Slider
18 Lut

Bezprawne używanie symbolu R w kółku

R w kółkuJeżeli śledzisz mojego bloga to z pewnością wiesz co oznaczają podstawowe symbole własności intelektualnej. Dzisiaj skupię się na symbolu R w kółku. Opiszę co grozi za jego bezprawne używanie.

Mówi się, że nieznajomość prawa szkodzi. Tutaj mamy tego bezpośredni przykład.

Nadzwyczaj często spotykam się z sytuacją, kiedy przedsiębiorca oznacza swoje firmowe logo stylowym R wpisanym w okrąg. Problem w tym, że nie wie on co to właściwie oznacza. Jedni są przekonani, że ma to coś wspólnego z prawem autorskim.

Inni tłumaczą się, że symbol ten po prostu ładnie się komponuje.

Wręcz uszlachetnia znak.

 

W ramach przypomnienia, symbolem R w kółku mogą się posługiwać jedynie osoby, które uzyskały ochronę na znak towarowy w odpowiednim Urzędzie Patentowym. Rejestracji można dokonać na terytorium danego kraju (np. Polski), na całą Unię Europejską (28 krajów) lub na wybraną wiązkę krajów.

 

I tutaj uwaga!

Jeżeli zgłosiłeś swój znak towarowy do ochrony, to nie masz jeszcze prawa do sygnowania go R-ką. Urząd Patentowy z naprawdę wielu powodów może Ci ochrony nie przyznać. Stąd moja rada,  aby uniknąć niepotrzebnych problemów poczekaj do czasu aż przyjdzie do ciebie świadectwo ochronne.

 

Co grozi za bezprawne używanie symbolu R w kółku?

Dokładnie regulują to przepisy karne w ustawie Prawo własności przemysłowej:

Art. 308.

Kto wprowadza do obrotu towary oznaczone znakiem towarowym z wyróżnikiem mającym wywołać mylne mniemanie, że przedmioty te korzystają z takiej ochrony, podlega karze grzywny.

Przedsiębiorca, który nieświadomie fałszywie oznaczał swoje przedsiębiorstwo może liczyć się z konkretnymi sankcjami. Spotkałem się jednak z sytuacjami, kiedy firmy z premedytacją wykorzystywały symbol R w kółku wiedząc, że łamią prawo. Tego typu polityka budowania “renomy” marki wydaje się jednak całkowitą pomyłką. Konkurencja w danej branży w każdej chwili może podnosić, że dana firma oszukuje poprzez wprowadzanie w błąd swoich klientów. I ciężko z takim zarzutem się nie zgodzić.

Co można zrobić w sytuacji kiedy to twój konkurent łamie w ten sposób prawo? Zgłoś sprawę na policję. Możesz to zrobić anonimowo bądź osobiście. Rozmawiałem o tej sprawie z bardzo miłą policjantką. Jeżeli dowody okażą się jednoznaczne (symbol będzie widniał na stronie www, na szyldzie bądź w oficjalnych ulotkach) policja nie będzie potrzebowała od ciebie kolejnych wyjaśnień i przystąpi do działania.

 

Dodatkowo o tego typu problemach mówi ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji:

Art. 14.

1. Czynem nieuczciwej konkurencji jest rozpowszechnianie nieprawdziwych lub wprowadzających w błąd wiadomości o swoim lub innym przedsiębiorcy albo przedsiębiorstwie, w celu przysporzenia korzyści lub wyrządzenia szkody.

Oznaczenie R- w kółku zazwyczaj dobrze kojarzy się konsumentom tak więc jest to jakaś forma prestiżu.

2. Wiadomościami, o których mowa w ust. 1, są nieprawdziwe lub wprowadzające w błąd informacje, w szczególności o:

[…]

4) sytuacji gospodarczej lub prawnej.

 

Jak więc widzisz symbol R w kółku jest oznaczeniem prawnie chronionym i przewidziane są realne sankcje na podmioty, które łamią prawo.  Impuls do działania oczywiście daje konkurencja 🙂 To ona przedstawia dowody i wskazuje palcem na daną firmę (patrz >tutaj<).

Pamiętaj o tym jeżeli chcesz uniknąć niepotrzebnych kłopotów.

 

Jeżeli interesuje Cię rejestracja znaku towarowego to skontaktuj się ze mną.

 

Zobacz również co oznaczają inne symbole własności intelektualnej:

 

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to zapisz się na subskrypcję. Powiadomię Cię o nowych artykułach.
Dodatkowo jako gratis otrzymasz mój eBook pt.:
„10 RZECZY, KTÓRE MUSISZ WIEDZIEĆ O OCHRONIE MARKI”


 

baner-pod

Mikołaj Lech

Potrzebujesz pomocy prawnej? Skontaktuj się ze mną:
+48 575 999 410,
mikolaj@lech.bydgoszcz.pl

{ 13 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

rafal Kwiecień 13, 2013 o 10:43

Witaj, a jak jest ze znakiem TM trademark czy można go dowolnie stosować czy też jest to obarczone jakimiś restrykcjami ?

Odpowiedz

Mikołaj Lech | Znaki Towarowe Blog Kwiecień 13, 2013 o 12:20

Witaj Rafale

W Polsce nie ma właściwie żadnych zasad jeżeli chodzi o używanie symbolu TM. Jeżeli korzystasz z fantazyjnego logo to pełni ono rolę znaku towarowego (choć niezarejestrowanego w Urzędzie Patentowym). W tym momencie to czy umieścisz przy nim znaczek TM czy nie, faktycznie nie rodzi żadnych skutków prawnych. Tym bardziej nie jest to zabronione.

Pozdrawiam

Odpowiedz

marcin Kwiecień 8, 2014 o 13:54

Witam,

Jeżeli mam zastrzeżony znak w Polsce, to czy w momencie rozwijania działalności zagranicznej mogę nadal posługiwać się R-ką?

Odpowiedz

Mikołaj Lech Kwiecień 8, 2014 o 14:39

Panie Marcinie, oznaczanie swojego znaku symbolem R w kółku ma na celu informowanie otoczenia o uzyskanej ochronie. Nie ma więc przeciwwskazań aby posługiwał się Pan tym oznaczeniem również za granicą. Nikogo Pan ty wprowadza w błąd, bo ochronę faktycznie znak posiada. Należy mieć jednak na uwadze to, że jest to jedynie ochrona ograniczona do terytorium Polski. Wychodzą z towarami lub usługami do innych krajów, może się okazać, że narusza Pan inny znak chroniony właśnie na takim terytorium. Oczywiście teoretyzuję, ale np. w przypadku nazw angielskojęzycznych takie przypadki się zdarzają.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Przemysław Czerwiec 17, 2014 o 11:34

Panie Mikołaju a co w sytuacji gdy zarejestruję znak towarowy w Urzędzie Harmonizacji Rynku Wewnętrznego w Alicante (OHIM) (Hiszpania) – mogę posługiwać się tym znakiem ( R w kółku)? Czy też nie?

Odpowiedz

Mikołaj Lech Czerwiec 17, 2014 o 11:38

Panie Przemysławie

Jak najbardziej można. Jest to w końcu prawdziwa informacja, że dany znak towarowy został zarejestrowany. W tym przypadku po prostu nie w polskim Urzędzie Patentowym, ale w OHIM.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Przemysław Czerwiec 17, 2014 o 12:16

Bardzo dziękuję za informację ponieważ wciąż otrzymywałem sprzeczne informacje.

Czyli R zarejestrowane w OHIM jest w pełni chronione prawnie i nikt nie ma prawa nakładać kar w Polsce mimo, że nie zarejestrowałem znaku w Urzędzie Patentowym RP tylko poza obszarem kraju ale na terytorium UE (OHIM)?

Rafal Czerwiec 18, 2014 o 03:02

Witam. A jakie są koszty okraszenia znaku firmy / logo tym R w kółku, czy trzeba mieć firmę czy zwyczajnie mogę wymyślić własne logo i zgłosić je do Urzędu Patentowego?

Odpowiedz

Mikołaj Lech Czerwiec 18, 2014 o 11:19

Aby legalnie posługiwać się znaczkiem R w kółku przy firmowym logo, należy zarejestrować swój znak towarowy w Urzędzie Patentowym. Szczegółowe opłaty urzędowe podałem w tym artykule. Jeżeli w Pana imieniu całą procedurą ma zająć się rzecznik patentowy to należy doliczyć również jego honorarium.

Proszę jednak pamiętać, że znaki towarowe chroni się w zakresie określonych towarów i usług. Np. prowadząc piekarnię zastrzega Pan jej nazwę w zakresie produkcji i sprzedaży pieczywa. Jeżeli ktoś będzie posługiwał się ta nazwą dla oznaczania np. usług finansowych – nie złamie prawa.

Znak towarowy można zastrzec na osobę fizyczną, jednak może pojawić się później problem z używaniem takiego znaku.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Marcin Grudzień 31, 2016 o 22:50

Czy odpowiedni “urząd patentowy” dotyczy tylko polskiego i OHIM? Czy na przykład uzyskując taką rejestrację w USA mogę używać znaku ® w PL? A co z bardziej egzotycznymi urzędami, jak na przykład jakiś z Buthanu czy Trinidadu i Tobago, czy to jest kwestia interpretacji? Reductio ad absurdum… czy jak założę firmę “chroniącą znaki” mogę wtedy sugerować “klientom/sobie” dodawanie znaku ® do każdego znaku jaki “ochraniam”?

Odpowiedz

Mikołaj Lech Styczeń 2, 2017 o 12:04

Dzień dobry Panie Marcinie. Ciekawe pytanie Pan zadał. Prawda jest taka, że symbol ® komunikuje bardzo szczątkowe informacje. Tj., że oznaczony nim znak towarowy jest zarejestrowany. I nic więcej. Nie ma mowy o kraju/ regionie gdzie ta ochrona obowiązuje. Myślę więc, że kupienie batonika np. w USA (gdzie znak jest chroniony) i sprzedanie go w Polce, gdzie znak nie jest chroniony, moim zdaniem nie powinno być traktowane jako bezprawne użycie R-ki. Tak by było, gdyby sprzedawca dodatkowo informował, że znak jest chroniony w naszym kraju.

Odpowiedz

Piotr Listopad 9, 2017 o 19:38

Witam,
jak to się ma do stosowania tego znaku przy nazwie firmy?

Odpowiedz

Mikołaj Lech Czerwiec 17, 2014 o 12:41

Tutaj nie ma najmniejszej wątpliwości.
Rejestrując znak w OHIM może Pan bezpiecznie posługiwać się symbolem R w kółku.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt.

{ 2 trackbacki }

Poprzedni wpis:

Następny wpis: