fbpx

Mikołaj Lech

rzecznik patentowy

Prawnik, specjalizuje się w prawie własności przemysłowej, zwalczaniu nieuczciwej konkurencji oraz prawie autorskim.
[Więcej >>>]

zarejestruj znak towarowy
5 Sty

Nagrodzone filmiki o własności przemysłowej w konkursie Urzędu Patentowego

Witam Ciebie bardzo serdecznie w pierwszym w tym roku wpisie na blogu.

A zacznę od zakończonej niedawno 11 edycji konkursów na temat własności przemysłowej. Tak się bowiem złożyło, że tuż przed świętami, Urząd Patentowy utworzył swój kanał na YouTube. A tam opublikował 6 nagrodzonych filmów. Pozwoliłem sobie opublikować je w niniejszym wpisie, bo chyba niewiele osób wie o ich istnieniu. Okazało się, że byłem symbolicznie pierwszą osobą, która subskrybowała kanał Urzędu Patentowego na tym serwisie 🙂

Nagrody w zeszłorocznej edycji rozdawane były w kategoriach takich jak:

  • Plakaty;
  • Krótkie filmy;
  • Informacje medialne;
  • Prace naukowe.

 

W tym miejscu chciałem podzielić się z Tobą moimi refleksami na temat całej imprezy. Cel tych wszystkich konkursów był jeden – promocja wiedzy z zakresu własności przemysłowej. Informacja o konkursach pojawiła się w różnych mediach, co spowodowało, że na prawdę wiele osób wysłało swoje prace. Później wyłoniono zwycięzców i 17 grudnia na oficjalnej uroczystości rozdano nagrody.

IMG_7118

Wszystko odbyło się bardzo profesjonalnie, ale mam pewne zastrzeżenia.

Jeżeli dokładnie się temu przyjrzeć, to promocja wiedzy odbyła się właściwie wśród samych uczestników konkursów. Przykład pierwszy z brzegu – konkurs na plakat. Nagradzane prace wiszą na korytarzach Urzędu Patentowego. Znaleźć je można również w małym okienku na oficjalnej stronie www. Wydaje mi się, że jeżeli ktoś kieruje swoje kroki w stronę Urzędu Patentowego to na jakiekolwiek zachęty jest po prostu za późno.

W mojej ocenie plakaty powinny być za darmo wysyłane np. do Urzędów Pracy. Wiele osób jest tam zachęcanych do założenia działalności gospodarczej. I w takich miejscach budziłyby one duże zainteresowanie. Podobnie można zrobić z uczelniami czy urzędami państwowymi. Plakaty powinny wisieć tam, gdzie znajdują się potencjalnie zainteresowane tematem osoby.

Jeszcze gorzej sytuacja wygląda w konkursie na prace naukowe. Co roku obserwuję szalenie ciekawe problemy opisywane np. w ramach prac magisterskich. Niestety jedyna możliwość dotarcia do ich treści to osobisty kontakt z autorem.

Jestem pewien, że nie tylko mi zależałoby na łatwiejszym dotarciu do tych materiałów. Zdaję sobie sprawę z tego, że na taką publikację powinna być zgoda autora. Taki wymóg można jednak zawrzeć już w regulaminie konkursu. Jeżeli ktoś prześle pracę słabą lub z błędami, to nie zostanie ona nagrodzona a w konsekwencji i opublikowana. Mówię o tym, gdyby kogoś przerażała wizja upublicznienia jego dzieła.

Efektywna promocja wiedzy najlepiej wypadła w przypadku konkursu na informację medialną. I nie uważam tak tylko dlatego, że jestem jego laureatem 🙂 Zauważ, że z moim nagrodzonym ebookiem “10 rzeczy, które musisz wiedzieć o ochronie marki” może się zapoznać każdy. I to bez względu na miejsce w którym się znajduje. Taka zaleta internetu. Podobnie jest z publikacjami innych nagrodzonych osób.

Mówi się, że to co zostanie wrzucone do internetu zostaje tam na zawsze. Można to rewelacyjnie wykorzystać na swoją korzyść. Mam nadzieję, że co roku w tym konkursie będzie brało udział więcej osób. Tym sposobem przydatne publikacje o własności przemysłowej zaleją internet. Efekty mogą być lepsze niż wszystkich pozostałych konkursów razem wziętych.


Na koniec tak jak obiecałem przedstawiam ci krótkie filmiki, nagrodzone przez Urząd Patentowy:

I NAGRODA

Damian Pawlikowski
“Patent na sukces”
Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa
Telewizyjna i Teatralna im. L. Schillera w Łodzi

II RÓWNORZĘDNA NAGRODA

Maciej Jamiołkowski
Marta Pomykaj
“Zgłaszanie się opłaca”
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

II RÓWNORZĘDNA NAGRODA

Tomasz Wierzbicki
“Biuro”
Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa
Telewizyjna i Teatralna im. L. Schillera w Łodzi

WYRÓŻNIENIE

Jan Grobiński
Michał Modlinger
“Żarówka”
Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa
Telewizyjna i Teatralna im. L. Schillera w Łodzi

WYRÓŻNIENIE

Jerzy Dudek
Dominika Leszczyńska
Daniel Rusin
“Czosnek”
Szkoła Mistrzów Reklamy w Warszawie

WYRÓŻNIENIE

Daniel Rusin
Kacper Stępień
Michał Włodarczyk
“Mózgi”
Szkoła Mistrzów Reklamy w Warszawie

Interesujesz Cię prawna ochrona marki?

Jeśli tak, to zapisz się na subskrypcję. Powiadomię Cię o nowych artykułach.
Dodatkowo jako gratis otrzymasz mój eBook pt.:
„10 RZECZY, KTÓRE MUSISZ WIEDZIEĆ O OCHRONIE MARKI”


 

Mikołaj Lech

Potrzebujesz pomocy prawnej? Skontaktuj się ze mną:
+48 575 999 410,
mikolaj@lech.bydgoszcz.pl
Mikołaj Lech

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Anna Styczeń 9, 2014 o 19:52

Od 3 lat UPRP nie ujawnia publicznie wizerunku nagrodzonych plakatów – w galerii internetowej są wyłącznie prace z konkursowych edycji 2003/2010.

Odpowiedz

Mikołaj Lech Styczeń 10, 2014 o 13:00

Dziękuję za informację. Publikacja wszystkich plakatów miała miejsce w jednym z wydawnictw Urzędu Patentowego, które podsumowywało 10-cio letnią historię konkursów. Tegoroczna edycja również była zilustrowana w materiałach opisujących całe wydarzenie. Do tych źródeł dostęp ma ograniczona ilość osób a szkoda, bo niektóre plakaty były po prostu rewelacyjne.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Patentowa LECH Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Patentowa LECH z siedzibą w Bydgoszczy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem mikolaj@lech.bydgoszcz.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: