fbpx

Mikołaj Lech

rzecznik patentowy

Prawnik, specjalizuje się w prawie własności przemysłowej, zwalczaniu nieuczciwej konkurencji oraz prawie autorskim.
[Więcej >>>]

zarejestruj znak towarowy
15 Kwi

Procedura sprzeciwowa rejestracji znaków towarowych. To już dziś!

Właśnie weszły w życie rewolucyjne zmiany w rejestracji znaków towarowych w Polce. Procedura sprzeciwowa (rejestrowa) zastępuje procedurę badawczą. Rejestracja znaku towarowego ma być ponoć szybsza i tańsza. Życie pokaże na ile te zapowiedzi się sprawdzą. To co wiem już dziś to to, że system informatyczny Urzędu Patentowego RP padł…

 

Na czym polegała procedura badawcza?

Do 15 kwietnia 2016 r. wniosek o rejestracje znaku towarowego trafiał na biurko eksperta Urzędu Patentowego RP, który sprawdzał dokładnie czy nie występują względne i bezwzględne przeszkody rejestracji. W szczególności sprawdzał on czy nie istnieją wcześniej zarejestrowane znaki podobne.

Jeżeli taki znak znalazł – odmawiał przyznania ochrony.

Procedura badawcza była korzystna dla właścicieli już zarejestrowanych znaków.

Ekspert niejako stał na ich straży.

Niestety wszystko kosztem czasu. Na decyzję w sprawie przyznania prawa ochronnego (lub odmowy) czekało się zwykle ponad 12 miesięcy. A kilku moich klientów miało wątpliwą przyjemność czekać na to aż dwa lata.

Długo?

Pamiętaj, że w latach 90-tych UP wydawał decyzję po około 5 latach.

A wynikało to z tego, że w momencie kiedy w Polsce zapanował kapitalizm Urząd został zalany nowymi zgłoszeniami. Nie miał po prostu odpowiedniej ilości pracowników aby wszystko udźwignąć. Naturalnie więc terminy rozpatrywania zgłoszeń straszliwie się przeciągnęły.

Często przypominam o tym klientom, którzy narzekają na obecną powolność pracy Urzędu 🙂

 

Na czym polega nowa procedura sprzeciwowa?

Procedura badawcza odbiegała od potrzeb przedsiębiorców. 12 miesięcy na rejestrację to było stanowczo za długo. Po kolei wiele krajów zaczęło przechodzić na procedurę sprzeciwową.

W tym przypadku ekspert z Urzędu Patentowego RP bada jedynie podstawowe wymogi formalne. M.in. czy zgłoszone do ochrony oznaczenie w ogóle może być znakiem towarowym. Czy nie jest przykładowo pojęciem ogólnoinformacyjnym.

Przykład:

Jeżeli ktoś chciałby zastrzec słowo “chleb” do oznaczania pieczywa dostałby odmowę. Takie oznaczenie nie nadaje się do odróżniania towarów na rynku. Bezpośrednio bowiem je opisuje.

 

Procedura sprzeciwowa, która obowiązuje od 15 kwietnia oznacza, że ekspert nie będzie już sprawdzał czy są jakieś podobne znaki wcześniejsze. Właściciel znaku wcześniejszego będzie miał 3 miesiące aby złożyć sprzeciw do rejestracji.

Atutem nowej procedury jest czas.

Ponoć decyzja ma być wydawana już po 6 miesiącach. Procedura sprzeciwowa ma również duży minus. Od teraz  ekspert nie stoi już na straży wcześniejszych znaków. To sam przedsiębiorca musi obserwować co jest zgłaszane do ochrony. Jeżeli przeoczy zgłoszenie konkurenta nawet identyczny znak towarowy jak jego – dostanie ochronę.

 

Procedura sprzeciwowa przed Urzedem Patentowym RP

Co nas czeka po 15 kwietnia 2016 r.?

Powyższe zmiany są dość rewolucyjne.

Polska była jednym z ostatnich krajów Unii Europejskiej gdzie obowiązywała procedura badawcza. Nowe przepisy oceniam pozytywnie. Procedura sprzeciwowa, choć nie pozbawiona wad, lepiej odpowiada potrzebom rynku. Moi klienci często wybierali droższą, ale szybszą rejestrację unijnych znaków towarowych. Jak się okazuje czas był dla nich ważniejszy niż cena.

 

Osobiście przewiduję, że:

  1. Zacznie płynąć szeroki strumień nowych zgłoszeń. Wielu rzeczników patentowym czekało ze zgłoszeniem znaków towarowych swoich klientów na zmianę prawa. Chodzi o to, że w starych przepisach istniało ryzyko odmowy. Procedura sprzeciwowa daje dużo większe szanse na rejestrację.
  2. Padnie (albo będzie działał opornie) system informatyczny. Będzie to niejako konsekwencją punktu nr. 1. Jak się dowiedziałem w Urzędzie Patentowym RP tak się właśnie stało.
  3. Nastąpi lekki chaos w pracy Urzędu Patentowego RP. Rozmawiałem z kilkoma pracownikami Urzędu . Nawet oni nie wiedzą do końca jak to będzie wyglądać 🙂 Wszystko okaże się w praktyce.
  4. Zwiększy się ilość spraw spornych przed Urzędem Patentowym RP. Będzie to naturalną konsekwencją nowej procedury. Moim zdaniem wzrośnie również ilość wniosków o unieważnienie znaków towarowych. To w końcu ostatnia deska ratunku dla osób, które przegapią okres na złożenie sprzeciwu.
  5.  

Niemniej po kilku dniach (a najpewniej tygodniach) wszystko się uspokoi.

Kurz opadnie, system informatycznych zacznie prawidłowo działać, a pracownicy nauczą się funkcjonować w ramach nowych procedur.

To będzie dobry moment abym skomentował jak ta transformacja się udała.

 

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to zapisz się na subskrypcję. Powiadomię Cię o nowych artykułach.
Dodatkowo jako gratis otrzymasz mój eBook pt.:
„10 RZECZY, KTÓRE MUSISZ WIEDZIEĆ O OCHRONIE MARKI”


Mikołaj Lech

Potrzebujesz pomocy prawnej? Skontaktuj się ze mną:
+48 575 999 410,
mikolaj@lech.bydgoszcz.pl
Mikołaj Lech

{ 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Mikołaj Kwiecień 15, 2016 o 12:51

Witam.
Moim zdaniem plusem jest, że procedura rejestracji się skraca. Pozostaje jednak pytanie, co w sytuacji, gdy konkurencja zarejestruje ‘za naszymi plecami’ znak towarowy łudząco podobny do naszego, a my w okresie 3 miesięcy tego nie wychwycimy?

Pozdrawiam

Odpowiedz

Mikołaj Lech Kwiecień 15, 2016 o 13:50

Panie Mikołaju, jeżeli upłynie 3 miesięczny okres na sprzeciw to istnieją narzędzia prawne aby jeszcze walczyć z takim znakiem towarowym. Można próbować go unieważnić. Poza kilkoma wyjątkami mamy na to 5 lat od chwili kiedy dowiedzieliśmy się o takiej rejestracji. No, ale jeżeli ktoś znak zarejestrował i “siedzi cicho” może odczekać niezbędne terminy i będziemy mieli poważne problemy aby unieważnić jego ochronę.

Odpowiedz

Mikołaj Kwiecień 22, 2016 o 17:51

Dziękuję za odpowiedź 🙂

Odpowiedz

Aleksandra Kwiecień 23, 2016 o 11:41

Całe szczęścia, że cała procedura się skróci. Oby wiecej takich informacji od naszych polityków

Odpowiedz

Mikołaj Lech Kwiecień 27, 2016 o 07:51

Takie są zapowiedzi. Zobaczymy jak będzie w praktyce. Na pewno będzie krócej bo ekspert z UP będzie miał mniej pracy przy zgłoszeniu.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Patentowa LECH Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Patentowa LECH z siedzibą w Bydgoszczy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem mikolaj@lech.bydgoszcz.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: