fbpx

Mikołaj Lech

rzecznik patentowy

Prawnik, specjalizuje się w prawie własności przemysłowej, zwalczaniu nieuczciwej konkurencji oraz prawie autorskim.
[Więcej >>>]

zarejestruj znak towarowy
30 Mar

Czy znak towarowy chroni usługi? Czy znak usługowy chroni towary?

Zauważyłem, że ludzie często sugerują się nazwą “Urząd Patentowy”, myśląc, że zajmuje się on tylko patentami. Nawet jeżeli wiedzą, że można tam chronić markę, to mówią o “opatentowaniu nazwy firmy”. Zastrzegając znak towarowy należy wskazać klasy towarowe. Często jestem wtedy pytany czy znak towarowy chroni usługi? No i w tym artykule wszystko Ci wyjaśnię.

Czy znak towarowy chroni usługi?Urząd Patentowy RP

 
W języku potocznym i w prasie przyjęło się używanie pewnych uproszczeń. Dla osoby, która z tematyką znaków towarowych spotyka się po raz pierwszy, może to powodować mętlik w głowie. Wiele określeń w swojej nazwie nawiązuje do towarów, choć jak dalej przeczytasz, obejmuje również usługi. Tak jest chociażby ze znakiem towarowym. Firmy świadczące usługi wolałyby chronić znak usługowy.

Tylko czy to w ogóle możliwe?

Czy Urząd Patentowy RP zajmuje się tylko patentami? NIE

Ogólnie mówiąc, Urząd Patentowy RP zajmuje się ochroną własności przemysłowej. Faktycznie, tak jak się przyjęło, przyznaje patenty na wynalazki. Tylko, że w ramach swoich kompetencji ma również udzielanie:

– praw ochronnych na znaki towarowe;
– praw z rejestracji na wzory przemysłowe;
– praw ochronnych na wzory użytkowe;
– prawa z rejestracji układów scalonych;
– praw ochronnych na oznaczenia geograficzne.

W świetle danych publikowanych przez Urząd Patentowy RP najwięcej spraw, które do niego trafia, dotyczy nie wynalazków, a znaków towarowych. Można więc powiedzieć, że jego nazwa jest nieco myląca. Urzędy zajmujące się ochroną własności przemysłowej w innych krajach, mają bardziej bądź mniej precyzyjne nazwy:

 

United States Patent and Trademark Office


  The German Patent and Trade Mark Office


Irish Patents Office


Benelux Office for Intellectual Property

Norwegian Industrial Property Office

Czy rzecznik patentowy zajmuje się tylko patentami? NIE

Po lekturze pierwszego punktu na pewno wiesz o czym teraz napiszę 🙂

Skoro zajmujemy się wszelkimi sprawami przed Urzędem Patentowym RP, to te patenty stanowią jedynie fragment naszej pracy. Na temat uprawnień, które posiadamy, szczegółowo pisałem w artykułach pt.: W czym może Ci pomóc rzecznik patentowy – cz. 1 oraz cz. 2.

Dodam jedynie ciekawostkę. Poza uzyskiwaniem ochrony w odpowiednich urzędach na całym świecie, bronimy  klientów w sądach. Czyli mamy takie same uprawnienia jak adwokaci czy radcowie prawni, pod warunkiem, że  sprawa dotyczy własności przemysłowej.

 

Czy istnieje coś takiego jak znak usługowy? TAK

Choć w każdym artykule na temat prawnej ochrony marki mówi się o znakach towarowych, to faktycznie odnoszą się one również do usług. A wynika to jednoznacznie z ustawy Prawo własności przemysłowej (dalej pwp):

Art. 120. 3.

Ilekroć w ustawie jest mowa o:

1) znakach towarowych – rozumie się przez to także znaki usługowe;

To ważna informacja dla firm usługowych. W pojęciu znaku towarowego mieszczą się znaki usługowe. I znów jako ciekawostkę powiem, że zwyczajowo przy znaku towarowym przedsiębiorcy stawiają symbol TM (skrót od ang. trademark). Symbolem znaku usługowego jest SM (skrót od ang. service mark).

Pamiętaj przy tym, że tylko jeżeli zarejestrowałeś znak towarowy, możesz umieścić w jego okolicy chroniony prawem symbol ®.

 

Czy znak towarowy chroni usługi? TAK

Czy znak towarowy chroni usługi?Dokonując zgłoszenia znaku towarowego do ochrony musisz wskazać klasy towarowe.

To coś na kształt znanego każdemu przedsiębiorcy PKD. Formalnie te klasy towarowe znajdują się w tzw. Klasyfikacji Nicejskiej. Zawiera ona 45 klas.

Formalnie pierwsze 34 klasy to klasy towarowe, a pozostałe 11 to klasy usługowe.

W każdej klasie uszeregowane są towary i usługi, do oznaczania których ma służyć znak towarowy (bądź znak usługowy).

 

I znów wytłumaczenie znajdujemy w ustawie pwp:

Art. 120. 3.

Ilekroć w ustawie jest mowa o:

[..]

2) towarach – rozumie się przez to w szczególności wyroby przemysłowe, rzemieślnicze, płody rolne oraz produkty naturalne, zwłaszcza wody, minerały, surowce, a także, z zastrzeżeniem art. 174 ust. 3, usługi;

 

Tak właściwie, to jestem w stanie zrozumieć zagubienie firm usługowych. Nic nie produkują, nic nie sprzedają, a żeby chronić swoją markę muszą się udać do Urzędu Patentowego, by zgłosić znak towarowy we wskazanych klasach towarowych

To może i powoduje mętlik w głowie.

Mam nadzieję, że pomogłem Ci tym wpisem.Na koniec zachęcam Cię również do obejrzenia nagrania, w którym tłumaczę co różni firmę i oznaczenie przedsiębiorstwa od znaku towarowego.

 

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to zapisz się na subskrypcję. Powiadomię Cię o nowych artykułach.
Dodatkowo jako gratis otrzymasz mój eBook pt.:
„10 RZECZY, KTÓRE MUSISZ WIEDZIEĆ O OCHRONIE MARKI”


 

Mikołaj Lech

Potrzebujesz pomocy prawnej? Skontaktuj się ze mną:
+48 575 999 410,
mikolaj@kancelarialech.pl
Mikołaj Lech

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Patentowa LECH Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Patentowa LECH z siedzibą w Bydgoszczy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem mikolaj@kancelarialech.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: