fbpx

Mikołaj Lech

rzecznik patentowy

Prawnik, specjalizuje się w prawie własności przemysłowej, zwalczaniu nieuczciwej konkurencji oraz prawie autorskim.
[Więcej >>>]

zarejestruj znak towarowy
30 Gru

Jak sprawdzić czy logo nie jest plagiatem?

Dziś pochylam się nad problemem, który często sygnalizują mi moi klienci. Zlecili grafikowi lub agencji reklamowej stworzenie firmowego logo. Pytają więc jak sprawdzić czy takie logo nie jest plagiatem?  I czy ja jako prawnik mogę wydać opinię prawną, że dane logo nie narusza prawa. Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

 

 

Jak sprawdzić czy logo nie jest plagiatem? Podcast.

Dla twojej wygody ten artykuł przygotowałem również w formie podcastu. Możesz go odsłuchać go na swoim telefonie np. jadąc samochodem czy biegając. Polecam Ci to bo to świetne rozwiązanie dla osób, które nie mają zbyt wiele wolnego czasu.
 

 
>> Pobierz odcinek

>> Odsłuchaj na:Czy wykrycie plagiatu jest w ogóle możliwe?

Powiem prosto z mostu. Nie ma możliwości sprawdzenia czy twoje logo nie jest plagiatem. Więcej. Żaden rozsądny (nie przymierający głodem) prawnik nie przygotuje Ci opinii prawnej, w której napisze że Twoje logo nie łamie prawa

Już tłumaczę dlaczego.

Ten problem można analizować przez pryzmat:

  • praw autorskich, oraz
  • znaków towarowych


Prawo autorskie a splagiatowane logo.

Ochrona wynikająca z prawa autorskiego przyznawana jest z mocy ustawy. Czyli powstaje bez konieczności rejestracji  jak ma to miejsce w przypadku znaków towarowych.

Ustawa o pr. autorskim mówi w art. 1 ust. 3, że:

Utwór jest przedmiotem prawa autorskiego od chwili ustalenia, chociażby miał postać nieukończoną.

Tym samym nawet wstępne projekty, które grafik wysyła Ci do akceptacji są chronione.

Aby móc odpowiedzieć na pytanie czy Twoje logo nie jest plagiatem należałoby porównać je ze wszystkimi grafikami, które zostały do tej pory stworzone… na świecie(!). Oto powód dla którego na tak zadane pytanie, żaden prawnik nie podejmie się udzielić odpowiedzi. Co innego porównanie Twojego logo z konkretnie wskazanymi grafikami.

 

Google przychodzi z pomocą (choć kuleje).

Istnieją darmowe narzędzia, które pozwalają robić wyszukiwania po grafice. Jedno z nich daje wyszukiwarka Google (link). Klikając na miniaturę aparatu możesz wgrać grafikę, która ma być wyszukiwana. Działa to podobnie jak przy wyszukiwaniach po zapytaniach słownych.

jak sprawdzić czy logo nie jest plagiatem

Problem w tym, że sprawdzanie to odbywa się jedynie w zakresie tego co zostało opublikowane w internecie. Same wyniki często pozostawiają również wiele do życzenia.

A jak sprawdzić co zostało opublikowane przed „czasami internetu”?

 

Przykład:

Identyczne logo jak Twoje opublikowano w latach 70 w czasopiśmie „Przyjaciółka”. Twój grafik przypadkiem na nie trafił i skopiował. Jeżeli skan tego czasopisma nie trafi do internetu Google nie będzie w stanie go znaleźć.

Wniosek:

Nie ma fizycznie możliwości sprawdzenia czy Twoje logo nie jest plagiatem. Nie oznacza to, że jesteś tutaj całkowicie bezbronny o czym piszę w dalszej części.


Znak towarowy a splagiatowane logo.

Możesz swoje firmowe logo chronić w urzędzie patentowym jako znak towarowy.

Przepisy wymagają aby Twój znak towarowy różnił się od znaków już zarejestrowanych. Nie może wywoływać niebezpieczeństwa wprowadzenia w błąd. O podobieństwie można mówić jedynie wtedy, kiedy znak służy od oznaczania podobnych towarów lub usług.

Przykład:

Jeżeli twoje logo służy do oznaczania cukierni, a ktoś identyczne logo wcześniej używał do oznaczania nawozów sztucznych– znaki towarowe nie zostaną uznane za kolizyjne.

Ustawa prawo własności przemysłowej mówi jednak w art. 1321 ust. 1 pkt 1, że:

[…] nie udziela się prawa ochronnego na znak towarowy:

1) którego używanie narusza prawa osobiste lub majątkowe osób trzecich […]

Takim prawem osoby trzeciej będzie prawo autorskie do logo. W powyższym przykładzie logo, które jest plagiatem wcześniejszego znaku – nie powinno być zarejestrowane. Narusza bowiem czyjeś prawo autorskie. Jeżeli jednak uda się je zastrzec, to jest to podstawa do unieważnienia znaku towarowego.

 

Jak sprawdzić czy logo nie jest plagiatem?


Poszukiwania w bazach urzędów patentowych.

Teoretycznie istnieje możliwość sprawdzenia czy twoje logo nie jest plagiatem znaku już zarejestrowanego. W praktyce jest to niemal niewykonalne.

Aby ocenić, czy twoje logo nie łamie prawa należałoby przejrzeć wszystkie znaki towarowe zgłoszone oraz zarejestrowane. I znów nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Co więcej, nie można się przy takim badaniu ograniczać jedynie do wybranej kategorii towarów czy usług.

Dopiero przebadanie znaków towarowych ze wszystkich krajów świata pozwoliłoby odpowiedzieć na pytanie czy Twoje logo nie jest plagiatem.

Poza tym poszukiwania znaków po ich wyglądzie są bardzo trudne. Dokonując zgłoszenia znaku jego szatę graficzną należy przedstawić w zgłoszeniu. Trzeba ją również opisać wg specjalnej klasyfikacji. W 32 klasach szereguje ona wszystkie elementy graficzne znaków towarowych jak np. figury geometryczne, kolory czy postacie ludzkie.

Jeżeli robiąc poszukiwanie zaznaczę kilka takich kategorii to zazwyczaj dostanę wyniki w postaci tysięcy znaków, które nawet nie są podobne do mojego.

To jak szukanie igły w stogu siana.

Zresztą pojawia się tutaj ten sam problem co przy prawach autorskich. Jeżeli ktoś takiego znaku towarowego nie zgłosił  do ochrony,  to w ogóle go w bazach nie będzie.


Jak sprawdzić czy logo nie jest plagiatem?Zabezpiecz się poprzez dobrą umowę z grafikiem.

Swoim klientom doradzam, aby zawsze podpisywali z twórcą umowę na przeniesienie praw autorskich majątkowych. Jeżeli tego nie zrobią, tak naprawdę otrzymują jedynie odbitkę – negatyw zostaje u twórcy. To on dysponuje pełnymi prawami do logo.

Po prostu toleruje jego używanie przez zamawiającego.

I właśnie w takiej umowie powinny się znaleźć zapisy o tym, że logo nie jest plagiatem. A jeżeli okaże się, że twórca kłamał, to poniesie pełną odpowiedzialność finansową za wyrządzenie szkody.

Ciekawostka:

Miałem już kilka przypadków, kiedy grafik po przeczytaniu przygotowanej przeze mnie umowy, dokonywał w logo zmian. Domyślam się, że obawiał się, że jego inspiracja cudzą twórczością była zbyt duża.


Zapytaj mnie o wycenę

Imię i nazwisko

Adres email

Treść wiadomości

+48 575 999 710

mikolaj@lech.bydgoszcz.pl

To również pewna presja psychologiczna. Twórca ma bowiem świadomość, że poniesie konsekwencje w przypadku jakichkolwiek problemów prawnych wynikających z jego winy.

I to właściwie najlepszy sposób aby walczyć z takimi nieuczciwymi praktykami. Badanie rynku, które miałoby odpowiedzieć na pytanie czy logo nie jest plagiatem byłoby szalenie czasochłonne (i drogie).

Nie dawałoby zresztą oczekiwanej odpowiedzi.

To jedynie twórca wie jaka jest prawda.

Jako przedsiębiorca musisz przewidywać ewentualne problemy. Choć 99 na 100 grafików jest uczciwych, ten jeden może chcieć Cię oszukać.

 _________________________________

Jeżeli chciałbyś abym przygotował dla Ciebie taką umowę, skontaktuj się ze mną poprzez  formularz po prawej.

 

Więcej o samej umowie dowiesz się z poniższego nagrania:


 

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to zapisz się na subskrypcję. Powiadomię Cię o nowych artykułach.
Dodatkowo jako gratis otrzymasz mój eBook pt.:
„10 RZECZY, KTÓRE MUSISZ WIEDZIEĆ O OCHRONIE MARKI”


 

baner-pod

{ 14 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Aplikujący 22 czerwca, 2016 o 17:52

Wydaje mi się, że jest taka różnorodność wszelkich treści w Internecie (i nie tylko), że każdy jakby się uparł i poszukał to coś by znalazł. Ale nie ma co popadać paranoje – tak jak jest napisane powyżej – odpowiedni tekst w umowie powinien zniechęcić twórcę do “zbyt odwzorowanej” inspiracji.

Odpowiedz

Mikołaj Lech 23 czerwca, 2016 o 08:27

Słuszna uwaga.
To akurat problem grafika.
Przy prostych sygnetach nawet nieświadomie może stworzyć coś podobnego.

Odpowiedz

Rafał 19 lipca, 2016 o 09:41

Dzień dobry panie Mikołaju,
mam pytanie w kontekście Pańskiego materiału “Jak sprawdzić czy logo nie jest plagiatem?” Z tym, że chodzi mi o aspekt od strony twórcy/-ów.
Opiszę sytuację, która dotknęła mnie ostatnio. Znajomy przygotowujący się do otwarcia biznesu prosi o stworzenie logo wg pewnych swoich luźnych wytycznych z głowy. Te same z siebie nie naruszają niczyjego prawa autorskiego, nie są odtwórcze ani inspirowane żadnym innym logotypem.
Na podstawie wytycznych przez miesiąc tworzymy różne wersje logotypów i metodą prób-błędów oraz wielu burz mózgów dochodzimy do ostatecznego finalnego wzoru.
Wszystko wyłącznie tworzone siłą umysłu i kreatywności.
Co jeśli zupełnie nieświadomie (lub może bardziej podświadomie, bo ludzki mózg czasami pracuje metodą odtwarzania pewnych zapamiętanych schematów) stworzyliśmy dzieło, które narusza czyjeś prawo autorskie a jednocześnie do swojego dzieła, z uwagi na fakt, że stworzyliśmy je bez inspiracji czymkolwiek, mamy pełne prawa autorskie?

Odpowiedz

Mikołaj Lech 20 lipca, 2016 o 10:19

Dzień dobry Panie Rafale.

Porusza Pan ciekawą kwestię, która dotyczy tzw. twórczości równoległej. Okazuje się, że jeżeli działaliście Państwo całkowicie samodzielnie to nie dość, że nie naruszycie prawa to jeszcze finalna grafika będzie chroniona prawem autorskim. Ta tematyka jest na tyle interesująca, że chętnie poświęcę jej osobny artykuł na blogu.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Wojciech 24 listopada, 2018 o 14:26

Witam, przeczytałem ten już 2 letni wpis i nasuwa mi się dokładnie to samo skojarzenie… Co wtedy?

Wraz z żoną jesteśmy grafikami (ja bardziej hobbystycznie). Przygotowuje się do wejścia na rynek z pewnym produktem. Tworząc nazwę firmy, użyliśmy nazwy własnej, prosto z mitologii rzymskiej, także jak rozumiem nie naruszymy niczyjego prawa 🙂
Logo było wynikiem wypadkowych: burzy mózgów, który wynikał na podstawie pytań do samego siebie, pytań rodziny i znajomych, jakie mają skojarzenia z tą nazwą, następnie zebraniem wszystkiego do kupy i tworzenie równolegle z żoną bez zaglądania sobie w monitory kilku przykładów. Na końcu zestawieniem i wybraniu kilku wspólnych najlepszych elementów i zebraniu do kupy.
Nie inspirowaliśmy się internetem, ale opiniami ludzi. Nasze mózgi zapewne przetworzyły ich skojarzenia w obrazy, a my te obrazy przelaliśmy na “papier” i połączyliśmy w jedną całość. Także praca w tym przypadku była 100% twórcza i inspirowana rozmowami. Chociaż logo jest bardzo proste, wrzucaliśmy je w wuja-google lecz on nie był w stanie nic pomóc ani nawet czegoś podobnego wyszukać, także uznaliśmy, że jesteśmy w miarę oryginalni. Ale zawsze jest ta nuta niepewnosci.

Odpowiedz

Mikołaj Lech 26 listopada, 2018 o 07:38

Dzień dobry Panie Wojciechu.
Obserwując moich klientów widzę, że teraz jest moda na prostotę. To jednak sprawia, że wiele marek posiada logo będące lekko tylko stylizowanym czarnym napisem na białym tle. Przy tak skąpej grafice istnieje realne niebezpieczeństwo, że można “niechcący” opracować coś co będzie wyglądało podobnie. I nawet jeden z moich klientów tego doświadczył. Absolutnie samodzielnie opracował sygnet będący stylizowaną pierwszą literą z jego nazwiska. Pech chciał, że niemal identyczna grafika były zarejestrowana jako znak towarowy przez inną firmę. Pewnie odruchowo bym uznał, że je skopiował gdyby na spotkaniu nie pokazał mi całej historii projektu. A zaczynała się od koślawych rysunków na serwetce.

W prawie autorskim jest coś takiego jak twórczość równoległa. Jeżeli w sporze uda się wykazać, że twórca grafiki działał samodzielnie to nie będzie to naruszeniem prawa. Tylko wizerunkowo dla firmy, która musi się przed takim zarzutem bronić to dramat.

Pozdrawiam

Odpowiedz

iwona 31 października, 2016 o 03:10

a więc idealną sytuacją jest taka , gdzie grafik \artysta jest jednocześnie osobą prowadzącą działalność i sam dla siebie wymyśla znak towarowy . Siebie w końcu nie oszuka .

Czy dla tego typu znaków mocą ustawy chronionych prawem autorskim jest przewidziany w EU i na świecie jakiś uniwersalny znak ? czyli nie R , ale jakiś inny ? jaki ?

Odpowiedz

Mikołaj Lech 31 października, 2016 o 08:37

Faktycznie idealnie by było gdyby każdy potrafił logo opracować sobie sam. Wtedy mamy mamy raczej pewność, że logo nie jest plagiatem. No chyba, że ktoś ma schizofrenię 🙂

Co do praw autorskich to takim uniwersalnym symbolem niczym ® przy znakach jest symbol ©. Jest to skrót od angielskiego słowa “copyright”. Więcej pisałem o tym tutaj.

Odpowiedz

Michał 13 listopada, 2018 o 11:39

Witam Panie Mikołaju,
bardzo dziękuję za poruszenie niezwykle ciekawego tematu. Jako swoistą ilustrację mogę podać następujący przykład z życia.
Przy jednej z samorządowych instytucji kultury działał zespół posługujący się do 1990 roku konkretną nazwą a w latach 2000-2013 (co najmniej) również stałym tożsamym z nią znakiem słowno graficznym (stylizowana nazwa z wykorzystaniem określonego kroju czcionki). Potwierdza to jednoznacznie dokumentacja prowadzona przez instytucję przy której zespół działał.
Pod koniec roku 2006 do współpracy z zespołem przystępuje muzyk, który w roku 2014 bez wiedzy i zgody pozostałych muzyków rejestruje słowno-graficzny znak towarowy identyczny z tym wykorzystywanym przez zespół, którego był członkiem.
Zaczyna również prowadzić pod tą nazwą/znakiem działalność artystyczną z wykorzystaniem historii i renomy zespołu istniejącego od 1990 roku. Co więcej w materiałach promocyjnych podaje iż zespół, który prowadzi działa od roku 2006 tj. od czasu gdy do niego przystąpił.
Tu rodzi się pytanie czy działanie takie nosi znamiona naruszenia prawa również w kontekście prawa autorskiego?
Niestety opracowanie formy znaku jakim posługiwał się zespół nastąpiła w roku 1990 na podstawie ustnej umowy.

Odpowiedz

Mikołaj Lech 14 listopada, 2018 o 07:48

Dziękuję za komentarz Pani Michale.

To częsta sytuacja w walce o markę (firmy lub zespołu muzycznego). Osoba, która chce ją zawłaszczyć tylko dla siebie rejestruje znak towarowy. Takie osoby zapominają jednak, że w określonych przypadkach znak towarowy można unieważnić. W szczególności w sytuacji, kiedy znak narusza prawa osobiste lub majątkowe osób trzecich. W większości przypadków nazwa zespołu muzycznego to dobro osobiste wszystkich muzyków. Polecam lekturę artykułu: Ochrona nazwy zespołu muzycznego.

Czyli jeżeli od daty rejestracji znaku nie minęło jeszcze 5 lat to można wnieść o jego unieważnienie.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Hania 15 listopada, 2018 o 17:45

Hmm…a czy ktoś miał już taki przypadek ? Bo plagiat tekstu to często się zdarza.

Odpowiedz

Mikołaj Lech 17 listopada, 2018 o 07:42

Ja spotkałem się z dwoma takimi przypadkami. W jednym grafik skopiował grafikę logo zagranicznej firmy i umieścił tylko nazwę firmy klienta. W drugim przypadku skopiowana została szata graficzna stacji benzynowej. Grafik bronił się tym, że przecież zmienił 20% grafiki więc o naruszeniu prawa być nie może. To jednak częsty mit. Planuję o tym napisać osobny artykuł.

Odpowiedz

Ala 15 marca, 2020 o 02:17

Na blog trafiłam przypadkiem, ale podcast już dodany to mojej stałej listy na Spotify. Czekam na kolejne odcinki. Dziękuje i Pozdrawiam!

Odpowiedz

Mikołaj Lech 16 marca, 2020 o 14:39

Dzień dobry Pani Alicjo.
Jest mi bardzo miło. Przyjemnego słuchania 🙂

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Patentowa LECH Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Patentowa LECH z siedzibą w Bydgoszczy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem mikolaj@kancelarialech.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: