Slider
25 Cze

Ogólnopolski Rejestr Firm – uważaj na naciągaczy!

Ogólnopolski Rejestr Firm znów testuje umiejętność czytania ze zrozumieniem u przedsiębiorców. Wielu z nich właśnie dostało pisma wzywające do uiszczenia opłaty za publikację znaku towarowego. Kto nie zauważy podstępu straci ponad 3000 zł. Ten proceder znany jest od lat. Niestety obecnie przybiera na sile.

 

 

Ogólnopolski Rejestr Firm

Zgłosiłeś znak towarowy? Oczekuj listu od naciągaczy.

Istota całego przekrętu jest banalnie prosta.

Ogólnopolski Rejestr FirmOpiera się na dwóch elementach:

a) skojarzeniach oraz
b) nieuwadze.

Przedsiębiorca rejestrujący znak towarowy wie, że będzie musiał uiścić opłatę za ochronę. Czeka więc cierpliwie na list z Urzędu Patentowego RP.

I takie oficjalne pismo przychodzi.

Nadawcą jest jednak Ogólnopolski Rejestr Firm. Nie ma on nic wspólnego z Urzędem Patentowym. Skojarzenia są jednak oczywiste. Zabiegany na co dzień przedsiębiorca, który się pomyli – zasili konto prywatnej firmy.

Ogólnopolski Rejestr Firm nie jest jedynym nadawcą takich listów. Podobnie działa Rejestr Krajowych Znaków Towarowych i Wzorów Użytkowych czy IPT Register.

Ponad 20 tego typu listów znajdziesz w artykule “Wyłudzenia na Urząd Patentowy“.

Ogólnopolski Rejestr Firm to nie Urząd Patentowy RP!

Pułapka jest tam, gdzie firmy szukają ochrony.

Przy czym pamiętaj, że Ogólnopolski Rejestr Firm nie ma absolutnie nic wspólnego z Urzędem Patentowym RP. Zresztą urząd sam ostrzega przed tego typu listami we wpisie “Uwaga na faktury wprowadzające w błąd“.

Kiedy w 2013 r. zaczynałem prowadzić blog, tego typu pisma przychodziły sporadycznie. Dziś, po 2,5 roku to już prawdziwa plaga.

Nasilenie działań sugeruje, że proceder jest opłacalny. Płaci pewnie jedna na 10 lub 20 firm. Taki błąd jest jednak bardzo kosztowny – ponad 3 tys. zł.

Co otrzymuje firma, która nieopacznie zapłaci fakturę?

Wpis do prywatnego rejestru znaków towarowych.

Ogólnopolski Rejestr FirmRejestr jest całkowicie bezużyteczny i pies z kulawą nogą na niego zagląda.

Znajdziesz w nim jedynie firmy, które za to zapłaciły. Tymczasem Urząd Patentowy oferuje dostęp do tych informacji całkowicie za darmo! Dodatkowo publikuje pełne dane o wszystkich zarejestrowanych znakach.

Z ciekawości przejrzałem firmy z Bydgoszczy, które się tam znalazły. Serce zabiło mi szybciej. Już w pierwszych wynikach znalazłem kilku naszych klientów. Szybko jednak zrozumiałem, że zostali tam wpisani choć na 100% nie zapłacili naciągaczom.

Dlaczego się tam znaleźli?

Domyślam się, że Ogólnopolski Rejestr Firm chciał się tym posunięciem uwiarygodnić. Przedsiębiorca, który dostanie od nich list i sprawdzi bazę, od razu trafi na największe firmy z regionu.

A to może uśpić jego czujność.

Umiesz liczyć licz na siebie!

Niestety nikt Cię tutaj nie obroni.

Policja nie jest w stanie skutecznie z tym procederem walczyć. Zresztą to problem również innych krajów. Nic nie wskazuje na to aby miała nastąpić jakaś zmiana.

Tym samym musisz zadbać o siebie samodzielnie. Poinformuj pracowników, że takie pisma mogą się pojawić. Teraz i w przyszłości. Jeżeli znak towarowy rejestrował dla Ciebie rzecznik patentowy skonsultuj się z nim. Ja właśnie w ten sposób dowiaduję się o najnowszej fali tego typu listów.

Dzisiejszy mail od mojej klientki.

Ogólnopolski Rejestr Firm - mail

 

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to zapisz się na subskrypcję. Powiadomię Cię o nowych artykułach.
Dodatkowo jako gratis otrzymasz mój eBook pt.:
„10 RZECZY, KTÓRE MUSISZ WIEDZIEĆ O OCHRONIE MARKI”


 

baner-pod

Mikołaj Lech

Mikołaj Lech

Potrzebujesz pomocy prawnej? Skontaktuj się ze mną:
+48 575 999 410,
mikolaj@lech.bydgoszcz.pl
Mikołaj Lech

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Patentowa LECH Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Patentowa LECH z siedzibą w Bydgoszczy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem mikolaj@lech.bydgoszcz.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: