fbpx

Mikołaj Lech

rzecznik patentowy

Prawnik, specjalizuje się w prawie własności przemysłowej, zwalczaniu nieuczciwej konkurencji oraz prawie autorskim.
[Więcej >>>]

zarejestruj znak towarowy
7 Kwi

Co oznacza ® oraz inne symbole własności intelektualnej jak ©, Ⓖ oraz SM i TM?

Czy wiesz tak naprawdę co oznacza R w kółku? Przypatrując się uważnie różnym markom na rynku zauważysz, że część z nich posługuje się tym symbolem. Jeżeli chodzi o jego znaczenie to narosło tutaj wiele mitów. W tym artykule zmierzę się z nimi i wytłumaczę Ci jaka jest prawda. Opisuję również pozostałe symbole własności intelektualnej jak ©, Ⓖw oraz SM i TM.

 


 

Najczęstsze mity na temat znaczenia symbolu R w kółku.

Wiele osób nie wie co oznacza symbol R w kółku. Nie powstrzymuje to ich oczywiście przed doradzaniem innym na forach czy grupach na Facebooku. Poniżej przedstawiam dwa błędna tłumaczenia, które pojawiające się najczęściej.

 

– Mit 1 –
R w kółku to informacja o oryginalności produktu.

Nadzwyczaj mocno przyjęło się, że R w kółku oznacza “oryginalny”.

Stąd podobno tylko oryginalne produkty są opatrzone tym symbolem. Nie spotkałem się jednak z sytuacją aby oszust, który podrabia dany produkt pomijał symbol ®. To nie jest hologram jak w przypadku płyt CD, który ciężko skopiować!

I może byłoby to nawet śmieszne, gdyby nie generowało problemów sprzedawcom. Niedawno na portalu Wykop.pl jeden z użytkowników zaatakował sklep, w którym kupił buty znanej marki. Był przekonany, że to podróbki bo przy logo nie było R-ki.
 
Co oznacza R w kółku?

Tylko, że występowanie R-ki czy jej brak nie ma żadnego związku z oryginalnością.

Program “Tylko Oryginalne Produkty”.

Symbol R w kółku błędnie kojarzony jest z określeniem "oryginalny"Co ciekawe błędne tłumaczenie utrwalają oznaczenia, które spotkać można w internecie. Najciekawszym wg mnie jest znaczek “TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY”. Tam symbol R w kółku pojawia się wyraźnie w kontekście oryginalności towaru.

Tak naprawdę nie ma jednak nic wspólnego z ochroną w Urzędzie Patentowym.

 

Pomysłodawcy programu przyznają certyfikat świadczący o rzetelności danego sklepu.

Idea na pewno dobra, ale po co tam ta R-ka?

Osobiście domyślam się, że ich logo wygląda tak a nie inaczej, ponieważ świadomie wykorzystali te błędne skojarzenia wśród odbiorców.

 

– Mit 2 –
R w kółku to informacja o prawach autorskich.

Symbol R w kółku błędnie tłumaczy się również jako oznaczenie praw autorskich.

Miałem styczność z kilkoma przedsiębiorcami, którzy właśnie w tym kontekście dodali ® przy swoim firmowym logo.

To duży błąd bo jak za chwilę przeczytasz grozi za to kara. 

Co oznacza R w kółku?

Co oznacza R w kółku?To skrót od słowa “registered” co oznacza, że dany znak towarowy (czyli nazwa lub logo firmy) został zarejestrowany w odpowiednim Urzędzie Patentowym. W Polsce lub za granicą.

Firma, która przeszła skutecznie całą procedurę, może (ale nie musi) umieszczać w sąsiedztwie swojego znaku – symbol R w kółku. Zabronione jest oznaczanie tym symbolem znaku towarowego, który nie został zarejestrowany. Grozi za to grzywna do 5 tys. zł!

 

Przykłady ciekawego użycia R-ki przy zarejestrowanych znakach

Co oznacza R w kółku przy logo firmy?

Co oznacza R w kółku przy logo firmy?

 

Zobacz jakim symbolem oznacza się zarejestrowane wzory przemysłowe.

 

Ciekawostka:

Przedsiębiorcy rejestrują nie tylko nazwy i logo. Okazuje się, że w tej formie można chronić również kolor, dźwięk, wygląd budynku a nawet zapach czy smak.

Przykładowo HBO zastrzegło taki oto znak ruchowy:

EUTM-016147837

 

Chcesz więcej takich ciekawostek? W artykule o znakach niekonwencjonalnych znajdziesz listę ponad 100 takich szalonych rejestracji 🙂


Dlaczego warto uzyskać prawa do używania symbolu ®?

O tym dlaczego warto zastrzec znak towarowy opowiadam w moim podcaście.

Argumentów za rejestracją naliczyłem aż 22! Słuchając mojej audycji będziesz w stanie podjąć decyzję czy taka podwyższona ochrona marki jest Ci potrzebna.
 

 
>> Pobierz odcinek

>> Odsłuchaj na:Poniżej wymieniam trzy najważniejszych korzyści płynących z takiej ochrony:
 

                              – 1 –
Poprawiasz sprzedaż swoich towarów i usług.

Choć ludzie błędnie tłumaczą znaczenie R-ki prze logo, to kojarzą ją z prestiżem.

Mając do wyboru dwa produkty, klient chętniej wybierze ten, przy którym jest symbol ®. Ludzie uznają takie produkty za wyższej jakości. Są też w stanie zapłacić za nie więcej. Finalnie więc inwestycja w rejestrację znaku towarowego poprawi Twoją sprzedaż.
 

Zapytaj mnie o wycenę

Imię i nazwisko

Adres email

Treść wiadomości

+48 575 999 710

mikolaj@lech.bydgoszcz.pl

– 2 –
Stajesz się właścicielem swojej marki.

Zastrzegając nazwę i logo zabezpieczasz się przed kradzieżą marki. W Urzędzie Patentowym panuje zasada “kto pierwszy ten lepszy”. Ochronę otrzyma ten, który jako pierwszy o to wystąpi. Może się więc zdarzyć, że ktoś zastrzeże twój znak towarowy i zabroni Ci posługiwania się nim.

– 3 –
Ochrona przed naruszycielami.

Firmy kopiują cudze pomysły. To samo może dotyczyć nazwy, która cieszy się zaufaniem klientów. Konkurenci aby obejść prawo zmieniają nazwie jedną czy dwie literki. Zastrzegając markę firmy możesz z tym skutecznie walczyć.

Chciałbyś zastrzec swoją markę?

Jako rzecznik patentowy zajmę się dla Ciebie formalnościami. Skontaktujesz się ze mną przez formularz po prawej.Co oznacza TM?

TM - Trademark - Co oznacza R w kółkuTM to skrót od “trademark” co oznacza znak towarowy. Prawo nie wiąże z tym symbolem jakichkolwiek uprawnień. Każda firma, który używa oryginalnej nazwy bądź logo – posługuje się znakiem towarowym. Nie każda jednak chroni go w Urzędzie Patentowym.

 

W takim przypadku część z nich posługuje się symbolem TM

Co oznacza TM?

…który czasami wpisywany jest w okrąg.

Co oznacza TM?
 
Tutaj z kolei przykład połączenia obu symboli:


 

Co oznaczają pozostałe symbole własności intelektualnej?

C w kółku - copywrite - co oznacza R w kółku?To skrót od “copyright” co oznacza prawo autorskie. Symbol ten można czasami spotkać na: batonikach, płatkach a także na mapach.

W szerszym znaczeniu są to prawa przysługujące autorowi z tytułu stworzenia dzieła. Chodzi np. o prawo do uzyskiwania korzyści finansowych. Fantazyjna szata graficzna logo firmy jest z mocy prawa chroniona właśnie prawem autorskim.

 
Ciekawostka:

Do II połowy XX wieku w Stanach Zjednoczonych uzależniano ochronę prawnoautorską utworu od umieszczeniu na nim noty “copyright” czyli symbolu ©. Brak tego oznaczenia komunikował, że utwór jest w domenie publicznej. Z kolei aby mieć możliwość dochodzenia roszczeń cywilnoprawnych utwór należało zarejestrować w Copyright Office.


To skrót od “service mark” co oznacza znak usługowy. W Polsce pojęcie znaków towarowych zawiera w sobie również znaki usługowe. Jeżeli chodzi o znaczenie tego symbolu to zachodzi tutaj analogiczna sytuacja jak przy TM.  Przedsiębiorca, który chroni swój znak towarowy może posługiwać się poza symbolem ® również TM lub SM. Występowanie jednak tych ostatnich samotnie nie mówi, że nastąpiła rejestracja znaku towarowego w Urzędzie Patentowym.

 

Co oznacza SM?

 

G - oznaczenie geograficne - Co oznacza R w kółkuTo symbol oznaczający zarejestrowane w odpowiednim Urzędzie Patentowym oznaczenie geograficzne. W tym przypadku możemy mówić jedynie o towarach pochodzących z danego terenu pod warunkiem, że ich specyficzne cechy wynikają właśnie z miejsca ich pochodzenia (np. szampan). Podobnie jak w przypadku ® osoby uprawnione mogą ale nie muszą posługiwać się przy danym oznaczeniu tym symbolem.

 

 T - topografia układów scalonych - co oznacza R w kółku

To symbol topografii układów scalonych. Niestety w Polsce zgłaszana jest ich śladowa ilość.
Rozszyfrujesz znaczenie tych symboli?

Jeżeli dotarłeś do tego miejsca to z pewnością rozumiesz już znaczenie symboli widniejących przy logo Mistrzostw Świata z Brazylii z 2014 roku.

Logo Mistrzostw Świata - Brazylia

Mam nadzieję, że dzięki temu wpisowi udało mi się nie tylko rozwiać kilka mitów na temat tego co oznacza R w kółku, ale również przybliżyć Ci znaczenie przybliżyć znaczenie innych symboli z zakresu własności intelektualnej.

Przy okazji polecam Ci mój kolejny artykuł pt.:

9 mitów dotyczących znaków towarowych.


Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to zapisz się na subskrypcję. Powiadomię Cię o nowych artykułach.
Dodatkowo jako gratis otrzymasz mój eBook pt.:
„10 RZECZY, KTÓRE MUSISZ WIEDZIEĆ O OCHRONIE MARKI”


 

baner-pod

{ 45 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Piotr 4 kwietnia, 2014 o 12:46

Mam pytanie czy można używać nazwy produktu oznaczonego “R” w kółeczku w takim kontekście np. podczas wystawiania aukcji:

“Buty nie nike sportowe (tu nazwa innego producenta np. jong jang)”

Odpowiedz

Mikołaj Lech 4 kwietnia, 2014 o 12:52

Można sprzedawać bądź reklamować produkty, które legalnie kupiło się od producenta np. NIKE. Następuje tu wyczerpanie prawa do znaku towarowego. Producent nie ma już władzy nad tym co z jego produktem się dzieje. Należy jednak pamiętać, że nie można z reklamą przesadzać. Jeżeli bowiem zaczniemy na stronie www umieszczać wielkie banery NIKE, i podobnie zrobimy w reklamie, ktoś może uznać, że istnieje związek danej firmy z NIKE. A to jest już przekroczenie prawa. Sugeruję więc wykorzystywać na aukcji oznaczenie NIKE jedynie w celu informacyjnym. Czyli właśnie: “Buty sportowe NIKE rozmiar 43-45, cena: 199 zł” Itp.

Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Beata 15 maja, 2017 o 00:50

Tu kolega miał coś innego na myśli. Widzisz….wielu sprzedających na allegro aby natrafić na ich ogłoszenie wpisują słowo kluczowe poprzedzone zaprzeczeniem
czyli “Buty NIE Nike, NIE Puma, NIE Adidas ale firmy Kowalski” na tej zasadzie
pytanie – czy to przekracza granicę? Czy to jest wykorzystywanie chronionego znaku? I czy w takim przypadku ktoś będzie rościł prawo do odszkodowania za używanie ich marki w celu zarobkowym?

Odpowiedz

Mikołaj Lech 16 maja, 2017 o 20:48

Moim zdaniem taka oferta może naruszać znak towarowy.

Odpowiedz

Michalina 15 maja, 2014 o 11:59

Czy litera G wpisana w okrąg oznacza też: “chronione oznaczenie geograficzne”, czy może jednak te pojęcie nie jet równoznaczne z: “zarejestrowanym oznaczeniem geograficznym”?

Odpowiedz

Asia 6 sierpnia, 2014 o 20:57

Czy jeśli dana nazwa firmy jest zarejestrowana w UE jako (R), to czy możemy zarejestrować dokładnie taką samą nazwę(R) w Polsce bez przekroczenia prawa?

Odpowiedz

Mikołaj Lech 6 sierpnia, 2014 o 21:40

Witam

Jeżeli dany znak zarejestrowany jest w UE, to jego ochrona obejmuje również Polskę. Oznacza to, że nikt nie może posługiwać się takim samym ani podobnym oznaczeniem (w takiej samej branży). Ochrona ta nie jest absolutna i daną nazwą można się posługiwać pod warunkiem, że działa się w innej branży. Pisałem o tym tutaj.

Przykładowo mam firmę “MIKPOL” (usługi prawne). Ten znak towarowy rejestruję na terenie UE. Oznacza to, że w Polsce nikt nie może posługiwać się znakiem “MIKPOL” na usługi prawne. Nie ma jednak przeszkód, aby powstała piekarnia “MIKPOL” (byle tylko nie posługiwała się moim logo).

Odpowiadając więc na Pani pytanie. Jeżeli nazwa, którą chce Pani zastrzec jest identyczna z zarejestrowanym znakiem wspólnotowym to rozwiązania mogą być dwa:
a) jeżeli znak będzie dotyczył tych samych branż – Urząd Patentowy nie udzieli ochrony
b) jeżeli znak będzie dotyczył innych branż – Urząd Patentowy powinien ochronę udzielić (jeżeli nie ma innych przeciwwskazań)

Pozdrawiam

Odpowiedz

Asia 7 sierpnia, 2014 o 08:47

Dziękuję serdecznie za szybką odpowiedź. Niestety (dla mnie) dotyczy to tej samej branży…

Odpowiedz

Ania 16 sierpnia, 2014 o 17:16

Bardzo fajny wpis, niewiele osób wie co oznaczają wymienione przez Pana symbole.

Odpowiedz

Mikołaj Lech 14 marca, 2015 o 15:27

Cieszę się, że się Pani podoba.

Odpowiedz

Rafał 20 listopada, 2014 o 01:38

Witam,
miałbym pytanie dotyczące TM, oraz Copyright ©.
Wspominał Pan, że w przeciwieństwie do ® powyższe znaki, szczególnie TM nie są uwzględniane przez prawo polskie (m.in. odpowiadając innym osobom – http://znakitowarowe-blog.pl/bezprawne-uzywanie-symbolu-r-w-kolku/)
Niemniej jak wygląda kwestia stosowania ich w Polsce, przez polskich twórców, ale w serwisach internetowych podlegających prawu państwa, w którym te znaki pełnią funkcję urzędowych, jak nasze ® ? Czy jako twórca mogę sobie bezpłatnie i bez jakichkolwiek zezwoleń umieścić znak TM przy stworzonym przez siebie logo i umieścić je na takim portalu bez prawnych konsekwencji ? Przecież to, że w Polsce ten znak prawnie nic nie znaczy, to nie jest równoznaczne, że nie ma prawnych konsekwencji np. w prawie USA, czy innym państwie UE, którym mogą podlegać poszczególne portale np. społecznościowe., w których umieszczę swoje logo z tym znakiem.
Druga sprawa to kwestia ©… Czy ten znak można stosować w Polsce tak samo bezpłatnie i bez rejestracji jak TM ?

Odpowiedz

Mikołaj Lech 10 grudnia, 2014 o 10:46

Panie Rafale przepisy związane z własnością przemysłową są generalnie ujednolicone na całym świecie. Oczywiście nie można mieć pewności, czy w danym państwie posługiwanie się symbolem TM nie jest jakoś formalnie uregulowane. Akurat w tym przypadku wydaje mi się to mało prawdopodobne. Być może trzeba by było się nad tym pochylić i poszukać. Co do © to przyjął się w Polsce zwyczaj posługiwania się tym symbolem. Nie trzeba tutaj dokonywać rejestracji pr. autorskich (a jest to możliwe jeżeli dobrze pamiętam np. w Malezji).

Pozdrawiam

Odpowiedz

Tomasz 27 maja, 2018 o 20:47

(c) Nie stosuje się w logu jak ®
Używasz tego do opisu dzieła (dzieła w rozumieniu prawa autorskiego). Czyli pod rysunkiem swojego autorstwa możesz się podpisać z (c) często z datą powstania dzieła (to z praktyki i różnic w prawie autorskim na świecie). Przykład: (c) Rafał Kowalski 2018.

Odpowiedz

Mikołaj Lech 11 czerwca, 2018 o 10:30

Panie Tomaszu to teoria.
W praktyce symbol © jest umieszczany gdzie popadnie.

Tutaj zdjęcie z moich niedawnych wakacji:
R w kółku i C w kółku przy logo

Pozdrawiam

Odpowiedz

PrzemysłSław 11 stycznia, 2015 o 18:07

Witam,

mam pytanie dotyczące ZNAKU TOW.. W serwisie www Urzędu Patentowego jest taka oto wyszukiwarka: http://grab.uprp.pl/PrzedmiotyChronione/Strony%20witryny/Wyszukiwanie%20proste.aspx

Robię wstępne rozeznanie i jestem zainteresowany zastrzeżeniem pewnej nazwy w formie SŁOWNEJ, załóżmy że będzie to przykładowa nazwa: “Przykład123”.

Czy jeśli wpiszę tą nazwę w tą wyszukiwarkę i niczego nie znajdzie, to mogę być pewien, że nazwa ta jest wolna i mogę ubiegać się o jej zastrzeżenie?
Czy konieczne jest jakieś inne sprawdzenie?

Dzięki za ewentualną odpowiedź, pozdrawiam.

Odpowiedz

Mikołaj Lech 12 stycznia, 2015 o 20:55

Dzień dobry Panie Przemysławie.

Ta wyszukiwarka odnosi się jedynie do znaków towarowych zarejestrowanych w polskim Urzędzie Patentowym. Chcąc wejść z daną marką na rynek naszego kraju należałoby również sprawdzić znaki unijne i międzynarodowe. Dodatkowo proszę nie zapominać, że kolizją mogą być znaki podobne. Na ten temat napisałem obszerny artykuł pt.: Jak i gdzie sprawdzić czy nazwa firmy jest zastrzeżona?

Pozdrawiam

Odpowiedz

Bożka 9 marca, 2015 o 11:03

dzień dobry,
właśnie otrzymałam potwierdzenie z rejestru Krajowych Znaków Towarowych, że moje logo zostało wpisane do rejestru i zostało objęte ochrona prawną.
Wcześniej oczywiście zostało zgłoszone w Urzędzie Patentowym RP.
No i teraz – zagwozdka: mam prawo używać “R” (reserved) i TM – tak sądzę, ale która opcje wybrać. Szczególnie, że logo dotyczy marki projektanckiej?
w UPRP nie ma szans na info:)
będę wdzięczna za pomoc:)
pozdrawiam
Bożena

Odpowiedz

Mikołaj Lech 14 marca, 2015 o 15:22

Pani Bożeno mam nadzieję, że nie dokonała Pani przelewu na podstawie pisma z rejestru Krajowych Znaków Towarowych. Bez cienią wątpliwości jest to pismo od oszustów o czym pisałem tutaj. Jest tam nawet wzór pisma, który trafił do mojego klienta.

Nagrałem o tym również film:

Odpowiadając jednak na Pani pytanie. Symbolem R w kółku może się Pani posługiwać od dnia wydania przez UP decyzji o przyznaniu Pani ochrony. Pod warunkiem, że opłaci Pani pierwszy 10-cio letni okres ochronny. Symbolem TM może się Pani posługiwać zawsze bo nie komunikuje on, że znak został zarejestrowany.

Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Bogdan 24 października, 2015 o 21:44

Czy mogę wstawić przy swoim samemu zaprojektowanym logo literki TM albo C kółku bez zbędnych opłat po prostu za darmo.Jak czytam to znak TM można stosować i mam pytanie dodatkowe czyt ten znak TM można zrobić w kółku czy raczej nie.Uważam że każdy dodatkowy znak chroniący czy to w moim przypadku darmowy zawsze w jakiś sposób mówi o sobie o powadze czyjejś pracy.

Odpowiedz

Mikołaj Lech 26 października, 2015 o 15:40

Panie Bogdanie spokojnie może Pan umieszczać przy logo symbole TM i C.
Tak jak napisałem jedynie R-ka w kółku jest symbolem prawnie chronionym.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Martin 3 grudnia, 2015 o 00:29

Co oznacza znak P w kólku? Patent?

Odpowiedz

Mikołaj Lech 3 grudnia, 2015 o 00:35

Dzień dobry
To na pewno nie jest symbol patentu. Po szybkich poszukiwaniach znalazłem na Wikipedii informację, że jest to symbol oznaczający prawa autorskie do nagrania dźwiękowego (fonogramu).
Pozdrawiam

Odpowiedz

Mateusz 23 marca, 2016 o 15:47

Witam,
chciał bym zastosować w swoim Znaku Towarowym znak TM, lecz nie wiem czy są jakieś wytyczne co do jego umiejscowienia względem logo itp. ? i czy tak owe w ogóle są ?
Czy mam rozumieć że gdy zlecę Grafikowi zamieszczenie znaku TM to będzie mógł go umieścić w dowolnym miejscu ?

Odpowiedz

Mikołaj Lech 27 marca, 2016 o 10:03

Może Pan umieszczać jak tylko chce przy logo.
Nie tutaj żadnych wymogów.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Aleksy 25 sierpnia, 2016 o 09:56

Witam

Mam pytanie, chciałbym zrobić sobie nowe logo (avatar) na pewną stronę do wydawania gier. Pewnego dnia przeglądając internet napotkałem się na inne świetne logo składające się z samych liter. Logo oznaczone literą r w kółku. Postanowiłem użyć tylko jedną literę z tego loga ze względu na świetny wygląd (sam bym lepszej nie zrobił). Tylko teraz zastanawiam się nad tym, czy gdy zacząłbym używać tego znaku w swoim awatarze, to będę miał problemy z prawem ? Nazwa mojej “marki” (chociaż ciężko to nazwać marką) jest zupełnie niezwiązana z tamtą z której pochodzi zapożyczona litera. Moje logo składa się z tej litery umieszczonej na środku, symbolizującej pierwszą literę nazwy mojego kanału/profilu i do tego otoczenie wykonane różnymi metodami graficznymi (te już nie podlegają prawom autorskim). Podsumowując, nie wiem czy za używanie tej literki muszę coś zapłacić twórcom ich loga, czy wcale nie mam prawa jej używać. A jeśli mogę to czy równie w celach komercyjnych czy jedynie niekomercyjnych ?

Odpowiedz

Mikołaj Lech 26 sierpnia, 2016 o 20:51

Panie Aleksy, odpowiedź znajdzie Pan w moim podcaście pt.: 3 sposoby na legalne korzystanie z cudzego znaku towarowego.

Odpowiedz

Janek 16 czerwca, 2017 o 12:59

Witam

Zastanawiam nad jednym – widze w wynikach wyszukiwania, ze konkurencyjna firme opatrzona znakiem R w kółku natomiast na ich stronie nie ma informacji o tym – w logo jest TM, tylko w tytule jest R. wiec najprawdopodobniej naduzywaja znaku. jak mozna to sprawdzic zanim zadzwonie gdziekolwiek?

Odpowiedz

Mikołaj Lech 19 czerwca, 2017 o 08:17

Dzień dobry Panie Janku.
Wyciąga Pan zbyt daleko idące wnioski. Nie ma obowiązku używania znaku R w kółku. Często bardzo rozpoznawalne marki z tego symbolu rezygnują bo oczywistym jest, że chronią swoje znaki towarowe (np. SONY). Nie ma również nic złego w tym, że zamiennie używa się przy logo symbolu R-ki lub TM. Od klientów często słyszę, że TM lepiej się graficznie komponuje. Problem faktycznie występuje jeżeli tą R-ką ktoś posługuje się w sposób nieuprawniony. Urząd Patentowy RP publikuje informacje o zarejestrowanych znakach na swojej oficjalnej stronie. Proszę poszukać i sprawdzić czy ta firma faktycznie swój znak chroni.
Pozdrawiam

Odpowiedz

iwona 30 sierpnia, 2017 o 08:00

Witam, to już pogubiłam się….chciałabym kupić produkt,na opakowaniach jest znak TM oraz gdzie indziej niby ten sam produkt ale na pudełku jest R w kółku… Który najlepiej wybrać?? Czy to w sumie bez znaczenia….a na orginalnych opakowaniach /produkt/ coś powinno widnieć??
pozdrawiam.

Odpowiedz

Mikołaj Lech 31 sierpnia, 2017 o 19:40

Pani Iwono, dla oceny czy dany produkt jest oryginalny czy nie nie ma znaczenia czy przy logo jest TM czy R w kółku. Jeżeli ktoś decyduje się zrobienie podróbki to kopiuje wszystko jak leci. Proszę również zwrócić uwagę na to jak reklamują się duże marki. Nawet takie wiodące firmy jak SONY w reklamie zamiennie posługują się jednym i drugim symbolem.

Odpowiedz

Filmy reklamowe Olsztyn 11 kwietnia, 2018 o 10:20

Bardzo wyczerpujący artykuł 🙂 Pozdrawiam!

Odpowiedz

Mikołaj Lech 12 kwietnia, 2018 o 12:43

Dziękuję 🙂

Odpowiedz

Norbert 19 kwietnia, 2018 o 13:54

Czy moje logo może wyglądać jak znak R w Kole (®)?? Firma będzie nazywał się RO i byłoby to dla mnie najprostsze logo.

Odpowiedz

Mikołaj Lech 20 kwietnia, 2018 o 20:46

Zalecałbym jednak dodać jakieś dodatkowe elementy fantazyjne. Używając klasycznego symbolu R-ki może Pan wprowadzać w błąd. Z drugiej strony posługiwanie się tym symbolem bez rejestracji znaku towarowego to naruszenie prawa.

Odpowiedz

Jarosław 21 kwietnia, 2018 o 13:21

Odkryłem całkiem przypadkiem,że nazwa firmy jaka odpowiada mojemu profilowi działalności. Istnieje taka firma, która zajmuje się zgoła inną dziedziną lecz posiada znaczek “R”. Czy mogę porozumieć się z właścicielami tej nazwy na zasadzie porozumienia? lub ewentualnej współpracy? promocji ich usług?. Logotyp będzie innych tylko z rozszerzeniem achitects&real estate. Proszę o odpowiedź.

Odpowiedz

Mikołaj Lech 22 kwietnia, 2018 o 20:43

Dzień dobry Panie Jarosławie.

Polecam Panu obejrzeć moje poniższe nagranie:

Tłumaczę w nim, że osoba mająca zarejestrowany znak towarowy ma na niego monopol, ale tylko w zakresie identycznych lub podobnych towarów. Jeżeli nie jest to dla Pana konkurencja to nie łamie Pan prawa.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Artur 4 maja, 2018 o 16:02

Witam mam pytanie niedawno kupilem spodnie ‘levisa’ na tylnej kieszeni widniej taka mamla czerwona metaka i jest tam sam znak “R” bez napisu “levis i to R ” czy to sa ogrginalne spodnie czy nie prosze o pomomc

Odpowiedz

Mikołaj Lech 5 maja, 2018 o 20:40

Panie Arturze to czy jest tam metka z R-ką czy nie, nie ma znaczenia dla oryginalności. W moim artykule wskazywałem, że ludzie powszechnie błędnie tłumaczą ten symbol. Przecież gdyby oszuści chcieli takie spodnie podrobić to skopiowaliby również R-kę.

Odpowiedz

Marcin Prus 16 stycznia, 2019 o 17:58

Dobry wieczór.
Kupiłem i zamówiłem logo na allegro.

Czy w takim przypadku gdy otrzymam LOGO i “umowę przekazania praw autorskich” będę mógł obok zakupionego LOGO umieścić znak TM?

Pozdrawiam, Marcin

Odpowiedz

Mikołaj Lech 19 kwietnia, 2019 o 16:05

Dzień dobry Panie Marcinie.

Jeżeli swoje logo będzie Pan traktował jako nazwę handlową (czyli będzie służyć do komercyjnego oznaczania towarów lub usług) to jak najbardziej może Pan używać symbolu TM. Jeżeli temat Pana interesuje to więcej na ten temat pisałem w tym artykule.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Julia 13 czerwca, 2019 o 11:39

Witam, wspaniale wytłumaczona treść. Chciałabym się zapytać czy mógłby Pan udzielić informacji jak zabrać się za zarejestrowanie logo w Unii Europejskiej/ jakie konkretnie dokumenty należy zebrać i wypełnić oraz jak Urząd Patentowy wycenia swoją pracę? Pozdrawiam

Odpowiedz

Mikołaj Lech 17 czerwca, 2019 o 21:26

Dzień dobry Pani Julio.

Wysłałem szczegółową wiadomość na Pani adres mailowy. Mogę zająć się dla Pani wszelkimi formalnościami przy takiej rejestracji.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Wiktor 7 lipca, 2019 o 19:30

Dzień dobry,
mam pytanie. Czy mogę umieścić przy logo firmy usługowej (agencja reklamowa) znak SM? Czy SM może dotyczyć tylko pionierskich /unikalnych usług? Nazwa, której używam nie jest unikatowa w skali świata – tak naprawdę chodzi mi o przywiązanie konkretnej nazwy do konkretnego logo i konkretnego zakresu usług. Czy to ma sens?

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Mikołaj Lech 9 lipca, 2019 o 21:15

Dzień dobry Panie Wiktorze.

Znaczek SM ma analogiczne znaczenie jak TM. Wszystko szczegółowo opisałem w artykule pt.: Czym różni się symbol TM od R w kółku? Wskazałem tam, że SM podobnie jak TM odnosi się do nazwy/ logo, które pełni rolę marki, ale nie zostało zarejestrowane w Urzędzie Patentowym. Zarówno symbolem TM jak i SM może się posługiwać każdy. Prawo w żaden sposób tego nie reguluje. Co innego ®. Tutaj za posługiwanie się tym symbolem bez rejestracji grozi kara grzywny do 5 tys. złotych.

Pozdrawiam

Odpowiedz

infomiasto.eu 30 września, 2019 o 11:40

Jeden z najciekawszych artykułów w jaki czytałem o tych znakach. Fajnie wyjaśniona Rka oraz ten C. Dzięki za napisanie. Nie wiedziałem wcześniej jaki używać u siebie.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Patentowa LECH Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Patentowa LECH z siedzibą w Bydgoszczy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem mikolaj@kancelarialech.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: