Przeczytaj również:
Spis treści
- • Ochrona nazwy zespołu muzycznego nie taka prosta
- • Na początku nikt nie myśli o ochronie nazwy zespołu
- • Spory o nazwy zespołów muzycznych
- • Ochrona nazwy zespołu muzycznego w oparciu o dobra osobiste
- • Kiedy jednej osobie przysługują prawa do nazwy zespołu?
- • Ochrona nazwy zespołu muzycznego w oparciu o zarejestrowany znak towarowy
- • Co daje zastrzeżenie nazwy zespołu muzycznego?
- • 1. Jednoznaczne ustalenie właściciela praw
- • 2. Ochrona może trwać wiecznie
- • 3. Ochrona również przeciwko znakom podobnym
- • 4. Możliwość zarabiania na licencjonowaniu znaku
- • Dlaczego jeszcze warto zarejestrować znak towarowy? Podcast
- • Jak chronić nazwę zespołu muzycznego. Podsumowanie
Ochrona nazwy zespołu muzycznego nie taka prosta
Od razu muszę Ci powiedzieć, że sprawa jest dość skomplikowana. Przy wywodzeniu swoich praw do nazwy zespołu możesz się powoływać na:
- dobra osobiste;
- prawa do zarejestrowanego znaku towarowego;
- prawa do niezarejestrowanego znaku towarowego;
- prawa autorskie.
Te prawa mogą przysługiwać różnym osobom. Powstają też w inny sposób.
Poniżej wszystko dokładnie Ci wyjaśnię.
Idealna sytuacja jest wtedy, kiedy członkowie zespołu już na początku podpisują ze sobą stosowną umowę. To w niej regulowane są prawa do nazwy. Ochrona nazwy zespołu muzycznego może być zapewniona również w inny sposób. Członkowie zespołu formalnie powołują do życia spółkę i rejestrują na nią znak towarowy.
Jak się pewnie domyślasz takie sytuacje nie są powszechne…
Na początku nikt nie myśli o ochronie nazwy zespołu
Sławne zespoły takie jak U2, Bon Jovi czy The Doors powstawały w garażach. Kilku młodych ludzi łączy pasja do muzyki. Nie wiedzą w którym kierunku potoczy się ich życie. Robią po prostu to co kochają. Każdy z nich chce być gwiazdą.
Ochrona nazwy zespołu muzycznego mała kogo w tym momencie interesuje. Nikt o tym nie myśli. Nie są podpisywane żadne umowy. Przyszłość jawi się młodym ludziom w różowych barwach.
Po prostu Sex, drugs & rock’n’roll 🙂
Pierwsze formalności pojawiają się kiedy zespół zaczyna zyskiwać popularność. Podpisuje się umowy z menadżerem czy wytwórnią. Jednak nawet wtedy ochrona nazwy zespołu często jest zaniedbywana.
Mówię tutaj o artystach.
Okazuje się bowiem, że co sprytniejsze wytwórnie zapisują w umowach, że to im przekazywane są prawa do nazwy zespołu. Radzę Ci nie ryzykować i skonsultować się wcześniej z rzecznikiem patentowym.
Spory o nazwy zespołów muzycznych
Problemy pojawiają kiedy następują roszady w składzie. Przykładowo lider „Czerwonych Gitar”, Seweryn Krajewski został z zespołu wyrzucony. Później z byłymi kolegami o prawa do nazwy zespołu walczył w sądzie.
Gdzieś słyszałem świetne powiedzenie, że:
W przypadku dużych pieniędzy
uczucia rodzinne stygną szybciej niż ciało zmarłego.
Nie inaczej jest w przypadku dochodowego zespołu muzycznego. Sukces ma wielu ojców. A każdy z nich czuje, że przysługują mu prawa do nazwy zespołu.
A jak jest na prawdę?
Ochrona nazwy zespołu muzycznego
w oparciu o dobra osobiste
Polskie sądy przyjmują, że nazwa zespołu muzycznego to dobro osobiste w myśl art. 23 kodeksu cywilnego. Ochrona przyznawana automatycznie bez konieczności rejestracji jak ma to miejsce przy znakach towarowych.
Dobra osobiste nie pojawiają się w momencie zawiązania się zespołu. Powstają w następstwie wspólnej działalności muzycznej jego członków.
Nie jest jednak prosto określić komu te prawa przysługują. W tym celu bada się:
– kto miał największy wpływ na powstanie zespołu;
– kto miał decydujący wpływ na artystyczny kształt zespołu;
– jaki wkład pracy twórczej wniósł do zespołu każdy z jego członków.
Ciekawostka:
W przypadku boysbandów takie prawa w ogóle mogą nie należeć do członków zespołu. Producent muzyczny od początku do końca określa nazwę i image zespołu. W wyniku castingu wybierane są do niego jedynie konkretne osoby.
Precyzyjnie określił to Sąd Najwyższy w wyroku z 30.04.1988 r. I CR 124/88:
Nazwa zespołu artystycznego – w braku odmiennej umowy w tym względzie – stanowi dobro osobiste wszystkich jego członków, chyba że bądź wiąże się ona treściowo z jednym tylko lub z niektórymi z nich, bądź chodzi o zespół utworzony, nazwany i kierowany przez jednego z członków w sposób tak wyraźny i oczywisty, iż uchodzi za zespół tej osoby.
Kiedy jednej osobie przysługują prawa do nazwy zespołu?
Jeżeli każdy wniósł równy wkład pracy twórczej w rozwój zespołu, nazwa stanowić będzie dobro osobiste wszystkich jego członków. W zespole może być jednak postać wiodąca. Jeżeli ma dominujący wkład w tworzenie charakteru zespołu, prawa do nazwy będą przysługiwać tylko jemu.
Przykład:
Wokalista zespołu Marilyn Manson, Brian Hugh Warner, jest postacią aż nadto wyrazistą.
Ciężko sobie wyobrazić, aby jego miejsce w zespole mógł zająć ktoś inny. To jemu więc przysługiwały by wszelkie prawa do nazwy zespołu.
Do takiego sporu na pewno jednak nie dojdzie. Muzyk zadbał o swoje prawa, rejestrując znak towarowy „Marilyn Manson” w Urzędzie Patentowym
Problem z dobrami osobistymi jest taki, że nie ma pewności komu one przysługują. To często ustala dopiero sąd. Analizowany jest wtedy wkład twórczy poszczególnych osób. Zresztą nie tylko ich. Może się okazać, że najwięcej do powiedzenia miał menadżer i to on jest odpowiedzialny za sukces całej grupy.
Ochrona nazwy zespołu muzycznego
w oparciu o zarejestrowany znak towarowy
Nazwę zespołu muzycznego możesz zarejestrować w odpowiednim Urzędzie Patentowym. Jeżeli nie chcesz ryzykować żadnego błędu skorzystaj z pomocy rzecznika patentowego. Pamiętaj jednak, że w takim przypadku nie uzyskujesz monopolu absolutnego na nazwę.
Prawo wyłączne obejmuje jedynie towary/usługi, które wskażesz w zgłoszeniu.
Mogą to być np.:
- koncerty;
- organizowanie imprez artystycznych;
- płyty CD/DVD.
Co ważne, samo zgłoszenie znaku nie oznacza automatycznie, że ochrona zostanie Ci przyznana. Znak musi spełniać szereg wymogów aby mógł być zarejestrowany. Nie zapominaj również, że w pewnych przypadkach takie prawo można unieważnić.
Przykładowo jeżeli zgłoszenia dokonana w złej wierze.
Dalsza część artykułu pod formularzem.
Co daje zastrzeżenie nazwy zespołu muzycznego?
1. Jednoznaczne ustalenie właściciela praw
Dokonując zgłoszenia znaku musisz wskazać komu ma przysługiwać ochrona. To dobry moment aby tą kwestię ustalić z pozostałymi członkami zespołu.
Przykładowo właścicielem znaku Budka Suflera jest BUDKA SUFLERA PRODUCTION, s.c. Pana Krzysztofa Cugowskiego, Romualda Lipko i Tomasza Zeliszewskiego
2. Ochrona może trwać wiecznie
Prawo ochronne na znak towarowy trwa 10 lat. Ochronę można jednak przedłużać na kolejne tego typu okresy. To pewien ewenement, bo patenty na wynalazki mogą trwać maksymalnie 20 lat. Prawa autorskie z kolei wygasają po 70 latach od śmierci twórcy. Tutaj jeżeli nikt ochrony nie zaniedba może ona trwać wiecznie 🙂
Ciekawostka:
Najstarszy zarejestrowany znak towarowy na świcie, logo czeskiego piwa Pilsner, korzysta z takiej ochrony już od niemal 160 lat!
3. Ochrona również przeciwko znakom podobnym
Nie wystarczy zmienić w znaku jednej literki aby obejść jego ochronę.
Podobieństwo określa się na płaszczyźnie graficznej, fonetycznej i znaczeniowej. Jeżeli na którejkolwiek płaszczyźnie sąd uzna że potencjalny konsument może się pomylić mamy do czynienia z naruszeniem prawa. A grożą za to określone konsekwencje.
Chroniąc znak towarowy łatwo zmusisz konkurenta do zmiany nazwy.
4. Możliwość zarabiania na licencjonowaniu znaku
Zarabianie na znaku towarowym może być bardzo proste. Wystarczy z odpowiednim podmiotem podpisać stosowną umowę licencyjną. Może ona dotyczyć:
– reklamy,
– wprowadzania gadżetów związanych z zespołem bądź
– kolekcji odzieży.
Tym samym nie musisz zajmować się tymi kwestiami osobiście. Twoim zadaniem będzie budowanie rozpoznawalnej marki zespołu.
W takim przypadku innym osobom będzie się po prostu opłacało zapłacić za korzystanie z nazwy Twojego zespołu na swoich gadżetach.
Dlaczego jeszcze warto zarejestrować znak towarowy? Podcast
Na to pytanie szczegółowo odpowiedziałem w jednym jednym odcinku mojego podcastu. Podcast to audycja dźwiękowa, którą możesz słuchać np. na swoim telefonie jadąc samochodem. To świetne rozwiązanie jeżeli chcesz robić dwie rzeczy jednocześnie.
>> Pobierz odcinek | Zobacz wszystkie odcinki
>> Odsłuchaj na: Apple Podcast | Spotify | Google Podcast | YouTube
Jak chronić nazwę zespołu muzycznego? Podsumowanie
Ochrona nazwy zespołu muzycznego to zagadnienie bardzo obszerne. Uznałem więc, że wytłumaczę Ci wszystko w dwóch artykułach. Dziś szerzej opisałem kwestię:
– dóbr osobistych, oraz
– zarejestrowanego znaku towarowego.
W kolejnym artykule, który znajdziesz tutaj, przeczytasz o tym jak wygląda ochrona nazwy zespołu muzycznego w oparciu o:
– prawo autorskie, oraz
– niezarejestrowany znak towarowy.
Już teraz zachęcam Cię do lektury 🙂
Zobacz również:
- Allegro usunęło moją ofertę. Co zrobić, aby ją szybko przywrócić?
- 33 powody dlaczego warto chronić markę firmy jako znak towarowy
- Kradzież nazwy firmy poprzez rejestrację w Urzędzie Patentowym
- Jak zgłosić naruszenie prawa na Allegro? Usuń ofertę konkurenta!
- Czy można zarejestrować znak towarowy na osobę fizyczną?
- Klasy towarowe w znaku towarowym
- Co oznacza R w kółku przy logo?
- Strefa Marek Allegro. Wszystko co musisz o niej wiedzieć
Panie Mikołaju świetny wpis. Przesłałam go znajomemu muzykowi. Czekam na drugą część.
Cieszę się, że okazał się przydatny.
Co do drugiej części to proszę być czujnym.
Pojawi się niebawem.