fbpx

Chcesz 1000 EUR dofinansowania na ochronę marki?

Skontaktuj się ze mną:

Jako rzecznik patentowy, specjalizuję się w rejestrowaniu znaków towarowych. Pomogę Ci uzyskać unijne dofinansowanie na ten cel.

zastrzezenie-nazwy-firmy-kancelaria-lech-q
ebook-o-ochronie-marki

Podobał Ci się ten artykuł?

Pobierz darmowy eBook o ochronie marki
  • zawiera kluczowe informacje o ochronie marki
  • otrzymał wyróżnienie od Urzędu Patentowego
  • napisany jest prostym i zrozumiałym językiem
  • opisuje najczęstsze błędy przedsiębiorców
  • zawiera proste rady jak chronić swoją markę
  • pobrało go już ponad 1800 osób!

Zobacz również

Włącz się do dyskusji

Panie Mikołaju, bardzo dobry artykuł. Świetnie, że ujął Pan w materiale problematykę ochrony znaków towarowych i wzorów przemysłowych w jednym miejscu i pokazał, że współistnienie ochrony marki za pomocą dwóch odrębnych praw wyłącznych jest możliwe. W literaturze prawniczej, czy w orzecznictwie, jak zapewne Pan wie, często rejestracja kształtu jako znaku i wzoru przemysłowego jednocześnie jest krytykowana, aby nie dochodziło do monopolizacji, z czym ja się nie zgadzam, ponieważ uważam, że tam gdzie prawo pozwala na podejmowanie działań tam powinniśmy korzystać z tych możliwości. Czy rozważał Pan już w swojej praktyce ochronę kształtu i innej właściwości, czy też innej właściwości towarów w kontekście ochrony marki? (bezwzględne podstawy odmowy rejestracji art. 7 ust. 1 lit. e) rozporządzenia 2017/1001)

Dziękuję Pani Marto za ciepłe słowa 🙂
W kancelarii zgłaszaliśmy kilka znaków przestrzennych, ale to wyjątkowe sytuacje i raczej nie widzę tam kontrowersji (były bardzo fantazyjne). Więcej styczności miałem z przestrzennymi znakami, ale broniąc klientów przed zarzutem ich naruszenia (m.in. w sprawie kostki Rubika). Obecnie EUIPO dużo restrykcyjniej podchodzi do oceny zdolności odróżniającej takich znaków, ale 10 lat temu wiele rzeczy przechodziło. Właściciele tych znaków straszą nimi konkurentów i czasami skutecznie. Jeżeli firma ma przed sobą perspektywę kilku lat sporów o unieważnienie to często woli odpuścić i sprzedawać innego rodzaju towar.
Pozdrawiam

Napisz do mnie mikolaj@kancelarialech.pl Zadzwoń +48 575 999 410