fbpx

Mikołaj Lech

rzecznik patentowy

Prawnik, specjalizuje się w prawie własności przemysłowej, zwalczaniu nieuczciwej konkurencji oraz prawie autorskim.
[Więcej >>>]

zarejestruj znak towarowy
6 Kwi

Mała firma a znak towarowy. Kiedy najlepiej dokonać zgłoszenia?

Mała firma a znak towarowyCzęsto dostaję pytania o to, kiedy najlepiej zgłosić znak towarowy do ochrony. Generalnie lepiej zrobić to o rok za wcześnie niż o jeden dzień za późno. Choć zasady związane ze znakami towarowymi są niezmienne od lat, to jednak strategia działania uzależniona jest od posiadanych środków finansowych. Dziś kilka rad dla małych firm.

Zdecydowana większość biznesów upada w pierwszych 2 latach swojej działalności.

Z tego powodu jeżeli nie masz pewności co do kondycji twojej firmy za kilka miesięcy, poczekaj ze zgłoszeniem. Często dla drobnych przedsiębiorców koszty związane z ochroną znaku towarowego mogą się wydawać wysokie.

Ochrona jest przyznawana na 10 lat, ale wszelkie opłaty należy uiścić z góry. Taka sytuacja może zniechęcić szczególnie małe firmy, które rozpoczynając działalność szukają oszczędności na każdym kroku.

 


 

Minimalizuj ryzyko

Nie ma obowiązku zgłoszenia swojej firmowej nazwy do Urzędu Patentowego. Działanie bez ochrony prawnej wiąże się jednak z realnym zagrożeniem. Ryzyko to można jednak świadomie zminimalizować.

Sprawdź czy nie naruszasz czyichś praw!

Zanim zdecydujesz się na konkretną nazwę sprawdź, czy nie została ona już przez kogoś zastrzeżona jako znak towarowy.

Możesz spróbować zrobić to samemu lub zlecić badanie zdolności rejestrowej znaku rzecznikowi patentowemu.

Jakiejkolwiek by nie wydał opinii prawnej uzyskasz szalenie ważne informacje:

  1. Nie ma naruszenia. Wybrana przez ciebie nazwa jest „wolna”. Używając jej nie łamiesz prawa do cudzego znaku towarowego. Zgłaszając ją z kolei do Urzędu Patentowego powinieneś uzyskać ochronę.
  2. Jest naruszenie. Jeżeli aktywnie używasz tej nazwy w działalności gospodarczej, powinieneś czym prędzej ją zmienić. W przeciwnym razie, jeżeli właściciel chronionego znaku to zauważy, może skierować w twoją stronę szereg roszczeń. Dostajesz więc informację o mogących nadejść kłopotach. Szybka reakcja pozwoli ci uniknąć problemów zanim tak naprawdę się pojawią.

Jeżeli jesteś dopiero na etapie wymyślania nazwy, rzecznik patentowy pomoże ci we wprowadzeniu takich zmian, które wykluczą kolizję z innymi znakami.

Dlaczego badanie jest tak ważne?

Miałem okazję spotkać przedsiębiorców, którzy wymyślali nazwy dla swoich biznesów, po czym inwestowali w nie dziesiątki tysięcy złotych (banery, reklamy, strona www, pozycjonowanie itp.). Dopiero po czasie zlecali rzecznikowi patentowemu dokonanie badania zdolności rejestrowej znaku towarowego. Informacja o kolizji wprawiała ich w osłupienie. Zdawali sobie wtedy sprawę z tego, że wyrzucili pieniądze w błoto!

Zaczekaj ze zgłoszeniem (byle nie za długo).

Mając pewność, że twoja nazwa nie narusza cudzych praw ograniczasz ryzyko kolizji, choć go nie eliminujesz. Badanie aktualne jest na moment jego dokonania. Każdy następny dzień bez ochrony to ryzyko, że ktoś inny dokona zgłoszenia czegoś podobnego.

Przy typowo polskich wyrazach jak „ŻÓŁĆ” ryzyko ograniczone jest właściwie do naszego kraju. Co jednak z wyrażeniami wykorzystującymi angielskie słowa? Wystarczy, że na podobną nazwę wpadnie Portugalski przedsiębiorca i zgłosi to jako znak towarowy wspólnotowy (na całą Unię Europejską). A odkąd Polska jest częścią Unii…


Mała firma a znak towarowy – kiedy zgłaszać?

Rozpoczynając działalność gospodarczą zazwyczaj dopiero po pewnym czasie jesteś w stanie z całą pewnością stwierdzić, że ma ona przyszłość.

I to jest dobry moment na dokonanie zgłoszenia.

Dla jednej osoby może to być pół roku dla innej rok. Jak pisałem jednak powyżej im dłuższa zwłoka tym ryzyko problemów z rejestracją znaku towarowego w przyszłości jest większe. Decyzję musisz podjąć samemu.

Idealna sytuacja jest wtedy kiedy od razu po badaniu robi się zgłoszenie. Szczególnie jeżeli w swój biznes inwestujesz nie tylko czas ale i duże pieniądze. Zdaję sobie jednak sprawę z tego, że nie każdego początkującego przedsiębiorcę na to stać. Poza tym pierwsze miesiące działalności to zazwyczaj sprawdzanie, czy pomysł na biznes jest opłacalny. Rozpoczynanie działalności od badania- pozwoli ograniczyć ryzyko. Jest to rozwiązanie kompromisowe, obarczone w jakimś stopniu ryzykiem i skierowane do początkujących przedsiębiorców.

 
Ciekawostka:

Prawo zapewnia marce pewien minimalny poziom ochrony nawet bez rejestracji znaku towarowego w Urzędzie Patentowym. Wszystko szczegółowo tłumaczyłem w artykule pt.: Ochrona nazwy firmy bez rejestracji VS znak towarowy zarejestrowany.


Czy można ukraść nazwę firmy? podcast

Rozwijając swój biznes musisz mieć świadomość tego, że ktoś może chcieć przejąć nazwę, pod którą działasz. Z samego faktu, że zarejestrowałeś firmę w CEIDG lub KRS nie masz praw do marki. Temu tematowo poświęciłem poniższy odcinek mojego podcastu. Słuchając go na telefonie możesz

>> Pobierz odcinek

>> Odsłuchaj na Androidzie

>> Odsłuchaj na iPhone

>> Zobacz poprzednie odcinkiPodobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to zapisz się na subskrypcję. Powiadomię Cię o nowych artykułach.
Dodatkowo jako gratis otrzymasz mój eBook pt.:
„10 RZECZY, KTÓRE MUSISZ WIEDZIEĆ O OCHRONIE MARKI”


 

baner-pod

{ 13 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Robert Ratajczak | Prawo Autorskie Kwiecień 7, 2013 o 12:22

Warto warto 🙂
A już nie wspomnę o amortyzacji znaku towarowego 😉

Odpowiedz

Mikołaj Lech Kwiecień 7, 2013 o 13:09

To prawda posiadanie znaku się po prostu opłaca. Amortyzacja, pomoc przy okazji bankructwa czy w ogóle pewność, że nie łamiemy czyichś praw to tylko kilka atutów. Mimo wszystko nadal zaskakuje mnie to jak wielu przedsiębiorców praktycznie nic nie wie o tych sprawach. No ale w tym momencie wchodzę ja z moim blogiem 🙂 O amortyzacji napiszę coś niedługo.

Pozdrawiam Panie Robercie

Odpowiedz

Rafał Chmielewski Kwiecień 7, 2013 o 21:27

No właśnie … temat amortyzacji …. Bardzo interesujący 🙂

Odpowiedz

Mikołaj Lech Kwiecień 8, 2013 o 00:30

Widzę, że amortyzacja interesuje wiele osób. Postaram się więc przyspieszyć pracę nad tym tematem 🙂 Bądźcie więc czujni. Niedługo coś ciekawego wrzucę na bloga.

Odpowiedz

Robert Ratajczak | Prawo Autorskie Kwiecień 8, 2013 o 21:39

Każdy z nas musi szukać kosztów, taka to już nasza rzeczywistość 😉

Odpowiedz

Agnieszka Stach - Prawa Twórców Kwiecień 13, 2013 o 21:21

Od dobrej pół godziny siedzę i próbuję wymyślić chwytliwą nazwę firmy z wyrazem “żółć” 😀 Bardzo inspirujące.

Odpowiedz

Mikołaj Lech Kwiecień 13, 2013 o 22:56

Pani Agnieszko zapewniam, że ludzka kreatywność nie zna granic 🙂 A słowo “żółć” wybitnie oddaje specyfikę naszego niełatwego języka.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Michał Czerwiec 29, 2015 o 22:53

Panie Mikołaju!

Z przyjemnością czyta się Pański blog, cieszę się, że mogłem tu trafić. Niemniej jednak, mam bardzo proste pytanie, wręcz naiwne: jak się ma ochrona firmy osoby fizycznej prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą z tytułu art. 43(10) KC do uzyskania ochrony znaku towarowego w postaci nazwy tegoż jednoosobowego przedsiębiorstwa? Czy opłaca się uzyskiwać ochronę znaku towarowego w takiej sytuacji?

Pozdrawiam serdecznie!
Michał

Odpowiedz

Mikołaj Lech Czerwiec 30, 2015 o 17:26

Panie Michale dziękuję za komentarz.

Sprawa jest ciekawa i pewnie godna opisania w osobnym artykule. Tak na prawdę istnieją różne przepisy poruszające kwestie oznaczeń przedsiębiorców na rynku. Poza KC o którym Pan mówi jest i ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, ustawa prawo własności przemysłowej czy w określonych przypadkach prawo autorskie. Znak towarowy warto rejestrować bo daje to nam dodatkowa ochronę. Proszę zwrócić uwagę, że w CEIDG jest masa przedsiębiorców działających w tej samej branży i posługujących się podobnymi określeniami. Nikt tego nie weryfikuje. Podobnie sytuacja wygląda przy rejestracji spółki. To doprowadza później do konfliktów. Jeżeli tylko nie rejestrujemy znaku jawnie w złej wierze to bardzo trudno takie prawo unieważnić. Tym samym po skutecznej rejestracji znaku możemy rozwijać swój biznes.I to jest główna wartość, która widzą przedsiębiorcy.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Joanna Styczeń 3, 2016 o 13:27

Tak, sprawdziłam. Dzięki za artykuł. Teraz mam prawie pewność,że nazwa , którą wymyśliłam dla własnej firmy, nie jest zastrzeżona i nie ma takiej zarejestrowanej nawet w krs.

Odpowiedz

Mikołaj Lech Styczeń 4, 2016 o 10:56

Pani Joanno to teraz nic nie stoi na przeszkodzie aby skupić się na rozwoju marki.
Życzę powodzenia 🙂

Odpowiedz

SYLWIA Marzec 10, 2016 o 21:38

Proszę o poradę jak mam sprawdzić czy nazwa firmy nie jest używana przez kogoś innego?

Odpowiedz

Mikołaj Lech Marzec 15, 2016 o 07:56

Może Pani spróbować samemu przeszukiwać bazy Urzędu Patentowego, lub zlecić to rzecznikowi patentowemu. Jest to wtedy już odpłatna usługa. Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Patentowa LECH Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Patentowa LECH z siedzibą w Bydgoszczy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem mikolaj@kancelarialech.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

{ 1 trackback }

Poprzedni wpis:

Następny wpis: