Slider
8 Lis

POM 005: Dlaczego “prawnik specjalista” wygrywa z “prawnikiem od wszystkiego”? I gdzie tutaj miejsce dla rzecznika patentowego?


 

W dzisiejszym odcinku opowiadam o potrzebie specjalizacji prawników.

Wiele kancelarii funkcjonuje dzięki poleceniom. Zadowolony klient jest chodzącą reklamą. Tylko, że w takim przypadku klienci mogą do kancelarii przychodzić z najróżniejszymi sprawami. Nawet jednak najtęższy prawniczy umysł nie będzie biegły z każdej dziedziny prawa. Możliwe więc, że radca prawny lub adwokat, który świetnie poradził sobie w sprawie karnej… dopiero będzie się uczył tematyki znaków towarowych.

Zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest udanie się do “prawnika specjalisty”. W podcaście wskazuję zalety, jakie płyną z tej specjalizacji. A powinno zależeć na niej zarówno samym prawnikom, jak i ich klientom.

“Prawnik od wszystkiego” nigdy nie będzie lepszy od “prawnika specjalisty”.

Dlaczego?

 
Celnie ujął to Bruce Lee:

Nie obawiam się kogoś, kto trenuje 10 000 kopnięć,
ale tego, który 10 000 razy trenował jedno kopnięcie.

Jeżeli ktoś specjalizuje się w określonej dziedzinie prawa, to popełnił już wszystkie możliwe błędy. Alternatywnie widział błędy swoich kolegów. Jest więc w stanie obsłużyć Cię lepiej i szybciej niż prawnik, który tego typu sprawy dopiero się uczy.

W dzisiejszym nagraniu opowiadam, gdzie w tym wszystkim swoje miejsce ma rzecznik patentowy. Już teraz Ci powiem, że w przeciwieństwie do radców prawnych i adwokatów, w trakcie aplikacji jesteśmy kierowani na własność przemysłową. A to oznacza, że uczymy się, a później aktywnie działamy, we wszystkich sprawach związanych z Urzędem Patentowym. Jeżeli nie wiesz o tym zawodzie zbyt wiele, to pocieszę cię – nie ty jedyny 🙂

Możesz to zmienić, słuchając tego odcinka.

Jak i gdzie słuchać podcastu?

>> Pobierz odcinek na dysk

>> Odsłuchaj na Androidzie

>> Odsłuchaj na iPhone

>> Zobacz poprzednie odcinki

W tym odcinku usłyszysz:

  • Co zyskuje klient z ogromnej konkurencji na rynku prawniczym.
  • Do jakich patologii ta konkurencja doprowadza(!).
  • Dlaczego wiele osób woli być “prawnikiem od wszystkiego” i boi się specjalizacji.
  • Jakie korzyści daje wszystkim (prawnikom i klientom) specjalizacja prawnicza.
  • O Adamie Knopiku i jego blogu o wypadkach samochodowych w Niemczech.
  • W jaki sposób przebiega proces specjalizacji.
  • W jakich sprawach może Ci pomóc rzecznik patentowy (w czym jest specjalistą).
  • Dlaczego rzecznik patentowy powinien asystować w całym etapie “życia” marki.
  • Kim są firmy reklamujące swoje usługi rejestrowania znaków towarowych.
  • I o czym nie mówią w swoich ofertach.

Artykuły, które uzupełnią wiedzę z podcastu:

Zostaw mi komentarz.

Jeżeli po przesłuchaniu podcastu nasunęły Ci się jakieś pytania, śmiało podziel się nimi w komentarzu. Chętnie na nie odpowiem. Napisz mi również, jeżeli chciałbyś, abym jakimś tematem zajął się w kolejnych odcinkach.

Pomóż mi w promocji mojego podcastu:

Jeżeli uważasz, że dzielę się wartościową wiedzą, pomóż mi dotrzeć z podcastem do większego grona ludzi. Możesz link do niego podesłać swoim znajomym lub wrzucić na Facebooka. Będę wdzięczny, jeżeli zostawisz ocenę lub recenzję w:

Oceń podcast „Prawna Ochrona Marki” <-

 
Dzięki temu mój podcast będzie w rankingach iTunes i słuchacze łatwiej na niego trafią.

Transkrypt podcastu

Kliknij tutaj, aby pobrać spisaną treść podcastu w formacie PDF.


Już teraz zachęcam Cię do odsłuchania kolejnych moich odcinków.

<< Poprzedni odcinek   Następny odcinek >>

 

Podobał Ci się ten podcast?

Jeśli tak, to zapisz się na subskrypcję. Powiadomię Cię o nowych odcinkach.
Dodatkowo jako gratis otrzymasz mój eBook pt.:
„10 RZECZY, KTÓRE MUSISZ WIEDZIEĆ O OCHRONIE MARKI”


Mikołaj Lech

Potrzebujesz pomocy prawnej? Skontaktuj się ze mną:
+48 575 999 410,
mikolaj@lech.bydgoszcz.pl
Mikołaj Lech

{ 9 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Filmy reklamowe - MARKfilm Listopad 8, 2016 o 10:06

Mikołaju,
właśnie dlatego to z Waszą Kancelarią zdecydowaliśmy się na rejestrację naszego znaku firmowego. Życzymy dalszych sukcesów i specjalizacji!

Odpowiedz

Mikołaj Lech Listopad 8, 2016 o 13:35

Słodzisz Miki 🙂
Dzięki

Odpowiedz

Olga Listopad 8, 2016 o 13:10

Lokowanie produktu 🙂 pozdrawiam rzecznik patentowy

Odpowiedz

Mikołaj Lech Listopad 8, 2016 o 13:49

Pani Olgo zrobiłem to całkowicie świadomie 🙂

O pracy rzecznika patentowego ludzie wiedzą niewiele. Tym i poprzednim nagraniami staram się więc ich uświadamiać. A to do jakiego rzecznika później taka osoba pójdzie po pomoc to kwestia drugorzędna.

PS. Znalazłem nagranie, na którym również Pani opowiada o naszym zawodzie.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Jacek Rogala Listopad 8, 2016 o 16:57

Chociaż – zwlaszcza urzędy patentowe krajów o lawilnej koncepcji innowacyjnej, jak np. kraje byłej RWPG 😉 obecnie rejestrują nominalnie 😉 – najwięcej znaków towarowych (w porywach ze – wzorami przemysłowymi ;), to jednak “solą” procedury przed urzędami patentowymi w krajach z tradycjnie silną gospodarką – były, są i będą wynalazki (w porywach – wzory użytkowe 😉 … i tutaj – króluje rzecznik patentowy, który jest inżynierem i ma w jednym palcu – poza tym – praktykę w postępowaniu przed krajowami, regionalnymi oraz światowmi organami udzielującymi prawa wyłączne. Tutaj – najlepszy prawnik specjalista nic nie zdziała, chyba że występuje w duecie z inżynierem, o przypadkach pana Hyde’a i doktora Jekylla już nie wspominajac 😉

Odpowiedz

Mikołaj Lech Listopad 8, 2016 o 18:07

Dziękuję Panie Jacku za komentarz. Akurat jeżeli chodzi zgłaszanie do ochrony wynalazków, to profesjonalnym pełnomocnikiem przed Urzędem Patentowym może być jak na razie tylko rzecznik patentowy. Choć w dzisiejszym nagraniu wskazałem, że politycy mają pomysły aby takie uprawnienia dać również radcom prawnym i adwokatom. Co jednak ciekawe nie tylko inżynier może być rzecznikiem patentowym. Ja sam jestem tego dowodem bo skończyłem studia prawnicze.

Rzecznicy patentowi inżynierowie, z racji wykształcenia po prostu od razu “czują” kwestie techniczne. Nie oznacza to w żadnym przypadku, że rzecznik patentowy- prawnik nie stworzy dobrego opisu patentowego. Wszystko znów rozbija się o doświadczenie ze sprawami technicznymi.

Odpowiedz

Jacek Rogala Listopad 8, 2016 o 18:32

Dziękuję za odpowiedź. Nie poruszałem tego, kto może być/zostać rzecznikiem, ale – kto wśród rzeczników patentowych króluje w reprezentowaniu zgłaszania wynalazków/wzorów użytkowych (oczywiście – w systemach w pełni badawczych, a nie – rejestrowych), innymi słowy – kto wśród rzeczników patentowych najrzetelniej i możliwie najskuteczniej doprowadzi do udzielenia patentu/prawa ochronnego.

Odpowiedz

Mikołaj Lech Listopad 9, 2016 o 21:09

Wiem co Pan sugeruje – rzecznicy patentowi inżynierowie. Ja bym jednak tak zero-jedynkowo tego nie oceniał. Inżynierowie faktycznie mają przewagę, ale na początku drogi zawodowej. Znam jednak kilku rzeczników, którzy nie są inżynierami a z biegiem lat nauczyli się robić świetne opisy patentowe. A w przypadku rzeczników np. z trzydziestoletnią praktyką to te różnice w wykształceniu chyba w ogóle się zacierają.

PS. Miałem przyjemność występować w sporze przed Urzędem Patentowym przeciwko rzecznikowi patentowemu inżynierowi. Sprawa o znak towarowy. Byłem zaskoczony na jak wysokim poziomie tworzył pisma procesowe. No, ale to był stary wyjadacz 🙂

Odpowiedz

Jacek Rogala Listopad 9, 2016 o 22:14

Jakoś trudno – z kolei – mi wyobrazić sobie zacieranie różnic w kontekście, w jakim tu omawiamy reprezentowanie innych, tym bardziej, że mamy do czynienia z własnością przemysłową, a tu dzieje się, oj dzieje (zawsze – działo się …) … więc – tak jakby – uczestnicy reprezentowania :), by być najlepszymi, permanentnie pogłębiają raczej wiedzę, niż ulegają jakimś zatarciom różnic w wykształceniu.
Zresztą, sam Pan artykułuje podziw dla inżyniera, który radzi sobie ze znakami towarowymi – by tak uprościć relację o takich czynnościach. Otóż, to właśnie w tę stronę tak działa — nieco trudniej – odwrotnie.
Wciąż – zatem jestem przekonany, że “w wynalazkach” potrzeba przede wszystkim – merytorycznej wiedzy w dziedzinie, bo po drugiej stronie barykady mamy bardzo profesjonalnego eksperta urzędu – inżyniera; oczywiście – spryt prawnika jest potężnym walorem postępowania … a bit of talcum is always walcum 🙂

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Patentowa LECH Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Patentowa LECH z siedzibą w Bydgoszczy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem mikolaj@lech.bydgoszcz.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: