Slider
18 Lut

Bezprawne używanie symbolu R w kółku

R w kółkuJeżeli śledzisz mojego bloga to z pewnością wiesz co oznaczają podstawowe symbole własności intelektualnej. Dzisiaj skupię się na symbolu R w kółku. Opiszę co grozi za jego bezprawne używanie.

Mówi się, że nieznajomość prawa szkodzi. Tutaj mamy tego bezpośredni przykład.

Nadzwyczaj często spotykam się z sytuacją, kiedy przedsiębiorca oznacza swoje firmowe logo stylowym R wpisanym w okrąg. Problem w tym, że nie wie on co to właściwie oznacza. Jedni są przekonani, że ma to coś wspólnego z prawem autorskim.

Inni tłumaczą się, że symbol ten po prostu ładnie się komponuje.

Wręcz uszlachetnia znak.

 

W ramach przypomnienia, symbolem R w kółku mogą się posługiwać jedynie osoby, które uzyskały ochronę na znak towarowy w odpowiednim Urzędzie Patentowym. Rejestracji można dokonać na terytorium danego kraju (np. Polski), na całą Unię Europejską (28 krajów) lub na wybraną wiązkę krajów.

 

I tutaj uwaga!

Jeżeli zgłosiłeś swój znak towarowy do ochrony, to nie masz jeszcze prawa do sygnowania go R-ką. Urząd Patentowy z naprawdę wielu powodów może Ci ochrony nie przyznać. Stąd moja rada,  aby uniknąć niepotrzebnych problemów poczekaj do czasu aż przyjdzie do ciebie świadectwo ochronne.


Czy można ukraść nazwę firmy? podcast

Choć wydaje się to nieprawdopodobne to w określonych przypadkach konkurent może przejąć markę, którą się posługujesz. Sam wpis do CEIDG lub KRS-u nie daje Ci prawa do nazwy firmy. Temu problemowi poświęciłem osobny odcinek mojego podcastu.

Odtwarzając go na swoim telefonie możesz słuchać tej audycji gdziekolwiek jesteś.

>> Pobierz odcinek

>> Odsłuchaj na Androidzie

>> Odsłuchaj na iPhone

>> Zobacz poprzednie odcinki

Co grozi za bezprawne używanie symbolu R w kółku?

Dokładnie regulują to przepisy karne w ustawie Prawo własności przemysłowej:

Art. 308.

Kto wprowadza do obrotu towary oznaczone znakiem towarowym z wyróżnikiem mającym wywołać mylne mniemanie, że przedmioty te korzystają z takiej ochrony, podlega karze grzywny.

Przedsiębiorca, który nieświadomie fałszywie oznaczał swoje przedsiębiorstwo może liczyć się z konkretnymi sankcjami. Spotkałem się jednak z sytuacjami, kiedy firmy z premedytacją wykorzystywały symbol R w kółku wiedząc, że łamią prawo. Tego typu polityka budowania “renomy” marki wydaje się jednak całkowitą pomyłką. Konkurencja w danej branży w każdej chwili może podnosić, że dana firma oszukuje poprzez wprowadzanie w błąd swoich klientów. I ciężko z takim zarzutem się nie zgodzić.

 

Co można zrobić w sytuacji kiedy to twój konkurent łamie w ten sposób prawo? Zgłoś sprawę na policję. Możesz to zrobić anonimowo bądź osobiście. Rozmawiałem o tej sprawie z bardzo miłą policjantką. Jeżeli dowody okażą się jednoznaczne (symbol będzie widniał na stronie www, na szyldzie bądź w oficjalnych ulotkach) policja nie będzie potrzebowała od ciebie kolejnych wyjaśnień i przystąpi do działania.

 

Dodatkowo o tego typu problemach mówi ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji:

Art. 14.

1. Czynem nieuczciwej konkurencji jest rozpowszechnianie nieprawdziwych lub wprowadzających w błąd wiadomości o swoim lub innym przedsiębiorcy albo przedsiębiorstwie, w celu przysporzenia korzyści lub wyrządzenia szkody.

 

Oznaczenie R- w kółku zazwyczaj dobrze kojarzy się konsumentom tak więc jest to jakaś forma prestiżu.

2. Wiadomościami, o których mowa w ust. 1, są nieprawdziwe lub wprowadzające w błąd informacje, w szczególności o:

[…]

4) sytuacji gospodarczej lub prawnej.

 

Jak więc widzisz symbol R w kółku jest oznaczeniem prawnie chronionym i przewidziane są realne sankcje na podmioty, które łamią prawo.  Impuls do działania oczywiście daje konkurencja 🙂 To ona przedstawia dowody i wskazuje palcem na daną firmę (patrz >tutaj<).

Pamiętaj o tym jeżeli chcesz uniknąć niepotrzebnych kłopotów.

Jeżeli interesuje Cię rejestracja znaku towarowego to skontaktuj się ze mną.

 

Zobacz również co oznaczają inne symbole własności intelektualnej:


 

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to zapisz się na subskrypcję. Powiadomię Cię o nowych artykułach.
Dodatkowo jako gratis otrzymasz mój eBook pt.:
„10 RZECZY, KTÓRE MUSISZ WIEDZIEĆ O OCHRONIE MARKI”


 

baner-pod

Mikołaj Lech

Mikołaj Lech

Potrzebujesz pomocy prawnej? Skontaktuj się ze mną:
+48 575 999 410,
mikolaj@lech.bydgoszcz.pl
Mikołaj Lech

{ 21 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

rafal Kwiecień 13, 2013 o 10:43

Witaj, a jak jest ze znakiem TM trademark czy można go dowolnie stosować czy też jest to obarczone jakimiś restrykcjami ?

Odpowiedz

Mikołaj Lech | Znaki Towarowe Blog Kwiecień 13, 2013 o 12:20

Witaj Rafale

W Polsce nie ma właściwie żadnych zasad jeżeli chodzi o używanie symbolu TM. Jeżeli korzystasz z fantazyjnego logo to pełni ono rolę znaku towarowego (choć niezarejestrowanego w Urzędzie Patentowym). W tym momencie to czy umieścisz przy nim znaczek TM czy nie, faktycznie nie rodzi żadnych skutków prawnych. Tym bardziej nie jest to zabronione.

Pozdrawiam

Odpowiedz

marcin Kwiecień 8, 2014 o 13:54

Witam,

Jeżeli mam zastrzeżony znak w Polsce, to czy w momencie rozwijania działalności zagranicznej mogę nadal posługiwać się R-ką?

Odpowiedz

Mikołaj Lech Kwiecień 8, 2014 o 14:39

Panie Marcinie, oznaczanie swojego znaku symbolem R w kółku ma na celu informowanie otoczenia o uzyskanej ochronie. Nie ma więc przeciwwskazań aby posługiwał się Pan tym oznaczeniem również za granicą. Nikogo Pan ty wprowadza w błąd, bo ochronę faktycznie znak posiada. Należy mieć jednak na uwadze to, że jest to jedynie ochrona ograniczona do terytorium Polski. Wychodzą z towarami lub usługami do innych krajów, może się okazać, że narusza Pan inny znak chroniony właśnie na takim terytorium. Oczywiście teoretyzuję, ale np. w przypadku nazw angielskojęzycznych takie przypadki się zdarzają.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Przemysław Czerwiec 17, 2014 o 11:34

Panie Mikołaju a co w sytuacji gdy zarejestruję znak towarowy w Urzędzie Harmonizacji Rynku Wewnętrznego w Alicante (OHIM) (Hiszpania) – mogę posługiwać się tym znakiem ( R w kółku)? Czy też nie?

Odpowiedz

Mikołaj Lech Czerwiec 17, 2014 o 11:38

Panie Przemysławie

Jak najbardziej można. Jest to w końcu prawdziwa informacja, że dany znak towarowy został zarejestrowany. W tym przypadku po prostu nie w polskim Urzędzie Patentowym, ale w OHIM.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Przemysław Czerwiec 17, 2014 o 12:16

Bardzo dziękuję za informację ponieważ wciąż otrzymywałem sprzeczne informacje.

Czyli R zarejestrowane w OHIM jest w pełni chronione prawnie i nikt nie ma prawa nakładać kar w Polsce mimo, że nie zarejestrowałem znaku w Urzędzie Patentowym RP tylko poza obszarem kraju ale na terytorium UE (OHIM)?

Rafal Czerwiec 18, 2014 o 03:02

Witam. A jakie są koszty okraszenia znaku firmy / logo tym R w kółku, czy trzeba mieć firmę czy zwyczajnie mogę wymyślić własne logo i zgłosić je do Urzędu Patentowego?

Odpowiedz

Mikołaj Lech Czerwiec 18, 2014 o 11:19

Aby legalnie posługiwać się znaczkiem R w kółku przy firmowym logo, należy zarejestrować swój znak towarowy w Urzędzie Patentowym. Szczegółowe opłaty urzędowe podałem w tym artykule. Jeżeli w Pana imieniu całą procedurą ma zająć się rzecznik patentowy to należy doliczyć również jego honorarium.

Proszę jednak pamiętać, że znaki towarowe chroni się w zakresie określonych towarów i usług. Np. prowadząc piekarnię zastrzega Pan jej nazwę w zakresie produkcji i sprzedaży pieczywa. Jeżeli ktoś będzie posługiwał się ta nazwą dla oznaczania np. usług finansowych – nie złamie prawa.

Znak towarowy można zastrzec na osobę fizyczną, jednak może pojawić się później problem z używaniem takiego znaku.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Paweł Lipiec 21, 2014 o 01:24

Panie Mikołaju, odnosząc się do Pana ostatniego zdania – jakiej natury może to być problem? Jestem w sytuacji, że chciałbym zarejestrować tymczasowo znak na siebie (os. prywatną, na terytorium UE), podczas gdy za kilka miesięcy chciałbym zacząć używać go przez firmę. Z jakim problemami mogę się spotkać?

Pozdrawiam

Odpowiedz

Mikołaj Lech Lipiec 23, 2014 o 09:33

Dzień dobry Panie Pawle.
Nie widzę tutaj żadnego problemy. W artykule pt.: Czy muszę mieć firmę aby zastrzec znak towarowy, pisałem że zgłoszenia spokojnie można dokonać na os. fizyczną. Później, kiedy założy Pan firmę może Pan jej znak licencjonować lub przenieść prawa ochronne.

Odpowiedz

Tomasz Sierpień 7, 2014 o 18:55

Dzień dobry,
a jak wygląda sprawa umieszczania symbolu R, przy nazwach towarowych produktów oferowanych w e-sklepie? Np. oferuję produkty producenta X, które to produkty wyposażone są w technologie Y (wyroznione R), Z (wyroznione R). Czy jako sprzedawca, który zakupił towary od licencjonowanego dystrybutora towarów producent X, mogę:
1 – używać loga producenta X (w postaci graficznej, czy tylko pisanej?) w opisie produktu w formie informacyjnej tzn. pokazującej kto jest producentem?
2 – używać zastrzeżonych nazw technologii tego producenta zastosowanych w sprzedawanych przeze mnie produktach – rowniez informacyjnie – tzn. nazwa i co to oznacza. I czy mozna uzyc postaci graficznej, czy tylko pisanej? A jezeli tej drugiej to moze byc z R, czy nie?

Pozdrawiam
Tomasz

Odpowiedz

Mikołaj Lech Sierpień 8, 2014 o 09:31

Dzień dobry Panie Tomaszu.
Myślę, że odpowiedź na te pytania znajdzie Pan w:
– artykule: Jak legalnie używać cudzego znaku towarowego?
– podcaście: 3 sposoby na legalne korzystanie z cudzego znaku towarowego.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Aleksandra Czerwiec 1, 2016 o 10:13

Panie Mikolaju,

Czy importer rownolegly, ktory importuje dany lek z UE i wprowadza go do Polski moze uzywac znaczka R w kolku na opakowaniu leku przy znaku towarowym? Wlascicielem znaku jest inny podmiot.

Dodam, ze importerzy przepakowuja produkt medyczny do nowego opakowania i czesto stawiaja R obok znaku towarowego, ktorego de facto nie sa wlascicielem.
W niektorych przypadkach importerzy uzywaja gwiazdki * zamiast R aby wskazac, ze znak towarowy jest zarejestrowany na rzecz XYZ.

Czy taka praktyka jest dozwolona zgodnie z obowiazujacymi przepisami prawa?

Pozdrawiam,
Aleksandra

Odpowiedz

Mikołaj Lech Październik 22, 2018 o 09:29

Dzień dobry Pani Aleksandro.

Odpowiedź na to pytanie kwalifikuje się już na telefoniczną poradę prawną. Jeżeli jest Pani nią zainteresowana to proszę o kontakt na: mikolaj@lech.bydgoszcz.pl

Pozdrawiam

Odpowiedz

Piotr Czerwiec 3, 2016 o 14:13

Witam serdecznie,

prowadzę firmę, która zajmuje się m.in. wyrobem ręcznie robionej biżuterii, i od jakiegoś czasu na rynku działa konkurencja, która posługuje się znakiem R bezprawnie. Sprawdziłem w rejestrze UP i nie znalazłem nigdzie informacji, że ten znak został zastrzeżony, czy też jest w trakcie rejestracji.

Chciałbym się dowiedzieć w jaki sposób można anonimowo zgłosić taką sprawę na Policję i czy te dowody są wystarczające, żeby Policja rozpoczęła działania i nie wymagała ode mnie dodatkowych zeznań, czy też jakiś innych działań?

Ewentualnie, czy są jakieś wzory pism wzywające taką firmę do zaprzestania łamania prawa?
Dodam również, że moja firma przeszła już cały tryb rejestracji znaku w UP, znak zgłosiliśmy, opłaciliśmy i teraz tylko czekamy na certyfikat z UP, dlatego tym bardziej denerwuje nas fakt, że ktoś, nie ponosząc żadnych kosztów, ani innych nakładów finansowych, czasowych umieszcza eRkę przy swojej marce, na metkach, pudełkach i innych materiałach promocyjnych.

Chcielibyśmy, żeby odpowiednie służby zajęły się tą nieuczciwą konkurencją, nie wiemy tylko w jaki sposób to zrobić. Czy są jakieś inne urzędy, które po otrzymaniu zgłoszenia rozpoczną działania zwalczające taki proceder?

Będę wdzięczny za informacje.

Odpowiedz

Mikołaj Lech Czerwiec 4, 2016 o 09:27

Dzień dobry.

Nie ma żadnych wzorów pism. Powołując się na odpowiednią podstawę prawną może Pan dokonać zawiadomienia na policję. Z drugiej strony może Pan również wysłać do nich pismo ostrzegawcze żądając zaprzestania wprowadzania w błąd klientów. Z mojego doświadczenia wynika, że większość osób umieszcza R-kę w błędnym przeświadczeniu, że jest to symbol oryginalności. Po takim piśmie szybko dokonują zmian.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Marcin Grudzień 31, 2016 o 22:50

Czy odpowiedni “urząd patentowy” dotyczy tylko polskiego i OHIM? Czy na przykład uzyskując taką rejestrację w USA mogę używać znaku ® w PL? A co z bardziej egzotycznymi urzędami, jak na przykład jakiś z Buthanu czy Trinidadu i Tobago, czy to jest kwestia interpretacji? Reductio ad absurdum… czy jak założę firmę “chroniącą znaki” mogę wtedy sugerować “klientom/sobie” dodawanie znaku ® do każdego znaku jaki “ochraniam”?

Odpowiedz

Mikołaj Lech Styczeń 2, 2017 o 12:04

Dzień dobry Panie Marcinie. Ciekawe pytanie Pan zadał. Prawda jest taka, że symbol ® komunikuje bardzo szczątkowe informacje. Tj., że oznaczony nim znak towarowy jest zarejestrowany. I nic więcej. Nie ma mowy o kraju/ regionie gdzie ta ochrona obowiązuje. Myślę więc, że kupienie batonika np. w USA (gdzie znak jest chroniony) i sprzedanie go w Polce, gdzie znak nie jest chroniony, moim zdaniem nie powinno być traktowane jako bezprawne użycie R-ki. Tak by było, gdyby sprzedawca dodatkowo informował, że znak jest chroniony w naszym kraju.

Odpowiedz

Piotr Listopad 9, 2017 o 19:38

Witam,
jak to się ma do stosowania tego znaku przy nazwie firmy?

Odpowiedz

Mikołaj Lech Czerwiec 17, 2014 o 12:41

Tutaj nie ma najmniejszej wątpliwości.
Rejestrując znak w OHIM może Pan bezpiecznie posługiwać się symbolem R w kółku.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Patentowa LECH Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Patentowa LECH z siedzibą w Bydgoszczy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem mikolaj@lech.bydgoszcz.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

{ 2 trackbacki }

Poprzedni wpis:

Następny wpis: