„Cokolwiek robisz – rób to z głową!”
To są słowa mojego dziadka. Bardzo mądre słowa.
Wspominał, że bez względu za co się zabieram, powinienem to robić z głową. Jeżeli biorę udział w konkursie, to tak aby go wygrać. Jeżeli napadam na bank, to tak aby mnie nie złapano 🙂
W tym kontekście wróćmy do historii naszego przedsiębiorcy.
Postanowił on zarejestrować unijny znak towarowy. Mógł zlecić poprowadzenie sprawy rzecznikowi patentowemu lub zająć się wszystkim samodzielnie. Wybrał tą drugą opcję. Jeżeli chodzi o korzystanie z usług pełnomocnika, to sytuacja wygląda tutaj podobnie jak przed sądami. Nikt Cię nie zmusza do korzystania z pomocy adwokata lub radcy prawnego.
Możesz bronić się samemu. Wynik jaki osiągniesz, zależy wtedy tylko od Ciebie.
Postępowanie zgłoszeniowe przed EUIPO ma jedno „ale”…
Rejestracja znaku towarowego nie jest zwykłą formalnością. Aby znak mógł być zarejestrowany musi spełniać szereg wymogów. W tym ten najważniejszy. Znak nie może być identyczny ani nawet podobny do znaku już zarejestrowanego.
W kontekście znaków pewien wykładowca na mojej aplikacji powiedział, że:
sprawy proste to wypadek przy pracy
Im dłużej zajmuję się znakami, tym bardziej się z tym zgadzam.
Znaki unijne rejestruje się w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO). Kolizją do zgłoszenia mogą być nie tylko wcześniejsze znaki unijne, ale i te zarejestrowane w każdym kraju UE. Aby nie ryzykować odmowy, warto przed zgłoszeniem zrobić tzw. badanie zdolności rejestrowej znaku.
Właściciele wcześniejszych znaków mogą się sprzeciwić Twojemu zgłoszeniu. A jeżeli znaki faktycznie będą podobne ochrony nie dostaniesz.
Nikt Ci również nie zwróci 900 EUR opłaty za rejestrację.
EUIPO poinformuje o Twoim zgłoszeniu
Kiedy tytułowy przedsiębiorca donosi na siebie konkurencji?
W chwili dokonani zgłoszenia znaku do EUIPO.
Przed EUIPO występuje procedura rejestrowa. Ochronę uzyska każdy zgłoszony znak towarowy, chyba, że ktoś się takiej rejestracji sprzeciwi. To m.in. dzięki temu cała procedura trwa tam 5 miesięcy.
Niestety EUIPO poinformuje o Twoim zgłoszeniu właścicieli wcześniejszych znaków unijnych. Zostanie im wskazany termin na złożenie sprzeciwu.
Twoja głowa będzie więc podana im na tacy. Jeżeli uznają, że twój znak jest podobny złożą sprzeciw. Alternatywnie grzecznie „poproszą Cię” o wycofanie Twojego zgłoszenia.
Historia miała dalsze reperkusje
Teoretycznie tytułowy przedsiębiorca mógł wycofać zgłoszenie, aby mieć problem z głowy. To byłaby kosztowna lekcja. Niemniej bez zarejestrowanego znaku da się prowadzić firmę.
Niestety problemy dopiero się dla niego zaczęły.
Dzięki informacji z EUIPO właściciel wcześniejszego znaku nie tylko zmusił go do wycofania zgłoszenia. Sprawdził, że pod tą marką od kilku lat działa on już na polskim rynku.
W oficjalnym piśmie zażądał więc dodatkowo:
- zaprzestania posługiwania się określeniem podobnym do jego znaku towarowego;
- wydania bezpodstawnie uzyskanych korzyści;
- przekazania mu oficjalnej domeny internetowej.
Zachowanie właściciela wcześniejszego znaku unijnego w ogóle mnie nie dziwi. Znaki towarowe nie rejestruje się dla R-ki w kółeczku przy logo czy ozdobnego świadectwa ochronnego. Chodzi tu o zyskanie realnej ochrony prawnej. Między innymi przed firmami, które chcą się posługiwać podobnymi określeniami.
Dla naszego przedsiębiorcy to był jednak prawdziwy szok. Szukał w EUIPO ochrony, a wpadł w poważne tarapaty. Znalazł się na celowniku firmy, która najpewniej w ogóle nie dowiedziałaby się o jego istnieniu.
Dziadek miał rację. Cokolwiek się robi, trzeba to robić z głową.
Tej sytuacji można było uniknąć.
Zachęcam Cię także do wysłuchania podcastu:
>> Pobierz odcinek | Zobacz wszystkie odcinki
>> Odsłuchaj na: Apple Podcast | Spotify | Google Podcast | YouTube
Zobacz również:
- Koszt rejestracji znaku towarowego
- Międzynarodowa klasyfikacja towarów i usług – tych błędów unikaj
- Czy nazwę i logo firmy trzeba zastrzegać?
- Co daje rejestracja marki na Amazon Brand Registry?
- Ile trwa zastrzeganie nazwy firmy?
- 5 argumentów za rejestracją logo z nazwą opisową
- Jak sprawdzić czy logo jest plagiatem?
- Jak zgłosić konto na Facebooku, które narusza prawo do marki?
Witam, zastanawiam sie nad zastrzerzeniem znaku towarowego mojej nowopowstajacej firmy, ktora dzialac bedzie w branzy luksusowej (bizuteria, odziez). Czy moge liczyc na kontakt z paskiej strony?
Pozdrawiam,
Karolina
Pani Karolino już do Pani napisałem maila.
Pozdrawiam