Spis treści
- • Kiedy nie warto zastrzegać znaku towarowego?
- • Jaki podmiot może zarejestrować znak towarowy?
- • Kto może złożyć wniosek o rejestrację znaku towarowego jako pełnomocnik?
- • Czy można zarejestrować w Urzędzie Patentowym znak towarowy na kilka osób?
- • Uważaj na firmy oferujące rejestrację znaków towarowych
- • Kto może uzyskać prawo ochronne na znak towarowy?
Czy zarabiasz na towarach lub usługach? Czyli kiedy nie warto rejestrować znaku towarowego
To mit, że znaki towarowe zastrzega się po to, aby mieć monopol na dane słowo lub logo. Czyli aby mieć wyłączne prawo do korzystania z takiego oznaczenia. Jest ono bowiem w kilku miejscach mocno ograniczone do:
- terytorium (Polski, UE lub kraje świata);
- czasu (10 lat z możliwością przedłużenia);
- formy znaku (najczęściej nazwa lub logo);
- towarów i usług wskazanych w zgłoszeniu.
Skupmy się na tym ostatnim punkcie, bo to sedno całej ochrony. Znaki nierozerwalnie związane są z biznesem. Służą do komercyjnego oznaczania towarów lub usług.
Jeżeli więc na wymyślonej przez siebie nazwie nie zarabiasz lub nie masz nawet pomysłu jak to zrobić w przyszłości, to takie zgłoszenie nie ma sensu.
Przykład:
Mamy blogera turystycznego, który pisze pod pseudonimem. Czy to oznacza, że używa znaku towarowego? Nie. Tak się stanie dopiero, jeżeli na swojej twórczości zacznie zarabiać. Na blogu może umieszczać reklamy, tworzyć wpisy sponsorowane bądź sprzedawać koszulki czy książki. To jest też moment kiedy powinien pomyśleć o rejestracji marki.
Właściciel znaku towarowego. Kto może zastrzec znak towarowy w Urzędzie Patentowym?
Jeżeli ustaliłeś, że nie dotyczy Cię sytuacja opisana powyżej, to przejdźmy do odpowiedzi na pytanie: Kto może zarejestrować znak towarowy? W Polsce może to być:
- osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej
Jest to o tyle korzystna sytuacja, że prawa do marki możesz zabezpieczyć zanim jeszcze założysz firmę. Dzięki temu możesz mówić o swoim pomyśle bez obaw, że ktoś Twoją nazwę zastrzeże na siebie. O innych korzyściach z takiej strategii pisałem w artykule: Czy warto zarejestrować znak towarowy na osobę fizyczną?
- przedsiębiorca
Do tego grona zalicza się: os. fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, spółki cywilne, spółki handlowe (osobowe i kapitałowe), spółdzielnie oraz stowarzyszenia.
- Skarb Państwa
Być może Cię zaskoczę, ale również Polska jako państwo, może być właścicielem marki. W rejestrze znalazłem aż 162 takie zgłoszenia.
Poniżej kilka przykładów.
![]() R-305800 | ![]() R-182105 | ![]() R-115132 |
![]() R-257744 | ![]() R-256870 | ![]() R-256675 |
Wspólne prawo ochronne na znak towarowy. Czy można zarejestrować znak towarowy na kilka osób?
Przepisy nie wykluczają uznania za znak towarowy oznaczenia przeznaczonego do równoczesnego używania przez kilka osób, w tym przedsiębiorców, którzy zgłosili go wspólnie. W takim przypadku powstanie tzw. wspólne prawo ochronne (jest to wspólny znak towarowy). Z tym, że rejestracja takiego znaku będzie wtedy droższa, ponieważ każdy ze zgłaszających musi uiścić osobne opłaty zgłoszeniowe.
Urząd Patentowy nie zarejestruje takiego znaku, jeżeli nie sporządzisz regulamin znaku towarowego. W tym dokumencie powinieneś szczegółowo opisać zasady używania znaku, w tym skutki naruszenia postanowień regulaminu.
Zobacz również:
Chcesz zarejestrować znak towarowy? Skorzystaj z unijnych dotacji i zgłoś nazwę i logo do ochrony

Możesz obniżyć opłaty urzędowe za rejestrację marki aż o 75% dzięki dotacjom z UE. Program skierowany jest do firm z sektora MŚP, a jego górna granica wynosi 1000 EUR. W zeszłym roku 100% złożonych przeze mnie wniosków zakończyło się przyznaniem grantu. Chętnie pomogę Ci uzyskać taką dotację. Po prostu napisz do mnie przez formularz.
Czy obcokrajowiec (przedsiębiorca lub osoba fizyczna) może zarejestrować znak towarowy?
Tak. Aby taka ochrona objęła Polskę powinien wybrać którąś z poniższych opcji:
1) Zgłoszenie międzynarodowe

Formalnościami administruje Biuro Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO) w Szwajcarii.
Od strony formalnej, aby skorzystać z tej ścieżki musisz mieć już chroniony znak towarowy narodowy np. w Chinach lub USA.
Później taką ochronę rozszerza się przez WIPO na wybraną wiązkę krajów w tym na Polskę. Jeżeli korzystałeś z pomocy rzecznika patentowego przy ochronie bazowej, to może on również zająć się dla Ciebie procedurą międzynarodowej rejestracji.
2) Zgłoszenie w procedurze krajowej (bezpośrednio na Polskę)

Obcokrajowiec może również bezpośrednio ubiegać się o ochronę w Urzędzie Patentowy RP. Jeżeli jednak nie ma miejsca zamieszkania lub siedziby na obszarze Polski, to musi działać poprzez rzecznika patentowego, adwokata lub radcę prawnego.
Obowiązek ten nie dotyczy osób mających miejsce zamieszkania lub siedzibę na obszarze Unii Europejskiej, państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA).
3) Zgłoszenie w procedurze unijnej

Trzecią opcją jest rejestracja znaku unijnego Dokonuje się tego w Urzędzie UE ds. Własności intelektualnej w Hiszpanii w Alicante. Zasięg takiej ochrony obejmie wtedy 28 krajów w tym Polskę.
Znów jednak, jeżeli obcokrajowiec nie ma miejsca zamieszkania ani siedziby w UE, musi działać za pośrednictwem pełnomocnika.
Kto może zarejestrować Twój znak towarowy jako pełnomocnik?
- Rzecznik patentowy
Przez wiele lat profesjonalnym pełnomocnikiem firm w takim postępowaniu mógł być tylko rzecznik patentowy. Wraz z nowelizacją ustawy Prawo własności przemysłowej z 2015 roku, takie uprawnienia uzyskali dodatkowo również adwokaci i radcowie prawni.
2. Radca prawny lub adwokat
Niestety, ale obie te grupy zawodowe nie są przygotowywane do takich zadań. Na aplikacji adwokackiej i radcowskiej absolwenci prawa uczeni są wszystkiego. Wykłady z prawa własności przemysłowej trwają tam zaledwie kilka godzin. Dla porównania rzecznicy patentowi uczą się o znakach towarowych przez bite trzy lata.
Efekty tego były łatwe do przewidzenia. Po roku od obowiązywania nowych przepisów Urząd Patentowy RP skomentował jak wyglądała praktyka (patrz punkt 49):
Dotychczasowe doświadczenia potwierdzają podnoszone przez Urząd obawy, iż pomimo, że procedura związana z uzyskaniem ochrony na znak towarowy nie wymaga wiedzy technicznej i może być określona jako „najbardziej prawnicza”, to przy braku stosownych szkoleń zawodowych oraz doświadczenia zawodowego w tej dziedzinie, adwokaci i radcowie prawni popełniają wiele błędów, zarówno jeśli chodzi o przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej, jak i proceduralnych. (…)
Obecnie 16% zgłoszeń znaków towarowych dokonywanych przez profesjonalnych pełnomocników pochodzi od adwokatów i radców prawnych, z czego aż 90% jest wadliwych.
Uważaj na firmy oferujące zajęcie się procedurą zastrzeżenia znaków towarowych na osoby fizyczne i firmy
Są firmy, które bardzo agresywnie reklamują swoje usługi doradztwa przy rejestrowaniu znaków towarowych. Nie są to jednak kancelarie prawne ani patentowe. Być może się z nimi zetknąłeś, bo systematycznie wysyłają spam na skrzynki mailowe. Oferty otrzymuję nawet ja sam, więc wiadomości lecą do każdego.
To o czym te firmy w swoim przekazie marketingowym nie wspominają, to fakt, że nie pracują tam ani rzecznicy patentowi ani radcowie prawni czy adwokaci. Nie ma więc kto zastępować Cię przed Urzędem Patentowym. Łatwo się o tym przekonasz, ponieważ nie dostaniesz od nich pełnomocnictwa do podpisu.
Konsekwencją tego jest to, że nie ma po ich działalności śladu w rejestrach urzędowych. Jeżeli przedsiębiorca korzystał z usług pełnomocnika, zawsze jest to tam odnotowywane. Przykładowo lista naszych zgłoszeń do EUIPO wygląda tak:

Naturalnie mamy wolny rynek i każdy może swobodnie wybierać z czyich usług skorzysta. Tylko, że ten wolny rynek oznacza również łatwy dostęp do wiedzy. I właśnie w jednym z artykułów na tym blogu szczegółowo analizowałem działalność tych firm.
Ciekawostka:
Działając przez profesjonalnego pełnomocnika masz aż o 50% większe szanse na skuteczną rejestrację swojego znaku towarowego. Takie wnioski płyną z badania Stanford Technology Law Review z 2013 roku.
Przeanalizowano w nim wszystkie zgłoszone w USA znaki towarowe w latach 1985-2010.
Ochrona znaku towarowego. Kto może zarejestrować znak towarowy w Urzędzie Patentowym RP?
- Warto chronić swój znak towarowy tylko, jeżeli na nim zarabiasz lub planujesz zarabiać w przyszłości.
- Z wnioskiem o rejestrację mogą wystąpić różne podmioty, zarówno os. fizyczne i prawne z Polski jak i z zagranicy.
- Profesjonalnym pełnomocnikiem przed Urzędem Patentowym RP jest rzecznik patentowy, a od niedawna również radca prawny i adwokat.
- Z tych zawodów prawniczych jedynie rzecznik patentowy specjalizuje się w rejestracji znaków towarowych.
Co daje rejestracja znaku towarowego? Podcast
Znaki niezarejestrowane nie podlegają dziedziczeniu. Te ze świadectwem ochronnym można sprzedać.
>> Pobierz odcinek | Zobacz wszystkie odcinki
>> Odsłuchaj na: Apple Podcast | Spotify | Google Podcast | YouTube
Zobacz również:
- Naruszenie znaku towarowego – co może Ci grozić?
- Co oznacza R w kółku przy danym znaku towarowym?
- Co daje rejestracja znaku towarowego? Poznaj 33 korzyści!
- Jakie są opłaty związane z zastrzeżeniem znaku towarowego?
- Co ma wpływ na czas rejestracji nazwy i logo?
- Ile lat trwa ochrona znaku towarowego w Polsce i na świecie?
- Jak zastrzec znak towarowy firmy? Procedura rejestracji znaku towarowego
- Ile kosztuje zgłoszenie znaku towarowego w jednej klasie?
FAQ
Czy warto zlecić zastrzeżenie marki rzecznikowi patentowemu?
W prawie jak i w życiu, nic nie jest tak proste jak się wydaje. Samo wypełnienie formularza zgłoszeniowego to ostatni etap. Wcześniej należy przygotować 👉 strategię ochrony marki. Płacąc za to rzecznikowi patentowemu korzystasz z jego wiedzy i wieloletniego doświadczenia. Przerzucasz też na niego odpowiedzialność za losy zgłoszenia.
Przynosi to szereg korzyści:
✅ Aż o 50% podnosisz szanse na uzyskanie ochrony. Takie są wnioski z badania amerykańskiego rynku w latach 1985-2010.
✅ Dowiesz się, kiedy samej nazwy zastrzec się nie da. Chodzi głównie o problem z nazwami opisowymi (zbyt powszechnymi).
✅ Po przeprowadzeniu analizy prawnej marki otrzymasz raport czy sam nie naruszasz cudzych praw do znaku towarowego.
✅O ile rzecznik patentowy znajdzie kolizje w postaci znaku podobnego, to może Cię poinstruować jak je skutecznie obejść.
✅ Zostaniesz odciążony od wszelkich formalności związanych z procesem rejestracji znaku towarowego.
Kiedy zastrzec znak towarowy na siebie jako os. fizyczną?
Po pierwsze i najważniejsze, nie musisz mieć firmy, aby zastrzec znak towarowy 👈. Jeśli rozważasz, takie zgłoszenie na siebie, to poznaj największe korzyści, jakie taka strategia przynosi. Indywidualny znak towarowy warto chronić ponieważ:
1️⃣ Stajesz się formalnym właścicielem marki. Otrzymasz świadectwo ochronne na znak towarowy. Dzięki temu unikniesz sytuacji, że ktoś inny ukradnie Twój pomysł.
2️⃣ Możesz mieć model biznesowy, gdzie jedynie udzielasz licencji na korzystanie z twojego znaku towarowego. Tak robią często zespoły muzyczne.
3️⃣ Znak zarejestrowany na os. fizyczną nie podlega egzekucji komorniczej. To oznacza, że nie musisz martwić się o utratę marki w przypadku licytacji majątku spółki.
4️⃣ Znak towarowy możesz także wnieść jako wkład do spółki. W takim przypadku należy wycenić jego wartość.
Pamiętaj, aby przed zgłoszeniem wykonać 👉 badanie zdolności rejestrowej znaku towarowego.
Włącz się do dyskusji
Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Patentowa LECH Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności.
Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Patentowa LECH z siedzibą w Bydgoszczy.
Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem mikolaj@kancelarialech.pl. Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.