Slider
8 Sty

Unijny znak towarowy – co musisz o nim wiedzieć?

Z pierwszymi dniami wiosny do historii przechodzi wspólnotowy znak towarowy. Jego miejsce zastąpi unijny znak towarowy. Zmienią się również opłaty urzędowe za jego rejestrację. Co więcej Urząd Harmonizacji Rynku Wewnętrznego (OHIM) zmienia się w Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej. Oj wiele się dzieje w prawie własności przemysłowej 🙂

 

Film pokazujący hiszpańskie miasto Alicante oraz siedzibę EUIPO.

 

24 grudnia 2015 r. został opublikowany komunikat prasowy dotyczących kilku istotnych zmian związanych z rejestracją znaków towarowych na terenie Unii Europejskiej. Wejdą one w życie po 90 dniach od opublikowania nowych przepisów.

1 – Unijny znak towarowy – zmiana jedynie nazwy.

Od 23 marca “wspólnotowe znaki towarowe” automatycznie przekształcą się w “znaki towarowe unii europejskiej”. W skrócie – unijne znaki towarowe. To samo tyczy się znaków zgłoszonych, ale jeszcze nie zarejestrowanych.

Unijny znak towarowy będzie miał taki sam zakres ochrony. Zmianie ulega jedynie jego nazwa. Stare nazewnictwo odwoływało się do Wspólnoty Europejskiej, która formalnie istniała do 30 listopada 2009 r. Jej kompetencje przejęła Unia Europejska. Można więc powiedzieć, że zmiana nazewnictwa dostosowuje znaki do obecnych czasów.

2 – Nowe opłaty za unijny znak towarowy.

Dotychczas opłata podstawowa obejmowała zgłoszenie mieszczące się w 3 klasach towarowych. Za zgłoszenie w formie “papierowej” płaciło się 1050 EUR a drogą elektroniczną 900 EUR.

Po zmianach:

  • Opłata za unijny znak towarowy zgłoszony w formie “papierowej” – 1000 EUR.
  • Opłata za unijny znak towarowy zgłoszony drogą elektroniczną  – 850 EUR.
  • Opłata za drugą klasę unijnego znaku towarowego – 50 EUR.
  • Opłata za każdą następną klasę unijnego znaku towarowego – 150 EUR.

 

Wyraźnie obniżono opłaty za przedłużenie ochrony na kolejne 10 lat. Dotychczas należało zapłacić 1500 EUR przy formie “papierowej” a 1350 EUR drogą elektroniczną.

Po zmianach:

  • Opłata za przedłużenie w formie “papierowej” – 1000 EUR.
  • Opłata za przedłużenie drogą elektroniczną  – 850 EUR.
  • Opłata za przedłużenie drugiej klasy unijnego znaku towarowego – 50 EUR.
  • Opłata za przedłużenie każdej następnej klasy – 150 EUR.

Unijny znak towarowy - świadectwo rejestracji A oto nowe świadectwo rejestracji unijnego znaku towarowego.
(publikuję dzięki uprzejmości mojej Klientki)

3 – Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej.

Formalnie również Urząd Harmonizacji Rynku Wewnętrznego (OHIM) zmienia nazwę. Od marca będzie to Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO). To zmiana dość znaczna bo OHIM jest największą zdecentralizowaną agencją UE. Dzięki licznie zgłaszanym (i opłacanym) znakom towarowym i wzorom wspólnotowym Urząd ten jest całkowicie samowystarczalny finansowo.

Osobiście średnio cieszę się z tej zmiany nazwy.

Łatwo wymówić skrót “OHIM” ale przy “EUIPO” można sobie język połamać 🙂
 

Na koniec zachęcam Cię do obejrzenia mojego filmu o dawnych już znakach wspólnotowych. Poza zmianami, które opisałem powyżej wszystko jest nadal aktualne. W kontekście egzekwowania prawa, unijny znak towarowy może być lepszym rozwiązaniem niż znak krajowy.

Tą myśl rozwijam w poniższym nagraniu.

 

 

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to zapisz się na subskrypcję. Powiadomię Cię o nowych artykułach.
Dodatkowo jako gratis otrzymasz mój eBook pt.:
„10 RZECZY, KTÓRE MUSISZ WIEDZIEĆ O OCHRONIE MARKI”


 

Mikołaj Lech

Mikołaj Lech

Potrzebujesz pomocy prawnej? Skontaktuj się ze mną:
+48 575 999 410,
mikolaj@lech.bydgoszcz.pl
Mikołaj Lech

{ 8 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Piotr Styczeń 13, 2016 o 13:57

Dzień dobry,
Panie Mikołaju, czy zmiany w zakresie opłaty podstawowej i opłaty za przedłużenie ochrony unijnego znaku towarowego, standardowo dotyczyć teraz będą tylko jednej klasy towarowej?

świetny blog, pozdrawiam

Odpowiedz

Mikołaj Lech Styczeń 14, 2016 o 12:38

Zawsze miło słyszeć takie słowa.

Dziękuję.

A co do Pana pytania. Z cennika jasno wynika, że opłaty będą pobierane od klasy. Zmiana będzie korzystna dla osób rejestrujących znak w jednej klasie. Jeżeli ktoś będzie miał ich 3 zapłaci więcej. Niemniej opłaty za przedłużenie ochrony są wyraźnie niższe.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Magdalena Luty 28, 2016 o 17:27

Dzień dobry, czy po wejściu tych zmian nadal będzie można posługiwać się skrótem CTM przy podawaniu numeru rejestracji unijnego znaku towarowego?

Pozdrawiam,

Odpowiedz

Mikołaj Lech Luty 28, 2016 o 18:07

Świetne pytanie Pani Magdaleno.
Logicznie myśląc CTM odejdzie do historii.
Z tego co patrzę na stronie OHIM-u to chyba skrótowa nazwa będzie EUTM.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Marek Marzec 15, 2016 o 14:52

Panie Mikołaju, Pana blog już nie jeden raz mi rozjaśnił sytuację ze znakami towarowymi 😉
Skoro zmieniają się przepisy i teraz to przedsiębiorcy będą musieli zadbać o to, by znak towarowy nie został zarejestrowany po raz drugi przez kogo innego, to czy istnieje możliwość sprawnego i samodzielnego monitoringu znaków, które się pojawiają przez przedsiębiorców? Biuletyny, z tego co widziałem są bardzo obszerne, więc sprawdzenie ich wymagać będzie stanowczo za dużo czasu, a mimo wszystko chciałbym osobiście nad tym czuwać. Istnieją może jakieś programy albo aplikacje, których mógłbym użyć?

Odpowiedz

Mikołaj Lech Marzec 16, 2016 o 21:35

Poza Biuletynami Urząd udostępnia na swojej stronie również bazy zarejestrowanych znaków. Proszę jednak pamiętać, że szukać należałoby również znaków podobnych. Czyli bezpiecznie co miesiąc (albo maksymalnie co 2,5) powinien Pan od teraz robić takie poszukiwania. Alternatywnie czytać najnowsze BUP-y. No i jest opcja 3 – zlecić taką usługę rzecznikowi patentowemu.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Bartek Maj 9, 2017 o 10:41

Witam,
zarejestrowałem swój znak na EUIPO (logo + znak słowny). Po czasie otrzymałem od nich wiadomość, że zmieniają moją nazwę z “Nazwa” na “N Nazwa”. W elemencie graficznym zawarta jest literka “N” i pod spodem jest pełna “Nazwa”. Obawiam się, że w żaden sposób nie będe mógł chronić swojej marki ponieważ element słowny jest podany jako “N Nazwa”. Czy mam rację? Jak mogę się odwołać?

Odpowiedz

Mikołaj Lech Maj 10, 2017 o 09:54

Wydaje mi się, że ekspert rozpatrujący Pana sprawę uznał, że źle zapisał Pan wersję słowną znaku. Sygnet musiał wyraźnie wskazywać na literę N. Oczywiście teraz ochrona znaku będzie oceniana przez całościowe wrażenie jakie wywołuje. Musi Pan jednak pamiętać, że główny akcent ochronny położony jest na elementach dominujących i dystynktywnych znaku. Innymi słowy jeżeli główne słowo jest fantazyjne to ono w pierwszej kolejności będzie zabezpieczone. Literka N będzie elementem drugorzędnym znaku.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Patentowa LECH Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Patentowa LECH z siedzibą w Bydgoszczy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem mikolaj@lech.bydgoszcz.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: