fbpx

Chcesz 1000 EUR dofinansowania na ochronę marki?

Skontaktuj się ze mną:

Jako rzecznik patentowy, specjalizuję się w rejestrowaniu znaków towarowych. Pomogę Ci uzyskać unijne dofinansowanie na ten cel.

zastrzezenie-nazwy-firmy-kancelaria-lech-q
ebook-o-ochronie-marki

Podobał Ci się ten artykuł?

Pobierz darmowy eBook o ochronie marki
  • zawiera kluczowe informacje o ochronie marki
  • otrzymał wyróżnienie od Urzędu Patentowego
  • napisany jest prostym i zrozumiałym językiem
  • opisuje najczęstsze błędy przedsiębiorców
  • zawiera proste rady jak chronić swoją markę
  • pobrało go już ponad 1800 osób!

Zobacz również

Włącz się do dyskusji

Nt. umów licencyjnych na ZT można pisać książki, bardzo ciekawa tematyka.
A co do ZT jako narzędzia optymalizacji podatkowej – polecam, wariantów jest dużo, w zależności od sytuacji 🙂

Może moje pytanie nie do końca pasuje do omawianego wątku, ale…zajmuję się produkcją kartek okolicznościowych. Ręcznie wycinam, wypisuję, ozdabiam. Ostatnio wpadłam na pomysł stworzenia kartki w stylu „masz zły dzień – napij się kawy/herbaty” i saszetka kawy/herbaty znanych producentów w prezencie. I tutaj pojawiła się wątpliwość – czy użycie produktów znanych marek może stanowić naruszenie prawa?

Czy jest jakaś obszerniejsza praktyka na rynku polskim w zakresie wysokości opłat licencyjnych za znak towarowy? Czy da się wskazać „najczęściej” stosowany poziom opłaty np. 1% od obrotu.

Dzień dobry

Posiadam zastrzeżone w Urzędzie Patentowym prawo majątkowe ze znaku towarowego. Udzieliłam spółce licencję na ten znak (sama mam w niej znaczną część udziałów). Jak mogę ochronić prawo majątkowe (oraz co stanie się z licencjobiorcą) w przypadku ewentualnej egzekucji majątkowej? Czy są jakieś ograniczenia (np. ze względu na ochronę interesu spółki, możliwość wypowiedzenia licencji)? Czy może nowy właściciel może dysponować/zmieniać prawo swobodnie? Chciałabym zapobiec w miarę możliwości takiej sytuacji 🙂

Pozdrawiam

Oj tutaj na szczegółowe pytania to mogę odpowiedzieć w ramach porady prawnej. Zachęcam do kontaktu. Tak w kilku słowach powiem jedynie, że jeżeli ma Pani znak towarowy zarejestrowany na siebie jako osobę fizyczną to upadłość spółki nie będzie miała wpływu na znak. Nie jest on bowiem w jej majątku. Spółka jedynie się nim posługuje.

Pozdrawiam

Dzień dobry,
nurtuje mnie jedna sytuacja.
Co jeśli jako osoba fizyczna chcę udzielać licencji na używanie logo/marki dla spółki z o.o.
Logo/marka to jakaś nazwa XYZ.
Zakładam spółkę o nazwie XYZ sp. z o.o.
Jestem współwłaścicielem spółki.
Czy przy takiej konstrukcji właściciel będący osobą fizyczną może udzielić licencji na używanie znaku XYZ, jeśli tak właśnie nazywa się spółka?

Dzień dobry. Tak właśnie się często przy sp z o.o. robi. Znak rejestruje na siebie os. fizyczna, często wspólnik i udziela spółce licencji na używanie swojego znaku.
Pozdrawiam

W PrAut formy pisemnej pod rygorem nieważności wymaga przeniesienie praw (art. 53) oraz licencja wyłączna (art. 67 ust. 5). Powoduje to, że w razie niedochowania formy (tzw. umowa na gębę) można dokonać konwersji na licencję niewyłączną i jakoś uratować sytuację. Natomiast w PWP jest inaczej, bo formy pisemnej pod rygorem nieważności wymaga każda licencja, nawet niewyłączna (art. 76). Czy można (a jeśli tak, to na co) konwertować ustną „licencję” znaku towarowego?

Dzień dobry, zajmujmę się szyciem maskotek. Czy wykonując takiego pluszaka z jakiejś znanej kreskówki, który jest zarejestrowany jako zwykły, a nie przestrzenny znak towarowy, naruszam prawo? Na samym pluszaku nie będzie znaku – ani naszytego, ani na metce, nigdzie. On jakby „sam w sobie” będzie wizualizacją 3D znaku. Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam.

Pani Dominiko bez względu na to czy taki znak jest zarejestrowany czy nie to i tak obowiązuje prawo autorskie. Czyli trzeba mieć zgodę właściciela tych praw na tworzenie takich maskotek. Powiem więcej, to właśnie na takich odpłatnych licencjach firmy zarabiają najwięcej dlatego często interweniują w przypadku naruszeń.

Napisz do mnie mikolaj@kancelarialech.pl Zadzwoń +48 575 999 410