fbpx

Chcesz 1000 EUR dofinansowania na ochronę marki?

Skontaktuj się ze mną:

Jako rzecznik patentowy, specjalizuję się w rejestrowaniu znaków towarowych. Pomogę Ci uzyskać unijne dofinansowanie na ten cel.

zastrzezenie-nazwy-firmy-kancelaria-lech-q
ebook-o-ochronie-marki

Podobał Ci się ten artykuł?

Pobierz darmowy eBook o ochronie marki
  • zawiera kluczowe informacje o ochronie marki
  • otrzymał wyróżnienie od Urzędu Patentowego
  • napisany jest prostym i zrozumiałym językiem
  • opisuje najczęstsze błędy przedsiębiorców
  • zawiera proste rady jak chronić swoją markę
  • pobrało go już ponad 1800 osób!

Zobacz również

Włącz się do dyskusji

Witam, chciałabym się zapytać czy jest możliwosc zarejestrowania znaku slowno-graficznego „YZX” jesli istnieje juz zarejestrowany znak słowny „YZX” działający w innej klasie towarów ale podobnej (pierwsza firma oferuje np. obrazy a druga ramy do obrazów)? Walcze z kazusem:) Swietny blog!

Dziękuję za ciepłe słowa odnośnie bloga. Staram się aby trzymał poziom 🙂

A odpowiadając na pytanie. Może się tak zdarzyć, że choć towary są w innych klasach to nadal są do siebie podobne. Wszystko należy oceniać przez pryzmat kupującego. Czy może się pomylić, czy jest na to raczej mała szansa. Obrazy sprzedawane są generalnie w galeriach. Ramy raczej w sklepach typu OBI. Trzeba by się zastanowić czy w praktyce rynkowej są sprzedawane w tych samych miejscach. Czy galeria sprzeda poza obrazem również ramę do niego (czy leżą na półkach obok siebie). Porównałbym również ich cenę (wyraźnie inna). To pozwoli odpowiedzieć na pytanie czy osoba, która jest zainteresowana kupnem obrazu przez pomyłkę nie kupi ramy do obrazu 🙂 Mi się wydaje jednak, że więcej argumentów znalazłbym na to, że towary się różnią. Jest to jednak kwestia ocenna.

Pozdrawiam

Witam,
mam pytanie odności zarejestrowania znaku towarowego słownego. Nazwa marki odzieżowej jest dwuczłonowa, z czego pierwsza część jest słowem fantazyjnym powstałym z pierwszych liter imion a druga część to „fashion”. Czy przy zastrzeżeniu całej nazwy dwuczłonowej, konkurencja może posługiwać się jedynie pierwszą częścią nazwy bez dodatku „fashion”. Czy może muszę zarejestrować osobno pierwsze słowo fantazyjne? Pozdrawiam serdecznie i bardzo dziękuję za tak pomocne wpisy na blogu!

Odpowiem na przykładzie. Jest zarejestrowany znak tow. „Feniks Ogrody” – na usługi zakładania ogrodów. Oznacza to, że ochrona dotyczy słowa „feniks” i nie można zabronić innym nazywać się „Zeus Ogrody” czy „Hera Ogrody”. Pozdrawiam

Witam.

1.Panie Mikołaju mam pytanie odnośnie znaku towarowego domeny. Czy przykładowo „podrozowanko.pl” jest możliwe do zarejestrowania? Czy jest może zbyt ogólna i wskazująca na to, że będą tam usługi odnośnie podróżowania? Czy skoro nie ma takiego słowa w języku polskim jest to możliwe?
2. Są słowa w biznesie internetowym takie jak „wyszukiwarka”, „porównywarka” itp. I oczywiście mamy porównywarki internetowe, cenowe, telefonów. Gdybym chciał objąć ochroną słowo np. „wpisywarka” czy jest możliwe, że nikt po mnie nie będzie takich usług mógł proponować i będę mógł jako jedyny tworzyć wpisywarki takie śmakie i owakie?

Byłbym wdzięczny za odpowiedź.

Dzień dobry
Tego typu określenie trzeba oceniać z punktu widzenia zdolności odróżniającej. Czy przeciętny konsument słysząc nazwę „podróżowanko” będzie w w stanie skojarzyć je z Pana towarami/usługami czy raczej uzna, że jest to nazwanie konkretnych usług. To wszystko jest ocenne. W niektórych przypadkach się udaje w innych nie. Granica pomiędzy znakiem towarowym sugerującym pewne usługi a opisowym jest nieostra. Czasami wszystko zależy, który daną sprawę rozpatruje. Niekiedy również oni mają nowe wytyczne i zmieniają swoją praktykę. Obecnie np. OHIM bardzo ostro do tego podchodzi. Podsumowując, jeżeli ekspert z Urzędu Patentowego RP uzna, że ta nazwa nadaje się do odróżniania wskazanych w zgłoszeniu towarów/ usług to ochronę przyzna.
Pozdrawiam

Witam,

Ciekawi mnie przypadek, w którym wspólnicy spółki rozchodzą się i jeden z nich chce zabrać ze sobą nazwę i znak towarowy. Czy właścicielem znaku towarowego może być osoba prywatna? I co się dzieje jeśli znak został zgłoszony do UP dopiero kilka miesięcy wcześniej, co chyba oznacza, że ochrona znaku nie zaczęła obowiązywać?

Pozdrawiam, Arek

Dzień dobry Panie Arku
Jeżeli wspólnicy się rozchodzą (albo jeden opuszcza spółkę) to dobrze, aby uregulować komu przysługują prawa do nazwy. Często się później zdarza, że któryś ze wspólników próbuje taka nazwę zmonopolizować rejestrując ja jako znak towarowy. W takim przypadku może się pojawić zarzut zgłoszenia znaku towarowego w złej wierze.

Nie ma jednak przeciwwskazań aby uregulować komu przysługują prawa do zgłoszenia. Co prawda znak towarowy jeszcze nie został skutecznie zarejestrowany, ale prawem do zgłoszenia można dysponować.

Pozdrawiam

Dzień dobry,

Z jakimi kosztami należy sie liczyć w przypadku chęci rejestracji znaku ? Rozumiem ze mogą być różne zmienne ale czy mógłby Pan podać jakieś średnie wartości ?
Dziękuję

Dzień dobry,
a co jeśli znakiem towarowym jest imię, nazwisko i pseudonim artystyczny osoby publicznej? Czy ja na przykład chcąc napisać o tej osobie książkę, a potem ją wydać, muszę mieć zgodę osoby, która ten znak towarowy zarejestrowała?
Pozdrawiam,
Zofia

Pani Zofio
Imię, nazwisko czy pseudonim artystyczny może być zarejestrowany jako znak towarowy. Wiele takich przykładów znajdzie Pani w moim artykule pt.: „Czy nazwisko może być znakiem towarowym„. W przypadku więc gdyby ktoś chciał sprzedawać tapety pod znakiem towarowym „Doda” musiałby mieć na to zgodę artystki. Jednak czym innym jest napisanie książki o „Dodzie”. W takim przypadku uważam, że nie nastąpi używanie znaku towarowego. Nie jest to używanie w funkcji znaku towarowego. Temat ciekawy więc może opisze go na blogu 🙂
Pozdrawiam

Witam,

A czy w tym przykładzie co Pan podał odnośnie zabezpieczenia domen (www.triada.pl) to nie wystarczy posiadać praw do znaku towarowego w postaci samej nazwy „triada” ? Rozszerzenie domenowe w stylu „.pl”, „.com”,czy np. „.eu” to są w sumie „techniczne dodatki” niezbędne do funkcjonowania nazwy domenowej. Chyba, że w tej dziedzinie tzn. zastrzegania znaku towarowego to nie ma zupełnie znaczenia ? 🙂

Pozdrawiam, Krzysztof

Ma Pan rację. Elementy domeny takie jak „www” czy „.pl” nie mają charakteru odróżniającego dlatego dla samej ochrony są bez znaczenia. Lepiej zgłaszać znaki bez takich dodatków. Pozdrawiam

Witam

To ja się dołączę do pytania. Są takie dwie strony faktopedia i sensopedia. Faktopedia podaje fakty natomiast sensopedia jest portalem humorystycznym. Czy można zarejestrować druga domenę? a czy można byłoby zarejestrować trzecią domenę z faktami naukowymi, a nie ciekawostkami z netu jak faktopedia np o nazwie sciencepedia?

Nie uważa Pan, że rejestracja kształtu butelek to już przesada?

Pozdrawiam i dziękuje za dobrego bloga.

Faktopedia i sensopedia to dość śliski temat. Wikipedia ma wiele zarejestrowanych znaków towarowych a poziom jej rozpoznawalności jest bardzo wysoki. Ktoś może pomyśleć, ze między tymi portalami są jakieś związki gospodarcze. Z drugiej strony nie spotkałem się z przypadkiem aby Wikipedia tak agresywnie walczyła o swoje prawa jak np. Apple. Możliwe więc, że nie będzie w takich przypadkach reagować. Teoretycznie zagrożenie jednak istnieje.

A co do zastrzegania kształtu butelki to jeżeli jest bardzo fantazyjna to nie widzę w tym kontrowersji. Co innego typowe kształty jak kostka Rubika. Z rozmów z moimi klientami wiem, że dopóki taka ochrona się utrzymuje to jest ona silniejsza od patentu. Patent wygasa po 20 latach a prawo ochronne na znak towarowy może trwać wiecznie.

Pozdrawiam

Mam pytanie jeśli zarejestrowałam znak towarowy w Polskim Urzędzie Patentowym, to wówczas przysługuje mi ochrona wyłącznie na terenie RP ?

Dzień dobry,
Chciałabym zapytać czy zastrzegając znak słowno-graficzny uzyskujemy ochronę i na grafikę i na słowo? Tzn. czy konkurencja może wykorzystać moją autorską grafikę i złożyć ją w logo z innym słowem? Czy nie jest bezpieczniej zastrzec osobno znak słowny i osobno graficzny?
Pozdrawiam serdecznie!

Dzień dobry Pani Martyno.

Pisałem już na ten temat na blogu w artykułach:
Co lepiej chronić nazwę czy logo?
Czy zgłaszając logo chronię słowo?
Dlaczego jednak warto zgłaszać logo z opisowym słowem?

W skrócie – jeżeli w logo jest nazwa opisowa typu „chleb” do oznaczania pieczywa to logo nie chroni słowa. Jeżeli jednak jest tam nazwa fantazyjna to logo chroni słowo. Koniec końców najlepiej jednak miech chroniony znak towarowy w obu odmianach. Swoją drogą nie wiem czy Pani wie, ale jest prawie 20 rodzajów znaków towarowych.

Pozdrawiam

Dziękuję za Pana odpowiedź. Nie do końca rozumiem jednak dlaczego sugeruje Pan ochronę znaku w odmianach słowny i słowno-graficzny a nie słowny i graficzny? Na czym w praktyce polega różnica? Będę wdzięczna za wyjaśnienie. Pozdrawiam i dziękuję za bardzo merytoryczny i jednocześnie przystępny dla laików blog!

Napisz do mnie mikolaj@kancelarialech.pl Zadzwoń +48 575 999 410