Znaku towarowego należy używać
Podsumowując rozważania z poprzedniego wpisu. Prawo ochronne na znak towarowy przyznawane jest na konkretne towary i usługi. Aby jednak móc skutecznie egzekwować swoje prawa, sam znak musi być przez Ciebie używany. Chodzi o okres 5 lat od daty rejestracji. Jeżeli wskazałeś w ramach klas towarowych np. wyroby cukiernicze, dobrze abyś faktycznie oznaczał je swoim logo. W przeciwnym razie prawo ochronne, może zostać Ci wygaszone.
Z tego powodu zawsze powtarzam moim Klientom, aby dobrze się zastanowili przy wyborze klas. Wskazanie branż, w które chce się wejść w najbliższych latach jest uzasadnione. Po dokonaniu zgłoszenia nie będzie bowiem można już nic dodać. Nie można jednak w tym zakresie za bardzo przesadzać.
Przejdźmy jednak do obiecanego przykładu…
Czy Urząd Patentowy produkuje wyroby z kości słoniowej?
Pytanie wydaje Ci się pewnie niedorzeczne, ale mam podstawy by je zadać. Oto bowiem 19 września 2007 roku, Skarb Państwa reprezentowany przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej zgłosił do ochrony taki oto znak towarowy:

Posunięcie to było jak najbardziej uzasadnione. W tamtym czasie postanowiono bowiem, aby owy symbol promował niejako tą instytucję. Skoro planowano powszechnie się nim posługiwać, zgłoszenie go do ochrony było naturalną koleją rzeczy.
Zastanawiające w tym wszystkim jest jednak to, na jakie towary i usługi postanowiono rozciągnąć ochronę. Wiele firm, swoją działalność mieści w trzech klasach towarowych. Tutaj wskazano ich aż 45! Czyli wszystkie jakie tylko były możliwe. Jeżeli jesteś ciekawy szczegółów, zajrzyj do Wiadomości Urzędu Patentowego 04/2008. Powyższy znak widnieje tam pod numerem R-196225.
Ostatecznie, po kilku latach ktoś zrozumiał, że taki wykaz klas to istne szaleństwo. Wygaszono ochronę w zakresie najbardziej abstrakcyjnych branż. Mimo wszystko zdecydowano się pozostawić ją w 18 klasach.
To bardzo dużo!
Mamy branże, które można zrozumieć:
- usługi związane z bezpieczeństwem własności intelektualnej;
- wynajmowanie sal na posiedzenia;
- nauczanie, kształcenie, organizowanie i obsługa konferencji, kongresów;
- ogłoszenia elektroniczne;
- materiały introligatorskie, materiały szkoleniowe i instruktażowe;
…oraz takie, które wzbudzają uzasadnione wątpliwości:
- przybory dla palaczy;
- artykuły sportowe i gimnastyczne;
- przybory kuchenne;
- kamienie szlachetne;
- wyroby nożownicze;
- świece;
a także:
- wyroby z drewna, korka, trzciny, wikliny, rogu, kości, kości słoniowej, fiszbinu, muszli, bursztynu, macicy perłowej, sepiolitu
Co dalej z tym znakiem towarowym?
Na tą chwilę jest on w mocy. Co ciekawe, od jego rejestracji minęło już ponad 5 lat. Każdy, kto ma w tym interes prawny, może więc wnieść o wygaszenie prawa ochronnego względem wybranych towarów lub usług. I teraz to Urząd Patentowy broniąc się, będzie musiał przedstawić dowody na to, że argument ten jest bezzasadny. Czy mu się uda? Nie dowiemy się, dopóki ktoś tej ochrony nie będzie starał się podważyć.
Mogę się tylko domyślać czy opisywany znak towarowy, był wykorzystywany w zakresie tych wszystkich produktów. Jeżeli nie, to sama ochrona staje się iluzoryczna. Jeżeli bowiem, wystąpi się np. do producenta świec z żądaniem zaprzestania naruszania zarejestrowanego znaku, ten broniąc się, może próbować ochronę wygasić.
Dochodzi więc do sytuacji, kiedy właściciel zarejestrowanego znaku będzie się bał dochodzić roszczeń, aby ochrony nie stracić. Faktycznie więc nie ma jej już w tej chwili.
Wnioski
Na tym barwnym przykładzie, chciałem Ci pokazać czym w praktyce grozi wskazanie zbyt obszernego wskazu klas. Oczywiście jest wiele przypadków kiedy szersza ochrona jest uzasadniona. Firmy mogą mieć przecież różne cele. Trzeba jednak od początku mieć świadomość jak skonstruowane jest w tym zakresie prawo. W tym wszystkim można znaleźć „złoty środek”. I warto się nad tym dłużej zastanowić, bo dobrze wskazane branże do jeden z filarów mocnej ochrony prawnej.
Na koniec polecam nagranie, które powinno Cię zainteresować:
Zobacz również:
- Kradzież nazwy firmy poprzez rejestrację w Urzędzie Patentowym
- Ile trwa rejestracja znaku towarowego? Wszystko, co musisz wiedzieć
- Jak korzystać z klasyfikacji nicejskiej? Tych 9 błędów unikaj!
- Znak towarowy czy wzór przemysłowy? Co wybrać?
- Jakie są opłaty za zastrzeżenie znaku towarowego?
- Czy 30% różnic pozwala obejść plagiat?
- Allegro usunęło moją ofertę! Jak ją przywrócić?
- Co daje rejestracja marki na Amazon? Korzyści o których nie wiedziałeś
Świetny artykuł. Ostatnimi czasy właśnie takich informacji szukałem, teraz mogę na spokojnie przestudiować i wpis i cały blog. Wielkie dzięki za wyczerpujące informacje.
Dziękuję. Myślę, że znajdzie pan tutaj wiele ciekawych informacji.
Pozdrawiam