fbpx
Blog nagrodzony przez
Urząd Patentowy RP
Urząd Patentowy RP

Chcesz 1000 EUR dofinansowania na ochronę marki?

Skontaktuj się ze mną:

Jako rzecznik patentowy, specjalizuję się w rejestrowaniu znaków towarowych. Pomogę Ci uzyskać unijne dofinansowanie na ten cel.

zastrzezenie-nazwy-firmy-kancelaria-lech-q
ebook-o-ochronie-marki

Podobał Ci się ten artykuł?

Pobierz darmowy eBook o ochronie marki
  • zawiera kluczowe informacje o ochronie marki
  • otrzymał wyróżnienie od Urzędu Patentowego
  • napisany jest prostym i zrozumiałym językiem
  • opisuje najczęstsze błędy przedsiębiorców
  • zawiera proste rady jak chronić swoją markę
  • pobrało go już ponad 1800 osób!

Zobacz również

Włącz się do dyskusji

(…)Jeżeli badanie zdolności rejestrowej znaku towarowego wykona dla Ciebie rzecznik patentowy nie będzie potrzeby czekania roku na decyzję Urzędu Patentowego. W przeciągu kilku dni dostaniesz odpowiedź czy wybrana nazwa ma szansę na rejestrację (…)

Tej informacji potrzebowalem ,

Dziekuje Mikolaj .

Tylko, że to nie oznacza, że dana nazwa będzie zarejestrowana w ciągu kilku dni… Trzeba tak samo czekać ten rok. Chyba, że się mylę ?? 🙂

Zgadza się Pani Arturze. Badanie, które wykonuje rzecznik patentowy nie wpływa na szybszą rejestrację znaku w Urzędzie Patentowym. Daje jednak informację czy jest w ogóle sens zgłoszenia. U nas w kancelarii mogę powiedzieć, że 1 na 3 badania daje wynik negatywny. Zalecamy modyfikację znaku bo są znaki bardzo podobne.

Witam, jeśli w bazie zarejestrowana jest nazwa dwuczłonowa w tej samej branży w której chcę zarejestrować swój znak towarowy, a ja użyję tylko jednego członu i połączę z innym wyrazem to jest to naruszenie ?

Świetny blog!

Mam pytanie. Czy dwie różne firmy mogą zarejestrować ten sam znak słowny, z tym że jedna np. w systemie madryckim i tylko np. na Niemcy i Francję, a druga na Włochy i Wielką Brytanię?

Czy w takim wypadku tylko pierwsza firma będzie miała prawo do dalszej „ekspansji terytorialnej” ochrony znaku?

z góry dziękuję!

To zależy. Jeżeli firma jest nieduża i działa powiedzmy tylko na 2 kraje to teoretycznie w innych krajach ktoś może legalnie zarejestrować identyczne znaki słownej na identyczne towary lub usługi. Jednak jeżeli jest to firma bardzo dobrze znana w branży i to w skali międzynarodowej to może się pojawić zarzut zgłoszenia znaku towarowego w złej wierze. Duża firma może próbować takie znaki unieważnić. Czy jej się to uda zależy od konkretnego stanu faktycznego.
Pozdrawiam

Witam,

Czy jeśli ja mam firmę założoną pod nazwą X od 2015 r., ale nazwa nie była wcześniej chroniona prawem patentowym ani ja takiego patentu nie mam to co w przypadku kiedy ktoś inny dodał patent w 2016 r. na nazwę X, której ja używałam wcześniej i nadal używam? Czy mam obowiązek zmienić nazwę ze względu na patent, który się pojawił czy ze względu, że używałam jej przed powstaniem patentu mogę przy tej nazwie pozostać?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam

Dzień dobry Pani Jakubie.
Jeżeli chodzi o rejestrację znaku towarowego to Panuje taka zasada, że po dokonaniu zgłoszenia nie można dokonywać zmian rozszerzających. Oznacza to, że może Pan ograniczyć swój wykaz klas, ale nie da się podmienić grafiki. Problem z którym się Pan boryka dotyczy większej liczby przedsiębiorców. Przecież logo na białym tle musi się różnić od logo na tle czarnym. Stąd dostaję właśnie pytania o to jaki znak zgłaszać. Musi Pan po prostu podjąć decyzję, która forma będzie częściej przez Pan wykorzystywana.
Pozdrawiam

Panie Mikołaju,

Czy nazwa różniąca się od istniejącego znaku towarowego formą gramatyczną (przymiotnik zamiast rzeczownika) ma szansę zostać zarejestrowana?
Pytanie dotyczy angielskiego słowa będącego znakiem towarowym na terenie Unii Europejskiej.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Panie Mikołaju,
Jestem bardzo ciekawa, czy słyszał Pan o znakach towarowych zgłoszonych przez Archidiecezję Gnieźnieńską, numery 479703, 479706, 479707 opublikowane w ZT09/2018. Interesuję się znakami towarowymi chroniącymi wystrój sklepów, więc pod tym kątem te rejestracje są ciekawe. Uważam jednak, że znaki te są sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Co Pan o tym myśli?
Pozdrawiam,
Monika

Dzień dobry Pani Moniko.
Podesłała Pani bardzo ciekawe znaki:
Znaki towarowe Archidiecezji Gnieźnieńskiej
Same budynki, albo fragmenty budynków są rejestrowane jako znaki towarowe. Tak chroniony jest Pałac Kultury w Warszawie czy Stadion Narodowy. Tutaj faktycznie sprawa może ocierać się o naruszenie porządku publicznego. W tym artykule wskazywałem, że odmówiono rejestracji znakom nawiązującym do symboliki Jana Pawła II.
Z tym, że skoro UP opublikował te znaki w BUPie to najpewniej ekspert uznał, że żadne bezwzględne przeszkody rejestracji nie występują.
Podsunęła mi Pani ciekawy temat na kolejny artykuł 🙂
Pozdrawiam

Dzień dobry,
czy jeśli w UPPR nie ma zastrzeżonej nazwy znaku, a w EUIPO jest zastrzeżona w Hiszpanii i Unii Europejskiej, jednakże w dwóch różnych klasach towaru, przy czym moja firma obejmowałaby inne klasy, to czy mam jakiekolwiek szanse, że zastrzeżenie będzie obowiązywało?

Czy konkurencja z zastrzeżoną nazwą może w okresie 3 miesięcy dopłacić zastrzeżenie dodatkowej klasy, żeby uniemożliwić mi opatentowanie?

Czy jeśli jest inna klasyfikacja nicejska to ma to znaczenie?

Czy jest jakakolwiek opcja, żeby sprawdzić kiedy wygasa dany patent, lub do kiedy jest opłacony?
Czy jeżeli patent jest na 10 lat to można go przedłużyć?

Proszę o informację, czy jeżeli uda mi się zastrzec znak na Polskę, to czy mogę przy aplikacji mobilnej umieścić znak R w kółku, który będzie widoczny dla użytkowników w innych krajach?

Dziękuję

Ja mam pytanie o to ile kosztuje taka analiza prawna nazwy firmy?

Gdzieś mi mignęło w internecie, że są firmy, które robią to za darmo, ale po tym co u pana przeczytałem wydaje mi się to aż dziwne.

Panie Kamilu niestety muszę odpowiedzieć – to zależy. Analiza prawna nazwy firmy może być bardziej bądź mniej pracochłonna. Wszystko zależy więc od ilości klas towarowych, które muszę sprawdzić oraz zasięgu terytorialnym. Przy badaniu na UE muszę prześledzić 30 baz. Zachęcam do kontaktu mailowego na mikolaj@kancelarialech.pl

A co do darmowego badania to historie moich klientów pokazały jakiej są jakości. Polecam lekturę artykułu: Bezpłatna weryfikacja możliwości zastrzeżenia nazwy i logo. Czy można jej ufać?

Napisz do mnie mikolaj@kancelarialech.pl Zadzwoń +48 575 999 410