Slider
29 Sty

Co oznacza R w kółku?

Czy wiesz tak naprawdę co oznacza R w kółku? Przypatrując się uważnie różnym markom na rynku zauważyć możesz, że część z nich posługuje się tym właśnie symbolem. Nie każdy jednak wie co on faktycznie oznacza.

 

 

Nie powstrzymuje to oczywiście ludzi przed doradzaniem innym w tym zakresie (taka nasza polska przypadłość). W wyniku tego internet pełen jest najbardziej abstrakcyjnych tłumaczeń.  Poniżej przedstawiam dwa pojawiające się najczęściej:

Nadzwyczaj mocno utrwaliło się u ludzi to, że R w kółku oznacza “oryginalny”. Stąd podobno tylko oryginalne produkty są opatrzone tym symbolem. Nie spotkałem się jednak z sytuacją aby oszust, który podrabia dany produkt pomijał symbol ®. To nie jest jednak hologram jak w przypadku płyt CD, który ciężko skopiować!

Symbol R w kółku błędnie kojarzony jest z określeniem "oryginalny"Co ciekawe błędne tłumaczenie utrwalają oznaczenia, które spotkać można w internecie. Najciekawszym wg mnie jest znaczek “TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY”. Tam symbol R w kółku pojawia się wyraźnie w kontekście oryginalności towaru. Tak naprawdę nie ma jednak nic wspólnego z ochroną znaku towarowego w Urzędzie Patentowym.

 

Symbol R w kółku błędnie tłumaczy się również jako oznaczenie praw autorskich. Miałem styczność z kilkoma przedsiębiorcami, którzy właśnie w tym kontekście dodali ® przy swoim firmowym logo.

Należy pamiętać, że taka niewinna pomyłka może wiązać się z konkretnymi sankcjami karnymi .

 
 

Poniżej przedstawiam prawidłowe znaczenie nie tylko samego ® ale również innych symboli mających związek z własnością intelektualną.

R w kółkuTo skrót od “registered” co oznacza, że dany znak towarowy został zarejestrowany w odpowiednim Urzędzie Patentowym. Przedsiębiorca, który uzyskał świadectwo ochronne może, ale nie musi, umieszczać w sąsiedztwie swojego znaku towarowego litery R wpisanej w okrąg. Zabronione jest oznaczanie tym symbolem znaku towarowego, który nie został zarejestrowany. Polski prawo przewiduje za taki czyn grzywnę.

Przeczytaj również jak oznacza się chronione wzory przemysłowe.

TM - trademarkTo skrót od “trademark” co oznacza znak towarowy. Polskie prawo nie wiąże z tym symbolem jakichkolwiek uprawnień. Każdy przedsiębiorca, który używa charakterystycznej nazwy bądź logotypu faktycznie posługuje się znakiem towarowym. Nie każdy jednak chroni go w Urzędzie Patentowym. W takim przypadku część z nich posługuje się tym symbolem.

C w kółku

To skrót od “copyright” co oznacza prawo autorskie. Symbol ten można czasami spotkać na różnego rodzaju towarach: batonikach, płatkach a także na mapach. W szerszym znaczeniu są to prawa przysługujące autorowi z tytułu stworzenia dzieła. Chodzi np. o prawo do uzyskiwania korzyści finansowych. Każdy znak towarowy o wyjątkowej szacie graficznej chroniony jest z mocy prawa właśnie prawem autorskim.

To skrót od “service mark” co oznacza znak usługowy. W Polsce pojęcie SM - service markznaków towarowych zawiera w sobie również znaki usługowe. Jeżeli chodzi o znaczenie tego symbolu to zachodzi tutaj analogiczna sytuacja jak przy TM.  Przedsiębiorca, który chroni swój znak towarowy może posługiwać się poza symbolem ® również TM lub SM. Występowanie jednak tych ostatnich samotnie nie mówi, że nastąpiła rejestracja znaku towarowego w Urzędzie Patentowym.

G w kółkuTo symbol oznaczający zarejestrowane w odpowiednim Urzędzie Patentowym oznaczenie geograficzne. W tym przypadku możemy mówić jedynie o towarach pochodzących z danego terenu pod warunkiem, że ich specyficzne cechy wynikają właśnie z miejsca ich pochodzenia (np. szampan). Podobnie jak w przypadku ® osoby uprawnione mogą ale nie muszą posługiwać się przy danym oznaczeniu tym symbolem.

 T w kółku

To symbol topografii układów scalonych. Niestety w Polsce zgłaszana jest ich śladowa ilość.

 
 


Logo Mistrzostw Świata - BrazyliaJeżeli dotarłeś do tego miejsca to z pewnością bez trudu rozszyfrujesz oznaczenia widniejące na logo Mistrzostw Świata z Brazylii z 2014 roku.

Mam nadzieję, że dzięki temu wpisowi udało mi się nie tylko rozwiać kilka mitów na temat tego co oznacza R w kółku, ale również przybliżyć znaczenie innych symboli z zakresu własności intelektualnej. Przy okazji polecam Ci mój kolejny artykuł pt.: 9 mitów dotyczących znaków towarowych.

 

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to zapisz się na subskrypcję. Powiadomię Cię o nowych artykułach.
Dodatkowo jako gratis otrzymasz mój eBook pt.:
„10 RZECZY, KTÓRE MUSISZ WIEDZIEĆ O OCHRONIE MARKI”


 

baner-pod

Mikołaj Lech

Potrzebujesz pomocy prawnej? Skontaktuj się ze mną:
+48 575 999 410,
mikolaj@lech.bydgoszcz.pl

{ 22 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Piotr Kwiecień 4, 2014 o 12:46

Mam pytanie czy można używać nazwy produktu oznaczonego “R” w kółeczku w takim kontekście np. podczas wystawiania aukcji:

“Buty nie nike sportowe (tu nazwa innego producenta np. jong jang)”

Odpowiedz

Mikołaj Lech Kwiecień 4, 2014 o 12:52

Można sprzedawać bądź reklamować produkty, które legalnie kupiło się od producenta np. NIKE. Następuje tu wyczerpanie prawa do znaku towarowego. Producent nie ma już władzy nad tym co z jego produktem się dzieje. Należy jednak pamiętać, że nie można z reklamą przesadzać. Jeżeli bowiem zaczniemy na stronie www umieszczać wielkie banery NIKE, i podobnie zrobimy w reklamie, ktoś może uznać, że istnieje związek danej firmy z NIKE. A to jest już przekroczenie prawa. Sugeruję więc wykorzystywać na aukcji oznaczenie NIKE jedynie w celu informacyjnym. Czyli właśnie: “Buty sportowe NIKE rozmiar 43-45, cena: 199 zł” Itp.

Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Michalina Maj 15, 2014 o 11:59

Czy litera G wpisana w okrąg oznacza też: “chronione oznaczenie geograficzne”, czy może jednak te pojęcie nie jet równoznaczne z: “zarejestrowanym oznaczeniem geograficznym”?

Odpowiedz

Asia Sierpień 6, 2014 o 20:57

Czy jeśli dana nazwa firmy jest zarejestrowana w UE jako (R), to czy możemy zarejestrować dokładnie taką samą nazwę(R) w Polsce bez przekroczenia prawa?

Odpowiedz

Mikołaj Lech Sierpień 6, 2014 o 21:40

Witam

Jeżeli dany znak zarejestrowany jest w UE, to jego ochrona obejmuje również Polskę. Oznacza to, że nikt nie może posługiwać się takim samym ani podobnym oznaczeniem (w takiej samej branży). Ochrona ta nie jest absolutna i daną nazwą można się posługiwać pod warunkiem, że działa się w innej branży. Pisałem o tym tutaj.

Przykładowo mam firmę “MIKPOL” (usługi prawne). Ten znak towarowy rejestruję na terenie UE. Oznacza to, że w Polsce nikt nie może posługiwać się znakiem “MIKPOL” na usługi prawne. Nie ma jednak przeszkód, aby powstała piekarnia “MIKPOL” (byle tylko nie posługiwała się moim logo).

Odpowiadając więc na Pani pytanie. Jeżeli nazwa, którą chce Pani zastrzec jest identyczna z zarejestrowanym znakiem wspólnotowym to rozwiązania mogą być dwa:
a) jeżeli znak będzie dotyczył tych samych branż – Urząd Patentowy nie udzieli ochrony
b) jeżeli znak będzie dotyczył innych branż – Urząd Patentowy powinien ochronę udzielić (jeżeli nie ma innych przeciwwskazań)

Pozdrawiam

Odpowiedz

Asia Sierpień 7, 2014 o 08:47

Dziękuję serdecznie za szybką odpowiedź. Niestety (dla mnie) dotyczy to tej samej branży…

Odpowiedz

Ania Sierpień 16, 2014 o 17:16

Bardzo fajny wpis, niewiele osób wie co oznaczają wymienione przez Pana symbole.

Odpowiedz

Mikołaj Lech Marzec 14, 2015 o 15:27

Cieszę się, że się Pani podoba.

Odpowiedz

Rafał Listopad 20, 2014 o 01:38

Witam,
miałbym pytanie dotyczące TM, oraz Copyright ©.
Wspominał Pan, że w przeciwieństwie do ® powyższe znaki, szczególnie TM nie są uwzględniane przez prawo polskie (m.in. odpowiadając innym osobom – http://znakitowarowe-blog.pl/bezprawne-uzywanie-symbolu-r-w-kolku/)
Niemniej jak wygląda kwestia stosowania ich w Polsce, przez polskich twórców, ale w serwisach internetowych podlegających prawu państwa, w którym te znaki pełnią funkcję urzędowych, jak nasze ® ? Czy jako twórca mogę sobie bezpłatnie i bez jakichkolwiek zezwoleń umieścić znak TM przy stworzonym przez siebie logo i umieścić je na takim portalu bez prawnych konsekwencji ? Przecież to, że w Polsce ten znak prawnie nic nie znaczy, to nie jest równoznaczne, że nie ma prawnych konsekwencji np. w prawie USA, czy innym państwie UE, którym mogą podlegać poszczególne portale np. społecznościowe., w których umieszczę swoje logo z tym znakiem.
Druga sprawa to kwestia ©… Czy ten znak można stosować w Polsce tak samo bezpłatnie i bez rejestracji jak TM ?

Odpowiedz

Mikołaj Lech Grudzień 10, 2014 o 10:46

Panie Rafale przepisy związane z własnością przemysłową są generalnie ujednolicone na całym świecie. Oczywiście nie można mieć pewności, czy w danym państwie posługiwanie się symbolem TM nie jest jakoś formalnie uregulowane. Akurat w tym przypadku wydaje mi się to mało prawdopodobne. Być może trzeba by było się nad tym pochylić i poszukać. Co do © to przyjął się w Polsce zwyczaj posługiwania się tym symbolem. Nie trzeba tutaj dokonywać rejestracji pr. autorskich (a jest to możliwe jeżeli dobrze pamiętam np. w Malezji).

Pozdrawiam

Odpowiedz

Bożka Marzec 9, 2015 o 11:03

dzień dobry,
właśnie otrzymałam potwierdzenie z rejestru Krajowych Znaków Towarowych, że moje logo zostało wpisane do rejestru i zostało objęte ochrona prawną.
Wcześniej oczywiście zostało zgłoszone w Urzędzie Patentowym RP.
No i teraz – zagwozdka: mam prawo używać “R” (reserved) i TM – tak sądzę, ale która opcje wybrać. Szczególnie, że logo dotyczy marki projektanckiej?
w UPRP nie ma szans na info:)
będę wdzięczna za pomoc:)
pozdrawiam
Bożena

Odpowiedz

Mikołaj Lech Marzec 14, 2015 o 15:22

Pani Bożeno mam nadzieję, że nie dokonała Pani przelewu na podstawie pisma z rejestru Krajowych Znaków Towarowych. Bez cienią wątpliwości jest to pismo od oszustów o czym pisałem tutaj. Jest tam nawet wzór pisma, który trafił do mojego klienta.

Nagrałem o tym również film:

Odpowiadając jednak na Pani pytanie. Symbolem R w kółku może się Pani posługiwać od dnia wydania przez UP decyzji o przyznaniu Pani ochrony. Pod warunkiem, że opłaci Pani pierwszy 10-cio letni okres ochronny. Symbolem TM może się Pani posługiwać zawsze bo nie komunikuje on, że znak został zarejestrowany.

Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Bogdan Październik 24, 2015 o 21:44

Czy mogę wstawić przy swoim samemu zaprojektowanym logo literki TM albo C kółku bez zbędnych opłat po prostu za darmo.Jak czytam to znak TM można stosować i mam pytanie dodatkowe czyt ten znak TM można zrobić w kółku czy raczej nie.Uważam że każdy dodatkowy znak chroniący czy to w moim przypadku darmowy zawsze w jakiś sposób mówi o sobie o powadze czyjejś pracy.

Odpowiedz

Mikołaj Lech Październik 26, 2015 o 15:40

Panie Bogdanie spokojnie może Pan umieszczać przy logo symbole TM i C.
Tak jak napisałem jedynie R-ka w kółku jest symbolem prawnie chronionym.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Martin Grudzień 3, 2015 o 00:29

Co oznacza znak P w kólku? Patent?

Odpowiedz

Mikołaj Lech Grudzień 3, 2015 o 00:35

Dzień dobry
To na pewno nie jest symbol patentu. Po szybkich poszukiwaniach znalazłem na Wikipedii informację, że jest to symbol oznaczający prawa autorskie do nagrania dźwiękowego (fonogramu).
Pozdrawiam

Odpowiedz

Mateusz Marzec 23, 2016 o 15:47

Witam,
chciał bym zastosować w swoim Znaku Towarowym znak TM, lecz nie wiem czy są jakieś wytyczne co do jego umiejscowienia względem logo itp. ? i czy tak owe w ogóle są ?
Czy mam rozumieć że gdy zlecę Grafikowi zamieszczenie znaku TM to będzie mógł go umieścić w dowolnym miejscu ?

Odpowiedz

Mikołaj Lech Marzec 27, 2016 o 10:03

Może Pan umieszczać jak tylko chce przy logo.
Nie tutaj żadnych wymogów.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Janek Czerwiec 16, 2017 o 12:59

Witam

Zastanawiam nad jednym – widze w wynikach wyszukiwania, ze konkurencyjna firme opatrzona znakiem R w kółku natomiast na ich stronie nie ma informacji o tym – w logo jest TM, tylko w tytule jest R. wiec najprawdopodobniej naduzywaja znaku. jak mozna to sprawdzic zanim zadzwonie gdziekolwiek?

Odpowiedz

Mikołaj Lech Czerwiec 19, 2017 o 08:17

Dzień dobry Panie Janku.
Wyciąga Pan zbyt daleko idące wnioski. Nie ma obowiązku używania znaku R w kółku. Często bardzo rozpoznawalne marki z tego symbolu rezygnują bo oczywistym jest, że chronią swoje znaki towarowe (np. SONY). Nie ma również nic złego w tym, że zamiennie używa się przy logo symbolu R-ki lub TM. Od klientów często słyszę, że TM lepiej się graficznie komponuje. Problem faktycznie występuje jeżeli tą R-ką ktoś posługuje się w sposób nieuprawniony. Urząd Patentowy RP publikuje informacje o zarejestrowanych znakach na swojej oficjalnej stronie. Proszę poszukać i sprawdzić czy ta firma faktycznie swój znak chroni.
Pozdrawiam

Odpowiedz

iwona Sierpień 30, 2017 o 08:00

Witam, to już pogubiłam się….chciałabym kupić produkt,na opakowaniach jest znak TM oraz gdzie indziej niby ten sam produkt ale na pudełku jest R w kółku… Który najlepiej wybrać?? Czy to w sumie bez znaczenia….a na orginalnych opakowaniach /produkt/ coś powinno widnieć??
pozdrawiam.

Odpowiedz

Mikołaj Lech Sierpień 31, 2017 o 19:40

Pani Iwono, dla oceny czy dany produkt jest oryginalny czy nie nie ma znaczenia czy przy logo jest TM czy R w kółku. Jeżeli ktoś decyduje się zrobienie podróbki to kopiuje wszystko jak leci. Proszę również zwrócić uwagę na to jak reklamują się duże marki. Nawet takie wiodące firmy jak SONY w reklamie zamiennie posługują się jednym i drugim symbolem.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: