fbpx

Mikołaj Lech

rzecznik patentowy

Prawnik, specjalizuje się w prawie własności przemysłowej, zwalczaniu nieuczciwej konkurencji oraz prawie autorskim.
[Więcej >>>]

zarejestruj znak towarowy
23 Paź

Wrzesień 2013 – czego internauci szukali o znakach towarowych

Jak co miesiąc przedstawiam ci wybrane zapytania, po których internauci trafiali na bloga. W części powtarzają się one z tym, co mogłeś przeczytać w poprzednich miesiącach. Znalazłem jednak kilka nowych, nie mniej ciekawych. Zapraszam do lektury 🙂

statystyki wrzesień

Kupię znak towarowy. To ciekawa kwestia, którą warto w przyszłości opisać szerzej na blogu. Prawo ochronne na znak towarowy można sprzedać. Jeżeli więc Urząd Patentowy przyznał ci ochronę na twoje logo bądź nazwę, nic nie stoi na przeszkodzie abyś taki znak towarowy zbył. Czasami może się to dla kupującego okazać bardzo dobrym interesem. Pamiętaj również, że znaki, które istnieją od lat na rynku, często mają ogromną wartość, którą da się wycenić.

Administracja znaków towarowych naciągacze. Niestety artykuł, który napisałem jeszcze w lutym tego roku, okazał się proroczy. Coraz aktywniej działają firmy, które zarabiają na nieuważnych przedsiębiorcach. Wysyłane są do nich pisma, nawiązujące do chronionych znaków towarowych lub wzorów przemysłowych z wezwaniem do zapłaty. Jest to najczęściej zwykła oferta handlowa umieszczenia informacji w prywatnej bazie danych. Skonstruowana jednak w taki sposób, że wiele osób nabiera przekonania, iż trzyma przed sobą wezwanie do zapłaty od Urzędu Patentowego.

Rada z mojej strony – wyrzuć taki list do kosza i ostrzeż o zagrożeniu wszystkich swoich pracowników.

Gdzie zastrzec nazwę firmy. Jeżeli jesteś stałym czytelnikiem mojego bloga takie pytanie wyda ci się banalne. Mam jednak do czynienia z wieloma przedsiębiorcami, którzy w ogóle nie wiedzą o możliwości zarejestrowania swojego znaku towarowego w Urzędzie Patentowym. Instytucja ta, kojarzy im się z patentami na wynalazki, co jest całkiem logiczne.

Odpowiadając jednak na pytanie. Nazwę firmy można zastrzec (jako znak towarowy) w odpowiednim krajowy Urzędzie Patentowym. Jeżeli interesuje cię ochrona od razu na całe terytorium Unii Europejskiej, wniosek taki należy złożyć do OHIM (Urząd ds. Harmonizacji Rynku Wewnętrznego). Jeżeli posiadasz już zarejestrowany znak towarowy, jego ochronę możesz rozszerzyć na wybraną wiązkę krajów poprzez WIPO (Światowa Organizacja Własności Intelektualnej).

Ile trwa procedura ochrony znaku towarowego. Jak pokazuje życie, bywa z tym różnie. Jeżeli jednak wszystkie dokumenty wypełni się prawidłowo i nie będzie kolizji z zarejestrowanym znakiem, w Polsce trwa to około 12 a w OHIM 6 miesięcy. Pomyślisz pewnie, że to strasznie długo. Jednak jeszcze kilka, kilkanaście lat temu na ochronę czekało się około 5 lat. Tendencja jest więc malejąca. Jeżeli wejdą w Polsce w życie rewolucyjne zmiany w znakach towarowych okres ten jeszcze się skróci.

 

Interesuje Cię prawna ochrona marki?

Jeśli tak, to zapisz się na subskrypcję. Powiadomię Cię o nowych artykułach.
Dodatkowo jako gratis otrzymasz mój eBook pt.:
„10 RZECZY, KTÓRE MUSISZ WIEDZIEĆ O OCHRONIE MARKI”


 

Mikołaj Lech

Potrzebujesz pomocy prawnej? Skontaktuj się ze mną:
+48 575 999 410,
mikolaj@lech.bydgoszcz.pl
Mikołaj Lech

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Patentowa LECH Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Patentowa LECH z siedzibą w Bydgoszczy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem mikolaj@lech.bydgoszcz.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: