fbpx

Mikołaj Lech

rzecznik patentowy

Prawnik, specjalizuje się w prawie własności przemysłowej, zwalczaniu nieuczciwej konkurencji oraz prawie autorskim.
[Więcej >>>]

zarejestruj znak towarowy
30 Sty

Czy muszę mieć firmę, aby zastrzec znak towarowy?

Osoby, które zwracają się do mnie o pomoc, często pytają czy muszą mieć firmę (prowadzić działalność gospodarczą), aby zastrzec znak towarowy. W dzisiejszym artykule szczegółowo odpowiadam na to pytanie. Gwarantuję, że będziesz zaskoczony na kogo taki znak można zarejestrować. Miłej lektury.

 

Kto może zastrzec znak towarowy?

To na kogo może być zastrzeżony znak towarowy historycznie się zmieniało. Kiedy obowiązywała jeszcze ustawa o znakach towarowych z 1985 r., prawo ochronne mogło być przyznane jedynie przedsiębiorcom. Mało tego. Firmy nie mogły uzyskać ochrony na znaki towarowe, które służyły do oznaczania towarów lub usług nie będących przedmiotem ich działalności gospodarczej.

Czyli jeżeli prowadziłeś piekarnię, to nie mogłeś zastrzec znaku przeznaczonego do oznaczania zabawek. Nawet jeżeli miałeś w planach zająć się ich produkcją.

 
Jak to wygląda dzisiaj?

Na szczęście wraz z wejściem w życie ustawy prawo własności przemysłowej w 2000 roku, większość tych ograniczeń usunięto. Od tego czasu można już rejestrować znaki towarowe na osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy, w nowej ustawie, nie są już ograniczani jedynie do zakresu swojej działalności.

W ramach tej nowej ustawy była jednak pewna przeszkoda, którą rzecznicy patentowi szeroko krytykowali. Jeżeli ktoś chciał zastrzec znak towarowy na kilka podmiotów, to mógł to zrobić tylko w ramach kilku firm.

Czyli dochodziło do absurdalnej sytuacji, kiedy znak można było zastrzec na jedną osobę fizyczną, ale już na dwie lub więcej – nie.

Nie musisz mieć firmy, aby zastrzec znak towarowy.

Na szczęście w grudniu 2015 r. nastąpiła nowelizacja ustawy i aktualnie ta przeszkoda została usunięta. Tak więc, odpowiadając na tytułowe pytanie:

Nie musisz mieć firmy, aby zastrzec znak towarowy.

Zgłoszenia możesz dokonać jako osoba fizyczna, nieprowadzącą jeszcze działalności gosp. Poza tym, zgłoszenia możesz dokonać “klasycznie” na firmę, czyli np. na osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, spółkę, a nawet fundację czy uczelnię.

Jeżeli chcesz zastrzec znak towarowy, ale nie masz jeszcze firmy, to pamiętaj o jednym. Prawo daje Ci 5 lat na rozpoczęcie używania znaku. Po tym okresie, co prawda z automatu prawo do znaku nie zostaje Ci zabrane, ale konkurencja może wnosić o wygaszenie jego ochrony. Wszystko w myśl zasady, że zastrzegając znak, którego nie używasz, blokujesz konkurentom rynek.


Znak towarowy można zastrzec na Polskę (jako kraj).

Jako ciekawostkę powiem Ci, że szereg znaków towarowych zostało zastrzeżonych na rzecz Polski jako kraju. Formalnie jako właściciela praw wskazano Skarb Państwa.

Wśród takich znaków jest:

Czy muszę mieć firmę aby zastrzec znak towarowy? Znak towarowy KRUS.R-282265

 

R-276349

 

Czy muszę mieć firmę aby zastrzec znak towarowy? Znak towarowy sejmu.R-258432

 

R-261968
(portal edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej)

 

R-196225

 

W tym ostatnim przykładzie na Skarb Państwa zastrzeżono graficzny znak towarowy Urzędu Patentowego. Doszło więc do ciekawej sytuacji, że orzekał on we własnej sprawie. Szczegóły tego zgłoszenia opisywałem już na blogu. W wykazie klas tego znaku wskazano wiele doprawdy zaskakujących towarów 🙂

Dlaczego ludzie zastrzegają znaki towarowe na osoby fizyczne?

 
1 – Chcą się zabezpieczyć przed kradzieżą marki.

A o takich przypadkach dokładnie mówiłem w 6 odcinku mojego podcastu. Samo wymyślenie chwytliwej nazwy nie daje Ci do niej żadnych praw. W większości przypadków nie obejmie jej prawo autorskie. Ochrona z ramienia innych przepisów dotyczy z kolei oznaczeń używanych już w obrocie gospodarczym. Jeżeli więc ktoś chce mieć pewność, że nikt mu chwytliwej nazwy nie zabierze, powinien zastrzec ją jako znak towarowy. Nawet jeżeli jeszcze nie prowadzi firmy.

2 – Możliwość udzielania licencji na używanie znaku towarowego.

Innym powodem rejestrowania znaku na osobę fizyczną jest możliwość licencjonowania znaku. Jeżeli jesteś np. sławnym muzykiem to wiesz, że ludzie chętnie kupią plakaty, kubki czy koszuli z twoim pseudonimem artystycznym. Mając chroniony znak towarowy, możesz udzielić licencji firmie, która będzie takie akcesoria produkować i sprzedawać.

3 – Wykorzystanie znaku towarowego do optymalizacji podatkowej.

Zgłaszanie znaku na osobę fizyczną i licencjonowanie go spółce to sposób na optymalizację podatkową. Taka spółka z o.o. może posługiwać się znakiem towarowym, formalnie zarejestrowanym na Ciebie. I comiesięcznie płacić Ci za to.

4 – Ochrona marki przed bankructwem firmy.

Zastrzeżenie znaku na os. fizyczną ma jeszcze jeden atut. Nawet jeżeli spółka upadnie, ty nadal masz w ręku jej najcenniejsze aktywo – znak towarowy. Likwidator majątku spółki nie może zająć znaku towarowego, ponieważ faktycznie nie jest on własnością spółki.

 

Pamiętaj:

Jeżeli postanowiłeś zarejestrować znak towarowy na siebie jako osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, to kiedy założysz już firmę, możesz przenieść na nią prawa do znaku. Dokładnie tak samo jakbyś sprzedawał samochód. Jak widzisz, nie musisz mieć firmy, aby zastrzec znak towarowy.

 

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to zapisz się na subskrypcję. Powiadomię Cię o nowych artykułach.
Dodatkowo jako gratis otrzymasz mój eBook pt.:
„10 RZECZY, KTÓRE MUSISZ WIEDZIEĆ O OCHRONIE MARKI”


 

Mikołaj Lech

Potrzebujesz pomocy prawnej? Skontaktuj się ze mną:
+48 575 999 410,
mikolaj@kancelarialech.pl
Mikołaj Lech

{ 15 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

afamos Styczeń 30, 2017 o 11:01

Jak wygląda to w sytuacji gdy znak towarowy mam na siebie jako osobę fizyczną nieprowadząca działalności gospodarczej a udzielam licencji dla firmy odpłatnie. Czy wtedy ograniczenie 5 lat istnieje?

Odpowiedz

Mikołaj Lech Styczeń 30, 2017 o 12:30

Dzień dobry. W takim przypadku ten okres zostanie przerwany. Jednak nie poprzez samo podpisanie umowy, ale poprzez rzeczywiste używanie takiego znaku przez licencjobiorcę.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Milena Luty 27, 2017 o 13:34

Firma nie jest wymagana żeby zastrzec znak towarowy 🙂 Racja 🙂

Odpowiedz

Michal Czerwiec 30, 2017 o 19:53

A co z sytuacją jeśli został zarejestrowany ZWW w EUIPO na firmę jednoosobową, czy można go przepisać na osobę fizyczną (właściciela tej samej firmy)?

Odpowiedz

Mikołaj Lech Lipiec 2, 2017 o 10:55

Formalnie to taki znak jest zarejestrowany na osobę fizyczną ale prowadzącą działalność gospodarczą. Jeżeli tej działalności już Pan nie prowadzi to należy dokonać zmian w rejestrze.

Odpowiedz

WR Listopad 8, 2018 o 12:24

Dzień dobry,

Mam takie pytanie co do grona uprawnionych do rejestracji ZT. Mianowicie czy jedno przedsiębiorstwo np. sp. z o.o. może zarejestrować drugiej spółce ZT? Czy rejestracja zawsze jest ” na siebie” (z wyjatkiem pelnomocnikow oczywsicie)?

Pozdrawiam

Wojtek

Odpowiedz

Mikołaj Lech Listopad 9, 2018 o 08:06

Nie da się tego zrobić. Co najwyżej jedna spółka może drugiej sfinansować rejestrację, ale wniosek musi wyjść od zainteresowanego podmiotu. A mówiąc precyzyjniej osoby uprawnione do reprezentowania spółki muszą podpisać się pod wnioskiem o rejestrację znaku towarowego.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Janusz Kwiecień 3, 2019 o 11:57

Dzień dobry. Czy osoba fizyczna jest zwolniona z opłat wynikających ze zgłoszenia tak w kraju, jak i za granicą? Ewentualnie jakie są warunki konieczne do spełnienia, aby takie zwolnienie z opłat uzyskać?
Pozdrawiam,
Janusz

Odpowiedz

Mikołaj Lech Kwiecień 4, 2019 o 09:53

Dzień dobry. Osoba fizyczna wnosi takie same opłaty jak firma.

Odpowiedz

Katarzyna Maj 22, 2019 o 12:15

A co ze skutkami podatkowymi udzielenia licencji? Czy jeżeli osoba prywatna udzieli odpłatnej licencji spółce na korzystanie znaku towarowego, to działanie takie będzie uznane przez organy za działalność gospodarczą, podlegającą opodatkowaniu VAT itd?

Odpowiedz

Mikołaj Lech Maj 27, 2019 o 09:25

Osobiście nie spotkałem się jeszcze z taką interpretacją. To jednak pytanie do osoby biegłej w podatkach. Polecam zadać to pytanie swojemu biuru rachunkowemu.

Odpowiedz

Hanna Wrzesień 21, 2019 o 14:41

Witam,

Czy sprawa dotyczy tylko Polski? Czy można nie mieć firmy i zastrzec znak na osobę fizyczną na wszystkie kraje UE? A jak jest z zastrzeganiem wzoru przemysłowego? (a raczej na razie projektu/pomysłu?) . Czy też można nie mieć firmy i zastrzec swój pomysł?

Odpowiedz

Mikołaj Lech Wrzesień 27, 2019 o 03:20

Dzień dobry Pani Hanno. Nie dam sobie ręki uciąć, że w każdym kraju UE można znak towarowy lub wzór przemysłowy zarejestrować na os. fizyczną, ale stawiam, że w przynajmniej 95% tak. Dotyczy to również EUIPO. Zastrzeżenie pomysłu to jednak dużo bardziej skomplikowana sprawa o której obszernie pisałem w tym artykule.

Odpowiedz

Monika Listopad 7, 2019 o 11:33

Witam😁
Pracuję na umowę zlecenie dla siostry i wymyśliłam fajną nazwę na jeden z produktów, ktory sama robię. Chcialabym aby ta nazwa stała się nazwą mojej działalności, którą otworzę w okresie 2-2,5 roku😁Przez ten czas popracuje u siostry i będę posługiwać się ta nazwą. Czy moge zarejstrowac juz teraz ta nazwe? W tym przypadku to rejestracja nazwy czy znaku? Dziękuję serdecznie i pozdrawiam 😁 Monika

Odpowiedz

Mikołaj Lech Listopad 8, 2019 o 22:42

Dzień dobry Pani Moniko. O ile tylko w oparciu o tę nazwę siostra nie rozkręca swojego biznesu to nie widzę przeszkód aby zarejestrować znak towarowy na siebie. Jeżeli ma Pani wątpliwości co to jest znak towarowy to polecam mój obszerny artykuł na ten temat pt.: Rodzaje znaków towarowych.

Pozdrawiam
Mikołaj Lech

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Patentowa LECH Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Patentowa LECH z siedzibą w Bydgoszczy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem mikolaj@kancelarialech.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: