Spis treści
- • Co to są klasy towarowe w znaku towarowym?
- • Przykład ograniczonej ochrony nazwy restauracji.
- • Musisz wskazać jakie towary i usługi oferujesz.
- • Międzynarodowa Klasyfikacja Towarów i Usług.
- • Ciekawe pojęcia znalezione w klasach towarowych.
- • Klasy towarowe wpływają na opłaty urzędowe.
- • Klasy towarowe ułatwiają badanie znaku towarowego.
- • Czym są klasy towarowe w znaku towarowym? Podsumowanie
Co to są klasy towarowe w znaku towarowym?
Rejestracja nie daje Ci monopolu absolutnego na nazwę. I mówiłem o tym na blogu już kilkakrotnie. Jeżeli zastrzeżesz swój znak towarowy w Urzędzie Patentowym, to faktycznie uzyskujesz na niego wyłączność. Tylko, że to prawo ochronne ograniczone jest do:
1. Określonego terytorium (Polska, UE lub wybrana wiązka krajów).
2. Formy znaku (np. znak słowny lub słowno-graficzny).
3. Czasu ochrony (10 lat z możliwością przedłużenia na kolejne okresy).
W szczególności jednak taka ochrona ograniczona jest do:
4. Wskazanych w zgłoszeniu towarów lub usług (wg klasyfikacji nicejskiej).
Klasy towarowe zawierają w sobie uszeregowane tematycznie pojęcia. Obejmują one teoretycznie wszystko to na czym zarabiają przedsiębiorcy. Im więcej ich wskażesz we wniosku tym ten Twój monopol prawny będzie szerszy.
Przykład ograniczonej ochrony nazwy restauracji
Jeżeli prowadzisz restaurację pod nazwą FENIX, to wskazujesz usługi restauracyjne (klasa 43). Dzięki temu inny przedsiębiorca, oferujący pod identyczną nazwą np. nawozy użyźniające glebę (klasa 1), również będzie mógł swoją markę chronić. Klasy towarowe pozwalają łatwo ocenić, że akurat ten przedsiębiorca nie jest Twoim konkurentem.
Od klientów często słyszę, że chcieliby, aby ich nazwą firmy absolutnie nikt się nie posługiwał. Tłumaczę im wtedy, że nic nie tracą na tym, że ktoś z obcej branży posługuje się identycznym określeniem. Przecież osoba, która szuka restauracji nie pomyli się i nie kupi odżywki do kwiatów. W ich interesie jest to, aby w ich branży nikt nie posługiwał się identyczną ani podobną nazwą.
To gwarantuje im tylko rejestracja znaku i dobrze wybrane klasy towarowe.
Musisz wskazać jakie towary lub usługi oferujesz
Z życia kancelarii
Mi największe trudności sprawia precyzyjne opisanie usług związanych z nowymi technologiami.
Czasami kiedy rozmawiam na ten temat z informatykami to mam wrażenie, że mówimy różnymi językami ?
Zauważ, że język bywa nieprecyzyjny.
Gdyby dać tutaj każdemu pełną swobodę, to tą samą usługę ludzie opisaliby na 10 różnych sposobów. Jedni bardziej precyzyjnie, drudzy mniej. Tymczasem w tym miejscu nie może być żadnej wątpliwości, jakie towary lub usługi przedsiębiorca chce objąć ochroną.
Historycznie kwestia tego jak opisywać te towary lub usługi stanowiła duży problem. Każdy kraj robił to po swojemu. Postanowiono temu zaradzić, tworząc w 1957 roku Międzynarodową Klasyfikację Towarów i Usług.
Potocznie nazywana jest dzisiaj klasyfikacją nicejską.
Międzynarodowa Klasyfikacja Towarów i Usług
W aktualnej wersji zawiera 45 klas. Pierwsze 34 klasy to klasy towarowe, natomiast pozostałe 11 to klasy usługowe. W każdej klasie zgrupowane są podobne towary lub usługi.
Przykład:
klasa 1 – produkty chemiczne dla przemysłu
klasa 25 – odzież i obuwie
oraz klasa 41 – usługi szkoleniowe.
Klasyfikację nicejską można porównać do polskiej klasyfikacji PKD. Ale jedynie jeżeli chodzi o funkcję jaką pełni, czyli szeregowania towarów lub usług. Przy tym myślę, że klasyfikacja nicejska jest bardziej przejrzysta.
UWAGA!
Możesz obniżyć opłaty urzędowe za zgłoszenie znaku aż o 75% dzięki dotacjom z UE. Program skierowany jest do firm z sektora MŚP, a jego górna granica wynosi 1000 EUR. W zeszłym roku 100% złożonych przeze mnie wniosków zakończyło się przyznaniem grantu. Chętnie pomogę Ci uzyskać taką dotację. Po prostu napisz do mnie przez formularz.
Dalsza część artykułu pod formularzem.
Ciekawe pojęcia znalezione w klasach towarowych
Klasy towarowe w teorii obejmują wszystkie towary i usługi obecne na rynku. A skoro zarabiać można na wszystkim, to znalazłem tam takie oto kwiatki:
– usługi przewidywania przyszłości;
– usługi ezoteryczne świadczone przez uzdrowicieli i wróżbiarzy;
– leczenie metodami niekonwencjonalnymi;
– budowa domów prefabrykowanych dla hipopotamów;
– łóżeczka dla ptaków;
– jaja ślimacze jadalne;
– ozdoby z drewna na środek stołu;
– usługi badania zjawisk paranormalnych;
– błoto do wcierania w piłki do gry w baseball i softball;
– naprawa misek klozetowych ze zintegrowanymi bidetowymi dyszami wodnymi
– maszyny do wypełniania czekoladek czekoladą;
– maszyny do suszenia kokonów;
– wycena drewna na pniu.
Klasy towarowe wpływają na opłaty urzędowe
W artykule pt.: Koszt rejestracji znaku towarowego, opisałem wszystko dość szczegółowo. Im więcej klas towarowych wskażesz, tym więcej będzie Cię kosztowała rejestracja.
Co ważne, choć opłaty urzędowe zależą od ilości wskazanych klas, to dodatkowo należy precyzyjnie wskazać co z danej klasy Cię interesuje. Jest to o tyle istotne, że to czego nie wskażesz, nie będzie objęte ochroną. A w przypadku znaków towarowych prawo nie umożliwia rozszerzenia klasyfikacji np. po kilku latach. Jeżeli zapomnisz o jakimś istotnym towarze lub usłudze, musisz dokonać nowego zgłoszenia.
Z drugiej strony, niektórzy zaznaczają wszystko co się w danej klasie mieści. W końcu płaci się za klasy towarowe, a nie za to, co się w nich wskazało.
Znam przypadek przedsiębiorcy, który wśród setek usług wskazał:
- usługi budowania promów kosmicznych;
- usługi reklamowe;
- oraz usługi biura tłumaczeń.
Tylko, że takie kombinowanie może obrócić się przeciwko zgłaszającemu. Prawo wymaga, aby znak towarowy był używany w przeciągu ostatnich 5-ciu lat.
Gdyby ktoś był złośliwy, to mógłby usługa po usłudze wygaszać ochronę takiego znaku. A przedsiębiorca musiałby przedłożyć dowody na to, ile takich promów kosmicznych wybudował przez ostatnie lata.
Najczęściej wybierane klasy w zgłoszeniach do UPRP w 2022 r.
Świeżo opublikowany raport Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej zdradza, które z klas z Klasyfikacji Nicejskiej cieszyły się największym uznaniem wśród zgłaszających znaki towarowe. Przewagę zyskały klasy związane z działalnością reklamową (Klasa 35) oraz edukacyjną (Klasa 41).
Kontrastowo, klasy 15 i 23, obejmujące instrumenty muzyczne oraz przędzę i nici, spotkały się z wyraźnie mniejszym zainteresowaniem. Podsumowując, w roku 2022 UPRP zanotował łącznie 14 471 zgłoszeń znaków towarowych.
Klasy towarowe ułatwiają badanie znaku towarowego
Aktualnie klasyfikacją nicejską posługują się wszystkie cywilizowane państwa świata. To bardzo ułatwia międzynarodowe badanie zdolności rejestrowej znaku. Jeżeli przykładowo przeglądam bazy koreańskie, to od razu widzę, że nie ma kolizji ze znakiem mojego klienta. Klient działa w ramach usług z klasy 41, a znak koreański obejmuje klasę 1.
Co ciekawe klasy towarowe ewoluują. Klasyfikacja nicejska stara się nadążyć za zmieniającym się rynkiem. Szczególnie obecnie, kiedy postęp technologiczny jest gigantyczny. Przykładowo, w połowie lat 90-tych nie istniało coś takiego jak pozycjonowanie stron internetowych. Kiedy jednak firmy zaczęły świadczyć takie usługi, dodano je do klasyfikacji.
Klasy towarowe w znaku towarowym. Podsumowanie
Jeżeli chcesz zastrzec znak towarowy, to nie masz wyjścia, musisz wskazać nie tylko klasy towarowe, ale również co się w nich znajduje. To od dobrze przygotowanego wykazu towarów i usług zależy siła ochrony Twojego znaku towarowego.
Nie jest to jednak zadanie proste. Jeżeli wskażesz złe klasy towarowe lub nie wybierzesz w ich ramach prawidłowych pojęć to pojawi się problem. Po zgłoszeniu nic już nie będziesz mógł dodać. Naprawienie tego błędu nowym zgłoszeniem nie zawsze jest możliwe.
Warto przed zgłoszeniem zrobić pogłębione badanie znaku towarowego. Dowiesz się tak czy są kolizyjnie podobne znaki towarowe. W takim przypadku dobrze zredagowany wykaz towarów i usług pozwoli Ci obejść prawo. Na tym etapie warto korzystać z pomocy rzecznika patentowego.
Zobacz również:
- Jak działają trolle od znaków towarowych?
- Jakie są rodzaje znaków towarowych?
- Zastrzeżenie domeny internetowej jako znak towarowy
- Co grozi za naruszenie znaku towarowego?
- Wzór przemysłowy – jak i gdzie go zarejestrować?
- Ile trwa rejestracja znaku towarowego w Polsce?
- Strefa Marek Allegro. Wszystko co musisz o niej wiedzieć
- Jak zarejestrować markę na Amazon?
A z innej beczki? O well-known trade marks? Chyba że juź było, to sorry. Jeśli nie – byłoby to moźe ciekawe tutaj?
Ukłony,
Panie Jacku pisałem o tym tutaj:
– powszechnie znane znaki towarowe
– renomowane znaki towarowe
Pozdrawiam
Dziękuję i przepraszam za spamowanie, będę sumienniej przeszukiwał zasoby bloga!
Ukłony!