Rzecznik patentowy w postępowaniu cywilnym
Generalne uprawnienia procesowe rzecznika patentowego wskazuje ustawa o rzecznikach patentowych. w Art 9 przeczytać możemy, że:
1. Rzecznik patentowy występuje w charakterze pełnomocnika w postępowaniu przed Urzędem Patentowym, Naczelnym Sądem Administracyjnym oraz przed innymi sądami i organami orzekającymi w sprawach własności przemysłowej, z wyjątkiem postępowania w charakterze pełnomocnika w postępowaniu karnym i postępowaniu karnym skarbowym.
Niejako powtórzeniem tych zasad jest Art. 87 §1 kodeksu postępowania cywilnego, który mówi, że:
Pełnomocnikiem może być adwokat lub radca prawny, a w sprawach własności przemysłowej także rzecznik patentowy […].
Jeżeli więc dana sprawa sporna dotyczy zagadnień związanych z własnością przemysłową, to rzecznik patentowy może być pełnomocnikiem strony. Oznacza to więc, że w tym zakresie posiada on takie same uprawnienia jak adwokat czy radca prawny.
Między tymi zawodami są zresztą jeszcze inne podobieństwa. Wszystkie z nich są bowiem zawodami zaufania publicznego.
Przejawia się to np. poprzez fakt, że rzecznik patentowy tak samo jak adwokat czy radca prawny może uwierzytelniać dokumenty.
Rzecznik patentowy a zwalczanie nieuczciwej konkurencji
W świetle powyższych przepisów pojawił się jednak problem czy w ramach własności przemysłowej mieszczą się również sprawy związane z nieuczciwą konkurencją. Początkowo przyjmowano, że rzecznik patentowy może być pełnomocnikiem w sprawach związanych z ustawą o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji tylko jeżeli dotyczyło to kwestii:
- znaków towarowych;
- wzorów przemysłowych;
- wzorów użytkowych;
- wynalazków;
- oznaczeń geograficznych;
- topografii układów scalonych.
Wszelkie wątpliwości rozwiał jednak wyrok Sądu Najwyższego z 13 marca 2008 roku (sygn. akt III CSK 337/07). Jednym z problemów, z którym musiał się wtedy zmierzyć był zarzut, iż rzecznik patentowy nie może być pełnomocnikiem w sprawach zwalczania nieuczciwej konkurencji jeżeli nie dotyczy to własności przemysłowej.
Sąd Najwyższy oparł się w tej sprawie na zapisach konwencji Paryskiej. Ta bowiem wyraźnie zalicza zwalczanie nieuczciwej konkurencji do zakresu własności przemysłowej.
Ponadto uzasadniano, że skoro rzecznika patentowego uznaje się za kompetentnego w zakresie zwalczania nieuczciwej konkurencji w sprawach związanych z własnością przemysłową to nie ma powodu zakładać, że nie jest on kompetentny i w innych kwestiach, które reguluje ta ustawa.
Rzecznik patentowy może zajmować się prawem autorskim
Sąd Najwyższy w ww. wyroku powiedział wprost:
Rzecznik patentowy może być pełnomocnikiem procesowym w każdej sprawie o zwalczanie nieuczciwej konkurencji.
Aktualna wersja ustawy o rzecznikach patentowych posiada już zapisy wyraźnie wskazujące, że jako własność przemysłową należy rozumieć również sprawy zwalczania nieuczciwej konkurencji.
Co ciekawe 26 lipca 2017 roku zapadł inny, ważny dla rzeczników patentowych wyrok Sądu Najwyższego (III CZP 26/17). Oto jego teza:
W sprawie o zwalczanie nieuczciwej konkurencji, której przedmiotem jest także roszczenie dotyczące naruszenia majątkowych praw autorskich do utworu, pełnomocnikiem procesowym może być także rzecznik patentowy.
Uważaj na samozwańczych doradców!
W ostatnich latach zauważyłem, że w internecie wiele firm reklamuje swoje usługi rejestrowania znaków towarowych. Co najważniejsze nie pracują w nich rzecznicy patentowi. Właściwie niewiele wiadomo o tych firmach.
Skrzętnie ukrywają te informacje przed klientami.
Oczywiście jest wolny rynek. Możesz korzystać z usług kogo tylko chcesz. Nie masz obowiązku działania przez rzecznika patentowego. Aby jednak świadomie dokonać wyboru musisz mieć w tym zakresie pełną wiedzę. Z jakim ryzykiem wiąże się korzystanie z usług tego typu firm.
Podsumowując, rzecznik patentowy, jest w stanie pomóc nie tylko na etapie zgłoszenia znaku towarowego, ale o czym nie wszyscy wiedzą, również w zakresie egzekwowania praw. Ustawa wskazuje wąski zakres w którym rzecznik patentowy może swobodnie występować przed sądami. Nie ma tam prawa autorskiego ani postępowania karnego, jednak i tak są to uprawnienia pozwalające efektywnie zajmować się sprawami własności przemysłowej.
To bardzo ważne, ponieważ przedsiębiorcy chronią swoje prawa w Urzędzie Patentowym nie dla ozdobnego świadectwa, ale dla realnego poczucia bezpieczeństwa.
Czym zajmuje się rzecznik patentowy w swojej pracy
O pracy rzecznika patentowego więcej możesz dowiedzieć się z podcastu nr 23.
Rozmawiałem w nim z Panią Dorotą Rzążewską prezes Polskiej Izby Rzeczników Patentowych. Z poniższego nagrania dowiesz się jak rzecznicy patentowi pomagają przedsiębiorcom chronić ich własność intelektualną.
>> Pobierz odcinek | Zobacz wszystkie odcinki
>> Odsłuchaj na: Apple Podcast | Spotify | Google Podcast | YouTube
Zobacz również:
- Klasy towarowe w znaku towarowym
- Wulgaryzmy jako znaki towarowe – czyli słów kilka o dobrych obyczajach
- Kradzież nazwy firmy poprzez rejestrację w Urzędzie Patentowym
- Czy można zarejestrować znak towarowy na osobę fizyczną?
- Czy wystarczy zastrzec znak towarowy, aby przejąć domenę?
- Co oznacza R w kółku przy logo?
- Strefa Marek Allegro. Wszystko co musisz o niej wiedzieć
- Ile trwa rejestracja znaku towarowego?
[…] sprawach rzecznikowi patentowemu bliżej do adwokata czy radcy prawnego niż inżyniera (patrz Część 2). Nie zdziw się więc jeżeli zobaczysz go w sądzie w roli pełnomocnika […]