Mikołaj Lech

rzecznik patentowy

Prawnik, specjalizuje się w prawie własności przemysłowej, zwalczaniu nieuczciwej konkurencji oraz prawie autorskim.
[Więcej >>>]

zarejestruj znak towarowy
13 Lis

Konsekwencje odzyskania przez Wedla praw do “Ptasiego Mleczka”.

We wtorek na portalu Wyborcza.biz ukazał się mój artykuł o “Ptasim Mleczku”. Po 58 latach, Wedel ostatecznie odzyskał prawa wyłączne do tej marki. Jest to o tyle istotna informacja, że jeszcze niedawno “Ptasie Mleczko” produkowało wiele firm cukierniczych. Dziś taką nazwą może się posługiwać jedynie Wedel. No dobrze, ale jakie to konsekwencje rodzi dla rynku cukierniczego w Polsce?

Ptasie Mleczko - Wedel

Szczegółowo analizowałem tą sprawę w tym artykule. Dla Ciebie  najważniejsze powinny być jednak dwie informacje.

LOTTE Wedel posiada prawa ochronne do:

  • słownego wspólnotowego znaku tow. “Ptasie Mleczko” (CTM-003475291);
  • słownego znaku towarowego “Ptasie Mleczko” (R-266762).

Po wielu latach, historia walki o tę markę właściwie się zakończyła. Zarejestrowanie w Polsce słownego znaku towarowego ostatecznie rozwiązuje spór dot. tego czy jest to nazwa rodzajowa (i może się nią posługiwać każdy), czy też nie.

Choć przez wiele lat nawet sam Urząd Patentowy tak uważał, dziś nie można mieć żadnych wątpliwości.

Rodzi to jednak poważne konsekwencje dla rynku cukierniczego w Polsce.

 

Szlaban na “Ptasie Mleczko”.

Decyzja o rejestracji słownego znaku towarowego “Ptasie Mleczko” miała miejsce 30 czerwca 2014 r. Jednak oficjalna informacja o tym została opublikowana w Wiadomościach Urzędu Patentowego  31 października 2014 r. I właśnie od tej daty żaden producent słodyczy nie może się już bronić, że nie wiedział o rejestracji.

Tym samym wprowadzenie na rynek wyrobu cukierniczego pod nazwą “Ptasie Mleczko” będzie oznaczać złamanie prawa. A grożą za to określone sankcje.

Zauważyłem, że już od jakiegoś czasu ze sklepowych półek zaczęły znikać “Ptasie Mleczka” konkurentów Wedla. Jednak będąc wczoraj na zakupach znalazłem coś takiego:

Ptasie Mleczko - Miś

W tym przypadku mogę się jedynie domyślać, czy ten producent otrzymał już pismo od prawników Wedla, czy dostanie je dopiero na dniach. Jestem jednak pewien, że sam produkt szybko zostanie wycofany.

 

Internet “Ptasim Mleczkiem” stoi.

Przez wiele lat określenie “Ptasie Mleczko” traktowane było przez wszystkich jako nazwa rodzajowa (rodzaj ciastka). Tym samym w internecie znaleźć można dziesiątki przepisów na ptasie mleczko. W obecnych okolicznościach pojawia się pytanie:

Czy używanie nazwy “Ptasie Mleczko” w przepisach kulinarnych jest legalne?

Polskie przepisy mówią:

Znakiem towarowym może być każde oznaczenie, które nadaje się do odróżnienia towarów jednego przedsiębiorstwa od towarów innego przedsiębiorstwa. Za to przez uzyskanie prawa ochronnego nabywa się prawo wyłącznego używania znaku towarowego w sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

Pamiętaj, że rejestrując znak towarowy nie uzyskuje się monopolu absolutnego na nazwę.

Wedel posiada prawo wyłączne na “Ptasie Mleczko” w zakresie towarów takich jak wyroby czekoladowe oraz wyroby cukiernicze. Sprzedaż ciastek pod tą nazwą jest klasyczną formą naruszenia.  Opublikowanie przepisu kulinarnego w mojej ocenie już nie.

Nie mamy do czynienia z tymi samymi towarami. Z jednej strony są ciastka z drugiej przepis na ciastka. Gdyby blogerka kulinarna umieszczająca przepis na “Ptasie Mleczko”, w następnej kolejności proponowała zakup stworzonych na jego podstawie  ciastek, to towary byłyby podobne.

Poza tym naruszenie prawa ochronnego na znak towarowy polega na bezprawnym używaniu znaku w obrocie gospodarczym. Ciężko dopatrywać się takiego obrotu gospodarczego w opublikowanym na amatorskim blogu przepisie.

Wedel już raz w sprawie “Ptasiego Mleczka” zaatakował blogerkę kulinarną  czym strasznie zraził do siebie “internety”. Kolejna taka akcja w stosunku do osób, które jej w ogóle nie zagrażają, byłaby dla Wedla wizerunkowym seppuku.

Na taki akt łaski raczej jednak nie mają co liczyć konkurenci z branży.

 

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to zapisz się na subskrypcję. Powiadomię Cię o nowych artykułach.
Dodatkowo jako gratis otrzymasz mój eBook pt.:
„10 RZECZY, KTÓRE MUSISZ WIEDZIEĆ O OCHRONIE MARKI”


Mikołaj Lech

Potrzebujesz pomocy prawnej? Skontaktuj się ze mną:
+48 575 999 410,
mikolaj@lech.bydgoszcz.pl
Mikołaj Lech

{ 10 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Włodzimierz Listopad 13, 2014 o 09:26

Jak zwykle z zainteresowaniem przeczytałem twój komentarz do kolejnej trudnej sprawy związanej z ochroną marki. Podziwiam twój talent mówienia prostym i barwnym językiem o sprawach zwykle opisywanych hermetycznym językiem prawa. I dziękuję, że chce Ci się !

Odpowiedz

Mikołaj Lech Listopad 14, 2014 o 13:48

Dziękuję Włodzimierzu 🙂

Odpowiedz

Chris Listopad 14, 2014 o 10:17

Chyba, że blog jest komercyjny…

Odpowiedz

Artur Listopad 17, 2014 o 20:36

Co do przykładu z blogerką mam wątpliwości. Jeśli blogerka kulinarna w celu propagowania swojego bloga na którym umieszcza odpłatne reklamy, pokazuje przepis oraz sposób zrobienia ciastek o wygładzie podobnym do ptasiego mleczka i nazywa to jeszcze ptasim mleczkiem, to czy nie jest to naruszenie ochrony. Istnieje ewidentny cel, również gospodarczy oraz wykorzystywanie czyjegoś pomysłu i przepisu kulinarnego w celu osiągnięcia korzyści.

Odpowiedz

Mikołaj Lech Listopad 25, 2014 o 16:28

Osobiście myślę, że można by tutaj zastanowić się nad tym czy nie została naruszona funkcja reklamowa znaku towarowego. Jeżeli więc “Ptasie Mleczko” zostało użyte w taki sposób, aby rozreklamować bloga i uszczknąć coś ze splendoru i renomy znanej marki to faktycznie może być to naruszeniem prawa. Wszystko oczywiście zależy od konkretnego przypadku.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Miroslaw Kwiecień 24, 2015 o 21:30

Przyznanie dla Wedla uprawnien wynikajacych z rejestracji Ptasie Mleczko w swietle znanych mi wczesniejszych decyzji zarowno Dyrektora Wedla jak i Urzedu Patentowedo z ok 1992r uwazam za calkowicie BLEDNA decyzje i mam nadzieje, ze Mis zaskarzy decyzje UP i wygra. Jest faktem,ze Dyrektor Wedla w lipcu 1956 roku samodzielnie podjal decyzje o rezygnacji z uprawnien wynikajacych z rejestracji znaku PM z 1936 roku i przedluzonej przez Wedla w 1947roku. Tak wiec od sierpnia 1956roku kazda firma w Polsce miala prawo produkowac Ptasie Mleczko. Po 30 latach Wedel usilowal ponownie zarejestrowac PM ale Urzad Patentowy odmowil i uzasadnil,ze aktualnie Ptasie Mleczko to nazwa rodzaju produktu i kazdy producent moze je produkowac.MU kwiecien 2015.

Odpowiedz

Mikołaj Lech Kwiecień 25, 2015 o 08:56

MIŚ na pewno złożył sprzeciw do rejestracji tak więc sprawa “Ptasiego Mleczka” jest otwarta. Spór nie toczy się jednak o to kto może “Ptasie Mleczko” produkować, ale w ten sposób je oznaczać. Sam jestem ciekawy wyniku sporu. Pozdrawiam

Odpowiedz

Miroslaw Kwiecień 25, 2015 o 21:37

Zgodnie z decyzja Urzedu Patentowego i Komisji Odwolawczej z ok 1992roku Ptasie Mleczko to rodzaj wyrobu ktory kazdy producent moze produkowac i ZADNEMU producentowi nie przysluguje prawo do rejestracji/ prawo wylacznosci/. Takie stanowisko obowiazywalo praktycznie od 1986r/pierwszy wniosek Wedla/tj przez 28 lat. Przyznanie w 2014 roku po 8 latach rozpatrywania kolejnego wniosku Wedla uprawnien patentowych do nazwy Ptasie Mleczko narusza w sposob oczywisty prawa nabyte innych producentom w tym Misia , ktory w 2006 roku zglosil sprzeciw do wniosku Wedla.Jest co najmniej dziwne ,ze decyzja UP zostala podjeta w czerwcu 2014 a opublikowana dopiero po 6 mcach i to bez zadnego uzasadnienia mimo ze zmieniala w sposob zasadniczy WIELOLETNIA WYKLADNIE UP w tej sprawie oraz zostal zgloszony sprzeciw do wniosku Wedla. A sprawa jest oczywista jak przy pomocy Urzedu Patentowego pozbyc sie konkurencji!

Odpowiedz

Martyna Październik 6, 2015 o 12:20

jaki sąd wyda orzeczenie w sprawie? czy już się pojawiło?

Odpowiedz

Mikołaj Lech Październik 9, 2015 o 16:15

Sprawą zajmuje się teraz Kolegium Orzekające przy Urzędzie Patentowym RP. Z tego co wiem sprawa jest w toku. O wyniku sporu na pewno będzie głośno. Niemniej raczej pewne, że któraś ze stron złoży skargę do WSA. Na ostateczne rozwiązanie sprawy trzeba będzie jeszcze poczekać.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Patentowa LECH Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Patentowa LECH z siedzibą w Bydgoszczy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem mikolaj@lech.bydgoszcz.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: