Slider
1 Lip

Znak towarowy Bydgoszcz – czyli o problemach z wykorzystaniem nazwy miasta

Znak towarowy Bydgoszcz, który widzisz poniżej to tylko jedna z możliwości wykorzystania nazwy miasta w fantazyjnym oznaczeniu. Zastrzeżenie go potem w Urzędzie Patentowym nie jest jednak takie proste. Dlaczego? O tym przeczytasz w dzisiejszym wpisie. Przyznam Ci się od razu, że zawiera on lokowanie produktu. No może nie produktu. Przy okazji pisania o ważnych sprawach chciałbym ukazać Ci piękno miasta w którym się urodziłem i żyję 🙂

Fot.: 1 - Znak towarowy Bydgoszcz R-228930

Znak towarowy Bydgoszcz – na ile to w ogóle popularne wśród firm?

Umieszczenie nazwy miasta lub miejscowości w znaku towarowym bardzo często ma istotne znaczenie gospodarcze dla przedsiębiorstwa. Często wpływa to bowiem na oddziaływanie znaku. I faktycznie wiele firm korzysta z takiej możliwości. Z pewnością kojarzysz ketchup WŁOCŁAWEK:

Fot.: 2 - Ketchup WłocławekFot.: 3 - Znak towarowy Włocławek R-215729

 

 

 


Jeżeli przyjrzeć się bazie polskiego Urzędu Patentowego to znajdziemy tam 60 zgłoszeń znaków towarowych zawierających słowo “Bydgoszcz“.  To dużo czy mało? Nasz sąsiad Toruń takich zgłoszeń ma ponad 300 (z tego 200 na rzecz Fabryki Cukierniczej Kopernik S.A.). Okazuje się więc, że bije na głowę Warszawę (144 zgłoszenia), Gdańsk (193 zgłoszeń) i Wrocław (268 zgłoszeń). Przegrywa z Krakowem (448 zgłoszeń).

Nie chodzi jednak o licytowanie się.

Chciałem Ci jedynie pokazać, że wiele firm widzi szansę w wykorzystaniu nazwy miasta dla swojego charakterystycznego oznaczenia.

Znak towarowy Bydgoszcz może nie wypada tutaj imponująco, ale jak tu konkurować z sławnymi toruńskimi piernikami 🙂 Osobiście zachęcam do zakupu tych słodkości i udania się np. na Międzynarodowy Festiwal Filmowy CAMERIMAGE, który systematycznie odbywa się w naszym mieście.

Fot.: 4 - Znak towarowy Bydgoszcz (Marek Wiśniewski)

 

Znak towarowy z nazwą miasta – w czym tkwi problem?

Ustawa Prawo Własności Przemysłowej w Art. 131 ust. 2 pkt 2 mówi:

Nie udziela się praw ochronnych na oznaczenia, jeżeli zawierają […] nazwy lub herby polskich województw, miast lub miejscowości […] jeżeli zgłaszający nie wykaże się uprawnieniem, w szczególności zezwoleniem właściwego organu Państwa […].

 

Cała zabawa zaczyna się w momencie kiedy zadamy sobie pytanie:

Czyjej właściwie zgody nam potrzeba?

 

Panie z informacji ogólnej Urzędu Patentowego RP odpowiedziały mi, że wszelkie odpowiedzi znajdę w ustawie 🙂 Jak widać nie pomogły mi tym zbytnio. Nie mam do nich jednak pretensji. Moje pytanie było jak najbardziej szczegółowe. Więcej. Na tym tle od lat toczą się zażarte dyskusje. Określenie “właściwy organ Państwa” może bowiem oznaczać wszystko. Mamy więc do czynienia z klasyczną luką w prawie.

 

Znaki towarowe zawierające nazwę miasta lub miejscowości są jednak rejestrowane. Oznacza to, że ukształtowała się pewna praktyka orzekania ze strony Urzędu Patentowego.  Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że respektowane są zgody wydane przez:

  1. Radę Miasta
  2. Prezydenta Miasta
  3. Wice Prezydenta Miasta

Nie twierdzę, że jest to lista zamknięta. W tych przypadkach jednak ekspert ze strony Urzędu Patentowego powinien zaakceptować  podanie. Brak takiej zgody niejako z klucza sprawi, że ochrony nie dostaniesz. Pamiętaj również o tym, że zgoda przez wymienione przeze mnie podmioty nie jest obligatoryjna. Znaki towarowe, które w jakiś sposób godzą w dobre imię miasta mogą nie uzyskać zgody.

 

Dlaczego warto odwiedzić gród nad Brdą?

Jeden obraz mówi więcej niż tysiąc słów, dlatego zachęcam do obejrzenia świetnego materiału. Bydgoszczanie są pozytywnie zakręceni:

Zapraszam tutaj również i Ciebie 🙂

 

Fot.: 1 – Źródło UPRP
Fot.: 2 – Ketchup Włocławek – źródło
Fot.: 3 – Źródło UPRP
Fot.: 4 – Marek Wiśniewski

 

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to zapisz się na subskrypcję. Powiadomię Cię o nowych artykułach.
Dodatkowo jako gratis otrzymasz mój eBook pt.:
„10 RZECZY, KTÓRE MUSISZ WIEDZIEĆ O OCHRONIE MARKI”


 

Mikołaj Lech

Mikołaj Lech

Potrzebujesz pomocy prawnej? Skontaktuj się ze mną:
+48 575 999 410,
mikolaj@lech.bydgoszcz.pl
Mikołaj Lech

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Ewa Lipiec 20, 2018 o 11:54

Czy zatem logo Bydgoszczy (spichrze) jest zastrzeżonym znakiem i nie można go używać bez zgody?

Odpowiedz

Mikołaj Lech Lipiec 21, 2018 o 20:08

Dzień dobry Pani Ewo.

Charakterystyczne logo Bydgoszczy faktycznie jest zarejestrowanym znakiem towarowym:

Znak towarowy Bydgoszcz

Z tym, że prawo obecnie się zmieniło i aby zarejestrować znak towarowy z nazwą miasta nie trzeba mieć na to szczególnej zgody. Co do ww znaku to aby się nim posługiwać powinno się mieć zgodę. Alternatywnie polecam przesłuchać podcast pt.: 3 sposoby na legalne korzystanie z cudzego znaku towarowego. Tam omawiam wyjątkowe sytuacje, kiedy można używać cudzego znaku bez zgody.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Patentowa LECH Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Patentowa LECH z siedzibą w Bydgoszczy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem mikolaj@lech.bydgoszcz.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: