Slider
12 Paź

POM 003: Zastrzeżenie nazwy firmy w Polsce i Unii Europejskiej. Dlaczego wcześniej warto zrobić badanie zdolności rejestrowej znaku.Motywem przewodnim tego odcinka jest to, jak stworzyć dobrą nazwę firmy.

Poradników na ten temat jest w internecie prawdziwe zatrzęsienie. Zazwyczaj znajdziesz tam informacje przydatne jedynie z marketingowego punktu widzenia. Nikt nie analizuje tego zagadnienia od strony prawnej. Tymczasem idealna nazwa firmy powinna zadowolić nie tylko marketingowca, ale i rzecznika patentowego.

Z jednej strony powinna być atrakcyjna dla konsumentów, a z drugiej możliwa do “zmonopolizowania” w Urzędzie Patentowym. O tym jednak należy myśleć w momencie narodzin marki. Kiedy już się w nią zainwestuje czas i pieniądze, ewentualne zmiany będą dość bolesne, jeżeli nie niemożliwe.

W poprzednich odcinkach wspominałem jak ważne jest badanie zdolności rejestrowej znaku towarowego. Robi się je po to, aby przypadkiem nie wejść z nazwą w cudze prawa. Tematyka ta powinna zainteresować nie tylko przedsiębiorców, ale i agencje marketingowe. Jeżeli bowiem stworzą markę, która narusza prawo, mogą narazić się na pozew ze strony swojego klienta. Szczególnie w przypadku kiedy zapewniły go, że nazwa “jest czysta”.

Podsumowując, to bardzo ważny odcinek, który może Ci otworzyć oczy na kilka spraw.

 

Życzę Ci przyjemnego słuchania 🙂


Jak i gdzie słuchać podcastu?

>> Pobierz odcinek na dysk

>> Odsłuchaj na Androidzie

>> Odsłuchaj na iPhone

>> Zobacz poprzednie odcinki

W tym odcinku usłyszysz:

  • Jakie są główne przeszkody w rejestracji znaku towarowego.
  • Dlaczego powinieneś mieć zgodę twórcy logo, na zgłoszenie znaku do ochrony.
  • Dlaczego nie rejestruje się znaków towarowych, które są ogólnoinformacyjne.
  • Na czym polega badanie zdolności rejestrowej znaku towarowego.
  • Co zyskujesz zlecając analizę prawną marki rzecznikowi patentowemu.
  • Jak wygląda procedura rejestracji znaku towarowego w Polsce i Unii Europejskiej.
  • Na czym polega monitorowanie znaków towarowych i dlaczego od kwietnia 2016 r. jest to w Polsce takie ważne.

Artykuły, które uzupełniają wiedzę z podcastu:

Zostaw mi komentarz.

Jeżeli po przesłuchaniu podcastu nasunęły Ci się jakieś pytania, śmiało podziel się nimi w komentarzu. Chętnie na nie odpowiem. Napisz mi również, jeżeli chciałbyś, abym jakimś tematem zajął się w kolejnych odcinkach.

Pomóż mi w promocji mojego podcastu.

Jeżeli uważasz, że dzielę się wartościową wiedzą, pomóż mi dotrzeć z podcastem do większego grona ludzi. Możesz link do niego podesłać swoim znajomym lub wrzucić na Facebooka. Będę wdzięczny, jeżeli zostawisz ocenę lub recenzję w:

Dzięki temu mój podcast będzie w rankingach iTunes i słuchacze łatwiej na niego trafią.

Transkrypt podcastu

Kliknij tutaj, aby pobrać spisaną treść podcastu w formacie PDF.

Już teraz zachęcam Cię do odsłuchania kolejnych moich odcinków.

<< Poprzedni odcinek   Następny odcinek >>

 

Podobał Ci się ten podcast?

Jeśli tak, to zapisz się na subskrypcję. Powiadomię Cię o nowych odcinkach.
Dodatkowo jako gratis otrzymasz mój eBook pt.:
„10 RZECZY, KTÓRE MUSISZ WIEDZIEĆ O OCHRONIE MARKI”


Mikołaj Lech

Mikołaj Lech

Potrzebujesz pomocy prawnej? Skontaktuj się ze mną:
+48 575 999 410,
mikolaj@lech.bydgoszcz.pl
Mikołaj Lech

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Bartosz Luty 20, 2018 o 15:22

Zapoznałem się z większością materiałów na Pańksim blogu, ale nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie ani w treści artykułów ani wśród komentarzy, a sprawa jest dość zasadnicza.
Jeżeli jestem zainteresowany działaniem na terenie Polski i zarejestruję tylko tu swój znak towarowy, co się stanie jeśli ktoś dokona zgłoszenia tego samego znaku na terenie EU?
Czy otrzyma ochronę z wyłączeniem Polski, czy jego zgłoszenie zostanie całkiem odrzucone?

Odpowiedz

Mikołaj Lech Luty 26, 2018 o 23:24

Dzień dobry Panie Bartoszu.
Sprawa jest nieco bardziej skomplikowana proceduralnie. Otóż może się zdarzyć, że konkurent zgłosi identyczny unijny znak towarowy. Formalnie uzyska ochronę jeżeli Pan się temu nie sprzeciwi. Wszystko opiera się bowiem o procedure sprzeciwową, którą opisałem tutaj. Urząd z automatu nie odmówi ochrony. A już na pewno nie wyłączy ochrony w zakresie kolizyjnego kraju. Panuje tutaj zasada “wszystko albo nic”. Albo znak towarowy jest rejestrowany na terenie całej UE, albo nigdzie. Z tego powodu w interesie właścicieli już zarejestrowanych znaków towarowych jest monitorowanie co zgłasza konkurencja.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Patentowa LECH Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Patentowa LECH z siedzibą w Bydgoszczy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem mikolaj@lech.bydgoszcz.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: