Slider
24 Lis

Sprzeciw do rejestracji znaku towarowego.

Uważasz, że dany znak nie powinien zostać zastrzeżony? Złóż sprzeciw do rejestracji znaku towarowego. Jeżeli w postępowaniu spornym wykażesz, że to Ty masz rację, Urząd odmówi przyznania prawa ochronnego. W dzisiejszym artykule szczegółowo opowiem Ci o całej procedurze sprzeciwowej.

 

Jak wygląda rejestracja znaku towarowego?

W dużym skrócie przedstawia się to następująco.

Chcąc zastrzec nazwę/ logo swojej firmy (jako znak towarowy) należy złożyć wniosek do odpowiedniego urzędu. Wszystko zależy od terytorium żądanej ochrony. Najczęściej rejestrowane są dwa rodzaje znaków towarowych:

1 – krajowe (Polski Urząd Patentowy w Warszawie);
2 – wspólnotowe (Urząd Harmonizacji Rynku Wewnętrznego w Hiszpanii – OHIM);

Na początku ekspert z danego urzędu dokona tzw. badania wstępnego. Po prostu sprawdzi czy zgłoszony znak należy do kategorii oznaczeń kategorycznie wyłączonych z rejestracji. W takim przypadku odmówi udzielenia prawa ochronnego.

Sprzeciw do rejestracji znaku towarowego.

Nowelizacja prawa w Polsce

15 kwietnia 2016 r. Urząd Patentowy RP przechodzi na tryb rejestrowy. Do tej pory to ekspert sam wszystko weryfikował. Odmawiał ochrony jeżeli znalazł znaki podobne.

Po zmianach ekspert zrobi jedynie badanie wstępne. Jeżeli nie wpłynie od nikogo sprzeciw do rejestracji znaku towarowego prawo ochronne będzie musiało być przyznane.

Informacja o zgłoszonym znaku jest oficjalnie publikowana. W Polsce w Biuletynie Urzędu Patentowego.

Teoretycznie więc każda osoba może dotrzeć do informacji jaki znak i przez kogo został zgłoszony.

Od tej chwili możesz również złożyć sprzeciw do rejestracji znaku towarowego.

Pamiętaj jednak, że samo złożenie sprzeciwu nie oznacza automatycznie, że zablokujesz rejestrację znaku.

To dopiero początek…


Poniżej przedstawiam stan prawny po nowelizacji.

Otrzymasz 3 miesiące na sprzeciw do rejestracji znaku towarowego.

Przepisy krajowe i wspólnotowe zostaną ujednolicone.

Od dnia ogłoszenia o zgłoszeniu znaku wyznaczany będzie 3 miesięczny termin na złożenie sprzeciwu do rejestracji. W Polsce po dokonaniu zgłoszenia Urząd Patentowy RP poinformuje zgłaszającego o znakach, które mogą być dla niego kolizją.

Znowelizowane przepisy mówią:

Art. 146(1) ust. 6

Dla zgłoszenia znaku towarowego podlegającego ogłoszeniu, Urząd Patentowy sporządza zawiadomienie o istnieniu identycznych lub podobnych znaków towarowych z wcześniejszym pierwszeństwem, przeznaczonych do oznaczania takich samych lub podobnych towarów i przekazuje je zgłaszającemu. Zawiadomienie to ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest wiążące.

Dzięki temu zgłaszający dowie się, kto może próbować uniemożliwić mu rejestrację. Oczywiście pod warunkiem, że taka osoba zauważy jego zgłoszenie. Urząd Patentowy RP nie poinformuje o zgłoszeniu podobnego znaku właścicieli znaków wcześniejszych.

Inaczej sytuacja wygląda przy znaku wspólnotowym.

OHIM wysyła informację o takim zgłoszeniu do właścicieli wcześniejszych znaków wspólnotowych. Czasami dochodzi do sytuacji, takich jak ta, opisana w artykule Jak za 900 EUR donieść na siebie swojej konkurencji.

Składając sprzeciw wchodzisz w spór.

Sprzeciw do rejestracji znaku towarowego ma swoje konsekwencje.

Po pierwsze musisz uiścić stosowną opłatę urzędową. Po drugie powinieneś dokładnie wskazać podstawy prawne sprzeciwu. W sprzeciwie powinieneś powołać się na wcześniejsze prawa, które mogą być naruszone przez rejestrację znaku. W zależności od okoliczności danej sprawy możesz np. podnosić, że zgłoszony znak:

1 – Jest podobny do Twojego znaku towarowego.
Sprzeciw do rejestracji znaku towarowego2 – Narusza Twoje prawa autorskie do utworu (logo).

 

Formalnie będzie się toczyło postępowanie sporne.

Będziesz zmuszony przedstawiać dowody na uzasadnienie swoich twierdzeń. Może dojść do przesłuchań świadków. Jak widzisz atutem będzie wiedza oraz doświadczenie w postępowaniu spornym przed Urzędem Patentowym RP. Jeżeli chcesz aby reprezentował Cię profesjonalny pełnomocnik udaj się do rzecznika patentowego. To specjalista z zakresu wszystkich spraw dotyczących znaków towarowych.

Rozstrzygnięcie sporu następuje po przedstawieniu dowodów i argumentów przez obie strony — zgłaszającego i sprzeciwiającego się.

Twój sprzeciw może być uznany za:

1 – zasadny (i  znak nie zostanie zarejestrowany);
2 – niezasadny (i znak zostanie zarejestrowany);
3 – zasadny w części (znak dostanie ochronę tylko na niektóre towary/ usługi).

Strona przegrywająca zmuszona jest najczęściej do zapłaty kosztów procesowych.

Wady i zalety procedury sprzeciwowej.

Zmianie procedury doprowadzi z pewnością do podniesienia się głosów zachwytu i dezaprobaty. Musisz sobie jednak uświadomić, że idealnego rozwiązania nie ma. Coś kosztem czegoś. Procedura sprzeciwowa dość dobrze sprawdza się na świecie. Coraz więcej krajów kieruje się w tą stronę.

Dwa plusy:

  1. Szybsza rejestracja. Dotychczas na ochronę w Polsce trzeba było czekać około 12 miesięcy. Obecnie okres oczekiwania ma się skrócić do około 6 miesięcy. Rejestracja wspólnotowa jest jeszcze szybsza. W określonych sytuacjach wszystko może się zamknąć w 4 miesiącach.
  2. Łatwiej zarejestrować znaki, które w procedurze badawczej nie miałyby na to żadnych szans. Po prostu ekspert widząc duże podobieństwo odmówiłby ochrony. Obecnie, jeżeli tylko nie pojawi się sprzeciw do rejestracji znaku towarowego ochrona powinna być przyznana.

Jeden minus:

  1. Musisz pilnować swoich interesów. Dotychczas wyręczał Cię w tym ekspert z Urzędu Patentowego. Dziś sam musisz trzymać rękę na pulsie. Masz do tego narzędzie jakim jest sprzeciw do rejestracji znaku towarowego. Jeżeli przeoczysz zgłoszenie konkurenta jego znak zostanie zarejestrowany.

Podsumowując.

Nie może być i szybko i dokładnie!

Albo procedura badawcza i oczekiwanie na ochronę od roku do 2 lat, albo szybkość i przerzucenie kontroli nad zgłoszeniami na przedsiębiorców. Rynek szybko się zmienia więc nowa procedurę oceniam na plus. Moje doświadczenie pokazuje, że wielu przedsiębiorców wolało wybrać droższą procedurę wspólnotową niż dłuższą krajową.

 

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to zapisz się na subskrypcję. Powiadomię Cię o nowych artykułach.
Dodatkowo jako gratis otrzymasz mój eBook pt.:
„10 RZECZY, KTÓRE MUSISZ WIEDZIEĆ O OCHRONIE MARKI”


 

baner-pod

{ 8 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Kornelia Listopad 24, 2015 o 22:42

A jaką możliwość działań będzie mieć osoba, która nie wniosła na czas sprzeciwu, a miałaby ku teu podstawy?

Odpowiedz

Mikołaj Lech Listopad 24, 2015 o 23:12

Dzień dobry Pani Kornelio

Przez 5 lat będzie jeszcze możliwość unieważnienia takiego znaku towarowego. Niemniej do czasu wydania decyzji w takiej sprawie znak będzie w mocy. Tym samym jego właściciel może skutecznie uprzykrzać innym przedsiębiorcom życie.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Kornelia Listopad 25, 2015 o 09:36

To chyba otwiera pole, do nowego rodzaju usług – monitoringu zgłaszanych wniosków pod kątem naruszania przez objęte nimi znaki interesów danego przedsiębiorcy, jak Pan sądzi? Dla mnie cheć śledzenia Biuletynu UPRP to w praktyce konieczność zatrudnienia nowego pracownika na część etatu – chętnie zapłaciłabym zewnętrznej kancelarii określoną kwotę abonamentu rocznego za to, że będą śledzić publikacji za mnie i informować, jeśli pojawi się zgłoszenie wymagające głębszej analizy.

Odpowiedz

Mikołaj Lech Listopad 27, 2015 o 07:56

Ma Pani rację. Zresztą takie usługi kancelarie patentowe już robiły. Chodzi o badanie zdolności rejestrowej znaku towarowego. W nowych okolicznościach takie badanie będzie po prostu ograniczone w czasie. No i trzeba je będzie robić sukcesywnie co kilka miesięcy.

Odpowiedz

Marysia Wrzesień 30, 2016 o 08:53

Wskazał Pan, że zgłaszając sprzeciw “wchodzi'” się w postępowanie sporne – czy to oznacza iż spór będzie odbywał się wg przepisów kpc czy kpa? To chyba istotne, jeśli chce się wnieść sprzeciw, to trzeba rozeznać jakie koszty będzie ponosiło się w przypadku przegranej. W tym także, czy będzie się musiało ponosić koszty zastępstwa procesowego przez pełnomocnika drugiej strony…Panie Mikołaju – może jakiś artykuł na ten temat? 🙂
Pozdrawiam

Odpowiedz

Mikołaj Lech Wrzesień 30, 2016 o 09:55

Dzień dobry. Spór przed UP toczy się wg. przepisów kpa. Możliwe, że w przyszłości więcej o tym napiszę. Na tą chwilę mam długą listę priorytetowych artykułów za które się zabieram.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Marysia Wrzesień 30, 2016 o 09:57

Będę czekać z niecierpliwością. Przy okazji – bardzo chciałabym pogratulować rzeczowego i przejrzystego bloga!
Pozdrawiam

Odpowiedz

Mikołaj Lech Październik 2, 2016 o 11:07

Dziękuję za ciepłe słowa 🙂

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: