Spis treści
- • Rzecznik patentowy przed Urzędem Patentowym
- • Dlaczego warto zastrzec markę firmy jako znak towarowy?
- • 1) Badanie zdolności rejestrowej znaku towarowego
- • 2) Zgłoszenie firmowego logo do Urzędu Patentowego
- • 3) Utrzymanie ochrony na znak towarowy
- • 4) Sprawy sporne przed Urzędem Patentowym
- • 5) Inne sprawy
- • Czym zajmuje się rzecznik patentowy? Podcast
Zawód rzecznika patentowego wcale nie jest nowy.
Pierwsza formalna regulacja jego statusu miała miejsce niemal 100 lat temu. W 1918 r. ogłoszony został w Dzienniku Praw Państwa Polskiego dekret tymczasowy o Urzędzie Patentowym wydany przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego.
Dzisiaj zasady wykonywania zawodu rzecznika patentowego reguluje wydana 11 kwietnia 2001 r. ust. o rzecznikach patentowych.
Rzecznik patentowy przed Urzędem Patentowym
Uprawnienia rzecznika patentowego w postępowaniu przed Urzędem Patentowym reguluje Ustawa Prawo własności przemysłowej z dnia 30 czerwca 2000 r..W Art. 236 mówi ona, że:
1. Pełnomocnikiem strony w postępowaniu przez Urzędem Patentowym w sprawach związanych z dokonywaniem i rozpatrywaniem zgłoszeń oraz utrzymaniem ochrony wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych, znaków towarowych, oznaczeń geograficznych i topografii układów scalonych może być tylko, z wyjątkiem ust. 2, rzecznik patentowy.
Dlaczego warto zastrzec markę firmy jako znak towarowy?
O tym dlaczego warto zastrzec znak towarowy opowiadam w poniższym podcaście.
Stanowi on podsumowanie moich 10-cio letnich doświadczeń zawodowych. Aż w 22 punktach omawiam co zyskasz zgłaszając markę firmy. Jeżeli zastanawiasz się czy taka podwyższona ochrona jest Ci potrzebna – ten materiał Ci pomoże.
>> Pobierz odcinek | Zobacz wszystkie odcinki
>> Odsłuchaj na: Apple Podcast | Spotify | Google Podcast | YouTube
Jeżeli chodzi o znaki towarowe rzecznik patentowy może ci pomóc w następujących sprawach:
1) Badanie zdolności rejestrowej znaku towarowego
Polega to na sprawdzeniu, czy nazwa, którą chcesz zastrzec ma szansę uzyskać ochronę. W takim przypadku bada się zgłoszenia krajowe (Polska), wspólnotowe (UE) lub zgłoszenia w procedurze międzynarodowej rejestracji (na wybraną wiązkę krajów).
Wyniki badania często nie są jednoznaczne. Szczególnie jeżeli istnieją znaki podobne do twojego.
W tym miejscu rzecznik patentowy bazując na swojej wiedzy oraz doświadczeniu jest w stanie odpowiedzieć ci na pytanie czy twoje zgłoszenie ma sens. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule pt.: badanie zdolności rejestrowej znaku towarowego.
2) Zgłoszenie firmowego logo do Urzędu Patentowego
Jeżeli chcesz do zgłoszenia znaku towarowego wyznaczyć pełnomocnika to najlepiej wybrać rzecznika patentowego.
W trakcie swojej 3 letniej aplikacji jest on szczegółowo przygotowywany do prowadzenia wszelkich spraw przed Urzędem Patentowym RP. W kraju i za granicą. Dla porównania adwokaci i radcowie prawni na swoich aplikacjach poświęcają na to zaledwie kilkanaście godzin…
Kogo wybierzesz na pełnomocnika?
Dlaczego to takie ważne?
Rzecznik patentowy jest specjalistą od znaków towarowych.
Nie ma co prawda togi, ale ma to co najważniejsze. Wiedzę i doświadczenie. W trakcie swojej pracy zawodowej zajmuje się tylko własnością przemysłową. Duże doświadczenie przekłada się później na jego skuteczność.
Co się dzieje kiedy za rejestrację zabiera się osoba, która się na tym nie zna? Najczęściej za pieniądze swojego klienta dopiero uczy się wszystkich formalności. A jak wiadomo nie trudno wtedy o błędy.
Może się okazać, że przedsiębiorca zacznie intensywną promocję swojej marki, a Urząd Patentowy RP odmówi ochrony. Rzecznik patentowy jest w stanie taką okoliczność już na początku przewidzieć.
Dalsza część artykułu pod formularzem.
Sprawy w których pomoże Ci rzecznik patentowy:
- podpowie jaka forma znaku towarowego najlepiej ochroni twoje interesy;
- jakie terytorium powinna obejmować ochrona;
- jak dobrze sklasyfikować branże w których działasz;
- prawidłowo przygotuje dokumentacje zgłoszeniową;
- przypilnuje wszelkich terminów związanych z ochroną;
- zajmie się korespondencją z ekspertami z Urzędu Patentowego, którzy mogą zgłaszać swoje uwagi.
3) Utrzymanie ochrony na znak towarowy
Znaki towarowe mają tą przewagę nad np. patentami na wynalazki, że ich ochrona może trwać wiecznie. Warunek jest jeden. Co 10 lat musisz pamiętać o przedłużeniu ochrony na kolejny 10-cio letni okres. Jeżeli zapomnisz tego zrobić, ochrona na twój znak towarowy wygasa.
Współpraca z rzecznikiem patentowym minimalizuje to niebezpieczeństwo. Kancelarie patentowe mają wąską specjalizacje i żyją w jakimś stopniu właśnie z pilnowania terminów. Można więc mieć pewność, że dobry rzecznik patentowy w odpowiednim momencie przypomnieć Ci o przedłużeniu ochrony.
4) Sprawy sporne przed Urzędem Patentowym
W sprawach przed Kolegium Orzekającym ds. spornych przy Urzędzie Patentowym pełnomocnikami stron mogą być poza rzecznikami patentowymi również adwokaci i radcowie prawni. Problem jednak jest w tym, że niewiele kancelarii prawnych specjalizuje się stricte w kwestiach związanych z własnością przemysłową. Tego typu sprawy trafiają do nich sporadycznie.
Rzecznik patentowy z kolei zajmuje się tylko sprawami z zakresu własności przemysłowej.
Miesięcznie może mieć ich więcej bądź mniej ale nie zmienia to faktu, że zajmuje się na co dzień tylko tą wąską dziedziną prawa.
Można go więc uznać za eksperta w tym zakresie.
Przedstawiciel tego zawodu zna praktykę orzekania zarówno przez wspomniane przeze mnie wyżej Kolegium jak i sądy powszechne. Pomagają mu w tym organizowane cyklicznie przez Urząd Patentowy szkolenia.
Ostatnie pt.: „Aktualne kierunki orzecznictwa w sprawach dotyczących naruszeń praw do znaków towarowych” miało miejsce 16 kwietnia. Spotkanie prowadziła Pani Beata Piwowarska – Sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie. Dość powiedzieć, że w wyniku frekwencji nie było wolnych miejsc nawet pod ścianami 🙂
Autorytet i zdolności Pani Piwowarskiej jak widać przyciągają.
5) Inne sprawy
Rzecznik patentowy pomoże Ci również w innych sprawach.
Może sprawować stały nadzór nad sprawami związanymi z własnością przemysłową w twojej firmie. Poinformuje Cię, jeżeli pojawi się konkurent używający podobnej nazwy. Może wtedy wystąpić przeciwko niemu na drogę sądową. Jeżeli potrzebujesz porady prawnej, opinii prawnej lub konsultacji z pewnością uzyskasz specjalistyczne informacje. Wielu przedstawicieli tego zawodu oferuje również wycenę wartości znaku towarowego.
Mam nadzieję, że udało mi się odpowiedzieć na pytanie w czym może ci pomóc rzecznik patentowy. Z racji tematyki tego bloga skupiłem się jedynie na znakach towarowych. Faktycznie jednak to wszystko co udało mi się opisać odnieść można również do wzorów przemysłowych, wzorów użytkowych, patentów na wynalazki itd.
Czym zajmuje się rzecznik patentowy? Podcast
Jeżeli interesuje Cię czym zajmuje się rzecznik patentowy to nagrałem specjalny podcast. Podcast to audycja dźwiękowa, którą za darmo możesz odsłuchać np. na swoim telefonie.
Rozmawiałem w nim z Panią Dorotą Rzążewską, która jest prezesem Polskiej Izby Rzeczników Patentowych. Z poniższego nagrania dowiesz się jak rzecznicy patentowi pomagają przedsiębiorcom chronić ich własność intelektualną.
>> Pobierz odcinek | Zobacz wszystkie odcinki
>> Odsłuchaj na: Apple Podcast | Spotify | Google Podcast | YouTube
W 2 części tego artykułu przybliżę Ci uprawnienia rzecznika patentowego w sprawach spornych przed sądami powszechnymi. Okazuje się bowiem, że wbrew powszechnej opinii rzecznikowi bliżej do prawnika niż inżyniera.
Zobacz również:
- Strefa Marek Allegro. Wszystko co musisz o niej wiedzieć
- Naruszyłeś znak towarowy? Dowiedz się co może Ci za to grozić
- Kradzież nazwy firmy poprzez rejestrację w Urzędzie Patentowym
- Ile trwa rejestracja znaku towarowego? Wszystko, co musisz wiedzieć
- Jak korzystać z klasyfikacji nicejskiej? Tych 9 błędów unikaj!
- Znak towarowy czy wzór przemysłowy? Co wybrać?
- Czy 30% różnic pozwala obejść plagiat?
- Co daje rejestracja marki na Amazon? Korzyści o których nie wiedziałeś
[…] patentowy (patrz Część 1) może zająć się szeregiem spraw przed Urzędem Patentowym. Pomoże Ci uzyskać ochronę na znak […]