Slider
19 Cze

KFS z Zakopanego – czyli polska pomysłowość nie zna granic

Ostatnio głośno jest o przypadku pewnej restauracji KFS z Zakopanego, która oferuje dania z drobiu. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że wyglądem przypomina ona znaną amerykańską sieć fast foodów KFC. Dzisiaj rozłożę ten barwny przypadek na czynniki pierwsze. Zobaczysz więc jakie narzędzia prawne daje ustawa prawo własności przemysłowej w walce z nieuczciwą konkurencją.

Fot. 1 - Po lewej znak towarowy KFC po prawej KFS z Zakopanego

Po lewej znak towarowy KFC po prawej kontrowersyjny KFS z Zakopanego

Przedsiębiorcy mogą chronić swoją firmową nazwę, logo czy np. slogan reklamowy– rejestrując je w Urzędzie Patentowym jako znaki towarowe. W takim wypadku nikt nie może posługiwać się identycznym ani nawet podobnym oznaczeniem. Jak to wygląda w przypadku amerykańskiego KFC? Sprawa jest ciekawa i w gruncie rzeczy prosta. Duże firmy rejestrują bowiem często całe rodziny znaków towarowych. Nie inaczej jest w tym przypadku.

W Polskim Urzędzie Patentowym znajdziemy 27 różnych znaków towarowych, które należą do Kentucky Fried Chicken International Holdings, Inc. właściciela marki KFC. Wspólnotowych znaków towarowych (ochrona na całą UE) posiadają aż 50. Okazuje się więc, że ta amerykańska firma dobrze zabezpieczyła swoje prawa. I jak widać z doniesień prasowych, zamierza z całą surowością je egzekwować. Poniżej przedstawiam “arsenał”, który ma do swojej dyspozycji:

 

 

1 – Słowny znak towarowy KFC (R-92016).

Odmiana słowna znaku towarowego charakteryzuje się tym, że ewentualne podobieństwo dwóch oznaczeń porównuje się w oderwaniu od grafiki. Nieszczęsny przedsiębiorca z Zakopanego choć w 100% nie skopiował tej nazwy to przy okazji np. reklamy radiowej jest nie do odróżnienia. W języku angielskim bowiem “c” czyta się jak “s”.

 

2 – Wspólnotowy słowno- graficzny znak towarowy (nr 117366).

Fot. 2 - Po lewej znak towarowy KFC po prawej KFS z Zakopanego

Po lewej zarejestrowany w OHIM znak KFC. Po prawej KFS z Zakopanego.

Jak widzisz podobieństwo jest uderzające. Jeżeli przyjrzeć się konturom każdej litery, to dojść należy do wniosku, że jest to ta sama czcionka. Różnica pomiędzy nimi jest w ostatniej literze, jednakże ochrona na znaki towarowe obejmuje nie tylko przypadki oznaczeń identycznych ale i podobnych.

 

3 – Wspólnotowy słowno- graficzny znak towarowy (nr 2295285).

Fot. 3 - Po lewej znak towarowy KFC po prawej KFS z Zakopanego

Po lewej zarejestrowany w OHIM znak KFC. Po prawej KFS z Zakopanego.

Jest to chyba jedno z najbardziej charakterystycznych oznaczeń KFC. Widać na nim jej założyciela Pana Sandersa. Po prawej obrazek ewidentnie stylizowany na to właśnie zdjęcie. Jeżeli przyjrzysz się uważnie dostrzeżesz nawet charakterystyczną bródkę u postaci po prawej. Nie mówiąc już o umiejscowieniu napisu KFS w prawym dolnym rogu.

 

4 – Słowny znak towarowy HOT WINGS (R-80347).

Nie tylko nazwa zakopiańskiej restauracji jest łudząco podobna. Również oferowane dania, garściami inspirują się ze  znanej sieci fast foodów. Jednym z przykładów jest kubełek zwany “CHICKEN HOT WINGS”. Możesz tu zobaczyć wręcz książkowy przykład, gdzie 100% zarejestrowanego już znaku towarowego znajduje się w prezentowanej nazwie produktu.

 

Fot. 4 - Zakopiański Chicken Hot Wings 5 – Wspólnotowy znak towarowy SO GOOD (nr 9098583).

Na koniec nie mniej ciekawy przykład. Znakiem towarowym może być slogan reklamowy. I w tą stronę poszedł KFC rejestrując w 2010 roku słowno graficzny znak towarowy. Jak łatwo zauważyć nie jest on identyczny z tym widniejącym na zdjęciu kubełka powyżej. Jednakże badając kolizyjność nazw bierze się również pod uwagę płaszczyznę znaczeniową. Należy więc zastanowić się czy określenia “SO GOOD” i “VERY GOOD” oznaczają to samo. Na pewno jest to balansowanie na krawędzi zakopiańskiego przedsiębiorcy.

Fot. 5 - Znak towarowy SOGOOD nr 9098583

 

KFS z Zakopanego zarejestrowane w Urzędzie Patentowym?

Pan Maciej Szewczyk, właściciel KFS z Zakopanego w jednej ze swoich wypowiedzi, podkreśla, że Urząd Patentowy udzielił mu ochrony na używany przez niego znak towarowy. Nigdzie jednak na poparcie swoich słów nie podaje numeru rejestrowego, który w takim przypadku jest nadawany. Przeglądam jednak odpowiednie bazy danych i żadnego śladu po zgłoszeniu znaleźć nie mogę. Najprawdopodobniej więc dokonał on dopiero zgłoszenia swojego znaku do Urzędu Patentowego. To mu wolno. Jest jednak po prostu nieprawdopodobne aby przy takim podobieństwie uzyskał ochronę.

 

Patrząc na powyższe, naiwnością jest wiara, że “kreatywny” przedsiębiorca z Zakopanego nie inspirował się znaną wszystkim siecią fast foodów. Oczywiście, tłumaczy się on na każde możliwe sposoby, że wszystkie prezentowane oznaczenia nie wprowadzają nikogo w błąd. Faktycznie nie są identyczne. Badając jednak to czy do naruszenia doszło, patrzy się “oczami konsumenta”. Czy wchodząc do restauracji o takiej nazwie, z takim wystrojem i oferującej takie produkty może się pomylić? Jeżeli uznamy, że tak to do naruszenia doszło.

O tym co grozi za naruszenie prawa do znaku towarowego napiszę niedługo. Warto jednak pamiętać, że wśród roszczeń jest nie tylko żądanie zaprzestania naruszania danego znaku towarowego, ale również konkretne roszczenia finansowe. Może więc się zaraz okazać, że “reklama” w ogólnopolskich mediach, jaką zrobiła sobie KFS z Zakopanego,  okaże się dla niej bardzo droga.

Fot. 1: Po lewej KFC, po prawej KFS.
Fot. 2: Po lewej baza OHIM, po prawej KFS.
Fot. 3: Po lewej baza OHIM, po prawej KFS.
Fot. 4: KFS.
Fot. 5: Baza OHIM.

 

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to zapisz się na subskrypcję. Powiadomię Cię o nowych artykułach.
Dodatkowo jako gratis otrzymasz mój eBook pt.:
„10 RZECZY, KTÓRE MUSISZ WIEDZIEĆ O OCHRONIE MARKI”


 

Mikołaj Lech

Mikołaj Lech

Potrzebujesz pomocy prawnej? Skontaktuj się ze mną:
+48 575 999 410,
mikolaj@lech.bydgoszcz.pl
Mikołaj Lech

{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Radek Sierpień 16, 2013 o 09:46

Były już takie cwaniaki, Mat Donaldy i tym podobne. Zobaczmy ile jeszcze tak będzie cwaniakował. Wstyd Polakom przynosi bo pełno obcokrajowców do Zakopca przyjeżdża i patrząc na to cementuje im się typowy opis Polska, czyli Polak to złodziej.

Odpowiedz

Katarzyna Grudzień 9, 2014 o 15:47

Czy wiadomo coś na temat kary pieniężnej dla twórcy KFS?

Odpowiedz

Mikołaj Lech Grudzień 10, 2014 o 10:33

Z tego co wiem to tej restauracji w Zakopanym już nie ma. Byłem latem i specjalnie jej szukałem. Faktycznie jej znak towarowy został zgłoszony do urzędu patentowego. Nic to jednak nie znaczy bo jest łudząco podobny do KFC i na pewno dostanie odmowę rejestracji. Nie wiem natomiast jak zakończyła się sprawa sądowa. Jednym z roszczeń było z pewnością zakazanie dalszego naruszania znaku. I to jak widać udało się wyegzekwować. O roszczeniach pieniężnych nic nie wiem.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Patentowa LECH Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Patentowa LECH z siedzibą w Bydgoszczy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem mikolaj@lech.bydgoszcz.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: