Mikołaj Lech

rzecznik patentowy

Prawnik, specjalizuje się w prawie własności przemysłowej, zwalczaniu nieuczciwej konkurencji oraz prawie autorskim.
[Więcej >>>]

zarejestruj znak towarowy
8 Lis

Czy wspólnotowy znak towarowy jest “mocniejszy” od krajowego?

Ostatnio kilu czytelników bloga zadało mi podobne pytania. Co w sytuacji kiedy zarejestrujemy krajowy znak towarowy, a ktoś po nas zgłasza do ochrony znak wspólnotowy? Zauważyłem, że panuje przekonanie, iż prawo wspólnotowe jest silniejsze od naszego krajowego. A jaka jest prawda?

Bronisław

Jeżeli zarejestruję nazwę mojej firmy w Polsce, to jak ktoś później zarejestruje ją na teren Europy to z założenia tracę prawo do swojej zarejestrowanej nazwy firmy? Z tego co wiem prawo europejskie jest “mocniejsze” od polskiego.

Fot. 1 - Czy wspólnotowy znak towarowy jest silniejszy od krajowego?

Ochrona zawsze jest terytorialna

Znaku towarowego nie da się zarejestrować “na cały świat”. A z takimi prośbami systematycznie się spotykam. Wykorzystując procedurę międzynarodową można jednym zgłoszeniem objąć ochroną wiązkę krajów. Pewna grypa państw, jest jednak poza tym systemem.

Niemniej dla naszych rodzimych przedsiębiorców najpopularniejsze są dwie procedury:

krajowa (rejestracja w Polsce);
wspólnotowa (rejestracja na 28 krajów UE).

Choć same procedury nieco się od siebie różnią, to należy przyjąć, że zarejestrowane znaki mają taką samą siłę. Różnica polega na zasięgu terytorialnym ochrony.


Zarejestrowany wspólnotowy znak towarowy nie uchyla ochrony znaku krajowego!

Różnice w procedurach rejestracyjnych

 

Procedura krajowa

W Polsce po dokonaniu zgłoszenia, twój wniosek trafia na biurko eksperta. Ten sprawdza, czy spełnione zostały wszystkie wymogi stawiane znakowi towarowemu. Robione jest m.in. tzw. badanie zdolności rejestrowej znaku. Jeżeli ekspert znajdzie znak będący kolizją dla twojego, to odmówi przyznania Ci ochrony.

Procedura wspólnotowa

Tutaj ekspert, który otrzymuje twój wniosek sprawdza jedynie bezwzględne przesłanki rejestracji. Jeżeli znajdzie znaki wspólnotowe mogące być kolizją dla twojego zgłoszenia, informuje o tym ich właścicieli. Maja oni wtedy czas aby złożyć sprzeciw. Jeżeli tego nie zrobią ochronę uzyskasz.

No dobrze, ale terytorialnie ochrona krajowa i wspólnotowa się pokrywają.

 

Co w sytuacji o której pisze Pan Bronisław?

Znak wspólnotowy nie może naruszać prawa ochronnego do wcześniejszego znaku krajowego. Jeżeli tak się stanie, to istnieje podstawa do unieważnienia takiego prawa. Co jednak istotne, OHIM nie poinformuje Cię o fakcie zgłoszenia podobnego znaku. Robi to tylko w stosunku do znaków wspólnotowych.

 

Przykład:

Od 2010 r. chronię w Polsce znak towarowy MIKPOL w na towary takie jak odzież i obuwie. W 2012 r. przedsiębiorca z Czech rejestruje identyczny fonetycznie znak wspólnotowy na te same towary. W tym momencie formalnie oboje mamy zarejestrowane znaki. Jeżeli jednak najdzie mnie taka ochota mam podstawę do tego aby unieważnić znak późniejszy.

 

Kto pierwszy ten lepszy

Jak więc widzisz wszystko tak na prawdę zależy od daty dokonania zgłoszenia. Jeżeli pierwszy będzie znak wspólnotowy, nie otrzymasz ochrony krajowej. Jeżeli to ty wyprzedzisz z rejestracją znak wspólnotowy możesz go później unieważnić.

Jest jeszcze jedna różnica pomiędzy znakiem krajowym a wspólnotowym. W Warszawie działa specjalistyczny Sąd Wspólnotowych Znaków Towarowych i Wzorów Przemysłowych.

 

Jeżeli chcesz dochodzić roszczeń w oparciu o swój znak wspólnotowy to robisz to właśnie tam.

I to jest dla Ciebie dobra informacja, ponieważ orzekają tam osoby, które doskonale znają się na znakach towarowych.

 

W przypadku znaków krajowych tego typu spory toczą się w sądach okręgowych. Jeżeli będziesz miał pecha trafisz na sędziego, który nie ma doświadczenia w sprawach związanych ze znakami towarowymi.

 

Jeżeli chciałbyś coś więcej dowiedzieć się o wspólnotowym znaku towarowym (dziś nosi nazwę unijny znak towarowy) to zobacz poniższy film:

 

 

 

Fot. 1 – Eric Fischer / CC BY

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to zapisz się na subskrypcję. Powiadomię Cię o nowych artykułach.
Dodatkowo jako gratis otrzymasz mój eBook pt.:
„10 RZECZY, KTÓRE MUSISZ WIEDZIEĆ O OCHRONIE MARKI”


 

Mikołaj Lech

Potrzebujesz pomocy prawnej? Skontaktuj się ze mną:
+48 575 999 410,
mikolaj@lech.bydgoszcz.pl
Mikołaj Lech

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

marian Listopad 13, 2014 o 15:59

Genialny blog! Jestem laikiem a mimo to wydaje mi się, że rozumiem o czym Pan pisze! To już całkiem sporo 🙂 Wyjątkowo mnie ciekawi ochrona marki, także ze strony prawnej. Ogromny plus za ebooka! Inspirujący. Ciekawi mnie przy tym praktyka. Jeśli chciałbym zarejestrować znak towarowy w jednej klasie dla jednego towaru, to inny przedsiębiorca może zarejestrować taki sam znak w tej samej klasie dla innego towaru? Ochrona terytorialna jest dla mnie jasna ale ta merytoryczna już trochę mniej…

Odpowiedz

Mikołaj Lech Listopad 14, 2014 o 13:53

Miło mi to słyszeć. Dziękuję.

Odpowiadając na Pana pytanie. Na pewno taka osoba nie mogłaby posługiwać się identycznym logo. Tutaj obowiązują prawa autorskie. Mówimy więc jedynie o przypadku identyczności fonetycznej. Co do towarów/ usług z danej klasy to nie mogą być one identyczne ani podobne. Wszystko więc zależy od konkretnego przypadku. Zdarza się, że w wyniku przeszukiwania baz danych trafiamy na podobny znak znajdujący się w klasie która nas interesuje. Jednak dokładniejsza lektura pozwala ustalić, że same towary mocno się różnią. Klasy są dość obszerne i czasami znajdują się tam niepodobne do siebie towary. Tym samym kto inny jest ich nabywcą i sprzedawane są w odmiennych warunkach.

Odpowiedz

Marek Lipski Styczeń 13, 2015 o 03:31

Pozdrawiam serdecznie. Gratuluję artykułu…Przekazałem do FB.Wiele firm, osób prywatnych, stowarzyszeń rejestrujących domeny w Polsce i poza Polską,zapomina, że rejestracja bez znaku towarowego (nazwy) w urzędzie patentowym w Polsce ale i tam gdzie mieszkam(Berlin),jest wielkim ryzykiem.Znam przypadki w których firma mająca portal wraz z reklamami,z wysoką pozycją w alexa.com ,niestety przegrała z firmą(osobą prywatną),która miała identyczne nazwy domen ale zarejestrowanych jako znaki towarowe.W dodatku ta firma, ubezpieczyła nie tylko portal(są specjalne polisy) ale i swoje znaki towarowe.Proszę serdecznie, Pana , pomimo braku czasu, na dodatkowy artykuł,który poinformuje czytelników i osoby zainteresowane o korelacji znaku, marki towarowej z polisą ubezpieczeniową.Wiem , że temat jest trudny.Jestem music software programatorem, muzykiem (GEMA) ale i infobrokerem.Wielu właścicieli firm w Polsce,a nawet wydawnictw nie rejestruje nazw domen w urzędzie patentowym jak i nie ubezpiecza portali.Wydaje mi się,że polisy IT są bardzo ważne dla portali i wydawnictw.Co to ma wspólnego z tematem?Zapoznałem się z informacją na tej stronie:https://www.united-domains.de/trademark-clearinghouse/…Dziękuję za uwagę.Jestem mile zaskoczony Pana Portalem i bardzo ważnymi informacjami,które pozwalają prywatnym osobom czy firmom zaoszczędzić czas ale i pieniędze.Sukcesów i klientów,życzę Panu jak i powodzenia w życiu prywatnym.Marek Lipski.Berlin/Forst.

Odpowiedz

Mikołaj Lech Styczeń 13, 2015 o 07:50

Panie Marku dziękuję za komentarz.

Tak się składa, że właśnie piszę o kwestiach domen internetowych i znaków towarowych. Również w kontekście nowych możliwości jakie daje wykupienie domen z końcówką będącą znakiem towarowym np. .bmw . I zgodzę się, że wiele portali nie chroni znaków towarowych. A czy mógłby Pan coś więcej napisać o “o korelacji znaku, marki towarowej z polisą ubezpieczeniową”? Nie bardzo rozumiem czego ta polisa miałaby dotyczyć.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Patentowa LECH Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Patentowa LECH z siedzibą w Bydgoszczy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem mikolaj@lech.bydgoszcz.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: