fbpx

Chcesz 1000 EUR dofinansowania na ochronę marki?

Skontaktuj się ze mną:

Jako rzecznik patentowy, specjalizuję się w rejestrowaniu znaków towarowych. Pomogę Ci uzyskać unijne dofinansowanie na ten cel.

zastrzezenie-nazwy-firmy-kancelaria-lech-q
ebook-o-ochronie-marki

Podobał Ci się ten artykuł?

Pobierz darmowy eBook o ochronie marki
  • zawiera kluczowe informacje o ochronie marki
  • otrzymał wyróżnienie od Urzędu Patentowego
  • napisany jest prostym i zrozumiałym językiem
  • opisuje najczęstsze błędy przedsiębiorców
  • zawiera proste rady jak chronić swoją markę
  • pobrało go już ponad 1800 osób!

Zobacz również

Włącz się do dyskusji

Dzień dobry.

Załóżmy, że zarejestrowałem słowny znak towarowy „Xyz Abc”. Następnie grafik, przygotował logotyp składający się z motywu graficznego i napisu Xyz Abc umieszczonego pod motywem graficznym. Czy mogę w logotypie umieścić znak (R) obok napisu Xyz Abc?

Dzień dobry

Moim zdaniem tak. R-ka w kółku do informacja, że znak jest zarejestrowany. I w Pana przykładzie konsument jest o tym informowany. Inna sprawa co dokładnie jest chronione. To jednak można sprawdzić w rejestrach UPRP.

Pozdrawiam

Dzień dobry.
Wydaje się, że przy ograniczonym budżecie lepiej zarejestrować słowny znak towarowy, bo jeśli ktoś podrobi samą grafikę, to można go posądzić o naruszenie praw autorskich (szata graficzna jest utworem). Czy mam rację?

Teoretycznie tak. W praktyce każdy przypadek bada się indywidualnie i pewności nie ma czy samo prawo autorskie wystarczy. Myślę teraz o przypadku gdzie ktoś wykorzystuje podobną szatę graficzną ale „wkłada w nią” inne słowa.
Pozdrawiam

Dzień Dobry.

Na początek – wielki dzięki za zamieszczone na stronie info.

Moja sytuacja – prowadzę działalność z branży restauracje od 9 lat.
4 lata temu moja znajoma za moją zgodą otworzyła restaurację o tej samej nazwie w innym miescie – udostepnilem jej logo -ktore sam zaprojektowalem, jak rowniez cale know how. Dzialamy na jednej stronie www z podzialem na miasta.
Niestety ostatnio nasze stosunki nieco sie popsuly. Stąd moje pytania:

1. Mam obawy ze wbrew mojej woli znajoma moze otworzyc kolejną restaurację w tym razem w moim miescie lub może również zarejestrować nazwę zanim ja to zrobię.
Czy rejestracja nazwy restauracji jako znak towarowy zabezpieczy mnie przed tą sytuacją ?

2. Czy rejestrowac nazwe czy logo ? Wydaje mi sie, ze wazniejsza jest nazwa w tej branzy.

3. Założmy, ze zarejestruję nazwę jako znak towarowy. Czy bede mogl wymagac od znajomej oplacenia licencji za korzystanie z mojej nazwy, pomimo tego ze jej firma dzialala juz z tą nazwą zanim zarejestrowalem znak towarowy ?

Z góry dzięki za odpowiedź.
Pozdrawiam

Dzień dobry,

Czy jeśli moja firma jest zarejestrowa w Polsce, ale sprzedaję usługi na Stany Zjednoczone, to czy mogę dokonać zastrzeżenia znaku towarowego przez urząd w Stanach Zjednoczonych? Tak aby znak towarowy był chroniony wyłącznie w USA?

Pozdrawiam,
Justyna

Dzień dobry Pani Justyno.
Tak, jest to możliwe. Są dwie możliwości. 1) Dokonuje Pani zgłoszenia bezpośrednio do Amerykańskiego Urzędu Patentowego 2) Rejestruje Pani znak towarowy w Polsce i później w trybie międzynarodowym rozszerza jego ochronę na wybraną wiązkę krajów. W tym USA.
Pozdrawiam

Dzień dobry!

Chciałabym się upewnić, czy dobrze zrozumiałam kwestię dotyczącą ochrony znaku słownego. Skoro chronione jest brzmienie, to nie mogę tej samej już zarejestrowanej nazwy rozdzielić myślnikiem (tak jak w domenie internetowej)? np. mój dom i mój-dom

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pani Matyldo myślnik to tak na prawdę żadne udziwnienie. W obrocie gospodarczym spokojnie może Pani tego znaku w takiej formie używać. Z kolei konkurencja, która użyje znaku z myślnikiem nie może powoływać się na argument, że znaki się różnią. Są bowiem na tyle podobne, że realnie ktoś może być wprowadzony w błąd.
Pozdrawiam

Witam,
Wspomniał Pan o przykładzie Polski Bus, któremu nie udało się zarejestrować znaku słownego. Jak to wygląda w często widzianych dwuczłonowych nazwach jak budmaks czy mediflek. Budmaks sprzedaje materiały budowlane lub buduje a medistar leczy lub sprzedaje jakieś artykuły medyczne. Czy w takich przypadkach urząd podejdzie do nich jak do Polski Bus czy są to nazwy na tyle zmodyfikowane i nie precyzyjne, że dadzą ochronę?
Pozdrawiam,
Krzysiek

Panie Krzysztofie, opisowe znaki towarowe tym różnią się od znaków sugerujących, że jednoznacznie wskazują do oznaczania jakich towarów lub usług służą. Znaki, które Pan wskazał poprzez przedrostki „bud” oraz „med” sugerują jedynie kategorię usług. Moim zdaniem więc posiadają dostateczną zdolność odróżniającą (której brakuje opisowym znakom towarowym).
Pozdrawiam

Dziękuję.
Raczej pójdę więc w kierunku rejestracji znaku słowno-graficznego.
Czyli przy rejestracji znaku słowno-graficznego, brzmienie budmaks i medistar będą również zabezpieczone dźwiękowo ponieważ nie wskazują jednoznacznie na oferowany produkt/serwis; wskazanie samej kategorii nie wykluczy zabezpieczenia dźwięku (?).
Pozdrawiam,
Krzysiek

Witam.
Chciałabym założyć firmę pod nazwą manamila jednak przeczytałam że w UPRP jest firma manami która zastrzegła sobie znak słowno- graficzny. Czy nie będzie z mojej strony to naruszenie?

Witam,
Zgłosiłem wniosek patentowy słowno-graficzny na początku roku – wciąż oczekuję na decyzję. Trademark jest AZ ALARMZONE , wynikło to z tego ze w logo( znaku towarowym) są litery AZ a pod znakiem napis ALARMZONE. Dzisiaj otrzymałem informację, że firma zagraniczna ma zamiar wykupić patent na znak towarowy – ALARMZONE i ja będę zmuszony do zaprzestania używania nazwy ALARMZONE. Czy faktycznie tak jest, że jeśli mam tylko zgłoszony patent na znak towarowy słowno-graficzny to nie chroni to samej nazwy ALARMZONE , która jest składową tego znaku? Firma zagraniczna poinformowała mnie również ,że będę zmuszony do zaprzestania używania domeny alarmzone. Czy faktycznie jest to zgodne z prawem? Firma, która poinformowała mnie o tym fakcie jak dotąd nie złożyła żadnego wnioskuo patent na nazwę alarmzone, a jedynie poinformowali mnie o tym, że planują złożyć taki wniosek. I tutaj kolejne pytanie- czy jeśli dzisiaj złożyłem dodatkowy wniosek na patent słowny alarmzone – to będzie to już chronione – nawet jeśli ktoś inny złoży wniosek np.jutro na cały świat?

Witam,
jesteśmy gminną instytucją kultury i chcielibyśmy chronić nazwę naszego zespołu pieśni, nie mamy loga graficznego. Czy możliwe jest zarejestrowanie zatem znaku słownego np. „Zespół Pieśni i Tańca Łomża” czy też musimy stworzyć logo?

Dzień dobry Panie Janie.
Tak jak mógł Pan przeczytać w powyższym artykule najczęściej w Urzędzie Patentowym chroni się znaki słowne (nazwę) lub słowno-graficzne (logo). Pisałem o tym również tutaj oraz mówiłem w podcaście. Natomiast, aby odpowiedzieć czy nazwa, którą Pan chce chronić ma szansę na rejestrację, musiałbym przeprowadzić wcześniej analizę prawną.
Pozdrawiam

Witam

Czy koniecznie trzeba być podmiotem gospodarczym aby mieć możliwość zgłoszenia swojego logo do ochrony w urzędzie? Czy zwykła osoba prywatna, prowadząca swoją stronę internetową, lub kanał np. na Youtube może to zrobić?

Witam Panie Mikołaju,
Na początku gratuluję prowadzenia bardzo fajnej stronki. Przeczytałem wszystkie artykuły, ale nie jestem pewien jednej kwestii. Jeśli na terenie Unii Europejskiej np. w Hiszpanii zarejestrowany jest znak słowno-graficzny czyli nazwa plus grafika (sprawdzone w TMview) to czy mogę w Polsce użyć tej samej nazwy ale z inną szatą graficzną. Działalność prowadzona w Polsce o podobnym charakterze i profilu.

Dzień dobry,
w pierwszej kolejności chciałbym pogratulować bloga – jest świetny i bardzo pomocny.
Mam do Pana jako do eksperta następujące pytanie: czy możliwym jest zarejestrowanie znaku towarowego (loga) składającego się z dwóch identycznych elementów kompozycyjnych, ale w różnych kolorach – przykładowo: słowo „Silopol” i obok niego koło (słowo i koło w kolorze żółtym) a niżej słowo „Silopol” i obok niego koło (słowo i koło w kolorze zielonym. Nigdzie nie spotkałem się z podobnym układem graficznym ale wydaje się, że jest taka możliwość, lecz wolałem zapytać Pana biorąc pod uwagę Pańskie doświadczenie. Ewentualnie, czy lepiej byłoby zarejestrować dwa identyczne znaki odnoszące się do tych samych towarów/usług, ale w różnych kolorach – każdy składający się ze słowa „Silopol” i koła.
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Dzień dobry Panie Łukaszu.
Nic nie stoi na przeszkodzie aby w jednym zgłoszeniu złożył Pan znak w 2 odmianach na jednym obrazku. Pytanie tylko co tak na prawdę będzie Pan wtedy chronił. Ja bym uznał, że kompozycja 2 znaków to całość a nie dwa niezależne znaki. Tym samym miałby Pan ochronę na taki trochę pokraczny znak, którego w takiej formie (zestawienie 2 znaków) raczej by Pan nie używał.
Osobiście wiele bym nie kombinował i zrobił dwa oddzielne zgłoszenia.
Pozdrawiam

Napisz do mnie mikolaj@kancelarialech.pl Zadzwoń +48 575 999 410