fbpx

Chcesz 1000 EUR dofinansowania na ochronę marki?

Skontaktuj się ze mną:

Jako rzecznik patentowy, specjalizuję się w rejestrowaniu znaków towarowych. Pomogę Ci uzyskać unijne dofinansowanie na ten cel.

zastrzezenie-nazwy-firmy-kancelaria-lech-q
ebook-o-ochronie-marki

Podobał Ci się ten artykuł?

Pobierz darmowy eBook o ochronie marki
  • zawiera kluczowe informacje o ochronie marki
  • otrzymał wyróżnienie od Urzędu Patentowego
  • napisany jest prostym i zrozumiałym językiem
  • opisuje najczęstsze błędy przedsiębiorców
  • zawiera proste rady jak chronić swoją markę
  • pobrało go już ponad 1800 osób!

Zobacz również

Włącz się do dyskusji

Witaj Rafale

W Polsce nie ma właściwie żadnych zasad jeżeli chodzi o używanie symbolu TM. Jeżeli korzystasz z fantazyjnego logo to pełni ono rolę znaku towarowego (choć niezarejestrowanego w Urzędzie Patentowym). W tym momencie to czy umieścisz przy nim znaczek TM czy nie, faktycznie nie rodzi żadnych skutków prawnych. Tym bardziej nie jest to zabronione.

Pozdrawiam

Witam,

Jeżeli mam zastrzeżony znak w Polsce, to czy w momencie rozwijania działalności zagranicznej mogę nadal posługiwać się R-ką?

Panie Marcinie, oznaczanie swojego znaku symbolem R w kółku ma na celu informowanie otoczenia o uzyskanej ochronie. Nie ma więc przeciwwskazań aby posługiwał się Pan tym oznaczeniem również za granicą. Nikogo Pan ty wprowadza w błąd, bo ochronę faktycznie znak posiada. Należy mieć jednak na uwadze to, że jest to jedynie ochrona ograniczona do terytorium Polski. Wychodzą z towarami lub usługami do innych krajów, może się okazać, że narusza Pan inny znak chroniony właśnie na takim terytorium. Oczywiście teoretyzuję, ale np. w przypadku nazw angielskojęzycznych takie przypadki się zdarzają.

Pozdrawiam

Panie Mikołaju a co w sytuacji gdy zarejestruję znak towarowy w Urzędzie Harmonizacji Rynku Wewnętrznego w Alicante (OHIM) (Hiszpania) – mogę posługiwać się tym znakiem ( R w kółku)? Czy też nie?

Panie Przemysławie

Jak najbardziej można. Jest to w końcu prawdziwa informacja, że dany znak towarowy został zarejestrowany. W tym przypadku po prostu nie w polskim Urzędzie Patentowym, ale w OHIM.

Pozdrawiam

Bardzo dziękuję za informację ponieważ wciąż otrzymywałem sprzeczne informacje.

Czyli R zarejestrowane w OHIM jest w pełni chronione prawnie i nikt nie ma prawa nakładać kar w Polsce mimo, że nie zarejestrowałem znaku w Urzędzie Patentowym RP tylko poza obszarem kraju ale na terytorium UE (OHIM)?

Witam. A jakie są koszty okraszenia znaku firmy / logo tym R w kółku, czy trzeba mieć firmę czy zwyczajnie mogę wymyślić własne logo i zgłosić je do Urzędu Patentowego?

Aby legalnie posługiwać się znaczkiem R w kółku przy firmowym logo, należy zarejestrować swój znak towarowy w Urzędzie Patentowym. Szczegółowe opłaty urzędowe podałem w tym artykule. Jeżeli w Pana imieniu całą procedurą ma zająć się rzecznik patentowy to należy doliczyć również jego honorarium.

Proszę jednak pamiętać, że znaki towarowe chroni się w zakresie określonych towarów i usług. Np. prowadząc piekarnię zastrzega Pan jej nazwę w zakresie produkcji i sprzedaży pieczywa. Jeżeli ktoś będzie posługiwał się ta nazwą dla oznaczania np. usług finansowych – nie złamie prawa.

Znak towarowy można zastrzec na osobę fizyczną, jednak może pojawić się później problem z używaniem takiego znaku.

Pozdrawiam

Panie Mikołaju, odnosząc się do Pana ostatniego zdania – jakiej natury może to być problem? Jestem w sytuacji, że chciałbym zarejestrować tymczasowo znak na siebie (os. prywatną, na terytorium UE), podczas gdy za kilka miesięcy chciałbym zacząć używać go przez firmę. Z jakim problemami mogę się spotkać?

Pozdrawiam

Dzień dobry,
a jak wygląda sprawa umieszczania symbolu R, przy nazwach towarowych produktów oferowanych w e-sklepie? Np. oferuję produkty producenta X, które to produkty wyposażone są w technologie Y (wyroznione R), Z (wyroznione R). Czy jako sprzedawca, który zakupił towary od licencjonowanego dystrybutora towarów producent X, mogę:
1 – używać loga producenta X (w postaci graficznej, czy tylko pisanej?) w opisie produktu w formie informacyjnej tzn. pokazującej kto jest producentem?
2 – używać zastrzeżonych nazw technologii tego producenta zastosowanych w sprzedawanych przeze mnie produktach – rowniez informacyjnie – tzn. nazwa i co to oznacza. I czy mozna uzyc postaci graficznej, czy tylko pisanej? A jezeli tej drugiej to moze byc z R, czy nie?

Pozdrawiam
Tomasz

Panie Mikolaju,

Czy importer rownolegly, ktory importuje dany lek z UE i wprowadza go do Polski moze uzywac znaczka R w kolku na opakowaniu leku przy znaku towarowym? Wlascicielem znaku jest inny podmiot.

Dodam, ze importerzy przepakowuja produkt medyczny do nowego opakowania i czesto stawiaja R obok znaku towarowego, ktorego de facto nie sa wlascicielem.
W niektorych przypadkach importerzy uzywaja gwiazdki * zamiast R aby wskazac, ze znak towarowy jest zarejestrowany na rzecz XYZ.

Czy taka praktyka jest dozwolona zgodnie z obowiazujacymi przepisami prawa?

Pozdrawiam,
Aleksandra

Witam serdecznie,

prowadzę firmę, która zajmuje się m.in. wyrobem ręcznie robionej biżuterii, i od jakiegoś czasu na rynku działa konkurencja, która posługuje się znakiem R bezprawnie. Sprawdziłem w rejestrze UP i nie znalazłem nigdzie informacji, że ten znak został zastrzeżony, czy też jest w trakcie rejestracji.

Chciałbym się dowiedzieć w jaki sposób można anonimowo zgłosić taką sprawę na Policję i czy te dowody są wystarczające, żeby Policja rozpoczęła działania i nie wymagała ode mnie dodatkowych zeznań, czy też jakiś innych działań?

Ewentualnie, czy są jakieś wzory pism wzywające taką firmę do zaprzestania łamania prawa?
Dodam również, że moja firma przeszła już cały tryb rejestracji znaku w UP, znak zgłosiliśmy, opłaciliśmy i teraz tylko czekamy na certyfikat z UP, dlatego tym bardziej denerwuje nas fakt, że ktoś, nie ponosząc żadnych kosztów, ani innych nakładów finansowych, czasowych umieszcza eRkę przy swojej marce, na metkach, pudełkach i innych materiałach promocyjnych.

Chcielibyśmy, żeby odpowiednie służby zajęły się tą nieuczciwą konkurencją, nie wiemy tylko w jaki sposób to zrobić. Czy są jakieś inne urzędy, które po otrzymaniu zgłoszenia rozpoczną działania zwalczające taki proceder?

Będę wdzięczny za informacje.

Dzień dobry.

Nie ma żadnych wzorów pism. Powołując się na odpowiednią podstawę prawną może Pan dokonać zawiadomienia na policję. Z drugiej strony może Pan również wysłać do nich pismo ostrzegawcze żądając zaprzestania wprowadzania w błąd klientów. Z mojego doświadczenia wynika, że większość osób umieszcza R-kę w błędnym przeświadczeniu, że jest to symbol oryginalności. Po takim piśmie szybko dokonują zmian.

Pozdrawiam

Czy odpowiedni „urząd patentowy” dotyczy tylko polskiego i OHIM? Czy na przykład uzyskując taką rejestrację w USA mogę używać znaku ® w PL? A co z bardziej egzotycznymi urzędami, jak na przykład jakiś z Buthanu czy Trinidadu i Tobago, czy to jest kwestia interpretacji? Reductio ad absurdum… czy jak założę firmę „chroniącą znaki” mogę wtedy sugerować „klientom/sobie” dodawanie znaku ® do każdego znaku jaki „ochraniam”?

Dzień dobry Panie Marcinie. Ciekawe pytanie Pan zadał. Prawda jest taka, że symbol ® komunikuje bardzo szczątkowe informacje. Tj., że oznaczony nim znak towarowy jest zarejestrowany. I nic więcej. Nie ma mowy o kraju/ regionie gdzie ta ochrona obowiązuje. Myślę więc, że kupienie batonika np. w USA (gdzie znak jest chroniony) i sprzedanie go w Polce, gdzie znak nie jest chroniony, moim zdaniem nie powinno być traktowane jako bezprawne użycie R-ki. Tak by było, gdyby sprzedawca dodatkowo informował, że znak jest chroniony w naszym kraju.

Dzień dobry,

Czy zgłaszając logotyp na wniosku o rejestrację znaku towarowego, załączany wzór logotypu powinien mieć on już „R” dodane przy logotypie (w takiej formie w jakiej później będzie występował po rejestracji znaku), czy „goły” taki jaki jest na dzień dzisiejszy (nie zastrzeżony)?

Wpis jak zwykle trafiony, może zna Pan jakieś przypadki orzeczenia w tej sprawie? mnie się nie obiło o uszy 🙂

PS: Panie Mikołaju, coś strona dzisiaj wolno działa.

Dzień dobry Panie Pawle.

Ostatnio opisałem na blogu taki spór – link. Co ciekawe powstał dlatego, że zgłaszający byli przekonani, że w formularzu zgłoszeniowym należy wpisać fonetyczną wersję ich znaku. Faktycznie jego pisownia nieco się różniła stąd pojawił się spór o to czy mogą legalnie używać symbolu R w kółku przy swoim logo.

A co do szybkości działania bloga to planuję w ogóle zmianę szaty graficznej więc technologicznie powinno być wszystko zgodne z najnowszymi standardami Google. Miejmy nadzieję, że to przyspieszy jego działanie.

Pozdrawiam

Dzień dobry, od jakiegoś czasu czytam Pana loga dotyczącego znaków towarowych.
Mam pytanie dotyczące rejestrowania znaków. Czy można zarejestrować znak np. ‚nazwa’, jeśli jest już zarejestrowany na przykład w bazie WIPO znak ‚nazwa.de’?
Czy urząd uzna te dwa znaki za takie same?

Dzień dobry Pani Beato.
Na początek polecam Pani lekturę artykułu o tym jakie prawo wyłączne daje rejestracja znaku. Chodzi o to, że ten monopol prawny ograniczony jest do:
– terytorium;
towarów i usług;
– czasu (10 lat).

Sam fakt zarejestrowania znaku o takiej nazwie nie oznacza automatycznie, że mamy do czynienia z kolizją. Należy pozostałe elementy sprawdzić.

Druga sprawa to sama procedura rejestracji. Obecnie w większości krajów (w tym w Polsce) obowiązuje procedura sprzeciwowa. Czyli ochronę może dostać każdy zgłoszony znak pod warunkiem, że nikt się temu nie sprzeciwi. Tym samym jeżeli właściciel znaku, który Pani znalazła nie wyłapie podobnego zgłoszenia to znak ma realne szanse na ochronę. Problem w tym, że uprawniony do wcześniejszego znaku może próbować unieważnić taki znak.

Dzień dobry:) jakiej wysokości kary mogą grozić za użycie R gdy złożyło się już wniosek ale nie dostało decyzji? Nieświadoma, ze to może tak długo trwać użyłam już R w logo. Pozdrawiam

Dzień dobry Pani Emilio.
Cóż, jeżeli tylko konkurencja nie zgłosi faktu naruszenia prawa na policję to najpewniej nic się nie stanie.
Takie przypadki zdarzają się rzadko, ale jednak mają miejsce.
Pozdrawiam

Dzień dobry
W ustawie jest mowa o literze „R” wpisanej w okrąg – co w przypadku gdy w logo znajduje się białe „R” na czarnym kole – w zamyśle autora R ma pochodzić np. od imienia lub nazwiska. Znak bardzo podobny aczkolwiek zamiast okręgu wskazanego w ustawie jest koło.

Cóż, jeżeli będzie to nadal wyglądało jak „R-ka w kółeczku”, czyli znajdzie się w najbardziej typowym miejscu w logo (prawy górny róg) to może się Pan narazić na zarzut dokonania czynów nieuczciwej konkurencji. Jeżeli jednak to będzie samodzielny element będący połączeniem np. inicjałów (jak w logo Mastercard) to raczej takich skojarzeń z zarejestrowanym znakiem budzić to nie powinno.

Rejestracja znaku kosztuje 1.000 zł samych opłat urzędowych. Do tego czas pracownika lub wynagrodzenie rzecznika patentowego itd.
Za wprowadzanie towarów do obrotu grozi grzywna od 20 do 5.000 zł. Jak ktoś nie wprowadza towarów, tylko ma np. firmę usługową, to w ogóle nie popełnia wykroczenia, jeżeli posługuje się R-ką.
Postępowanie o czyn nieuczciwej konkurencji to już całkowita teoria…

Podsumowując: w większości przypadków małego biznesu nie ma sensu rejestrować znaku i można śmiało posługiwać się R-ką.

Napisz do mnie mikolaj@kancelarialech.pl Zadzwoń +48 575 999 410