Slider
7 Lis

Dlaczego nie da się zastrzec symboli patriotycznych w Urzędzie Patentowym?

Zbliża się Święto Niepodległości więc postanowiłem napisać o symbolach patriotycznych, których nie da się zastrzec w Urzędzie Patentowym. Oczywiście to nie powstrzymuje ludzi przed próbami uzyskania na nie monopolu. Choć prawo jest tutaj jednoznaczne, zawsze znajdą się jakieś (ciekawe) wyjątki.

Symbole patriotyczne w znaku towarowym.

Osobiście mam wrażenie, że po wybuchu wojny na Ukrainie, w Polsce wzmogły się nastroje patriotyczne. Efekty tego  widać w branży odzieżowej. Na ulicach miast można spotkać ludzi w bluzach z flagą czy Znakiem Polski Walczącej.

Naturalnie więc, jeżeli jakieś oznaczenie przyczynia się do zwiększenia sprzedaży, przedsiębiorcy myślą o jego monopolizacji poprzez rejestrację znaku towarowego.
 
Wystarczy wspomnieć, że po lapsusie językowym ministra Waszczykowskiego, do Urzędu Patentowego wpłynęło aż 7 wniosków o rejestrację znaku towarowego SAN ESCOBAR (stan na dzień publikacji artykułu). Szerzej tę historię opisałem tutaj.

Dlaczego nie da się zastrzec symboli patriotycznych?
 
Zgodnie z ustawą Prawo własności przemysłowej:

Art. 129¹ ust. 1 pkt. 8

Nie udziela się prawa ochronnego na oznaczenie, które zawiera element będący symbolem, w szczególności o charakterze religijnym, patriotycznym lub kulturowym, którego używanie obrażałoby uczucia religijne, patriotyczne lub tradycję narodową;

Celem tego przepisu jest ochrona interesu ogółu społeczeństwa przed oznaczeniami, które naruszałyby wartości oraz zasady moralne. Tylko, że to, co kogo obraża, nie jest sprawą tak jednoznaczną. Koniec końców wszystko zleży od wrażliwości eksperta, na którego biurko trafi dany wniosek o rejestrację.


Doskonale pokazałem to w artykule na temat zastrzegania wulgaryzmów.

Co do zasady, ochrona nie powinna być na takie znaki przyznawana, ale na zachodzie zarejestrowanych jest masa jednoznacznie wulgarnych określeń. Okazuje się, że tamtejsi eksperci są dużo bardziej liberalnie niż nasi krajowi.

Oto przykład:

Dlaczego nie da się zastrzec symboli patriotycznych?EUTM-009960841

Ten znak zarejestrowano w EUIPO. Służy do oznaczania m.in. przyborów kuchennych, odzieży i obuwia. Gwarantuję Ci, że w Polsce uznano by go za naruszający dobre obyczaje 🙂 Eksperci czepiali się u nas znaków dużo mniej kontrowersyjnych, jak np. Pożar w burdelu.

Symboli patriotycznych Urząd Patentowy nie zarejestruje.

Pewną wskazówką mogą być znaki, którym polski Urząd Patentowy odmówił ochrony. Są to znaki nawiązujące do naszego papieża Jana Pawła II. Urząd uznał, że tego typu symbole nie powinny podlegać komercjalizacji.

Przykłady:

Dlaczego nie da się zastrzec symboli patriotycznych?

Z-295156

Dlaczego nie da się zastrzec symboli patriotycznych?

Z-296194

 

Dlaczego nie da się zastrzec symboli patriotycznych?

Z-297111

Za obrażający uczucia religijne został również uznany znak BUDDHA (Z-403018) przeznaczony do oznaczania napojów alkoholowych.

Kto ma prawa do Znaku Polski Walczącej?

Jednym z bardziej eksponowanych na odzieży symboli patriotycznych jest Znak Polski Walczącej. Jest to symbol używany przez Polaków w walce z hitlerowskimi Niemcami w czasie drugiej wojny światowej. Znak ten symbolizował nadzieję na odzyskanie niepodległości.

Na ten znak składa się:

  • litera P, która symbolizuje Polskę oraz
  • litera W symbolizująca walkę.

Dlaczego nie da się zastrzec symboli patriotycznych?

W 2014 r. weszła w życie ustawa o ochronie Znaku Polski Walczącej.

Mówi ona, że:

Art. 1 ust. 1

Znak Polski Walczącej, będący symbolem walki polskiego narodu z niemieckim agresorem i okupantem podczas II wojny światowej, stanowi dobro ogólnonarodowe i podlega ochronie należnej historycznej spuściźnie Rzeczypospolitej Polskiej.

Art. 2

Otaczanie Znaku Polski Walczącej czcią i szacunkiem jest prawem i obowiązkiem każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej.

Art. 3 ust. 1

Kto publicznie znieważa Znak Polski Walczącej, podlega karze grzywny.Zarówno przed wejściem w życie tej ustawy jak i po, do Urzędu Patentowego wpływały wnioski o rejestrację tego typu znaków. Część już dostała odmowę, a kolejne na tę odmowę czekają. Nawet w oficjalnych komunikatach Urząd mówi, że ten symbol mieści się w gronie oznaczeń wyłączonych z rejestracji.

Dlaczego nie da się zastrzec symboli patriotycznych?

Innym znakiem, który nie dostał ochrony jest znak ŻOŁNIERZE WYKLĘCI. Swoją drogą jakiś czas temu przez media przetoczyła się fala oburzenia na producenta napojów energetyzujących o tej samej nazwie.Dlaczego nie da się zastrzec symboli patriotycznych?

Godło, flaga i hymn w znaku towarowym.

Ustawa Prawo własności przemysłowej wyłącza z rejestracji również takie symbole patriotyczne jak godło, barwy czy hymn Rzeczypospolitej Polskiej. A mówiąc precyzyjniej – wymaga na to zgody właściwego organu Państwa.

Problem w tym, że nikt nie wie o jaki organ chodzi.

Art. 129¹ ust. 1 pkt. 9

Nie udziela się prawa ochronnego na oznaczenie, które zawiera symbol Rzeczypospolitej Polskiej (godło, barwy lub hymn), znak sił zbrojnych, organizacji paramilitarnej lub sił porządkowych, reprodukcję polskiego orderu, odznaczenia lub odznaki honorowej, odznaki lub oznaki wojskowej bądź innego oficjalnego lub powszechnie używanego odznaczenia i odznaki, w szczególności administracji rządowej lub samorządu terytorialnego albo organizacji społecznej działającej w ważnym interesie publicznym, gdy obszar działania tej organizacji obejmuje cały kraj lub znaczną jego część, jeżeli zgłaszający nie wykaże się uprawnieniem, w szczególności zezwoleniem właściwego organu Państwa albo organu samorządu terytorialnego, albo zgodą organizacji, na używanie oznaczenia w obrocie.

W związku z tym spokojnie możesz przyjąć, że tego typu symbolu nie zarejestrujesz. Symbole narodowe są dokładnie sprecyzowane w ustawie o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych.

Jak pokazuje praktyka Urzędu Patentowego możesz spotkać się z odmową nawet wtedy, kiedy Twoje oznaczenia będą się różnić pewnymi szczegółami od symboli ustawowych.

I faktycznie odmowę dostały takie znaki jak:

  • Polskie Centrum Akredytacji;
  • Wolny Związek Zawodowy Kierowców;)
  • Biżuteria Patriotyczna.

Nie udała się rejestracja prawdziwego kombo symboli patriotycznych:

Dlaczego nie da się zastrzec symboli patriotycznych?

Z-176174

Oczywiście żaden z powyższych zgłaszających nie był w stanie wylegitymować się zgodą odpowiedniego organu Państwa.


Znalazłem jednak znak, który wzbudził konsternację nie tylko moją, ale i eksperta, z którym rozmawiałem. Ochronę dostał bowiem taki oto znak IPN-u:

Dlaczego nie da się zastrzec symboli patriotycznych?

R-182105

Kto był zgłaszającym?

Skarb Państwa.

Formalnie zgłoszenia dokonała Polska rękoma Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.


Znalazłem też dwa przykłady znaków z flagą Polski, które dostały odmowę.

Dlaczego nie da się zastrzec symboli patriotycznych?

Co bardzo istotne, w grudniu 2015 r. miała miejsce nowelizacja ustawy Prawo własności przemysłowej. Obecnie można już rejestrować znaki ze słowem “Polska”.


Podsumowując:

  • Nie rejestruje się m.in. oznaczeń będących symbolami, w szczególności o charakterze religijnym, patriotycznym lub kulturalnym, których używanie obrażałoby uczucia religijne, patriotyczne lub tradycję narodową.
  • Klasycznym przykładem takiego oznaczenia jest Znak Polski Walczącej.
  • Nie ma większych szans na rejestrację znaku zawierającego godło czy flagę Rzeczypospolitej.
  • Od niedawna za to można zarejestrować znaki ze słowem “Polska”.


 

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to zapisz się na subskrypcję. Powiadomię Cię o nowych artykułach.
Dodatkowo jako gratis otrzymasz mój eBook pt.:
„10 RZECZY, KTÓRE MUSISZ WIEDZIEĆ O OCHRONIE MARKI”


 

Mikołaj Lech

Mikołaj Lech

Potrzebujesz pomocy prawnej? Skontaktuj się ze mną:
+48 575 999 410,
mikolaj@lech.bydgoszcz.pl
Mikołaj Lech

{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Konrad Listopad 7, 2017 o 09:19

Ciekawy artykuł. Podoba mi się pomysł nazwy marki nawiązujący do idei patriotycznej, lecz w oryginalny, prowokujący sposób. To marka “Red is bad”. Jak do tej pory to najlepszy koncept marki patriotycznej – wykazany w nazwie i w misji. Wystarczyła dobrze ułożona gra słów i tyle. Nie potrzeba tu ani orła, ani emblematów narodowościowych.

Odpowiedz

Mikołaj Lech Listopad 8, 2017 o 00:57

Konradzie ciekawe spostrzeżenia.
Faktycznie Urząd Patentowy nie powinien robić problemu, jeżeli znak towarowy będzie sugerował pewne skojarzenia lub był aluzją do jakiś symboli. Określenie “Reb is bad” doskonale się w to wpasowuje. Te przepisy mają chronić przed sytuacją, że ktoś rejestruje znak towarowy Polski Walczącej np. na odzież i żyje z licencjonowania go.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Maria Listopad 10, 2017 o 18:44

Teraz rozumiem… Dzięki za wpis

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Patentowa LECH Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Patentowa LECH z siedzibą w Bydgoszczy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem mikolaj@lech.bydgoszcz.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: