Spis treści
- • Ile trwa rejestracja znaku towarowego w POLSCE?
- • Od jakiej daty liczone jest 10-letnie prawo ochronne?
- • Co wydłuża czas rejestracji znaku towarowego?
- • 1# – Błędy zgłaszającego w dokumentacji
- • 2# – Bezwzględne przeszkody w rejestracji
- • 3# – Opieszałość eksperta z Urzędu Patentowego
- • 4# – Złożony sprzeciw do rejestracji znaku towarowego
- • Czy zlecając formalności rzecznikowi patentowemu znak zarejestruję szybciej?
- • Unikasz sytuacji, które niepotrzebnie przedłużają postępowanie
- • Przyspieszysz terminy, które nie są sztywne
- • Ile trwało zastrzeżenie znaku towarowego w przeszłości?
- • Ile czasu zajmuje rejestracja znaku towarowego w UNII EUROPEJSKIEJ?
- • Jak długo trwa rejestracja znaku towarowego NA ŚWIAT?
- • 1. Zgłoszenie przez Biuro Światowej Organizacji Własności Intelektualnej
- • 2. Zgłoszenie przez urząd patentowy wybranego kraju
- • Ile trwa zastrzeżenie znaku towarowego w wybranych krajach?
- • Jak długo trwa zastrzeżenie znaku towarowego? Podsumowanie
Ile trwa rejestracja znaku towarowego w Polsce?
Aby korzystać z podwyższonej ochrony swojej marki powinieneś ją zarejestrować w Urzędzie Patentowym RP. Od strony formalnej musisz złożyć odpowiedni wniosek, dołączyć wykaz klas oraz wnieść opłaty urzędowe.
Modelowa rejestracja znaku towarowego w Polsce trwa około 6 miesięcy. Kolejne kilka miesięcy poczekasz na świadectwo ochronne, które urząd wysyła listownie.
Jeżeli chcesz, to wszelkimi formalnościami w procesie rejestracji może się dla Ciebie zająć rzecznik patentowy. Działanie za jego pośrednictwem nie jest jednak obowiązkowe.
Etapy zgłoszenia | Czas trwania |
1. Analiza zdolności rejestrowej znaku przez rzecznika patentowego (nieobowiązkowa). | 7 dni |
2. Badanie formalne przez Urząd Patentowy RP zakończone publikacją z BUP-ie. | 1-2 miesiące |
3. Okres sprzeciwowy. | 3 miesiące |
4. Decyzja o rejestracji znaku towarowego. | 1 miesiąc |
5. Wydanie świadectwa ochronnego. | 4-6 miesięcy |
RAZEM | 9-12 miesięcy |
Od jakiej daty liczone jest 10-cio letnie prawo ochronne?
![Ile trwa rejestracja znaku towarowego? Ile trwa zastrzeżenie znaku towarowego?](https://znakitowarowe-blog.pl/app/uploads/2022/10/ile-trwa-zastrzezenie-znaku-towarowego-ile-trwa-rejestracja-znaku-towarowego.png)
To prawo będzie Ci przysługiwać od daty zgłoszenia.
Oznacza to, że nawet jeżeli procedura potrwa kilka lat to prawo ochronne liczone będzie od dnia wysłania wniosku do Urzędu Patentowego RP.
Tym samym ważniejsze od tego jak długo trwa rejestracja znaku towarowego jest to, aby całe postępowanie zakończyło się przyznaniem Ci świadectwa ochronnego.
Przykładowo jeżeli znak zgłosiłeś 1 sierpnia 2019 r. to warunkową decyzję o rejestracji otrzymasz w okolicach lutego 2020 r. Jeżeli ją opłacisz, Twój znak towarowy będzie chroniony do 1 sierpnia 2029 r. O samej procedurze rejestrowej więcej przeczytasz tutaj:
Co wydłuża czas rejestracji znaku towarowego?
Jedna z wykładowczyń na mojej aplikacji rzecznikowskiej zwykła mawiać, że:
Sprawy typowe to wypadek przy pracy.
Im dłużej zajmuję się znakami towarowymi tym bardziej się z nią zgadzam.
Wiele osób jest święcie przekonanych, że zgłoszenie ogranicza się do wypełnienia prostego dokumentu, a urząd musi ochronę przyznać. Jest wręcz odwrotnie. Jeżeli nie dostosujesz się do obowiązujących przepisów, całe postępowanie niemiłosiernie Ci się przedłuży albo ochrony w ogóle nie dostaniesz.
Na to ile trwa rejestracja znaku towarowego mają wpływ:
1) Błędy zgłaszającego w dokumentacji
Te mogą dotyczyć najróżniejszych elementów zgłoszenia. Zdarza się, że przedsiębiorcy nie wskazują do oznaczania jakich towarów i usług ma służyć ich znak. Ewentualnie posługują się do tego pojęciami potocznymi zamiast bazować na klasyfikacji nicejskiej. W takim przypadku urząd wezwie zgłaszającego do naprawienia błędów.
Poniżej przykład niepoprawnego, choć urzekającego wykazu 🙂
![ile trwa zastrzeżenie znaku towarowego w Polsce](https://znakitowarowe-blog.pl/app/uploads/2020/04/Ile-trwa-rejestracja-znaku-towarowego-w-Polsce-2.jpg)
Ten rodzaj błędów może przedłużyć postępowanie od 3 do 6 miesięcy lub nawet uniemożliwić rejestrację.
2) Bezwzględne przeszkody w rejestracji
Ekspert na biurko którego trafi Twoje zgłoszenie będzie sprawdzał czy nie występują tutaj przeszkody największego kalibru. Jeżeli je zlokalizuje – odmówi rejestracji. Formalnie jednak wcześniej dostaniesz możliwość odpowiedzi na jego zarzuty. Ta korespondencja z ekspertem wpływa właśnie na to ile czeka się na ochronę znaku towarowego.
Do grona tego typu przeszkód zalicza się m.in.:
Oznaczenia niedystynktywne.
![ile trwa zastrzeżenie znaku towarowego w Polsce](https://znakitowarowe-blog.pl/app/uploads/2020/04/Ile-trwa-zastrzeżenie-znaku-towarowego-1a.jpg)
Są to oznaczenia, które w ogóle nie nadają się do pełnienia funkcji znaków towarowych. Przykładowo urząd patentowy odmówił rejestracji znaku towarowego „kartka pocztowa” Z-347939 ponieważ jest to określenie opisowe.
Niepowodzeniem zakończyła się próba zastrzeżenia znaku towarowego „las w słoiku” Z-466948. Tutaj ekspert słusznie zauważył, że to pojęcie weszło już do języka potocznego.
Oznaczenia zawierające zakazane symbole.
Na rejestrację nie ma szans logo zawierające symbol czerwonego krzyża, godło narodowe czy znak Polski Walczącej.
Co ciekawe za bezwzględne przeszkody uznaje się również oznaczenia sprzeczne z dobrymi obyczajami. Najczęściej chodzi o nazwy wulgarne (np. DUPECZKA Z-216134) lub tak jak poniższy przykład – naruszające uczucia religijne.
![ile trwa zastrzeżenie znaku towarowego w Polsce](https://znakitowarowe-blog.pl/app/uploads/2020/04/Ile-trwa-zastrzeżenie-znaku-towarowego.jpg)
Jeżeli ekspert podniesie argument przeszkód bezwzględnych, postępowanie może się wydłużyć o 3 miesiące lub ochrony w ogóle nie dostaniesz.
3) Opieszałość eksperta urzędu patentowego
Na to ile trwa procedura rejestracji znaku towarowego duży wpływ ma ekspert. Problem w tym, że nie jest on zobligowany żadnym terminem na zajęcie się Twoim zgłoszeniem. Zauważyłem, że jeżeli trafia do niego sprawa trudna, którą ciężko jednoznacznie ocenić… zgłoszenie trafia o zamrażarki. Tak tę sytuację nazywamy to w naszej kancelarii.
Ekspert po ludzku odkłada niewygodną dla niego sprawę na później zajmując się łatwiejszymi tematami.
W takim przypadku w Twojej sprawie może nie wydarzyć się nic przez rok lub dwa. Wiem o zgłoszeniu, które leżakowało tak u eksperta 5 lat.
4) Złożony sprzeciw do rejestracji
Do 2016 r. ekspert był niejako strażnikiem znaków już zarejestrowanych. Sprawdzał nie tylko bezwzględne ale i względne przeszkody rejestracji. Do tej drugiej grupy zalicza się podobne znaki towarowe z wcześniejszą datą rejestracji. Ekspert jeżeli zlokalizował taką kolizję – odmawiał ochrony. Tyle tylko, że to już przeszłość.
Dziś procedura się zmieniła i właściciele takich znaków muszą sami monitorować co zgłasza ich konkurencja. Jeżeli zauważą kolizję to mają 3 miesiące od publikacji informacji o zgłoszeniu w Biuletynie Urzędu Patentowego na złożenie sprzeciwu do rejestracji.
Ważne
Na decyzję Urzędu Patentowego RP w postępowaniu sprzeciwowym przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Od jego wyroku można z kolei złożyć skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Jeżeli więc strony sporu będą zdeterminowane walczyć do końca, to na prawomocny wyrok trzeba będzie poczekać ponad 5 lat!
Postępowanie sprzeciwowe przed Urzędem Patentowym RP trwa zazwyczaj 1-2 lata.
Czy zlecając formalności rzecznikowi patentowemu znak zarejestruję szybciej?
Dobry rzecznik patentowy wie jak przyspieszyć procedurę, ale też nie możesz oczekiwać od niego cudów. Pewnych terminów nie da się ruszyć dlatego musisz uzbroić się w cierpliwość. Niemniej korzystając z pomocy rzecznika patentowego zyskujesz dwie rzeczy.
1) Unikasz sytuacji, które niepotrzebnie przedłużą postępowanie
Osobiście zanim zgłoszę klientowi znak towarowy do ochrony, zawsze proponuję mu wcześniej badanie. Dzięki temu nie składam wniosku w ciemno. Wiedząc o kolizjach mogę tak dostosować znak do rejestracji aby je obejść.
2) Przyspieszysz terminy, które nie są sztywne
Na pewne terminy, jak 3 miesięczny okres sprzeciwowy, nie mamy wpływu. Są jednak sposoby na to, aby przyspieszyć wydawanie decyzji oraz świadectwa rejestracji. I tak jak standardowo zajmuje to w Polsce nie mniej niż 9 miesięcy, to mi udało się w kilku sprawach zejść do 5-ciu miesięcy. W jaki sposób?
Cóż, dobry magik publicznie nie zdradza swoich sztuczek 🙂
UWAGA!
![Dofinansowanie na znak towarowy](https://znakitowarowe-blog.pl/app/uploads/2019/03/dofinansowanie-na-znak-towarowy-sme-fund.png)
Możesz obniżyć opłaty urzędowe za rejestrację marki aż o 75% dzięki dotacjom z UE. Program skierowany jest do firm z sektora MŚP, a jego górna granica wynosi 1000 EUR. W zeszłym roku 100% złożonych przeze mnie wniosków zakończyło się przyznaniem grantu. Chętnie pomogę Ci uzyskać taką dotację. Po prostu napisz do mnie przez formularz.
Dalsza część artykułu pod formularzem.
Ile trwało zastrzeżenie znaku towarowego w przeszłości?
Są momenty, kiedy przedsiębiorcom szczególnie zależy na czasie. Najczęściej wtedy, kiedy na horyzoncie rysuje się im konflikt o markę. W takich sytuacjach liczy się każdy dzień. Kiedy mówię takim osobom, że procedura potrwa pół roku często widzę w ich oczach niedowierzanie.
Tylko czy słusznie? Tak dobrze jak obecnie nie było jeszcze nigdy. Więcej, polski urząd patentowy na tle innych krajów świata działa całkiem szybko.
Wiesz ile czekało się na ochronę znaku towarowego w pięknych latach 90-tych?
Od 3 do 5 lat!
I to był standard dla wszystkich. Wynikało to z tego, że Urząd Patentowy RP kadrowo nie by gotowy na to co przyniósł wolny rynek. Ekspertów rozpatrujących zgłoszenia po jałowych czasach PRL-u było mało. Tymczasem przedsiębiorczość w Polsce po 89 roku wystrzeliła niczym roślinność na wiosnę.
Od 2000 roku sytuacja się poprawiła i procedura skróciła się do 2 lat. Nadal jednak dla biznesu to było za długo. Pomogło dopiero przejście z procedury badawczej na obecnie obowiązującą procedurę sprzeciwową.
Dziś na decyzję o rejestracji poczekasz średnio około 6 miesięcy. Dopóki nie zmienią się przepisy ten czas raczej się nie skróci.
Ile czasu zajmuje rejestracja znaku towarowego w UE?
![ile trwa zastrzeżenie znaku towarowego w Polsce](https://znakitowarowe-blog.pl/app/uploads/2020/04/Ile-czasu-zajmuje-rejestracja-znaku-towarowego-w-UE.jpg)
Procedura zastrzegania znaków towarowych w Unii Europejskiej jest podobna jak w Polsce. Wniosek składa się do EUIPO, który sprawdza bezwzględne przeszkody rejestracji i jeżeli ich nie znajdzie publikuje informację o zgłoszeniu. W odróżnieniu od polskiego urzędu, EUIPO informuje właścicieli wcześniejszych znaków unijnych o Twoim zgłoszeniu. Jeżeli sprzeciw nie wpłynie – znak jest rejestrowany.
Rejestracja znaku unijnego, jeżeli nie wystąpią żadne komplikacje zajmie 4-8 miesięcy.
Etapy zgłoszenia | Czas trwania |
1. Analiza zdolności rejestrowej znaku przez rzecznika patentowego (nieobowiązkowa). | 7-10 dni |
2. Badanie formalne przez EUIPO zakończone publikacją informacji o zgłoszeniu. | 2-3 tygodnie |
3. Okres sprzeciwowy. | 3 miesiące |
4. Decyzja o rejestracji znaku i wydanie świadectwa ochronnego. | 2-3 tygodnie |
RAZEM | 4-5 miesięcy |
No i tutaj pochwalę się naszym małym rekordem 🙂
Dla jednego Klienta zarejestrowaliśmy znak towarowy w równiusieńkie 3,5 miesiąca!
![ile trwa zastrzeżenie znaku towarowego w Polsce](https://znakitowarowe-blog.pl/app/uploads/2020/04/Ile-czasu-zajmuje-rejestracja-znaku-towarowego-w-Unii-Europejskiej.jpg)
Jak długo trwa rejestracja znaku towarowego na świecie?
Od razu Ci powiem, że nie da się zastrzec znaku towarowego na cały świat. Możesz za to wybrać konkretne kraje i regiony gdzie taka ochrona ma obowiązywać. Poza zgłoszeniem unijnym, które już omówiłem, do dyspozycji masz dwie opcje:
1) Zgłoszenie przez Biuro Światowej Organizacji Własności Intelektualnej
![ile trwa zastrzeżenie znaku towarowego na świecie](https://znakitowarowe-blog.pl/app/uploads/2020/04/Jak-długo-trwa-rejestracja-znaku-towarowego-na-świecie.jpg)
W tej procedurze możesz rozszerzyć ochronę znaku już zarejestrowanego. Wszystko odbywa się więc dwuetapowo. Najpierw robisz zgłoszenie w Polsce lub Unii Europejskiej a później wychodzisz na „dalszą zagranicę”. Procedura przed WIPO ma tę zaletę, że jednym zgłoszeniem ochroną możesz objąć wiązkę niemal 100 krajów świata.
Ja jako polski rzecznik patentowy mogę być w tej procedurze Twoim pełnomocnikiem.
Rejestracja międzynarodowego znaku towarowego, jeżeli nie pojawią się komplikacje zajmuje 12-18 miesięcy.
2) Zgłoszenie przez urząd patentowy wybranego kraju
Rejestracja znaku towarowego przez WIPO jest wygodna. Wskazując np. 50 krajów na terenie których ma obwiązywać ochrona wszystkimi formalnościami może się dla ciebie zająć polski rzecznik patentowy. Nie musisz szukać kancelarii patentowej w każdym kraju.
To duża oszczędność pieniędzy.
Może być jednak tak, że w tej procedurze nie ma kraju, który Cię interesuje. Dotyczy to chociażby Kanady i wielu krajów Ameryki Południowej.
Z drugiej strony możesz nie mieć znaku, którego ochronę dało by się rozszerzyć. W takich okolicznościach pozostaje Ci zgłoszenie znaku bezpośrednio do urzędu patentowego w wybranym kraju.
Niestety polski rzecznik patentowy nie może być tutaj Twoim pełnomocnikiem. Pamiętaj jednak o tym, że na stałe współpracujemy z wieloma kancelariami z całego świata. Jestem więc w stanie z jednej strony polecić Ci zaufanego, sprawdzonego pełnomocnika z danego kraju oraz koordynować cały proces rejestracji.
Ile trwa zastrzeżenie znaku towarowego w wybranych krajach?
![]() Stany Zjednoczone 12-18 miesięcy | ![]() Wielka Brytania 3-5 miesięcy | ![]() Niemcy 6-8 miesięcy |
![]() Francja 6 miesięcy | ![]() Kanada 18 miesięcy | ![]() Australia 7-8 miesięcy |
![]() Rosja 14-19 miesięcy | ![]() San Marino 12-18 miesięcy | ![]() Japonia 9-11 miesięcy |
![]() Argentyna 18 miesięcy | ![]() Chiny 20-24 miesięcy | ![]() Indie 18-24 miesiące |
![]() Kambodża 9 miesięcy | ![]() Turcja 6 miesięcy | ![]() Filipiny 18-24 miesięcy |
– Podsumowanie –
Jak długo trwa zastrzeżenie znaku towarowego?
- Wszystko zależy od kraju oraz tego czy obowiązuje tam dłuższa procedura badawcza, czy krótsza sprzeciwowa.
- Najszybciej znak zarejestrujesz w Anglii bo już w 3 miesiące. Polska z 6 miesiącami wygląda dobrze na tle chociażby Indii, Chin czy Filipin.
- W każdej procedurze wszystko się przedłuży jeżeli popełnisz błędy.
- Postępowanie może potrwać nawet kilka lat jeżeli ktoś zgłosi sprzeciw do Twojego zgłoszenia.
- Każdy urząd patentowy odmówi zastrzeżenia znaku w stosunku do którego występują bezwzględne przeszkody rejestracji.
Zobacz również:
- Kim są trolle od znaków towarowych (trademark trolls)? Jak z nimi walczyć?
- Jak odzyskać domenę internetową? Szantaż domenowy.
- Rejestracja marki na Amazon. Czym jest Amazon Brand Registry
- Licencja na wykorzystanie postaci z bajek. Gdzie szukać kontaktu?
- Jak dostosować znak towarowy do rejestracji?
- Naruszyłeś znak towarowy? Dowiedz się co może Ci za to grozić.
- Kradzież nazwy firmy poprzez rejestrację w Urzędzie Patentowym
- Jak korzystać z klasyfikacji nicejskiej? Tych 9 błędów unikaj!
FAQ
Jakich nazw nie da się zarejestrować w Urzędzie Patentowym?
Przedsiębiorcy często mają problemy z rejestracją, ponieważ nie zrobili ? pogłębionej analizy prawnej swojej marki. Po prostu zdecydowali się na zgłoszenie po pobieżnym badaniu na identyczność. Najczęściej zauważam u nich takie dwa błędy:
? Starają się zastrzec nazwę, która jest opisowa i bezpośrednio odnosi się do oferowanego produktu lub usługi. Przykładem takiej nazwy jest „super meble” czy „?BIO MARKET”.
? Zakładają, że kolizją są dla nich tylko znaki identyczne. Tymczasem nawet niewielka różnica, jak jedna literka lub słowo, i tak oznacza, że Twoja nazwa firmy narusza prawo.
Finalnie aż w 28% spraw Urząd Patentowy sam odmawia ochrony. W pozostałych istnieje ryzyko, że konkurencja złoży sprzeciw albo po kilku latach wniosek o unieważnienie. Lepiej do tego nie dopuścić.
Czy ktoś może unieważnić mój znak towarowy albo mnie pozwać?
Nawet po otrzymaniu świadectwa rejestracji, możesz te prawa stracić. Tak się stanie, jeżeli konkurent dysponuje wcześniejszym prawem do marki. W Polsce i Unii Europejskiej taki podmiot może:
? wnieść sprzeciw na etapie zgłoszenia lub
? złożyć wniosek o unieważnienie (ma na to 5 lat).
Nie ma powodu do paniki, ponieważ istnieją sposoby na uniknięcie tych kłopotów. Wystarczy, że przeprowadzisz ? analizę prawną Twojego znaku towarowego, ale przed zgłoszeniem. Może Ci w tym pomóc rzecznik patentowy.
Chodzi o to, że jeżeli zlokalizuje kolizje, to poinstruuje Cię jak je obejść. Nie chodzi tylko o zwiększenie szans na rejestrację. Głównym celem jest bezpieczeństwo. Jeżeli Twoja marka dostatecznie będzie się różnić od konkurencji, to eliminujesz w ten sposób ryzyko sporu sądowego.
Włącz się do dyskusji
Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Patentowa LECH Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności.
Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Patentowa LECH z siedzibą w Bydgoszczy.
Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem mikolaj@kancelarialech.pl. Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.