Slider
31 Sty

Jak legalnie używać cudzego znaku towarowego?

Często pytacie mnie jak legalnie używać cudzego znaku towarowego. Pokazuje to liczba komentarzy pod artykułem dotyczącym sprawy BMW. Dzisiejszy wpis będzie bardziej szczegółowo opisywał to zagadnienie. Postaram się również odpowiedzieć na nurtujące was pytanie. Czy na swojej stronie internetowej można umieścić logo obsłużonych  firm?

 


 

3 sposoby na legalne używanie cudzego znaku – podcast

Nie masz czasu czytać ani oglądać powyższego nagrania? Dla Twojej wygody przygotowałem ten materiał również w formie podcastu. Odtwarzając go na swoim telefonie możesz słuchać tej audycji gdziekolwiek jesteś.

>> Pobierz odcinek

>> Odsłuchaj na Androidzie

>> Odsłuchaj na iPhone

>> Zobacz poprzednie odcinki

Co wolno właścicielowi znaku towarowego?

Rejestrując znak towarowy w urzędzie patentowym nabywa się prawo jego wyłącznego używania w sposób zarobkowy lub zawodowy. Takie prawo przyznawane jest na 10 lat, z możliwością przedłużenia ochrony na kolejne tego typu okresy.

Używanie znaku może polegać m.in. na

  1. umieszczaniu go na towarach objętych ochroną;
  2. wprowadzaniu takich towarów do obrotu (ich import/eksport);
  3. świadczeniu usług pod tym znakiem;
  4. umieszczaniu go na dokumentach firmowych;
  5. posługiwaniu się znakiem w celach reklamowych.

 

W przypadku złamania prawa do znaku, właściciel może wysunąć w kierunku naruszyciela szereg roszczeń. Można więc powiedzieć, że ma całkowitą władzę nad tym kto i jak się danym znakiem posługuje.

Są jednak sytuacje, w których możesz legalnie używać cudzego znaku towarowego.

A właściciel traci nad nim niemal całkowicie władzę.


Wyczerpanie prawa do znaku towarowego

Zauważ, że “władza absolutna” nad znakiem towarowym byłaby szkodliwa dla swobodnego obrotu towarami. Przykładowo gdybyś chciał sprzedać komuś batonika Snickers, musiałbyś wcześniej uzyskać na to zgodę właściciela tego znaku towarowego.

Abstrakcja prawda?

Na szczęście taka okoliczność została uregulowana przez ustawodawcę. Możesz legalnie używać cudzego znaku towarowego, jeżeli nastąpiło “wyczerpanie prawa“.

 

A ma ono miejsce gdy:

 • legalnie wprowadzono do obrotu towar ze znakiem towarowym;
 • doszło do faktycznego wydania towaru z danym znakiem;
 • towar został wprowadzony przez właściciela znaku (lub za jego zgodą).

 

Przykład:

Jeżeli kupiłem batonika Snickers, to mogę nim swobodnie dysponować. W celach reklamowych i informacyjnych mogę więc legalnie używać cudzego znaku towarowego. Tym samym informacja o batoniku może się pojawić na stronie www mojego sklepu, lub w drukowanych materiałach reklamowych.

 

Jak legalnie używać cudzego znaku towarowego?

1. Zasada terytorialności

Jak legalnie używać cudzego znaku towarowego?Wyczerpanie prawa do znaku towarowego ma miejsce, jeżeli towary oznaczone tym znakiem wprowadzono do obrotu na obszarze EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego).

Jak widzisz na obrazku po prawej, obszar EOG obejmuje poza krajami Unii Europejskiej również Islandię, Norwegię oraz Liechtenstein.

Tym samym wprowadzenie na rynek towaru w którymkolwiek z tych krajów wiąże się z wyczerpaniem prawa do znaku towarowego na terenie całego EOG.

A jest to bardzo istotna kwestia. Wiele firm organizuje bowiem swoją sprzedaż jedynie poprzez oficjalnych dyspozytorów.

 

Historia z własnego doświadczenia

Pomogłem niedawno przedsiębiorcy, który został pozwany właśnie przez taką  firmę. Prowadziła ona sprzedaż przez oficjalnych przedstawicieli, dyktując de facto cenę. Mój klient kupował ich towar w kraju (z obszaru EOG) gdzie cena  była najniższa i sprzedawał w Polsce.

Zarzucono mu bezprawne posługiwanie się cudzym znakiem towarowym w reklamie i na stronie www. Zarzut był absurdalny bo wszystko odbywało się całkowicie legalnie. W szczególności nikt nie był wprowadzany w błąd. Szczęśliwie udało się klienta wybronić, jednak kosztowało go to sporo nerwów.

 

Jak więc widzisz, z samego faktu rejestracji znaku towarowego, nie oznacza, że producent może wszystkim zabronić dalszej odsprzedaży jego produktów. Choć są tutaj pewne wyjątki to co do zasady jest to legalne.

 

2. To właściciel znaku musi wprowadzić towar na rynek

Wyczerpanie prawa do znaku następuje tylko, jeżeli towar zostanie wprowadzony przez właściciela znaku towarowego. W praktyce najczęściej odbywa się to poprzez sprzedaż danego towaru.

Przeniesienie prawa własności może nastąpić również poprzez zawarcie umowy zamiany lub darowizny danego towaru. O wyczerpaniu prawa do znaku nie można jednak mówić przy okazji dzierżawy czy leasingu towaru.

W szczególności nie będzie wyczerpaniem prawa kradzież towaru. Jak bowiem wskazałem powyżej, towar musi być wprowadzony na rynek za zgodą uprawnionego do znaku. Tym samym sprzedaż testerów perfum jest nielegalna. Często na ich opakowaniach producenci piszą, że nie są przeznaczone do sprzedaży.

Jeżeli mamy do czynienia z koncernem, to wyczerpanie prawa nastąpi jeżeli towar wprowadzi na rynek jego spółka córka. To samo będzie można powiedzieć o przedsiębiorcy, który wprowadza dany towar na podstawie stosownej umowy licencyjnej.

 

3 Wyczerpanie prawa dotyczy konkretnego egzemplarza towaru

Fot. 2 - Jak legalnie używać cudzego znaku towarowego?Oceniając to czy do wyczerpania prawa doszło, należy określić gdzie i przez kogo dany towar został wprowadzony. Nie można mówić o wyczerpaniu prawa jeżeli towar jeszcze nie trafił na rynek bądź trafił, ale poza obszarem EOG.

To szczególnie ważne w przypadku importu towarów z “dalekiej zagranicy”.

Producent Fanty, który sprzedaje ją np. w Japonii może nie być zainteresowany tym, aby trafiała ona na europejski rynek.

Tym samym osoba, która nabyła ten napój wprowadzony na rynek poza obszarem EOG, może mieć problem z tym, aby legalnie używać cudzego znaku towarowego.

 

Granice wyczerpania prawa do znaku towarowego.

Co do zasady jeżeli właściciel wprowadzi na rynek towar opatrzony znakiem towarowym, traci nad nim władzę.

Czasami uprawniony do znaku może jednak sprzeciwić się dalszej dystrybucji towarów. Chodzi o sytuacje, kiedy po wprowadzeniu towaru na rynek zmieni się lub znacznie pogorszy jego stan.

Ewentualnie znak towarowy używany jest w sposób zagrażający jego renomie.

 

Przykład:

Kupiłem całą partie Snickersów, które razem z kontenerem wpadły do morza. Nie dość, że wyglądają tragicznie, to najprawdopodobniej są szkodliwe. Teraz chcę je sprzedawać. Właściciel znaku Snickers może sprzeciwić się temu, abym w reklamie posługiwał się tym znakiem towarowym.

 

Naruszenie renomy znaku towarowego

Dokładnie tego dotyczył opisany już na blogu spór w sprawie BMW. Nie można używać cudzego znaku towarowego w sposób, który wywoła nieprawdziwe przekonanie odbiorców, że pomiędzy właścicielem znaku a osobą trzecią istnieją powiązania gospodarcze. Niedopuszczalne jest aby taki odbiorca uznał, że osobę trzeci łączą ją z właścicielem znaku szczególne więzy handlowe (np. jest oficjalnym dystrybutorem).

Wracając jednak do pytania z początku artykułu.

 

Fot. 3 - Jak legalnie używać cudzego znaku towarowego?

Co z logo obcych firm na Twojej stronie internetowej?

Znów wszystko zależy od konkretnej sytuacji.

Jeżeli np. prowadzisz sklep internetowy z danym towarem to wolno ci legalnie używać cudzego znaku towarowego. Bylebyś nie przesadzał z jego eksponowaniem.

Jeżeli natomiast są to firmy, które obsłużyłeś – byłbym bardzo ostrożny. Takie działanie może zagrażać ich renomie. Oczywiście możesz się bronić, że umieściłeś je w celu informacyjnym.

Prawda jest jednak taka, że mogłeś zrobić to bez posługiwania się logo. Można więc powiedzieć, że umieściłeś je na swojej stronie aby się uwiarygodnić w oczach potencjalnych klientów.

No bo skoro zaufały Ci firmy takie jak… to na pewno jesteś rzetelny.

Nie da się więc ukryć, że ogrzewasz się przy renomie znanych marek.

 

Uzyskaj zgodę na eksponowanie logo producenta.

Dla bezpieczeństwa zadbałbym o pisemną zgodę na posługiwanie znakami w wersji słowno-graficznej. Faktycznie bowiem obecnie właściciele tych znaków nie mają nad nimi żadnej władzy.

Może przecież dojść do sytuacji, że ich logo pojawi się w towarzystwie innego o wątpliwej renomie. Niech to będzie logo magazynu erotycznego lub firmy typu Amber Gold. W takim wypadku wiele ryzykujesz.

A niektóre marki bardzo agresywnie egzekwują swoje prawa (Apple, Ferrari). I pamiętaj, to, że wszyscy tak robią nie znaczy, że jest to legalne.

Uważaj na oficjalnych przedstawicieli znanych marek!

Z tego napisałem wniosek jest jeden:

Jeżeli kupiłeś dany towar na terenie EOG
to nikt nie może zakazać Ci jego sprzedaży.

Nie oznacza to jednak, że możesz legalnie używać cudzego znaku towarowego bez ograniczeń. Wolno Ci się nim posłużyć jedynie w celu poinformowania klientów o tym co masz w swojej ofercie.

Jeżeli przekroczysz dozwolony użytek znaku towarowego narażasz się na pozew.


I w tym miejscu wiele osób zadaje sobie pytania:Firmy bagatelizują te kwestie zakładając, że działają na korzyść producenta. W końcu sprzedają jego towary. Dlaczego komukolwiek miałoby to przeszkadzać?

Takie myślenie to poważny błąd!


Sprzedając towar z zagranicy psujesz rynek dystrybutorowi.

Producenci działający na skalę międzynarodową, w zależności od kraju mają inną politykę cenową.

Zapytaj mnie o wycenę

Imię i nazwisko

Adres email

Treść wiadomości

+48 575 999 710

mikolaj@lech.bydgoszcz.pl

Ten sam towar może być w Polsce dwa razy droższy niż we Francji. Jeżeli więc kupisz np. partię francuskich perfum z myślą o ich sprzedaży w naszym kraju to psujesz producentowi rynek.

Duże firmy działają przez swoich oficjalnych przedstawicieli. Możesz mieć pewność, że będą oni próbowali wyeliminować Cię z rynku. Naturalnie nie mogą zakazać Ci sprzedaży towaru. Jednak ich prawnicy szczegółowo przeanalizują Twoje oferty szukając na Ciebie haka.

Jeżeli znajdą dowody na to, że przekraczasz dozwolony użytek znaku towarowego spodziewaj się pozwu.

I nie mówię tego aby Cię straszyć.

Udzielam wielu porad prawnych w tym zakresie i wiem, że sklepy mają z tym problem. Możesz jednak tak przygotować ofertę, że prawnicy nic Ci nie zrobią.

Jeżeli chcesz abym Ci w tym pomógł, skontaktuj się ze mną poprzez formularz po prawej.PS.: Jeżeli jesteś przedsiębiorcą koniecznie obejrzyj to nagranie:


 

Fot. 1 – Źródło
Fot. 2 – kalleboo / CC BY
Fot. 3 – captcreate / CC BY-NC-SA

 

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to zapisz się na subskrypcję. Powiadomię Cię o nowych artykułach.
Dodatkowo jako gratis otrzymasz mój eBook pt.:
„10 RZECZY, KTÓRE MUSISZ WIEDZIEĆ O OCHRONIE MARKI”


 

baner-pod

Mikołaj Lech

Mikołaj Lech

Potrzebujesz pomocy prawnej? Skontaktuj się ze mną:
+48 575 999 410,
mikolaj@lech.bydgoszcz.pl
Mikołaj Lech

{ 201 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Wojciech Rudzki | spolkacywilna.info Luty 9, 2015 o 13:55

Jak zwykle fajny materiał 🙂

Odpowiedz

Mikołaj Lech Luty 9, 2015 o 14:03

Dzięki

Odpowiedz

Sneakersbox Luty 10, 2015 o 18:14

Mam pytanie na temat umieszczania znaku towarowego firmy Nike na własnym produkcie. Mam zamiar od zera produkować szafki na buty takie jak na stronie którą podałem, jednak bez logo nie będą one tak pożądane jak z nim. Co zrobić by móc je legalnie w świetle prawa sprzedać zainteresowanym?

Odpowiedz

Mikołaj Lech Luty 12, 2015 o 07:36

Sprawa jest prosta. Należy podpisać z taką firmą umowę licencyjną na wykorzystywanie znaku towarowego. Robienie tego samowolnie będzie złamaniem prawa.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Tomasz Luty 16, 2015 o 20:11

Sprzedajemy urzadzenia elektroniczne, do ktorych pojawia sie wiele recenzji i nagrod w prasie branzowej. Wiadomo, ze kazda nagroda i kazda pozytywna recenzja przyciaga zainteresowanie nabywcow. Do kazdego produktu skrzetnie wiec gromadzimy wszelkie informacje o artykulach w prasie i otrzymanych nagrodach. Czy przekraczamy granice prawa, dodatkowo ilustrujac te informacje logotypami gazet i nagrod?

Odpowiedz

Anna Luty 25, 2015 o 22:46

Dzięki ogromne za tę wiedzę! Niewzykle przydatne, a telefon do prawnika o tej porze mógłby być dość kłopotliwy 🙂

Odpowiedz

Mikołaj Lech Marzec 4, 2015 o 19:27

Telefon tak, ale maila można do mnie śmiało pisać 🙂 Zresztą często wieczorami piszę więc można trafić akurat na moment kiedy jestem przy komputerze.

Odpowiedz

Grzegorz Luty 28, 2015 o 10:24

Witam
Panie Mikołaju, świetna robota ! Czyta się z przyjemnością 🙂
Mam pytanie dotyczące nazwy własnej towaru. Jeśli kupię w hurtowni towar sprowadzany z dalekiego wschodu, z nadrukowaną nazwą własną np. “Produkt ABC”, to czy mogę go sprzedawać w swoim e-sklepie, pod inną nazwą, np. “Produkt XYZ” ?
Jak wynika z powyższego artykułu, w chwili legalnego nabycia towaru, mogę rozporządzać jego znakiem towarowym (reklamować, sprzedawać), pytanie tylko czy mogę zastąpić jego znak towarowy, swoim, tak aby towar był rozpoznawalny tylko pod nową nazwą ?

pozdrawiam

Odpowiedz

Mikołaj Lech Marzec 1, 2015 o 08:57

Dzień dobry Panie Grzegorzu.

Zadał Pan bardzo ciekawe pytanie, na które odpowiedź jest dość skomplikowana. Jeżeli jest Pan zainteresowany to mogę się wnioskami podzielić w ramach telefonicznej porady prawnej.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Mateusz Marzec 25, 2015 o 12:38

Mam takie pytanie. Prowadzę bloga o grafice komputerowej, chciałbym publikować posty w których opisuję logotypy, np. że są ładnie wykonane, zgodnie z trendami itd. Mogę publikować takie logotypy czy będzie to naruszanie praw? Analogicznie, czy mogę opisywać logotypy które moim zdaniem są źle wykonane i lekko je skrytykować.

Odpowiedz

Mikołaj Lech Maj 12, 2015 o 08:03

Moim zdaniem można to robić.
Nie używa Pan w takiej analizie znaku towarowego w charakterze znaku towarowego.
Tzn. do odróżniania towarów lub usług a jedynie do analizy.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Artur Kwiecień 12, 2015 o 10:29

Mam pytanie na temat umieszczania znaku towarowego . Istnieje pewna firma X , która produkuje i sprzedaje swoje produkty . Czy jeśli kupię domenę o nazwie cośtam .pl i chciałbym umieścić na niej
opisy tych produktów ze galerią zdjęć – dodam, że będzie to tylko strona informacyjna o tych produktach, nie będę prowadził sprzedaży tych produktów to muszę mieć zgodę na wykorzystanie ich znaków towarowych?

Odpowiedz

Mikołaj Lech Kwiecień 25, 2015 o 09:41

Dzień dobry

Uważam, że legalne będzie posługiwanie się znakiem słownym. Aby przekazać informacje o produkcie nie jest niezbędne posługiwanie się znakiem towarowym słowno- graficznym. Rozumiem, że dla oglądającego, logo obok produktu jest “miłe dla oka” i przyciąga jego uwagę. Z prawnego punktu widzenia należałoby mieć jednak na to zgodę.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Kamil Kwiecień 13, 2015 o 13:46

Dziękuję za solidne opracowanie tematu. Jest jednak jedna kwestia, która nie została poruszona w tym artykule. Otóż sytuacja wygląda podobnie jak w przypadku opisywanej historii z BMW, jednak chciałbym wykorzystać logo marki aut w swoim sklepie internetowym (jako część własnego logo), które zostało już kilkukrotnie odświeżone- obowiązywało w latach 60-90. Czy wykorzystanie takiego znaku również podlega sankcjom, czy może właściciel tego znaku stracił prawo do własnego użytkowania?

Odpowiedz

Mikołaj Lech Kwiecień 16, 2015 o 01:48

Dzień dobry Panie Kamilu

Cóż myślę, że mimo wszystko mogą nadal obowiązywać prawa autorskie do takiego logo. Dodatkowo zarejestrowane znaki towarowe bardziej współczesne pewnie nadal są podobne do tego z lat 60. Ja bym jednak na Pana miejscu tworzył coś własnego i unikał tego typu zabiegów. Na dłuższą metę wyjdzie to Panu na dobre – stworzy Pan własną oryginalną markę.

Pozdrawiam

Odpowiedz

ewa Kwiecień 30, 2015 o 05:12

Witam mam pytanie, jeśli współpracowałam z kilkoma stacjami tv czy mogę na stronie umieścić ich loga obok siebie, bez pytania o ich zgodę? pozdrawiam serdecznie, Ewa

Odpowiedz

Mikołaj Lech Maj 3, 2015 o 09:13

Moim zdaniem nie. Do przekazania informacji o współpracy wystarczy Pani wyrażenie tego w formie słownej. Posługiwanie się logo jest dla Pani reklamą i powinna być na to zgoda.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Tomasz Kwiecień 30, 2015 o 21:52

Dzień dobry

A jak wygląda w takim razie sprawa umieszczania nazw firm i ich produktów (np. Windows i Microsoft lub np. Adobe i Acrobat) np. w dokumentacji? Nie chodzi mi o znaki słowno-graficzne tylko o słowne. Często gdzieś na ostatnich stronach widać drobnym drukiem wpisy typu: “Microsoft i Windows® to znaki towarowe Microsoft Corporation w Stanach Zjednoczonych i/lub innych krajach”. Taki wpis wystarczy, by móc używać w swojej pracy frazy “Windows” lub “Microsoft”?

Odpowiedz

Mikołaj Lech Maj 3, 2015 o 09:11

Dzień dobry
Używanie tych znaków w takiej formie jak Pan opisał jest dla mnie używaniem w celu informacyjnym. Oczywiście pytanie co znajduje się w samej dokumentacji i dlaczego takie napisy mają się tam znaleźć. Jeżeli jest to zgodne z uczciwymi praktykami rynkowymi to takie działanie jest legalne.

Odpowiedz

Dawid Styczeń 7, 2016 o 11:42

A czy w takiej sytuacji wystarczy napisanie Microsoft, Windows, czy musi być dodany znaczek ®?

Odpowiedz

Mikołaj Lech Styczeń 8, 2016 o 17:22

Jeżeli z opisu wynika, że znak użyty jest w kontekście informacyjnym to nie trzeba R-ki umieszczać.

Odpowiedz

Tomasz Maj 3, 2015 o 10:32

Dzień dobry
Na swoim blogu posługuje się Pan często terminem “uczciwe praktyki rynkowe”. Czy Planuje Pan (lub może już gdzieś jest?) osobny wpis poświęcony temu tematowi – tzn. jak Pan rozumie znaczenie tej frazy?

Odpowiedz

Mikołaj Lech Maj 12, 2015 o 07:59

Dzień dobry
To bardzo szerokie pojęcie. Wspominam o nim w różnych artykułach. Często wskazuję, że dane zachowanie jest zgodne z takimi praktykami a inne nie. Ostatnio ten temat poruszałem w przypadku złej wiary zgłaszającego znak. Nie planuję szerzej skupiać się na tą chwilę na tym zagadnieniu.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Tomek Maj 8, 2015 o 07:40

Dzień Dobry,
czy będąc brokerem kredytowym na ulotkach można umieścić loga Banków? np. współpracujemy z i wskazać, które mamy w ofercie?

Odpowiedz

Mikołaj Lech Maj 12, 2015 o 07:40

Moim zdaniem w wersji słownej może Pan takie informacje umieszczać.
Jeżeli chodzi o logo należy mieć zgodę.

Odpowiedz

Dawid Maj 11, 2015 o 14:09

Witam,

Czy w przypadku, kiedy świadczymy usługi używając sprzętu danej marki możemy na stronie internetowej umieszczać logo producenta tego sprzętu?

Chcielibyśmy podnieść wiarygodność naszych usług stosując tylko porządne produkty zaufanych producentów.

Dziękuję za pomoc 🙂

Odpowiedz

Mikołaj Lech Maj 12, 2015 o 07:42

Odpowiem tak samo jak Panu Tomkowi
W wersji słownej może Pan takie informacje umieszczać.
Posługując się logo trzeba mieć na to zgodę. Sam Pan zresztą w swoim poście wskazuje, że posługiwanie się tymi znakami miałoby inny cel niż informacyjny. Chodzi o zbudowanie wizerunku profesjonalnej firmy w oparciu o inne bardziej rozpoznawalne znaki towarowe.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Tomasz Maj 12, 2015 o 08:27

Dzień dobry
Odpowiadając na komentarze, często Pan podkreśla, że umieszczając czyjeś logo, trzeba mieć na to zgodę, często pisemną. Czy owa “zgoda” wyrażona w mejlu – wyczerpuje znamiona zgody pisemnej? Czy jednak nie – i wersja papierowa “zgody” (opieczętowana i podpisana), jest dopiero zgodą pisemną?

Odpowiedz

Mikołaj Lech Maj 12, 2015 o 08:41

Myślę, że podstawową kwestią nad którą należy się zastanowić to kto takiej zgody powinien i może udzielić. Co z tego, że dostanie Pan nawet podpisaną zgodę z działu marketingu jeżeli taki szeregowy pracownik nie jest władny do podejmowania takich decyzji. Obawiam się, że przy dużych rozpoznawalnych markach ciężko będzie z tak błahą rzeczą jak zgoda na wykorzystanie logo dotrzeć do osób decyzyjnych. Przy małych firmach nawet krótka rozmowa z szefem nie jest problemem.
Choć formalnie zgoda na wykorzystywanie logo jest wymagana, to jeżeli dane logo będzie używane rozsądnie i ze smakiem jest mała szansa, że ktoś będzie z tego tytułu robił nam problemy.
Mamy więc z jednej strony prawo a z drugiej praktykę 🙂
Jednak to Pan jako przedsiębiorca musi ocenić czy chce podjąć takie ryzyko.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Asia Maj 26, 2015 o 11:10

Witam
Mam pytanie odnośnie udzielenia licencji na używanie zastrzeżonego loga firmy-w jaki sposób i na podstawie czego oszacować jego wartość do umowy licencyjnej z firmą powiązaną

Odpowiedz

Mikołaj Lech Maj 29, 2015 o 07:59

Dzień dobry
Tutaj nie ma żadnych żelaznych zasad. Można ustalić stała miesięczną opłatę za posługiwanie się znakiem. Można określić jaki % zysku licencjobiorca Pani odda. Czasami przedsiębiorcy umawiają się, że licencjobiorca może korzystać ze znaku, ale wszelkie komponenty/ produkty kupuje tylko u licencjodawcy. Bardzo ważna przy tym jest dobrze napisana umowa licencyjna, która te wszystkie rzeczy będzie regulować.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Daria Czerwiec 21, 2015 o 21:27

Witam,
A ja mam pytanie odnośnie możliwości wykorzystania znaku towarowego np. na okładce książki? Czy byłoby dopuszczalne zrobienia zdjęcia np. batonikowi Snickers i zamieszczenie takiego zdjęcia na okładce książki, która dotyczyłaby właśnie Snickersa (np. książka o fenomenie firmy produkującej batony Snickers). Czysto teoretycznie mamy chyba w takim przypadku do czynienia z wyczerpaniem prawa do znaku towarowego, bo zakładam że kupuję legalnie batonik, robię mu sama zdjęcie i zamieszczam na okładce mojej książki, którą zamierzam wprowadzać do obrotu (sprzedawać).
Pozdrawiam

Odpowiedz

Mikołaj Lech Czerwiec 23, 2015 o 17:33

Dzień dobry
Ja bym tutaj zgodził się z tym, że jest to użycie znaku w celu informacyjnym. W końcu książka opisuje fenomen snickersa. W kontekście prawa autorskiego byłoby to prawo cytatu.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Sławek Lipiec 3, 2015 o 09:28

Witam.
Mam taki problem z logiem. Kupuję towary IKEA i odsprzedaję je dalej (przez internet i stacjonarnie). Chcę na ulotkach i banerze umieścić logo IKEA w informacji “oferujemy artykuły marki (i tutaj dać logo)”. Logo nie będzie przesadnie eksponowane, na pewno będzie dużo mniejsze od loga mojej firmy umieszczonego na ulotce. Na pewno umieszczenie logo IKEA pomoże w sprzedaży. W sumie działam też w interesie IKEA bo im więcej sprzedam ich towarów tym więcej zarobią.

Odpowiedz

Mikołaj Lech Lipiec 12, 2015 o 17:04

Panie Sławku odradzam posługiwanie się logo IKEA. Znam przypadek kiedy kancelaria prawna tej formy żądała usunięcia swojego znaku ze strony przedsiębiorcy, który zajmował się tym co Pan. W wersji słownej swobodnie może Pan działać. Znaku słowno- graficznego może Pan używać tylko za zgodą właściciela praw.
Pozdrawiam

[edycja z dnia 25.07.2015]
Za bardzo uprościłem swoją wypowiedź. Jeżeli kupił Pan meble marki IKEA to może Pan je odsprzedawać dalej posługując się logo IKEA. Byle przesadnie go nie eksponować. Powyższy przypadek, do którego się odniosłem dotyczył przedsiębiorcy, który posługiwał się logo IKEA a fizycznie mebli nie posiadał. Oferował jedynie transport zamówionych mebli do miast gdzie tego sklepu nie ma.

Odpowiedz

Ania Lipiec 21, 2015 o 20:27

Witam,
Panie Mikołaju podsumowując cały wpis proszę o potwierdzenie: znaku towarowego można używać na swojej stronie internetowej w celu dalszej odsprzedaży, a na zamieszczanie logo firmy np. IKEA potrzebna jest już jej zgoda (mogę jej używać tylko w wersji słownej czyli po prostu IKEA)?
Pozdrawiam
Ania

Odpowiedz

Mikołaj Lech Lipiec 25, 2015 o 12:00

Pani Aniu zadała mi Pani pytanie po którym zrozumiałem, że niedokładnie opisałem przypadek IKEA. Proszę spojrzeć na mój zedytowany komentarz powyżej.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Łukasz Wrzesień 19, 2017 o 12:44

Dzień dobry,
wprawdzie Pański artykuł pochodzi z 2015 roku, ale czytając Pańskiego bloga (co czynię od niedawna) zainteresował mnie ten temat. W związku z tym mam pytanie dlaczego w tym przypadku możliwym byłoby umieszczenie loga IKEA bez zgody IKEI? Czy nie stanowiłoby to naruszenia prawa ochronnego? W większości przypadków wspomina Pan o wymaganej zgodzie przedsiębiorcy będącego właścicielem znaku towarowego na jego używanie – stąd moje pytanie. Czy w tym wypadku czynnikiem umożliwiającym umieszczenie znaku IKEI są ewentualne zyski IKEI od sprzedaży? A także czy w sytuacji takiej jak opisał Pan Sławek, czyli umieszczenie loga IKEI bez zgody IKEI, czy należałoby zaprzestać zamieszczania jej znaku towarowego z uwagi na naruszenia prawa ochronnego, gdyby zażądała tego IKEA?

Ola Maj 9, 2017 o 15:09

Witam serdecznie,
to ja będę drążyć temat Ikei dalej… Zamierzam sprzedawać meble Ikea, po nadaniu im indywidualnego charakteru (np. wykonanie grafiki na frontach meblowych). Czy mogę posługiwać się logo Ikei, oczywiście sposób eksponowanie nie będzie przesadny. Czy w ogóle mam prawo “modyfikować” meble danego producenta i sprzedawać je w swoim sklepie internetowym?

Odpowiedz

Mikołaj Lech Maj 10, 2017 o 09:47

Dzień dobry.

Odpowiedź na to pytanie kwalifikuje się na telefoniczną poradę prawną. Jeżeli jest Pani nią zainteresowana to proszę o kontakt na: mikolaj@lech.bydgoszcz.pl

Pozdrawiam

Odpowiedz

Tymon Lipiec 22, 2015 o 08:06

Witam a co w przypadku gdy zajmuje się instalacją telewizji satelitarnych i chciałbym na swojej reklamie umieścić logo CP NC+ i ORANGE?

Pozdrawiam

Odpowiedz

Mikołaj Lech Lipiec 23, 2015 o 12:02

Czyli świadczy Pan usługi a nie wprowadza towary. Znów w wersji słownej może się Pan tymi znakami swobodnie posługiwać. Jeżeli chciałby Pan korzystać z logo to radzę nie eksponować tego zbytnio i dla bezpieczeństwa dodać informację, że nie jest Pan związany z tymi firmami.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Krzysztof Lipiec 27, 2015 o 16:17

Witam.
Ja z kolei mam takie pytanie. Czy mogę użyć znaku marki np. BMW lub Jack Daniel`s na koszulce.

Odpowiedz

Mikołaj Lech Lipiec 28, 2015 o 12:22

Dzień dobry
Choć wszyscy tak robią, to odpowiedź jest prosta – nie można.
Niewątpliwie korzysta Pan wtedy z renomy rozpoznawalnych marek.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Mateusz Sierpień 7, 2015 o 14:16

Mam taką sytuację: sprzedaję produkty pewnego, znanego w branży producenta, ale nie mam z nim podpisanej umowy dealerskiej. Produkty kupuję oczywiście legalnie od firmy, która posiada z producentem umowę (to czy ta firma ma zgodę na dalszą odsprzedaż innym firmom- sprzedawcom, nie wnikam, zwłaszcza, że przecież takie umowy dealerskie objęte są zazwyczaj tajemnicą, a poza tym jeśli od roku dealer mi sprzedaje ten produkt, to domniemuję, że ma na to zgodę)

1. Czy mogę na stronie WWW umieścić logo tego producenta (produkt został legalnie kupiony na FV)?
2. Czy te logo mogę skopiować ze strony WWW producenta, bez pytania go o zgodę?
3. Czy w celu informacyjnym mogę wykorzystać zdjęcia danego produktu ze strony producenta?

Odpowiedz

Mikołaj Lech Sierpień 8, 2015 o 08:34

Panie Mateuszu oto odpowiedzi:

Ad. 1 – Nie – do celów informacyjnych wystarczy posługiwanie się znakiem słownym.
Ad. 2 – Skopiować wolno, ale wykorzystać już nie.
Ad. 3 – Nie – należy zrobić własne zdjęcia.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Paweł Styczeń 30, 2018 o 08:37

To ja już nie rozumiem o co tu chodzi. Czym się różni powyższa sytuacja od tej którą Pan przytoczył w artykule:

Historia z własnego doświadczenia

Pomogłem niedawno przedsiębiorcy, który został pozwany właśnie przez taką firmę. Prowadziła ona sprzedaż przez oficjalnych przedstawicieli, dyktując de facto cenę. Mój klient kupował ich towar w kraju (z obszaru EOG) gdzie cena była najniższa i sprzedawał w Polsce.

Zarzucono mu bezprawne posługiwanie się cudzym znakiem towarowym w reklamie i na stronie www. Zarzut był absurdalny bo wszystko odbywało się całkowicie legalnie. W szczególności nikt nie był wprowadzany w błąd. Szczęśliwie udało się klienta wybronić, jednak kosztowało go to sporo nerwów.

Odpowiedz

Mikołaj Lech Luty 1, 2018 o 08:01

Panie Pawle, ale czego Pan nie rozumie? Pana historia odpowiada dokładnie temu, co opisałem w artykule. Przedsiębiorcy pozywają się wzajemnie nawet jeżeli nie mają ku temu podstaw. Temu nie da się łatwo przeciwdziałać, co widać szczególnie po dużych firmach. Finalnie jednak górą powinna być ta firma, która działa legalnie czyli wg. zasad opisanych przeze mnie w artykule.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Michal Sierpień 10, 2015 o 14:01

Witam, czy legalnie moge importowac z Azji do Polski produkty firmy Dell (bez widzy tej firmy), płacąc wszystkie podatki i sprzedawać je w Polsce? Czy narusze w ten sposób znak towarowy marki Dell i moge miec z tego powodu kłopoty?
Pozdrawiam
Michał

Odpowiedz

Mikołaj Lech Sierpień 11, 2015 o 08:37

Pani Michale wyraźnie napisałem w artykule, że jeżeli towar kupił Pan poza EOG to nie może się Pan później posługiwać znakiem towarowym.
Sądzę, że sprzedaż komputera bez informacji o producencie będzie problematyczna.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Michal Sierpień 10, 2015 o 16:18

Drugie pytanie, jesli kupie azjatycki towar w Polsce sprowadzony przez inna firme (nie Dell ani zaden jego oficjalny dystrybutor) (nie wiem czy za zgoda Della czy nie) i bede go sprzedawał w Polsce.
Czy narusze w ten sposób znak towarowy marki Dell i moge miec z tego powodu kłopoty?
Pozdrawiam
Michał

Odpowiedz

Mikołaj Lech Sierpień 11, 2015 o 08:46

Jeżeli ktoś nielegalnie (bez zgody producenta) sprowadził towar z poza EOG do Polski to Pan kupując go nadal nie może posługiwać się tym znakiem towarowym.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Katarzyna Sierpień 27, 2015 o 15:31

Witam Pana,

Mam problem z następującym zagadnieniem – przedsiębiorca prowadzi stronę internetową, gdzie informuje, że jeśli wpisze się swój numer telefonu to można wygrać produkty rozpoznawalnej marki kosmetycznej i pokazane jest logo (rozpoznawalne na całym świecie) i nazwa tej marki. Niestety ta zabawa polega na tym, że wpisanie numer telefonu powoduje przysyłanie przez organizatora konkursu płatnych smsów. Czy taki przedsiębiorca może posługiwać się oznaczeniem/znakiem marki kosmetycznej? czy można powołać się na przepisu ustawy o ochronie konkurencji czy własności przemysłowej? Z góry dziękuję za pomoc

Odpowiedz

Mikołaj Lech Sierpień 28, 2015 o 11:51

Moim zdaniem nie. Poprzez wykorzystanie logo rozpoznawalnej firmy niejako się uwiarygadnia.

Odpowiedz

Artur Sierpień 28, 2015 o 09:00

Witam,
kupuję oryginalne części samochodowe producentów europejskich od ich dystrybutorów w Polsce (nie są to serwisy ASO) tylko prywatne hurtownie które które importują towar. Czy mogę jako firma odsprzedawać ten towar przedstawiając go na zdjęciach wraz z oryginalnym jego opakowaniem na którym widoczne są znaki słowno towarowe danego producenta ?

Z poważaniem
Artur

Odpowiedz

Mikołaj Lech Wrzesień 3, 2015 o 11:47

Jeżeli towary zostały legalnie wprowadzone na rynek przez producenta lub za jego zgodą (a z Pana opis na to wskazuje) to tak. Proszę jednak pamiętać, że opis i zdjęcia powinien Pan zrobić własne.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Grzegorz Sierpień 31, 2015 o 23:11

Witam, mam pytanie jeżeli chciałbym robić nadruki na koszulkach lub haftować na ręcznikach nazwy takie jak: mercedes , fiat, opel to złamałbym prawo?
Pozdrawiam

Odpowiedz

Mikołaj Lech Wrzesień 1, 2015 o 11:41

Bez zgody właściciela znaku nie wolno tego robić.

Odpowiedz

Michał Październik 2, 2015 o 16:30

Witam,
Mam kilka pytań.
Zajmuję się sprzedażą używanych części samochodowych do marek Ferrari, Maserati, Lamborghini.
1. Czy mogę np. założyć sklep internetowy na domenie np. ferrariczesci.pl ?
2. Czy mogę na budynku mojej firmy umieścić loga tych marek? (doszły mnie słuchy że na budynku z zewnątrz nie, a w budynku w środku tak)- chciałem potwierdzić tą informację.
3. Czy mogę na stronie internetowej umieścić loga tych firm wg. mnie celu informacyjnym tzn. (Na stronie głównej wyświetlają się 3 loga, i klikając na każe z powyższych logo przekierowuje na sklep z częściami do danej marki)?
4. Czy na portalu aukcyjnym w graficznym szablonie aukcji mogę umieścić loga tych marek, informując, że posiadam do nich części?
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Mikołaj Lech Październik 3, 2015 o 16:23

Panie Michale
Jeżeli chce Pan skorzystać z mojej pomocy proszę do mnie napisać poprzez zakładkę Kontakt.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Rafal Listopad 9, 2015 o 22:40

Witam Panie Mikołaju..

Bardzo dobry artykuł.
Czy mógł by Pan rozwinąć bardzie temat. Co jeśli w nazwie swojej firmy mam wykorzystana nazwę już istniejącej firm. Firm ,które zajmują się tą samą branża lub inną? Jest to dosyć popularna nazwa w całej Europie. Moje nazwa rożni się tylko czcionka na banerze. Czy jest to dozwolone w świetle prawa europejskiego? Czy mogą być z tego jakieś konsekwencje?

Odpowiedz

Mikołaj Lech Listopad 10, 2015 o 07:49

Panie Rafale.
Ciężko mi na takim poziomie ogólności odpowiedzieć na to pytanie. Jeżeli tą nazwą wspólna jest określenie ogólnoinformacyjne to jest Pan bezpieczny. Jeżeli jednak jest to jednak fantazyjna nazwa, którą jakiś przedsiębiorca zarejestrował jako znak towarowy na terenie całej UE to czym prędzej powinien Pan z niej zejść. Grożą Panu bowiem określone sankcje. To czy taka sytuacja występuje zależy oczywiście od konkretnego przypadku. Jeżeli chciałby Pan abym się temu przyjrzał to proszę się do mnie odezwać przez zakładkę kontakt.

Odpowiedz

Krzysztof Listopad 13, 2015 o 23:11

Panie Mikołaju, o co z możliwościami sygnowania się np. na stronie internetowej lub banerach reklamowych logo ukończonych szkół wyższych oraz prestiżowych certyfikatów. Czy również należy mieć pisemną zgodę na wykorzystanie logo?

Odpowiedz

Mikołaj Lech Listopad 14, 2015 o 08:54

Jeżeli logo nie będzie to szczególnie eksponowane posłuży tylko do poinformowania jaką szkołę/ kurs skończyła dana osoba to nie powinno być z tym problemu.

Odpowiedz

Katarzyna Listopad 24, 2015 o 23:18

witam, czy w opisie mojego ogłoszenia/produktu, który sprzedaję mogę go porównać do innego produktu o nazwie zastrzeżonej znakiem towarowym, np. sztuczny zamsz / materiał podobny do Alcantary , przy czym zaznaczam wyrażnie, że nie jest to oryginalna Alcantara, a jedynie materiał podobny w dotyku, sposobie użycia itd. do Alcantary. czy wolno mi użyć słowa Alcantara?

Odpowiedz

Mikołaj Lech Listopad 25, 2015 o 08:51

To dość ryzykowne.

Odpowiedz

Anna Listopad 26, 2015 o 09:01

Witam,

prowadzę gospodarstwo rolne z rasowym bydłem mięsnym. Odkryłam, że jedna z restauracji z Polsce używa logo mojego gospodarstwa do celów reklamowych – twierdzi, że jej mięso pochodzi własnie z mojego gospodarstwa. Jednak nie może to być prawdą, ponieważ nasze zwierzęta sprzedajemy jedynie za granicę. Nawet jeśli mięso wraca w jakiejś formie do kraju, to my jako producent jesteśmy już nie do wyśledzenia. Oznacza to, że ktoś z restauracji wszedł na naszą stronę internetową i ściągnął logo, a teraz używa go bez naszej zgody. Dodam, że znak nie został zastrzeżony, ale używamy go na fb, stronie www i materiałach drukowanych. Co możemy zrobić w tej sytuacji?

Pozdrawiam

Odpowiedz

Mikołaj Lech Listopad 27, 2015 o 07:44

Uważam, że można w tej sprawie coś zrobić. Proszę wejść na zakładkę “kontakt” i się do mnie odezwać.
Pozdrawiam

Odpowiedz

marcin Listopad 27, 2015 o 13:01

witam serdecznie
taki przypadek
hurtownia motoryzacyjna dystrybuuje części samochodowe w opakoewaniach producenat samochodu,czyli części oryginalne.Nie zostały one jednak pozyskane w PL tylko z innego kraju UE. Czy fima może na swojej stronie pokazywać loga producentów samochodów ktorych części sprzedaje?
czy firma moze uwidaczniać w swiom sklepie internetowym własnoręcznie wykonane zdjęcia na ktorych widac towar z logiem i opakowanie wraz z logiem producenta samochodu?

dzięuję za odpowiedź

Odpowiedz

Mikołaj Lech Listopad 28, 2015 o 08:49

Dzień dobry Panie Marcinie.

Jeżeli chciałby się Pan dowiedzieć jak to wszystko na stronie umieścić, aby nie narazić się na zarzut naruszenia prawa to zapraszam na telefoniczną poradę prawną.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Magda Styczeń 25, 2016 o 14:13

Witam,
przeczytalam Pana artykuły, poniewaz nurtuje mnie jeden mały problem… A zatem. Zalozylam na Facebook Grupę Dyskusyjną (nie Fanpejdz) pewnej firmy. Nazwalam ją tak, jak nazwe nosi ta firma. Po czym dostalam maila, ze uzyłam ich znak towarowy bez ich wiedzy i zgody, zgłoszono to do administracji FB oraz do ich prawnika. Zgodnie z regulaminem FB , kazdy ma prawo do zalozenia fanpejdza jakiejs firmy. Czy faktycznie naruszylam ich znak towarowy?

Odpowiedz

Mikołaj Lech Styczeń 26, 2016 o 11:14

Dzień dobry Pani Magdo.

Odpowiedź na to pytanie kwalifikuje się na telefoniczną poradę prawną. Jeżeli jest Pani nią zainteresowana to proszę o kontakt na: mikolaj@lech.bydgoszcz.pl

Pozdrawiam

Odpowiedz

Justyna Styczeń 25, 2016 o 21:55

Witam,

Mam taki dylemat, prowadzę bloga i recenzuję różne usługi m. in. restauracje , robię zdjęcia witryn, na których jest nazwa restauracji i bardzo często też logo. Publikuje je na blogu, oceniając usługi danej restauracji. Czy to jest łamanie prawa? Czy potrzebna jest zgodna właściciela?
Pozdrawiam
Justyna

Odpowiedz

Jola Luty 12, 2016 o 09:43

Witam serdecznie,

Zwracam się z pytaniem. Jak wygląda sytuacja wykorzystywania produktu danej marki na zdjęciach na portalach społecznościowych innej firmy?
Czy marki powinny podpisać ze sobą jakąś umowę? czy wystarczy poprosić o zgodę.
Czy można wykorzystywać na portalu społecznościowym produkt danej marki i podpisać go np poprzez ,,hashtag” ? Czy nie łamiemy wtedy prawa? Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Tomek Luty 17, 2016 o 14:45

Witam,
Bardzo ciekawy artykuł. Chciałbym zapytać o znaki słowne (nie logo) jak wygląda sprawa w przypadku sprzedaży przez osoby na allegro klocków które są sprowadzane z Azji podobne do klocków duńskiej firmy. Ich sprzedaż jest reklamowana np: ” Klocki jak Lego” lub “Nianjago jak lego”.
Czy te osoby nie łamią prawa pomimo wpisania w treści aukcji że jest to produkt pasujący do Lego.
pozdrawiam

Odpowiedz

Mikołaj Lech Luty 18, 2016 o 11:11

Dzień dobry.
Tutaj reagować powinno samo LEGO, ale moim zdaniem tak, to może być uznane za naruszenie znaku towarowego.
Pozdrawiam

Odpowiedz

irek Luty 23, 2016 o 12:53

Witam, mam takie pytanie,
Jestem grafikiem komputerowym i otrzymałem zlecenie wykonania kilku herbów zagranicznych klubów piłkarskich tj. Real Madryt, Bayern Monachium….
Plakaty z herbami maja być monochromatyczne a następnie umieszczone za szybą w pięknej ramie.
Klient podał dokładny format (A3), oraz kolor w jakim maja być wykonane plakaty.
Nie ma możliwości kupienia takiego plakatu dlatego klient poszukał grafika który je wykona.
Czy przyjmując takie zlecenie naruszam w jakiś sposób prawa własności?
Cały herb narysuję w programie graficznym i będzie wyglądał w 100% identycznie jak oryginał.
Nie wyobrażam sobie korespondować z kilkoma klubami w sprawię wykorzystania ich herbów w formie plakatu – dlatego ciekawi mnie Pana opinia.
Pozdrawiam
Ps. Bardzo ciekawy blog.

Odpowiedz

Mikołaj Lech Luty 24, 2016 o 11:10

Dzień dobry Panie Irku.

Cieszę się, że mój blog się Panu podoba.
Co do pytania to moim zdaniem na wykonanie takiego plakatu trzeba mieć zgodę właściciela praw.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Krzysztof Marzec 15, 2016 o 14:22

Witam
A jak się ma sprawa jeśli chodzi o wykorzystanie nazw klubów na koszulce i pożniejsza ich sprzedaz. Chodzi mi o to czy jesli na zwyklej koszulce umiescze swoją grafike i napisze tam Borussia Dortmund, Real Madryt, FC Barcelona itp, ale bez żadnych log, herbów sponsorów, inna czcionką tylko sama grafika i napis to czy jestem w stanie to sprzedawać?. Nie jestem w zaden sposob powiązany z klubami i na pewno w opisie nie napiszę ze jest to oryginalna koszulka np. FC Barcelona, tylko np. zaprojektowana przeze mnie koszulka dla fanów FC Barcelona? Bo rozumiem że herby loga i sponsorzy są chronione prawem. Ale jak się ma sprawa z nazwą.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Mikołaj Lech Marzec 16, 2016 o 11:07

Panie Krzysztofie, kluby sportowe zarabiają miliony na sprzedaży odzieży. Jestem przekonany, że w każdy możliwy sposób chronią swoje marki (tj. zarówno jako znaki słowne jak i słowno-graficzne). Dla pewności może Pan si zwrócić do rzecznika patentowego, który sprawdzi czy dany znak towarowy jest chroniony.

Odpowiedz

Darius Salamon von Danzig Marzec 18, 2016 o 15:04

W Kodeksie Cywilnym natknąłem się kiedyś na sformułowanie, które brzmiało w swoim sensie
” Działanie bez zezwolenia w czyimś interesie jest dozwolone…”

Jeśli więc używałbym logo czy znaku zastrzeżonego no. coca cola niejako dla promocji w/w firmy, albo zrobiłbym stronę z DOBRYMI firmami… / by potem zarabiać na kolejnych, które zechcą być umieszczone na stronie, albo po to by zwiększyć wizyty na mojej stronie… Niby działam na ich korzyść umieszczając je w internecie i reklamując ich znaki, towary, działalność…

Odpowiedz

Mikołaj Lech Marzec 19, 2016 o 10:50

…ale w którymś momencie zaczyna Pan oszukiwać klientów i traci na tym marka producenta. Nie może być sytuacji, że właściciel znaku towarowego nie ma nad nią kontroli (poza wskazanymi wyjątkami). Tutaj sprawa jest oczywista.

Odpowiedz

Tomek Marzec 20, 2016 o 22:41

Witam,

pytanie, czy jeśli prowadzę szkolenia z nazwy oprogramowania, a nazwa ta jest zastrzeżonym znakiem towarowym to mogę wykorzystywać nazwę do reklamy? Np. “Korzystasz z oprogramowania A ? Weź udział w szkoleniu które pozwoli Ci zwiększyć sprzedaż!” Czy tak mógłby wyglądać nagłówek reklamy graficznej?

Pozdrawiam

Odpowiedz

Mikołaj Lech Marzec 20, 2016 o 10:14

Moim zdaniem, jeżeli tylko nie posłuży się Pan logo to jest to zwykła informacja handlowa. Takie działania są więc legalne.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Adam Marzec 22, 2016 o 14:21

Witam

Prowadzę stronę internetową z częściami, czy w zakładce producenci mogę dodać logo firmy, której produkty posiadam w sprzedaży, mimo iż nie jestem autoryzowanym dealerem tej marki?

Odpowiedz

Karol Marzec 25, 2016 o 12:45

Witam,
prowadzę sklep internetowy. Mam w ofercie towar największych producentów zagranicznych z branży. Na stronie sklepu umieściłem małe loga tych producentów a po kliknięciu na te ikony link odsyłający bezpośrednio do strony danego producenta. Dodam że nie mam podpisanych umów z tymi firmami a towar biorę legalnie na fakturę vat z innego sklepu który daje mi bardzo dobrą cenę. Dodam, że to znana marka sklepów w całej Polsce. Sytuacja taka jest dla mnie lepsza ponieważ nie muszę inwestować w miejsce magazynowe, pracowników czy wewnętrzny transport. Gdybym posiadał sklep stacjonarny oczywiście takie umowy podpisałbym. Na stronie sklepu bardzo promuje w/w producentów, podkreślam ich profesjonalizm i jakość wykonania. Czy w takiej sytuacji mogę posługiwać sie ich logami i przekierować na ich strony w celu zapoznania się klienta ze szczegółami danej kolekcji czy informacjami o danej firmie, metodach produkcji itd? czy mogę wykorzystać zdjęcia zamieszczone na stronie producenta?

Z góry dziękuje za odp.
Pozdrawiam
Karol

Odpowiedz

Mikołaj Lech Kwiecień 27, 2016 o 10:06

Pana pytanie kwalifikuje się już na poradę prawną.
Jeżeli jest Pan nią zainteresowany proszę o kontakt.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Agnieszka Kwiecień 20, 2016 o 22:06

Witam serdecznie
Mam pytanie z tych trudnych 🙂 Zajmuję się sprzedażą rzeczy używanych (prowadzę działalność gospod.) Czy wystawiając na aukcji allegro np bluzę Nike (lub jakąkolwiek inną) mogę posłużyć się w opisie logotypem? Tzn czy mogę wstawić logo pisząc np “Przedmiotem sprzedaży jest bluza firmy Adidas (gdzie słowo adidas to wstawione logo)?

Pozdrawiam

Odpowiedz

Mikołaj Lech Kwiecień 21, 2016 o 11:05

Pani Agnieszko, wszystko zależy od tego jako mocno będzie Pani eksponować to logo. Dla bezpieczeństwa używałbym tylko określeń słownych i to w kontekście typowo informacyjnym.

Odpowiedz

Lech Maj 2, 2016 o 21:00

czy sprzedawanie detaliczne np. towarów oznaczonych znakami towarowymi np. tj. Samsung, Romet itp podlega jakimś przepisom? Muszę mieć zezwolenie tych firm? (nadmieniam że towar kupuje w hurtowni i nie wiem czy hurtowania ta ma podpisane umowy z właścicielem znaku towarowego)

Odpowiedz

Arek Czerwiec 29, 2016 o 11:36

Witam, mam pytanie dotyczące filmu “Znak towarowy a prawo autorskie”. Jak sytuacja wygląda w przypadku, gdy grafik jest na stałe zatrudniony w firmie i stworzenie loga było jednym z jego zadań podczas pracy codziennej ?

Gdzieś przeczytałem/usłyszałem, że w tym przypadku efekt pracy którą wykonał podczas “8 godzin” jest przypisywana pracodawcy. Czyli np. pracownik ( załóżmy programista ) nie może podczas pracy pisać kodu swojego prywatnego programu ( pomijając kwestie etyczne ), ponieważ pracodawca mógłby mieć roszczenia, że aplikacja powstaje w jego firmie i staje się własnością firmy, a nie własnością programisty.

Odpowiedz

Mikołaj Lech Czerwiec 30, 2016 o 08:32

Panie Arku po części ma Pan rację.
Jeżeli dana osoba jest zatrudniona w firmie np. na stanowisku grafika to prawa autorskie majątkowe należą do pracodawcy. Jednak wydaje mi się możemy mówić o tym jedynie w stosunku do zadań, które pracodawca wyznacza. Jeżeli grafik rysuje coś “na boku” w sprawie która nie ma nic związanego z jego zadaniami w firmie to pracodawca nie ma do tego praw.

Odpowiedz

Arek Czerwiec 30, 2016 o 20:37

Dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam. Doceniam Pana wkład w budowę tej strony 🙂

Odpowiedz

Agnieszka Sierpień 3, 2016 o 16:31

Witam.
Podobne pytanie już było, ale chciałabym je doprecyzować. Czy używając do pracy sprzętu danej firmy, można na stronie lub na wizytówkach umieszczać zdjęcia tych sprzętów z widocznymi na nich logo? Mam na myśli na przykład zdjęcie gitarzysty grającego na gitarze, na której widać logo producenta.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Mikołaj Lech Sierpień 4, 2016 o 11:02

Aby nie doszło do naruszenia prawa do znaku towarowego wszystko należy umieścić w odpowiednim kontekście i opatrzyć stosownym opisem.

Odpowiedz

Piotr Sierpień 19, 2016 o 23:00

Zgłaszam się do pana z zapytaniem.
Czy wydając lokalną gazetę z programem tv muszę posiadać pozwolenie właściciela stacji na umieszczenie jego loga w kolumnie z programem telewizyjnym na dany dzień.

Przykład:
LOGO TVN
6:00 Pogoda
6:15 Serwis inf.
7:25 …
itd

Odpowiedz

Mikołaj Lech Sierpień 20, 2016 o 18:01

Panie Piotrze w artykule napisałem, że w indywidualnych sprawach proszę się ze mną kontaktować na adres: mikolaj@lech.bydgoszcz.pl
Pozdrawiam

Odpowiedz

Maskotek Sierpień 22, 2016 o 18:08

Witam, zajmuję się sprzedażą maskotek z logo np. Minionków. Towary kupuję od przedsiębiorcy, który importuje je z Azji. Czy dalsza sprzedaż takich towarów jest legalna?

Odpowiedz

Mikołaj Lech Sierpień 29, 2016 o 13:47

Tak jak napisałem w treści artykułu. W indywidualnych sprawach proszę się kontaktować ze mną poprzez e-mail: mikolaj@lech.bydgoszcz.pl. Ewentualnie telefonicznie.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Bogdan Wrzesień 7, 2016 o 15:21

Dzień dobry,

Proszę o informację, czy można się posłużyć znakiem towarowym innego podmiotu wymieniając ten znak towarowy w składzie własnego produktu. Chodzi o sytuacje, gdy towar objęty znakiem towarowym innego podmiotu stanowi jeden z lub jedyny składnik wytwarzanego nowego towaru

Odpowiedz

Mikołaj Lech Wrzesień 7, 2016 o 15:44

Dzień dobry.
W indywidualnych sprawach proszę się kontaktować ze mną poprzez e-mail: mikolaj@lech.bydgoszcz.pl.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Kamil Wrzesień 21, 2016 o 09:11

Świetny artykuł i z chęcią go przeczytałem, ale muszę przyznać, że im więcej czytam o prawach autorskich, tym mniej wydają mi się to zrozumiałe. Kiedyś byłem na szkoleniu z prawa autorskiego i prowadząca je prawniczka stwierdziła, że przez pierwszych kilka lat zajmowania się tym tematem, wierzyła w jego logikę i zasadność, ale po kilkunastu latach i wielu sprawach sądowych, w których zapadały sprzeczne wyroki, nasuwa się jeden wniosek: w sądzie wygrywa ten, kto ma lepszego prawnika ;>

Mam też pytanie, które ostatnio mi się nasunęło.
Widziałem pięknie oprawioną książkę Władca Pierścieni. Artystyczna pracownia introligatorska, wykorzystała zwykłe wydanie tej książki i oprawiła ją w niesamowitą okładkę (cena też była niesamowita;) . Na okładce wykorzystała tytuł książki i ten charakterystyczny motyw oka. Czy miała do tego prawo? Zmieniła wygląd książki bez zgody (chyba) twórcy/wydawcy. Jeśli potraktować, że sprzedawali osobno książkę i osobno okładkę, to w celach zarobkowych wykorzystali tytuł i charakterystyczne elementy.
Czy to oznacza, że wszystkie pracownie zajmujące się robieniem ładnych okładek łamią prawo, kiedy umieszczają na nich tytuł i autora książki?
Bardzo mnie to ciekawi 🙂

Odpowiedz

Mikołaj Lech Wrzesień 22, 2016 o 11:00

Dzień dobry Panie Kamilu.

Pracując z własnością intelektualną już od kilkunastu lat zaczynam mieć podobne spostrzeżenia. O kilku sprzecznościach na tym blogu już pisałem:
1) Pomysłu na biznes nie chroni prawo autorskie, ale SN uznał, że pomysł na pakiet ubezpieczeniowy jest utworem.
2) Nie rejestruje się znaków towarowych opisowych, ale TRYTYTKA uzyskała ochronę.
3) Znakiem towarowym nie może być oznaczenie, którego wygląd stanowią cechy typowo techniczne, ale Kostkę Rubika udało się zarejestrować.
4) Nie da się zarejestrować oznaczeń, które weszły do powszechnego użytku, ale znana z PRL-u czerwono-białą kratka na słoikach uzyskała ochronę.

Czyli mamy pewne, wydawało by się oczywiste zasady, ale przychodzi spór i okazuje się, że sędzia inaczej te przepisy interpretuje.

Co do kwestii książek to wydaje mi się, że wydawca nie pozwoliłby sobie na taką samowolę. Ta branża żyje z praw autorskich więc jestem przekonany, że jest to jakoś uregulowane.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Tobiasz Listopad 18, 2016 o 09:00

Może przecież dojść do sytuacji, że ich logo pojawi się w towarzystwie innego o wątpliwej renomie. Niech to będzie logo magazynu erotycznego lub firmy typu Amber Gold. W takim wypadku narażasz się na dotkliwe konsekwencje.

Faktyczne np. Playboy byłby niezadowolony.

Odpowiedz

Mikołaj Lech Listopad 19, 2016 o 07:19

Ja bym jednak wolał, aby logo mojej kancelarii nie występowało obok symboli firm, które kojarzą się z oszustwami. Ktoś mógłby pomyśleć, że byłem częścią tej układanki.

Odpowiedz

Daria Grudzień 2, 2016 o 13:51

Witam. Mam pytanie. Jestem sprzedającym na allegro. Ostatnio po dostarczeniu mebli do klienta, on wystawił mi komentarz negatywny. Treść komentarza brzmiała mniej więcej tak: Jakość mebli bardzo niska, szuflady ciężko się otwiera. Lepsze meble są Ikei. Za ten moje pytanie czy Kupujący może podawać i promować inne firmy na mojej stronie sprzedaży?
Pozdrawiam

Odpowiedz

Mikołaj Lech Grudzień 3, 2016 o 10:48

Cóż, klient może być niezadowolony a dając możliwość komentowania trzeba się również liczyć z opiniami negatywnymi. Nie widzę natomiast naruszenia prawa w tym, że napomknął o innej firmie.

Odpowiedz

Filip Grudzień 12, 2016 o 13:50

Hej 🙂

Super materiał 🙂
Mam pytanie. Czy na stronie internetowej mogę zamieszczać logotypy klientów których obsługiwaliśmy kiedyś ?
Chodzi o sytuację gdzie wyprodukowany produkt (w naszym przypadku torba z ich logo) będzie na stronie internetowej w zakładce realizacje.
Czy dodanie logotypu takiej firmy (jak i firm których torba z logo nie będzie w zakładce realizacje) jest legalna :)?

Odpowiedz

Mikołaj Lech Grudzień 13, 2016 o 10:46

Dzień dobry.

Odpowiedź na to pytanie kwalifikuje się na telefoniczną poradę prawną. Jeżeli jest Pan nią zainteresowany to proszę o kontakt na: mikolaj@lech.bydgoszcz.pl

Pozdrawiam

Odpowiedz

Marcin Grudzień 13, 2016 o 01:23

Witam, Trafiłem na Pana stronę przypadkiem szukając informacji o wykorzystaniu znaków.

1. Z artykuły wynika, że jako fotograf robiąc zdjęcia produktów czy do katalogu dla firmy YZXC nie mogę na swojej stronie umieścić ich loga ?

przykładowo: Współpracowałem z: (tutaj loga firm)

2. Czy bezpieczniej po prostu wymienić firmy z nazwy słownie ?

Pozdrawiam Serdecznie

2.

Odpowiedz

Mikołaj Lech Grudzień 14, 2016 o 07:01

Bezpiecznie wymienić jedynie nazwy słowne.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Marke Styczeń 2, 2017 o 09:38

Witam, dziękuje za ciekawy artykuł. Rzeczywiście absurdem było by gdyby producent miał do nas pretensje, że sprzedajemy jego towar w sowim sklepie internetowym i używamy jego logo. Czy zna Pan jeszcze jakieś ciekawe przykłady wytoczenia sprawy sądowej między producentem, a sprzedawcą?

Odpowiedz

Mikołaj Lech Styczeń 3, 2017 o 10:45

Dzień dobry. Tak znam, ale dotyczą one najczęściej sytuacji, że polski przedsiębiorca kupuje towar z USA lub na dalekim wschodzie i sprzedaje w UE. Pomimo tego, że towar będzie oryginalny w świetle prawa dojdzie do naruszenia znaku towarowego.

Odpowiedz

Wioleta Styczeń 26, 2017 o 10:48

Witam. Prowadzę niewielki sklep internetowy. Chciałabym poszerzyć asortyment o breloczki do kluczy z logiem znanych marek samochodowych. Czy mogę posłużyć się takowymi znakami towarowymi bez konsekwencji? Pozdrawiam.

Odpowiedz

Mikołaj Lech Styczeń 27, 2017 o 10:23

Dzień dobry Pani Wioletto.

Odpowiedź na to pytanie kwalifikuje się na telefoniczną poradę prawną. Jeżeli jest Pani nią zainteresowana to proszę o kontakt na: mikolaj@lech.bydgoszcz.pl

Pozdrawiam

Odpowiedz

|Jas Styczeń 27, 2017 o 14:06

Do czytających fajna reklama prawnika ale cena za poradę przez mail kosmiczna jak dla mnie, 200zł za odpowiedź na pytanie czy mogę gdzieś umieścić logo to za dużo wolę napisać prosto do danej firmy czy nie mają problemu jak gdzieś będzie ich logo czy znak firmowy. Gratuluje Panu pomysłu na klienta ale cennik proponuję przeanalizować w Pl nie stać ludzi płacić 200zł za proste pytanie bo na 100zł trzeba pracować cały dzień. Rozumiem że Pana czas i wiedza jest cenna ale to chyba przesada(takie jest tylko moje zdanie).
Pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedz

Mikołaj Lech Styczeń 28, 2017 o 10:15

Dziękuję za komentarz.

Rozumiem, że moje honorarium może się wydawać dla Pana wysokie. Wynika ono jednak z tego, że aby odpowiedzieć jednoznacznie czy może Pan użyć danego logo czy nie musiałem poświęcić wiele lat na naukę. Do tego dochodzą tysiące godzin poświęcone na sprawy sporne i przygotowania do innych porad, opinii czy analiz prawnych. Efekt tego jest taki, że wiem jak odpowiedzieć na Pana pytanie. Ta odpowiedź z kolei może sprawić, że uniknie Pan pozwu, stresu i straconych pieniędzy.

Jeżeli uważa Pan, że nie jest to warte 200 zł to jestem w stanie to zrozumieć. Jest jednak wolny rynek i nie ma obowiązku korzystania z pomocy prawników.

Na koniec polecam artykuł, w którym szczegółowo opisałem ile kosztuje porada prawna i z czego ta kwota wynika.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Marek Luty 1, 2017 o 16:56

Witam,

Niedawno trafiłem na Pana stronę i przyznaję, iż bardzo ciekawie i w przystępny sposób tłumaczy Pan niełatwe zagadnienia.

Mam też pytanie, jak wygląda sprawa z publikowaniem w internecie zdjęć zawierających loga rożnych firm, tj. czy jest to dozwolone czy wymaga zgody właściciela znaku towarowego ? Chodzi mi głównie o zdjęcia które można zaprezentować w swoim fotograficznym portfolio, a zawierające zdjęcia produktów z logami oraz tzw. zdjęcia stockowe.

Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Mikołaj Lech Luty 2, 2017 o 10:07

Panie Marku, przy zdjęciach stoskowych unikałbym korzystania z produktów renomowanych marek (np. BMW, Apple, Ferrari). To jest już w jakimś stopniu grzanie się w cieple znanych marek. Przypominam, że większość ich produktów jest chroniona wzorami przemysłowymi. Samo zdjęcie jest również używane komercyjnie.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Piotr Luty 4, 2017 o 15:49

Witam czy mogę wykorzystać logo danej firmy na pojeździe ciężarowym w celu “upiększenia” go ?

Odpowiedz

Monika Luty 4, 2017 o 16:44

Zamówiłam do lokalu sprzęt gastronomiczny bardzo znanego producenta X. Sprzęt został sprowadzony przez lokalny sklep stacjonarny Y. Część produktów posiada oznaczenia producenta, natomiast część z nich nie mają logo producenta X, wręcz przeciwnie, produkty mają oznaczenia różnych firm, w tym np. stół ze zlewem zamiast logo producenta ma logo sklepu internetowego Z ( w którym domyślam się sprzęt został zakupiony przez sklep Y), inny stół ma oznaczenie zupełnie innego producenta A. Czy zostałam oszukana, czy istnieje taka możliwość, że producent nie umieszcza swojego logo na sprzęcie, robi to dystrybutor? Czy w tym wypadku sprzęt jest tej samej jakości, czy to może być podróbka?

Odpowiedz

Mikołaj Lech Luty 5, 2017 o 10:03

Dzień dobry.
Nie ma obowiązku umieszczania logo producenta na samym produkcie. Jeżeli jednak dostała Pani fakturę zbiorczą za każdy sprzęt to powinno tam być wszystko wyszczególnione. Niewykluczone jednak, że niektóre sprzęty są innego producenta niż się Pani spodziewała.

Odpowiedz

Paweł Luty 6, 2017 o 16:14

Witam,

Sprzedaje na Amazon.de produkty.
Chce stworzyć ulotki do kolportażu w Niemczech i czy mogę użyć logo Amazon na ulotce.
W taki sposób Kupuj wygodnie na amazon.de i obok logo Amazon?
Dzięki

Odpowiedz

Mikołaj Lech Luty 9, 2017 o 08:37

Panie Pawle, takich informacji udzielam w ramach odpłatnej telefonicznej porady prawnej. Jeżeli jest Pan taką usługą zainteresowany, to proszę o kontakt na mikolaj@lech.bydgoszcz.pl
Pozdrawiam

Odpowiedz

ZBIGNIEW Luty 11, 2017 o 09:01

Witam
Mam pytanie a mianowicie:Kupiłem z ogłoszenia kolumny głośnikowe,sprzedający oznajmil ze są firmowe zgodne z logiem na kolumnach.Po sprawdzeniu ich u producenta,stwierdzono że to są samorobki nie mające nic wspólnego( oprócz logo) znanej i cenionej w branży mucycznej firmy.Czy sprzedawca i zarazem producent tychmarnych podróbek może ponieść konsekwencje za bezprawne użycie znaku firmowego tejże firmy?Postanowiłem zwrócic te kolumny ale producent ma opory.Czy mogę domagać się zwrotu pieniędzy?
Pozdrawiam

Odpowiedz

Mikołaj Lech Luty 13, 2017 o 10:01

Dzień dobry.
Jeżeli kolumny faktycznie są podrobione to polecam taką informację przekazać oryginalnemu producentowi. To go powinno zmobilizować do tego aby zajął się oszustem. Oszusta z kolei postraszyłbym, że takie działanie grozi mu odpowiedzialność karna. To powinno go przynajmniej zmobilizować do tego aby oddał Panu pieniądze.

PS. Polecam przeczytać mój artykuł pt.: Co grozi za na naruszenie znaku towarowego?

Pozdrawiam

Odpowiedz

Natalia Luty 27, 2017 o 12:22

Witam,
prowadze bloga recenzujacego restauracje. Zrobilam zdjecie logo z nazwa lokalu i umiescilam je na swoim blogu, jednak wlasciciele zwrocili sie do mnie proszac o usuniecie zdjecia, bo logo jest znakiem zastrzezonym. Czy moga mnie o to prosic?

Odpowiedz

Marcin Marzec 8, 2017 o 12:16

Witam.
Czy można użyć w informacji o własnym produkcie nazwy towaru/produktu, który chroniony jest znakiem “r” – registered trademark? Chodzi tylko o wymienienie jego nazwy jako elementu urządzenia lub jego braku, który wyróżnia nasz produkt od konkurencji.
Pozdrawiam
Marcin

Odpowiedz

Mikołaj Lech Marzec 9, 2017 o 09:56

Dzień dobry Panie Marcinie. Jeżeli jest to zwykła informacja o konstrukcji produktu to tak.

Odpowiedz

Paweł Marzec 14, 2017 o 15:29

Witam,
co jeśli produkty importowane są przez importera w innym kraju należącego do Unii Europejskiej i ja od takiego importera/hurtowni produkty zakupię?
I co jeśli produkt istnieje na rynku Europejskim ale w nieco innym opakowaniu i gramaturze ale o tej samej nazwie? Czy kosmetyczne różnice wykluczają ten produkt z obrotu w danym obszarze?

Pozdrawiam
Paweł

Odpowiedz

Mikołaj Lech Marzec 14, 2017 o 18:04

Dzień dobry Panie Pawle.

Zadał Pan bardzo szczegółowe pytanie, które kwalifikuje się już na odpłatną telefoniczną poradę prawną.
Jeżeli jest Pan nią zainteresowany proszę o kontakt na: mikolaj@lech.bydgoszcz.pl

Pozdrawiam

Odpowiedz

świeża krew Marzec 15, 2017 o 09:53

Czy mogę zarejestrować jednoosobową działalność gosp. gdzie w nazwie firmy poza moim imieniem i nazwiskiem znajdzie się tytuł filmu ( w oryginalnej pisowni w języku angielskim ) który jednocześnie jest tytułem książki, a także częścią nazwy fundacji? Fundacja znajduje sie w USA i na swojej stronie oferuje produkty z nazwą wzięta wprost z tego tytułu i opatrzyła ją symbolem TM. Moja firma będzie zajmowała sie handlem za pośrednictwem internetu na cały swiat i w logo oraz, nicku zamierzam używać tego anglojęzycznego tytułu.

Odpowiedz

Mikołaj Lech Marzec 16, 2017 o 09:54

Dzień dobry. Tak jak pojedyncze słowo raczej nie będzie chronione prawem autorskim to już bardziej złożona kompilacja słów będąca tytułem książki lub nazwą fundacji może już być. Wszystko zależy od tego o jakie określenie chodzi.

Odpowiedz

Karol Kwiecień 1, 2017 o 11:32

Witam,

Panie Mikołaju, a jak wygląda sprawa z używaniem cudzego znaku towarego w konkursach?

To znaczy, organizuję konkurs na swojej stronie / blogu, w którym do wygrania jest danej marki telefon. Konkurs ma określonego organizatora, regulamin i zasady udziału oraz wygranej. Zwycięzca oczywiście nagrodę otrzyma. Czy w tym wypadku mogę użyć znaku towarowego, np. Apple w celu poinformowania jaki przedmiot jest przedmiotem konkursu?

Warto dodatkowo umieścić adnotację, iż nie jestem w żaden sposób powiązany z właścicilem marki / znaku towarowego, a jego użycie służy jedynie do poinformowania co do przedmiotu konkursu?

Z poważaniem

Odpowiedz

Mikołaj Lech Kwiecień 4, 2017 o 15:43

Dzień dobry Panie Karolu.

Moim zdaniem można taki znak używać, ale należy to robić bardzo ostrożnie. Szczególnie jeżeli chodzi o produkty marki APPLE. Zwykłą informacja, najlepiej słowna może się tam znaleźć. Należy jednak uważać, aby nie eksponować tych znaków towarowych tak, że powstanie wrażenie jakichś związków z marką. Unikałbym posługiwania się logo.

Oczywiści zastrzeżenie, o którym Pan pisze również powinno się tam znaleźć.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Maciej Kwiecień 6, 2017 o 23:23

Dzień dobry,
Chciałbym zapytać czy używanie przez autorów książek nazw organizacji jest dozwolone bez zgody tej organizacji. Przykłady:
MSZ polski czy antypolski
Cała prawda o NATO
Encyklopedia ONZ
Relacje Unii Europejskiej z krajami Afryki
Skarby UNESCO
itd.
Czy używanie nazwy organizacji w tytule książki jest naruszeniem?

Odpowiedz

Bartek Kwiecień 11, 2017 o 21:26

Dzień dobry,
Jestem właścicielem firmy zajmującej się pomiarami. Czy na swojej stronie mogę umieścić w celach informacyjnych loga firm, których sprzętem posługuję się w pracy?

Pozdrawiam,
Bartek

Odpowiedz

Mikołaj Lech Maj 12, 2017 o 09:51

Dzień dobry Panie Bartku. Aby nie narobić sobie problemów taka informacja musi być odpowiednio przedstawiona. Mogę Panu wszystko wytłumaczyć w ramach telefonicznej porady prawnej.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Majka Kwiecień 12, 2017 o 00:08

Witam, a jak wygląda sytuacja ze znakami towarowymi, które pojawiają się na zdjęciach wykonanych w przestrzeni publicznej?
pozdrawiam

Odpowiedz

Mikołaj Lech Kwiecień 13, 2017 o 09:49

Zadała Pani bardzo ogólne pytanie. Jeżeli zdjęcia będą wykorzystywane niekomercyjnie to nie powinno być żadnego problemu. Odsyłam do mojego podcastu: 3 sposoby na legalne korzystanie z cudzego znaku towarowego.

Odpowiedz

Michalina Czerwiec 12, 2017 o 17:16

Szanowny Panie
Czy jeśli chcę założyć serwis produktów firmy x, to czy mogę zawrzeć logo firmy w logo serwisu, a jeśli nie czy mogę zawrzeć w logo podpis, że jest to “nieautoryzowany serwis urządzeń firmy x”? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Mikołaj Lech Czerwiec 19, 2017 o 08:45

Dzień dobry Pani Michalino.
Jak mogła Pani przeczytać w treści artykułu, na tego typu pytania odpowiadam w ramach odpłatnych telefonicznych porad prawnych. Jeżeli jest Pani zainteresowana taką usługą to proszę o kontakt na mikolaj@lech.bydgoszcz.pl.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Grzegorz Czerwiec 29, 2017 o 21:32

Witam Serdecznie
Czy mogę legalnie sprzedawać na portalach aukcyjnych podkoszulki z logiem Jack Daniels ?
Podkoszulki pochodzą z chin
Bardzo proszę o odpowiedż

Odpowiedz

Mikołaj Lech Lipiec 2, 2017 o 11:25

Dzień dobry panie Grzegorzu.
Jak mógł Pan przeczytać w treści artykułu takich informacji udzielam w ramach odpłatnych telefonicznych porad prawnych. Gdyby był Pan zainteresowany to proszę o kontakt na: mikolaj@lech.bydgoszcz.pl
Pozdrawiam

Odpowiedz

Marcin Sierpień 6, 2017 o 08:19

Witam. Mam pytanie. Produkuje i sprzedaje gadżety dla graczy komputerowych. Na swoim filmiku promocyjnym pokazuje jak to urządzenie działa z różnymi grami, przy każdej pokazywanej grze na filmie umieściłem nazwę gry żeby kupujący wiedzieli co to za gra jest prezentowana i jak to urządzenie działa w danej grze.

Wszystkie prezentowane gry posiadam, oryginalne.
Czy taka takim filmem gdzie pokazuje użyteczność mojego produktu na tle podpisanej nazwy gry jest dozwolone.

Rozumiem że bez nazwy gry i jakiś logotypów od tej gry na filmie jest wszystko ok.

Posiłkuje się przykładem reklam z tv gdzie znany aktor reklamuje telefon i jedzie super samochodem z ukryta nazwa pojazdu. Dziękuję za podpowiedź .

Odpowiedz

Anna Sierpień 23, 2017 o 17:53

Panie Mikołaju,

bardzo podoba mi się sposób, w jaki prowadzi Pan bloga. Od niedawna go subskrybuję, ale czytam od dłuższego czasu. Tematyka ciekawa, język prosty. Ale trochę się pogubiłam, jeśli chodzi o monopol na nazwę /logo. Mam ebooka Pana autorstwa, w którym jest przykład znaku towarowego w postaci wyrazu ale przedstawionego w formie loga – Orlen. I z przeczytanych artykułów wniosek jest taki, że inny przedsiębiorca może mieć taką samą nazwę jak ja ale musi działać w innej branży (w uproszczeniu). A jeśli ten inny przedsiębiorca, który działa w innej branży niż moja używa loga, które jest identyczne jak moje, względnie w innej wersji kolorystycznej lub z inną czcionka, to może go zarejestrować lub dalej używać? Czy to nie będzie rodzaj wprowadzenia w błąd co do oznaczenia przedsiębiorcy, pochodzenia?

Pozdrawiam
Anna

Odpowiedz

Mikołaj Lech Sierpień 25, 2017 o 19:47

Dzień dobry Pani Anno.

W świetle prawa znaków towarowych jeżeli druga firma działa w zupełnie niepodobnej branży to znaki choć będą identyczne wizualnie, nie zostaną uznane za podobne. Oczywiście upraszczam wszystko (nie biorę pod uwagę renomowanych znaków towarowych).

Nie oznacza to jednak, że konkurent kradnąc Pani logo nie złamie innych przepisów prawa. Na pewno taka sytuacja będzie naruszała prawo autorskie do utworu. Tylko pytanie komu te prawa autorskie przysługują? Na pewno twórcy czyli grafikowi. Często się zdarza, że firma zamawia stworzenie firmowego logo na zewnątrz, opłaca fakturę… i żyje w błogiej nieświadomości, że nie ma praw do logo. Te prawa przechodzą dopiero w momencie podpisania umowy o przeniesienie autorskich praw majątkowych do utworu.

Dobrze Pani natomiast zrozumiała, że jeżeli firma z innej branży kopiuje nazwę, ale ubiera ją w inną grafikę to nie łamie prawa.
Pozdrawiam 🙂

Odpowiedz

Michał Wrzesień 15, 2017 o 12:04

Bardzo interesujący artykuł.
Zastanawia mnie jednak w kontekście pewnej blogerki podającej na swojej stronie przepis na ciasto które ze względu na smak i skład tytułowała od nazwy pewnego batona dodając jeszcze nazwę marki (pełna nazwa jak w reklamie telewizyjnej). Dodatkowo do zdjęć swojego wyrobu dorzucała logotyp tejże marki. Jeśli dobrze rozumiem to ozdobienie prywatnego zdjęcia logotypem może doprowadzić do np. jego usunięcia. A co z tytułowaniem ciasta?

Odpowiedz

Mikołaj Lech Wrzesień 18, 2017 o 07:28

Dzień dobry Panie Michale.
Nie mam wątpliwości, że dodanie logo SNICKERS do zdjęcia to złamanie prawa. Daleko nie szukając praw autorskich. Nazywanie ciasta prawdopodobnie renomowanym znakiem towarowym również budzi moje obawy. Niemniej mogłaby się jeszcze bronić, że nie używa go komercyjnie (opisałem do dokładniej przy okazji afery z logo Solidarności) czyli de facto nie posługuje się znakiem w jego podstawowej funkcji.
Ja bym na pewno jakieś wyjaśnienie dał dlaczego użyto w nazwie znaku towarowego.
Pozdrawiam

Odpowiedz

An Październik 14, 2017 o 12:45

Witam
Mam pytanie czy wykonywanie nadruków na koszulkach grafik np. minionki i sprzedawanie ich w internecie jest naruszeniem znaków towarowych .
Nadruki sa wykonywane na koszlulkach marki keya , fruit of the loom i klient wie że nie jest to produkt oryginalny tylko na jego zamówienie , na prodduktacj oryginalnych na metce jest znak towarowy minions natomiast w wykonywanych koszulkach przez nas metka jest marki innej tzn. fruit of the loom
http://allegro.pl/koszulka-minionki-minions-na-prezent-urodziny-hit-i6991008249.html

Odpowiedz

Mikołaj Lech Październik 17, 2017 o 08:26

Dzień dobry.

Pana pytanie kwalifikuje się już na telefoniczną poradę prawną. Jeżeli jest Pan nią zainteresowany to proszę o kontakt na: mikolaj@lech.bydgoszcz.pl

Pozdrawiam

Odpowiedz

Asia Październik 23, 2017 o 13:14

Witam, jakiś czas temu pisałam pracę inżynierską w której wykorzystałam produkty dwóch firm do swoich badań, nazwy zachowałam tam oryginalne. Teraz mam okazję opublikować te wyniki , stąd moje pytanie, czy mogę pisać nazwy producentów czy mam jakoś inaczej z tego wybrnąć?

Odpowiedz

Mikołaj Lech Październik 23, 2017 o 17:26

Dzień dobry Pani Joanno. Jeżeli użyła Pani tych znaków aby np. przytoczyć jakieś informacje historyczne czy techniczne to nie powinno być problemu. Tu chodzi o posłużenie się cudzym znakiem w celach stricte komercyjnym np. do reklamy.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Robert Październik 26, 2017 o 22:28

Witam Panie Mikołaju,

Dziękuję za wspaniały artykuł, mój przypadek budzi we mnie jednak nadal pewne wątpliwości 🙂 Planuję wydać zarobkowo książkę, w której opisywany będzie proces tworzenia dzieł plastycznych z wykorzystaniem konkretnych produktów – na przykład farb i narzędzi określonych producentów. Artykuły nie będą zachwalane, ani krytykowane, książka będzie po prostu przedstawiała mój sposób pracy i uzyskane efekty. Na początku książki planuję zawrzeć informację, iż nie jestem powiązany biznesowo z producentami, a wszystkie produkty kupiłem sam i książka ta nie jest reklamą.

O ile, jak rozumiem, mam prawo do “słownego” podawania nazw tych produktów, to czy mogę też umieszać ich zdjęcia? Na przykład zdjęcia narzędzi, lub farb położonych obok dzieła, dzięki którym będzie można jednoznacznie zidentyfikować producenta? To trochę inny przypadek, niż opisywane, gdyż te produkty wykorzystuję, aby stworzyć z nich coś innego, (docelowe dzieło).
Dziękuję, pozdrawiam!

Odpowiedz

Mikołaj Lech Październik 27, 2017 o 09:44

Panie Robercie, to co Pan opisał to użycie oznaczenia nie w funkcji znaku towarowego. Szerzej mówiłem o tym w 14 odcinku mojego podcastu.
Zachęcam do posłuchania.

Odpowiedz

Cezary Październik 30, 2017 o 13:00

Panie Mikołaju,

Pana materiał bardzo mi pomógł, a w zasadzie rozwiał wiele wątpliwości.
Natomiast dla upewnienia “czarno na białym” – Czy import towaru z Chin z logiem batman, a następnie sprzedaż na terenie kraju można podpisać pod “wyczerpanie prawa”?
Czy taki zabieg będzie legalny?

Odpowiedz

Marcin Listopad 14, 2017 o 08:44

Witam,
warze piwo – najprościej pisząc. Ktoś zasugerował mi abym na etykietach ze składnikami dodawał “R” przy nazwach własnych użytych chmieli i słodów. Nie wiem czy powinienem to robić bo inna osoba poinformowała mnie, że aby to robić powinienem dodać informację kto jest właścicielem zastrzeżonej nazwy – podobnie jak robią sprzedawcy komputerów podając nazwę INTEL z “R” a na dole reklamy dopisując szereg informacji kto i czego jest właścicielem.

Jak to jest z używaniem zastrzeżonej nazwy z “R” .

Odpowiedz

Mikołaj Lech Listopad 17, 2017 o 02:12

Dzień dobry Panie Marcinie.
Odeślę Pana do moich dwóch artykułów na ten temat:
Co oznacza symbol R w kółku?
Co grozi za nielegalne używanie symbolu R w kółku?

Tak w telegraficznym skrócie. Aby mógł Pan na etykietach używać symbolu R w kółku musi Pan wcześniej zarejestrować znaki towarowe np. w polskim Urzędzie Patentowym. W następstwie rejestracji uzyskuje Pan ochronę prawną na daną markę. Rejestracja nie jest zwykłą formalnością, trwa około ośmiu miesięcy i wiąże się z określonymi opłatami urzędowymi.

Używanie R-ki w kółku bez formalnej rejestracji to złamanie prawa za co grozi grzywna. Zamiast tego może Pan używać symbolu TM.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Mateusz Listopad 27, 2017 o 16:03

Witam
Mam następujące pytanie.
Wykonują pracę Inżynierską tzn sklep internetowy z butami w których skład bd wchodzić marki np Nike,Adidas
Wykorzystuję do pracy zdjęcia ze stocków graficznych które są na licencji “CC0 Creative Commons”w których są uwidocznione znaki towarowe owych firm i stąd moje pytanie czy będzie to złamanie prawa:?
Pozdrawam
Mateusz

Odpowiedz

Mikołaj Lech Listopad 28, 2017 o 09:17

Dzień dobry Panie Mateuszu.

Zadał Pan szczegółowe pytanie, które kwalifikuje się już na odpłatną telefoniczną poradę prawną. Jeżeli jest Pan nią zainteresowany proszę o kontakt na: mikolaj@lech.bydgoszcz.pl

Pozdrawiam

Odpowiedz

Jarosław Grudzień 14, 2017 o 11:35

Witam Panie Mikołaju.
Przeczytałem wpisy pod artykułem lecz nie mam do końca pewności co do swoich zamiarów z umieszczeniem logo firm na swojej stronie internetowej. Miałoby to być w postaci paska informacyjnego jakie firmy nam zaufały którym świadczyliśmy usługi i dalej współpracujemy, czy w takiej postaci mogę użyć ich bez pisemnej zgody, dodam że są to nasze polskie firmy w większości regionalne.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Jakub Styczeń 3, 2018 o 00:30

Dobry wieczór,
Czy prowadząc stronę internetową informującą czytelników o promocjach, w tym przypadku na gry wideo, mogę umieszczać w artykułach logo sklepów, w których czytelnicy mogą znaleźć dany produkt, czy muszę każdy ze sklepów spytać o pozwolenie na używanie jego logo?

Odpowiedz

Mikołaj Lech Styczeń 10, 2018 o 04:20

Dzień dobry Panie Jakubie.
To bardziej skomplikowana sytuacja. Jestem w stanie wszystko Panu wytłumaczyć w ramach telefonicznej porady prawnej. Jeżeli jest Pan nią zainteresowany to proszę o kontakt na: mikolaj@lech.bydgoszcz.pl
Pozdrawiam

Odpowiedz

Natalia Styczeń 19, 2018 o 15:53

Witam Panie Mikołaju
Moje pytanie dotyczy uzywania logo lub zrzutów z portali czy serwisow internetowych. Np. Gdybym chciala opisac jak działa Couchsurfing, popierajac to zrzutem ekranu np.A formularza wyszukiwania z tego serwisu. Lub chcialabym ujac gdzies logo dla urozmaicenia I zeby czytelnik szukajac serwisu Couchsurfing mogl latwo skojarzyc.
To samo pytanie dotyczy recenzji czy opisow wrazen z imprez, festiwali czy targow . Czy w takim blogowym poscie moglabym uzyc logo festiwalu , ktory opisuje?

Odpowiedz

Mikołaj Lech Styczeń 21, 2018 o 18:34

Dzień dobry Pani Natalio.
Jeżeli zrzut ekranu bądź logo pojawi się w kontekście czysto informacyjnym to moim zdaniem nie powinno być problemu. Tylko nie można tutaj przesadzać. Właściciel praw do tego typu serwisu nie może odnieść wrażenia, że próbuje się Pani grzać w cieniu jego marki. Czyli nie eksponowałbym nadmiernie logo.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Radosław Styczeń 31, 2018 o 09:06

Witam
Bardzo ciekawy artykuł-trafne pytania.Ale nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie.
Mam kilkadziesiąt naklejek z logo jednej ze znanych firma audio. Naklejki te są “podróbkami” wykonanymi na wzór-co widać gołym okiem. Czy odsprzedając je zaznaczywszy że są zrobione na wzór łamię prawo?? zakładam, że sprzedaje same naklejki nie oznaczając nimi żadnego produktu.
Prosze o odpowiedź i pozdrawiam

Odpowiedz

Mikołaj Lech Luty 1, 2018 o 07:54

Panie Radosławie odpowiedź jest oczywista. Tak, sprzedając takie naklejki łamie Pan prawo.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Radosław Luty 1, 2018 o 08:16

Dziękuję i pozdrawiam

Odpowiedz

Rafał Luty 13, 2018 o 22:44

Dzień dobry Panie Mikołaju,

Mam bardzo ciekawe ptanie, otóż w artykule nie poruszył Pan kwestii przepakowania produktu. Posługując się Pana przykładem, czy przedsiębiorca mógłby kupić torbę niepakowanych Snickersów hurtem prosto od producenta, zapakować batony do osobnych opakowań opatrzonych logiem producenta i sprzedać je w takiej formie?

I troszkę bardziej podchwytliwe 😉 Czy mógłby sprzedać je pod swoją marką informując, że jest to baton Snickers, ale nie używając loga?

Pozdrawiam serdecznie!

Odpowiedz

Mikołaj Lech Luty 14, 2018 o 09:23

Dzień dobry Panie Rafale.
Zadał Pan bardzo dobre pytanie, ale odpowiedź na nie jest dość skomplikowana. W tej sprawie wypowiadał się nawet Trybunał Sprawiedliwości UE. Jeżeli temat Pana interesuje zapraszam na telefoniczną poradę prawną.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Krzysztof Luty 19, 2018 o 22:16

Witam.
Sklep internetowy sprzedaje oryginalne duże próbki perfum ręcznie robione, wszystko legalnie. Czy na opakowaniu oprócz naklejki ze słownym opisem zawartości można nakleić taką z wizerunkiem flakonu z którego była sporządzana? Na stronie internetowej nie ma takiej informacji, że na opakowaniu zastępczym będzie naklejka z wizerunkiem flakonu.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Mikołaj Lech Luty 20, 2018 o 09:21

Dzień dobry Panie Krzysztofie.

Odpowiedź na to pytanie kwalifikuje się na telefoniczną poradę prawną. Jeżeli jest Pan nią zainteresowany to proszę o kontakt na: mikolaj@lech.bydgoszcz.pl

Pozdrawiam

Odpowiedz

Michał Marzec 4, 2018 o 12:43

Dzień dobry,
W nawiązaniu do Snickersa: czy jeśli ktoś kupił Snickersa w sklepie i oddał mi go za darmo, czy mam prawa do sprzedaży Snickersa tak samo jak osoba od której go dostałem?

Pozdrawiam,
Michał

Odpowiedz

Mikołaj Lech Marzec 5, 2018 o 09:18

Dzień dobry.
Tak, ale w przypadku sporu będzie Pan musiał mieć dowód na to, że taki towar był legalnie wprowadzony na rynek przez właściciela praw do znaku.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Paweł Marzec 14, 2018 o 15:31

Witam.
Zamierzam produkować skórzane opakowania typu portfel, pokrowiec na klucze, etui telefoniczne itp. Wyroby np. pokrowce na klucze chciałbym sygnować logami aut różnych marek, poprzez baniesiony haft komputerowy. Znaki towarowe nie byłyby identyczne 1:1.
1. Czy muszę mieć pozwolenie właścicieli poszczególnych marek aut na wykorzystywanie ich loga? (Polski rynek zalany jest np. breloczkami z logo aut, Emblematami logo zamiennik na maskę auta w wersji 1:1….itp. działają nielegalnie produkując i rozprowadzając? )
2. Czy imiona typowo polskie to znaki towarowe? Imiona lub grupa krwi do sygnowania pokrowców na klucze chyba nie jest naruszeniem jakich kolwiek przepisów?
3. Jeżeli bym kupował od polskiego producenta takie wyroby sygnowane, który to producent nie ma pozwolenia na używanie wzorów na produktach i jako pośrednik bym sprzedawał je dalej na swoim terenie? Czy też i ja złamię prawo?
4. Czy jeżeli zamawialbym gotowe wyroby z takimi logami aut marek w innej firmie na zamówienie i sprzedawał dalej swoim klientom, to jest to naruszenie prawa czy nie?
Ostatnio spotkałem się z opinią, że jeżeli jakiś znak towarowy typu logo marki np. Ford, Opel, BMW, Chevrolet itp…jest ogólnodostępny w publicznych miejscach i dostępny dla cskego świata (internet) i nie jest przetwarzany w skali 1:1 to nie jest to naruszenie prawa.
Pozdrawiam
Paweł

Odpowiedz

Mikołaj Lech Marzec 15, 2018 o 09:16

Dzień dobry Panie Pawle.

Odpowiedź na te pytania kwalifikuje się na telefoniczną poradę prawną. Jeżeli jest Pan nią zainteresowany to proszę o kontakt na: mikolaj@lech.bydgoszcz.pl

Pozdrawiam

Odpowiedz

Marcela Maj 26, 2018 o 22:56

Dzień dobry 🙂
Jestem fotografem i nurtuje mnie pewna kwestia: buduję od nowa swoje portfolio reklamowe i chciałabym sfotografować kupiony przeze mnie flakon perfum marki X. Chcę w ten sposób zaprezentować swoje umiejętności, pokazać, że potrafię zrobić zdjęcie reklamowe (choć samo zdjęcie jako tako reklamą nie będzie, tylko przykładem mojej pracy). Nie wiem jak to ugryźć, mogę/nie mogę w tym przypadku pokazać logo tych perfum na fotografii?
Z góry dziękuję za odpowiedź

Odpowiedz

Mikołaj Lech Maj 27, 2018 o 09:15

Dzień dobry Pani Marcelo.
Jeżeli tylko dobrze opisze Pani takie zdjęcie to nie powinno być problemu.

Odpowiedz

Marek Maj 28, 2018 o 10:39

Witam, czy jak robię promocyjną ulotkę, na której jako nagroda jest np. piłka ADIDAS TELSTAR… i widoczne loga są na zdjęciu piłki, to czy mogę ją pokazać? Muszę dawać jakieś adnotacje?

Odpowiedz

Mikołaj Lech Maj 29, 2018 o 09:13

Dzień dobry Panie Marku.

Odpowiedź na to pytanie kwalifikuje się na telefoniczną poradę prawną. Jeżeli jest Pan nią zainteresowany to proszę o kontakt na: mikolaj@lech.bydgoszcz.pl

Pozdrawiam

Odpowiedz

Przemyslaw Czerwiec 18, 2018 o 14:38

Panie Mikołaju,

Jak wygląda kwestia wykorzystania loga znanej firmy w celach amatorskich? Np pomaluję sobie model w kolory Ferrari i umieszczę dla własnej przyjemności i ozdoby modelu logo czarnego konia. Czy np taka firma jak Ferrari w odniesieniu do osób prywatnych, które nie czerpią żadnych korzyści z wykorzystania loga (oprócz przyjemności patrzenia na swój model) może występować z jakimikolwiek “pretensjami” – np. żądać usunięcia loga z modelu po znalezieniu zdjęcia mojego modelu w internecie?

Pozdrawiam,
Przemek

Odpowiedz

Mikołaj Lech Czerwiec 19, 2018 o 09:11

Dzień dobry Panie Przemysławie.

Jeżeli korzysta Pan ze znaku towarowego w celach niekomercyjnych to w ogóle nie jest to przez prawo uważane za używanie znaku towarowego. Co innego, gdyby później takie modele Pan sprzedawał. Więcej na ten temat mówiłem w 14 odcinku mojego podcastu. Polecam się z nim zapoznać.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Artur Miler Lipiec 1, 2018 o 08:33

Witam
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Przykład:
W nazwie działalności mam wpisaną nazwę Jan Kowalski A&M. Prowadzę produkcję podzespołów i na produktach umieszczam swoją nazwę A&M. Konkurencja produkuje podobne podzespoły i zaczęła umieszczać od pewnego czasu takie samo logo na swoich produktach jak nazwa mojej działalności A&M. Konkurencja nazywa się inaczej lecz używa mojej nazwy. Czy mogę coś z tym zrobić żeby nie używali takiego logo jak ja ? czy muszę takie logo rejestrować ? czy jest to zgodne z prawem co robi konkurencja?
Proszę o odpowiedź
Pozdrawiam

Odpowiedz

Mikołaj Lech Lipiec 2, 2018 o 09:08

Dzień dobry Panie Arturze.

Sprawa jest skomplikowana. Nawet bez rejestracji znaku towarowego Pana markę chroni prawo, choć stopniu minimalnym. Z konkurencją może Pan spróbować walczyć powołując się na naruszenie przysługujących Panu praw do niezarejestrowanego znaku towarowego.

Więcej dowie się Pan z nagrania:

Problem w tym, że taki spór będzie trudny i będzie Pan musiał wykazać, że konkurent wszedł w zakres Pana praw wyłącznych. Może się nawet okazać, że konkurent postanowi ukraść Panu markę rejestrując ją na siebie w Urzędzie Patentowym. Temu problemowi poświęciłem jeden z odcinków mojego podcastu.

Wiedząc o tych zagrożeniach zalecałbym najpierw zarejestrować znak towarowy a dopiero później kontaktować się z konkurencją.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Paweł Sierpień 4, 2018 o 21:21

Dzień dobry, jak wygląda sprawa COSPLAYowych strojów znanych z komiksów jak np: superman. Czy jako krawiec mogę takie stroje uszyć dla moich klientów jeśli takie zamawiają, czy złamię prawo?

Odpowiedz

Mikołaj Lech Sierpień 5, 2018 o 09:01

Dzień dobry Pawle.

Odpowiedź na to pytanie kwalifikuje się na telefoniczną poradę prawną. Jeżeli jest Pan nią zainteresowany to proszę o kontakt na: mikolaj@lech.bydgoszcz.pl

Pozdrawiam

Odpowiedz

Żaneta Rz. Sierpień 7, 2018 o 11:41

Dzień dobry. Mam zamiar otworzyć własną firmę jednoosobowa. Chciałabym haftować komputerowo na koszulkach loga klubów sportowych itp. Czy jest to legalne? Pozdrawiam

Odpowiedz

Mikołaj Lech Sierpień 8, 2018 o 09:00

Pani Żaneto, na coś takiego trzeba mieć zgodę.

Odpowiedz

Bartłomiej Sierpień 14, 2018 o 17:52

Witam
mam takie zapytanie, planuję stworzyć swój pierwszy blog o tematyce kulinarnej i teraz zastanawia mnie czy można zamieszczać na nim zdjęcia produktów z logiem firm/producentów czy także trzeba do każdego z osobna prosić o zgodę ?

Odpowiedz

Mikołaj Lech Sierpień 15, 2018 o 08:59

Jeżeli zrobi Pan zdjęcie produktu gdzie na etykiecie będzie logo producenta to nie widzę problemy. To zwykła informacja z jakich produktów Pan korzystał.

Odpowiedz

damian Wrzesień 7, 2018 o 10:20

Proszę o wyprowadzenie mnie z błędu. Czy mogę nadrukować sobie na bluzie szefa kuchni znak MasterChef lub Top Chef. Nie jestem kucharzem ani moja firma nie zajmuje sie gastronomią a branżą instalacyjną centralnego ogrzewania. Często natomiast występujemy na targach instalacyjnych na których dla odwiedzających targi, gotujemy na świeżym powietrzu różne potrawy i rozdajemy za free. Zakładam wtedy taką bluzę i rozdaję jedzenie. Bluza z rozpoznawalnym znakiem TOPChefa na pewno byłaby lepiej postrzegana jak bez niego.
Darek

Odpowiedz

Mikołaj Lech Wrzesień 8, 2018 o 08:57

Dzień dobry.

Odpowiedź na to pytanie kwalifikuje się na telefoniczną poradę prawną. Jeżeli jest Pan nią zainteresowany to proszę o kontakt na: mikolaj@lech.bydgoszcz.pl

Pozdrawiam

Odpowiedz

Arek Wrzesień 16, 2018 o 20:21

Dzień dobry!
Bardzo ciekawy wpis, który skłonił mnie do przejrzenia też innych. Moje pytanie dotyczy hasła reklamowego. A mianowicie czy działającą w zupełnie innej branży mogę napisać że mój produkt X “…jest jak .Ferrari w garażu” i nie chodzi mi o logo tylko samą nazwę tej firmy. Podejrzewam że nie mogę tak zrobić ale może jestem w błędzie….

Odpowiedz

Mikołaj Lech Wrzesień 18, 2018 o 08:56

Panie Arku odradzam takiej reklamy. Tym bardziej, że Ferrari bardzo agresywnie broni swoich praw do znaków towarowych.

Odpowiedz

Robert Listopad 18, 2018 o 03:21

A co w przypadku gdy znak towarowy należy do zlikwidowanej firmy? Spółka została wyrejestrowana z KRS a ochrona znaku wygasa w 2019 roku?

Odpowiedz

Mikołaj Lech Listopad 19, 2018 o 07:56

Pytanie czy prawa do znaku zostały przeniesione na inny podmiot. Tak mogło się stać jeżeli likwidator sprzedał majątek spółki. W rejestrach UP nowy właściciel mógł nie być jeszcze odnotowany. Jeżeli jednak spółka została wykreślona z rejestru to prawa do znaku wygasły.

Odpowiedz

Wojciech Listopad 19, 2018 o 11:57

Panie Mikołaju, prowadzę stacjonarny sklep meblowy z meblami tapicerowanymi szytymi na miarę. Jednymi z elementów jakie może wybrać klient są materiały obiciowe renomowanych producentów. Czy legalnym będzie zamieszczenie na stronie internetowej informacji jakich producentów materiały mamy w swojej ofercie wraz z logo, bez pisemnej zgody? Próbniki tych materiałów wraz z logo i informacją techniczną posiadamy fizycznie w sklepie, zostały nam one udostępnione przez przedstawicieli tych firm.

Odpowiedz

Mikołaj Lech Listopad 20, 2018 o 07:53

Dzień dobry.

Odpowiedź na to pytanie kwalifikuje się na telefoniczną poradę prawną. Jeżeli jest Pan nią zainteresowany to proszę o kontakt na: mikolaj@lech.bydgoszcz.pl

Pozdrawiam

Odpowiedz

Dorota Listopad 20, 2018 o 09:23

witam 🙂

Czy jeśli mam firmę z koszulkami własnych nadruków, i będę chciała wkomponować znak marki adidas-listki w grafikę to podlega to nielegalnemu użyciu cudzego znaku?
Czy jeśli owe logo użyje do stworzenia etui 3d na telefon jest to tez niezgodne z prawem?

Odpowiedz

Mikołaj Lech Listopad 22, 2018 o 07:51

Dzień dobry.

Odpowiedź na to pytanie kwalifikuje się na telefoniczną poradę prawną. Jeżeli jest Pani nią zainteresowana to proszę o kontakt na: mikolaj@lech.bydgoszcz.pl

Pozdrawiam

Odpowiedz

Mikołaj Lech Listopad 26, 2018 o 08:02

____ INFORMACJA DLA CZYTELNIKÓW____

Ten artykuł jest bardzo popularny.

Dostaję sporo zapytań w waszych indywidualnych sprawach. Są to tak na prawdę prośby o porady prawne. Odpowiedzi zawsze wymagały ode mnie poświęcenia czasu na analizę konkretnego przypadku. Niestety nie mam go tyle co kiedyś.

Jeżeli chcesz abym pomógł Ci w Twojej sprawie skontaktuj się ze mną. Chciałbym jednak abyś wiedział, że będzie to w ramach płatnej

porady on line

Formalnie wygląda to tak, że po wysłaniu do mnie opisu Twojego problemu wyceniam koszt telefonicznej porady prawnej. Jeżeli go zaakceptujesz i dokonasz wpłaty umawiamy dogodny termin na rozmowę.

Sama wycena takiej porady jest oczywiście darmowa.

Pozdrawiam
Mikołaj Lech

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Patentowa LECH Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Patentowa LECH z siedzibą w Bydgoszczy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem mikolaj@lech.bydgoszcz.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: