fbpx

Chcesz 1000 EUR dofinansowania na ochronę marki?

Skontaktuj się ze mną:

Jako rzecznik patentowy, specjalizuję się w rejestrowaniu znaków towarowych. Pomogę Ci uzyskać unijne dofinansowanie na ten cel.

zastrzezenie-nazwy-firmy-kancelaria-lech-q
ebook-o-ochronie-marki

Podobał Ci się ten artykuł?

Pobierz darmowy eBook o ochronie marki
  • zawiera kluczowe informacje o ochronie marki
  • otrzymał wyróżnienie od Urzędu Patentowego
  • napisany jest prostym i zrozumiałym językiem
  • opisuje najczęstsze błędy przedsiębiorców
  • zawiera proste rady jak chronić swoją markę
  • pobrało go już ponad 1800 osób!

Zobacz również

Włącz się do dyskusji

[…] Zastrzeżenie nazwy firmy oznaczać będzie dla Ciebie pewne koszty. Dziś przedstawię Ci opłaty urzędowe z jakimi wiąże się rejestracja znaku towarowego. Jeżeli uzyskanie ochrony chcesz zlecić profesjonaliście, pamiętaj, że może nim być jedynie rzecznik patentowy. Z cenami minimalnymi za jego usługi możesz się zapoznać tutaj. […]

Dziękuję za komentarz.

My jako branża usługowa w ogóle mamy myślę ciężej. Ludzie potrafią sobie wyobrazić, że dany towar kosztuje X zł ponieważ są w tym koszty surowca, wytworzenia, transportu, marża producenta czy sklepu. Przy usługach powstaje błędne przekonanie, że koszty są żadne więc dlaczego to tyle kosztuje?

Pozdrawiam

Witam.
Czy stowarzyszenia lub innego rodzaje organizacje pożytku publicznego również mogą zastrzec swoja nazwę i logo? Czy można się ubiegać o redukcję kosztów lub ich nie wiem,umorzenie? Bedę wdzięczny za odpowiedź.
Pozdrawiam ,Grzegorz

Panie Grzegorzu nie ma problemu aby stowarzyszenie ubiegało się o prawo ochronne na znak towarowy.

Jeżeli chodzi o redukcję kosztów to polecam zapoznać się z art. 226 ustawy Prawo własności przemysłowej. Niestety zwolnienia te dotyczą jedynie wynalazków i wzorów użytkowych a nie znaków towarowych. Są jednak planowane zmiany w ustawie, które częściowe zwolnienie z opłat urzędowych ma objąć również znaki towarowe. Więcej informacji o tym znajdzie Pan tutaj.

[EDIT 2022 r.]

Od 2021 są bardzo atrakcyjne systemy dofinansowań opłat urzędowych. W zależności od programu zwracane jest od 50 do 75% takich opłat. Wspominam o tym w nagraniu:

Pozdrawiam serdecznie

Czy stawka 400zł. + vat dla rzecznika patentowego to aby nie przesada ?
Proszę o pomoc bo nie orientuje się w stawkach rzeczników.

Panie Łukaszu każdy rzecznik patentowy honorarium za swoje usługi ustala samodzielnie. W powyższym artykule wskazałem stawki minimalne przy zgłoszeniu znaku towarowego, które wynikają z rozporządzenia. Poza tym nie wspomniał Pan jaka czynność ma kosztować 400 zł?

Dodam że chodzi o rozeznanie patentowe co zajmuje zazwyczaj od 4 do 8 h wiec koszt będzie się wahał w granicy 1600-3200. Później dochodzi jeszcze opracowanie i złożenie zgłoszenia w UP RP (10-14h) czyli ok. 4000-5600.

To mnie Pan zaskoczył.

W naszej branży zdarzają się przypadki, kiedy ktoś stosuje stawki dumpingowe byle tylko przejąć klienta. Przy okazji wynalazków to jednak nawet dla takich osób kwota 400 zł jest absurdalna.

Aby przeprowadzić rzetelne badanie patentowe a później stworzyć opis wynalazku, który realnie zabezpieczy prawa zgłaszającego rzecznik patentowy potrzebuje dużej wiedzy, doświadczenia a czasami i talentu. To wszystko wymaga ciężkiej pracy i ciągłego dokształcania się. Osoby, które te wszystkie cechy posiadają znają swoją wartość.

Warto zadać sobie pytanie dlaczego taka osoba świadczy usługi za tak niskie ceny. Być może taka osoba nie jest w stanie konkurować niczym innym poza ceną.

Z drugiej strony myślmy przedsiębiorczo 🙂 Jeżeli jest to faktycznie świetny specjalista, to poproszę jakiś kontakt do niego. Chętnie podzlecę mu wykonanie opisów patentowych na taką właśnie kwotę.

Podsumowując, Odpowiedz

Widzę, że źle Pana zrozumiałem.

Uznałem, że otrzymał Pan propozycję badania patentowego za pełną cenę 400 zł i dziwi się Pan, że ktoś chce Panu je wykonać za tak niską cenę.

Odpowiadając na Pana pytanie myślę, że są to optymalne kwoty. Wszystko zależy w ostatecznym rozrachunku od pracochłonności tematu. Zanim przystąpi się do pisania, trzeba dobrze zapoznać się z rozwiązaniem technicznym, czasami coś doczytać, spotkać się z twórcą a na pewno konsultować się z nim w trakcie opisu. Zresztą pełen opis z wszelkimi późniejszymi poprawkami zajmie z pewnością więcej niż 10-12 godzin.

Koniec końców może się okazać, że zapłaci Pan ustalone kwoty a rzecznik patentowy i tak poświęci na to dwa razy więcej czasu.

Pozdrawiam

Tak myślałem że się źle zrozumieliśmy 🙂
Ja wiem że ocena zdolności patentowej to nie jest prosta sprawa i że potrzeba do tego ogromnej wiedzy.
Koszty nie są małe ale z pewnością warto zapewnić sobie ochronę patentową.
Dziękuję bardzo za szybką odpowiedz.

No tak, koszty mogą wydawać się duże.

Mimo wszystko jeżeli dane rozwiązanie okaże się przydatne a przez to pożądane, ewentualne zyski mogą być tego warte. Proszę pamiętać jednak, że ochrona będzie w takim przypadku terytorialna (na Polskę). Jeżeli rozwiązanie może być atrakcyjne również poza naszymi granicami warto i tam je chronić. Znam przypadek, że pewna uczelnia uzyskała patent na wynalazek w Polsce a cały cywilizowany świat skopiował je u siebie. Wszystko legalnie bo monopol prawny obowiązywał jedynie na terytorium naszego kraju. Niestety np. patent europejski wiąże się z naprawdę dużymi kosztami.

Pozdrawiam

Witam,

Może pytanie banalne, ale jakby się udało udzielić odpowiedzi to byłbym wdzięczny: czy w przypadku gdy prowadzimy stowarzyszenie i myślimy o zastrzeżeniu znaku towarowego, czy konieczne jest skorzystanie z usług rzecznika (chcemy by zgłaszającym było stowarzyszenie) czy np. prezes zarządu jako osoba fizyczna może reprezentować stowarzyszenie przed UPRP.

Pozdrawiam,

Paweł

Witam Panie Pawle

Generalnie nie ma obowiązku korzystania z usług rzecznika patentowego przy dokonywaniu zgłoszeń.

To podobnie jak w sądzie możemy bronić się sami lub skorzystać z usług adwokata.

Rzecznik patentowy w imieniu klienta dokonuje zgłoszenia znaku, nadzoruje wszelkich formalności, pilnuje terminów i opłat, które należy wnieść. Tych wszystkich czynności można spróbować dokonywać samemu. Trzeba być jednak bardzo ostrożnym, aby nie popełnić żadnego błędu. Brak odpowiedzi na uwagi eksperta z Urzędu Patentowego lub nie wniesienie opłat w określonym czasie doprowadzi do tego, że ochrona nie zostanie przyznana.

Odpowiadając na Pana pytanie osoba upoważniona do reprezentowania stowarzyszenia może dokonać takiego zgłoszenia.

Mam nadzieję, że pomogłem.
Pozdrawiam

jak dla mnie te całe patanty, zastrzeganie nazw i znaków tow. to wyciąganie kasy od firm….
Jeśli ktoś chce coś podrobić to i tak to podrobi KONIEC KROPKA

Nie ma obowiązku patentowania wynalazków czy rejestrowania znaków. Nikt przedsiębiorców do tego nie zmusza.

Zgodzę się z Panem, że uzyskanie patentu czy prawa ochronnego nie uchroni przedsiębiorcę przed podrabianiem. Jednak jeżeli do takiej sytuacji dojdzie przedsiębiorca chroniący swoje prawa może z naruszycielem skutecznie walczyć. Co z tego, że „kreatywny przedsiębiorca” na podróbkach zarobił 100 tyś. zł jeżeli będzie je musiał w sporze oddać. A w określonych przypadkach może nawet pójść do więzienia na 2 lata.

O swoje interesy przedsiębiorcy muszą zadbać samemu i po to właśnie działa Urząd Patentowy.

Pozdrawiam

Witam
Super blog. Pisany dla przeciętnego Kowalskiego wszystko czysto, zrozumiale i przejrzyście . Gratuluje pomysłu i dziękuję za pomoc w uniknięciu kilku błędów ( po przeczytaniu Pana wpisów na blogu mogłam się ich ustrzec)
Czy może mi Pan udzielić informacji o kosztach jakie muszę ponieść chcąc zastrzec nazwę i logo towaru na UE i pozostałe kraje Europy oraz USA ( koszta urzędowe plus koszta za Pana pomoc)

Pozdrawiam

Witam,
Czy zgłoszenia znaku towarowego tj. nazwa firmy, można dokonać osobiście np. Prezes spółki czy wymagane jest składanie wniosku przez rzecznika patentowego reprezentującego przedsiębiorstwo.

Dzień dobry
Na dzień dzisiejszy przymus rzeczniowski jest jedynie w odniesieniu do zgłaszających z zagranicy, tj. osób, które nie mają miejsca zamieszkania lub siedziby na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej. Przedsiębiorcy mający swoje firmy w Polsce mogą, ale nie muszą korzystać z pomocy rzecznika patentowego.
Pozdrawiam

Witam,
czy można zastrzec tylko nazwę – tj. znak słowny, a dopiero w późniejszym czasie uzupełnić o znak graficzny czy słowno-graficzny? Czy wówczas robi się to jako rozszerzenie ochrony czy zupełnie nowe zgłoszenie? Chodzi o to, że mamy już nazwę, ale kwestia opracowania logo wciąż jest otwarta, nie wiadomo ile to potrwa, a samą nazwę można by już zastrzec… Jakie w takim przypadku (dwuetapowego zastrzeżenia) są koszty dodatkowe?
pozdrawiam

Dzień dobry Pani Ewo.
Jeżeli chce Pani chronić znak słowny oraz w przyszłości znak słowno-graficzny to konieczne są dwa oddzielne zgłoszenia. A tym samym musi Pani osobno każde opłacić. Nie ma możliwości uzupełnienia zgłoszenia znaku słownego o grafikę ani generalnie wprowadzania zmian rozszerzających w już dokonanym zgłoszeniu.
Pozdrawiam

Witam,pozdrawiam i dziękuję serdecznie za wszystkie informacje przesyłane na moją email.
Do tematu.
1.
Opłaty w Polsce,za opatentowanie marki towarowej w urzędzie patentowym jak i dla prawnika specjalisty od prawa patentowego są jeszcze umiarkowane.

2.Przypominam,że adwokat specjalista od prawa patentowego, realizuje również w ramach swojej pracy dla klienta,o czym wielu zapomina,sprawy ,które ,za dodatkową wysoką opłatą,realizują notariusze.Każde koszta związane z opatentowaniem marki towarowej dla firmy,dla klienta,dla fundacji,dla stowarzyszenia,wydawnictwa,można bez problemów,otrzymać od wydziału skarbowego.Nie wiem jeszcze jak jest w Polsce,ałe koszta rejestracji,można \”odpisać\” w…Berlinie.Czyli koszta są minimalne .

3.każda ubezpieczalna,znana ,mniej znana ,tak jest w Berlinie, oczekuje ,od firmy,w przypadku rejestracji marki towarowej,informacji ,gdyż nawet markę towarową można i trzeba ubezpieczyć.To oznacza, że prawnik specjalizujący się ,w prawie patentowym,realizuje dla klienta,w ramach umowy z klientem, dokumentację…..dla ubezpieczalni.

Dlaczego o tym piszę?

Nie narzekajmy na stawki prawnika patentowego,który ponosi wielką odpowiedziałność za swoje działania dla klienta. Moim zdaniem,umowa z prawnikiem jest wskazana,potrzebna i jest pewnego rodzaju gwarancją….na zyski, w przypadku odpowiedniej marki towarowej.

Nie zapominajmy o tym,że każdy prawnik jest również ubezpieczony i posiada polisę ubezpieczeniową.Analiza nazwy marki towarowej jest bardzo trudna w systemie globalnym.

Znam ten temat jako klient,który dzięki takiej współpracy,z prawnikiem,uzyskał międzynarodowy patent na bardzo interesującą nazwę dla określonych produktów i po pewnej propozycji,z pewnego koncernu,mogłem korzystnie zabezpieczyć perspektywę dla mojego (jednego z 12) ,dziecka…..Bez dodatkowych kosztów dla notariusza czy prawnika,specjalisty od ubezpieczeń.

Bez współpracy z prawnikiem nie miałem jakichkolwiek szans,gdyż znany koncern,miał i posiada armię….prawników.Pozdrawiam i dziękuję za uwagę.Pozdrowienia do Bydgoszczy.

Dziękuję za komentarz Panie Marku.
Opłaty związane z rejestracją znaku oczywiście wrzuca się w koszty firmy. No a powodów dlaczego warto chronić swoją markę w Urzędzie Patentowym jest całkiem sporo. Pan wskazał tylko niektóre.

Pozdrawiam z otoczonej jesienną aurą Bydgoszczy 🙂

Witam !

Czy dobrze rozumiem, ze jest to opcjonalny proceder i produkt mozna wprowadzic na rynek bez rejestracji nazwy i znaku towarowego lub tez jeszcze przed dokonaniem tej rejestracji?

Pozdrawiam

Dzień dobry Pani Agato.
Tak, nie ma obowiązku rejestracji znaku towarowego. Może Pani działać na rynku nawet wiele lat bez takiej ochrony. Problem polega na tym, że z jednej strony może Pani nawet nieświadomie naruszyć cudze prawa. I tutaj odsyłam do artykułu dot. tego jak ważna jest dobra analiza prawna marki. Z drugiej strony, z czym mam bardzo często do czynienia w trakcie mojej pracy zawodowej, ktoś może próbować ukraść Pani markę, rejestrując ją w Urzędzie Patentowym na siebie. O takich podmiotach mówi się „trolle od znaków towarowych„.

Tak więc podsumowując nie ma obowiązku rejestrowania znaku towarowego, ale na dłuższą metę działanie bez takiej ochrony jest ryzykowne.

Polecam przy okazji obejrzeć to nagrania:

Pozdrawiam

Napisz do mnie mikolaj@kancelarialech.pl Zadzwoń +48 575 999 410