Slider
23 Kwi

Pilnowanie terminu ochrony znaku towarowego

Na blogu pisałem już od kiedy jest chroniony znak towarowy. W poniższym nagraniu znów zahaczam o ten temat. Skupiam się tam jednak głównie na pozornie trywialnej rzeczy. Chodzi o pilnowanie terminu ochrony znaku towarowego. Jeżeli bowiem po 10 latach zapomnisz o przedłużeniu ochrony, prawo to bezpowrotnie wygasa.


Czy dekada to długi okres?

Pewnie wszystko zależy od subiektywnej oceny.

Ja ponad 10 lat temu obchodziłem 18 urodziny. Za 10 lat będę zbliżał się do czterdziestki i  kryzysu wieku średniego 🙂 Moim zdaniem dekada to całkiem sporo.

Jesteśmy sobie w stanie wyobrazić co będzie za rok, dwa, może 5.

10 lat często przekracza już nasze wyobrażenia.

Moje doświadczenia z niektórymi klientami tylko to potwierdzają. Kiedy odzywam się do nich z pytaniem czy chcą przedłużyć ochronę znaku czasami bywają zaskoczeni. Oto właśnie dowiadują się, że w ogóle mieli chroniony znak towarowy 🙂

Przez te 10 lat firma zmieniła siedzibę, zarząd, część pracowników.

 

Można powiedzieć, że to nic nadzwyczajnego. Tak wygląda życie firmy. Przedsiębiorstwo rośnie, zmienia się. Pytanie jednak kto będzie w firmie odpowiedzialny za pilnowanie terminu ochrony znaku? Czy ktoś po 10 latach w ogóle będzie o tym pamiętał?

Moje doświadczenia pokazują, że 3/4 firm nie będzie tego kontrolować.

Tymczasem wystarczy takie zadanie zlecić rzecznikowi patentowemu.

Czym grozi niedochowanie terminu?

Po 10 latach nieprzedłużone prawo ochronne – wygasa. A pamiętaj, że po wygaśnięciu ochrony możesz mieć problem problem z powtórną rejestracją znaku.

Pamiętaj, że odkąd jesteśmy częścią UE, na naszym terytorium obowiązuje również ochrona znaków unijnych. Czasami przedsiębiorca nie ma już możliwości ponownej rejestracji swojego znaku.

Kolizją jest znak unijny chroniony przed 2004 r.

Przykładowo:

  • od 2003 do 2013 r. trwała ochrona Twojego znaku towarowego MIKPOL.
  • od 2000 do 2020 r. trwa ochrona wspólnotowego znaku towarowego MIKPOL.

Dokonując rejestracji w 2003 r. znak wspólnotowy nie był dla Ciebie kolizją. Kiedy staliśmy się częścią UE ochrona znaku wspólnotowego objęła nasz kraj. Tym samym od 2004 do 2013 r. obowiązywały równolegle dwa prawa ochronne. Jeżeli jednak nie przedłużyłeś ochrony swojego znaku to ponowna rejestracja będzie już utrudniona.

Formalnie blokuje Cię bowiem unijny znak towarowy.

Napisałem, że rejestracja będzie utrudniona, ale nie niemożliwa ponieważ w Polsce w 2016 r. miała miejsce istotna nowelizacja prawa. Odeszliśmy z procedury badawczej na rzecz procedury sprzeciwowej przy rejestracji znaku. Oznacza to, że ochronę dostanie każdy znak towarowy chyba, że właściciel wcześniejszego prawa się temu nie sprzeciwi. W tym przypadku jesteś więc na łasce lub niełasce właściciela znaku unijnego.

Jeżeli zauważy Twoje zgłoszenie i złoży do niego sprzeciw – ochrony nie dostaniesz.

No i z takimi przypadkami miałem do czynienia.

 

Pilnowanie terminu ochrony

Pilnowanie terminu ochrony przez rzecznika patentowego.

Warto zlecić pilnowanie terminu ochrony rzecznikowi patentowemu.

Dlaczego akurat jemu?

Ponieważ jest specjalistą właśnie w tej wąskiej dziedzinie prawa.

Na co dzień zajmujemy się wszelkimi sprawami związanymi z Urzędem Patentowym. Częścią naszej codziennej pracy jest przedłużanie ochrony znaków towarowych, wynalazków, wzorów przemysłowych i użytkowych.

Bez względu na zmiany personalne w Twojej firmie rzecznik patentowy przypomni się w odpowiednim czasie.

Tutaj kilkakrotnie spotkałem się z pewnym pytaniem.

Jaka jest gwarancja, że po 10 latach taka osoba faktycznie się odezwie?

Teoretycznie przecież może w ogóle już nie żyć.

Cóż jesteśmy tylko ludźmi i takie rzeczy mogą się zdarzyć i się zdarzają. Warto więc prewencyjnie współpracować z kancelariami kilkuosobowymi. Nawet jeżeli komuś zdarzy się odejść z tego świata, zobowiązania przejmuje jego wspólnik.

A o tym, że ktoś o przedłużeniu ochrony przypomni można być raczej pewnym.

Przedsiębiorcy płacą za pilnowanie terminu ochrony. Zawsze jest więc szansa na to, że firma zleci  pilnowanie również kolejnego 10-cio letniego okresu.

 


Zobacz również to nagranie:

 

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to zapisz się na subskrypcję. Powiadomię Cię o nowych artykułach.
Dodatkowo jako gratis otrzymasz mój eBook pt.:
„10 RZECZY, KTÓRE MUSISZ WIEDZIEĆ O OCHRONIE MARKI”


 

Mikołaj Lech

Mikołaj Lech

Potrzebujesz pomocy prawnej? Skontaktuj się ze mną:
+48 575 999 410,
mikolaj@lech.bydgoszcz.pl
Mikołaj Lech

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Anna Kwiecień 23, 2015 o 14:39

Jednak vlogi to bardzo pożyteczny wynalazek. Możesz nagrać, na przykład samą audycje do odsłuchiwania podczas podróży samochodem.

Odpowiedz

Mikołaj Lech Kwiecień 25, 2015 o 09:06

Może jednak dobrym pomysłem jest aby wszystkie filmy udostępniać również w formie mp3 do ściągnięcia? Przemyślę temat.

Odpowiedz

marekpzn1987 Kwiecień 24, 2015 o 11:28

Z własnego doświadczenia polecam zlecić pilnowanie terminu ochrony rzecznikowi patentowemu. Zawsze to łatwiej jak ktoś pilnuje go za nas tego 🙂

Odpowiedz

Mikołaj Lech Kwiecień 25, 2015 o 09:04

No a my w tym czasie możemy robić to w czym się nasza firma specjalizuje. Zlecanie pewnych usług na zewnątrz w ostatecznym rozrachunku często jest tańsze niż byśmy się mięli wszystkim zająć sami.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Patentowa LECH Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Patentowa LECH z siedzibą w Bydgoszczy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem mikolaj@lech.bydgoszcz.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: