fbpx

Chcesz 1000 EUR dofinansowania na ochronę marki?

Skontaktuj się ze mną:

Jako rzecznik patentowy, specjalizuję się w rejestrowaniu znaków towarowych. Pomogę Ci uzyskać unijne dofinansowanie na ten cel.

zastrzezenie-nazwy-firmy-kancelaria-lech-q
ebook-o-ochronie-marki

Podobał Ci się ten artykuł?

Pobierz darmowy eBook o ochronie marki
  • zawiera kluczowe informacje o ochronie marki
  • otrzymał wyróżnienie od Urzędu Patentowego
  • napisany jest prostym i zrozumiałym językiem
  • opisuje najczęstsze błędy przedsiębiorców
  • zawiera proste rady jak chronić swoją markę
  • pobrało go już ponad 1800 osób!

Zobacz również

Włącz się do dyskusji

Dzień dobry Pani Kornelio

Przez 5 lat będzie jeszcze możliwość unieważnienia takiego znaku towarowego. Niemniej do czasu wydania decyzji w takiej sprawie znak będzie w mocy. Tym samym jego właściciel może skutecznie uprzykrzać innym przedsiębiorcom życie.

Pozdrawiam

To chyba otwiera pole, do nowego rodzaju usług – monitoringu zgłaszanych wniosków pod kątem naruszania przez objęte nimi znaki interesów danego przedsiębiorcy, jak Pan sądzi? Dla mnie cheć śledzenia Biuletynu UPRP to w praktyce konieczność zatrudnienia nowego pracownika na część etatu – chętnie zapłaciłabym zewnętrznej kancelarii określoną kwotę abonamentu rocznego za to, że będą śledzić publikacji za mnie i informować, jeśli pojawi się zgłoszenie wymagające głębszej analizy.

Wskazał Pan, że zgłaszając sprzeciw „wchodzi'” się w postępowanie sporne – czy to oznacza iż spór będzie odbywał się wg przepisów kpc czy kpa? To chyba istotne, jeśli chce się wnieść sprzeciw, to trzeba rozeznać jakie koszty będzie ponosiło się w przypadku przegranej. W tym także, czy będzie się musiało ponosić koszty zastępstwa procesowego przez pełnomocnika drugiej strony…Panie Mikołaju – może jakiś artykuł na ten temat? 🙂
Pozdrawiam

Dzień dobry. Spór przed UP toczy się wg. przepisów kpa. Możliwe, że w przyszłości więcej o tym napiszę. Na tą chwilę mam długą listę priorytetowych artykułów za które się zabieram.
Pozdrawiam

Witam, mąż wniósł o postępowanie sporne przed urzędem patentowym ale obawiamy się przegranej. Czyoze Pan napisać z jakimi kosztami musimy się liczyć.? Czy można je jakoś zmniejszyć, ponieważ obawiamy się że przerosną nasze możliwości finansowe

Dzień dobry Pani Karolino.
Jeżeli przeciwnika reprezentuje rzecznik patentowy to w przypadku wygranej Pani mąż będzie musiał zwrócić koszty postępowania.

Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 kwietnia 2017 r. w sprawie opłat za czynności rzeczników patentowych mówi tak:

§7. Stawka minimalna wynosi w sprawach o:
1) unieważnienie patentu, dodatkowego prawa ochronnego, prawa ochronnego, prawa z rejestracji, patentu europejskiego lub uznania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ochrony międzynarodowego znaku towarowego oraz międzynarodowego wzoru przemysłowego – 1600 zł;
2) unieważnienie patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji na skutek złożonego sprzeciwu uznanego przez uprawnionego za bezzasadny – 1600 zł, a jeżeli sprzeciw złożył ten sam rzecznik patentowy – 1200 zł;

Pozdrawiam

Właście mam taką sytuację.

Obecnie toczy się rejestracja NAZWAPATENTOWANA.
Pół roku po zgłoszeniu znaku (jeszcze nie rozpatrzony) pojawia sie firma X, która zgłasza NAZWAPATENTOWA ABC i jest na etapie dalszym niż nasze zgłoszenie.

Nikt nas nie powiadomił o fakcie firmy X, UP olał temat, że istnieje już NAZWAPATENTOWA w trakcie rejestracji i nie odrzucił od razu wniosku.

Możemy zapłacić ok 1000zł aby złożyć sprzeciw (1000zl?!?!).
Jeśli tego nie zrobimy firma X może szybciej otrzymać patent i móc prawnie uprzykrzyć życie naszej firmie, która wcześniej złożyła wniosek itd. Chora sytuacja.

Mam duże wątpliwości co do działania samego UP, bo wydają być się ślepi na rażące konflikty rejestrowanych nazw bez żadnego wcześniejszego rozpoznania.

Dzień dobry.

Musiałbym wiedzieć dokładnie o jakie znaki towarowe chodzi, aby się w tej sprawie wypowiedzieć. Jak jednak pisałem w artykule, przepisy obowiązującego prawa nie dają możliwości odrzucenia przez eksperta zgłoszenia z powodu występowania podobnego znaku towarowego. Tak było do 2016 r. Jeżeli monitoruje Pan znaki towarowe i zlokalizował taki znak to może Pan faktycznie złożyć sprzeciw (koszt 600 zł + VAT) lub jeżeli okres na jego złożenie minął, może Pan złożyć wniosek o unieważnienie znaku (1000 zł + VAT). Formalnościami może się dla Pana zająć rzecznik patentowy.

Pozdrawiam

Ja mam pytanie natury proceduralnej czy jeśli w odp. na sprzeciw wnoszę o zawężenie ochrony znaku towarowego ( mniejsza ochrona ) to czy w takim wypadku spowoduje to oddalenie sprzeciwu. Czy sprzeciw co do 1 klasy powoduje, że cały wniosek o rejestracje znaku towarowego jest oddalony ?

Wszystko zależy od konkretnego przypadku. Jeżeli ograniczy Pan wykaz o towary, których dotyczy sprzeciw to staje się on bezprzedmiotowy. Tego typu sprawy nigdy nie dotyczą konkretnej klasy a towarów lub usług, które się w niej znajdują.

Panie Mecenasie czy dopuszczalne jest nazwijmy to pozorne odróżnienie znaku. Został zgłoszony znak słowny (przykładowo) OCEAN dla produktu (przykładowo) płyn do kąpieli. Już po moim faktycznym zgłoszeniu mój konkurent uruchamia lokalnie sprzedaż płynu do kąpieli pod nazwą MAGIA OCEANU (nie dokonując zgłoszenia o ochronę znaku w urzędzie). Czy może on używać takiego znaku w przypadku gdy mój znak OCEAN uzyskał ochronę.

Pozdrawiam

Napisz do mnie mikolaj@kancelarialech.pl Zadzwoń +48 575 999 410