fbpx

Chcesz 1000 EUR dofinansowania na ochronę marki?

Skontaktuj się ze mną:

Jako rzecznik patentowy, specjalizuję się w rejestrowaniu znaków towarowych. Pomogę Ci uzyskać unijne dofinansowanie na ten cel.

zastrzezenie-nazwy-firmy-kancelaria-lech-q
ebook-o-ochronie-marki

Podobał Ci się ten artykuł?

Pobierz darmowy eBook o ochronie marki
  • zawiera kluczowe informacje o ochronie marki
  • otrzymał wyróżnienie od Urzędu Patentowego
  • napisany jest prostym i zrozumiałym językiem
  • opisuje najczęstsze błędy przedsiębiorców
  • zawiera proste rady jak chronić swoją markę
  • pobrało go już ponad 1800 osób!

Zobacz również

Włącz się do dyskusji

Częściowo temat był już wyjaśniony w Time for business TV http://znakitowarowe-blog.pl/time-for-business-tv/.
Jednak dręczy mnie pytanie – dlaczego to trwa tak długo. Czy wnika to wyłącznie z faktu konieczności sprawdzenia „wszystkiego i wszędzie” aby uznać nasz znak towarowy za chroniony? Czy może z ilości zgłoszeń jaka wpływa? Co można uznać za główną tego przyczynę?
Myślałem, że dowiem się najszybciej dzwoniąc do Urzędu Patentowego RP, jednak infolinia ciągle zajęta. A ze względu na ciekawość jaka teraz będzie mnie męczyć postanowiłem zapytać tu.

Panie Grzegorzu

Wiele osób myśli, że rejestracja znaku powinna odbywać się błyskawicznie. Najlepiej wysłać odpowiedni wniosek do UP i po tygodniu być już w rejestrze. Uzyskanie prawa ochronnego to bardziej skomplikowana sprawa. Pocieszę, że dziś na ochronę czeka się 12 miesięcy (szczęśliwcy nawet 8). Kiedyś trwało to jednak około 4-5 lat. Jest więc progres. A podobno UP za punkt honoru postawił sobie jeszcze skrócenie tego okresu.

Ekspert z UP zanim przystąpi do badania znaku musi odczekać 6 miesięcy. W tym czasie mogą bowiem zostać zgłoszone znaki z zagranicy korzystające z pierwszeństwa ze swojego zgłoszenia krajowego. Czas powyżej 6 miesięcy to okres kiedy dana sprawa jest merytorycznie rozpatrywana przez urząd.

Pozdrawiam

Dobry wieczór, dziękuję Panu bardzo za ten blog – jest niezwykle rzeczowy i pomocny. Za Pana poradą zgłosiłam swoje logo do rejestracji w urzędzie patentowym. Jednak zmartwiłam się dziś bardzo, gdyż liczyłam na to, że prawo ochronne już będzie przyznane a tu na stronie urzędu przy moim logo taka oto adnotacja: „Postępowanie zgłoszeniowe w toku ( po okresie sprzeciwowym)”. Czy mógłby mi Pan proszę podpowiedzieć, co to może oznaczać? Pozdrawiam i życzę sukcesów!

Pani Anno to akurat dobra informacja. Obecnie znaki towarowe rejestruje się w postępowaniu sprzeciwowym. Oznacza to, że ochronę uzyska znak towarowy w przypadku którego nie występują bezwzględne przeszkody rejestracji oraz w stosunku do których nie wpłynie sprzeciw. Skoro jest adnotacja „po okresie sprzeciwowym” to najpewniej nikt sprzeciwu nie złożył i ochronę Pani dostanie.

Pozdrawiam

Dzień dobry,
nurtuje mnie jedna kwestia, a z uwagi na fakt, iż zachęca Pan do zadawania pytań, skrzętnie korzystam z tej możliwości.
Otóż, co w sytuacji w której dwa różne podmioty złożą wnioski o udzielenia prawa ochronnego na ten sam znak towarowy (w tych samych klasach). W trakcie postępowania Urząd poinformuje o tym fakcie, ale z urzędu nie będzie podejmował żadnych działań, gdyż nie jest to bezwzględna przesłanka do odmowy udzielenia prawa. Żadna ze stron (a szczególnie ta która zgłosiła wniosek wcześniej) nie złoży sprzeciwu. Na oba znaki zostaje udzielone prawa ochronne. Na co naraża się podmiot, który złożył wniosek później, posługując się swoim oznaczeniem jako znakiem towarowym?
Będę wdzięczny za odpowiedź.
Pozdrawiam

Dzień dobry Panie Damianie.

Ciekawe pytanie i wbrew pozorom nie taka hipotetyczna sytuacja.
Nadal mało przedsiębiorców monitoruje swoje już zarejestrowane znaki towarowe. Zdarza się więc, że choć swój znak zastrzegli to nagle konkurent uzyskuje prawo wyłączne na bardzo podobne oznaczenie. W takiej sytuacji właściciel wcześniejszego znaku może jeszcze w przeciągu 5-ciu lat nieść o unieważnienie znaku późniejszego. Ewentualnie od razu pozwać naruszyciela. Taka rejestracja nie sprawia, ze naruszyciel nagle działa zgodnie z prawem.

Pozdrawiam

Napisz do mnie mikolaj@kancelarialech.pl Zadzwoń +48 575 999 410