Slider
6 Lip

Badanie zdolności rejestrowej znaku towarowego. Na czym polega?

Badanie zdolności rejestrowej znaku towarowego to podstawa, jeżeli myślisz o zastrzeżeniu swojej nazwy w Urzędzie Patentowym. Polega ono na sprawdzeniu, czy Twoje oznaczenie ma w ogóle szansę uzyskać ochronę. A powodów odmowy rejestracji może być wiele. Jeżeli więc zależy Ci na czasie i nie chcesz wyrzucać pieniędzy w błoto rozsądnie jest zacząć od badania.

 

Obecnie procedura zastrzegania znaku towarowego w Polsce trwa około 6-ciu miesięcy. Myślisz że to dużo? W latach 90-tych na ochronę czekało się aż… 5 lat(!). Jak więc widzisz tendencja wyraźnie idzie w stronę skrócenia tego okresu.

W Polsce 15 kwietnia 2016 r. nastąpiła poważna zmiana systemu rejestracji znaków towarowych. W miejsce procedury badawczej mamy tzw. procedurę sprzeciwową.

 

Na czym polegają te rewolucyjne zmiany?

Jeżeli dokonasz zgłoszenia właściciele wcześniejszych podobnych znaków mogą się temu sprzeciwić. Jeżeli nie chcesz doprowadzić do takiej sytuacji zrób wcześniej badanie zdolności rejestrowej znaku towarowego.


Czym jest badanie zdolności rejestrowej znaku towarowego?

Po dokonaniu zgłoszenia Twoja sprawa trafia na biurku eksperta.

Zrobi on dokładnie to samo co rzecznik patentowy (jeżeli mu to zlecisz). Oceni czy wybrane przez Ciebie oznaczenie w ogóle może być znakiem towarowym. Nie rejestruje się przykładowo oznaczeń opisowych. Sprawdzi również czy nie występują już zarejestrowane podobne znaki do twojego.

Ekspert ustali ponadto czy w Twoim przypadku nie występują następujące okoliczności:

Art. 1291.

1. Nie udziela się praw ochronnych na oznaczenie, które:

1) nie może być znakiem towarowym;
2) nie nadaje się do odróżniania w obrocie towarów, dla których zostało zgłoszone […];
4) składa się wyłącznie z elementów, które weszły do języka potocznego lub są zwyczajowo używane w uczciwych i utrwalonych praktykach handlowych […];
7) jest sprzeczne z porządkiem publicznym lub dobrymi obyczajami […];
12) ze swojej istoty może wprowadzać odbiorców w błąd […]

Jeżeli wystąpi którakolwiek z powyższych okoliczności dostaniesz odmowę rejestracji.
 
Badanie zdolności rejestrowej znaku towarowego

Jakie korzyści daje badanie zdolności rejestrowej znaku towarowego?

Jeżeli badanie zdolności rejestrowej znaku towarowego wykona dla Ciebie rzecznik patentowy od razu dostaniesz informację jakie masz szanse na uzyskanie ochrony. Jeżeli znajdzie jakieś przeszkody w rejestracji (np. podobne znaki wcześniejsze), zostaniesz poinstruowany jak je obejść.

Masz więc pole manewru.

Gdybyś od razu dokonał zgłoszenia Urząd Patentowy po prostu odmówił by Ci rejestracji.

 

Dlaczego to takie ważne?

Wyobraź sobie, że zgłaszasz znak do ochrony a potem przez wiele miesięcy go promujesz. Zlecasz agencji reklamowej stworzenie strony www, logo oraz całej kampanii reklamowej. Płacisz za pozycjonowanie strony, jeździsz po targach i konferencjach branżowych.

Jednym słowem inwestujesz sporo swojego czasu i pieniędzy w wypromowanie nowej marki.

I nagle dostajesz się, że na ochronę nie masz co liczyć!

Nieciekawa perspektywa prawda?

 

Zawsze powtarzam moim klientom, że każdy wynik badania jest dla nich istotny:

    1. Nie ma kolizji. Wybrana przez ciebie nazwa jest „wolna”. Używając jej nie łamiesz prawa do cudzego znaku towarowego. Ochrona powinna być Ci przyznana.
    2. Jest kolizja. Jeżeli używasz tej nazwy w działalności gospodarczej, warto niezwłocznie ją zmienić (przeczytaj Jak zmienić nazwę firmy). W przeciwnym razie, jeżeli właściciel chronionego znaku to zauważy, może zażądać od ciebie odszkodowania. Dostajesz więc informację o mogących nadejść kłopotach. Szybka reakcja pozwoli ci uniknąć problemów zanim tak naprawdę się pojawią.

 

W kontekście badania zdolności rejestrowej znaku towarowego klient zadał mi kilka ciekawych pytań. Czy po badaniu będzie miał 100% pewności, że znak dostanie ochronę? Oraz czy wszystkie formalności przebiegną szybciej?

Odpowiedzi znajdziesz w poniższym nagraniu.


 

Przemyśl zlecenie badania znaku rzecznikowi patentowemu.

 

Zapytaj mnie o wycenę

Imię i nazwisko

Adres email

Treść wiadomości

+48 575 999 710

mikolaj@lech.bydgoszcz.pl

Oczywiście nie musisz korzystać z pomocy rzecznika patentowego. Więcej. Nie ma w ogóle obowiązku robienia takiego badania.

Mówiąc jednak szczerze, badanie jest dla Ciebie wariantem bezpiecznym.

Nie zgłaszasz wtedy znaku w ciemno licząc, że Urząd Patentowy jednak nie będzie stwarzał Ci problemów.

Badanie zdolności rejestrowej znaku towarowego lokalizuje przeszkody w rejestracji częściej niż Ci się wydaje.

Kiedy robię badanie na:

  • Polskę – kolizja jest w 1 na 3 przypadki;
  • UE – kolizja jest w 1 na 2 przypadki(!).

Niektóre firmy dowiadują się wtedy, że np. od 5 lat nieświadomie naruszały prawo. W takich sytuacjach zawsze doradzam co zrobić, aby jednak znak zarejestrować.

Jeżeli chcesz mogę również takie badanie przeprowadzić dla Ciebie.

 

O kwestiach badania wspominałem już na łamach tego bloga kilkakrotnie. Faktycznie odnosi się ono do strategii firm dużych i małych. Co jednak najważniejsze badanie przeprowadzone w odpowiednim momencie może uchronić Cię przed poważnymi konsekwencjami finansowymi. Podmiot, którego znak naruszono ma cały wachlarz narzędzi prawnych aby z Tobą walczyć.

 

Badanie zdolności rejestrowej znaku towarowego ostrzeże Cię o tym zagrożeniu.

 

Fot.: LadikCC BY-NC

 

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to zapisz się na subskrypcję. Powiadomię Cię o nowych artykułach.
Dodatkowo jako gratis otrzymasz mój eBook pt.:
„10 RZECZY, KTÓRE MUSISZ WIEDZIEĆ O OCHRONIE MARKI”


 

baner-pod

{ 18 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Dominik Wrzesień 6, 2014 o 15:24

(…)Jeżeli badanie zdolności rejestrowej znaku towarowego wykona dla Ciebie rzecznik patentowy nie będzie potrzeby czekania roku na decyzję Urzędu Patentowego. W przeciągu kilku dni dostaniesz odpowiedź czy wybrana nazwa ma szansę na rejestrację (…)

Tej informacji potrzebowalem ,

Dziekuje Mikolaj .

Odpowiedz

Mikołaj Lech Wrzesień 6, 2014 o 20:35

Cieszę się, że pomogłem 🙂

Pozdrawiam

Odpowiedz

Artur Styczeń 10, 2016 o 22:57

Tylko, że to nie oznacza, że dana nazwa będzie zarejestrowana w ciągu kilku dni… Trzeba tak samo czekać ten rok. Chyba, że się mylę ?? 🙂

Odpowiedz

Mikołaj Lech Styczeń 11, 2016 o 08:43

Zgadza się Pani Arturze. Badanie, które wykonuje rzecznik patentowy nie wpływa na szybszą rejestrację znaku w Urzędzie Patentowym. Daje jednak informację czy jest w ogóle sens zgłoszenia. U nas w kancelarii mogę powiedzieć, że 1 na 3 badania daje wynik negatywny. Zalecamy modyfikację znaku bo są znaki bardzo podobne.

Odpowiedz

Wioleta Listopad 25, 2015 o 08:46

Witam, jeśli w bazie zarejestrowana jest nazwa dwuczłonowa w tej samej branży w której chcę zarejestrować swój znak towarowy, a ja użyję tylko jednego członu i połączę z innym wyrazem to jest to naruszenie ?

Odpowiedz

Mikołaj Lech Listopad 27, 2015 o 07:57

Nie jestem w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Nie ma jednej prostej reguły. Wszystko zależy od konkretnego przypadku.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Iwona Styczeń 21, 2016 o 22:41

Czy to badanie zdolności rejestrowej jest płatne?

Odpowiedz

Mikołaj Lech Styczeń 22, 2016 o 07:56

Jeżeli zleci Pani badanie zdolności rejestrowej rzecznikowi patentowemu to taka usługa jest płatna.

Odpowiedz

Bartek Szczepański Czerwiec 21, 2016 o 10:29

Świetny blog!

Mam pytanie. Czy dwie różne firmy mogą zarejestrować ten sam znak słowny, z tym że jedna np. w systemie madryckim i tylko np. na Niemcy i Francję, a druga na Włochy i Wielką Brytanię?

Czy w takim wypadku tylko pierwsza firma będzie miała prawo do dalszej “ekspansji terytorialnej” ochrony znaku?

z góry dziękuję!

Odpowiedz

Mikołaj Lech Czerwiec 23, 2016 o 08:31

To zależy. Jeżeli firma jest nieduża i działa powiedzmy tylko na 2 kraje to teoretycznie w innych krajach ktoś może legalnie zarejestrować identyczne znaki słownej na identyczne towary lub usługi. Jednak jeżeli jest to firma bardzo dobrze znana w branży i to w skali międzynarodowej to może się pojawić zarzut zgłoszenia znaku towarowego w złej wierze. Duża firma może próbować takie znaki unieważnić. Czy jej się to uda zależy od konkretnego stanu faktycznego.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Joanna Styczeń 14, 2017 o 20:53

Witam,

Czy jeśli ja mam firmę założoną pod nazwą X od 2015 r., ale nazwa nie była wcześniej chroniona prawem patentowym ani ja takiego patentu nie mam to co w przypadku kiedy ktoś inny dodał patent w 2016 r. na nazwę X, której ja używałam wcześniej i nadal używam? Czy mam obowiązek zmienić nazwę ze względu na patent, który się pojawił czy ze względu, że używałam jej przed powstaniem patentu mogę przy tej nazwie pozostać?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Mikołaj Lech Styczeń 14, 2017 o 22:11

Pani Joanno. Sprawa nie jest prosta. Co do zasady pewne prawa do nazwy przysługują z racji pierwszeństwa używania. Są okoliczności kiedy znak konkurenta można unieważnić. Abym jednak mógł odpowiedzieć jak sytuacja wygląda w Pani sprawie musiałbym poznać więcej szczegółów. Jeżeli byłaby Pani zainteresowana odpłatną telefoniczną poradą prawną, to proszę do mnie napisać na: mikolaj@lech.bydgoszcz.pl

Odpowiedz

Jakub Czerwiec 13, 2017 o 22:28

Mam pytanie co do znaku towarowego. Jeśli zarejestruje pewien znak to czy mam możliwość zmiany jego koloru (Podam przykład, zarejestrowany znak to czarny kwadrat. Czy mam możliwość zmiany jego koloru np. na czerwony stosując zmieniony znak na swoich produktach?)

Odpowiedz

Mikołaj Lech Czerwiec 19, 2017 o 08:41

Dzień dobry Pani Jakubie.
Jeżeli chodzi o rejestrację znaku towarowego to Panuje taka zasada, że po dokonaniu zgłoszenia nie można dokonywać zmian rozszerzających. Oznacza to, że może Pan ograniczyć swój wykaz klas, ale nie da się podmienić grafiki. Problem z którym się Pan boryka dotyczy większej liczby przedsiębiorców. Przecież logo na białym tle musi się różnić od logo na tle czarnym. Stąd dostaję właśnie pytania o to jaki znak zgłaszać. Musi Pan po prostu podjąć decyzję, która forma będzie częściej przez Pan wykorzystywana.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Bartosz Sierpień 21, 2017 o 23:35

Panie Mikołaju,

Czy nazwa różniąca się od istniejącego znaku towarowego formą gramatyczną (przymiotnik zamiast rzeczownika) ma szansę zostać zarejestrowana?
Pytanie dotyczy angielskiego słowa będącego znakiem towarowym na terenie Unii Europejskiej.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Mikołaj Lech Sierpień 24, 2017 o 19:50

Panie Bartoszu szansę na zarejestrowanie ma nawet nazwa identyczna. Ważne aby właściciel wcześniejszego znaku towarowego nie złożył sprzeciwu do rejestracji. Natomiast jeżeli miałbym ocenić czy znaki są podobne to moim zdaniem są.

Odpowiedz

Monika Marzec 23, 2018 o 09:45

Panie Mikołaju,
Jestem bardzo ciekawa, czy słyszał Pan o znakach towarowych zgłoszonych przez Archidiecezję Gnieźnieńską, numery 479703, 479706, 479707 opublikowane w ZT09/2018. Interesuję się znakami towarowymi chroniącymi wystrój sklepów, więc pod tym kątem te rejestracje są ciekawe. Uważam jednak, że znaki te są sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Co Pan o tym myśli?
Pozdrawiam,
Monika

Odpowiedz

Mikołaj Lech Kwiecień 4, 2018 o 23:03

Dzień dobry Pani Moniko.
Podesłała Pani bardzo ciekawe znaki:
Znaki towarowe Archidiecezji Gnieźnieńskiej
Same budynki, albo fragmenty budynków są rejestrowane jako znaki towarowe. Tak chroniony jest Pałac Kultury w Warszawie czy Stadion Narodowy. Tutaj faktycznie sprawa może ocierać się o naruszenie porządku publicznego. W tym artykule wskazywałem, że odmówiono rejestracji znakom nawiązującym do symboliki Jana Pawła II.
Z tym, że skoro UP opublikował te znaki w BUPie to najpewniej ekspert uznał, że żadne bezwzględne przeszkody rejestracji nie występują.
Podsunęła mi Pani ciekawy temat na kolejny artykuł 🙂
Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Patentowa LECH Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Patentowa LECH z siedzibą w Bydgoszczy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem mikolaj@lech.bydgoszcz.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: