Slider
23 Paź

TEDxBydgoszcz a prawna ochrona marki.

Ciągle piszesz o tych znakach towarowych, napisz coś o TED-zie!

Tak oto znajomy biorący udział w realizacji tego projektu, zachęcił mnie do stworzenia dzisiejszego wpisu. W najbliższą sobotę znana na całym świecie marka konferencji TED zawita bowiem do Bydgoszczy. Naturalnie zacząłem się zastanawiać czy chronią oni swój znak towarowy. Wiem- zboczenie zawodowe 🙂

 

TEDxBydgoszcz

Czym w ogóle jest ten TED?

TED to konferencja naukowa, którą organizuje amerykańska fundacja non-profit Sapling Fundation. Chodzi głównie o popularyzację

“idei wartych rozpowszechnienia”

Pierwsza konferencja odbyła się jeszcze w 1984 r. Choć początkowo miała być wydarzeniem jednorazowym organizowana jest właściwie na całym świecie.

W 2006 r. ktoś wpadł na rewelacyjny pomysł. Wystąpienia prelegentów zaczęto udostępniać za darmo w internecie. Polecam Ci odwiedzić kanał TEDx Talks na Youtube. Dzięki temu miałem okazję obejrzeć wystąpienie Agnieszki Stach prowadzącej bloga “Prawo w Algorytmach” z TEDxKraków.

Polecam bo mówi bardzo ciekawie:

 


 

Na konferencjach TED pojawiają się wybitni naukowcy, politycy czy przedsiębiorcy. Wśród prelegentów znaleźli się m.in.: Bill Gates, Stephen Hawking  czy nieżyjący już Steve Jobs.

Konferencje TEDx to z kolei wydarzenia organizowane lokalnie w różnych miastach na świecie.

25 października mamy swój własny TEDxBydgoszcz.

 

Jak TED chroni swoją markę?

Lubię “prześwietlać” międzynarodowe organizacje. W większości swoje prawa do marki zabezpieczają one wręcz podręcznikowo.

Tak było w przypadku Toastmasters, organizacji szkolącej w przemawianiu publicznym i tak jest z TED-em.

Od razu widać z jakim krajem w głównej mierze marka ta jest związana. Na terenie Stanów Zjednoczonych znalazłem kilkanaście chronionych znaków towarowych TED.

Większość w odmianie słownej.

Pamiętaj, że ochrona znaku towarowego zawsze jest terytorialna.

Za rozszerzającą się ideą TED musieli więc podążyć również ich prawnicy. Dokonali oni rejestracji słownego znaku towarowego TED na terenie całej Unii Europejskiej. Dokonuje się tego w OHIM w Alicante w Hiszpanii.

To bardzo dobre rozwiązanie.

Choć nie jest to jednoznaczne (jak pisałem tutaj) moim zdaniem ochrona w wersji słownej jest najsilniejsza a przynajmniej najbardziej praktyczna.

Taką ochronę warto jednak wzmocnić o rejestrację samego logo. Nigdy bowiem nie wiadomo w jaki sposób nieuczciwa konkurencja będzie chciała się do nas przybliżyć. Właściciel znaków TED, Ted Conferences, LLC, wykorzystując procedurę międzynarodową zarejestrował taki oto znak towarowy słowno- graficzny:

WO500000001092365Wśród krajów i regionów objętych ochroną wskazano m.in. Unię Europejską.

 

Podsumowując

Ochrona marki TED na starym kontynencie jest bardzo silna.

W zakresie usług edukacji czy prowadzenia konferencji nikt bez zgody nie może posługiwać się nazwą identyczną ani nawet podobną do TED. Każda modyfikacja typu TEBx, TEPx czy PEDx będzie równoznaczna z naruszeniem prawa z rejestracji znaku towarowego. O konsekwencjach tego typu działania pisałem tutaj.

Warto o tym pamiętać, bo już nie raz spotykałem ludzi, którzy byli święcie przekonani, że wystarczy zmienić jedną literkę aby “obejść prawo”.

 

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to zapisz się na subskrypcję. Powiadomię Cię o nowych artykułach.
Dodatkowo jako gratis otrzymasz mój eBook pt.:
„10 RZECZY, KTÓRE MUSISZ WIEDZIEĆ O OCHRONIE MARKI”


Mikołaj Lech

Mikołaj Lech

Potrzebujesz pomocy prawnej? Skontaktuj się ze mną:
+48 575 999 410,
mikolaj@lech.bydgoszcz.pl
Mikołaj Lech

{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Włodzimierz Październik 23, 2014 o 11:22

Mikołaju, piszesz jak zwykle: krótko, treściwie, ciekawie i na temat. To duża sztuka !
Lubię czytać twoje teksty. Dają praktyczna wiedzę i rozszerzają horyzonty. Dziękuję !

Odpowiedz

Mikołaj Lech Październik 23, 2014 o 12:23

Dziękuję Włodzimierzu 🙂
Pozdrawiam

Odpowiedz

Przemek Październik 25, 2014 o 09:59

Nic dziwnego, TEDx ma swoją markę, którą chce konsekwentnie chronić.
Ciekawy artykuł.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Patentowa LECH Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Patentowa LECH z siedzibą w Bydgoszczy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem mikolaj@lech.bydgoszcz.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: