Wojna na Ukrainie uderza w markę ATLANTIC
Cytując portal www.biztok.pl:
Zła kondycja Atlantic to rezultat zamieszek na ukraińskim Majdanie i zamieszania z płatnościami VAT. Ukraińska rewolucja zablokowała centrum dystrybucyjne firmy w Kijowie. Pozostałe lokalizacje na Wschodzie to Odessa i Donbas – wszystkie objęte działaniami wojennymi. Konflikt ukraińsko-rosyjski dla Atlantica był wyniszczający podwójnie.
To nie pogrążyło firmy, jednak mocno osłabiło jej płynność finansową. Następne potknięcie byłoby po prostu zabójcze. Problemy z płynnością finansową skutkowały wypowiedzeniem umowy od jednego z leasingodawców. Ten wystawił milionowy rachunek, a zaraz po nim to samo zrobił Urząd Skarbowy. – Urzędnicy w związku z tą płatnością zażądali od Atlantica kilku milionów złotych podatku.
Tego ATLANTIC już nie wytrzymał. Firma złożyła wniosek o upadłość układową.
Nie wchodząc w szczegóły aktualnie jej majątkiem zarządza syndyk. Jego zadaniem będzie zaspokojenie wierzycieli spółki. Oczywiście najważniejszym wierzycielem jest państwo Polskie. I to zobowiązania względem naszego kraju ATLANTIC będzie musiał zaspokoić w pierwszej kolejności.
Syndyk rozpocznie sprzedaż majątku spółki
A co składa się na majątek przedsiębiorstwa?
- Własność materialna – czyli np. nieruchomości, maszyny, surowce do produkcji towarów, samochody.
- Własność intelektualna – chodzi o dobra występujące w obrocie, a nie posiadające postaci materialnej. Do tej kategorii zaliczyć możemy wynalazki, technologie, a także właśnie znaki towarowe. Choć nie posiadają one fizycznej postaci, to mają określoną mierzalna wartość. Podobnie jak dobra materialne można je swobodnie sprzedawać i kupować.
Przedsiębiorstwo, które chroni swoją własność intelektualną może polepszyć swoją sytuację w przypadku upadłości. Pisałem o tym dokładnie w artykule Bankructwo a znak towarowy.
Zarejestrowane znaki towarowe mogą ogromną wartość. Wszystko zależy od wielkości obrotów firmy. A te w przypadku ATLANTICa z pewnością były znaczne patrząc na zobowiązania względem urzędu skarbowego.
O komentarz poprosiłem Pana Jakuba Ostrowskiego aplikanta adwokackiego i syndyka, który prowadzi bardzo ciekawy blog o upadłości spółki z o.o. .
Syndyk zapewne po konsultacji z sędzią komisarzem podejmie decyzje czy sprzedać znak towarowy czy może go wydzierżawić. Wszystko zależy od analizy finansowej.
Niezbędnym w tym zakresie będzie skorzystanie z wiedzy specjalnej jaką posiada biegły sądowy, aby ten oszacował wartość marki ATLANTIC. Już na tym etapie analizując pozycję na rynku jaką zdobyła upadła firma można mówić, że będzie chodziło o setki tysięcy złotych jak nie miliony.
W przypadku podjęcia decyzji o sprzedaży będzie ogłoszony przetarg publiczny – kupi ten, kto da więcej. Z góry możemy założyć, że będą chętni na zakup znaku towarowego ATLANTIC. Warto zauważyć, że jedynym kryterium jakie będzie brane pod uwagę przy przetargu będzie kryterium ekonomiczne.
Postępowanie upadłościowe co do zasady ma doprowadzić do jak największego zaspokojenia wierzycieli.
Jakie znaki towarowe chroni ATLANTIC?
Jeżeli syndyk myśli o sprzedaży znaków towarowych, to musi sprawdzić:
- co zostało zarejestrowane;
- gdzie obowiązuje ochrona;
- czy prawo ochronne nie wygasło.
Poniżej mała ściąga dla syndyka:
1 – ATLANTIC
numer – R.103984
rodzaj znaku – słowny
rejestracja – Polska
ochrona do 26.07.2024 r.
2 – W trybie rejestracji międzynarodowej powyższy znak towarowy został zarejestrowany aż w 58 krajach:
numer – IR.661965
rodzaj znaku – słowno-graficzny
rejestracja – WIPO
ochrona do 09.06.2016 r.
Inne znaki
Atlantic S.A. zarejestrowała jeszcze w Polsce m.in. następujące znaki towarowe:
Selene (R.122341), EXODUS (R.122989), ARCADO (R.129017), atlantic ecoline (R.137949), atlantic ELITE (R.154547), exeo (R.159521), enigmatic (R.188122), arcado (R.198894), aTlaNTIC (R.249965); ambajador (R.251606),
a także znak graficzny nr R.173252:
Dlaczego ktoś chciałby kupić znak towarowy ATLANTIC?
Powód jest prosty – to się po prostu opłaci!
Podmiot, który chce zainwestować w markę bielizny ma właściwie dwie opcje.
- Wykreować od zera własną markę. Wiąże się to z intensywną pracą całego sztabu marketingowców. Konieczna będzie również kosztowna i długotrwała akcja promocyjna. Czy te zabiegi doprowadzą do sukcesu? Nie ma pewności.
- Kupić markę obecną na rynku. Tutaj pieniądze wydane są na coś realnego. Marka ATLANTIC istnieje od ponad 20 lat. Jest rozpoznawalna nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Ludzie mają z nią pozytywne skojarzenia. M.in. w wyniku milionów zainwestowanych w jej promocję.
Kupno marki obecnej już na rynku ogranicza ryzyko, które istnieje w wariancie pierwszym. Inwestor oszczędza czas i pieniądze. Obie te wartości zostały już w markę ATLANTIC zainwestowane.
Na sprzedaży tego znaku towarowego zyska również jego obecny właściciel. Pieniądze w ten sposób uzyskane pomniejszą jego długi. Z pewnością ku uciesze wierzycieli.
To wszystko nie byłoby możliwe, gdyby ATLANTIC nie chronił swoich. znaków towarowych.
Zobacz również:
- Ile kosztuje zastrzeżenie nazwy firmy przez rzecznika patentowego?
- Co grozi za bezprawne używanie R w kółku?
- Jak sprawdzić czy logo jest plagiatem?
- Jak zgłosić konto na Facebooku, które narusza prawo do marki?
- Jak zgłosić naruszenie prawa na Allegro?
- Czy mogę zastrzec znak towarowy na osobę fizyczną?
- Dlaczego warto chronić markę firmy jako znak towarowy
- Kradzież nazwy firmy poprzez rejestrację w Urzędzie Patentowym
[…] Atlantic bankrutuje ale ich znaki towarowe są sporo warte, jak nie pieniędzy to […]