Spis treści
Wezwanie do zaprzestania naruszania znaku towarowego
Z doświadczenia wiem, że tego typu pisma bywają różne.
Czasami napisane są językiem uprzejmym acz stanowczym. Innym razem w formie bardzo napastliwej. Adresatowi listu wyznaczany jest termin na odpowiedź.
Zazwyczaj w przedziale od 7 do 14 dni. Choć pewnego razu zetknąłem się z żądaniem udzielenia odpowiedzi w przeciągu 72 godzin. No, ale to już wybitnie agresywne zagranie.
W tego typu pismach najczęściej pojawiają się żądania:
- zaprzestania dalszego naruszania prawa ochronnego do znaku towarowego;
- zapłacenia stosownego odszkodowania;
- ujawnienia informacji np. jakie ilości towaru zostały wprowadzone na rynek;
- podpisania oświadczenia o nie naruszaniu prawa w przyszłości.
Wezwanie do zaprzestania naruszania znaku towarowego nie przesądza jeszcze o złamaniu prawa
Często osoba, która otrzymuje tego typu pismo jest w głębokim szoku.
Nagle uświadamia sobie, że od kilku lat prowadziła firmę, która naruszała cudze prawa wyłączne. Samo żądanie zapłaty odszkodowania (np. tak jak w przykładzie 200 tys. zł) przyprawia o szybsze bicie serca.
Otrzymanie takiego pisma może sugerować problemy.
Samo w sobie nie oznacza jednak automatycznie, że do naruszenia faktycznie doszło.
Cóż właścicielom zarejestrowanych znaków towarowych zdarza się nadmiernie straszyć konkurencję. A taka sytuacja ma miejsce, kiedy podobieństwo znaków jest niewielkie. Wszystko jest jednak ocenne. Jeżeli więc chcesz się dowiedzieć, czy oskarżenia o łamanie prawa są uzasadnione – udaj się po poradę prawną do rzecznika patentowego.
Wyłudzenia oparte o markę firmy – podcast
Prowadząc firmę musisz mieć świadomość, że na rynku są naciągacze, którzy będą próbowali Cię oszukać. Istnieje kilka metod wyłudzania w oparciu o markę firmy. Dla Twojej wygody przygotowałem ten materiał w formie podcastu. Odtwarzając go na swoim telefonie możesz słuchać tej audycji gdziekolwiek jesteś.
>> Pobierz odcinek | Zobacz wszystkie odcinki
>> Odsłuchaj na: Apple Podcast | Spotify | Google Podcast | YouTube
Pewne rzeczy możesz sprawdzić samemu
Wezwanie do zaprzestania naruszania znaku towarowego powinno wskazywać numer prawa ochronnego. W dobrym tonie jest również załączenie świadectwa ochronnego. Niemniej mając numer rejestrowy, na stronie Urzędu Patentowego RP jesteś w stanie sprawdzić:
– kto jest właścicielem znaku;
– jakie dokładnie oznaczenie jest chronione;
– na jakie towary i usługi przyznano ochronę;
– do kiedy obowiązuje ochrona oraz
– jakie jest terytorium ochrony.
Dlaczego to takie ważne?
Aby w ogóle mówić o naruszeniu prawa ochronnego, samo prawo musi być w mocy. Znaki towarowe rejestruje się na 10 lat. Po tym okresie można taką ochronę przedłużyć na kolejny tego typu okres.
Przedsiębiorcy czasami jednak o tym zapominają. Często nadal posługują się przy firmowym logo R-ką w kółku, choć ochrona już dawno wygasła.
Dalsza część artykułu pod formularzem.
Poza ograniczeniem czasowym jest również ograniczenie terytorialne.
Jeżeli ktoś chroni swój znak towarowy w Niemczech, a żąda od Ciebie zaprzestania posługiwania się daną nazwą w Polsce, to raczej możesz być spokojny. Pod warunkiem oczywiście, że nie skopiowałeś jego szaty graficznej.
Ta bowiem chroniona jest prawem autorskim.
Bardziej skomplikowana sytuacja występuje w przypadku podobieństwa towarów i usług oraz samej nazwy. Znak towarowy zabezpiecza przed posługiwaniem się oznaczeniami nie tylko identycznymi, ale i podobnymi.
Może się więc okazać, że Twoja nazwa firmy tylko w jakiejś części jest podobna do cudzego znaku towarowego.
Pojawia się pytanie czy różni się dostatecznie czy nie. Na to pytanie będzie Ci w stanie odpowiedzieć rzecznik patentowy. Ze znakami towarowymi ma on do czynienia w codziennej pracy.
Jak reagować na tego typu pisma?
Ameryki nie odkryję mówiąc, że wszystko zależy od konkretnego przypadku.
Jeżeli w oparciu o stan faktyczny uznamy, że zarzuty są bezpodstawne możemy sporządzić stosowną odpowiedź. Kiedy jednak naruszenie jest ewidentne rozsądnie jest zawrzeć ugodę.
Nawet jeżeli będzie, to dla Ciebie oznaczało konieczność zapłacenia odszkodowania.
Jeżeli otrzymałeś wezwanie do zaprzestania naruszania znaku towarowego to pamiętaj o jednym. Właściciel znaku towarowego prawdopodobnie ma zgromadzone dowody przeciwko Tobie. Przykładowo może to być:
- faktura zakupu,
- zdjęcia produktu czy
- zrzuty ekranu ze strony www.
Tak jak pisałem nie oznacza to, że naruszyłeś prawo. Musisz się jednak liczyć z tym, że w przypadku kiedy nie dostosujesz się do jego żądań sprawa trafi do sądu. Naprawdę nierozważnym krokiem byłoby wejść w spór, kiedy sprawa jest z góry przegrana.
Wezwanie do zaprzestania naruszania znaku towarowego oznacza, że ktoś wie już o Twojej działalności. Teraz należy wszystko dokładnie przeanalizować i odpowiednio zareagować. Sytuacja jest poważna, ale być może nie beznadziejna.
Zobacz również:
- Czy mogę zastrzec znak towarowy na osobę fizyczną?
- Badanie znaku towarowego płatne vs darmowe
- 33 powody dlaczego warto chronić markę firmy jako znak towarowy
- Co oznacza symbol TM?
- Jak zastrzec prawa autorskie do logo firmy?
- Kradzież nazwy firmy poprzez rejestrację w Urzędzie Patentowym
- Czy nazwę i logo firmy trzeba zastrzegać?
- Ile trwa zastrzeganie nazwy firmy?
Co w sytuacji gdy osoba, ktora podebrala mi znak towarowy praktyczne jota w jote, dodatkowo nie ma zarejestrowanej działalności, reklamuje sie w Internecie moja nazwa oraz praktyczn ie tym samym logiem, ale nie wiadomo gdzie wyslac takie wezwanie bo nie ma podanego adresu na stronach. W kontakcie jako potenclajny klient chce sie umowic gdzies w kawiarni na miescie. Jak takiego delikwenta ustawic? Isc na spotkanie i nagrac je ukryta kamera?
Sytuacja jest faktycznie trudna od strony dowodowej. Jeżeli ma Pan kontakt telefoniczny z tą osobą, to zawsze można w ten sposób ją ostrzec. Dodatkowo jeżeli nie prowadzi działalności gospodarczej a świadczy w sposób ciągły usługi komercyjne, to łamie prawo. Można zadać mu pytanie czy płaci na ZUS, podatki i czy uczciwie się z tego rozlicza ze Urzędem Skarbowym. Jeżeli ten człowiek działa na niewielką skalę, to często łatwiej go przestraszyć.