fbpx

Chcesz 1000 EUR dofinansowania na ochronę marki?

Skontaktuj się ze mną:

Jako rzecznik patentowy, specjalizuję się w rejestrowaniu znaków towarowych. Pomogę Ci uzyskać unijne dofinansowanie na ten cel.

zastrzezenie-nazwy-firmy-kancelaria-lech-q
ebook-o-ochronie-marki

Podobał Ci się ten artykuł?

Pobierz darmowy eBook o ochronie marki
  • zawiera kluczowe informacje o ochronie marki
  • otrzymał wyróżnienie od Urzędu Patentowego
  • napisany jest prostym i zrozumiałym językiem
  • opisuje najczęstsze błędy przedsiębiorców
  • zawiera proste rady jak chronić swoją markę
  • pobrało go już ponad 1800 osób!

Zobacz również

Włącz się do dyskusji

Niewątpliwie powodów przemawiających za rejestracją jest sporo. Taka ochrona zazwyczaj kojarzy się z walką z nieuczciwa konkurencją podszywającą się pod naszą markę. To na pewno istna zaleta znaków towarowych, ale to co opisałem w artykule wg. mnie jest jeszcze istotniejsze. Zauważyłem zresztą, że świadomość przedsiębiorców się zwiększa i ci, którzy ochronę już posiadają, zaczynają wypytywać o możliwości podatkowe, które dają znaki.

Pozdrawiam Panie Robercie

Szanowni Panowie, zastrzeganie nazwy firmy jest bez sensu. Role Urzedu P. sprowadza sie do kasowania ,a powinna ich obchodzic ochrona znaku.Trzeba by powolac w firmie stanowisko ds ochrony znaku inaczej nie da sie tego opanowac.Pozatym jest to denerwujace,jak moj Partner z zagranicy ,znajdujac nazwe mojej firmy w internecie,dzwoni i okazuje sie,ze zadzwonil do producenta parasoli.Nic przeciwko parasolom,ale niechby sprobowal nazwac sie Mars,Bayer itp mimo iz Bayer nie produkuje parasoli,zalatwil by parasolnika w 5 minutach.Jak tu budowac marke?Po prostu brakuje centralnej bazy,z ktorej korzystalyby urzedy rejestrujace firme.Pozdrawiam B.M

Panie Bogusławie Urząd Patentowy jedynie rejestruje znaki towarowe to fakt. Egzekwowaniem prawa do tych znaków musi się zając już sam uprawniony. Jeżeli ktoś podszywa się pod używaną przez Pana markę to w dochodzeniu praw nikt Pana w tym nie wyręczy. Należy wystąpić przeciwko naruszycielowi na drogą sądową. A o naruszeniu może być mowa jeżeli pod taką samą/podobną nazwą dany podmiot oferuje identyczne/podobne towary lub usługi. Tak jak opisałem to w tym artykule, znak towarowy nie daje bezgranicznego monopolu na daną nazwę. Ogranicza się on jedynie do wskazanych branż.

Marki takie jak Mars lub Bayer to znaki towarowe renomowane. Z tego powodu ich ochrona obejmuje również branże w których nie działają. Tym min. różnią się od małych i średnich firm. Podam przykład. Jeżeli zacznę wprowadzać na rynek samochody oznaczone jako Coca Cola, to na pewno będą się sprzedawały lepiej niż bez takiego symbolu. Chodzi więc o to aby różne firmy nie korzystały z renomy dużych rozpoznawalnych znaków towarowych.

Wspomniał Pan, że urzędy rejestrujące firmy powinny same sprawdzać „dostępność nazwy”. Robią to jedynie w ograniczonym zakresie. Ciężar zadbania o legalność danego oznaczenia zrzucony jest na barki samego przedsiębiorcę. A czasami jest to bardzo skomplikowane. Naprawdę w tym zakresie trzeba mieć obszerną specjalistyczną wiedzę oraz doświadczenie.

Dobrze Pan piszę, zgadzamy się z tym że rejestrując firmę nazwa powinna w obowiązku być sprawdzana w urzędzie patentowym.
Ale nie możemy się zgodzić z tym, że „zastrzeganie nazwy firmy jest bez sensu”. Uważamy, że każda dodatkowa ochrona marki działa na plus.

Napisz do mnie mikolaj@kancelarialech.pl Zadzwoń +48 575 999 410