Slider
17 Wrz

Sierpień 2013 – czego internauci szukali o znakach towarowych

Jesień za oknem, a więc najwyższy czas przedstawić podsumowanie sierpnia na blogu. Cieszę się, że zainteresowanie o tym co piszę nie słabnie. W zeszłym miesiącu pojawiło się kilka ważnych wpisów. W tym jeden szczególnie bliski mojemu sercu. 1 sierpnia 2013 r. minął 23 rok działalności naszej kancelarii patentowej 🙂 Wracając jednak do tematu dzisiejszego wpisu, zapraszam Cię do zapoznania się z frazami, po których ludzie tutaj trafiali.

statystyki sierpień

Co oznacza jeżeli nazwa mojej firmy jest zastrzeżona przez kogoś innego. To, że ktoś zastrzegł w Urzędzie Patentowym znak towarowy o brzmieniu (fonetycznym) takim samym jak twój, nie oznacza jeszcze, że masz problemy. Po pierwsze znaki towarowe zawsze chronione są w zakresie określonych towarów i usług. Może się więc okazać, że choć ktoś zastrzegł już twoją nazwę, to działa w innej branży.

Przykładowo zastrzeżono znak towarowy STOKROTKA dla prowadzenia sklepu. Nie będzie on więc kolizją, jeżeli chcesz taką samą nazwą określać np. swoją firmę taksówkarską. Po drugie, ochrona zawsze jest terytorialna. Może się więc okazać, że dany znak (choć dotyczy twojej branży) jest chroniony tylko we Francji. W takim wypadku znów nic ci nie grozi.

Konsekwencje zastrzeżenia znaku towarowego. Jeżeli uzyskasz ochronę w Urzędzie Patentowym na swój znak towarowy, to dysponujesz szerokim wachlarzem uprawnień. W branży, którą wskazałeś nikt nie może nazywać się identycznie bądź nawet podobnie do ciebie. Po drugie, wg. mnie nawet ważniejsze, masz pewność, że nikt nie zabroni ci działania pod obecną marką. Skoro dostałeś świadectwo ochronne to wiesz, że nie łamiesz prawa do cudzego znaku towarowego. Poza tym znak towarowy można wnieść aportem do spółki, udzielić na niego licencji. Generalnie cały mój blog odnosi się do korzyści jakie wynikają z ochrony znaku.

Pilnowanie terminów przez kancelarię patentową. Poza jednym wyjątkiem, nie ma obowiązku zastrzegania znaku przez rzecznika patentowego. Jeżeli jednak zdecydujesz się na jego usługi wiesz, że udziela je profesjonalista zajmujący się tylko tą wąską dziedziną prawa.

Kancelarie patentowe, żyją min. z pomocy przedsiębiorcom przy znakach towarowych. Jednym z ich zadań jest właśnie pilnowanie terminów. Pomyślisz, że to nic wielkiego. Tylko z pozoru. Jeżeli bowiem przegapisz termin na przedłużenie ochrony, możesz ją bezpowrotnie stracić. W niektórych sytuacjach nie zarejestrujesz ponownie swojego znaku. Poza tym jaką masz gwarancję, że po 10 latach będziesz pamiętał o upływającym terminie? Dobre kancelaria patentowa przypomni ci o tym, a także pomoże z wszelkimi formalnościami.

Znaki towarowe słowno-graficzne zmiana na znak słowny. Niestety jeżeli zastrzegłeś znak słowno graficzny, nie masz możliwości zamiany go na znak słowny. Każda z tych form ma swoje plusy i minusy, dlatego decyzję musisz podjąć już w momencie zgłoszenia. Myślę, że dość szeroko opisałem to w tym artykule. Jeżeli więc posiadasz ochronę na znak słowno- graficzny i zamierzasz ją wzmocnić poprzez znak słowny, nie masz wyjścia, musisz dokonać kolejnego zgłoszenia.

 

Interesuje Cię prawna ochrona marki?

Jeśli tak, to zapisz się na subskrypcję. Powiadomię Cię o nowych artykułach.
Dodatkowo jako gratis otrzymasz mój eBook pt.:
„10 RZECZY, KTÓRE MUSISZ WIEDZIEĆ O OCHRONIE MARKI”


 

Mikołaj Lech

Mikołaj Lech

Potrzebujesz pomocy prawnej? Skontaktuj się ze mną:
+48 575 999 410,
mikolaj@lech.bydgoszcz.pl
Mikołaj Lech

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Karolina Listopad 9, 2013 o 14:03

Witam.
Chciałabym zapytać o ten jeden wyjątek, o którym Pan wspomniał, kiedy to istnieje obowiązek zastrzeżenia znaku przez rzecznika patentowego. Mógłby Pan doprecyzować tę kwestię?

Odpowiedz

Mikołaj Lech Listopad 10, 2013 o 13:11

Witam
Jest to tak zwana zasada bezwzględnego przymusu rzecznikowskiego. Jeżeli chodzi o zgłaszających z zagranicy, tj. osoby, które nie mają miejsca zamieszkania lub siedziby na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, muszą one przed Urzędem Patentowym działać z pomocą pełnomocnika. W omawianym przeze mnie przypadku chodzi nie tyle o to, że istnieje przymus zastrzeżenia znaku towarowego, ale jeżeli zagraniczna firma chce tego dokonać, nie może tego zrobić samemu a przez rzecznika patentowego.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Patentowa LECH Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Patentowa LECH z siedzibą w Bydgoszczy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem mikolaj@lech.bydgoszcz.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: