jest terytorialna. Gorzej jeżeli francuska firma zastrzegła swój znak towarowy na całą UE. Proste badanie na identyczność może Pani zrobić samodzielnie. Polsku Urząd Patentowy udostępnia takie dane na swojej stronie. Może się jednak okazać, że istnieje znak różniący się jedną literką i tego może Pan nie wyłapać. Jeżeli chce mieć Pan profesjonalną odpowiedź na pytanie czy może wejść w daną nazwę to powinna Pani zlecić profesjonalne badanie zdolności rejestrowej znaku towarowego. Jeżeli byłby Pan zainteresowany taką usługą to proszę o kontakt.

Odpowiedz

Marta 19 stycznia, 2016 o 16:53

Witam serdecznie,
Przeczytałam artykuł oraz wszystkie komentarze szukając podpowiedzi na moje wątpliwości, ale wolę podpytać się dokładnie. Posiadam działalność gospodarczą od lat, ale niebawem rozszerzę ją o usługi kosmetyczne. Szukam nazwy dla salonu (nie firmy), która będzie widniała na szyldzie, ulotkach, wizytówkach, itp. Wybrana nazwa, niestety już istnieje na rynku – zajmują się produkcją kosmetyków. W jaki sposób mam sprawdzić, czy ich nazwa ( i 30 innych przeze mnie wymyślonych;)) jest zastrzeżona? Czy można zastrzec nazwę siedziby, czy tylko firmy?

pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Bartek 26 stycznia, 2016 o 10:27

Witam, co w przypadku, jeśli istnieje kilka firm o nazwie jak moja i w tej samej branży. Jeśli uda mi się nazwę zastrzec, to czy samo wezwanie do zmiany nazwy pozostałych wystarczy, czy czeka nas sprawa sądowa i ogromne koszty ?
Pozdrawiam

Odpowiedz

Mikołaj Lech 27 stycznia, 2016 o 08:49

Dzień dobry Panie Bartku.

Sprawa jest dużo bardziej skomplikowana niż się Panu wydaje. Mógłbym się temu przyjrzeć aby ocenić co powinien Pan zrobić. Odpowiedź na to pytanie kwalifikuje się już jednak na telefoniczną poradę prawną. Jeżeli jest Pan nią zainteresowany to proszę o kontakt na: mikolaj@lech.bydgoszcz.pl

Pozdrawiam

Odpowiedz

Joanna 28 stycznia, 2016 o 10:12

Witam,
po lekturze Pana artykułów, a także komentarzy do tego konkretnego artykułu nasuwają mi się wątpliwości odnośnie możliwości zastrzeżenia znaku towarowego przez “nieprzedsiębiorcę” – otóż zarówno analiza art. 120 ustawy obecnej, jak i dawnej ustawy o znakach towarowych, wskazuje jakoby przesłanką rejestracji był status przedsiębiorcy bowiem znak towarowy wyróżniać ma towary/usługi. Wobec tego mam pytanie czy logo fundacji nieprowadzącej działalności gospodarczej której głównym celem ma być zbieranie funduszy na leczenie pewnej grupy osób można uznać za “znak towarowy”w świetle ustawy i domagać się jego rejestracji? Z jednej strony mamy np. WOŚP który jako fundacja nie jest wpisana nawet do rejestru przedsiębiorców a znak zarejestrowany ma, a z drugiej wyroki WSA na gruncie starej i nowej ustawy odmawiające rejestracji znaku na rzecz osoby fizycznej właśnie z uwagi na brak statusu przedsiębiorcy…
Może to temat na jakiś ciekawy wpis? O ile nie przegapiłam wśród obfitej treści bloga tego akurat aspektu 🙂
pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Mikołaj Lech 2 lutego, 2016 o 14:33

Pani Joanno z własnej praktyki mogę powiedzieć, że można rejestrować znaki na os. fizyczne. Problem jest taki, że osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej nie używa znaku w sposób rzeczywisty (czyli nie oferuje pod nim towarów ani usług). Tym samym po 5 latach może się pojawić groźba wygaszenia takiego znaku przez konkurencję.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Sebastian 10 lutego, 2016 o 12:33

Witam,
Panie Mikołaju jak mogę starać się o wpisanie mnie do rejestru jako używacz uprzedni? Czy są jakieś gotowe wzory podań?

Odpowiedz

Mikołaj Lech 12 lutego, 2016 o 08:43

Dzień dobry Panie Sebastianie.

Temat używacza uprzedniego jest ciekawy i jednak dość rzadko podnoszony. Nie ma tutaj gotowego wniosku. Trzeba go przygotować samodzielnie. Uprawniony do znaku towarowego może się jednak na taki wpis nie zgodzić. Wtedy pozostaje postępowanie sądowe o ustalenie prawa.

Odpowiedz

Tomasz 4 kwietnia, 2016 o 21:57

Witam,
Bardzo ciekawy Blog. Mam pytanie w związku z powyższym artykułem. Interesuje mnie jak do poniższej sytuacji odnoszą się przepisy o zastrzeganiu nazwy, ewentualnie inne przepisy prawne, które mogą mieć zastosowanie w tym przypadku.
Istnieje na rynku IT firma o nazwie Comarch, posiada zastrzeżoną nazwę.
Nowa firma rejestruje się pod nazwą Comarsoft, również działająca w branży IT na terenie tego samego miasta – nie jest to identyczna nazwa więc:
a) człon nazwy Comar – nie jest słowem zastrzeżonym dla konkretnego rodzaju działalności (jak np. słowo bank) a zatem możliwa jest rejestracja z użyciem tego słowa jako członu nazwy
a mimo to:
b) człon nazwy Comar – może wprowadzić potencjalnych klientów w błąd
c) firmy działają w tej samej branży i stanowią konkurencję
Jak mają się do tego przepisy o zastrzeżeniu nazwy?
Czy w takiej sytuacji może dojść do sporu pomiędzy firmami a jeśli tak to jakie przepisy mogą mieć zastosowanie w takim sporze?

Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Mikołaj Lech 10 kwietnia, 2016 o 09:16

Dzień dobry
Zadał Pan pytanie, na które można książkę napisać 🙂 Nazwy niewątpliwie są dość bliskie. Aby odpowiedzieć na pytanie czy znak późniejszy może wprowadzać w błąd musiałbym znać dokładne informacje w danej sprawie. Jeżeli nazwy nie są identyczne to znaczenie mają również inne kwestie związane chociażby z zasięgiem terytorialnym działalności, reklamą i rozpoznawalnością. Jeżeli właściciel wcześniejszego znaku zarejestrował go w UP to działamy w oparciu o przepisy ust. prawo własności przemysłowej. Równocześnie można powołać się na ustawę o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. To jednak tylko teoria bo aby ocenić czy te przepisy mają odniesienie do tej sprawy należałoby dokładnie wszystko przeanalizować.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Ivan 25 maja, 2016 o 13:52

Witam,
mam takie pytanie, czy można wykorzystywać swój znak towarowy-nie zarejestrowany, produkując pewnego rodzaju towar (będąc oryginalnym i niepowtarzalny do odniesieniu innych nazw czy znaków towarowych) prowadząc d/g, biorąc pod uwagę ryzyko że może być używane kimś innym?
Z góry bardzo dziękuję za odpowiedz!
Ivan

Odpowiedz

Mikołaj Lech 26 czerwca, 2016 o 08:37

Dzień dobry.

Co do zasady nie ma obowiązku rejestrowania nazwy firmy, produktu czy usługi jako znaku towarowego w Urzędzie Patentowym. Prawo w pewnym minimalnym stopniu i tak chroni taka markę. Pisałem o tym w artykule pt.: Niezarejestrowany znak towarowy podlega ochronie.

Ewentualnie proszę obejrzeć to nagranie:

Pozdrawiam

Odpowiedz

Matylda 14 lipca, 2016 o 10:51

Witam!
Pochłaniam dosłownie Pańskiego bloga. E-book okazał się również niezwykle przydatny dla mnie, czyli osoby, która wcześniej nie poruszała takich kwestii.
Chciałabym wiedzieć, czy można rejestrować kilka znaków jednocześnie (nie widziałam takiej możliwości przy rejestracji online w OHIM) i czy istnieje kalkulator, który pozwoli oszacować opłaty, przy rejestracji kilku znaków towarowych?

Odpowiedz

Mikołaj Lech 16 lipca, 2016 o 09:58

Dzień dobry Pani Matyldo. Cieszę się, że blog Panią wciągnął 🙂
Odpowiadając na Pani pytanie. Każdy taki znak towarowy trzeba zgłaszać osobno.
Opłaty urzędowe łatwo policzy Pani sama wg. cennika z powyższego artykułu.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Dorota 12 sierpnia, 2016 o 15:37

Witam, czy w procedurze miedzynarodowej również wybieramy opcję słowno lub słowno-graficzna?

Odpowiedz

Mikołaj Lech 13 sierpnia, 2016 o 11:50

W procedurze międzynarodowej właściwie nie mamy wyboru bo rozszerzamy ochronę znaku już zarejestrowanego.

Odpowiedz

Wiktor 26 września, 2016 o 16:24

Witam, prowadzę działalność od kilku lat i ostatnio dostałem list od innej firmy że w ciągu miesiąca mam zmienić nazwę firmy bo oni mają “patent”. Chciałem zwrócić uwagę że ja przed nimi zarejestrowałem nazwę firmy (po prostu zgapili i opatentowali nazwę, a teraz chcą mnie wykluczyć) i w nazwie oprócz tego co ma ta inna firma jest jeszcze imię i nazwisko, czyli de facto nasze nazwy nie są identyczne ? Proszę mi doradzić czy ta firma ma prawo “odebrać” mi nazwę ?
Pozdrawiam

Odpowiedz

Mikołaj Lech 26 września, 2016 o 16:35

Dzień dobry Panie Wiktorze.
Pana sprawa kwalifikuje się przynajmniej na poradę prawną. Jest to jest już usługa odpłatna. Jeżeli chciałby Pan skorzystać z mojej pomocy, to proszę do mnie napisać na adres mikolaj@lech.bydgoszcz.pl. Udzielę Panu więcej informacji. Będę również potrzebował skanu pisma, które Pan dostał.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Michał 22 listopada, 2016 o 11:23

Czy jest możliwe zastrzeżenie nazwy WYDARZENIA? Bardzo by mi na tym zależało…
Pozdrawiam

Odpowiedz

Mikołaj Lech 22 listopada, 2016 o 16:49

Ale w zakresie jakich towarów lub usług? Na pewno na magazyn informacyjny nie ma Pan szans. W takim przypadku byłoby to określenie opisowe.

Odpowiedz

Łukasz 22 grudnia, 2016 o 18:47

Noszę się z zamiarem otwarcia lokalu gastronomicznego. Wymyśliłem sobie że w nazwie była by część która jest imieniem i nazwiskiem, ale również nazwą alkoholu. Tak na przykład Jacek Soplica Kafe.
jak to wygląda prawnie? W Zakopanym widziałem ostatnio lokal który nazywał się Seagrams Pub, można to ogarnąć bez jakiejś oficjalnej zgody danej marki alkoholu? Jacek Soplica w końcu jest zwykłym imieniem i nazwiskiem.

Odpowiedz

Mikołaj Lech 29 grudnia, 2016 o 09:20

Jeżeli jest to zastrzeżony znak towarowy dla alkoholu, to nie powinien Pan tak nazywać swojego lokalu. Moim zdaniem ktoś może pomyśleć, że to może być oficjalny lokal takiej marki.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Paweł 15 lutego, 2017 o 08:38

Witam.
Bardzo proszę o sprecyzowanie pojęcia “klasy”.
Pierwsza klasa, trzy klasy- o co chodzi?
Taki oto znak towarowy TYMBARK został zgłoszony do ochrony w klasach 30 i 32. ?
Proszę o wyjaśnienie.

Odpowiedz

Mikołaj Lech 15 lutego, 2017 o 11:17

Dzień dobry Panie Pawle.
Klasy (a właściwie klasyfikacja nicejska) to coś podobnego do polskiej klasyfikacji PKD. W 45 klasach uszeregowane są teoretycznie wszystkie towary i usługi na rynku. Dokonując zgłoszenia należy opierając się o ta klasyfikację określić do oznaczania czego przeznaczony jest znak towarowy. I jak wskazałem w artykule od ilości klas zależą opłaty urzędowe.

Proszę obserwować mojego bloga. W najbliższym czasie umieszczę artykuł o tej klasyfikacji.
Pozdrawiam
Pozdrawiam

Odpowiedz

Ola 14 czerwca, 2017 o 19:43

Czy muszę przyjeżdżać do Warszawy by opatentować mój znak i słowo firmowe?Czy mogę zebrać papiery dokumenty i wysyłać do Pana.Oczywiście wcześniej zadzwonię.

Odpowiedz

Mikołaj Lech 19 czerwca, 2017 o 08:27

Dzień dobry Pani Aleksandro.
Jeżeli chciałaby Pani skorzystać z moich usług przy rejestracji znaku towarowego to wszystkimi formalnościami mogę zająć się dla Pani on line. Za chwilę prześlę Pani szczegółowe informacje na maila. Jeżeli będzie Pani miała jakieś dodatkowe pytania służę pomocą.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Olga 19 lipca, 2017 o 10:30

Witam serdecznie Panie Mikolaju,

bardzo sie ciesze, ze natrafilam na panskiego bloga, poniewaz mam pytanie w temacie zastrzezenia nazwy, loga i hasla reklamowego firmy, ktora juz funkcjonuje w jednym z panstw europejskich. Jest to firma, ktora otwiera sklep internetowy w Polsce. Chcialabym sie dowiedziec czy zawsze warto jest zastrzec nazwe, logo i haslo, a takze strone www? Jakie kroki wioza sie z zastrzezeniem tych danych w Polsce?

Z gory dziekuje za odpowiedz,
Olga

Odpowiedz

Mikołaj Lech 20 lipca, 2017 o 10:46

Dzień dobry Pani Olgo.
Cieszę się, że to o czym piszę się Pani podoba. Jestem pewien, że znajdzie tu Pani wiele przydatnych informacji.

A co do Pani pytania to odpowiem tak. Jako rzecznik patentowy często jestem na linii frontu. Tzn. pomagam przedsiębiorcom odkręcić pewne ich zaniedbania wynikające właśnie z faktu braku rejestracji znaku towarowego. Proszę mi wierzyć, że po kilku latach sporów przedsiębiorcy zapłacili by wiele aby cofnąć czas i dopełnić tej formalności. Co prawda nie ma obowiązku rejestrowania znaku towarowego, ale pozwala to wzmocnić ochronę marki. Dzięki temu można obronić się przed trollami od znaków towarowych. Są to podmioty, które zastrzegają znaki innych firm aby je potem szantażować. Zresztą może to zrobić Pani najbliższa konkurencja.

Moim zdaniem zdecydowanie warto chronić firmową nazwę lub logo. Koszt tego nie jest powalający, a przez 10 lat (tyle trwa ochrona) ma Pani spokój. Dodam tylko, że po tym czasie ochronę można przedłużyć na kolejny tego typu okres właściwie w nieskończoność.

Gdyby chciała Pani aby zajął się formalnościami przy zgłoszeniu to proszę o kontakt na: mikolaj@lech.bydgoszcz.pl lub telefonicznie na: +48 575 999 710.

Pozdrawiam

Odpowiedz

lukasz 6 grudnia, 2017 o 11:52

Witam. Chciałem zapytać o znak towarowy. Żona prowadzi działalność od 2012 roku(gabinet kosmetyczny )pracownia urody, takich gabinetów z ta nazwa jest bardzo dużo w Polsce. Dostaliśmy pismo od rzecznika patentowego z Opola ze nazwa pracownia urody zastrzegła sobie pani z Nowej soli w 20016 roku .Nakazała nam zmienić nazwę bo wytoczą nam proces .pani prowadzi działalność od 2009 roku. już prędzej były pracownie urody ,chyba od 2007 roku. co mamy robić? proszę o krótka odpowiedz:)

Odpowiedz

Mikołaj Lech 7 grudnia, 2017 o 11:05

Dzień dobry Panie Łukaszu.
Indywidualnych konsultacji udzielam w ramach odpłatnych telefonicznych porad prawnych. Jeżeli jest Pan zainteresowany taka usługą to proszę o kontakt na mikolaj@lech.bydgoszcz.pl
Pozdrawiam

Odpowiedz

Marcin 3 lutego, 2018 o 18:20

Witam, mam logo i chciałbym je zastrzec w EUIPO, czy posiada może Pan informacje jak dokładnie należy przygotować takie logo i księge znaku aby logo zostało zastrzeżone bez problemów? Szukałem na ich stronie ale nie jest to jasno opisane. Może posiada Pan jakiś szablon albo ksiege znaku, które przeszlo poprawnie weryfikacje?

Odpowiedz

Mikołaj Lech 5 lutego, 2018 o 21:21

Panie Marcinie zgłoszenie znaku towarowego to bardziej skomplikowana sprawa. Na pewno nie jest to czysta formalność. Oczywiście mogę Panu pomóc, ale jest to już odpłatna usługa. Jeżeli jest Pan zainteresowany to proszę o kontakt na: mikolaj@lech.bydgoszcz.pl.
Przy okazji polecam lekturę artykułu: Jak za 900 EUR donieść na siebie swojej konkurencji.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Patryk 7 lutego, 2018 o 13:21

Dzień dobry,

jesteśmy nie zrzeszoną grupą biegową o nazwie “pędzące ślimaki”
czy możemy zastrzec nazwę grupy aby nie była używana przez inne grupy??
pozdrawiam
Patryk Kozik

Odpowiedz

Mikołaj Lech 17 lutego, 2018 o 22:57

Dzień dobry Panie Patryku.
Oczywiście może Pan zastrzec taką nazwę jako znak towarowy. Tylko zanim Pan się na to zdecyduje polecam przeczytać artykuł: 5 błędnych przekonań o znakach towarowych.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Paweł 17 lutego, 2018 o 10:08

Witam. Prowadzę firmę pod nazwą XxxXxx od prawie 2,5 roku. Jestem z Bielska. Firma zajmuje się sprzedażą przede wszystkim akumulatorów, olei samochodowych, filtrów itp części. Dodatkowo jeszcze Tekstylia w postaci pościeli 3D. W Poznaniu jest firma o tej samej nazwie. Zajmuje się sprzedażą odzieży skórzanej, odzieży markowej używanej, butów i nakryć głowy. W dniu wczorajszym zadzwonił przedstawiciel tej firmy i powiedział, że ta nazw została zastrzeżona w Urzędzie Patentowym. Dokładnie 16.02.2018.
Po za nazwą firmy mamy różne loga i różny asortyment. Mieścimy się w różnych częściach Polski. Moje pytanie jest następujące: Czy muszę zmieniać nazwę firmy!!! Wiadomo wiąże się to z kosztami i wieloma problemami. Wiadomo trzeba powiadamiać wszystkich dostawców itd.

Odpowiedz

Mikołaj Lech 17 lutego, 2018 o 22:41

Dzień dobry Panie Pawle. Aby odpowiedzieć Panu na to pytanie musiałbym poznać więcej szczegółów. W szczególności o jaki dokładnie znak towarowy chodzi. Z tym, że konsultacji w indywidualnych sprawach udzielam w ramach odpłatnych telefonicznych porad prawnych. Jeżeli jest Pan zainteresowany moją pomocą to proszę o kontakt na: mikolaj@lech.bydgoszcz.pl
Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Patentowa LECH Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Patentowa LECH z siedzibą w Bydgoszczy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem mikolaj@kancelarialech.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

{ 1 trackback }

Poprzedni wpis:

Następny wpis: