fbpx
Blog nagrodzony przez
Urząd Patentowy RP
Urząd Patentowy RP

Chcesz 1000 EUR dofinansowania na ochronę marki?

Skontaktuj się ze mną:

Jako rzecznik patentowy, specjalizuję się w rejestrowaniu znaków towarowych. Pomogę Ci uzyskać unijne dofinansowanie na ten cel.

zastrzezenie-nazwy-firmy-kancelaria-lech-q
ebook-o-ochronie-marki

Podobał Ci się ten artykuł?

Pobierz darmowy eBook o ochronie marki
  • zawiera kluczowe informacje o ochronie marki
  • otrzymał wyróżnienie od Urzędu Patentowego
  • napisany jest prostym i zrozumiałym językiem
  • opisuje najczęstsze błędy przedsiębiorców
  • zawiera proste rady jak chronić swoją markę
  • pobrało go już ponad 1800 osób!

Zobacz również

Włącz się do dyskusji

Witam !

Czy to oznacza, że każde nazwisko może być znakiem towarowym? Nawet takie jak np. „Szybki”, „Smaczny”, „Najlepszy”? Nie ma żadnych ograniczeń?

Bardzo dobre pytanie.

Osobiście wydaje mi się, że nie. Jest zasada, że znak towarowy nie może wskazywać na towar lub usługę. Z samego założenia rejestruje się je w celu odróżniania towarów/ usług od siebie. Zarejestrowanie więc znaków „smaczny” czy „najlepszy” np. dla ciast jest więc moim zdaniem mało prawdopodobne. Gdyby tak się bowiem stało, nikt nie mógłby posługiwać się słowami „najlepszy tort” bo pierwszy jego człon byłby zarejestrowanym znakiem towarowym 🙂

Pozdrawiam

Dziękuję za odpowiedź:) Faktycznie doczytałem więcej i jest tak jak Pan pisze.
Mam jeszcze jedno pytanie:

Czy jest jakieś orzeczenie poza ETS Nichols, na podstawie którego przyjmuje się, że nazwiska mają zdolność odróżniającą niezależnie od częstotliwości ich występowania. Czy to praktyka Urzędu? A jeśli tak to czy jest potwierdzona jakimś polskim orzeczeniem?

Pozdrawiam serdecznie 🙂

Tutaj odsyłam Pana do Systemu Prawa pod red. R. Skubisza. W odpowiednim rozdziale szeroko jest opisana kwestia wykorzystywania nazwisk jako znaki towarowe. Co do praktyki polskiego Urzędu Patentowego to mam wrażenie, że rejestrowane są raczej znaki słowno graficzne.

Pozdrawiam

Witam !
Mam pytanie
Pewien produkt nazwano moim nazwiskiem mam co do tego niesmak czy moge wystąpic do tej firmy o to zeby usunieto moje nazwisko z produktu ?

Dzień dobry,

piszę do Pana z taką oto sprawą. Chciałbym zacząć używać swojego nazwiska jako znaku towarowego? tj. zacząć używać go jako nazwa i logo mojej kliniki, domeny internetowej, adresu strony www etc. Nasunęło mi się w związku z tym takie pytanie – czy powinienem w związku z tym podpisać z innymi osobami noszącymi to nazwisko (np. braćmi) jakieś porozumienie/zgodę/zrzeczenie się praw do tego znaku tow./ cokolwiek innego? Chodzi mi o sytuację, w której odnoszę sukces pod tym szyldem i ktoś z rodziny zgłasza roszczenia z tego tytułu.

Pozdrawiam serdecznie,
Mateusz Ollik

Dzień dobry Panie Mateuszu.
Z marką w postaci nazwiska jest ten problem, że nie można zabronić konkurencji posługiwania się własnym nazwiskiem. Co prawda mamy tutaj pewne narzędzia nacisku, ale sprawy zawsze są dość trudne. Na pewno zalecałbym Panu w pierwszej kolejności rejestrację nazwiska jako znaku towarowego. To pozwoli Panu uniknąć wielu problemów w przyszłości. Nie ma za to potrzeby podpisywania umów z członkami rodziny.
Pozdrawiam

Witam!
Blog jest prowadzony w sposób fantastyczny!
Mam natomiast jeszcze jedno małe pytanko..
Czy jeżeli chcę zarejestrować firmę transportową, która nazywa się przypuśćmy MILUSIŃSKI INTERTRANS Jan Milusiński to czy podając znak towarowy do rejestracji podać cała nazwę firmy, czy może samo MILUSIŃSKI INTERTRANS, a może tylko MILUSIŃSKI?
Będę wdzięczna za odpowiedź 🙂

Dzień dobry.

Wszystkie informacje dotyczące rejestracji nazwiska jako znaku towarowego zakładają poniekąd rejestrowanie nazwiska własnego, lub rejestrację imienia i nazwiska istniejącej osoby.

Czy robi jakąś różnicę rejestracja jako znak towarowy nazwiska nie własnego?
Mam na myśli sytuację rejestracji nazwiska „zmyślonego” jako ładnej nazwy dla marki produktów.

Napisz do mnie mikolaj@kancelarialech.pl Zadzwoń +48 575 999 410