Slider
23 Wrz

Znaku towarowego należy używać

Być może cię zaskoczę, ale zarejestrowanego znaku towarowego należy używać. Jeżeli nie dopełnisz tego obowiązku, twoje prawo ochronne może ulec wygaśnięciu. Stracisz więc nie tylko czas (na świadectwo ochronne czeka się kilkanaście miesięcy) ale i pieniądze. Co ciekawe, z takiego kształtu przepisów powinieneś się raczej cieszyć. Już ci tłumaczę dlaczego…

 

Czy aby na pewno duży może więcej?

Znaku towarowego należy używaćWyobraź sobie firmę, która osiąga kolosalne zyski. Rękoma i nogami pragnie utrzymać się na szczycie. I posiada na to środki. Gdyby nie istniała zasada, że znaku towarowego należy używać, konkurenci z branży mieliby spore kłopoty. Taki nasz monopolista, mógłby przykładowo zarejestrować w Urzędzie Patentowym nazwy, którymi posługują się owi przedsiębiorcy.

Mógłby również podążyć w innym kierunku. Chwytliwe określenie zarejestrowałby na wszystkie możliwe towary i usługi. Miałby więc ochronę od nawozów sztucznych po usługi doradztwa finansowego. I mógłby tak postąpić z wszystkimi potencjalnie atrakcyjnymi nazwami. Szerzej przeczytasz o tym tutaj.

Każda z tych opcji tak naprawdę byłaby ze szkodą dla normalnego obrotu gospodarczego. Widziałem już wiele przykładów nieuczciwej konkurencji. Gwarantuję więc ci, że firmy o agresywnej polityce, skwapliwie skorzystałyby z takiej oto luki prawnej.

 

Znaku towarowego należy używać w okresie 5 lat

Polska ustawa Prawo Własności Przemysłowej mówi:

Art. 169.1.

Prawo ochronne na znak towarowy wygasa na skutek:
1) nieużywania zarejestrowanego znaku towarowego w sposób rzeczywisty dla towarów objętych prawem ochronnym w przeciągu nieprzerwanego okresu pięciu lat, po dniu wydania decyzji o udzieleniu prawa ochronnego, chyba, że istnieją ważne powody jego nieużywania.

Znaku towarowego należy używać okresie 5-ciu lat.Każda osoba, która ma w tym interes prawny, może zawnioskować o wygaszenie danego znaku towarowego. Wszystko dzieje się w procedurze spornej przed Urzędem Patentowym. Co ciekawe, to jeden z niewielu przykładów gdzie wnioskodawca nie musi wskazywać dowodów na poparcie swoich twierdzeń. W tym przypadku to właściciel znaku towarowego musi przedstawić wiarygodne dowody na jego używanie.

A z tym nierzadko jest właśnie problem.

Często unieważnieniu ulega nie tyle cały znak towarowy, a jedynie jego fragment. Tak się dzieje jeżeli przedsiębiorca nierozważnie wybierze do ochrony branże, w które nigdy nie wejdzie. Przykładowo wskazał w ramach klasy 25 odzież i obuwie.

Butów jednak przez 5 lat nie wyprodukował ani jednej pary.

 

Jak wygląda praktyka?

Jest naprawdę różnie. Polecam ci zajrzeć do mojego artykułu o znaku towarowym, który zgłosił do ochrony sam Urząd Patentowy. Opłaty urzędowe jednak skutecznie hamują fantazję wielu firm. Za każdą wskazaną klasę towarową trzeba bowiem wnieść określoną kwotę.

Przedsiębiorca, który widzi jak od wpisania kilku cyferek na formularzu rośnie końcowa suma za ochronę, sam szybko się ogranicza 🙂

 

W trakcie swojej pracy zawodowej miałem okazję widzieć również i prawdziwe perełki. Pewna firma skutecznie zarejestrowała znak towarowy w kilkunastu klasach. Mogłem tam przeczytać, że ochrona obejmuje min. promy kosmiczne, bankomaty oraz naukę języków obcych. Jeżeli ktoś byłby złośliwy, mógłby próbować unieważniać po kolei każdy z takich towarów.

Zdarza się, że w naszej kancelarii nie mamy łatwego zadania. Klienci chcieliby bowiem mieć maksymalną ochronę. Szybko jednak zapominają, że znaku towarowego należy używać. Jeżeli więc dopiero myślisz o zastrzeżeniu swojej nazwy, to zawczasu dobrze zastanów się nad zakresem ochrony. Jeżeli wskażesz ją zbyt szeroką, mogą cię po kilku latach spotkać problemy.

Z drugiej strony czasami jeszcze większym zagrożeniem, jest nie wskazanie branż, które przynoszą wyraźnie duże dochody. Po dokonaniu zgłoszenia nie będziesz już miał możliwości niczego dodać.

W tym wszystkim należy więc znaleźć “złoty środek”. I tutaj bardzo przydaje się doświadczenie rzecznika patentowego, którego rady bywają bardzo pomocne.Polecam Ci również obejrzenie poniższego, bardzo ważnego nagrania:
 

 

Fot. 1: Tambako the Jaguar / CC BY-ND
Fot. 2: * Cati Kaoe *CC BY-NC-SA

 

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to zapisz się na subskrypcję. Powiadomię Cię o nowych artykułach.
Dodatkowo jako gratis otrzymasz mój eBook pt.:
„10 RZECZY, KTÓRE MUSISZ WIEDZIEĆ O OCHRONIE MARKI”


 

baner-pod

Mikołaj Lech

Mikołaj Lech

Potrzebujesz pomocy prawnej? Skontaktuj się ze mną:
+48 575 999 410,
mikolaj@lech.bydgoszcz.pl
Mikołaj Lech

{ 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Lech Wrzesień 23, 2013 o 15:18

Wniosek z tego taki, że i tak warto rejestrować na wyrost, bo:
1. Przez 5 lat mamy ochronę
2. Może w ciągu 5 lat zaczniemy używać (właśnie: znak towarowy należy używać, czy znaku towarowego należy używać?:)
3. Jak zaczniemy to będziemy mieli znak już zarejestrowany i nikt w międzyczasie nam go nie odbierze
4. Nie jest powiedziane, że po 5 latach nieużywania zawsze się znajdzie ktoś, kto chciałby znak odebrać

Odpowiedz

Mikołaj Lech Wrzesień 23, 2013 o 20:26

Działając mądrze tą konstrukcję prawną da radę wykorzystać na swoją korzyść. Jeżeli jednak przedsiębiorca zapomni używać znaku, to nawet jeżeli nikt mu ochrony nie unieważni to staje się ona iluzoryczna. Każdorazowe wysłanie listu ostrzegawczego, będzie groziło wnioskiem o unieważnienie znaku. Ochrona więc ograniczy się do ładnego świadectwa ochronnego na ścianie. Czasami lepiej jest zakreślić nieco szerszą ochronę. Wszystko jednak w granicach rozsądku.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Matylda Lipiec 19, 2016 o 11:35

Witam!

Co dzieje się w przypadku, gdy zgłaszamy kilka branż należących do jednej klasy, ale nie działamy w jednej z nich? Albo nie dopisaliśmy jednej branży w tej samej klasie, którą już chronimy.
Przy zgłaszaniu znaku online mamy możliwość wybrania branż, które automatycznie dopisują się do klasy.
Chodzi mi o to czy jak nie dopiszę jakiejś branży należącej do klasy, którą już chronię, to ta branża nie jest chroniona? Co jest chronione branża czy cała klasa?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Mikołaj Lech Lipiec 26, 2016 o 21:10

Pani Matyldo.

Sytuacja opisana w artykule dotyczy “branży” w której Pani nie działa. Jeżeli w danej klasie działa Pani w 3 a w 1 nie to najprawdopodobniej w tej jednej można będzie ochronę wygasić. Oczywiście wszystko zależy od konkretnego przypadku.

Co do drugiego przypadku jeżeli nie wskaże Pani jakiejś “branży” przy zgłoszeniu to nie będzie ona chroniona. Ochrona prawna nie obejmuje całej klasy a wybrane towary/ usługi z tej klasy.

Pozdrawiam
Mikołaj

Odpowiedz

Michał Maj 4, 2018 o 22:08

Witam serdecznie,
jeżeli nie używałbym zarejestrowanego przeze mnie znaku towarowego przez ponad 5 lat to czy ktoś mógłby zarejestrować ten znak jeszcze raz (jednocześnie omijając wnioskowanie o unieważnienie znaku i powodując, że są zarejestrowane dwa takie same znaki towarowe)?

I z drugiej strony- czy gdybym zarejestrował ponownie jakiś zarejestrowany, acz nieużywany znak towarowy to właściciel tego pierwotnego (na wieść o tym, że ktoś zarejestrował taki sam znak) może nagle postanowić zacząć go używać i w okresie sprzeciwowym wnioskować o unieważnienie mojego znaku?
Z góry dziękuję za rozjaśnienie tych kwestii, gdyż po przeczytaniu artykułu zaczęłam się nad tym zastanawiać.
Pozdrawiam serdecznie,
Michał

Odpowiedz

Mikołaj Lech Maj 5, 2018 o 08:00

Dzień dobry Panie Michale.
Odpowiadając na pierwsze pytanie – tak. W aktualnie obowiązującej procedurze sprzeciwowej jeżeli właściciel wcześniejszego znaku się temu nie sprzeciwi nawet identyczny znak może zostać zarejestrowany. Ekspert z UP widząc kolizję nie może odmówić rejestracji.

Co do drugiego pytania to sprawa jest bardziej skomplikowana. Nie chodzi bowiem jedynie o używanie, a używanie w sposób rzeczywisty. A to zależy od wielu czynników. Na pewno wystawienie jednej faktury nie wystarczy.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Patentowa LECH Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Patentowa LECH z siedzibą w Bydgoszczy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem mikolaj@lech.bydgoszcz.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: