fbpx

Chcesz 1000 EUR dofinansowania na ochronę marki?

Skontaktuj się ze mną:

Jako rzecznik patentowy, specjalizuję się w rejestrowaniu znaków towarowych. Pomogę Ci uzyskać unijne dofinansowanie na ten cel.

zastrzezenie-nazwy-firmy-kancelaria-lech-q
ebook-o-ochronie-marki

Podobał Ci się ten artykuł?

Pobierz darmowy eBook o ochronie marki
  • zawiera kluczowe informacje o ochronie marki
  • otrzymał wyróżnienie od Urzędu Patentowego
  • napisany jest prostym i zrozumiałym językiem
  • opisuje najczęstsze błędy przedsiębiorców
  • zawiera proste rady jak chronić swoją markę
  • pobrało go już ponad 1800 osób!

Zobacz również

Włącz się do dyskusji

Znakowi tow. przestrzennemu bliżej do wzoru przemysłowego niż użytkowego. Ten ostatni nazywany jest często “słabszym patentem” i ma charakter raczej techniczny.

Faktycznie jednak ochrona jako zn. tow. przestrzenny i wzór przemysłowy może się wydawać podobna. Różnice jednak występują. Występuje inna procedura zgłoszeniowa. Wzór przemysłowy musi być nowy (a przynajmniej nie może minąć 12 mieś. od jego ujawnienia). Znak tego warunku spełniać nie musi. Nie wszystko co może być wzorem przemysłowym uzyska ochronę jako znak towarowy. Przykładowo znak towarowy nie nadaje się do ochrony, jeżeli docelowy krąg odbiorców będzie go kojarzyć z towarem a nie z konkretnym przedsiębiorcą. Można tak jeszcze wymieniać i wymieniać.

Na pewno Panie Łukaszu pytanie, które Pan zadał jest ciekawe. Możliwe więc, że znajdę chwilę czasu aby się nad tym zagadnieniem pochylić i wrzucić wnioski na bloga.

Dziękuję za komentarz i pozdrawiam

Dzień dobry Panie Marku.
Całe sylwetki pojazdów są rejestrowane jako znaki towarowe. Na szybko rzuciłem okiem na rejestry co chroni BMW w Unii Europejskiej. Pod numerem EUTM-000143933 może Pan znaleźć takie oto samochód:
Znak towarowy 3D
W takim przypadku skala akurat nie ma większego znaczenia bo rejestrując znak towarowy nie wskazuje się wymiarów. To czy do naruszenia prawa doszło ocenia się przez pryzmat tego, czy potencjalny konsument (nabywca tego typu towarów) może być wprowadzony w błąd widząc znak konkurencji. Z tym, że tematyka znaków 3D, które przedstawiają sam towar jest problematyczna. W razie sporu wszystko może się skończyć tak jak w przypadku znaku towarowego kostki Rubika. Prawo zostanie unieważnione.

Temat na osobny artykuł 🙂
Pozdrawiam

Niektóre firmy, zastrzegając znaki towarowe różnego typu, w tym mające formę budynku, często znanego, jak pałac czy stadion, próbują skutecznie blokować prawo fotografowania i publikowania zdjęć budynków, rozpowszechniania ich w celach zarobkowych, co jest zgodne z art. 33 ustawy o prawie autorskim (dozwolony użytek), argumentując, że „wizerunek” obiektu jest chroniony za pomocą szeregu znaków towarowych, a za wykorzystanie tego „wizerunku” na zdjęciu należy się opłata. W domyśle groźba procesu sądowego. UPRP powinien moim zdaniem odmawiać rejestracji takich znaków, lub je unieważniać, ponieważ nie są one tworzone w celu ochrony znaku towarowego lecz, moim zdaniem, w celu ochrony „wizerunku” budynku w ogóle i w celu blokowania art. 33 pr. aut..

Napisz do mnie mikolaj@kancelarialech.pl Zadzwoń +48 575 999 410