Spis treści
- • Kto może zastrzec znak towarowy?
- • Czy muszę mieć firmę aby zastrzec znak towarowy?
- • Znak towarowy można zastrzec na Polskę!
- • Pomoc rzecznika patentowego przy zastrzeżeniu nazwy.
- • Dlaczego ludzie zastrzegają znaki towarowe na osoby fizyczne?
- • #1 Chcą się zabezpieczyć przed kradzieżą marki.
- • #2 Możliwość udzielenia licencji na używanie znaku towarowego.
- • #3 Wykorzystanie znaku towarowego do optymalizacji podatkowej.
- • #4 Ochrona praw do marki po bankructwie firmy.
- • Czy muszę mieć firmę aby zastrzec znak towarowy? Podsumowanie
Kto może zastrzec znak towarowy?
To na kogo może być zastrzeżony znak towarowy historycznie się zmieniało. Kiedy obowiązywała jeszcze ustawa o znakach towarowych z 1985 r., prawo ochronne mogło być przyznane jedynie przedsiębiorcom. Mało tego. Firmy nie mogły uzyskać ochrony na znaki towarowe, które służyły do oznaczania towarów lub usług nie będących przedmiotem ich działalności gospodarczej.
Czyli, jeżeli prowadziłeś piekarnię, to nie mogłeś zastrzec znaku przeznaczonego do oznaczania zabawek. Nawet jeżeli miałeś w planach zająć się ich produkcją.
Jak to wygląda dzisiaj?
Na szczęście wraz z wejściem w życie ustawy prawo własności przemysłowej w 2000 roku, większość tych ograniczeń usunięto. Od tego czasu można już rejestrować znaki towarowe na osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy, w nowej ustawie, nie są już ograniczani jedynie do zakresu swojej działalności.
W ramach tej nowej ustawy była jednak pewna przeszkoda, którą rzecznicy patentowi szeroko krytykowali. Jeżeli ktoś chciał zastrzec znak towarowy na kilka podmiotów, to mógł to zrobić tylko w ramach kilku firm.
Czyli dochodziło do absurdalnej sytuacji, kiedy znak można było zastrzec na jedną osobę fizyczną, ale już na dwie lub więcej – nie.
Czy muszę mieć firmę, aby zastrzec znak towarowy?
Na szczęście w grudniu 2015 r. nastąpiła nowelizacja ustawy i aktualnie ta przeszkoda została usunięta. Tak więc, odpowiadając na tytułowe pytanie:
Nie musisz mieć firmy, aby zastrzec znak towarowy.
Zgłoszenia możesz dokonać jako osoba fizyczna, nieprowadzącą jeszcze działalności gospodarczej Poza tym, zgłoszenia możesz dokonać „klasycznie” na firmę, czyli np. na osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, spółkę, a nawet fundację czy uczelnię.
Jeżeli chcesz zastrzec znak towarowy, ale nie masz jeszcze firmy, to pamiętaj o jednym. Prawo daje Ci 5 lat na rozpoczęcie używania znaku. Po tym okresie, co prawda z automatu prawo do znaku nie zostaje Ci zabrane, ale konkurencja może wnosić o wygaszenie jego ochrony. Wszystko w myśl zasady, że zastrzegając znak, którego nie używasz, blokujesz konkurentom rynek.
Znak towarowy można zastrzec na Polskę (jako kraj).
Jako ciekawostkę powiem Ci, że szereg znaków towarowych zostało zastrzeżonych na rzecz Polski jako kraju. Formalnie jako właściciela praw wskazano Skarb Państwa.
Wśród takich znaków jest:
W tym ostatnim przykładzie na Skarb Państwa zastrzeżono graficzny znak towarowy Urzędu Patentowego. Doszło więc do ciekawej sytuacji, że orzekał on we własnej sprawie. Szczegóły tego zgłoszenia opisywałem już na blogu. W wykazie klas tego znaku (wg klasyfikacji nicejskiej) wskazano wiele doprawdy zaskakujących towarów 🙂
Dalsza część artykułu pod formularzem.
Dlaczego ludzie zastrzegają znaki towarowe na osoby fizyczne?
1 – Chcą się zabezpieczyć przed kradzieżą marki.
A o takich przypadkach dokładnie mówiłem w 6 odcinku mojego podcastu. Samo wymyślenie chwytliwej nazwy nie daje Ci do niej żadnych praw. W większości przypadków nie obejmie jej prawo autorskie. Ochrona z ramienia innych przepisów dotyczy z kolei oznaczeń używanych już w obrocie gospodarczym. Jeżeli więc ktoś chce mieć pewność, że nikt mu chwytliwej nazwy nie zabierze, powinien zastrzec ją jako znak towarowy. Nawet jeżeli jeszcze nie prowadzi firmy.
2 – Możliwość udzielania licencji na używanie znaku towarowego.
Innym powodem rejestrowania znaku na osobę fizyczną jest możliwość licencjonowania znaku. Jeżeli jesteś np. sławnym muzykiem to wiesz, że ludzie chętnie kupią plakaty, kubki czy koszuli z twoim pseudonimem artystycznym. Mając chroniony znak towarowy, możesz udzielić licencji firmie, która będzie takie akcesoria produkować i sprzedawać.
3 – Wykorzystanie znaku towarowego do optymalizacji podatkowej.
Zgłaszanie znaku na osobę fizyczną i licencjonowanie go spółce to sposób na optymalizację podatkową. Taka spółka z o.o. może posługiwać się znakiem towarowym, formalnie zarejestrowanym na Ciebie. I comiesięcznie płacić Ci za to.
4 – Ochrona marki przed bankructwem firmy.
Zastrzeżenie znaku na os. fizyczną ma jeszcze jeden atut. Nawet jeżeli spółka upadnie, ty nadal masz w ręku jej najcenniejsze aktywo – znak towarowy. Likwidator majątku spółki nie może zająć znaku towarowego, ponieważ faktycznie nie jest on własnością spółki.
Pamiętaj!
Jeżeli postanowiłeś zarejestrować znak towarowy na siebie jako osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, to kiedy założysz już firmę, możesz przenieść na nią prawa do znaku. Dokładnie tak samo jakbyś sprzedawał samochód. Jak widzisz, nie musisz mieć firmy, aby zastrzec znak towarowy.
Czy muszę mieć firmę aby zastrzec znak towarowy? Podsumowanie
- Od strony technicznej możesz zarejestrować nazwę lub logo na osobę fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej. Czyli nie musisz mieć firmy aby zastrzec znak towarowy.
- Ludzie decydują się na to z dwóch powodów. Po pierwsze mogą tak ochronić markę, z którą dopiero planują w przyszłości wejść na rynek. A po drugie, mając znak towarowy zastrzeżony na siebie, sprawiają, że marka firmy jest bezpieczna. Jeżeli spółka upadnie to komornik nie może zająć praw do marki.
- Przy zastrzeżeniu znaku towarowego na siebie jako osobę fizyczną pamiętaj o bardzo ważnej rzeczy. Masz 5 lat aby zacząć używanie marki. W przeciwnym wypadku konkurent może Ci takie prawo wygasić.
Zobacz również:
- Co to jest Strefa marek Allegro?
- Co oznacza R w kółku przy logo?
- Jak się bronić przed trollami od znaków towarowych?
- Co ma wpływ na czas rejestracji nazwy i logo?
- Naruszenie znaku towarowego na Facebooku
- Wymyśliłem nazwę firmy. Czy mam do niej prawa autorskie?
- Opisowa nazwa firmy. Najczęstszy powód odmowy rejestracji
- Narzędzie Ochrona Praw Marki na Facebooku
Jak wygląda to w sytuacji gdy znak towarowy mam na siebie jako osobę fizyczną nieprowadząca działalności gospodarczej a udzielam licencji dla firmy odpłatnie. Czy wtedy ograniczenie 5 lat istnieje?
Dzień dobry. W takim przypadku ten okres zostanie przerwany. Jednak nie poprzez samo podpisanie umowy, ale poprzez rzeczywiste używanie takiego znaku przez licencjobiorcę.
Pozdrawiam