fbpx
Blog nagrodzony przez
Urząd Patentowy RP
Urząd Patentowy RP

Chcesz 1000 EUR dofinansowania na ochronę marki?

Skontaktuj się ze mną:

Jako rzecznik patentowy, specjalizuję się w rejestrowaniu znaków towarowych. Pomogę Ci uzyskać unijne dofinansowanie na ten cel.

zastrzezenie-nazwy-firmy-kancelaria-lech-q
ebook-o-ochronie-marki

Podobał Ci się ten artykuł?

Pobierz darmowy eBook o ochronie marki
  • zawiera kluczowe informacje o ochronie marki
  • otrzymał wyróżnienie od Urzędu Patentowego
  • napisany jest prostym i zrozumiałym językiem
  • opisuje najczęstsze błędy przedsiębiorców
  • zawiera proste rady jak chronić swoją markę
  • pobrało go już ponad 1800 osób!

Zobacz również

Włącz się do dyskusji

Mam pytanie czy można używać nazwy produktu oznaczonego „R” w kółeczku w takim kontekście np. podczas wystawiania aukcji:

„Buty nie nike sportowe (tu nazwa innego producenta np. jong jang)”

Można sprzedawać bądź reklamować produkty, które legalnie kupiło się od producenta np. NIKE. Następuje tu wyczerpanie prawa do znaku towarowego. Producent nie ma już władzy nad tym co z jego produktem się dzieje. Należy jednak pamiętać, że nie można z reklamą przesadzać. Jeżeli bowiem zaczniemy na stronie www umieszczać wielkie banery NIKE, i podobnie zrobimy w reklamie, ktoś może uznać, że istnieje związek danej firmy z NIKE. A to jest już przekroczenie prawa. Sugeruję więc wykorzystywać na aukcji oznaczenie NIKE jedynie w celu informacyjnym. Czyli właśnie: „Buty sportowe NIKE rozmiar 43-45, cena: 199 zł” Itp.

Pozdrawiam serdecznie

Tu kolega miał coś innego na myśli. Widzisz….wielu sprzedających na allegro aby natrafić na ich ogłoszenie wpisują słowo kluczowe poprzedzone zaprzeczeniem
czyli „Buty NIE Nike, NIE Puma, NIE Adidas ale firmy Kowalski” na tej zasadzie
pytanie – czy to przekracza granicę? Czy to jest wykorzystywanie chronionego znaku? I czy w takim przypadku ktoś będzie rościł prawo do odszkodowania za używanie ich marki w celu zarobkowym?

Czy litera G wpisana w okrąg oznacza też: „chronione oznaczenie geograficzne”, czy może jednak te pojęcie nie jet równoznaczne z: „zarejestrowanym oznaczeniem geograficznym”?

Czy jeśli dana nazwa firmy jest zarejestrowana w UE jako (R), to czy możemy zarejestrować dokładnie taką samą nazwę(R) w Polsce bez przekroczenia prawa?

Witam

Jeżeli dany znak zarejestrowany jest w UE, to jego ochrona obejmuje również Polskę. Oznacza to, że nikt nie może posługiwać się takim samym ani podobnym oznaczeniem (w takiej samej branży). Ochrona ta nie jest absolutna i daną nazwą można się posługiwać pod warunkiem, że działa się w innej branży. Pisałem o tym tutaj.

Przykładowo mam firmę „MIKPOL” (usługi prawne). Ten znak towarowy rejestruję na terenie UE. Oznacza to, że w Polsce nikt nie może posługiwać się znakiem „MIKPOL” na usługi prawne. Nie ma jednak przeszkód, aby powstała piekarnia „MIKPOL” (byle tylko nie posługiwała się moim logo).

Odpowiadając więc na Pani pytanie. Jeżeli nazwa, którą chce Pani zastrzec jest identyczna z zarejestrowanym znakiem wspólnotowym to rozwiązania mogą być dwa:
a) jeżeli znak będzie dotyczył tych samych branż – Urząd Patentowy nie udzieli ochrony
b) jeżeli znak będzie dotyczył innych branż – Urząd Patentowy powinien ochronę udzielić (jeżeli nie ma innych przeciwwskazań)

Pozdrawiam

Witam,
miałbym pytanie dotyczące TM, oraz Copyright ©.
Wspominał Pan, że w przeciwieństwie do ® powyższe znaki, szczególnie TM nie są uwzględniane przez prawo polskie (m.in. odpowiadając innym osobom – http://znakitowarowe-blog.pl/bezprawne-uzywanie-symbolu-r-w-kolku/)
Niemniej jak wygląda kwestia stosowania ich w Polsce, przez polskich twórców, ale w serwisach internetowych podlegających prawu państwa, w którym te znaki pełnią funkcję urzędowych, jak nasze ® ? Czy jako twórca mogę sobie bezpłatnie i bez jakichkolwiek zezwoleń umieścić znak TM przy stworzonym przez siebie logo i umieścić je na takim portalu bez prawnych konsekwencji ? Przecież to, że w Polsce ten znak prawnie nic nie znaczy, to nie jest równoznaczne, że nie ma prawnych konsekwencji np. w prawie USA, czy innym państwie UE, którym mogą podlegać poszczególne portale np. społecznościowe., w których umieszczę swoje logo z tym znakiem.
Druga sprawa to kwestia ©… Czy ten znak można stosować w Polsce tak samo bezpłatnie i bez rejestracji jak TM ?

Panie Rafale przepisy związane z własnością przemysłową są generalnie ujednolicone na całym świecie. Oczywiście nie można mieć pewności, czy w danym państwie posługiwanie się symbolem TM nie jest jakoś formalnie uregulowane. Akurat w tym przypadku wydaje mi się to mało prawdopodobne. Być może trzeba by było się nad tym pochylić i poszukać. Co do © to przyjął się w Polsce zwyczaj posługiwania się tym symbolem. Nie trzeba tutaj dokonywać rejestracji pr. autorskich (a jest to możliwe jeżeli dobrze pamiętam np. w Malezji).

Pozdrawiam

(c) Nie stosuje się w logu jak ®
Używasz tego do opisu dzieła (dzieła w rozumieniu prawa autorskiego). Czyli pod rysunkiem swojego autorstwa możesz się podpisać z (c) często z datą powstania dzieła (to z praktyki i różnic w prawie autorskim na świecie). Przykład: (c) Rafał Kowalski 2018.

Witam,

mam pytanie dotyczące ZNAKU TOW.. W serwisie www Urzędu Patentowego jest taka oto wyszukiwarka:

Robię wstępne rozeznanie i jestem zainteresowany zastrzeżeniem pewnej nazwy w formie SŁOWNEJ, załóżmy że będzie to przykładowa nazwa: „Przykład123”.

Czy jeśli wpiszę tą nazwę w tą wyszukiwarkę i niczego nie znajdzie, to mogę być pewien, że nazwa ta jest wolna i mogę ubiegać się o jej zastrzeżenie?
Czy konieczne jest jakieś inne sprawdzenie?

Dzięki za ewentualną odpowiedź, pozdrawiam.

dzień dobry,
właśnie otrzymałam potwierdzenie z rejestru Krajowych Znaków Towarowych, że moje logo zostało wpisane do rejestru i zostało objęte ochrona prawną.
Wcześniej oczywiście zostało zgłoszone w Urzędzie Patentowym RP.
No i teraz – zagwozdka: mam prawo używać „R” (reserved) i TM – tak sądzę, ale która opcje wybrać. Szczególnie, że logo dotyczy marki projektanckiej?
w UPRP nie ma szans na info:)
będę wdzięczna za pomoc:)
pozdrawiam
Bożena

Pani Bożeno mam nadzieję, że nie dokonała Pani przelewu na podstawie pisma z rejestru Krajowych Znaków Towarowych. Bez cienią wątpliwości jest to pismo od oszustów o czym pisałem tutaj. Jest tam nawet wzór pisma, który trafił do mojego klienta.

Nagrałem o tym również film:

Odpowiadając jednak na Pani pytanie. Symbolem R w kółku może się Pani posługiwać od dnia wydania przez UP decyzji o przyznaniu Pani ochrony. Pod warunkiem, że opłaci Pani pierwszy 10-cio letni okres ochronny. Symbolem TM może się Pani posługiwać zawsze bo nie komunikuje on, że znak został zarejestrowany.

Pozdrawiam serdecznie

Czy mogę wstawić przy swoim samemu zaprojektowanym logo literki TM albo C kółku bez zbędnych opłat po prostu za darmo.Jak czytam to znak TM można stosować i mam pytanie dodatkowe czyt ten znak TM można zrobić w kółku czy raczej nie.Uważam że każdy dodatkowy znak chroniący czy to w moim przypadku darmowy zawsze w jakiś sposób mówi o sobie o powadze czyjejś pracy.

Witam,
chciał bym zastosować w swoim Znaku Towarowym znak TM, lecz nie wiem czy są jakieś wytyczne co do jego umiejscowienia względem logo itp. ? i czy tak owe w ogóle są ?
Czy mam rozumieć że gdy zlecę Grafikowi zamieszczenie znaku TM to będzie mógł go umieścić w dowolnym miejscu ?

Witam

Mam pytanie, chciałbym zrobić sobie nowe logo (avatar) na pewną stronę do wydawania gier. Pewnego dnia przeglądając internet napotkałem się na inne świetne logo składające się z samych liter. Logo oznaczone literą r w kółku. Postanowiłem użyć tylko jedną literę z tego loga ze względu na świetny wygląd (sam bym lepszej nie zrobił). Tylko teraz zastanawiam się nad tym, czy gdy zacząłbym używać tego znaku w swoim awatarze, to będę miał problemy z prawem ? Nazwa mojej „marki” (chociaż ciężko to nazwać marką) jest zupełnie niezwiązana z tamtą z której pochodzi zapożyczona litera. Moje logo składa się z tej litery umieszczonej na środku, symbolizującej pierwszą literę nazwy mojego kanału/profilu i do tego otoczenie wykonane różnymi metodami graficznymi (te już nie podlegają prawom autorskim). Podsumowując, nie wiem czy za używanie tej literki muszę coś zapłacić twórcom ich loga, czy wcale nie mam prawa jej używać. A jeśli mogę to czy równie w celach komercyjnych czy jedynie niekomercyjnych ?

Witam

Zastanawiam nad jednym – widze w wynikach wyszukiwania, ze konkurencyjna firme opatrzona znakiem R w kółku natomiast na ich stronie nie ma informacji o tym – w logo jest TM, tylko w tytule jest R. wiec najprawdopodobniej naduzywaja znaku. jak mozna to sprawdzic zanim zadzwonie gdziekolwiek?

Dzień dobry Panie Janku.
Wyciąga Pan zbyt daleko idące wnioski. Nie ma obowiązku używania znaku R w kółku. Często bardzo rozpoznawalne marki z tego symbolu rezygnują bo oczywistym jest, że chronią swoje znaki towarowe (np. SONY). Nie ma również nic złego w tym, że zamiennie używa się przy logo symbolu R-ki lub TM. Od klientów często słyszę, że TM lepiej się graficznie komponuje. Problem faktycznie występuje jeżeli tą R-ką ktoś posługuje się w sposób nieuprawniony. Urząd Patentowy RP publikuje informacje o zarejestrowanych znakach na swojej oficjalnej stronie. Proszę poszukać i sprawdzić czy ta firma faktycznie swój znak chroni.
Pozdrawiam

Witam, to już pogubiłam się….chciałabym kupić produkt,na opakowaniach jest znak TM oraz gdzie indziej niby ten sam produkt ale na pudełku jest R w kółku… Który najlepiej wybrać?? Czy to w sumie bez znaczenia….a na orginalnych opakowaniach /produkt/ coś powinno widnieć??
pozdrawiam.

Pani Iwono, dla oceny czy dany produkt jest oryginalny czy nie nie ma znaczenia czy przy logo jest TM czy R w kółku. Jeżeli ktoś decyduje się zrobienie podróbki to kopiuje wszystko jak leci. Proszę również zwrócić uwagę na to jak reklamują się duże marki. Nawet takie wiodące firmy jak SONY w reklamie zamiennie posługują się jednym i drugim symbolem.

Odkryłem całkiem przypadkiem,że nazwa firmy jaka odpowiada mojemu profilowi działalności. Istnieje taka firma, która zajmuje się zgoła inną dziedziną lecz posiada znaczek „R”. Czy mogę porozumieć się z właścicielami tej nazwy na zasadzie porozumienia? lub ewentualnej współpracy? promocji ich usług?. Logotyp będzie innych tylko z rozszerzeniem achitects&real estate. Proszę o odpowiedź.

Witam mam pytanie niedawno kupilem spodnie ‚levisa’ na tylnej kieszeni widniej taka mamla czerwona metaka i jest tam sam znak „R” bez napisu „levis i to R ” czy to sa ogrginalne spodnie czy nie prosze o pomomc

Panie Arturze to czy jest tam metka z R-ką czy nie, nie ma znaczenia dla oryginalności. W moim artykule wskazywałem, że ludzie powszechnie błędnie tłumaczą ten symbol. Przecież gdyby oszuści chcieli takie spodnie podrobić to skopiowaliby również R-kę.

Dobry wieczór.
Kupiłem i zamówiłem logo na allegro.

Czy w takim przypadku gdy otrzymam LOGO i „umowę przekazania praw autorskich” będę mógł obok zakupionego LOGO umieścić znak TM?

Pozdrawiam, Marcin

Dzień dobry Panie Marcinie.

Jeżeli swoje logo będzie Pan traktował jako nazwę handlową (czyli będzie służyć do komercyjnego oznaczania towarów lub usług) to jak najbardziej może Pan używać symbolu TM. Jeżeli temat Pana interesuje to więcej na ten temat pisałem w tym artykule.

Pozdrawiam

Witam, wspaniale wytłumaczona treść. Chciałabym się zapytać czy mógłby Pan udzielić informacji jak zabrać się za zarejestrowanie logo w Unii Europejskiej/ jakie konkretnie dokumenty należy zebrać i wypełnić oraz jak Urząd Patentowy wycenia swoją pracę? Pozdrawiam

Dzień dobry,
mam pytanie. Czy mogę umieścić przy logo firmy usługowej (agencja reklamowa) znak SM? Czy SM może dotyczyć tylko pionierskich /unikalnych usług? Nazwa, której używam nie jest unikatowa w skali świata – tak naprawdę chodzi mi o przywiązanie konkretnej nazwy do konkretnego logo i konkretnego zakresu usług. Czy to ma sens?

Pozdrawiam!

Dzień dobry Panie Wiktorze.

Znaczek SM ma analogiczne znaczenie jak TM. Wszystko szczegółowo opisałem w artykule pt.: Czym różni się symbol TM od R w kółku? Wskazałem tam, że SM podobnie jak TM odnosi się do nazwy/ logo, które pełni rolę marki, ale nie zostało zarejestrowane w Urzędzie Patentowym. Zarówno symbolem TM jak i SM może się posługiwać każdy. Prawo w żaden sposób tego nie reguluje. Co innego ®. Tutaj za posługiwanie się tym symbolem bez rejestracji grozi kara grzywny do 5 tys. złotych.

Pozdrawiam

Napisz do mnie mikolaj@kancelarialech.pl Zadzwoń +48 575 999 410