Ten artykuł powinien zainteresować szczególnie osoby, które:
- prowadzą startupy o aspiracjach międzynarodowych, ewentualnie
- właścicieli programów komputerowych czy aplikacji mobilnych.
Ochrona znaku towarowego ma pewne ograniczenia
Rejestracja znaków towarowych zawsze odbywa się w określonych ramach:
- musimy wskazać konkretne słowo lub logo podlegające ochronie;
- musimy wskazać na jakie towary lub usługi ma obowiązywać ochrona;
- i co najważniejsze – jakie ma obejmować terytorium.
Od razu ci powiem, że nie ma procedury, która polegałaby na tym, że jednym zgłoszeniem obejmujesz ochroną cały świat. A mniej więcej tak wygląda to w przypadku rejestracji unijnych znaków towarowych. Po dokonaniu zgłoszenia ochrona przyznawana jest łącznie w 27 krajach UE.
Wytłumaczę Ci to bardzo prosto.
1 – Jeżeli interesuje Cię ochrona znaku towarowego na Polskę
zgłoszenia należy dokonać w Urzędzie Patentowym RP w Warszawie.
2 – Jeżeli ochrona znaku towarowego ma objąć Unię Europejską
zgłoszenia dokonuje się w Urzędzie UE ds. Własności Intelektualnej w Alicante w Hiszpanii.
3 – Jeżeli ochrona znaku towarowego ma objąć wybraną wiązkę krajów świata
zgłoszenia dokonuje się do Biura Światowej Organizacji Własności Intelektualnej w Genewie w Szwajcarii. W tej procedurze rozszerzana jest ochrona znaku towarowego już zarejestrowanego. Czyli mając zastrzeżony znak w Polsce lub UE, możesz wejść z nim w procedurę międzynarodową.
Międzynarodowa rejestracja znaków towarowych
Zgłoszenie do WIPO nie oznacza automatycznie, że Twój znak towarowy zostanie zarejestrowany w każdym z wybranych krajów.
WIPO przekazuje Twoje zgłoszenie do wskazanego kraju. Tam trafia ono do weryfikacji do krajowego Urzędu Patentowego. W określonych przypadkach może on wydać decyzję o odmowie rejestracji.
Np. jeżeli podobny znak towarowy jest już tam zarejestrowany. Tak było zresztą do niedawna w Polsce.
Ciekawostka:
Poważny problem z rejestracją znaku IPAD w Chinach miał APPLE.
Ten kraj liczy ponad 1 miliard 300 mln ludzi. Na kilka lat przed stworzeniem Ipada chińska firma komputerowa zarejestrowała identyczny fonetycznie znak towarowy. Zrobiła to całkowicie w dobrej wierze, bo tak oznaczała swój sprzęt.
Nagle okazało się, że całkowicie zablokowała rynek Chiński dla APPLE. Po długich bataliach sądowych zawarto ugodę i sprzedaż znaku towarowego nastąpiła za 60 mln dolarów.
Ile kosztuje ochrona znaku towarowego na cały świat?
Obecnie istnieje możliwość rozszerzenia ochrony w procedurze międzynarodowej na około 100 krajów. Policzyłem ile kosztowałaby rejestracja:
- znaku słowno-graficznego (logo);
- który jest chroniony w Unii Europejskiej;
- w 3 klasach towarowych.
Czyli rozszerzamy ochronę na wszystkie możliwe w tej procedurze kraje świata, z wyłączeniem 27 krajów UE (tam ochronę już mamy).
Łączny koszt opłat urzędowych:
24 518 CHF
(około 100 000 PLN)
Jak widzisz w tej procedurze nie ma wszystkich krajów świata. Brakuje np. Argentyny czy Brazylii. Nie pozostaje Ci nic innego, jak dokonać osobnego zgłoszenia znaku w każdym z pozostałych krajów.
A jako, że na świecie jest ich około 200 – to dość skomplikowana operacja. Choć oczywiście do zrobienia.
Ciężko mi nawet oszacować jaki byłby tego ostateczny koszt. Trzeba by zliczyć opłaty urzędowe za rejestrację w każdym z tych krajów.
Rejestracja znaku na cały świat. Podsumowanie.
Jeżeli tylko nie jesteś gigantem typu APPLE czy Coca Cola, ochrona znaku towarowego na cały świat nie powinna Cię interesować.
Tym bardziej, jeżeli dopiero rozwijasz swój projekt.
W praktyce decydujemy się z klientami jedynie na te kraje, w których taka ochrona jest najpotrzebniejsza. Przy ich wyborze, przedsiębiorcy najczęściej kierują się liczebnością oraz potencjałem gospodarczym danego kraju
Czyli wyznaczamy największe gospodarki świata.
Na koniec zachęcam Cie do obejrzenia bardzo ważnego nagrania. Opowiadam w nim jak oficjalny dystrybutor w danym kraju świata może próbować ukraść Twoją markę.
Zobacz również:
- Jak działają trolle od znaków towarowych?
- Zastrzeżenie domeny internetowej jako znak towarowy
- Co grozi za naruszenie znaku towarowego?
- Jak zgłosić konto na Facebooku, które narusza prawo do marki?
- Ile trwa rejestracja znaku towarowego w Polsce?
- Strefa Marek Allegro. Wszystko co musisz o niej wiedzieć
- Jak zarejestrować markę na Amazon?
- Czy do Urzędu Patentowego można zgłosić pomysł na biznes?
Warto dodać Mikołaj, że ochronę uzyskuje się na 10 lat. Czyli, dekadę później wraca „ból” wydania sporej sumki. Można jeszcze spojrzeć na ten wydatek inaczej: „to tylko ok. 10.000 pln rocznie”.
Myślę, że przy założeniu, że ma się chronione większość cywilizowanego świata te koszty nie zabijają. Patrzmy na to oczami firm, które mają międzynarodowe interesy. Jeżeli ktoś eksportuje towary do 100 krajów to 10 tys. rocznie wydaje na waciki 🙂
Dla porównania u nas w Polsce na taką roczną ochronę zapłacilibyśmy średnio jakieś 100 zł.
Pozdrawiam
Niestety ale jak ktoś chce prowadzić interesy to musi pogodzić się z wydatkami. Podatki, pracownicy, biuro, obsługa prawna i jeszcze tysiąc innych rzeczy – po to ma się przychód aby za to wszystko zapłacić 🙂
Zgadzam się. To jest po prostu koszt prowadzenia biznesu. Poza tym na taką skalę o której piszę w artykule działają firmy mające milionowe przychody. W tym kontekście te opłaty stanowią jedynie promil kosztów. Nie jest przecież ich celem blokowanie rynku czy nadmierne obciążanie przedsiębiorców.