Spis treści
- • Chcę „opatentować” logo lub nazwę dla przewagi konkurencyjnej
- • Dlaczego zastrzeżenie nazwy firmy zmienia zasady gry?
- • Plusy i minusy „opatentowania” nazwy i logo. PODCAST
- • Czy zastrzegając logotyp zabezpieczam również nazwę?
- • #1 – Przykład kiedy zastrzegając logo monopolizujesz nazwę
- • #2 Przykład kiedy logo zabezpiecza nazwę Twojej firmy
- • Jak zastrzec nazwę, która jest opisowa?
- • Czy „opatentowanie” znaku towarowego chroni zawarty w logo sygnet?
- • Nie ryzykuj – chroń znak towarowy w obu odmianach
- • Nie daj sobie ukraść praw do nazwy
- • Rebranding a zastrzeżenie znaku towarowego
- • Dlaczego warto zastrzec markę firmy?
- • Ochrona marki bez rejestracji i po rejestracji w Urzędzie Patentowym
- • „Opatentowanie” znaku towarowego Przygotuj się na opłaty
- • Chcę zarejestrować logo i nazwę firmy jako znak towarowy. Podsumowanie
Chcę zastrzec nazwę i logo firmy w Urzędzie Patentowym dla przewagi nad konkurencją
Wiedza pozwala wyprzedzić konkurencję o kilka kroków. Świadomi przedsiębiorcy rozumieją, że choć nie ma obowiązku rejestracji znaku to daje to wiele korzyści. Wystarczy uczyć się od firm, które są na wyższym poziomie niż my.
Według badania EUIPO z 2020 roku, ponad 60% dużych przedsiębiorstw chroni swoją własność intelektualną. To sprawia, że osiągają średnio o 20% większe przychody niż ich konkurencja, która tego nie robi.
Korzyści z formalnej rejestracji marki dobrze widać w świecie e-commerce. Bez wchodzenia w spór sądowy możesz usunąć nieuczciwą konkurencję z internetu. Wystarczy, że zgłosisz skargę w Google Ads, czy na portalach typu Allegro i Facebook. Na dowód tego, że przysługuje Ci monopol na daną nazwę lub logotyp przedłożysz świadectwo ochronne wydane przez UPRP lub EUIPO.
Efekt? Bez pomocy prawników, każdy z portali asekuracyjnie usunie zaskarżoną ofertę. Czyli osiągniesz to, co na drodze sądowej zajęłoby Ci całe lata!
Monopol na nazwę. Dlaczego rejestracja nazwy firmy lub produktu zmienia zasady gry?
Jeżeli pomyślałeś teraz „świetnie, w takim razie chcę zastrzec nazwę i logo”, to jest jeszcze jeden game changer, o którym mało kto wie. Rejestracja znaków towarowych odwraca ciężar dowodowy w sporze.
Twoje prawo ochronne do marki wynika ze świadectwa, które przyznał Ci Urząd Patentowy. Teraz to konkurent w ramach obrony musi wykazać, że wolno mu było taką nazwą się posługiwać. A jeżeli chce Ci znak towarowy unieważnić, to musi mieć na to dowody.
Jako rzecznik patentowy uważam, że zastrzeżenie brandu jest przynajmniej 5 razy łatwiejsze niż wieloletni spór o unieważnienie tego prawa.
Naturalnie będziesz na silniejszej pozycji, jeżeli pierwszy zrobisz zgłoszenie do UPRP lub EUIPO. Masz dylemat pomiędzy zastrzeżeniem nazwy albo logo? Już teraz Ci powiem, że będziesz musiał na jakąś odmianę się zdecydować.
Skorzystaj z dotacji z Unii Europejskiej i zgłoś nazwę firmy i logo jako znak towarowy w Urzędzie Patentowym
Możesz obniżyć opłaty urzędowe za rejestrację marki aż o 75% dzięki dotacjom z UE. Program skierowany jest do firm z sektora MŚP, a jego górna granica wynosi 1000 EUR. W zeszłym roku 100% złożonych przeze mnie wniosków zakończyło się przyznaniem grantu. Chętnie pomogę Ci uzyskać taką dotację. Po prostu napisz do mnie przez formularz.
Dalsza część artykułu pod formularzem.
Chcesz chronić nazwę i logo? Musisz się zdecydować
Co do zasady rejestrując znak towarowy musisz wybrać jedną z jego form. A jest ich całkiem sporo. W jednym z artykułów wymieniłem ich aż 19! Przedsiębiorcy w praktyce decydują się najczęściej na jedną z poniższych:
- ochrona nazwy (jako słowny znak towarowy);
- zabezpieczenie logotypu (jako znaku słowno-graficznego);
- ochrona sygnetu (jako znak graficzny).
Co do zasady więc, jeżeli chcesz zabezpieczyć płaszczyznę graficzną i fonetyczną swojej marki powinieneś zrobić aż 3 osobne zgłoszenia. Będzie do oznaczało proporcjonalnie większe opłaty urzędowe, ale w zamian otrzymasz monopol prawny pozbawiony wad.
Przykład zastosowania takiej strategii:
Okazuje się bowiem, że każda z tych form ma swoje plusy i minusy. Gdybym miał się na coś jednak zdecydować, to uważam, że bardziej praktyczny jest znak słowny. Niemniej rozłożyłem to wszystko na czynniki pierwsze w artykule:
Lepiej zastrzec nazwę czy logo firmy? Plusy i minusy – podcast
Dla Twojej wygody przygotowałem podcast, w którym tłumaczę wady oraz zalety ochrony nazwy oraz logo. Odtwarzając go na swoim telefonie możesz słuchać tej audycji gdziekolwiek jesteś. To idealne rozwiązanie, jeżeli cierpisz na deficyt czasu.
>> Pobierz odcinek: „Zarejestrować nazwę czy logotyp?”
>> Odsłuchaj na: Apple Podcast | Spotify | Google Podcast | YouTube
Czy chroniąc logo firmy jako znak towarowy zabezpieczam również nazwę?
Jest to kolejne pytanie jakie często słyszę po moich wyjaśnieniach, że należy zdecydować się na którąś z form. Pytanie bardzo dobre. Niestety nie ma tutaj prostego wyjaśnienia.
Odpowiem więc jak typowy prawnik: „To zależy”. Od czego? Od tego, czy nazwa, z której stworzone jest grafika brandu to określenie fantazyjne czy opisowe.
Nie chodzi tutaj o to, aby było to słowo, które wcześniej nie istniało, jak np. „budimex”. Takie słowo bądź słowa nie powinny jednoznacznie wskazywać na to co oferujesz. Przykładem niech będzie VIP MEBLE czy ePerfumy.pl
Pewnych określeń nie można zmonopolizować. Zauważ, że gdyby dało się zastrzec nazwę „chleb” do oznaczania pieczywa, to sparaliżowałoby to branżę piekarniczą. I żeby nie było, że wymyślam problemów, które nie istnieją. Kilka lat temu Poczta Polska podjęła nieudaną próbę zastrzeżenia nazwy „kartka pocztowa” na… kartki pocztowe. 🙂
Właśnie z tego powodu urzędy odmawiają rejestracji na oznaczenia ogólnoinformacyjne. Jeżeli zastanawiasz się czy Twoja marka nie należy do tej kategorii, koniecznie przeczytaj artykuł: Opisowe znaki towarowe – poważny problem wielu firmy.
Przykład kiedy logo nie chroni płaszczyzny słownej
W UPRP zarejestrowany jest słowno-graficzny znak towarowy „DOBRA WODA”. Ochrona obejmuje napoje bezalkoholowe. Czy uprawniony ma wyłączność na słowa „dobra woda”?
Zdecydowanie nie!
Jest to bowiem przypadek, gdzie znak wskazuje na towar, który ma oznaczać. Chroniona jest więc jedynie jego grafika. Na marginesie dodam, że dziś ten znak najpewniej byłby uznany za opisowy. Zgłoszenia dokonano jednak w czasach, kiedy praktyka urzędu była bardziej liberalna.
Przykład kiedy logo zabezpiecza równocześnie nazwę
W polskim Urzędzie Patentowym pod nr R.284083, zarejestrowany jest słowno-graficzny znak towarowy „PLAY”. Ochrona obejmuje m.in. telefonię komórkową.
Czy uprawniony może zakazać posługiwania się określeniem „PLAY”, nawet jeżeli szata graficzna konkurenta jest zupełnie inna?
Tak!
Ochrona znaków towarowych jest bardzo silna.
Podobieństwo ocenia się na płaszczyźnie graficznej, fonetycznej i znaczeniowej. O ile sama nazwa w logotypie nie jest opisowa, to w tej ochronie marki zawiera się również brzmienie użytego słowa.
Często ciężko określić czy logotyp chroni nazwę firmy
Jak pokazałem na powyższych przykładach wszystko zależy od nazwy, którą wybrałeś. Zwykle przedsiębiorcy balansują na granicy, pomiędzy oznaczeniem opisowym a sugerującym. Przykładowo nazwa PIEKUŚ sugeruje piekarnictwo, ale dojście do tego wymaga pewnego wysiłku intelektualnego. 🙂
Problem widać szczególnie, jeżeli znak składa się ze słów z języka angielskiego.
Ekspert rozpatrujący zgłoszenie oceni, czy dla przeciętnego odbiorcy takie wyrażenie będzie wprost opisowe. Z odmową spotkała się próba zastrzeżenia znaku „best tools” na narzędzia czy „fresh gellato” na lody. Tutaj przydaje się konsultacja z rzecznikiem patentowym.
Zauważyłem, że wiele osób wszystko zbytnio upraszcza. Rejestrując znak słowno-graficzny możemy zabezpieczyć również nazwę, ale nie jest to reguła. Tak samo nie można z góry założyć, że takie logo nie chroni płaszczyzny fonetycznej.
Więcej dowiesz się z artykułu: 5 szkodliwych mitów o znakach towarowych.
Chcę zastrzec nazwę firmy. Czy da się zastrzec nazwę, która jest opisowa?
Jeżeli bardzo zależy Ci na „opatentowaniu” nazwy opisowej, bo np. działasz już od kilku lat pod taką marką, to nie jesteś z miejsca skazany na porażkę. Istnieje możliwość zastrzeżenia nazwy, która jest opisowa. Niemniej będzie to wymagać od Ciebie bardzo dużo wysiłku. Dlaczego? Ponieważ musisz wykazać, że Twój znak towarowy nabył tzw. wtórnej zdolności odróżniającej.
Chodzi o przypadek, kiedy określenie, które początkowo było opisowe, dzięki dużym nakładom na reklamę i sukcesowi rynkowemu, zaczęło kojarzyć się tylko z jedną firmą. Ciężko mi znaleźć lepszy przykład niż eObuwie. Jestem przekonany, że z badań rynku będzie wynikać, że przynajmniej 40-50% ludzi kojarzy tę nazwę z konkretnym sklepem.
Teoretycznie powinieneś być w stanie przedstawić dowody na to, że w Twojej niszy cieszysz się podobną rozpoznawalnością. Jeżeli wiesz, że tak nie jest, to zapomnij o ochronie marki w wersji słownej. Pozostanie Ci zgłoszenie logo z oryginalną grafiką.
Czy rejestracja znaku towarowego jako logo chroni sygnet?
Czym w ogóle jest sygnet? Okazuje się, że wraz z logotypem tworzą pełne logo Twojej firmy. To najczęściej element graficzny, który znajduje się po lewej stronie lub u góry.
W następstwie rejestracji, chronisz całą kompozycję. Prawo nie daje Ci możliwości wskazania w znaku towarowym elementów, które zabezpieczasz niezależnie. Aby tak było powinieneś zdecydować się na zgłoszenie znaku osobno jako:
- nazwy,
- logo i
- grafiki.
Tylko to da Ci prawdziwą pewność prawną co do zakresu ochrony.
Nie ryzykuj: zastrzeż obie odmiany!
Najlepszym wyjściem w takiej sytuacji jest ochrona przynajmniej obu form znaku. Zarówno płaszczyzny słownej, jak i graficznej.
To jednak wiąże się z koniecznością dokonania oddzielnych zgłoszeń, a więc opłaty urzędowe są podwójnie. Pojawia się też ryzyko, że z zastrzeżeniem samej nazwy mogą być problemy, jeżeli ekspert z Urzędu Patentowego dopatrzy się w niej opisowości.
Jest coraz trudniej
Musisz też pamiętać, że na przestrzeni lat zmienia się praktyka w zakresie oceny zdolności odróżniającej zgłaszanych znaków. Widać to mocno w decyzjach EUIPO.
I powoli nasi rodzimi urzędnicy przejmują tę praktykę. Przykładowo w 2008 r. bez problemu zastrzegli znak słowny ButSklep.pl (R.220287) na usługi sprzedaży butów, ale przy identycznym zgłoszeniu w 2019 r. (Z.500170) wydali decyzję odmowną.
Warto więc wykorzystać okazję i zastrzec nazwę, zanim stanie się to jeszcze trudniejsze niż obecnie.
Kradzież nazwy firmy. Bądź pierwszy i zarejestruj znak towarowy
Poza tym, im dłużej działasz bez takiej ochrony tym większe ryzyko, że ktoś zdecyduje się na wykorzystanie procedury rejestracyjnej, aby Ci markę ukraść. Tak działają trolle patentowe.
Rebranding a zastrzeżenie znaku towarowego
Po jakimś czasie najpewniej dokonasz rebrandingu. Na przestrzeni 5, a na pewno 10 lat to bardzo prawdopodobne. Oznacza to, że rejestracja logo to może być za mało. Dlaczego? Ponieważ nową wizualizację trzeba będzie również zarejestrować jako znak towarowy.
Niemniej jeżeli wcześniej w ramach osobnego zgłoszenia zastrzegłeś nazwę, to jesteś chroniony. Rebranding najczęściej obejmuje szatę graficzną a nie nazwę. Bez względu na to jak wygląda Twój logotyp, nikt nie będzie mógł przybliżyć się do jego brzmienia.
Jeżeli już postanowiłeś „tak chcę chronić nazwę i logo”, to napisz do mnie. Jako rzecznik patentowy zajmę się dla Ciebie wszelkimi formalnościami.
Dlaczego warto zarejestrować markę? Rzecznik patentowy wyjaśnia
O tym dlaczego warto zastrzec znak towarowy opowiadam w poniższym podcaście.
Stanowi on podsumowanie moich 10-cio letnich doświadczeń zawodowych. W ponad 20 punktach omawiam co zyskasz poprzez zgłoszenie znaku towarowego. Jeżeli zastanawiasz się, czy taka podwyższona ochrona jest Ci potrzebna – ten materiał Ci pomoże.
>> Pobierz odcinek | Wszystkie odcinki
>> Odsłuchaj na: Apple Podcast | Spotify | Google Podcast | YouTube
Czy prawo chroni jakoś nazwę firmy? Ochrona nazwy firmy bez rejestracji i po rejestracji
Graficznie można to przedstawić tak:
Jeśli nie zastrzegłeś nazwy firmy, prawo chroni ja tylko lokalnie.
Po zastrzeżeniu nazwy firmy zyskujesz monopol na całą Polskę.
Co prawda przepisy nie wymagające rejestracji marki są darmowe, ale z nawiązką zapłacisz za to jak dojdzie do sporu, gdy konkurencja wejdzie w podobną nazwę. Jakoś bowiem będziesz musiał udowodnić, że one Cię chronią. Samo powiedzenie, że byłeś na rynku pierwszy nie wystarczy. Na to trzeba przedstawić czasami setki faktur. A na ich zgromadzenie potrzeba czasu, który kosztuje.
Dysponując zastrzeżeniem nazwy w UPRP lub EUIPO oszczędzasz pieniądze. Zamiast marnować czas swój, pracowników i prawników na szukanie dowodów potwierdzających używanie nazwy, w ewentualnym sporze rzucasz na stół świadectwo ochronne, że masz nazwę chronioną. To najczęściej pomaga konkurentowi w podjąć decyzję, aby w ogóle z Tobą nie zadzierać. 🙂
Chcesz zastrzec logo firmy oraz nazwę w Urzędzie Patentowym? Przygotuj się na opłaty
Zastanawiasz się pewnie ile będzie kosztowało zastrzeżenie nazwy? To zależy od:
- Ilości zgłoszeń (zastrzeżenie znaku towarowego może objąć kilka odmian).
- Ilości klas towarowych wg klasyfikacji nicejskiej.
- Terytorium ochrony (najczęściej Polska, UE i świat).
Finalna kwota będzie zależeć od tego na jak silnej ochronie swojej firmy Ci zależy. Oczywiście wiąże się to z dodatkowymi opłatami. Do „opatentowania” znaku towarowego podejdź, jak do inwestycji w bezpieczeństwo. Na udzieleniu prawa ochronnego tylko skorzystasz, bo skutecznie odstraszysz konkurencję.
Ad. 1) Jakie są rodzaje znaków towarowych?
UPRP i EUIPO mogą zastrzec w formie znaku towarowego każde oznaczenie, które nadaje się do odróżnia towarów i usług. Jak już pisałem najczęściej to wyłączne prawo przyznawane jest na nazwę, logotyp lub grafikę.
Duże przedsiębiorstwa specjalizują się w rejestrowaniu znaków towarowych niekonwencjonalnych. Udało się im w ten sposób zmonopolizować m.in.:
- kolor (np. magenta dla T-Mobile),
- budynek (np. Stadian Narodowy),
- dźwięk (ryk Tarzana),
- kształt przedmiotu (cukierek Toffiefie);
- a nawet taki oto gest dłonią:
To pokazuje, że w formie znaku towarowego Urząd Patentowy może zastrzec niemal wszystko. Jeżeli więc chcesz „opatentować” wszystkie elementy, po których jesteś kojarzony przez klientów, to opłaty będą proporcjonalnie wyższe.
Ad 2) Towary i usługi. Co to są klasy towarowe?
Rejestracja znaku towarowego da Ci ograniczony monopol prawny. W głównej mierze ograniczy się do produktów lub usług, które wskażesz w zgłoszeniu. Robi się to na podstawie klasyfikacji nicejskiej. Można powiedzieć, że spełnia ona podobną funkcję co klasyfikacja PKD. Jest jednak dużo czytelniejsza.
Wskazując klasę towarową musisz dodatkowo napisać co z niej wybierasz. To będzie precyzyjnie określać jaka będzie ochrona znaku towarowego. Za każdą klasę będziesz musiał osobno zapłacić.
Ad. 3) Terytorium ochrony. Gdzie zabezpieczyć nazwę firmy w EUIPO czy Urzędzie Patentowym RP?
Znaki towarowe chronione są w ramach konkretnego terytorium. Do dyspozycji masz:
- procedurę krajową (zgłoszenie robi się np. w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej);
- zgłoszenie regionalne (wniosek składa się w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej – tutaj ochrona będzie na terenie całej Unii Europejskiej);
- procedura międzynarodowa (wniosek składa się do Światowej Organizacji Własności Intelektualnej).
Procedura rejestracji nazwy firmy. Jak wygląda zgłoszenie znaku towarowego?
Skuteczne zakończenie procedury zgłoszeniowej będzie potwierdzone przez wydanie świadectwa ochronnego. Więcej o tym jak zarejestrować znak towarowy dowiesz się z poniższego nagrania.
Ochrona marki. Chcę zastrzec nazwę oraz logo firmy w Urzędzie Patentowym? Podsumowanie
Prawo własności intelektualnej chroni markę nawet bez rejestracji. Jest to jednak narzędzie prawne przeznaczone raczej dla małych, lokalnych podmiotów. Przedsiębiorcy działający na szerszą skalę, nie powinni działać bez zastrzeżenia nazwy. Ryzykują w ten sposób, że trolle od znaków towarowych zainteresują się ich nazwą.
Procedura „opatentowania” nazwy umożliwia zastrzeżenie marki konkurenta. Bez wniesienia sprzeciwu przez zagrożoną firmę, Urząd Patentowy wyda konkurentowi świadectwo ochronne. A to może mu posłużyć do blokowania jej na rynku. Z tego powodu nie warto czekać ze zgłoszenie. Moim zdaniem najlepiej zastrzec obie odmiany równocześnie.
To podniesie opłaty, ale w zamian uzyskasz pełną ochronę marki.
Poza tym pamiętaj, że Twoja nazwa nie może być kolizyjnie podobna do znaków już zastrzeżonych. A EUIPO powiadomi o Twoim zgłoszeniu właścicieli znaków już zarejestrowanych. Weryfikacją, a potem rejestracją znaku towarowego i może zająć się dla Ciebie rzecznik patentowy.
Ochrona własności intelektualnej. Zobacz jak robią to duże firmy
Zobacz również:
- Pomysł na biznes. 9 skutecznych sposobów na jego ochronę prawną
- Jak zgłosić konto na Facebooku, które narusza znak towarowy?
- Co należy wiedzieć o prawnej ochronie wzorów przemysłowych?
- Firmowe logo możesz chronić jako wzór przemysłowy. Wady i zalety takiej strategii
- Ile trwa rejestracja nazwy dla firmy na terenie Polski i UE?
- Jak zgłosić naruszenie prawa na Allegro? Usuń ofertę konkurenta!
- Co daje rejestracja marki na Amazon? Korzyści o których nie wiedziałeś
- Jak odzyskać domenę internetową? Szantaż domenowy
FAQ
Czy konkurent może unieważnić mój zastrzeżony znak towarowy?
Tak. Nawet, po otrzymaniu świadectwa ochronnego na znak towarowy, Twój konkurent może wnieść o unieważnienie tego prawa. Wystarczy, że powoła się na swoje wcześniejsze prawa do marki.
🔔 W Polsce i Unii Europejskiej obowiązuje procedura sprzeciwowa. Po dokonaniu zgłoszenia w Urzędzie Patentowym, ekspert, który ocenia Twój wniosek, nie bada, czy są już zarejestrowane lub zgłoszone podobne i identyczne znaki.
Po publikacji zgłoszenia, właściciel wcześniej zarejestrowanego znaku towarowego, może wnieść ❌ sprzeciw przeciwko Twojemu zgłoszeniu. A po jego rejestracji może złożyć ❌ wniosek o unieważnienie tego prawa.
Możesz takich problemów uniknąć, ale musisz przeprowadzić analizę prawną marki 👈. Może Ci w tym pomóc rzecznik patentowy. Wiedząc o ewentualnych przeszkodach możesz swoje zgłoszenie dostosować do rejestracji. Dzięki temu unikniesz wybrania nazwy dla swojej firmy podobnej do już zastrzeżonej.
Który z symboli mogę użyć przy zastrzeżonym brandzie: ® czy TM?
🟢 Symbol ® oznacza, że dany znak towarowy został oficjalnie zarejestrowany w Urzędzie Patentowym. Dzięki temu ma on najsilniejszą ochronę prawną.
🟢 Natomiast symbol ™️ wskazuje jedynie, że dana osoba lub firma uważa daną nazwę jako swoją markę.
🔴 Jeśli używasz symbolu ® przy niezarejestrowanym brandzie, to łamiesz prawo. W takim przypadku możesz zostać ukarany grzywną do 5 tysięcy złotych.
Rejestracja znaków towarowych ma wiele korzyści. Pozwala Ci uniknąć kradzieży marki. Jako, że w Urzędzie Patentowym panuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, konkurent może Cię z takim wnioskiem wyprzedzić. Jeżeli do tego dojdzie, taki troll patentowy może Cię usunąć z internetu.
Czytając niniejszy wpis nasunęło mi się pewne pytanie, mianowicie został zarejestrowany znak towarowy, sprawdziłem na stronie UP i prawo ochronne do tego znaku wygasło w 2008r. Moje pytanie czy mam możliwość przejęcia tego znaku towarowego – poprzedni własciciel nie opłacił kolejnego okresu ochronnego.
Jeżeli jest to znak towarowy słowno- graficzny to proszę pamiętać, że pomimo wygaśnięcia ochrony wciąż obowiązują prawa autorskie do projektu graficznego. Tak więc odradzałbym wejście w identyczne logo. Przyjmuje się jednak, że pojedyncze słowo nie może być uznane za utwór w świetle prawa autorskiego. Stąd jeżeli już to lepiej myśleć o wejściu w znak słowny. Oczywiście generalizuję i znów każdą sprawę wygasłego znaku należy rozłożyć na czynniki pierwsze sprawdzając czy nie obowiązują tutaj i inne prawa.
Pozdrawiam