Slider
11 Cze

Od kiedy chroniony jest znak towarowy?

Z tym pytaniem często zwracają się do mnie przedsiębiorcy. Również na blogu kilka osób pytało mnie od którego momentu chroniony jest znak towarowy. Ta kwestia, choć wydaje się banalna, wymaga wyjaśnienia. Ciągle bowiem widzę, że wiele osób (również dziennikarzy) ma z tym duże problemy.

 

 

1 – Zgłoszenie znaku towarowego

Jeżeli chcesz uzyskać prawną ochronę na wybraną przez Ciebie nazwę, musisz dokonać jej formalnego zgłoszenia do Urzędu Patentowego. Dopiero wtedy masz szansę uzyskania prawa ochronnego na znak towarowy.

Napisałem “masz szansę” celowo. Samo zgłoszenia bowiem wcale nie gwarantuje Ci, że ochronę uzyskasz.

Aby tak się stało, znak towarowy musi spełniać wymogi określone w ustawie Prawo własności przemysłowej.

 

Twój wniosek o przyznanie ochrony trafia na biurko eksperta z Urzędu Patentowego.

Ten następnie skrzętnie sprawdza wszelkie formalności. W Polsce cała procedura trwa minimum 12 miesięcy i kończy się decyzją Urzędu Patentowego.

I to właśnie od tej decyzji zależy czy otrzymasz świadectwo ochronne czy też nie.

 

2 – Decyzja Urzędu Patentowego

Po około roku otrzymujesz jedną z dwóch informacji. Jest to:

  1. decyzja o udzieleniu prawa ochronnego na znak towarowy, lub
  2. decyzja o odmowie udzielenia prawa ochronnego na znak towarowy

Odmowę można dostać z kilku powodów. Najczęściej jednak podnoszone jest, że:

  • Istnieją już zarejestrowane wcześniej podobne znaki towarowe. Zgłaszający nie przeprowadził więc badania zdolności rejestrowej znaku, albo zrobił to źle. Szerzej pisałem już o tym tutaj.
  •  Oznaczenie, w ogóle nie kwalifikuje się jako znak towarowy. Tak się stanie jeżeli przykładowo twój znak będzie bezpośrednio wskazywał na towar lub usługę.

 

Fot. 1 - Od kiedy chroniony jest znak towarowy?3 – Ochrona znaku towarowego

Data zgłoszenia oraz data wydania decyzji są mocno ze sobą powiązane. Jeżeli bowiem przyznano Ci ochronę, to formalnie obowiązuje ona od daty zgłoszenia.

Dowiadujesz się jednak o tym dopiero w decyzji Urzędu Patentowego.

Przykładowo

  • Zgłoszenie nastąpiło 11 czerwca 2014 r.
  • Decyzję o przyznaniu prawa ochronnego wydano 11 czerwca 2015 r.
  • Ochrona znaku towarowego trwa od 11 czerwca 2014 r.

Czy przez ten czas do wydania decyzji można mówić o jakiejś wstępnej ochronie?

Moim zdaniem nie.

Generalnie  nie możesz mieć 100% pewności, że ochronę uzyskasz.

A wynika to chociażby z faktu, że nie można sprawdzić jakie znaki zostały zgłoszone do ochrony w ostatnich 3 miesiącach . Urząd Patentowy publikuje te informacje z takim właśnie opóźnieniem.

Jeżeli więc konkurent ubiegnie Cię ze swoim zgłoszeniem choćby o jeden dzień- nie dostaniesz ochrony.

 

Co prawda można informować konkurencję, że dokonało się zgłoszenia, jednak aby podjąć pierwsze kroki prawne lepiej poczekać do decyzji Urzędu Patentowego.

Mam nadzieję, że udało mi się wszystko możliwie prosto wytłumaczyć.

Jeżeli czegoś nie rozumiesz, zadaj proszę swoje pytanie w komentarzu.Zobacz również czy zastrzegając znak towarowy w Urzędzie Patentowym uzyskujesz monopol absolutny na nazwę:
 

 

Fot. 1 – verbeeldingskr8 / CC BY-NC-SA 2.0

 

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to zapisz się na subskrypcję. Powiadomię Cię o nowych artykułach.
Dodatkowo jako gratis otrzymasz mój eBook pt.:
„10 RZECZY, KTÓRE MUSISZ WIEDZIEĆ O OCHRONIE MARKI”


 

baner-pod

Mikołaj Lech

Mikołaj Lech

Potrzebujesz pomocy prawnej? Skontaktuj się ze mną:
+48 575 999 410,
mikolaj@lech.bydgoszcz.pl
Mikołaj Lech

{ 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Grzegorz Czerwiec 12, 2014 o 09:55

Częściowo temat był już wyjaśniony w Time for business TV http://znakitowarowe-blog.pl/time-for-business-tv/.
Jednak dręczy mnie pytanie – dlaczego to trwa tak długo. Czy wnika to wyłącznie z faktu konieczności sprawdzenia “wszystkiego i wszędzie” aby uznać nasz znak towarowy za chroniony? Czy może z ilości zgłoszeń jaka wpływa? Co można uznać za główną tego przyczynę?
Myślałem, że dowiem się najszybciej dzwoniąc do Urzędu Patentowego RP, jednak infolinia ciągle zajęta. A ze względu na ciekawość jaka teraz będzie mnie męczyć postanowiłem zapytać tu.

Odpowiedz

Mikołaj Lech Czerwiec 12, 2014 o 12:31

Panie Grzegorzu

Wiele osób myśli, że rejestracja znaku powinna odbywać się błyskawicznie. Najlepiej wysłać odpowiedni wniosek do UP i po tygodniu być już w rejestrze. Uzyskanie prawa ochronnego to bardziej skomplikowana sprawa. Pocieszę, że dziś na ochronę czeka się 12 miesięcy (szczęśliwcy nawet 8). Kiedyś trwało to jednak około 4-5 lat. Jest więc progres. A podobno UP za punkt honoru postawił sobie jeszcze skrócenie tego okresu.

Ekspert z UP zanim przystąpi do badania znaku musi odczekać 6 miesięcy. W tym czasie mogą bowiem zostać zgłoszone znaki z zagranicy korzystające z pierwszeństwa ze swojego zgłoszenia krajowego. Czas powyżej 6 miesięcy to okres kiedy dana sprawa jest merytorycznie rozpatrywana przez urząd.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Ania Lipiec 26, 2018 o 23:23

Dobry wieczór, dziękuję Panu bardzo za ten blog – jest niezwykle rzeczowy i pomocny. Za Pana poradą zgłosiłam swoje logo do rejestracji w urzędzie patentowym. Jednak zmartwiłam się dziś bardzo, gdyż liczyłam na to, że prawo ochronne już będzie przyznane a tu na stronie urzędu przy moim logo taka oto adnotacja: “Postępowanie zgłoszeniowe w toku ( po okresie sprzeciwowym)”. Czy mógłby mi Pan proszę podpowiedzieć, co to może oznaczać? Pozdrawiam i życzę sukcesów!

Odpowiedz

Mikołaj Lech Lipiec 27, 2018 o 10:36

Pani Anno to akurat dobra informacja. Obecnie znaki towarowe rejestruje się w postępowaniu sprzeciwowym. Oznacza to, że ochronę uzyska znak towarowy w przypadku którego nie występują bezwzględne przeszkody rejestracji oraz w stosunku do których nie wpłynie sprzeciw. Skoro jest adnotacja “po okresie sprzeciwowym” to najpewniej nikt sprzeciwu nie złożył i ochronę Pani dostanie.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Damian Wrzesień 5, 2018 o 12:54

Dzień dobry,
nurtuje mnie jedna kwestia, a z uwagi na fakt, iż zachęca Pan do zadawania pytań, skrzętnie korzystam z tej możliwości.
Otóż, co w sytuacji w której dwa różne podmioty złożą wnioski o udzielenia prawa ochronnego na ten sam znak towarowy (w tych samych klasach). W trakcie postępowania Urząd poinformuje o tym fakcie, ale z urzędu nie będzie podejmował żadnych działań, gdyż nie jest to bezwzględna przesłanka do odmowy udzielenia prawa. Żadna ze stron (a szczególnie ta która zgłosiła wniosek wcześniej) nie złoży sprzeciwu. Na oba znaki zostaje udzielone prawa ochronne. Na co naraża się podmiot, który złożył wniosek później, posługując się swoim oznaczeniem jako znakiem towarowym?
Będę wdzięczny za odpowiedź.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Mikołaj Lech Wrzesień 6, 2018 o 09:34

Dzień dobry Panie Damianie.

Ciekawe pytanie i wbrew pozorom nie taka hipotetyczna sytuacja.
Nadal mało przedsiębiorców monitoruje swoje już zarejestrowane znaki towarowe. Zdarza się więc, że choć swój znak zastrzegli to nagle konkurent uzyskuje prawo wyłączne na bardzo podobne oznaczenie. W takiej sytuacji właściciel wcześniejszego znaku może jeszcze w przeciągu 5-ciu lat nieść o unieważnienie znaku późniejszego. Ewentualnie od razu pozwać naruszyciela. Taka rejestracja nie sprawia, ze naruszyciel nagle działa zgodnie z prawem.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Patentowa LECH Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Patentowa LECH z siedzibą w Bydgoszczy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem mikolaj@lech.bydgoszcz.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: