Slider
16 Cze

Jak legalnie używać symboli EURO 2016?

Każde duże imprezy sportowe to okazja do zrobienia biznesu. A pieniądze wokół piłki nożnej są ogromne. O zarobkach piłkarzy każdy z nas może tylko pomarzyć. Czemu by jednak nie uszczknąć z tego dużego tortu czegoś dla siebie? Koszulki z symbolami EURO 2016 wiele osób przecież chętnie kupi. Tylko czy to legalne?

Jak legalnie używać symboli euro 2016?unijny znak towarowy
EUTM-011932101

Jakie znaki towarowe EURO 2016 zastrzegła UEFA?

Kilku czytelników sugerowało mi, że powinienem się tym tematem zająć. W końcu wiele osób chciałoby uczciwie zarabiać na tej imprezie. Czyli nie narażając się na oficjalne pisma z wezwaniem do zaprzestania naruszania prawa od prawników UEFA.

Ciekawostka:

UEFA ma zarejestrowane znaki towarowe związane z EURO 2020 a nawet EURO 2024.

Najpierw sprawdziłem jakie znaki towarowe związane są chronione przez UEFA. Okazuje się, że na całym świecie ma ich zarejestrowanych lub zgłoszonych aż 983(!).

Sporo.

To powinno od razu dać Ci do myślenia.

Ta organizacja szczególnie dba o prawną ochronę swoich symboli.

 

Jak szeroka jest ochrona znaku towarowego?

Patrząc na poniższe znaki towarowe musisz pamiętać o jednym. UEFA nie ma do nich monopolu absolutnego. Oznacza to, że takie prawo ochronne jest ograniczone:

  • do określonego terytorium (np. jednego kraju);
  • do wskazanych w zgłoszeniu towarów lub usług (np. tylko do odzieży);
  • w czasie (trwa 10 lat i nieprzedłużone wygasa).

Z tego powodu wskazuję tylko znaki, których ochrona obejmuje Polskę. Przykładowo znak towarowy z początku artykułu chroniony jest aż w 39 klasach. Dokładny wykaz towarów i usług możesz sprawdzić tutaj.

 

Są również inne:

 
1.

EURO 2016

słowny unijny znak towarowy nr 005486899 oraz 008435687.

2.

FRANCE 2016

słowny unijny znak towarowy nr 007049232 oraz 008435703.
 

3. Trójwymiarowy unijny znak towarowy nr EUTM-008860025

Jak legalnie używać symboli euro 2016?

 

4. Creating history together – słowny unijny znak towarowy nr EUTM-008725616.

 

5. Graficzny unijny znak towarowy EUTM-011437241.

Jak legalnie używać symboli euro 2016?6. Graficzny unijny znak towarowy EUTM-011932175.

Jak legalnie używać symboli euro 2016?6. FRANCE 2016 – unijny słowno-graficzny znak towarowy EUTM-013163647.

Jak legalnie używać symboli euro 2016?7. Graficzny unijny znak towarowy EUTM-013466917Jak legalnie używać symboli euro 2016?

Przy okazji organizacji EURO 2012 UEFA zarejestrowała szereg znaków towarowych w Polsce. Ich zestawienie opublikował swego czasu Urząd Patentowy RP (link).

Jak nie wolno używać symboli EURO 2016?

W wyniku rejestracji ww. znaków towarowych w EUIPO uzyskano szereg uprawnień.

Rozporządzenie dot. unijnych znaków towarowych w art. 9 pkt. 2 mówi:

[…] właściciel tego unijnego znaku towarowego jest uprawniony do uniemożliwienia wszelkim osobom trzecim, które nie posiadają jego zgody, używania w obrocie handlowym, w odniesieniu do towarów lub usług, oznaczenia, w przypadku gdy jest ono identyczne lub podobne do zarejestrowanego znaku (przyp. autora).

Dalej możemy przeczytać jakie działania są zakazane.

3. Na podstawie ust. 2 mogą być zakazane w szczególności następujące działania:

a) umieszczanie oznaczenia na towarach lub ich opakowaniach;
b) oferowanie towarów, wprowadzanie ich do obrotu lub ich magazynowanie w tym celu pod takim oznaczeniem lub oferowanie, lub świadczenie usług pod tym oznaczeniem;
c) przywóz lub wywóz towarów pod takim oznaczeniem;
d) używanie oznaczenia jako nazwy handlowej lub nazwy przedsiębiorstwa, lub jako części tych nazw;
e) używanie oznaczenia w dokumentach handlowych i w reklamie;
f) używanie oznaczenia w reklamie porównawczej w sposób sprzeczny z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2006/114/WE

Wnioski:

Jeżeli chcesz używać symboli EURO 2016 na koszulkach, gadżetach, szalikach czy plakatach musisz mieć na to zgodę UEFA. Podpisywana jest w takiej sytuacji umowa licencyjna na znak towarowy. W przeciwnym razie będzie to klasyczne złamanie prawa. A grożą za to dotkliwe sankcje.

Pamiętaj, że już samo użycie słownych określeń “EURO 2016” czy “FRANCE 2016” może naruszać prawo.

 

Co możesz zrobić:

Możesz w swoich produktach czy reklamie nawiązywać pośrednio o EURO 2016. Fachowo mówi się na to ambush marketing.

Przykładowo jeden z moich klientów sprzedawał zawieszki zapachowe do samochodów w kolorach flag narodowych. Markety często w swoich gazetkach reklamowych wrzucają motywy z meczów piłkarskich (piłki, bramki, piłkarzy).

Tutaj balansujemy jednak na granicy. Nie możesz przesadzić. Chodzi o to aby nie narazić się na zarzut, że poprzez takie działania wprowadzasz odbiorców w błąd. Tak będzie jeżeli pomyślą, że pomiędzy Tobą a UEFA są jakieś związki gospodarcze.

 

Jak legalnie używać symboli euro 2016?

Jak legalnie używać symboli EURO 2016?

Jeżeli chcesz używać symboli EURO 2016 to nie ma co od razu wpadać w paranoję. Jak wskazałem wyżej takie prawo ochronne jest ograniczone.

Na pewne rzeczy możesz sobie pozwolić.


1 – Użycie symboli EURO 2016 nie w funkcji znaku towarowego.

Znaków towarowych nie rejestruje się aby uzyskać monopol absolutny na nazwę. A taki mit pokutuje wśród wielu osób. Podstawową funkcją znaku towarowego jest odróżnianie towarów lub usług na rynku. Chodzi więc o ich komercyjne używanie w obrocie gospodarczym.

Przykład:

Mamy dwie identyczne piłki. Jedyna różnica pomiędzy nimi jest taka, że pierwsza posiada symbol EURO 2016. Jak myślisz która będzie chętniej  kupowana przez nastolatków? UEFA chroniąc ten znak towarowy zabezpiecza się przed tym aby konkurent nie przybliżał się do marki, która została wypromowana i sprzedaje.

 

O naruszeniu znaku towarowego nie będzie mowy jeżeli dane oznaczenie nie będzie użyte w funkcji znaku towarowego. Nad tą kwestią pochylałem się w artykule dotyczącym afery na portalu Wykop.pl z Gadu-Gadu.

Możesz użyć nazwy EURO 2016 jeżeli ma to charakter niekomercyjny. Tak się dzieje na wielu portalach internetowych, które relacjonują wydarzenia z mistrzostw. Sam jestem tego najlepszym przykładem. W artykule, który czytasz wykorzystałem wiele znaków towarowych. Nie zostały one jednak użyte do oznaczania określonych towarów lub usług.

 

2 – Wyczerpanie prawa do znaków towarowych EURO 2016.

Są sytuacje, kiedy możesz komercyjnie używać cudzych znaków towarowych.

Być może pomyślisz, że sam sobie zaprzeczam 🙂

Nic z tych rzeczy.

To jeden z wyjątków od zasady, że tylko właściciel znaku może się nim posługiwać. Ty również możesz to robić, jeżeli legalnie na terenie UE (a dokładniej EOG) kupisz towary wypuszczone na rynek za zgodą UEFA.

 

Szczegółowo wszystko omówiłem w poniższym nagraniu:

Czyli formalnie sprzedajesz ponownie towar już wprowadzony na rynek. W takim przypadku możesz używać symboli EURO 2016 w celach informacyjnych. Jeżeli zakupiłeś 100 koszulek to możesz np. w broszurce reklamowej pokazać ich wygląd czy zrobić ich opis z wykorzystaniem znaków towarowych.

Używanie symboli EURO 2016 musi być zgodne z uczciwymi praktykami rynkowymi.

 

Co to oznacza?

 1 – Nie możesz przesadnie eksponować symboli EURO 2016.

Aby sprzedać koszulkę nie musisz na swojej stronie www wrzucać ogromnego baneru z logo. Podobnie przed Twoim sklepem nie muszą wisieć flagi EURO 2016. Takie działania nie mogą sprawiać wrażenia, że masz jakieś powiązania gospodarcze z UEFA. Na przykład jesteś jej partnerem.

2 – Używanie znaku nie może przysparzać Ci nieuzasadnionych korzyści.

Często zdarza się to małym sklepom sprzedającym akcesoria do samochodów. Chcąc się uwiarygodnić w oczach klientów eksponują na swoich strona znaki towarowe znanych marek. Tym samym nie tylko sprzedają towar (co jest legalne) ale również grzeją się w cieple renomowanych producentów (to jest już przekroczeniem dozwolonego użytku znaku towarowego).

3 – Używanie znaku prowadzi do jego oczerniania.

Wskazał bym tutaj dwa takie przypadki.

Pierwszy byłby wtedy gdybyś sprzedawał uszkodzone produkty opatrzone znakiem towarowym EURO 2016. Czyli podarte lub brudne koszulki. Gniew nabywców mógłby zostać skierowany na UEFA.

W drugim przypadku mógłbyś zrobić kampanię promocyjną wykorzystującą np. prosiaki ubrane w koszulki z symbolami EURO 2016 🙂 Ktoś mógłby uznać, że takie coś negatywnie wpływa na wizerunek tej marki.

 

Podsumowanie:

  1. Możesz produkować towary z symbolami EURO 2016 tylko za zgodą UEFA.
  2. Możesz posługiwać się nazwą EURO 2016, jeżeli nie używasz jej w funkcji znaku towarowego (tj. do oznaczania towarów/usług).
  3. Możesz używać znaków towarowych EURO 2016 jeżeli w przypadku danych produktów doszło do wyczerpania prawa.
  4. Używanie znaku w oparciu o zasadę z pkt. 3 musi być zgodne z uczciwymi praktykami w przemyśle i handlu.

 

Fot. 1 – Leo Hidalgo (@yompyz) via Source / CC BY

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to zapisz się na subskrypcję. Powiadomię Cię o nowych artykułach.
Dodatkowo jako gratis otrzymasz mój eBook pt.:
„10 RZECZY, KTÓRE MUSISZ WIEDZIEĆ O OCHRONIE MARKI”


 

Mikołaj Lech

Mikołaj Lech

Potrzebujesz pomocy prawnej? Skontaktuj się ze mną:
+48 575 999 410,
mikolaj@lech.bydgoszcz.pl
Mikołaj Lech

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Grzegorz Czerwiec 17, 2016 o 09:57

Rozumiem, że przy rejestracji znaku obowiązuje zasada kto pierwszy ten lepszy. Czy istnieje możliwość abym zarejestrował znak “Euro 2038”?
Czy w sądzie byłbym w stanie się potem obronić? Bo zakładam, że UEFA i tak by mnie pozwała 😉

Odpowiedz

Mikołaj Lech Czerwiec 17, 2016 o 13:40

Panie Grzegorzu
Przy rejestracji znaku faktycznie jest zasada kto pierwszy ten lepszy, ale z pewnymi wyjątkami. Obawiam się, że w tym przypadku UEFA mogłaby próbować złożyć sprzeciw do rejestracji znaku towarowego. Pana zgłoszenie byłoby dokonane w złej wierze. Tzn. przy pełnej świadomości, że inny podmiot takim określeniem posługiwał się pierwszy. Poza tym znak “EURO 2038” nadal byłby bardzo podobny choćby do “EURO 2024” więc i z tej strony mogliby uderzyć. Myślę, że w stosunku do dużych rozpoznawalnych (renomowanych) marek takie działania nie mają szans na powodzenie.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Patentowa LECH Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Patentowa LECH z siedzibą w Bydgoszczy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem mikolaj@lech.bydgoszcz.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: