Slider
14 Cze

Czy nazwisko może być znakiem towarowym?

Powszechnie przyjęło się, że w Urzędzie Patentowym zastrzega się fantazyjną nazwę firmy. Często kojarzy się to bezpośrednio z jej charakterystycznym logo. Co jednak z możliwością ochrony nazwiska? Czy fakt, że w Polsce mamy ponad 200 tyś. Nowaków sprawi, że nie uzyskasz ochrony na to właśnie oznaczenie?

 

Generalnie przyjmuje się, że znaki towarowe służą do odróżniania towarów jednego przedsiębiorcy od towarów innego przedsiębiorcy. Ponadto, aby Urząd Patentowy zarejestrował Twoją nazwę jako znak towarowy, musi ona posiadać łącznie następujące cechy:

1) zmysłowa postrzegalność:

Chodzi o oznaczenia, które są dostrzegalne za pomocą trzech z pięciu zmysłów (wzroku, słuchu, dotyku). Teoretycznie znakami towarowymi mogą być również oznaczenia angażujące takie zmysły jak smak czy węch. Warunek jest jednak taki, że muszą dać się graficznie przedstawić a w tych przypadkach to problem.

2) jednolitość oznaczenia:

Oznaczenie musi być czytelne, wyraziste i komunikatywne. Zaprzeczenie tych cech następuje jeżeli w znaku towarowym zechcemy zawrzeć zbyt dużo różnych treści.

3) samodzielność oznaczenia względem towaru:

Potencjalny nabywca towaru powinien mieć możliwość (przynajmniej pojęciową) oddzielenia danego znaku towarowego od samego towaru. Towar sam w sobie nie może więc być znakiem towarowym.

4) wymóg graficznego przedstawienia:

W praktyce np. znak słowny przedstawia się w formie wyrazów, znak graficzny w formie reprodukcji graficznej a znak dźwiękowy w formie zapisanych nutowego.

Czy nazwisko może być znakiem towarowym? Znak towarowy R-160027

Teoretycznie więc każde oznaczenie, które spełnia powyższe wymogi może zostać zarejestrowane w Urzędzie Patentowym w formie znaku towarowego.

 

Czy można zastrzec nazwisko?

Czy nazwisko może być znakiem towarowym? Znak towarowy R-193316Polska ustawa Prawo własności przemysłowej nie wymienia wprost nazwiska żyjącej osoby fizycznej jako możliwego do ochrony w firmie znaku towarowego. Przedstawiony tam jednak katalog dopuszczalnych oznaczeń jest otwarty.

Oznacza to, że co do zasady nazwisko posiada wystarczającą zdolność odróżniającą aby pełnić rolę znaku towarowego.

Oczywiście pod pewnymi warunkami.

 

Co ciekawe przyjmuje się, że nazwiska mają zdolność odróżniającą niezależnie od częstotliwości ich występowania. Okazuje się więc, że nawet najbardziej popularne nazwiska mogą zostać zarejestrowane jako znaki towarowe!

A potwierdza to szeroko sądowe orzecznictwo.
W praktyce imię czy nazwisko bada się na podstawie takich samych kryteriów jak w przypadku innych rodzajów znaków towarowych. Charakter odróżniający ocenia się biorąc pod uwagę

a) towary/ usługi dla których występuje się o rejestrację

Może się okazać, że dane nazwisko absolutnie nie nadaje się do oznaczania wybranych towarów. Np. nie da się zarejestrować jako znaku towarowego nazwiska „Fiat” dla usług związanych z prowadzeniem salonu samochodowego.

 b) sposób postrzegania danego oznaczenia przez określony krąg odbiorców towarów

Tutaj może się pojawić problem ze stwierdzeniem iż dane oznaczenie dostatecznie się odróżnia. Właściwy krąg odbiorców może bowiem różnie odbierać dane oznaczenie składające się z nazwiska bądź imienia i nazwiska. W takich sprawa więc co do zasady każde oznaczenie bada się indywidualnie.

Nazwisko a znak towarowy


Przykłady zarejestrowanych słownych znaków towarowych:

 1. Janet Jackson – CTM 383299
 2. Zinedine Zidane – CTM 2152007
 3. Diana, Proncess of Wales – CTM 630566
 4. Niemen – R-242245 (choć to raczej pseudonim artystyczny)
 5. RYSZARD KAPUŚCIŃSKI – R-258746
 6. Marek Grechuta – R-221031
 7. RONDA ROUSEY – USA 86088735 (wybitna zawodniczka mieszanych sztuk walk)
 8. ROBBIE WILLIAMS – CTM-000927723
 9. Michael Schumacher – IR-672166
 10. LIONEL MESSI – CTM-006353131
 11. ROGER FEDERER – CTM-003209756
 12. SYLVESTER STALLONE – CTM-002580595
 13. TIGER WOODS – CTM-000504704
 14. Stachursky – R-167484 (znów pseudonim artystyczny)
 15. Leonardo DiCaprio – CTM-001001718
 16. Violetta Villas – R-274541 (pseudonim artystyczny)
 17. KALINA JĘDRUSIK – R-227727

 

 Ograniczenia przy dochodzeniu roszczeń

Jeżeli uda nam się zarejestrować nazwisko jako znak towarowy to przy egzekwowaniu swoich praw napotkać możemy na pewne ograniczenia. Nie będziemy bowiem mogli zakazać osobie trzeciej używania jego nazwiska. Pod warunkiem jednak, że osoba ta będą go używać zgodnie z uczciwymi praktykami w handlu i przemyśle.

Jeżeli jednak na rynku pojawi się podmiot, który z premedytacją przybliża do naszego zarejestrowanego znaku towarowego mamy w ręku skuteczne narzędzie prawne do działania. Warunek jest jeden. Nieuczciwy konkurent nie może posiadać takiego samego nazwiska jak zarejestrowany przez nas znak towarowy.

 

Fot: 1,2,3 Bazy danych UPRP

 

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to zapisz się na subskrypcję. Powiadomię Cię o nowych artykułach.
Dodatkowo jako gratis otrzymasz mój eBook pt.:
„10 RZECZY, KTÓRE MUSISZ WIEDZIEĆ O OCHRONIE MARKI”


 

Mikołaj Lech

Mikołaj Lech

Potrzebujesz pomocy prawnej? Skontaktuj się ze mną:
+48 575 999 410,
mikolaj@lech.bydgoszcz.pl
Mikołaj Lech

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Sebastian Luty 17, 2014 o 20:22

Witam !

Czy to oznacza, że każde nazwisko może być znakiem towarowym? Nawet takie jak np. “Szybki”, “Smaczny”, “Najlepszy”? Nie ma żadnych ograniczeń?

Odpowiedz

Mikołaj Lech Luty 18, 2014 o 10:55

Bardzo dobre pytanie.

Osobiście wydaje mi się, że nie. Jest zasada, że znak towarowy nie może wskazywać na towar lub usługę. Z samego założenia rejestruje się je w celu odróżniania towarów/ usług od siebie. Zarejestrowanie więc znaków “smaczny” czy “najlepszy” np. dla ciast jest więc moim zdaniem mało prawdopodobne. Gdyby tak się bowiem stało, nikt nie mógłby posługiwać się słowami “najlepszy tort” bo pierwszy jego człon byłby zarejestrowanym znakiem towarowym 🙂

Pozdrawiam

Odpowiedz

Sebastian Luty 21, 2014 o 11:17

Dziękuję za odpowiedź:) Faktycznie doczytałem więcej i jest tak jak Pan pisze.
Mam jeszcze jedno pytanie:

Czy jest jakieś orzeczenie poza ETS Nichols, na podstawie którego przyjmuje się, że nazwiska mają zdolność odróżniającą niezależnie od częstotliwości ich występowania. Czy to praktyka Urzędu? A jeśli tak to czy jest potwierdzona jakimś polskim orzeczeniem?

Pozdrawiam serdecznie 🙂

Odpowiedz

Mikołaj Lech Luty 24, 2014 o 12:28

Tutaj odsyłam Pana do Systemu Prawa pod red. R. Skubisza. W odpowiednim rozdziale szeroko jest opisana kwestia wykorzystywania nazwisk jako znaki towarowe. Co do praktyki polskiego Urzędu Patentowego to mam wrażenie, że rejestrowane są raczej znaki słowno graficzne.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Patentowa LECH Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Patentowa LECH z siedzibą w Bydgoszczy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem mikolaj@lech.bydgoszcz.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: