Spis treści
- • Czym jest przydomek hodowlany?
- • Jak chronić nazwę przydomka hodowlanego?
- • Darmowe narzędzia prawne do ochrony nazwy przydomka hodowlanego
- • Czy nazwę przydomka hodowlanego chroni prawo autorskie?
- • Ochrona przydomka na gruncie ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji
- • Kodeks cywilny źródłem ochrony nazwy hodowli psów
- • Rejestracja nazwy przydomka hodowlanego w Urzędzie Patentowym
- • Przydomek hodowlany a znak towarowy
- • Procedura rejestrowania nazwy przydomka hodowlanego
- • Przykłady skutecznych rejestracji nazw przydomków hodowlanych
- • Co daje rejestracja nazwy hodowli psów?
- • Rejestracja nazwy przydomka hodowlanego
Czym jest przydomek hodowlany?
Jako hodowca psów działasz pod określoną nazwą. Przydomek to właśnie nazwa hodowli, którą prowadzisz. Jeżeli zarabiasz na sprzedaży szczeniaków, to używasz przydomka jako nazwy handlowej, którą wyróżniasz się z grona innych hodowców.
Powinieneś dobrze przemyśleć nazwę swojego przydomka.
Z marketingowego punktu widzenia przydomek pełni bardzo ważą rolę. Zapewnia Ci rozpoznawalność na rynku. Przydomek łączy się zazwyczaj z imieniem psa i w takiej konfiguracji pełni rolę jego „nazwiska rodowego”. Jeśli będzie pozytywnie kojarzony, Twoje np. owczarki niemieckie mają szansę uzyskać wyższą cenę na rynku. W tym kontekście nazwa przydomka hodowlanego pełni taką samą rolę jak nazwa firmy.

Nazwy przydomków hodowlanych rejestruje się w Międzynarodowym Repertorium Przydomków. W przeciwnym razie nie będziesz mógł przynależeć do Związku Kynologicznego w Polsce (dalej ZKWP).
Jest to jeden z warunków członkostwa.
Jak chronić nazwę przydomka hodowlanego?
Związek Kynologiczny na swojej stronie internetowej informuje, że żaden przydomek o takiej samej lub podobnej nazwie nie ma szans na rejestrację. Możesz pomyśleć, że w takiej sytuacji nic złego Ci nie grozi ze strony nieuczciwej konkurencji. Nic bardziej mylnego. Hodowcy psów zrzeszają się w różnych organizacjach.
ZKWP nie jest jedyną. To bardzo proste.
Wyobraź sobie, że Twój konkurent nie zastrzeże nazwy przydomka w żadnym związku kynologicznym i może działać pod taką samą jak Ty. Potencjalni klienci mogą być w ten sposób wprowadzani w błąd. Kupią psa w pełnym przekonaniu, że pochodzi z Twojej hodowli.
Jak zatem skutecznie chronić nazwę przydomka hodowlanego?
Nasz porządek prawny przewiduje płatne i darmowe mechanizmy, które nie wymagają od Ciebie dopełniania jakichkolwiek formalności. Przekonasz się jednak, że te drugie nie zawsze są skuteczne. Najwyższy poziom ochrony zapewni Ci tylko rejestracja nazwy przydomka hodowlanego w Urzędzie Patentowym.
UWAGA!

Możesz obniżyć opłaty urzędowe za ochronę przydomka o 75% dzięki dotacjom z UE. Program skierowany jest do firm z sektora MŚP, a jego górna granica wynosi 1000 EUR. W zeszłym roku 100% złożonych przeze mnie wniosków zakończyło się przyznaniem grantu. Chętnie pomogę Ci uzyskać taką dotację. Po prostu napisz do mnie przez formularz.
Darmowe narzędzia prawne do ochrony nazwy przydomka hodowlanego
Źródłem ochrony nazwy przydomka hodowlanego może być ustawa o prawie autorskim, ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji oraz kodeks cywilny. Podstawową zaletą tych przepisów jest to, że nie wymagają one od Ciebie podejmowania jakichkolwiek działań.
Nie musisz występować z żadnym wnioskiem o rejestrację, biegać po urzędach, uiszczać dodatkowych opłat urzędowych. To co jest darmowe ma zazwyczaj wady. Tak jest i tutaj. Zakres ochrony przyznawany przez te prawa jest mocno ograniczony.
W przypadku sporu przeważnie okazuje się, że prawa do nazwy przydomka, który nie jest zastrzeżony, nie obejmą całej Polski. Wszystko opiera się na dowodach co do faktycznego zasięgu Twojej działalności. Jeżeli nie przekonają sędziego, może się okazać, że wyłączność do nazwy przydomka przysługuje Ci tylko w zakresie Twojego miasta
Czy nazwę przydomka hodowlanego chroni prawo autorskie?

Ustawa o prawie autorskim chroni tylko utwory, czyli wszelkie przejawy twórczej działalność człowieka pod warunkiem, że są nowe i o indywidualnym charakterze. Przydomek hodowlany będzie chroniony przez te przepisy tylko, jeśli jest na tyle oryginalny, by nikt nie miał wątpliwości, że autor odcisnął w nim swoje piętno twórcze.
Innymi słowy na taką ochronę mogą liczyć tylko nazwy ekstremalnie fantazyjne i udziwnione. Nawet jednak w takiej sytuacji możesz jedynie domyślać się, że tak Twoją sprawę zinterpretuje zinterpretuje sędzia. Jak do tej pory sądy odmawiały ochrony określeniom takim jak:
- nazwa Jogi do oznaczania jogurtów;
- nazwy zespołów muzycznych: Alibabki czy Papa Dance;
- cytatowi z filmu Seksmisja „Ciemność. Widzę ciemność. Ciemność widzę”;
- określeniu „kobieta pracująca”.
Swoją drogą polecam Ci w tym miejscu lekturę artykułu:
W tym zakresie prawo może nie iść w parze z marketingiem.
Sprzedaż psów rządzi się swoimi prawami. Rozbudowana i udziwniona do granic nazwa przydomka hodowlanego będzie niepraktyczna. Mało kto ją zapamięta. I faktycznie większość hodowców wybiera proste nazwy hodowli jak:
- „z gangu długich”;
- „poszły w las”;
- „od szalonej Wandy”;
- „pogromca ringu”
Wniosek jest z tego taki, że 99,9% nazwy przydomków hodowlanych nie będzie chronionych przez prawo autorskie.
Ochrona przydomka na gruncie ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji
Jeśli prowadzisz firmę (uzyskałeś wpis do KRS lub CEiDG), możesz korzystać z ochrony przydomka przewidzianej w ustawie o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Na gruncie tych regulacji prawnych przydomek kynologiczny korzysta z takiej samej ochrony jak niezarejestrowany znak towarowy.
Ten mechanizm sprawdza się jednak tylko w przypadku działalności prowadzonej na dużą skalę, obejmującą znaczny obszar naszego kraju. W przeciwnym razie możesz mieć trudności w udowodnieniu, że to właśnie Tobie przysługują wyłączne prawa do posługiwania się określoną nazwą przydomka. Na te przepisy nie możesz się powoływać w sytuacji kiedy prowadzisz hodowlę psów tylko hobbystycznie.
W świetle prawa to nie będzie działalność komercyjna.
Kodeks cywilny źródłem ochrony nazwy hodowli psów
To rozwiązanie prawne również jest mocno ograniczone, tak jak wszystkie mechanizmy bezpłatnej ochrony. Możesz z niego skorzystać, jeśli nazwa przydomka hodowlanego zawarta jest w nazwie Twojego przedsiębiorstwa.
Jeśli działasz lokalnie, przepisy kodeksu cywilnego będą chronić Cię tylko na obszarze określonego miasta, a nawet jego części. Gdy dojdzie do sporu, będziesz musiał udowodnić, że posługujesz się daną nazwą w celach komercyjnych. Takie spory zawsze są od strony dowodowej trudne i obarczone dużą dozą niepewności co do finały sporu.
Właściwie tylko rejestracja nazwy przydomka hodowlanego w Urzędzie Patentowym daje pewność ochrony na terenie całej Polski. Spójrz na poniższe mapki, które pokazują jaka jest różnica między znakiem zastrzeżonym, a tym który korzysta z darmowej ochrony.

Jeśli nie zastrzegłeś nazwy firmy, prawo chroni ja tylko lokalnie.

Po zastrzeżeniu nazwy firmy zyskujesz monopol na całą Polskę.
Rejestracja nazwy przydomka hodowlanego w Urzędzie Patentowym
Jak widzisz wszystkie bezpłatne narzędzia prawne ochrony nazwy przydomka hodowlanego mają swoje wady. Metoda płatna, czyli rejestracja nazwy hodowli w Urzędzie Patentowym, ma jedną niedogodność – trzeba za nią wnieść określone opłaty urzędowe. W zamian jednak dostajesz faktyczny monopol prawny na używanie danej nazwy.
Życie pisze różne scenariusze. Warto zabezpieczyć przyszłość swojej firmy i skorzystać z tej formy ochrony prawnej. Pamiętaj, że w Urzędzie Patentowym panuje zasada „kto pierwszy ten lepszy” (z łaciny Prior tempore potior iure). Urząd Patentowy przyzna wyłączne prawo do posługiwania się określoną nazwą temu hodowcy, który jako pierwszy wystąpił z wnioskiem rejestrowym.
Świadectwo ochronne jakie uzyskasz na końcu procedury rejestrowej będzie dowodem na to, że jesteś wyłącznym właścicielem praw do zarejestrowanego oznaczenia. Niestety często spotykam się z przypadkami, kiedy w momencie sporu o nazwę, jedna ze stron zgłasza ją do rejestracji.
Nie zawsze jest to hodowca, który danej nazwy używa jako pierwszy. O takich osoba, które w sposób nieuczciwy starają się ukraść cudzą markę mówi się trolle od znaków towarowych.
Zobacz również:
Przydomek hodowlany a znak towarowy
Znakiem towarowym jest każde oznaczenie, które pozwala wyróżnić produkty lub usługi określonego rodzaju spośród innych tego samego typu. Służy więc do komercyjnego rozróżniania towarów. Przedsiębiorcy przeważnie rejestrują w formie znaku towarowego:
- nazwę (np. Orlen, Biedronka);
- logo (np. Żabka, Tesco);
- sygnet (np. nadgryzione jabłko Apple lub „łyżwa” NIKE)
Przykład:

Przydomek hodowlany to właśnie nazwa na której zarabiasz. W tych okolicznościach bez wątpienia jest ona znakiem towarowym. Tyle, że do czasu zgłoszenia niezarejestrowanym. Pamiętaj przy tym, że rejestracja nazwy przydomka hodowlanego w Urzędzie Patentowym nie jest zwykłą formalnością. Częstym problemem z którym się spotykam jest to, że marka jest opisowa. Czyli wprost wskazuje co jest pod nią oferowane. Nie zastrzeżesz przykładowo nazwy przydomka:
- profesjonalna hodowla;
- super owczarki niemieckie;
- zdrowe szczeniaki z Bydgoszczy.
Ciekawostka:
Znakiem towarowym w absolutnie wyjątkowych sytuacjach może być dodatkowo kolor, dźwięk, smak, a nawet ruch. Poniżej przykład takiej skutecznej rejestracji.

Ponad 100 takich szokujących rejestracji znajdziesz w artykule o niekonwencjonalnych znakach towarowych.
Procedura rejestrowania nazwy przydomka hodowlanego
Wniosek do Urzędu Patentowego o rejestrację przydomka możesz złożyć nawet jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej. Zawsze istnieje opcja późniejszej zmiany właściciela np. na firmę. Procedura rejestrowa jest sformalizowana, wymaga dotrzymania określonych terminów, uiszczenia stosownych opłat.
Po zgłoszeniu w terminie 3 miesięcy od publikacji w Biuletynie Urzędu Patentowego może wpłynąć sprzeciw do rejestracji. Mogą go złożyć osoby mające zarejestrowane podobne znaki towarowe. Aby takiej sytuacji uniknąć powinieneś przed zgłoszeniem zrobić z pomocą rzecznika patentowego pogłębioną analizę prawną marki. O ile sprzeciw nie wpłynie znak dostanie ochronę. Potwierdzeniem tego jest ozdobne świadectwo rejestracji.
To szalenie ważny dokument, bo będzie z niego wynikać:
- kto jest właścicielem praw do nazwy przydomka (czyli Ty);
- jakie terytorium obejmuje ochrona (najczęściej Polska lub Unia Europejska);
- w zakresie jakich towarów i usług masz monopol.
Prowadzenie sporów w oparciu o znaki zarejestrowane jest banalnie proste. Pierwszy etap, czyli wykazanie przysługujących Ci praw ogranicza się w zasadzie do pokazania świadectwa rejestracji. Później sąd ocenia jedynie czy konkurent naruszył Twoje prawa czy nie.
Często dzięki takiej rejestracji do sporu w ogóle nie dochodzi. Przytłaczająca większość firm po otrzymaniu ode mnie pisma ostrzegawczego schodzi ze spornej nawy. Okazuje się, że to świadectwo ochronne wiele osób „hipnotyzuje” i odstrasza. Mając przed oczami wizję trudnego sporu wolą odpuścić i wejść w inną nazwę.
Po rejestracji warto eksponować informację o uzyskanej ochronie. Można to zrobić publikując skan świadectwa ochronnego, ale najczęściej hodowcy robią inaczej. Przy swoim logo dodają charakterystyczny symbol R w kółku. Komunikuje on, że dana nazwa hodowli jest zarejestrowanym znakiem towarowym.
Przykłady skutecznych rejestracji nazw przydomków hodowlanych
Na rynku nie tylko hodowców psów, ale w ogóle przedsiębiorców panuje ogromny bałagan z nazewnictwem. Ludziom wydaje się, że o ile nie wejdą w nazwę identyczną nie naruszą prawa. Co więcej urzędnicy nie robią żadnej weryfikacji przed tym jak wpiszą daną firmę do rejestru CEIDG lub KRS. To doprowadza to zaskakujących sytuacji, że w Polsce jest ponad 200 firm o nazwie TOM-BUD i ponad 700 o nazwie ART-BUD.
Na tym tle wzorem do naśladowania są osoby, które postanowiły zadbać o markę przydomka hodowlanego rejestrując go w Urzędzie Patentowym. Nie dotyczy to jedynie hodowców psów, ale są również kóz, strusi, kotów oraz pszczół 🙂
Poniżej kilka przykładów:



Co daje rejestracja nazwy hodowli psów?
O największych korzyściach już napisałem. Z jednej strony stajesz się formalnym właścicielem swojej marki, a z drugiej zyskujesz narzędzie do pozasądowego rozwiązania sporu. Tych korzyści jest jednak dużo dożo więcej. Omówiłem je dość szczegółowo w poniższym nagraniu. Jeżeli wolisz wersję pisaną to przejdź do artykułu:
Rejestracja nazwy przydomka hodowlanego
Podsumowanie
- O ile prowadzisz firmę to do ochrony nazwy przydomka możesz powołać się na „przepisy darmowe”.
- „Przepisy darmowe”,aby skutecznie Cię zabezpieczały muszą być wsparte dowodami na komercyjne używanie nazwy przydomka. Co więcej muszą to być dowody na Twoją działalność ogólnopolską.
- Najskuteczniejszą ochronę zapewnia rejestracja nazwy przydomka hodowlanego w Urzędzie Patentowym.
- Po przejściu całej procedury stajesz się jej formalnym właścicielem i to nawet wtedy kiedy nie prowadzisz działalności gospodarczej.
- Za rejestrację znaku towarowego będziesz musiał zapłacić, ale w zamian otrzymasz prawo wyłączne, które obowiązuje 10 lat.
- Dzięki takiej ochronie bez wchodzenia w spór sądowy możesz zmusić konkurenta do zmiany nazwy hodowli.
Zobacz również:
- 5 argumentów za rejestracją logo z nazwą opisową
- Jak zgłosić konto na Facebooku, które narusza prawo do marki?
- Czy każdy znak można zastrzec w Amazon Brand Registry?
- Czym są wzory przemysłowe? Jak je chronić od strony prawnej?
- Dofinansowanie na zgłoszenie znaku towarowego. Jak je uzyskać?
- Jak chronić nazwę firmy? 5 mitów, które mogą zniszczyć Twoją firmę!
- Program Współpraca w Ochronie Praw a podróbki na Allegro
- Zastrzeżenie wzoru przemysłowego – ile to kosztuje?
- Międzynarodowa klasyfikacja towarów i usług – tych błędów unikaj
Włącz się do dyskusji
Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Patentowa LECH Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności.
Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Patentowa LECH z siedzibą w Bydgoszczy.
Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem mikolaj@kancelarialech.pl. Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.